DE STEM PÖT IMOES TALEN? Poetry' kiest een ander pad Presentatie beetje anders 0 Vertalingen vaak discutabel 'Suske Wiskeals i'ii strip op toneel Badkuip op straat MTV slikt voorlopig eis voor betaling in Jackson verandert anti-joods nummer Meterkast krijgt kunstprijs Lokale omroepen rijzen de pan uit 5RVICE Radiostation zetelt in treinstellen Peter de Grote: omvangrijke co-produktie ierlijke cruises ar de warme zon 1Charles Eddy onverwachte sterren \Ü- adio 1 en Nieuwsradio 1395 de slag om de luisteraar Louvre breekt alle records Dodenmasker Shakespeare is echt Kunstenaars aanwezig op expositie mburg D e Umbur 9 e, dgn Midd.Zee/Egypte/lsraêl ïis Genua. pt. 10 dgn Italië/Spanje/lbiza/ I. busreis Genua. o.a. Malaga/Tanger/Gr.Canaria/ )/St.Domingo v.a. 2395,- 30/8 lerl./Schotl./Fr. va 1899. hut inkl. volpension. e-meer aanbiedingen-brochure LENT, 04902-43741. weekend (ANVR/SGR). m ZIE RAGAZZI OP ACHTERPAGINA - D4 Gids .A. JT JT INPAKKEN EN WEGWEZEN? Lees dan de rubriek Reizen en Recreatie. Elke zaterdag weer een schat aan vakantie-ideeën en de leukste tips voor dagtochtjes. Inlichtingen over adverteren? Bel (073) 125 225. nde nic- >50 iooI fijne en in - iren rer- eks rfen v.a. 83/ ïax. 41- z e i I s c h o o Akkrum Fr.-S-05663 1392 Jeugdzeilvakanties! AARDESPORT PONYK.+RUITERKAMPEN. Buitenritten, huifkartochten barbecue's, spooktochten groepsaccomm., camping, enz. Boschhoeve, Bospad 2, Soerendonk Tel: 04959-2356 npel. Hoe meer mensen van een te meer mensen zullen dat pro- ïoe meer je van een produkt ver- orgt voor minder kosten. En of het l-speler fflal of om een pol appel- zorgt ervoor dat het betaalbaar blijft. Dat maakt het verschil. uw afwezigheid. Deze bon oorJanny Kok otterdam - De veranderingen subtiel. Het nog tot morgen nde 26ste internationale chtersfestival Poetry Intema- in de Rotterdamse Doelen jkt zich te ontrollen volgens het joude concept - vooraanstaande ichters lezen uit eigen werk - jaar de net iets andere presenta- ievan vertalingen van het gele- werk en de presentatie op ich vertellen anders. jry International durft zelfs gastpre- atatoren in huis te halen., die laten zien neen leesavond er ook uit kan zien. De met de 'trekkers' Hugo Claus, jtger Kopland en (na de pauze) Remco jnpert was nog vertrouwd al stonden in het wat vervreemdende decor van pseudo vijver met waterplanten te- sieen blauwe achtergrond met de om- ikken van een grote vogel. M decor moet verwijzen naar het the- jvan dit festival: Noach en zijn ark. Het merendeel van de Poetry-coiyfeeën lijkt zich niet zoveel aan te trekken van dat thema. De dichter K. Michel kreeg afgelopen dinsdag de ruimte om een va riant op het thema uit te werken. „Het verhaal van de overwintering op Nova Zembla leek mij een interessante variant op het Noach-verhaal", zei hij vooraf. Dat is het zeker geworden. Acteur Fred van der Hilst van het RO- Theater bracht de aanwezigen voor aan vang van het programma in de stemming door fragmenten voor te lezen uit het logboek van Gerrit de Veer, die onder Willem Barentsz meevoer en de de over wintering in het Behouden Huys op No va Zembla in 1596 beschreef. Fragmenten daarvan klonken als ge heimzinnige boodschappen 'uit het niets' doordat Van der Hilst al dwalende door de ruimten van De Doelen voorlas en pas net voor de aanvang van het programma opdook op het podium. Daar stond de groep De Kift in 16e eeuwse aandoende 'outfit' klaar om dichters van die avond in te leiden. K. Michel en medepresentator Chris Keule- mans hebben een interessante groep dichters in hun 'Behouden Huys' weten te halen, zoals de impressionistische Friese dichter Tsjêbbe Hettinga, Esther Jansma 'van wie je op papier ziet hoe ze zich woord voor woord een weg naar buiten hakt', de humoristische Russel Edson (Verenigde Staten) en de wat be dachtzamer Thomas Tidholm (Zweden). De in feite vanaf het begin al aangezette lichte toets kenmerkt eigenlijk het hele festival. Dat kent verrassingen als de-Engelse Jo Shapcott, die wat heeft met koeien 'al was het alleen maar omdat een vrouw bij ons soms een dwaze koe wordt ge noemd', de mild ironische en licht filoso fische Ronny Someck (Israël) en de on danks een hersenbloeding aanwezige Tomas Tranströmer (Zweden). Hij liet zijn werk ('ik verzin nooit iets; wat ik be schrijf is er') voorlezen door zijn vriend Henk Bemlef. Hij las uit eigen werk op de door Maura Dooley georganiseerde avond 'Before the Flood'. Bemlef, Gilian Clarke (Wales) en Michael Donaghy (VS/Groot Brittannië) zetten daar de soms humoristische toon. Grace Nichols (Brits Guyana) toonde zich niet alleen een humoriste met de dikke, zwarte vrouw gaat winkelen winkelen in de winter in Londen is een ellende voor de zwarte dikke vrouw die van winkel naar winkel gaat op zoek naar kleding waar ze in kan hui zen De dikke, zwarte vrouw komt alleen maar tot de slotsom dat als het om mode gaat- de keuze erg mager is. Grace Nichols bleek ook de enige echte voordrachtkunstenares te zijn van de avond waar de performance de nadruk zou krijgen. Dat gebeurde pas 's avonds laat tijdens het programmadeel 'poetry in performance'. Simon Vinkenoog 'per- form-de' al vertalende mee met John Agard (Brits Guyana) en Jean 'Binta' Breeze (Jamaica). De vertalingen - onder meer geleverd door Jan Eijkelboom, Ko Kooman, Hans Kloos en K. Michel - zijn in voorkomen de gevallen discutabel. Judith Herzberg vond de geprojecteerde Engelse verta- ïlversum (anp) - Het gevecht zal misschien niet zo keihard den als dat om de televisiekijker, maar ook om de radioluis- raar zal flink moeten worden geknokt. kan vanaf september kiezen twee nieuwszenders: het ver luwde Radio 1 van de publieke roep, dan onder de vlag van de IS met een nieuwe centrale re- Ktie voor de meest beluisterde [kuren, en Nieuwsradio 1395, commerciële station van Ve- ™i-B«ca en de uitgeverij Quote Wishing. ide zenders zullen zich tot het irste moeten inspannen om op iklaar te zijn om de luisteraar een verantwoorde manier te iienen. Zo moeten voor Radio lijna alle rond negentig journa len nog worden aangenomen. jNieuwsradio 1359 geldt min meer hetzelfde. Daar zijn al il de redacteuren van het be- Veronica Nieuwsradio tomatischnaar overgegaan. Bij nieuwe commerciële zender in rond zestig journalisten erken. tuwsradio 1395 gaat zich voor lichten op luisteraars tussen de tig en de vijftig jaar óud. En commerciële station zal zich eer dan Radio 1 vooral richten binnenlands nieuws, ook uit regio, aldus hoofdredacteur- ecteur Allard Beerens. „Dat tótent niet dat we geen buiten- nieuws geven, maar een over de zesde ronde van de presidentsverkiezingen in Pe ru zullen we niet brengen", voegt hij eraan toe. Zijn station richt zich op mensen die snel bijgepraat willen wor den. Veruit de meeste onderwer pen in een uur Nieuwsradio 1395 zullen niet langer dan twee minu ten duren. Bovendien komt er twee keer een interview van ze ven minuten en een keer een re portage van zes minuten. Dit sys teem geldt voor de piekuren: 's ochtends van zes tot negen, 's middags van twaalf tot twee en van vier tot zeven en 's avonds van tien tot twaalf. Buiten de piekuren zal voorlopig veel mu ziek te horen zijn. De wereld van Bolkestein in een half uur, zo snierde concurrent hoofdredacteur Piet van Tellin gen van Radio 1 deze week over de nadruk die Nieuwsradio 1395 op binnenlands nieuws wil leg gen. Bolkestein predikt een nieuw soort nationale identiteit: het eigen belang eerst, volgens Van Tellingen dezelfde mentali teit. Beerens heeft overigens met een paar fikse tegenvallers te kam pen. Zijn middengolfzender be gint al op achterstand, omdat Ra dio 1 zowel een middengolf- als een FM-frequentie heeft. sten s, daarna 0,60 per dag Toe v.: Breda - Chassé Theater. Pre- mière musical 'Suske Wis- door het Koninklijk Jeugdtheater uit Antwerpen. Scenario: Genie van Rom- Peey. Muziek: Jean Blaute. Regie: Jos Dom. Gezien op vnjdag 23 juni. Te zien tot en me' 23 juli. Infolijn: 3.11.66 tor Marjan Mes Ele Bog mocht twijfelen of ikfiguren op het toneel wel 1' hun recht kunnen komen, R gerust zijn: Suske Wis- f lijken in de gelijknamige Psical sprekend op hun ge pende voorbeelden. F® eerste optreden in Neder- ff vo?d gisteravond plaats in bitterende nieuwe Chassé Kater in Breda. Hoewel van l8® en bloed, hebben het kin- I Uo en zijn volwassen vrien- ials zingende musicalfiguren r'«leen hun typische stripui- l ')k maar ook hun specifieke lettertrekken behouden, raster Rita Geerts bedacht f 'auke drie-dimensionele ver- fetaf vo°r de bekende komische Ltt' 2Qa's de §rote schoenen bt!ff?mrne punten, de geweldi- L_7f van Tante Sidonia en de l tante tors van Jerommeke. ■(iki!uu 15 van het Koninklijk gatheater uit Antwerpen sla- B "er volledig in om de - dik ook Ze aria J b ut Is 7 j te strip-karaktërs 'Odanig neer te zetten. i,./* 2elfs wat houterig als Lir a?6 fiêuren en dat is leuk If liefhebber. 4ntuanneliike acteur Aimé A ,n> ,ls een dwaze, harkerige aak als Tante Sidonia, die met verliefde gilletjes valt voor een maffe wetenschapper. Maar Ronald van Rillaer steelt vooral de show als de pocherige goed zak van een Lambik, die vaak tot ergernis van zijn vrienden- altijd weer zijn autoriteit moet bewijzen. De opschepperige Lambik neemt natuurlijk de leiding tijdens het avontuur dat Suske Wiske en de hunnen tijdens een reis door ruimte en tijd beleven. Nadat er iets is misgegaan met een vin ding van professor Barabas, de Sterrentapper, moet het stel een speurtocht ondernemen naar drie verdwaalde sterren. Middels de teletijdmachine van de pro fessor belanden zij achtereenvol gens bij de Maya's in Mexico, in het Egypte van de farao's en in het oude China. De avonturen die zij daar bele ven, krijgen een aardige enscè- nering, hoewel de reisdecors voor deze Nederlandse toemee heel wat minder stijlvast en im posant zijn dan die tijdens de Antwerpse voorstelling. Het ver haal komt ook wat moeizaam op gang en krijgt geen echt meesle pende of spannende uitwerking. Het neemt niet weg dat er veel te beleven valt, aan de beelden, de muziek en de liedjes. David Ver- beeck en Hilde Vanhulle zijn een aandoenlijke Suske en Wiske, vooral in een lieftallig gezongen duet. Een klein probleem met deze Suske Wiske is dat zij een familiemusical wil zijn, met grappen die voor volwassenen zijn bedoeld en daarom voor kinderen waarschijnlijk niet al tijd begrijpelijk zijn. Tijdens het vijfde Kunstfestival in Weimar (Thüringen) trekt de Franse groep Compagnie Ilotopie veel bekijks van het publiek. De straattheatergroep beeldt scènes uit het dagelijks leven uit. Muziekzender onderhandelt verder met kabelexploitanten Van onze verslaggever Amsterdam - De muziekzen der MTV heeft in de onder handelingen met de kabelex ploitanten over de doorgifte van het tv-signaal voorlopig alle eisen van tafel gehaald. Tot eind dit jaar verlangt MTV-Europa geen betaling meer voor zijn signaal. Wat daarna gebeurt hangt af van nieuwe gesprekken die MTV nu landelijk en lokaal met de exploitanten gaat voeren. MTV wil met de koerswijziging verbanning van de kabel in veel gemeenten voorkomen. De popu laire muziekzender gaat vanaf 1 juli de uitzendingen internatio naal gecodeerd doorgeven. Ne derlandse kabelexploitanten moesten in ruil vóór de gedeco deerde beelden 12,5 cent per maand per aansluiting gaan be talen. Het merendeel van de ex ploitanten, verenigd in de Vecai, had al aangekondigd op die eis niet in te zullen gaan. Bij de Pnem, 320.000 aansluitin gen in Brabant, is gistermiddag gesproken over de koerswijziging van MTV. Mededelingen daar over wil het bedrijf nog niet doen. „Wij laten ons in de beslis sing die we nemen wel leiden door de andere opstelling van MTV", verklaart ir. J. van Wijk, die namens de Pnem de onder handelingen heeft gevoerd. Directeur W. Zaeyen van Combi visie, 145.000 aansluitingen, vindt het 'verstandig' dat MTV terugkeert naar de onderhande lingstafel. Ook na 1 juli blijft Combivisie MTV doorgeven, het contract loopt nog door tot eind dit jaar. „Het ging ons niet om de zender, maar het principe van de betaling. MTV wilde alvast in spelen op de toekomstige ontwik kelingen op de digitale snelweg, maar ziet nu dat de tijd daarvoor nog niet rijp is." MTV-woordvoerder J. Nieuwen- huis heeft er alle vertrouwen in dat MTV ook elders in Brabant op de kabel blijft. „Dat is ons ab solute streven. We willen de pe riode tot het einde van dit jaar gebruiken om nieuwe onderhan delingen te beginnen. Zonder condities vooraf en met open vi zier." De onder jongeren zeer populaire zender zegt zich verkeken te heb ben op de Nederlandse situatie, waarin het ongebruikelijk is te betalen voor het doorgeven van een commercieel tv-station. „We willen nu streven naar een raam overeenkomst met de Vecai en de exploitanten. Binnenkort komen we met de muziekzender VH1, speciaal voor ouderen, op de markt. We werken aan nieuwe technieken voor de kabelexploi tant, zoals digitale compressie. Dat hele pakket willen we in de besprekingen meenemen." Volgens Nieuwenhuis wijkt MTV in zijn opzet af van andere com merciële (muziek)zenders. „We ZATERDAG 24 JULI 1995 DEEL ling van een van haar gedichten op de eerste internationale leesavond zo slecht dat ze deze liet weghalen. Maghiel van Crevel is op het gebied van de Chinese taal op Petry International een authori- teit. Hij vertaalde onder meer het ge dicht Schuim van de Chinese dichter Zhou Guoquiang. Deze dichter krijgt het Poetry Eregeld omdat hij (weer) in gevangenschap is om zijn werk. Op 3 maart 1994 werd hij ge arresteerd op beschuldiging van collabo ratie met vijandige elementen en van het publiceren van regeringsvijandige tek sten. Hij werd zes maanden in eenzame opsluiting gehouden en werd toen tot drie jaar dwangarbeid in een heropvoe dingskamp veroordeeld. De ernstig zieke Zhou Guoqiang is nu in een strafkamp in het Noordoosten van China. Daar wordt hem juridische bijstand ontzegd. De positie van dichters verwoordde hij in Schuim. Dat gedicht besluit met 'dan is de stad al verdwenen/en de dichters gaan dood in het zonlicht/andere organismen zullen zich vermenigvuldigen/en niets' weten van wat hier is gebeurd'. Amsterdam (anp) - Produkten die altijd aanwezig zijn maar nooit worden opgemerkt; zo'n produkt is de meterkast. Niets bijzonders of kunstzinnig aan, zou je zeggen. De ontwerpers M. Vroom en J. Groothuizen van Landmark De sign Technology dachten daar anders over en gaven de oude kast een face-lift. De kast krijgt nu een heuse kunstprijs. Vroom en Groothuizen ontwier pen een meterkast die eenvoudi ger is in het gebruik. Huisvrouw, -man en monteur kunnen er beter hun weg in vinden. Bovendien is de nieuwe kast klei ner, slechts 25 centimeter diep en 35 centimeter breed. De stofzui ger moet nu elders worden on dergebracht. Een aantal Arn- hemse gezinnen maakte eind 1994 al kennis met de kast. Dit najaar wordt de kast in produk- tie genomen. De nieuwe meterkast vormde voor het Amsterdams Fonds voor de Kunst aanleiding om de ont werpers te belonen met de Kho Llang Ie-prijs 1995, met een waarde van 15.000 gulden. Deze prijs bestaat sinds 1979 en wordt jaarlijks toegekend aan zich on derscheidende industrieel toege paste kunst. Parijs (afp/dpa) - Het aantal be zoekers per jaar in het Museum van het Louvre in Parijs is sinds de opening van de piramide in 1988 meer dan verdubbeld. In 1988 werden ruim 2,7 miljoen mensen geteld. In 1994 waren het al meer dan zes miljoen bezoe kers. Vorig jaar kwam 57 procent van hen uit het buitenland, de rest uit Frankrijk. De bezoekers brachten gemiddeld drie uur en tien minuten in het museum door. Michael Jackson kreeg gisteren in Los Angelos een prijs uit gereikt vanwege zijn liefdadigheidswerk voor kinderen Los Angeles (ap) - Michael Jackson neemt een nieuwe versie op van het omstreden nummer 'They Don't Care About Us', nadat joodse organisaties hadden geklaagd dat de tekst antisemitisch was. Jackson zingt 'Jew me' (Scheld me uit voor jood) en 'Kike me' (Scheld me uit voor smous). De joodse gemeenschap in Amerika vond de tekst grievend. Volgende-week gaat de zanger opnieuw de studio in. Hij zal nu 'Strike me' (Sla me) en 'Do me' (Neem me) gaan zingen. „Heb jij nooit iets gedaan waar je spijt van had? Ik wel. Nu zal ik dat rechtzetten", aldus Jackson. Rabbijn Abraham Cooper van het Simon Wiesenthal Centrum in Los Angeles prees de beslissing vanJackson: „Hij is geen racist. Hij heeft een fout gemaakt." CD's die al in de handel zijn zullen niet worden teruggehaald, maar voorzien worden van een sticker waarop de tekst wordt uitgelegd. Nijmegen (anp) - Bijna 90 pro cent van de Nederlandse bevol king kan een lokale omroep ont vangen. Van de ruim 600 ge meenten heeft 452 een lokale om roep. Dat blijkt uit het jaarver slag van de OLON, de organisatie van lokale omroepen in Neder land. Het aantal plaatselijke om roepen stijgt nog steeds. Vorig jaar kwamen er 22 bij: 367 tegen 345 in 1993. Veruit het merendeel verzorgt ra dio-uitzendingen (337). Een min derheid zendt televisie uit (116), tekst-tv (56) en teletekst (16). Uit een onderzoek is gebleken dat lokale radio een grote popu lariteit geniet. Na Radio 3 en de regionale om roepen worden de plaatselijke zenders het meest beluisterd. Het onderzoek wees tevens uit dat de lokale radio de belangijk- ste bron van informatie is over de directe omgeving van de burgers. Darmstadt (ap) - Het dodenmasker van William Shakespeare in de bi bliotheek van Darmstadt is echt. Het bevat zelfs enkele wenkbrauw haren van de schrijver, zo heeft onderzoek uitgewezen. Shakespeare overleed in 1616. Hij leed aan een afwijking aan het lin keroog, waarvan het lid en de traanklieren duidelijk gezwollen waren. In het masker zijn door een oogarts sporen van die zwelling terugge vonden. Zo zijn er 17 duidelijke overeenkomsten met bekende portret ten van Shakespeare aangetroffen. Het masker'kwam in de 18de eeuw in het bezit van graaf Franz von Kesselstatt in Mainz, na diens dood werd het eigendom van de hof schilder Ludwig Becker. De familie Becker veilde het masker in 1960, koper was de gemeente Darmstadt. Brummen (anp) - Het nieuwe commerciële radiostation Radio London gaat haar uitzendingen verzorgen vanuit twee treinrij- tuigen die bij station Eerbeek op een zijspoor worden geplaatst. Het radiostation begint op 1 juli met uitzenden. De programma's zullen 24 uur per dag via een di gitale satellietverbinding in een groot deel van Nederland op de kabel zijn te beluisteren. De studio's en redactieruimte worden ondergebracht in een slaap- en' een salonrijtuig uit de jaren '60 die worden gehuurd bij de Veluwse Stoommaatschappij Veluwe. Eerbeek ligt langs de toeristische spoorlijn Apeldoom- Dieren. Vanaf 17 juli begint de echte programmering met nieuws en informatie over natuur, ge zondheid, film, wetenschap, af gewisseld met muziek. zijn een Europese themazender die erg veel geld steekt in eigen produkties." De zender is vaak lokaal bezig, snijdt sociale the ma's aan, in bijvoorbeeld specials over drugs- en drankmisbruik. Ook ondersteunt de zender met regelmaat regionale muzikale initiatieven en lokale popcollec tieven. Recent verzorgde de zen der een uitzending van Dynamo Open Air in Eindhoven. „Door onze werkwijze trekken we min der adverteerders dan andere commerciële stations." Een aantal Nederlandse gemeen ten heeft al besloten MTV na 1 juli niet meer door te geven. Ba kermat Amsterdam, waar MTV Europa begon, neigt naar het handhaven van de zender. In ge meenten waar MTV verdwijnt verschijnt in de regel een andere muziekzender op de kabel. Deze zenders zijn echter voor het me rendeel eigendom van platen maatschappijen. MTV opereert onafhankelijk. Den Haag (anp) - De schatten van het Kremlin in het Museum Boymans-Van Beuningen, een fietstocht van St. Petersburg naar Zaandam en een concert van Nederlandse en Russische pop groepen. Het is een greep uit de festiviteiten tijdens de Peter de Grote Manifestatie. Volgend jaar wordt het 300-jarig bestaan van de Russische vloot gevierd, een jaar later is het drie eeuwen geleden dat tsaar Peter de Grote zijn eerste bezoek aan Nederland bracht. Die gebeurtenissen vormen aan leiding tot de manifestatie op het gebied van cultuur, wetenschap, kunsten, onderwijs, radio, televi sie, handel, investeringen en in dustrie, een Nederlandse film- week in Rusland, een expositie over de betrekkingen tussen de Romanovs en de Oranjes in Den Haag. De manifestatie wordt in Neder land en Rusland gehouden van september 1996 tot oktober 1997. tijn. Tilburg - De beeldend kun stenaars Rinus van der Schriek en Peer Eltink zijn tot 17 juli iedere zaterdag aanwezig in hun expositie bij Langeweg Langeweg Oude en Moderne Kunst, Nieuwlandstraat 27 in Til burg. Zij willen met hun aanwe zigheid het publiek ter wille zijn dat de opening van de tentoonstelling moest mis sen. Ui verband met een sterfgeval waren er voor die opening namelijk geen uit nodigingen de deur uitge gaan. Van der Schriek exposeert schilderijen, Eltink sculptu ren.

de Stem | 1995 | | pagina 35