klooster gemiste kans' Vier scholen in Terneuzen gaan bestuurlijk samenwerken Steenkamp trekt Kuitaartse feesten open is ver weg dichtbij.... KORT verbaal PLAATSELIJK nieuws SPORT DUIVEN sport irbeidspastor Nabbe betreurt niet doorgaan educatief en spiritueel centrum: Anke van der Meijden 200e leerlinge De Kreeke Havenschap Vlissingen in de lift, maar wel verlies de stem ZEELAND C3 Huziekweekeinde jii Philippine Tekort aan terreinen bij zeehavens dreigt Ambacht is kunst in Aardenburg Gezinsdag bij Op de Hoogte Ongeval Autodiefstal Onder invloed Autoradio gestolen Woninginbraak Overval Drugs in beslag Sas van Gent Westdorpe Cadzand Oostburg Schoondijke Toertocht in het kort examens met een SIEMENS S3 GSM-telefoon gerrit de jonge axel ZATERDAG 24 JUNI 1995 fan onze verslaggever [erneuzen - Vier scholen (0or kinderen met leer- en lï0edingsmoeiliikheden ,an vanaf het nieuwe schooljaar samen verder. Be stuurlijk samenwerken, zo jlijkt uit een mededeling van de schoolbesturen. De Jacob Catsschool, school voor speciaal onderwijs aan moeilijk lerende kinderen in Terneuzen, en de afdeling De Sprong, school voor voortgezet speciaal onderwijs aan moeilijk lerende kinderen, vallen met in gang van augustus onder het bestuur van de stichting Samen werkingsscholen voor kinderen met leer- en opvoedingsmoeilijk heden (lom) in de provincie Zee land. Deze stichting beheert in Ter neuzen de Scheldeschool en De Schans. De eerste zorgt voor onderwijs aan lom-kinderen en aan kleuters die in hun ontwik keling worden bedreigd. De Schans geeft voortgezet onder wijs aan lom-kinderen. Voor de samenwerking werden al in juni 1993 de eerste gesprek ken gevoerd. Aansluitend werd in oktober vorig jaar gestart met het daadwerkelijke onderzoek naar de samenwerking tussen de schoolbesturen. Met de fusie willen de besturen onder meer een groter draagvlak tegen financiële risico's realise ren, alsmede meer mogelijkhe den voor werkgaranties aan het personeel. Verder biedt samen werking meer mogelijkheden tot afstemming van onderwijskun dig beleid en is er een bredere basis voor het behoud van speci fieke onderwijsdeskundigheid. De scholen De Schans, De Schel- deschol en de Jacob Catsschool met de afdeling De Sprong be houden hun zelfstandigheid. Wel zal naar verwachting op onder wijskundig vlak een aantal za ken worden geïntegreerd. fan onze correspondent Philippine - Philippine staat iaag n het teken van de muziek. Ter gelegenheid van 50-jarig jubileum van de muziekvereniging Sint-Ceci- ja houdt die fanfare een mu- jekweekeinde op de Markt. Gisteravond kon de jeugd van Philippine en omstreken zich uitleven op de Markt tijdens een fcco in de tent nabij de muziek- kiosk. Vandaag start het mu- aekfestival met optreden van Kischillende gezelschappen uit je streek. Om 15.00 uur begin nen De Vereenigde Vrienden uit Sas van Gent met aansluitend ten optreden van de Muziekver eniging Heikant. 1 17.30 uur treedt de Har- ie Noorderlicht uit Zelzate op en De Vliegende Hollander uit Terneuzen sluit omstreeks 11,45 uur het festival. Daarna is er een groot bal in de feesttent isnaf 20.30 uur. De toegang is Van onze verslaggever Middelburg - De zeehavens Terneuzen en Vlissingen moeten meer industrieterrei nen bij de havens krijgen. Dat schrijven de Zeeuwse ka mers van Koophandel aan het College van Gedeputeerde Staten in een reactie op het in voorbereiding zijnde nieu we Zeeuwse streekplan. provinciebestuur ver wacht genoeg terrein te heb- i om het tot 2015 te kun nen volhouden, maar dat is een verkeerde inschatting, schrijven de kamers. 'Juist door de ontwikkelingen als de aanleg van de WOV en de verdere samenwerking tussen de havengebieden is het aan nemelijk dat de uitgiftesnel heid van de nu nog beschik bare grond in Vlissingen en Terneuzen in een stroomver snelling raakt. Een discussie over eventuele uitbreiding van het havenareaal aan bei de zijden van de Westerschel- dezal onzes inziens veel eer- actueel zijn,' aldus de brief. Van onze correspondent Aardenburg - Op de ter reinen rondom conferen tiecentrum De Elder- schans in Aardenburg worden morgen diverse ambachten gedemon streerd. Van 13.00 tot 18.00 uur is er van alles te beleven. be modelvereniging uit Oostburg zal haar schepen laten varen. Jacques Rou- men van het Zeeland Stu diecentrum zal de nieuwe cursus Verbreed Onderne merschap introduceren. De dijenvereniging West- eeuws-Vlaanderen is ook van de partij. In de gangen yan het hotel hangen nog de totowerken van Jan van 8aar uit Oostburg, aardige ontroerende kiekjes van Jj1 jaar trouwreportages. Mark Tholens uit Terneuzen *a' zijn muzikale medewer- ™ig verlenen, terwijl de be kkers op de terrassen innen genieten van Roe meense accordeonmuziek. m 16.00 uur begint Avogro et volksdansen in het res tant. Enkele dames zul- n rondlopen in Cadzandse ederdracht. Ook buiten aan er enkele activiteiten 3>fd zoals krul bollen, (L n en tafeltennis, m 18.00 uur wordt dit ma- «nee afgesloten. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE Ter ere van de eerste schooldag van Anke van der Meijden werd de schoolvlag gehesen. Door Theo de la Ruelle Westdorpe - De vierjarige Anke van der Meijden besefte nog niet helemaal wat er gisterochtend allemaal rond haar aan de hand was. Het was na tuurlijk allemaal nogal verwarrend. Ben je net vier jaar, heb je al die tijd lekker thuis de hele dag kunnen spelen. En vervolgens moet je, voor slechts één week je, naar die grote, enge school met allemaal vreemde kinderen en grote mensen. En alsof dat nog niks is, ben je ook nog eens de tweehonderdste leerlinge, zodat je re den bent voor een klein feestje. Het schoolbestuur van basisschool de Kreeke had echter alle reden voor een klein feestje. En dat in een tijd dat scholen moeten sluiten of fuseren omdat ze niet aan het gewenste aantal leerlingen komen. Volgens onderwijzer Hennie van Dorsse- laer, die al 40 jaar verbonden is aan de westdorpse school, is het zeker 25 jaar geleden dat de schPol meer dan 200 leer lingen telde. De laatste jaren schommelde het aantal rond de 150 stuks, maar de nieuwbouw door veel jonge gezinnen in het dijkdorp bracht een flinke stijging van het aantal leerlingen met zich mee. Het school bestuur verwacht dan ook dat dit hoge aantal de eerstkomende jaren nog zal aan houden om vervolgens weer licht te dalen. De eerste schooldag voor Anke van der Meijden was voor het bestuur ook reden om eens stil te staan bij het tienjarig bestaan van de Kreeke. Met de vorming van een basisschool uit de toenmalige kleuterschool St. Theresia en de lagere school St. Joseph werd ook een kentering op onderwijsgebied ingeluid. Sinds 1985 is het leermaterieel allemaal vernieuwd en is er op diverse fronten flinke vooruitgang geboekt, waarbij de westdorpse school hier en daar zelfs regionaal koploper is. Zo heeft men een uniek kinderopvangpro- gramma. Tegen een kleine vergoeding kun nen de kinderen tussen half acht en vijf uur op de school doorbrengen. Menig ba sisschool in de omgeving is bij de Kreeke te rade gegaan hoe men deze kinderopvang gerealiseerd heeft. Daarnaast heeft men de regionale primeur van klasse-assistenten, een voortvloeisel uit de landelijke werk groep 'Weer Samen Naar School'. Toevallig was een item in het tv-journaal gisteren geheel gewijd aan deze nieuwe ontwikkeling. De klasse-assistenten staan de leerkrachten bij op het gebied van individuele begeleiding. Op de Kreeke zijn deze assistenten gerecruteerd uit de Jeugd werkgarantie-regeling. De bedoeling is dat op alle Nederlandse basisscholen over twee jaar de klasse-assistent een algemeen be grip is. Voor Anke van der Meijden was het alle maal onwennig. Maar over acht jaar, als zij de Kreeke verlaat, zal het voor haar alle maal gesneden koek zijn. Ter ere van haar eerste schooldag werd gisteren de school vlag gehesen en was er voor alle kinderen een traktatie. En dat alles onder de klan ken van 'Lang zal ze leven', als huldeblijk aan alle leerlingen, leerkrachten, bestuur en personeel van de Kreeke. Van onze correspondente Kuitaart - Burgemeester Th. Steenkamp van Hontenisse trok gisteravond, samen met een aantal leden van de Stichting dorpsbelangen 'Rond de Kleine Vogel' een vrachtwagentruck over het parcours voor de feesttent en verklaarde hierbij de Kuit aartse feesten voor geopend. De fanfare Vrijheid Eendracht uit het naburige Lamswaarde zorgde voor een muzikale noot. Stichtingsvoorzitter Patrick Roelands nodigde de burgemees ter uit om een tochtje mee te maken in de hetelucht-ballon van het Morres-promotieteam, maar de burgervader bleef liever met beide benen op de grond en stond zijn plaats af aan loco burgemeester Ben Pauwels en Algemeen Belang-fractielid Frank van Driessche. Deze bal lonvaart werd in verband met de wind uitgesteld tot een later tijdstip op de avond. Intussen waren de tien teams, waaronder twee damesteams, begonnen met de truck-trek- wedstrijden. Men wilde niet voor Burgemeester Steenkamp trekt aan het langste eind. elkaar onderdoen en er werden steeds scherpere tijden neerge- zet.Na de trekwedstrijden zorg de zanger-entertainer John Tura nog voor enkele gezellige uurtjes in de goed gevulde tent. Voor de komende dagen staan er nog volop activiteiten op het programma. Zaterdagochtend komen de kinderen aan de beurt, 's Middags komt de Zingende Timmerman voor de 55-plussers en 's avonds verzorgt het Jumbo Trio met gastzangeres een FOTO CAMILE SCHELSTRAETE ouderwets gezellige dansavond. Zondagmiddag is er een markt- middag en 's avonds worden de festiviteiten afgesloten met ka raoke en als klap op de vuurpijl een optreden van de 'Voice of Europe': Eddy Wallie. Van onze verslaggever Vlissingen - Het gaat steeds beter met het Havenschap Vlissingen, maar nog steeds is er sprake van forse verliezen. Het nadelig saldo bedroeg vorig jaar ruim 2,6 miljoen gulden. Dat is echter een stuk minder dan de 3,8 miljoen uit 1993 en de raming van 3,7 miljoen in de begroting van vorig jaar. Een en ander valt te lezen in het jaarverslag 1994 van het Ha venschap Vlissingen. De belang rijkste oorzaak van de verbete ring van het resultaat is de mee vallende rentelast. Verder bleven de personeelskosten aanmerke lijk achter bij de raming, omdat enkele vacatures niet werden op gevuld. In tegenstelling tot 1993 ontwik kelden de havenactiviteiten zich vorig jaar over vrijwel de gehele linie positief. De aan- en afvoer van goederen, zowel per zeeschip Van onze verslaggeefster Sluiskil - Er is grote be hoefte aan een 'kritisch huis ter bezinning' in Zeeuws-Vlaanderen omdat er 'veel ethisch belangrijke vraagstukken liggen te wachten op een oplossing'. En daarom is het 'heel jammer' dat het beoogde educatief en spiritueel centrum in het voor malige Kapucijnenklooster in Sluiskil niet kan doorgaan. Dat vindt Wim Nabbe, arbeids- pastor in de Kanaalzone. Een van de initiatiefnemers voor het bezinningscentrum en een van de weinige gebruikers van het met sloop bedreigde klooster. Financieel Over welke ethische vraagstuk ken heeft Nabbe het eigenlijk? „Ethiek en zorg bijvoorbeeld", zegt hij acuut. „Hoever mag de overheid gaan met bezuinigin gen? We zijn op een punt dat de kwaliteit van de zorg erg in het gedrang komt. De gezondheids zorg is financieel gericht in plaats van mens-gericht. Dat be tekent dat straks alleen mensen met poen het volledige verzor gingspakket kunnen krijgen. We hebben daar pas geleden een discussie-avond over gehouden, daar kwam honderd man op af. Dat soort dingen leven kennelijk onder de mensen, vooral ook onder het zorgpersoneel." De initiatiefgroep zag in het Ka pucijnenklooster een mooi on derdak voor allerlei groepen die iets zouden kunnen bijdragen aan die discussie. Groepen als vrouw en samenleving, indus trie-pastoraat, milieu-groeperin gen, werkgroep uitkeringsge rechtigden en een ieder die maar getuigt van betrokkenheid met maatschappelijke zaken of ge loof en spiritualiteit. Professio nele theologen hadden de boel mooi kunnen ondersteunen be geleiden, was de idee. Pestlijders Maar helaas, sponsors en subsi diegevers haakten af. Een gemis te kans, vindt Nabbe. „Ons idee was, om in de geest van de Kapucijnen werkelijk iets te doen voor mensen aan de onder kant van de samenleving. Kapu cijnen waren een paar honderd jaar geleden de enigen die voor pestlijders wilden zorgen Dat zegt al heel veel denk ik. Bezinning is heel erg nodig vindt Nabbe om een maatschappelijk tegengeluid te laten horen. „Om nog even door te gaan op de knelpunten in de zorg. Er zijn hele navrante voorbeelden van demente bejaarden die niet in een verpleeghuis terecht kunnen. Als ze geen familie hebben, zwalken ze op straat. Alleen. Tot hoever laat je dat nou toch gaan?" Terneuzen - De Terneuzense ba sisschool Op de Hoogte sluit vandaag het schooljaar af met een gezinsdag. De leerlingen en hun ouders ver zamelen zich morgenochtend in het Zuiderbraakmanbos. Er worden zo'n 140 mensen ver wacht. Om 10.30 uur staat er een speurtocht op het programma. Daarna volgt een gezamenlijke picknick. De school zorgt daar bij voor soep en drankjes. Hoofdplaat - Bij een verkeers ongeval op de Westlangeweg in Hoofdplaat werden gister morgen een personenauto en een bus aanzienlijk bescha digd. Een 24-jarige vrouw uit Hoofdplaat kwam met haar personenauto vanuit de rich ting Nummer Een en verleen de bij het inrijden van de Westlangeweg geen voorrang aan een bus, bestuurd door een 38-inwoner uit St.-Jan- steen. Koewacht - Vanaf een par keerplaats aan de Nieuwstraat in Koewacht werd gisternacht, of mogelijk in de late avond daarvoor, een personenauto gestolen van een 38-jarige in woner uit die plaats. De Opel Kadett werd gistermorgen zwaar beschadigd teruggevon den in Axel. Oostburg - Verdacht van het rijden onder invloed werd gis ternacht omstreeks half drie op de Nieuwstraat te Oostburg een 28-jarige man uit die plaats aangehouden. Een ade manalysetest gaf daarin ze kerheid, (0.7 promille alcohol). Het kwam de man op een boete te staan van 320 gulden. Terneuzen - Vanuit een aan de Dijkstraat in Terneuzen ge parkeerde personenauto is gis ternacht de autoradio gesto len. De benadeelde, een 21-jarige inwoner uit Terneu zen deed hiervan gisteren aan gifte bij de politie in zijn woonplaats. 'Terneuzen - Donderdagavond werd ingebroken in een wo ning aan de le Verbin dingstraat in Terneuzen. De 60-jarige bewoonster mist een portemonnee met daarin een geldbedrag en deed aangifte bij de politie in haar woon plaats. Terneuzen - Een 27-jarige man uit Terneuzen werd don derdagavond omstreeks half twaalf in de Korte Kerkstraat in zijn woonplaats door twee mannen aangevallen. Onder bedreiging van een mes eisten ze geld van de man. In plaats van hieraan te voldoen gaf hij een van de twee een dreun op het gezicht, waarna het duo ijlings op de vlucht ging. De 27-jarige hield aan het voorval wel een pijnlijke nek over. Westdorpe - De politie van Terneuzen heeft gistermorgen vroeg op de Tractaatweg nabij Westdorpe een 20-jarige man uit het Franse Vieux Conde aangehouden. De man was in het bezit van ruim 16 gram softdrugs die in beslag werden genomen. Na het opmaken van een proces-verbaal is hij weer op vrije voeten gesteld. OUD PAPIER - Vandaag wordt het oud papier in de wijken ten westen van de spoorlijn in Sas van Gent (Sint-Albert, Witte Wijk etc.) opgehaald door bestuur en le den van harmonie De Veree nigde Vrienden. Zij beginnen om 9.00 uur. OUD PAPIER - De leden van de voetbalvereniging RIA ha len vandaag oud papier op. Zij beginnen hiermee om 9.00 uur. VESPERDIENST - Het Gre goriaans Studiekoor onder lei ding van Martin Polspoel ver zorgt morgen ter gelegenheid van het feest van Sint-Jan de Doper de vesperdienst in de Nederlands Hervormde kerk. Deze dienst begint om 17.00 uur. COLLECTE - De collecte voor AVO Integratie gehandicapten in Oostburg heeft op iets meer dan een tientje na 2.000 op gebracht. SOOS - De Soos voor Alleen staanden afdeling West- Zeeuws-Vlaanderen bestaat twintig jaar en houdt ter gele genheid daarvan vandaag een feestavond in zaal Wijffels. Vanaf 20.00 uur kan men ge nieten en dansen op muziek van Dirk van de Voorde. Ook echtparen zijn welkom. Sluiskil - De Wielervereniging Zeeuws-Vlaanderen houdt morgen een toertocht voor de jeugd. Dit in het kader van hun jeugdplan waarvan Frans Bouchaut de grote stimulator is. Men heeft ook de jeugd en ouders van Theo Middelkamp uitgenodigd om de band in het Zeeuwse te versterken. De tocht heeft een lengte van 35 kilometer en wordt verreden in de omgeving van Sluiskil waardoor de kleinsten tijdig kunnen afhaken. Er kan vanaf 9.45 uur worden ingeschreven in cafe Atlanta in Sluiskil. Men vertrekt om 10.30 uur. Utrecht, Rijksuniversiteit, Faculteit der Letteren, promotie op het proefschrift 'Patriots Republicanism, politieke cultuur in Nederland 1760-1787': Stephan R.E. Klein te Sas van Gent SAMENSPEL Terneuzen - In het samenspel van De Bonte Duif te Aarden burg en De Grensvliegers te Eede vlogen vanuit het Franse Cambrai 194 duiven,(99 jonge- en 95 oude). Oude duiven: 1. N. Dhondt, (1307,74mpm), 2, 8 en 9. E. Rijkaert, 3. G. Standaert, 4. P. Rammelaere, 5. O. de Vriendt, 6. A. Dezutter, 7. O. van Que- kelberghe, 10. J. van Ommen, 99 jonge duiven: 1. E. Rijkaert (1209,98mpm), 2, 3, 4, 6 en 10. J. Lambregts, 5. A. Temmer man, 7. G. Dezutter, 8. O. de Vriendt, 9. E. Tellier. Strijd in Vrede Groede, 153 jonge duiven, 1239,79mpm: 1. A. van Muiken, 2 en 9. G. Schautteet, 3 en 5.1. Verhage, 4 en 6. M. Elfrink, 7 en 8. H. Simpelaar, 10. Mevrouw Ras, 61 oude duiven, 129912mpm: 1, 2 en 4. A. van Muiken, 3. Me vrouw Scheele, 5. J. van de Wege. Nog Sneller Breskens, 100 oude duiven, 1299,43mpm: 1. P. Boo gaard Sr., 2 en 4. P. Gernaert en zoon, 3, 6 en 8. J. Quaars, 5 en 7. T. Smallegange, 9. A. van Oeffelen, 10. S. van de Lijke. Concoursbond Zuid-Beveland, 881 oude duiven, 1327,01mpm: 1 en 10. G. de Bruine, Kruinin- gen, 2. J. van Maldegem, hein- kenszand, 3. Gebrs. Franse, Kwadendamme, 4. C. Witte, 5 en 7. D. Hillebrand, 6. C. van Striën, allen Goes, 8. H. Beu lens, Kwadendamme, 9. C. Ze- gers, Kapelle. LA SOUTERRAINE Steeds Sneller IJzendijke, 67 oude duiven, 1404,10mpm: 1. G. de Boevere, 2. M. Kuijl, 3. P. de Smet, 4 en 5. G Dusarduijn, 6. M. Rodts, 7. F. van de Vlies, 8. R. Thomaes, 9. G. E. de Boeve re, 10. R. deBaere. KAMPIOENSCHAPPEN PV Volharding Westdorpe. Jaarlingen le en 2e afgegeven duif: 1. René Kwikkelberghe, 403 punten, 2. Arn. van Paemel, 379, 3. P. Baecke, 323, 4. Comb. Gijsel/Istas, 202, 5. F. Audenae- rd met 82 punten. Koningschap le afgegeven duif: 1. Arn. van Paemel, 205 punten, 2. René Kwikkelberghe, 202, 3. Comb. Gijsel/Istas 140, 4. P. Baecke, 133, 5. F. Audenaerd met 53 punten. (ADVERTENTIE) als per binnenschip, name toe met respectievelijk 4,5 en 9 pro cent. Een domper was de ophef fing van de Olau-line veerdienst op Sheerness. Omdat er echter onmiddellijk een nieuwe lijn dienst begon, kon de la- dingstroom via Vlissingen naar Zuid-Engeland worden behou den en zelfs worden uitgebreid. bereikbaar in heel Europa een begrip in service en de elektronica van morgen.... Oranjestraat 5 - Telefoon Ot155 - 62710

de Stem | 1995 | | pagina 23