eroep tegen fiscus makkelijker )udste particuliere internaat van Nederland sluit de deuren Geen referendum over tippelzone 'Voor het milieu-smoel van bestuurders geef ik geen rooie rotcent' Orthodoxe rabbijnen ruziënd over straat Wiarda krijgt standje burgemeester Utrecht Met stofjas de fabriek in jlossing gisteren BINNENLAND maf 1997 kan belastingbetaler een kort geding aanspannen tegen belastingaanslag liet stoeptegel ishandelde ouw overleden Betuwelijn moet door Zevenaar RJ. van Aalst 9f Oosterse tapijten ZATERDAG 24 JUNI 1995 ISSTEM Groot-Brittannië en Ierland Overwegend zonnig, voor langs de Noordzeekust soms ooi wolkenvelden en een klein kans op wat regen. Middagtem' peratuur van 20 tot 24 graden in het noorden van Sehotlam ongeveer 17 graden. België en Luxemburg: Zaterdai droog en perioden met zon Zond dag vooral in het oosten kans 01 wolkenvelden; op de meest! plaatsen droog. Middagtempe ra tuur van 17 tot 20 graden. Noord- en Midden-Frankrijk Zaterdag flinke zonnige periV den. Zondag in het westen wei. nig verandering, elders toeni mende kans op wolkenvelden et een bui. Middagtemperatuur za terdag" op de meeste plaatsen circa 22 graden, zondag een I beetje hoger; langs de Kanaal kust maxima rond 17 graden. Zuid-Frankrijk: Overwegen:, zonnig, zondag van het noord oosten uit plaatselijk ook wol kenvelden. Droog. Afnemende Mistral. Middagtemperatuur van 23 graden langs de Atlan tische kust tot 26 graden de Middellandse Zee; wordt het iets warmer. Portugal: Flink wat zon, ook wolkenvelden en in noorden kans op mogelijk met onweer, temperatuur langs de kust 24 graden, in het binnenland dichtbij 30 graden. Spanje: Flinke perioden met zon; vooral landinwaarts ook wolkenvelden en kans op buiige regen, mogelijk met onweers. Maxima in het binnenland rond 30 graden, langs de costa's 25 tot 28 graden; in het noordwes ten langs de kust maxima van ongeveer 21 graden. Italië: Zaterdag in het midden en noorden wolkenvelden en en kele stevige regen- of onweers buien. Verder geregeld zon en op de meeste plaatsen droog. Middagtemperatuur rond 27 graden, maar zaterdag in het noorden en midden beduidend lager. Turkije en Cyprus: Zonnig, langs de Turkse westkust mis schien ook enkele wolkenvel den. Droog. Middagtempera tuur vlak aan zee rond 30 gra den. Duitsland: Zaterdag in de wes telijke deelstaten droog en af en toe zon. Verder vrij veel bewol king en van tijd tot tijd buiige regen. Middagtemperatuur om streeks 20 graden, zondag tij dens een enkele opklaring enke le graden hoger. Zwitserland: Aan de noordkant van het Alpenmassief geregeld bewolking en mogelijk wat re gen. Aan de zuidflank overwe gend zonnig en droog, Maxima zaterdag van 19 graden in het noorden en westen tot 24 rond Locarno; zondag iets hogere maxima. Oostenrijk: Vrij wisselvallig weer met veel bewolking en een grote kans op buiige regen, mo gelijk met onweer. Middagtem peratuur meest tussen de 15 en 19 graden, zondag plaatselijk iets hoger. EVEN PIEKEREN Kar toren deren kerel n d e r ante e g e n eken e g e n - vraagd woord: hemelwater wdrecht (anp) - Het einde van een ((nswerk. Zo noemt G. Kranen- rt junior (39) de sluiting van het irdtse internaat Kranenburg. ienburg is het oudste particuliere Lnaat in Nederland. Het heeft 7 6 jaar laan. De beslissing om het internaat n heeft hij samen met zijn vader nemen. G. Kranenburg sr., die -["maart van dit jaar overleed, zag het ital kostgangers de afgelopen vijftien geleidelijk afnemen, tren zoon waren het erover eens dat 'irend zich zou voortzetten en dat het itandiger zou zijn er een punt achter Instituut Kranenburg ontstond in 1919 door het uitbreken van de Spaanse- Griepepidimie. Kranenburgs grootou ders namen toen drie kinderen in huis van een overleden zusje. Grootvader gaf les in Dordrecht. De kinderen van zijn schoonzus kreeg hij erbij voor huiswerk begeleiding. Van het een kwam het ander en het instituut groeide gestaag. In de oorlog zaten negen jongeren onder gedoken bij de grootouders van de huidi ge Kranenburg-directeur, omdat zij geen dienstplicht wilden vervullen. Kranen burgs opa was toen de eerste Dordtenaar die door de Duitsers werd opgepakt. Tot 1959 was in het instituut ook een particuliere school gevestigd met dertien docenten. Na zes overnames en fusies be sloot vader Kranenburg de school los te koppelen van het internaat. De sluiting van een deel van het instituut was volgens Kranenburg onontkomelijk. Het fenomeen internaat heeft in Neder land zijn langste tijd gehad. Ook de acht andere internaten die zijn aangesloten bij de Vereniging Internaten Nederland kampen volgens Kranenbrug met een gestaag teruglopend aantal kostgangers. De opkomst van internationale scholen in het buitenland in combinatie met enorme bezuinigingen bij multinationals hebben in elk geval bijgedragen aan de teloorgang van het Dordtse internaat. „Jongeren brachten hier soms vijf, zes jaar van hun leven door als hun ouders in het buitenland werden gestationeerd. Nu gaan de kinderen mee en kunnen ze naar de internationale school. Zo'n oplossing is minder duur en het gezin blijft bij el kaar. Bovendien is Nederland niet inter- naatsgericht, zoals Groot-Brittannië. Maar ook daar veranderen de kostscho len nu." Ook zijn de Nederlandse scholingsmoge lijkheden in de afgelopen jaren zo uitge breid dat een langer verblijf in een duur internaat vaak (30.000 gulden per jaar) niet meer noodzakelijk is. Kranenburg: „Neem het Luzac-college. Daar kunnen leerlingen in versneld tem po hun diploma halen. Ze doen er twee jaar in één. Ik verwijs jongeren daar ook vaak naar toe als ze zijn blijven zitten." Het merendeel van de acht monumentale panden aan de Nieuwe Haven in hartje Dordrecht, waar door de jaren heen zo'n 3000 kinderen voor kortere of langere tijd verbleven, wordt binnenkort ver kocht omdat de onderhoudskosten te hoog werden. Kranenburg gaat zich nu 'voor honderd procent' op de huiswerkbegeleiding richten. „Emotioneel gezien doet de sluiting van het internaat pijn," zegt hij. „Mijn ou ders en grootouders hebben hun leven aan het instituut gewijd. Ik ben hier ge boren en met het bedrijf opgegroeid. In principe ben ik met de huiswerkbegelei ding nu weer terug bij de basis. L'histoi- re se répète." .j Haag (anp) - Staatssecretaris Vermeend (Financiën) wil Ejaf 1 januari 1997 burgers en bedrijven de mogelijkheid ge in spoedeisende gevallen bij de belastingrechter een kort ing aan te spannen. Hij volgt daarmee het advies van de jjkgroep rechtsbescherming, die bestaat uit de hoogleraren bppaart en Flinterman. If! kort geding moet open staan lalle gevallen waarin bezwaar (beroep tegen een aanslag is in tend, en bovendien tegen een Lal beslissingen waartegen nu En rechtsmiddelen openstaan. Ike beslissingen hiervoor in juerking komen, komt bin- jkort aan de orde in een advies jade werkgroep. Itüscaal kort geding wordt op- (jomen in de algemene wet be- liiirsrecht. |oete-inspecteur k werkgroep vindt bovendien [aide instelling van een speciale iele-inspecteur, die bij vast- j van een definitieve aan lig wegens grove schuld of op- Itbij een foute aangifte direct «sterdam (anp) - De 27-jarige die woensdagavond in «sterdam levensgevaarlijk ge raakte toen boze vissers r een stoeptegel op het hoofd Ipoiden, is aan haar verwondin- a bezweken. invan de twee daders, een 36- n, meldde zich diezelfde Jtondnog bij politie. Hij is gear- feteerd. De politie is nog op zoek (arde andere hengelaar, i vrouw maakte samen met lee vrienden in een rubberboot 5tl buitenboordmotor een tocht- |over het water langs de Sta- Op de kade zaten twee sets. De bestuurder van het rtje kon de dobber van een van ^hengelaars niet tijdig ontwij- n en voer eroverheen. Daarop ld een woordenwisseling, 1 het bootje doorvoer, fe vissers besloten wraak te ne en wachtten het varende tal op een naburige brug op. 1 het bootje onder de brug tavoer, lieten de vissers een naar beneden vallen, tee raakte de vrouw op het <»fd. Ze werd met zwaar hoofd- 1 in een ziekenhuis opgeno- een boete kan opleggen, door de beugel kan. Daarover was twijfel gerezen in het parlement, na kritiek van di verse juristen, die strijdigheid met mensenrechtenverdragen voorzagen. Tot dusver is de boete beperkt tot navorderingsaanslagen. De in stelling van een aparte boete-in specteur betekent dat de aan slag-regelende ambtenaar die op grove schuld of opzet stuit, niet zelf 'op de stoel van de rechter' gaat zitten. Hij moet een gespe cialiseerde collega inschakelen, die de zaak grondig tegen het licht houdt. Ook deze nieuwe boeteregeling moet ingaan op 1 januari 1997. Het wetsvoorstel ligt al bij de Tweede Kamer, die de behande ling ervan nu kan doorzetten. In de voorstellen zat al een be langrijke herziening, die voor komt dat een verdachte zowel door de strafrechter als de belas tingrechter wordt vervolgd. Op dit moment is het mogelijk dat de belastingrechter sneller procedeert dan de strafrechter, een strafbaar feit constateert en vervolgens op de omstreden be lastingaanslag een verhoging van 100 procent legt: een boete die fors kan uitpakken, zoals is ge bleken in een aantal drugzaken. Die boete wordt vervolgens ge schrapt als de strafrechter de verdachte veroordeelt. Onrechtmatig De belastingrechter mag boven dien van de Hoge Raad bewijs materiaal toelaten dat bij de strafrechter zou worden aange merkt als onrechtmatig verkre gen, bij voorbeeld door inkijk operaties waarvoor geen machti ging is verleend. De Federatie van Belastingadvi seurs toont zich in een eerste reactie verheugd over de plannen van Vermeend om de rechtsbe scherming van de belastingplich tige te verbeteren. Jarenlang is stelselmatig de posi tie van de fiscus ten opzichte van de burger versterkt. Dat holt een brede aanvaarding van de belas tingheffing uit, meent de federa tie. Koningin Beatrix verwisselt haar mantel voor een groene stofjas, voordat zij wordt rondgeleid in het bedrijf van Nedstaal in Al- blasserdam. Burgemeester Bruin kijkt toe. De vorstin bracht gisteren een werkbezoek aan de regio Drechtoevers-noord. foto anp (ADVERTENTIE) BEELDEND KUNSTENAARS STELLEN HUN ATELIERS OPEN VAN 13.00-18.00 UUR DOCUMENTATIERUIMTE EN STARTPUNT: NS PLEIN 18 OPEN VAN 12.00-17.00 UUR INFORMATIE 013355051 IMAT/MWO) Amsterdam (anp) - Er komt geen referendum over de gedoogzone voor heroïne-prostituees in Am sterdam. Het college van burgemeester en wethouders heeft dat gisteren besloten. Het beroept zich op een uitzonderingsartikel in de referendumverordening. Daarin staat dat in bepaalde gevallen de verant woordelijkheid van de gemeenteraad voor kwets bare groepen en hun plaats in de samenleving, zwaarder weegt dan het recht van burgers om mee te praten over het onderwerp. Bewoners, bedrijven en maatschappelijke organi saties zijn fel tegen de vestiging van een tippelzo ne aan de Theemsweg in het westelijk havenge bied. Ze vrezen overlast door criminaliteit en drugs en verzamelden handtekeningen om een referendum over het onderwerp mogelijk te maken. In de directe omgeving van de lokatie liggen sportvelden en een volkstuinencomplex, waar veel gezinnen met kinderen de zomer doorbrengen. De gemeenteraad steunt het voornemen van het college om de zone aan de Theemsweg te vestigen. Tot een half jaar geleden tippelden de prostituees voornamelijk achter het Centraal Station. «or Margit Spaak (anp) pk Avezaath - Er was rond jaarwisseling een moment zelfs de Nederlandse iPoorwegen en het ministerie f® kerkeer en Waterstaat er [Muit gingen dat de aanleg I® de Betuwelijn niet zou Mrgaan. P door het kabinet ingestelde *zoekscommissie-Hermans J tot tien dagen voor het ver- Don van hun rapport niet t dan het advies, de lijn tot aan te leggen en de j.voor de rest van het tr- komende tien jaar opnieuw 'D bemoeienis van de aller- 'e kringen is op het aller- "?le Moment toch een positief egj aan ket raPPort toege- Ih Ze®ï ^00S' Klerkx uit Kerk- Hij kan het weten, |,w heeft kilometers zeer lu!!Teliike stukken over de ^van a tot z gelezen, ierf de afgelopen ja- «icht 6 keken<dheid als 'het lit g van de actiegroepen tegen «ah.0» Hijn'. Volgende week, Ij(J s™debat over de omstre- L r™erensP0°rlijn, stopt hij IUr!„i-iVoorzitterschap van het lÏ YOvedeg Tegen de Bet- I ««route (LOTB). it a'^genoeg geweest. De kaar den L^thud. We hebben ver- ir „^t'sheeizuur.Ikbenbit- olitie kijk die ik achter de (fflpnschermen heb kunnen (k afgelopen vijf jaar." ■stamp u111?1 meer dan een con- lijen p °ehandeI tussen de par ende™ V?or ket milieu-smoel Meeste bestuurders geef ik Straks davert de Betuwelijn dwars door de huiskamer van Joost Klerkx in Kerk Avezaath. geen rooie rotcent meer," windt hij zich op. „Ik ga niet meer stem men." Het LOTB heeft altijd voor 'het beleefde overleg' gekozen. Klerkx is diep teleurgesteld in het fatsoen van gesprekspartners die hij op zijn weg vond. Voorbeelden: „We werden door de Kamerfractie van de PvdA, voorstanders van de aanleg, uit genodigd voor een gesprek. Ter wijl we onze argumenten ont vouwden, zat Castricum zijn na gels schoon te maken. Na vijf minuten gooide hij zijn knippertje weg en begon een scheldkannonade tegen ons. Toen zijn we maar opgestapt. Zijn par tijgenoot Feenstra maakte ach teraf nog excuses." „Leers (CDA) zegt nog elke keer als hij me tegenkomt in Den Haag dat hij ongelukkig is met het be sluit tot aanleg, maar dat hij alles zal doen om voor ons het beste te bereiken. Achter onze rug om belt hij met de actiegroep tegen de noordelijke aftakking en zegt dat hij hen zal helpen om de 1,2 mil jard aan extra voorzieningen, die de commissie Hermans voorstel de, bij ons weg te halen." „In minister Jorritsma, als ka merlid fel tegen de lijn, hebben we ons zwaar vergist. Aan haar dachten we wat te heb ben, maar nooit meer wat van ge- foto anp hoord. Met een grap en een grol veegde ze maandag tijdens de commissievergadering veertien moties van tafel. Strategisch ge zien hadden we liever May-Weg- gen gehouden. Die schoffeerde zoveel mensen dat die lijn er nooit gekomen was." Klerkx wordt 'pas echt nijdig' als hij praat over de milieu-aanpas singen, die verschillende partijen nu nog willen voor de Betuwelijn. „Hier kunnen geen milieu-punten gescoord worden, want de aanleg op zich is milieu-onvriendelijk. Hoe is het mogelijk dat zo'n PvdA maandag een motie indient om 120 miljoen weg te halen bij de totale groenvoorziening langs de lijn, teneinde een groepje zeldza me ratten of zo te sparen. Leven, wonen en werken van mensen is ondergeschikt gemaakt aan par tijwinst." „Vanaf het prille begin hebben de voorstanders van de goederenlijn de milieu-beweging - tegen vrachtverkeer dus voor de trein - zodoende zand in de ogen ge strooid. En toen die eindelijk wakker werden, was het te laat." „Ondanks alles wordt de lijn vrij wel precies zo aangelegd als vijf jaar geleden de bedoeling was. De 820 miljoen aan extra maatrege len is een handvol spiegeltjes en kraaltjes om de meute stil te hou den." Klerkx stopt met het voorzitter schap van het LOTB, maar trekt zich zeker niet terug uit de onder handelingen over de aanleg van de lijn. „Nu de lijn er toch komt, wil ik voor mezelf en voor mijn dorp het onderste uit de kan halen. De NS en het Rijk zullen flink moeten betalen. Dat kan botsen met de belangen van andere knelpunten langs de route. Het is dus niet zui ver om namens allen te blijven spreken." Als voorbeeld van botsende be langen noemt Klerkx de eventue le tunnel onder het Pannerdensch Kanaal bij Bemmel, die nu hoog scoort in de laatste onderhande lingen over de Betuwelijn. Kerk-Avezaath en Tiel hebben veel meer belang bij een tunnel onder het Amsterdam-Rijnkanaal bij Tiel, geschrapt door de minis ter. „Hier praten we over veiligheid en een leefbare omgeving voor honderden mensen. Daar gaat het om het redden van de rugstreep- pad. Wat is nou belangrijker?" Eén ding weet de scheidende LOTB-voorzitter in elk geval ze ker: zijn prachtige huis met ro mantische, lommerrijke tuin raakt hij kwijt. De Betuwelijn da vert straks dwars door zijn woon kamer. „Ja, we kochten dit huis voor de rest van ons leven in december 1989 en trokken er in juni 1990 in. In de tussenliggende maanden verscheen de eerste tracéstudie voor de Betuweroute. We trokken de hoofdprijs. Makelaar en ex-eigenaar zeggen dat zij ook niet wisten dat dit er aan zat te komen. Maar ik dacht wel een serie hele lelijke woor den." Van onze Haagse redactie Den Haag - Minister Jorrits ma (Verkeer en Waterstaat) houdt vast aan het door haar voorgestelde tracé van de Betuwespoorlijn door Ze venaar. Een motie van D66 om dit tr acé-voorstel langszij te schuiven als zich een alter natief voordoet, wijst ze van de hand. Beperkte wijzigingen in het tracé sluit ze echter niet he lemaal uit. Die moeten ech ter wel passen binnen de krappe marges, die zijn vast gelegd in de Planologische Kernbeslissing voor de Betu welijn. q do Tod do paa 'Booq Hq jajew ZATERDAG 24 JUNI 1995 A3 Van onze verslaggever Amsterdam - Omdat zijn collega's ontevreden zijn over het functioneren van voorzitter Just van het Opperrabinaat van Nederland, wordt dit overlegorgaan van othodoxe jo den in Nederland opgeblazen. Er komen twee nieuwe orga nisaties voor in de plaats. Het Opperrabbinaat is in 1947 opgericht als overlegorgaan van orthodoxe rabbijnen. Bo vendien houdt het zich bezig met de afgifte van kosjer-ver- klaringen voor de export. Het bestuur van het Neder lands-Israëlitisch Kerkgenoot schap (NIK) wil die twee taken splitsen en het overlegorgaan alleen toegankelijk maken voor rabbijnen, die een ressort (Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en de rest van Neder land) vertegenwoordigen. Rabbijn Just, die niet namens een ressort in het college zit, zou in die nieuwe constructie buiten de boot vallen. NIK-voorzitter Markens er kent dat de reorganisatie van het Opperrabbinaat vooral een persoonlijke aangelegenheid is. De ultra-orthodoxe Just kwam de afgelopen jaren meermalen met het NIK in aanvaring. De laatste keer over de mede door het NIK georganiseerde joodse herdenking van de be vrijding op 7 mei. Uit onvrede met het feit dat aan de herden king ook liberale joden meede den, verbood Just de orthodoxe voorzanger Bloemendal zijn medewerking te verlenen. Volgens Markens staan de re organisatieplannen los van de ophef rond de herdenking. „Die kwestie heeft ons wel ge sterkt in de opvatting dat het zinvol is om veranderingen aan te brengen." Hij wil geen namen noemen, maar uit zijn woorden blijkt dat Just voor hem het grote struikelblok is. „Als ons voor stel wordt aangenomen, bete kent dat inderdaad dat rabbijn Just niet meer in het Opper rabbinaat komt." Just zelf is echter niet bang voor zijn positie. „Het voorstel is niet duidelijk en juridisch nog niet rond, maar het NIK heeft mij verzekerd dat mijn positie niet wordt aangetast. Ik ben er rustig onder." Hij zegt wel te hopen dat de vuile was van orthodox Neder land dit keer binnenskamers blijft. „Dit alles mag geen schaduw werpen op het ortho doxe establishment." De hoogbejaarde Just (82) zou in de nieuwe organisatie voor kosjer-verklaringen wel de dienst blijven uitmaken. Zijn internationale aanzien zorgt ervoor dat het afgeven van ko- sjer-certificaten elk jaar een netto winst van een half mil joen gulden oplevert. „Het is een grote business," zegt Markens. „Om de inkom sten voor de toekomst veilig te stellen, is het beter dat we de afgifte van kosjer-verklarin gen losmaken uit het Opper rabbinaat." De belangrijkste reden voor de verzelfstandiging van de 'kasj- roet-organisatie' is volgens Markens dat Just daardoor ge makkelijk kan worden opge volgd door secretaris Maarsen van het Opperrabbinaat, die evenals Just internationale er kenning geniet. Maarsen is echter geen rabbijn en kan in de huidige construc tie dus geen lid van het Opper rabbinaat worden. In februari uitte de Haagse rabbijn Meyers in het Nieuw- Israëlietisch Weekblad ook zware kritiek op het Opperrab binaat, „Nooit zijn de onder linge relaties zo slecht geweest als in de afgelopen tijd," schreef hij. Tegelijkertijd beschuldigde hij het NIK ervan de orthodoxe jo den in Nederland niet werke lijk te vertegenwoordigen. Meyers pleitte voor een nieuw college van rabbijnen. In de plannen van het NIK ziet hij veel van zijn eigen voorstel terug, maar hij vraagt zich af of het NIK wel bevoegd is om het Opperrabbinaat op te hef fen. De voorstellen van het NIK- bestuur worden de komende maanden aan alle orthodox- joodse gemeenten voorgelegd. In december of januari beslist het algemeen bestuur van het NIK dan over de plannen. Utrecht (anp) - De Utrechtse burgemeester Opstelten betreurt de uitspraken die korpschef Wiarda deze week in Rotterdam deed tijdens een symposium over het drugbeleid. Wiarda her haalde daar zijn algemeen bekende standpunt dat het huidige drugbeleid 'uitzichtloos' is en 'demoraliserend' werkt op het politie-apparaat. Maar ook pleitte de korpschef voor het vrij geven van harddrugs. Opstelten vindt het 'niet verstandig op dit moment in het openbaar te spreken over dit onderwerp'. Vol gens de burgemeester moeten de korpschefs zich niet mengen in de politieke discussie. „Iedereen moet zijn plaats weten." De (uitgestelde) drugnota die het kabinet in september presenteert, verschaft volgens Opstelten meer duidelijkheid over het toekomstig beleid. De burgemeester: „We hebben af gesproken dat de korpsbeheerders voorlopig niet over dit onderwerp naar buiten treden. Men moet leren dat het Nederlandse beleid uitstra ling heeft naar het buitenland. Daarom moeten we deze discussies intelligent voeren." Opstelten ontkent de korpschefs monddood te willen maken. „Maar die hele discussie die ontstond na de uitspraken van voorzitter Brand van de Raad van Hoofdcommissa rissen was wel even genoeg. Ik be treur het dat mijn eigen korpschef Wiarda nu toch weer dergelijke uitlatingen heeft gedaan." De opmerkingen van de Haagse Wiarda ..monddood.. foto anp korpschef Brand veroorzaakten twee weken geleden veel opschud ding. Bij de politie omdat de Am sterdamse korpschef Nordholt meteen afstand nam van Brands vi sie. dat de strijd tegen de drughan del verloren is. Maar ook bij de politiek. Kamer breed werd de Nederlandse politie top op de vingers getikt omdat 'hij voor zijn beurt sprak'. (ADVERTENTIE) bij koninklijke beschikking hofleverancier ann01859 Onze Vorstelijke aanbiedingen Tijdelijk voordelig geprijsde, Oosterse tapijten uit een befaamde collectie Catharinastraat 10-14, 4811 XH Breda. Nederland Tel.: 076-218848. Telefax: 076-200152

de Stem | 1995 | | pagina 3