Weekend w IdeSTEM RENT A TEN! R|^B3j E4 aanbieding 4 'Niets is heerlijker dan aan de slag te gaan met problemen' 'Iedereen die met het virus van Chassé in aanraking kwam raakte besmet' 995 LJ Limburg, D e Limb ZATERDAG 24 JUNI 1995 "aQic Sham FRTfl MORgrni de "is-revue PHflNTRSV ON PHRNTRSIRLRN Berpgeistsfrafle 3H' 50321 Bfiihl bi| Heulen Van l april t/m 31 ohhte dagelijhs van 3-1!» Gemahhelijh re bereihe via autobaan SS3 - afrit r Ed Nijpels maakt een eind aan zijn en jongensdroom. Na vijf jaar pt hij volgende week op als burge- ijeester van Breda. Nijpels (45) naakt de overstap naar het bedrijfs leven nu het nog kan. Hij gaat zo ■nigszins de luwte in, weg uit de pu bliciteit. „Dat lijkt me heerlijk," jeldt hij aan de vooravond van zijn rertrek. lnfo-nummer01ieo/!34 s 89,-. sgr sjes, id*" gids. R) div. aan Bel: Pro- juli/ der? ste r.ee. Jgs ?P st O ivan. p. In 394 Lan- looie gel. s in r.wk. w- op ijk, )r cl. us 114. rans aan km v.a. !3/7, 331 HEER EN MEESTER Z-0 Fr. IRS verh. al 201 vak.huizen. Bel OO-337I 391652 of 076-60251? JONGERENREIZEN cami hotel incl. bus v.a. 199! G0G0 Tours 0 1 0-414251 SGR/ANVR. Voll. inger. car. of blokü] t.h. v.a. 250,- p.wk. 3 Ned.fam. op heerlijk pierj in de TARN Z-Fr. 00-3< 63568341 (Ned. info) ST.TROPEZ en PROVÊNcl staoar/fam.camp/zwb. P4 feet Holidays 05980-24601] Cap d'Agde 2/6 pers. aol aan zee met zwembad, ter] nisbaan CBS 04929-6455!! inger.bung.tenten in Nrd-I en M.Frankrijk, Ardennen! Luxemburg 05765-10711 In een pittoresk dorp in c LANGUEDOC een leuk va( huis t.h. 04105-13113 DORDOGNE op 4* campinl caravan t.h. van particuliel 04457-1441/043-211122 VENDEE t.h. boerderij/lans huis, naar strand 20 kiij max. 8 pers. nog vrij vóa 15/7 en na 12/8. Te( 04113-1650. Provence en Dordognl V.A.F. VAKANTIEHUIZEN Brochure05976-1610. DORDOGNE bung.op parkl zwembad,tennis etc. 1 -15/if 1000,-. 00-33.53284271 f TAALVAKANTIES irf Frankrijk Tel. 040-445012 ND ken- 95,-. 4/8 Rei- 3649 TANNIE nu vrij 'oor- <ing. tel. JEN/ 99,- sies R. gen. >lten Tel. 321 irt Je en ist- ken, >P-j. ar, jolf. Jen DM iNA. do/ :bijt- 50,- dgn 99,- 7 en uller ten), ned. ons. EN, ïuur Tent 75. Door Carl Mureau en Paul de Schipper Huur luxe stacaravans bungalowtenten op 15! campings. Gratis gidfl VACANSOLEIL. Tel. 0499üf 60777 SGR/ANVR JONGERENREIZEN CampI bus v.a. 179,-. Swingf Time Travel 080-780024. Kant en Klaar Kamperen in] onze compleet ingericht# bungalowtent op uniek# campings in Frankrijk] Comfortabel èn betaalbaar "*"**TENTSETTERS Brochure: 071-146431 SGRl •KRETA-LESBOS-LEFKAS ;data in juli, augustus 49,-, 15 dgn. vanaf 899,- ïent, transfer en ned. reisleiding 'IJF GRATIS BROCHURES Ie beschrijvingen van eiland en I culturele historische informatie aden voor september en oktober. Tel. 08894-24848 lid SGR. Meezeilen,flotielje.jachtver- I huur. Caribbean, Midd.zee.1 SAIL A WAY 02158-24469 ENGLISH COUNTRY C0T-I TAGES, 3500 keuzes. Kleu-I renbrochure. YES TOURS 04192-20033. BRIGHTON! 7 dgn 799,- HP inkl. prachtige excursiesl Vertr. 17/7 en 14/8. Winne-1 muller reizen, 08 8 80-68655 r JONGERENREIZEN camp/1 hotel incl. bus v.a. 225,-- G0G0 Tours 010-4142599] SGR/ANVR. NOVASOL 040-514022 Sffl- 250 huizen in HONGARIJE-1 Bel nu voor gratis gids! Het GOEDKOOPSTE van Nederland! 8 dgs. busreis Tirol slechts 565,- Vertr.. 8,15,22 juli,_ 5,«l augustus. Garant (SGR) 080-605800. Tirol: ca. 120 prima VAM WON., bung., pens., boerd- - vak. zomer winter. 0°* groepen. Gids:05910-18jji. BUSRETOURS Tirol in Mi aug/sept? Retour 10 Folder? Bel 08348-2300L- NOVASOL 040-514022 W 200 huizen in OOSTENRIJK Bel nu voor gratis gids! ORTUGAL_ BUSRETOURS Coïmbra juli/aug? Retour ƒ315. to der? Bel 08348-2300L NOORD-PORTUGAL kdSM omg. Lissabon t.h. woo huizen evt. met chanj 1 lijndienst, huurauto. JU. I aug. nog mog. 04113-jgL- NON-STOP. LAST MINUTES. Algarve - y"eJL i reis met hotel of apt- voordeligste prijs! Bel 079-428625. Het elektronisch archief van De Stem sloeg de af gelopen vijf jaar een slor dige tweeduizend artike len op waarin de naam van Ed Nijpels werd ge noemd. Daar zitten de talloze be zoekjes aan honderdjarige stadge notes niet eens bij. Als president-directeur van De Twaalf Provinciën Landelijke Arbo- dienst NV, een jong bedrijf dat zich toelegt op controles bij ziektever zuim, zal de aandacht van de media voor zijn persoontje zeker een stuk minder worden. „Dat lijkt me heer lijk," herhaalt Nijpels. „Even in de anonimiteit. Hoewel dat nooit hele maal zal lukken, want bekendheid blijft toch nog jaren aan je kleven." Bovendien houdt Nijpels nog diver se nevenfuncties, zoals het voorzit terschap van het Wereldnatuur- fonds Nederland. Wie Nijpels een beetje kent (en wie kent hem eigenlijk niet?), die weet dat die constante aandacht van de media nooit de reden kan zijn voor zijn vertrek uit Breda. Een afscheid dat onverwacht kwam en ook een stuk vroeger dan Nijpels zelf steeds had gezegd. Zijn eerste ambtsperio de van zes jaar (tot april 1996) zou hij hier vast en zeker-volmaken, zei hij. „Het burgemeesterschap is voor mij geen duiventil," klonk het heilig bij zijn komst. Hij hield geen woord, kondigde na vijf jaar al zijn afscheid aan en kreeg daarop kritiek. Dat heeft hij nog best begrip voor. Maar dat wij durf den te suggereren dat hij opstapt omdat zijn populariteit tanende is, of omdat hij hier in West-Brabant geen uitdagingen meer ziet, daar heeft hij zich best kwaad om ge maakt. „Je hebt daar een eigen uit leg aan mijn vertrek gegeven die ik zeer kwalijk vind. Als ik kijk naar alle bloemen, flessen wijn, brieven en andere reacties die ik de afgelo pen tijd ontvangen heb, dan maak ik me over die populariteit geen zor gen." Dan mag de burgemeester nog één keer uitleggen waarom hij juist nu deze overstap maakt. Immers: Breda heeft een bestuurlijk en politiek zwarte periode achter de rug en het vertrek van de burgemeester komt daarom nog steeds ongelegen. Bo vendien staat het bedrijf waarheen hij vertrekt, De Twaalf Provinciën, in zijn branche niet onomstreden. Waarom, waarom? Nijpels gaat terug naar begin dit Ed Nijpels: „Ik vind het een uitdaging om die aow'ers weer te betrekken bij de arbeidsmarkt. Een beetje de luwte in jaar, toen hij met zijn vriendin aan de rand van de Ngorongo-krater in Tanzania overpeinzingen over toe komst zat te maken. Hij naderde im mers de leeftijd van 45 jaar (die hij op 1 april heeft bereikt) en had er vijf jaar Breda opzitten. Wat gaan we doen, was de vraag. „De conclusie was dat ik eigenlijk nog wel een paar jaar in Breda wilde blijven zitten. Ik had het goed naar de zin, ging elke dag fluitend naar het werk en er lagen nog veel inte ressante zaken te doen. En ik had niet - zoals Peter van der Velden (oud-burgemeester van Nieuw-Gin- neken en al als jonge jongen be vriend met Nijpels, red.) wel had - het gevoel dat ik toe was aan een nieuwe uitdaging. Ik wilde niet weg, maar heb toen wel besloten dat ik eventuele aanbiedingen serieus zou bekijken." Toen kwam De Twaalf Provinciën (DTP) en een paar weken later kon digde Nijpels op een drukbezochte persconferentie zijn vertrek aan. Daar brak hij een lans voor job rota tionmeer mensen uit het openbaar bestuur zouden eens moeten swit chen naar het bedrijfsleven en om gekeerd. En hij heeft er zelf nog mooi de leeftijd voor. Op je vijftigste ben je daarvoor blijkbaar te oud. Maar meteen kwamen de verhalen over de zaktelefoons en de Audi's 80, waarmee de controleurs van De Twaalf Provinciën op pad gaan om HEJZ£N/MAG IK EA/ÜJ UW fWN PAcHT 7 VOOrz. \nlC WAS* i?E F>L-£T Mló'MPM vclffllKE zieke werknemers zo snel mogelijk weer naar het werk te sturen. „Dat beeld klopt niet," zegt de aan staande president-directeur. „De importeur van Audi heeft ook met een een brief geschreven dat ze best graag auto's wil gaan leveren. En de medewerkers van DTP, die afgelo pen zaterdag bij me op bezoek wa ren, vroegen al wanneer ze die zak telefoons kunnen verwachten." Maar de kritiek op DTP's eerstedag- bezoeken (iemand die zich ziek meldt krijgt meteen een controleur over de vloer) was Nijpels al wel be kend. „In de branche wordt gezegd dat DTP op mensen zou jagen. Dat is dus niet waar. Die eerstedagbezoe- ken, voor personeel van hoog tot laag, zijn bedoeld om te kijken of er een bijzondere oorzaak is van het verzuim. Ligt het probleem op de werkvloer, dan kan er snel aange paste hulp komen. Het gaat niet om de controle maar om het achterhalen van de oorzaak." Is Nederland te veel ziek? „Dat weet ik niet," antwoordt de politicus. „Je ziet wel dat het ziekte verzuim het afgelopen jaar al flink is afgenomen. Veel schrikbarender vind ik het enorme aantal wao'ers in Nederland: 800.000. Toen ik minis ter was, vroegen buitenlandse colle ga's me altijd of wij net een oorlog hadden gehad of een epidemie. Ik vind het een uitdaging om die men sen weer te betrekken bij de ar beidsmarkt." En dat trekt hem ook in deze job. Zijn toekomstig bedrijf doet aan dienstverlening, houdt zich bezig met een sociale problematiek. „Die materie interesseert mij, je bent met mensen bezig. Dat is wat anders dan leiding geven aan een bedrijf dat tuinstoelen produceert. Zoiets zou ik nooit kunnen." De burgemeester verlaat Breda, de stad waarvan hij in zijn jongensdro men al de ambtsketen droeg. Die droom kwam uit, kort na de val van het kabinet Lubbers 2, waarin Nij pels als milieu-minister de wind mee had gehad. Hij genoot met volle teu gen van het wonen en werken in de Baroniestad, waar hij spoedig ra zend populair werd bij zowat de ganse bevolking. „Edjeh!" Als burgemeester voelde Nijpels zich als een vis in het water, al be klaagde hij zich wel eens over de trage besluitvorming in zo'n ge meenteraad. „Ik ben nogal ongedul dig en ik vind al gauw dat iets niet snel genoeg gaat," zei hij op 12 maart 1991 in een interview met NRC/Handelsblad. Hij had graag gezien dat er een groot gewest West-Brabant zou komen, van Breda tot Bergen op Zoom (de stad waar hij zijn eerste politieke schreden zette). De regio zou baas moeten worden in eigen buik, die zit ingekneld tussen de steeds maar uit dijende wereldhavens van Rotter dam en Antwerpen. Maar juist die gewestvorming was zo'n proces dat, tot Nijpels' verdriet, bijzonder traag verliep en nu eigenlijk is gestrand. In de eigen stad had Nijpels te ma ken met een gemeenteraad die niet uitblonk en -blinkt in daadkracht. De plaatselijke politiek stoeit al ja ren over de zwembaden, kan nu maar geen knoop doorhakken over de invulling van het Chasséterrein. En dan was er natuurlijk de besluit vorming over de schouwburg, die met recht een affaire kan worden genoemd. Een affaire die eind vorig jaar, toen de bouw van het 57 mil joen gulden kostende Chassé Thea ter vertraging bleek te hebben opge lopen, tot een volledige bestuurlijke crisis leidde. „Dat is de vervelendste tijd die ik hier heb gehad," blikt Nijpels terug. „Niemand luisterde naar niemand. Er lagen bergen vol tegenstellingen, ook in de persoonlijke sfeer. Er was sprake van een volledige impasse, waar met de beste wil van de wereld niet meer uit te komen viel." Nijpels heeft toen de zittende wet houders voor de keus gesteld: of al lemaal opstappen, of nieuwe colle ge-onderhandelingen beginnen. „Daarmee ging ik dus heel ver. Ik zei in feite dat we met de bestaande be manning moesten stoppen. Dat is nogal wat als je dat zegt." De wethouders stapten op, maar keerden in het 'nieuwe' college allen zelf terug. CDA, PvdA en D66 trek ken gedrieën de kar van Breda. Zon der WD en zonder GroenLinks, tot spijt van de burgervader. „Ik vind nog steeds dat een brede coalitie, met de vijf grote partijen, beter zou zijn voor de stad." Een 'diepgaande' analyse van hoe het zo ver heeft kunnen komen, is in aantocht. De ge meenteraad wil via een onder zoek lessen trekken voor de toe komst. Nijpels laat het nu bij de constatering dat 'de schouwburg' in Breda als een virus rondgewoekerd heeft. „Iedereen die ermee in aanraking kwam, raakte besmet. Het heeft de verhoudingen negatief beïnvloed. Ik vind overigens dat een politicus al tijd meester blijft van zijn eigen be slissing. Als je iets niet wil, dan ge beurt het ook niet." Waarmee hij maar wil aangeven dat een meerder heid van de Bredase gemeenteraad bij volle bewustzijn voor deze schouwburg gekozen heeft. Suske en Wiske openden gisteren met hun musical de nieuwe Bredase cultuurtempel. Het virus moet zijn uitgewoed. Nijpels heeft er alle ver trouwen in dat het theater een door slaand succes wordt. „Het beeld ver andert rap. Mensen die de rondlei dingen hebben bezocht, vinden het allemaal een schitterend theater." Maar zal Breda ook laaiend enthou siast zijn als straks de exploitatie stukken duurder uitvalt dan nu reeds gepland? „Dat is niet aan de orde. Degene die aan de slag gaat met de exploitatie weet waar hij aan toe is. De raad heeft er 6,4 miljoen gulden per jaar voor uitgetrokken en daarvoor moet de schouwburgdirectie het doen." Met zo'n grote schouwburg moet Breda ook echt de uitstraling krij gen van een grote stad, een stedelijk knooppunt. Grote steden hebben sinds enkele jaren een chronisch ruimtegebrek, zo ook Breda. Ze wil len grond voor de bouw van wonin gen en het vestigen van bedrijven. Komt die uitbreiding er niet, dan gaat de stadse economie kapot en bloedt ook de hele regio dood. En dus lonkt ook Breda naar zijn buur gemeenten, want die hebben grond in overvloed. „Dat is het noodlot van de grote stad," zegt Nijpels. „Je hebt expansieproblemen en om die op te lossen kom je al snel bij de buren te recht." In de strijd om een grootschalige ge meentelijke herindeling, die dit jaar in het parlement moet worden afge rond, ging het er soms hard aan toe. Geregeld joeg Nijpels de burgemees ters en inwoners van de buurge meenten in de gordijnen, soms spre kend als een poelier over zijn kal koenen. „Dat is het lot van een burgemees ter. Je moet het standpunt van je stad duidelijk verkondigen." Hij speelde die rol schijnbaar met alle plezier. „Af en toe deed ik het toch wel met tegenzin. Collega-burge meesters kunnen het wel begrijpen, ik heb nu ook de aardigste brieven ontvangen van collega's met wie ik soms in de clinch heb gelegen. Nee, ik ga niet vertellen van wie. De be volking van de buurgemeenten ziet je echter wel als boeman en dat is geen plezierige rol, maar je moet hem wel spelen. Doe je dat niet, dan mist de stad kansen op uitbreiding en is ze op sterven na dood." Wat heeft Breda zelf gedaan om zijn problemen op te lossen? Een bewo ner van de wijk Heuvel die geen af doende maatregelen ziet tegen de criminaliteit zal niet kunnen begrij pen dat het stadsbestuur miljoen guldems uittrekt voor zo'n grote schouwburg. „Het is terecht dat men die vraag aan de orde stelt," klinkt Nijpels op recht. „Hetzelfde geldt voor het nieuwe NAC-stadion, waarin we als gemeente twintig miljoen gulden in vesteren. Maar bij de besluitvor ming over de schouwburg is afge sproken dat we geld steken in een aantal andere zaken op sociaal maatschappelijk gebied. Het is dus geen kwestie van of/of, maar en/en. Het is de kunst van de politiek om keuzen te maken en dat duidelijk over te brengen aan de bevolking." Slagen de Bredase politici daar in? „Het is heel verleidelijk om nu bij mijn vertrek mijn mening te geven over een aantal politieke zaken. Ik wil dat niet doen. Duidelijk is wel dat we rond die schouwburg hebben gezien dat je als politicus nog beter je best moet doen om je beleid uit te leggen aan de burgers." Een burgemeester die volop in het brandpunt van de belangstelling staat, oogst lof en kritiek. Soms wordt hij ook slachtoffer van intimi datie en bedreigingen, dat maakt ie dere burgemeester wel eens mee. Ook Nijpels werd er in Breda mee geconfronteerd. „Meerdere malen, op verschillende manieren. Het ver velendst vind ik nog dat er eens op oudejaarsavond een bommelding bij me thuis binnenkwam. Dan sta je drie kwartier voor middernacht met je gezin gedwongen op straat." Hij kreeg bedreigingen uit diverse hoeken. „Er waren altijd wel men sen die vonden dat ik zaken te hard aanpakte." Nijpels somt op wat on der zijn verantwoordelijkheid in Breda is aangepakt. Er kwam een uitsterfbeleid voor softdrugs verko pende coffeeshops, de bordelen wer den aan regels gebonden, het aantal gokkasten werd met pakweg 35 pro cent teruggebracht. „En we zijn aan de slag gegaan om een eind te maken aan een aantal gedoogsituaties." Dan was er eind vorig jaar ook nog het schokkende incident in de bin nenstad, waar breedgeschouderde vechtjassen bij café 't Hart van Bre da ook politiemensen belaagden. „Er waren zorgwekkende ontwikke lingen aan de gang in de Bredase ho reca. Die branche kent 90 procent bonafide ondernemers. Zij kwamen onder druk te staan." Probeerden criminelen de macht te grijpen in Breda? „Meer kan ik daarover niet zeggen. Dit was een incident dat toevallig naar buiten kwam. En het was nogal wat: twaalf politiemensen zijn daar op zij gezet. Maar we hadden meer redenen voor bezorgdheid en we willen dat jongeren gewoon veilig de cafés binnen kunnen. Samen met politie en het openbaar ministerie hebben we die problemen opgepakt. Er zijn aanhoudingen verricht en die mannen uit het criminele circuit zijn nu allen berecht. Daar maak je geen vrienden mee." Onlangs werden 's avonds bij Nij pels' woning aan de Burg. De Man laan enkele ruiten ingegooid. Hij be schouwt het als een intimidatie. „Daarbij zijn grenzen overschreden. Ik wens daarvoor nooit te wijken." De politieke crisis, het aanhoudende gekrakeel over de gemeentelijke herindeling, de criminaliteit in de binnenstad. Het zijn voorwaar geen makkelijke tijden geweest. Had hij zich misschien een prettiger laatste periode 'gewenst? Het is leuker om een succes van NAC te vieren met een volle Grote Markt, dan de strijd te moeten aanbinden met lieden die diezelfde Grote Markt onveilig ma ken. Verkeerd gedacht. „Dit is juist een kolfje naar mijn hand. Niets is heerlijker dan aan de slag te gaan met problemen. Sturen, bemiddelen, oplossingen be denken. Dat brengt mij plezier. Het is alleen heel vervelend als je ergens geen vinger achter kunt krijgen, zo als tijdens die politieke crisis. Dan moet je machteloos aan de kant toe zien." Als burgemeester had hij in Breda nog volop werk te doen. Toch maakt hij nu de overstap naar het bedrijfs leven. Weg uit het openbaar bestuur, enigszins de luwte in. Is het over met de politiek? „Nee hoor. Ik heb Bol- kestein gemeld dat ik over vier, vijf jaar weer beschikbaar ben voor een functie in de politiek. Bovendien ben ik van plan om weer wat meer binnen de partij te gaan doen; dat was als burgemeester wat moeilij ker." Maar heeft Nijpels nog wat te ver wachten van de VVD? Met partijlei der Bolkestein is hij toch geen dikke maten? En klopt het dat hij wellicht zelf voelt voor een overstap naar D66? „Over mijn plaats binnen de WD is altijd lang en breed gespro ken. Maar vanaf het moment dat ik lid werd van de WD heb ik nooit overwogen mijn lidmaatschap op te zeggen. Ik voel me binnen de VVD nog altijd heel goed thuis." Ook in Breda heeft Nijpels het nog prima naar de zin, al zal hij er nog slechts een weekje burgemeester zijn. Hij is van plan om hier te blij ven wonen, in zijn huis aan de rand van het Mastbos. Na zijn scheiding van vrouw Ingrid heeft Nijpels tegenwoordig een rela tie met de uit Breda afkomstige Am sterdamse Elsbeth Janmaat. De af gelopen weken hebben 'de bladen' van alles over het paar geschreven. Er zou een liefdesbaby op komst zijn, de twee zouden trouwplannen hebben. „Daar is allemaal niets van waar. Het enige wat klopt is dat ik nu een heel bestendige relatie heb. Dat heeft overigens geen rol ge speeld bij mijn beslissing voor deze overstap, maar het is wel buitenge woon plezierig om weer iemand te hebben aan wie je je verhaal kwijt kunt." Nijpels is en blijft een spraakma kend figuur, die als burgemeester tussen zijn burgers stond. Of het nu was in de kroeg, op het Jazz Festi val, met carnaval of een (honderd ste) verjaardag, hij was altijd aan spreekbaar. En daar maakte menig een dan ook gebruik van. Privacy is voor Nijpels in Breda een schaars begrip geworden. „Dat was toch heel anders dan ik ooit had kunnen denken. Als minis ter kende ik veel meer privacy, want je was van iedereen en dus van nie mand. Burgemeester ben je van de hele stad en dat geldt dus iedere mi nuut van elke dag." Nijpels' secretaresse Clazien Leij- ten, die als zijn inmiddels onmisbare rechterhand meegaat naar De Twaalf Provinciën, komt voor de tweede keer melden dat de volgende afspraak nu echt dringt. Laatste vraag derhalve. De Limburgse Bre- danaar prof. Frissen zei vorig jaar in deze krant dat de Bredanaar best wat minder bescheiden mag zijn over zijn eigen. stad. Deelt deze Bergse Bredanaar die mening? „Breda heeft buiten de stad een fan tastisch image. Ik heb nooit iemand getroffen die het raar vond dat ik hier burgemeester was geworden. Mensen veronderstellen dat het hier plezierig leven is, wat ook klopt. Daarom wil ik hier ook graag blij ven wonen. De stad is groot genoeg om niet iedereen iedere dag tegen te komen, maar wel klein genoeg om mensen regelmatig te ontmoeten. Toch praat de Bredanaar soms wat laatdunkend over zijn stad, zo van 'moet dat nu allemaal wel?' Ja, er moeten een hoop dingen in Breda. En daar mag de Bredanaar best veel trotser over doen." Elsbeth Janmaat is de nieuwe vriendin. FOTO'S COR VIVEEN ff

de Stem | 1995 | | pagina 33