DE STEM Program Natuurmaand bomvol Welzijnsbeleid moet overrijden oeverzwaluwen voorkomen' 'yiesburo USIEVE )THEEK HOGERE MENS «LAASVAAK [osten 340.000 gulden per jaar, provincie draagt 165.000 gulden bij traffen tot vijf jaar evangenis voor ^wapende overvallen Twee aanhoudingen in moordzaak Terneuzen Kamer van Koophandel ontvangt Kwaliteitsprijs Zoom-as economisch niet van belang voor Hulst Parkeergarage eindelijk in gebruik genomen po.ooo ƒ250.000 Ê5.000 ƒ285.000 25.000 35.000 'ariant zijn er o.m. Binnenkort in Axel Babyspeciaalzaak W bij ongeval Zwaar gewond Reimerswaal krijgt groter bedrijfsterrein i aas gegaan van een be- lirriale belasting ter dan de gebrui- Shypotheekvormen. hypotheek van bijv. van aandelen- of [telefonisch met meer dan 40 belastingen assurantiën i hypotheken pensioenen s PRIJS ADRES 65.900.- 229.000.- 88.000.- Gentsestr. 38 99.900.- Gentsestr. 53 88.000.- Gentsestr. 59 176.000.- 239.900.- 220.000.- 154.900.- Schoneveld 55.000.- 64.900.- Achtereindstr. 54.900.- Zandbergsestr. 47.500.- 229.900.- 88.000.- 82.500.- 66.000.- Willemstraat 226.000.- 169.900.- Nieuwlandse Weg 179.000.- Oranjedijk 225.000.- 225.000.- 90.000.- Callenfelsstr. 20 82.000.- Weststraat 30 74.900.- Dorpsstraat 88 62.500.- Vlooswijkstr.71 34.900.- 40.000.- Achterstr. 94.900.- Kwakkel 55.000.- Drieschouwenstr. 129.900.- 99.000.- Sluissestr.51 54.900.- Maagd v. Gent 77.000.- Kerkstr. 55.000.- Kerkstr. g van de gemeente Oost- arkocht: Dorpsstr./Akkerput 3uitendijk Jchoneveld 3entsestr. 40/Driewegenweg le etage Speelbooni - Klaassen Passage Axel - 01155-61781 Zeeland Lonze verslaggeefster li van Gent - De Dierenbescherming (DB) M dat de gemeente Sas van Gent een wel- Lbeleid voor dieren moet maken. Dan kan i ieder geval niet meer voorkomen dat (erzwaluwen door cross-motoren worden (treden. jtgebeurde immers in het weekend van 20 en 21 j t0en Belgische motorcrossers hun jaarslijkse wedstrijden op een, particulier terrein in de Dek- i kerspolder hielden. Ze verstoorden 150 paar broedende oeverzwalu wen, een beschermde diersoort. Er werden vogels werden platgereden en uit hun nestgangen ver jaagd. De vogelwerkgroep van De Steltkluut belde veront rust de politie, maar die ondernam geen actie van wege tijdgebrek. Als de gemeente het nog eens waagt om een vergun ning af te geven, staat er in de boze brief die de DB nu aan Sas van Gent schrijft, dan 'laten wij zonodig een proces-verbaal wegens dierenmishandeling op maken'. „Er is de dieren enorm veel, leed aangedaan terwijl dit helemaal niet nodig was", aldus B. de Jong, se cretaris van de Zeeuws-Vlaamse Dierenbescher ming. „Van tevoren is gewezen op de bedreiging die het crossen voor de beschermde vogels betekende. urCees Maas il opmerkelijke recreatieve natuurprojecten tegemoet, Schutters tevreden met nieuw terrein imend jaar. ®t het ontbreekt in de provin- ikennelijk niet aan creativiteit unieer zoiets als het program- ivoor de nieuwe Zeeland Na- irmaand moet worden bedacht igemaakt. Dat program zit na- ilijkal bomvol concrete projec- i. zo blijkt uit een nog niet linbare notitie van de initia- ligroep die het seizoensverlen- i voorzomerproject op poten thet zetten is. Natuurmaand, aldus de noti- 1 340.000 gulden per jaar [sten. De provincie draagt gulden bij, de rest moet irden opgebracht door de deel- mers en sponsors. iiikavonturen li komend jaar, zo is besloten, rit, compleet met juichend lo- ireclammevlaggetjes en brief - .pier, de Zeeland Natuurmaand ■i. In die maand kun je strand- Itochten langs de Noordzeekust iken, leerzaam vuilverzamelen stranden, (meerdaagse) fckavonturen beleven, maar ook f vrijwillige zomerboer werken de biologisch-dynamische Jsderij Loverendale. Deelne- skunnen mee met een viskot- Irdje enkele malen de kor zal la pzakken. it een ervaren zeevidsgids zal ii de vangst worden bekeken, a kreefteduik met duikgidsen, feesloten met een kreeftediner, aar ook natuurbouwkampen pr je geleerd wordt hoe je luwe natuur' aanlegt en be- fcrt, of een cursus aquarelleren liet vrije veld, het is maar een pep uit de hoeveelheid projec- adie door de initiatiefgroep is pelecteerd. s een grove indeling van het «gram, er kunnen wat puntjes 'allen of bijkomen, maar er zal lar verwachting niet veel meer veranderen. De uitwerking i de natuurmaand zal waar- pijnlijk worden ondergebracht li het facilitaire bureau van de jwinciale WV. Voor de publi- ïteit zullen onder meer groepen journalisten worden uitgenodigd voor meerdaagse persreizen, en met de regionale pers denkt de groep afspraken te kunnen ma ken over dagelijkse rubrieken en een bijlage. Groen imago De Zeeland Natuurmaand Juni moet het groene imago van Zee land versterken en tevens een sei- zoensverlengend effect hebben, zoals dat laatste ook met de Zee land Cultuurmaand, die nu het Zeeland Nazomerfestival heet, het geval is. Door natuur en re creatie met elkaar te verbinden, kan ook de agrarische secotor een graantje meepikken. Maar dat is slechts één voorbeeld. Het programma is ingedeeld in acht hoofdonderdelen, thema's als Zeeland Natuurlijk Actief (natuurtochten), Zeeland Na tuurlijk Waterland (mee met de bruine vloot), Zeeland Natuurlijk Klassiek (optreden klassieke or kesten in de natuur), en ten slotte Zeeland Natuurlijk Culinair, Vo gelrijk, Landgoederen, Tuinen en Landschappen. Onder al deze hoofdthema's vallen passende projecten waar de toerist, maar ook de Zeeuw, aan kan meedoen. Kwetsbaar De kwetsbare natuurgebieden worden niet uitgesloten, maar de aandacht richt zich ook op de openbaar toegankelijke natuur. Heel belangrijk voor de selectie was dat de projecten kleinschalig van opzet en aard moesten zijn en dat de eigen bevolking er zo veel mogelijk bij betrokken diende te worden. De initiatiefgroep die de natuur maand op poten zet bestaat uit ambtenaren van provincie, Rijk, de Zeeuwse Milieufederatie, Zeeuws Landschap, Natuurmo numenten, Recron, Horeca Ne derland en de WV. De bedoeling is om een stichting op te richten die eerst drie jaar de natuur maand gaat uitvoeren, waarna een evaluatie zal volgen. liddelburg (anp) - De rechtbank in Middelburg heeft vrijdag •e 19-jarige Vlissinger D. de J. wegens zes gewapende overval- veroordeeld tot een gevangenisstraf van vijf jaar. Twee we- 01 geleden was zes jaar cel geëist. jiümaat, de 22-jarige Vlissinger *4., die bij vijf van de zes over men was betrokken, kreeg drie (ft cel plus tbs met dwangver- !t8tag. Tegen hem was vier jaar 9s 'bs met dwangverpleging ZATERDAG 24 JUNI 1995 DEEL C Waarom heeft uw college de cross-wedstrijden dan toch toegestaan?", zo vragen de dierenbeschermers zich af. De DB laat ten slotte weten 'gaarne bereid te zijn' om voorlichting te geven over dierenwelzijn- sbeleid. Op het gemeentehuis was gisteren aan het eind van de middag niemand aanwezig voor een reactie. In het bewuste motor-weekend liet burgemeester Van Rest al doorgeschemeren een volgende keer beter op te letten bij het afgeven van de vergunning. Van onze verslaggever Terneuzen - De politie heeft gisteren met veel vlagvertoon twee personen aangehouden die mogelijk betrokken zijn geweest bij de moord op de 32-jarige Abdessalam El Bagh- dadi. Het gaat om de 20-jarige B. uit Westdorpe en de 27- jarige R. uit het Belgische Zelzate. Het tweetal werd gisteren rond het middaguur in Westdorpe opgepakt door een speciale ar restatie-eenheid. Dat gebeurde op verzoek van de teamleiding van het Ondersteunend Re cherche Team (ORT). Bij de ac tie, die nogal wat bekijks trok, waren zo'n 20 politiemensen betrokken. De 32-jarige Marokkaan, die illegaal in ons land verbleef, kwam vorige week donderdag door geweld om het leven in een woning aan de Klaassen- straat in Terneuzen. Het is een van de ruim zeventig illegale drugpanden in het centrum van Terneuzen. Meteen nadat het lichaam was gevonden, werd een dertig man sterk recherche bijstandsteam geformeerd: De informatie uit een buurtonderzoek en binnen gekomen tips zijn de afgelopen week door de politie geanaly seerd. Dat heeft gisteren geleid tot de aanhouding van de twee mannen. Het was gisteren nog niet bekend of het tweetal ook daadwerkelijk bij de moord is betrokken. De politie heeft, in verband met een sporenonder zoek, de personenauto's van de twee verdachten in beslag ge nomen. 1 21-jarige plaatsgenoot C. «Oder W., die voor vier overval- «wel het pistool als de bi- anutsen had geleverd, werd 'oordeeld tot twee jaar waar- 'Sn onze correspondent van Gent - Bij een eenzijdig »i ®»songeval in zijn woon- s ls gisternacht een 59-jari- a j uit Sas van Gent zwaar na geraakt. Per ambulance lem! °yerëebracht naar het aca- 5 ziekenhuis in Gent. tterl r)110® onbekende oorzaak die n' j,man omsheks half vier h met z'in Personenauto teefc ^-kruising Midden- ie]fpnV?, am door een schrik- 'oertu' dde daarna met zijn je]. een naast de rijweg de man uw^arld. Daarbij liep m« p„1 Rondingen op aan zijn feu, j de aanrij dt autner, *jet schrikhek zwaar, slechts licht beschadigd. van acht maanden voorwaarde lijk. Tegen hem was drie jaar geëist waarvan één voorwaarde lijk en toezicht door de reclasse ring. Drie medeverdachten, eveneens uit Vlissingen, in de leeftijd van 20, 21 en 27 jaar werden veroor deeld tot straffen, variërend van 240 uur dienstverlening tot één jaar cel, waarvan drie maanden voorwaardelijk. Zij hebben inci denteel hand- en spandiensten verricht bij de overvallen. Tegen elk van hen had de officier een gevangenisstraf van één jaar geëist. Het plan om in ieder geval samen gewapende overvallen te gaan plegen ontstond vorig jaar toen De J. en A. in dezelfde gevange nis verbleven. A. kwam december 1994 vrij en De J. volgde op 14 fe bruari van dit jaar. Drie dagen later werd de eerste videotheek in Vlissingen overvallen en ver volgens werd binnen één maand twee keer hetzelfde postagent schap in Vlissingen van geld be roofd, twee keer de Rabobank in Middelburg en nog eens de ING Bank in Middelburg. In vrijwel alle gevallen bedreigde A. het personeel met een vuurwapen en stond De J. buiten op de uitkijk. De totale buit bedroeg bij al die gewapende overvallen niet meer dan 12.000 gulden. De schutters nemen de nieuwe accommodatie in gebruik. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE Van onze verslaggever Sint-Jansteen - Voorzitter Van Essen zegt 'zeer tevreden' te zijn over het nieuwe terrein van schuttersvereniging St. Jan aan de Tragel in Sint-Jansteen. De nieuwe schietmasten en hét onderkomen werden gisteren officieel in gebruik genomen, gevolgd door een openings- schieting. Morgen en maandag vindt op het terrein de kermisschieting plaats. De leden van St. Jan hebben de klus zelf geklaard, zegt Van Essen. „Er is de afgelopen twee jaar hard aan gewerkt. Elke zaterdag zijn we in touw geweest, sinds vorige maand zelfs bijna iedere avond." Het nieuwe onderkomen bevat twee ruimtes, een voor de schuttersver eniging, de andere voor de fanfare St. Jan. De beide verenigingen zit ten nu in het oude gemeentegebouw dat voorheen aan de Sportlaan stond. Het is daar afgebroken, verplaatst naar de Tragel en daar door de leden weer opgebouwd. „En we hebben het flink gerenoveerd," al dus Van Essen. Van onze verslaggever Domburg - Klein, maar fijn. Dit gezegde bleek gistermiddag tijdens een landelijke bijeenkomst van de Vereniging van Ka mers van Koophandel in het Badhotel in Domburg van toepas sing op de Zeeuws-Vlaamse Kamer. Deze Kamer van Koophandel, met Terneuzen als vestigings plaats, kreeg de Kwaliteitsprijs 1995. De prijs bestaat uit een plastiek en een certificaat. De KvK kreeg de onderscheiding omdat uit een jaarlijkse terugke rend onderzoek bleek dat de kwaliteit van de informatie in het handelsregister in Terneuzen het beste is van alle 32 KvK's in Ne derland. Met Zeeuws-Vlaanderen dus als eerste kregen elf andere Kamers een certificaat omdat ook zij voldoen aan de eisen die aan het handelsregister worden gesteld. Zeeland behoort trouwens toch tot de top. Dit jaar de Zeeuws- Vlaamse Kamer, vorig jaar won de Middelburgse KvK de prijs. De onderscheiding werd in Dom burg uitgereikt door J. Tielenius Kruythof. Hij is voorzitter van de kring van secretarissen van de KvK's in Nederland. Van onze verslaggever Middelburg - De Zoom-as, de toekomstige snelwegverbin ding tussen Antwerpen en Rotterdam die er al voor een deel ligt, is economisch niet van belang, voor Hulst. Wel voor een andere oostelijke Zeeuwse gemeente, Reimers waal, dat kan door de verbin ding economisch worden op gestoten in de vaart der vrachtauto's en distributie centra. Dat blijkt uit een onderzoek naar de effecten van die Zoom-as op Zeeland. De VVD-gedeputeerde Van Zwieten (ruimtelijke orde ning) kreeg het bijbehorende rap port gisteren in Middelburg en beloofde de ook 'aanwezige Rei- merswaalse burgemeester Ver- bree gelijk dat hij het Reimers- waaise industrieterrein De Poort zal opwaarderen van lokaal naar regionaal bedrijventerrein. Met die status in het nieuwe streek plan krijgt de gemeente er meer hectaren bij waar ook zwaardere bedrijven en vooral distributie en transportbedrijven zich mogen vestigen. Voor de Hulster wethouder Wee maes, ook aanwezig, boden de conclusies van de onderzoekers weinig nieuws. De kracht van Hulst ligt in lokale en kleinscha lige bedrijven en niet in het aan trekken van bedrijfsgiganten. Daar moet de gemeente zich dan ook het meest op richten, zo con cludeerde de onderzoeker. En op België. Weemaes zei na de bijeen komst dat dit ook het beleid van het gemeentebestuur moet zijn. „Dat wij niet profiteren van die Zoom-as, was al wel bekend, wij moeten het nu veel meer hebben van wat er op de linkeroever ge beurd en dat is niet niets. Wij moeten ons richten op België, maar dat deden we wel al," aldus Weemaes. Geen aansluiting Hulst, met een opvallend laag werkloosheidspercentage, krijgt geen betere concurrentiepositie door de Zoom-as. Hulst heeft geen directe aansluiting op het hoofdwegennet en bovendien is de Expresweg geen belangrijke ontwikkelingsas voor bedrijvig heid die overloopt uit het Ant werpse. Een voordeel voor Hulst is wel dat de aanwezige bedrijven via de Liefkenshoektunnel profite- ren van de Zoom-as en zo hun transportkosten kunnen vermin deren. Er wordt steeds minder gebruik gemaakt van de Wester- scheldeveren. Een bijzonder aspect voor Hulst is ook dat door de verbeterde be reikbaarheid vanuit overig Ne derland de geïsoleerde ligging van Zeeuws-Vlaanderen dus ook Hulst, vermindert, waardoor het aantrekken van hoger opgeleid personeel uit de Randstad minder problematisch wordt. Voordelen Zijdelings heeft de route dus wel voordelen, maar over het alge meen hebben die weinig beteke nis voor een grootschalige econo mische ontwikkeling, zoals Rei merswaal wellicht te wachten staat. Hulst is voor jnfrastruc- tuurgevoelige bedrijven niet inte ressant als vestigingsplaats, con cludeert het onderzoek (het Rot terdamse adviesbureau Rboi). Het is een aantrekkelijke woon plaats, met een sterk kooptoeris- me en bedrijven die daar vooral op zijn gericht. De enige manier om tot een verbreding van de eco nomisch basis te komen, is vol gens het bureau, dat Hulst zich (onder andere mentaal) richt op de Belgische bedrijfsmatigheid aan de achterdeur. Van onze correspondent Terneuzen - Op een voor Ter neuzen historische plaats in een van de oudste schutslui zen opende burgemeester drs. R. Barbé gisteren de onder grondse parkeergarage die plaats biedt aan tweehon derd negentig plaatsen. Blijheid en germengde gevoelens gistermiddag bij de opening van de parkeergarage. Blijheid bij de gemeente en de middenstand van Terneuzen omdat de garege eindelijk af is. Een koude dou che voor de aannemer Aquavia. Deze overschreedt de ople veringsdatum en moet diep in de buidel tasten. „Waren we in eerste instantie blij met het contract, we kregen een koude douche en zeiden te- gén elkaar het contract valt niet mee. Nu zijn we trots dat ons kindje er ligt. We hopen dat de afrekening nog meevalt," aldus een woordvoerder van Aquavia. Kapitein Van der Decken hield een speech waarin hij zijn waar dering uitsprak over het feit dat de Oostkolk gezien zijn historie voor Terneuzen behouden is. Burgemeester Barbé opende de stalen toegangsdeur en sprak de wijze woorden: 'Het werkt'. De Heemkundige kring vertoonde een videofilm over de bouw van de parkeergarage met als titel Ook skaters weten de gladde betonvloer van de zojuist geopende parkeergarage te waarderen. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE 'Terneuzen op de moderne toer.' Vandaag kan er kosteloos in de parkeergarage geparkeerd wor den. Verder zijn er 45 oldtimers te bezichtigen. Maandag is de parkeergarage officieel in bruik. Garage 'Oostkolk' heeft een oppervlakte van 6800 vier kante meter. Er is 6000 kuub be ton veiwerkt. Binnen veertien dagen wordt er water op het dak gezet zodat de Oostkolk weer in zijn'glorie hersteld is. Wie na sluitingstijd zijn auto ongewild laat staan en de hulp van de parkeerdienst inroept, is 80 gulden kwijt om weer bij zijn auto te komen.

de Stem | 1995 | | pagina 19