w DE STEM Ambitieus project toerisme r m ivredenheid Zeeuwse bevolking over contacten met politie neemt af Vovincie wil met 2,3 miljoen attracties naar Zeeuws-Ylaanderen halen >terk lekelberghe Lonkend en wuivend op land- en zeewind Rechtbank stelt drugzaak Terneuzenaren uit Sloop dreigt voor klooster en kerk Sluiskil I Campagne moet Duitsers weer naar kust lokken 6Financiële toekomst van politie bijzonder zorgelijk' Zeeuwse politie verdeeld over uitbreiding personeel DE STEM SCHAAKRUBRIEK VERWARMING WILLEMSEN A A 4 A* Piket mist laatste kans KOR1 SPORT Doorstroming werknemers van Dethon blijft probleem Bent u de enthousiaste buitendienst medewerker die Würth Nederland B.V. zoekt Kijk morgen in en maak werk van deze of een van de vele andere vacatures IjDAG 23 JUNI 1995 Door Theo Hommeles |L4. a3xb4 Ld6xb4: u I Oe2 - d3 1 N/V I loodgieters- installatiebedrijf Industrieweg 9 Terneuzen - Tel. 01150 - 94173 - Fax. 30113 Zeeland mm vlet zijn volgende zet schept Piket op beslissende wijze ruimte voor zijn stukken. 15. Lb4 a5!; 16. Tdl-d2 |Pc6-b4; 17. Dd3-bl Pb4-d5; 18. Dbl-c2 |Tb8xb2!; Sosonko moet dui- Idelijk nog wennen aan de rol i van underdog. 19. Dc2xb2 |Pd5xc3; 20. Pf3-e5 Pc3xe4 121. Pe5-c6 La5xd2+; 22I Db2xd2 Pe4xd2; 23. Pc6xd8 Tf8xd8; 24. Kelxd2 Td8xd4+; Wit geeft het op. Ljnze verslaggever jjdelburg - De Zeeuwse be- j is op sommige gebie- «*minder tevreden over de jjjtie dan een paar jaar gele- j.De Zeeuwse burgers voe- [Zjch echter nog steeds vei- an de rest van de bevol- jjin Nederland. itblijkt uit een rapport van een jerzoek onder de Nederlandse bevolking naar criminaliteit, slachtofferschap, onveiligheids gevoelens en het functioneren van de politie. Dit rapport, de Po litiemonitor Bevolking 1995, is gisteren aangeboden aan de mi nisters van Binnenlandse Zaken en Justitie. De laatste keer dat een dergelijk onderzoek werd uitgevoerd was in 1993. Vergeleken met de vorige keer laten de uitslagen van de en quête voor Zeeland geen grote aardverschuivingen zien. Wel zijn er enkele verschillen te con stateren. Over het laatste contact met de politie zijn de Zeeuwen slechter te spreken dan bij de vorige me ting. De tevredenheid die in 1993 fors hoger was dan het landelijk beeld, liep terug terwijl de onte vredenheid steeg. Het beeld van de Zeeuwse bevolking komt nu overeen met het landelijke cijfer. Voor wat betreft het politie-op- treden bij aangiften zijn slachtof fers in Zeeland echter meer te vreden dan gemiddeld in Neder land. Ruim tweederde van de aange vers is tevreden tot zeer tevreden. Ook de tevredenheid over het functioneren van de politie in de buurt is de laatste twee jaar ge groeid. Ten aanzien van inbraken in wo ningen, poep op de stoep en te hard rijdende auto's zijn nog steeds de meest voorkomende buurtproblemen volgens de Zeeuwse bewoners. Vooral dief stal, vernielingen en agressief verkeersgedrag scoren hoger dan in 1993. Opvallend is een toena me van mensen die slachtoffer werden van vernielingen aan au to's en dat mensen minder te ma ken krijgen met fietsendiefstal len. Ondanks dat er een toename is van voorvallen van veel voor- Imeuzen - Mannuuuh! 'hküing!!!! Even later Meren kanonnen. Over- »t kraakt, zeilen scheu- i, hutten storten in, sol- kermen... Hier en een rookpluim, wat rderop druppelt iets ids... toerist luistert, kijkt, ruikt, lt. Verwondert zich, schrikt isschien wel. En als dat zo is, bouwde Piket langzaamaan®» kan het Project Grenzeloos een voordelige stelling op. Te- ïitiem geslaagd worden ge- Met 9 punten uit 10 partijen g Sokolov derhalve nog steeds een vol punt voor en moest Piket de onderlinge wedstrijd winnen om een be- I slissingstweekamp af te dwin gen. In een slopend gevecht dat bijna zeven uur duurde, gen de eerste tijdcontrole be ging Sokolov een onnauwkeu righeid die hem in een per spectiefloze positie bracht. Ook de niet-chauvinisten wa ren ervan overtuigd dat de vis vanzelf op het droge zou ko men. De Bosniër verdedigde sin zich vanaf dat moment echter dermate taai dat de winstmar ge slonk. Hij bleef de beste zetten doen en uiteindelijk provincie Zeeland wil het cul- wist Piket niet beter te doen dan af te wikkelen naar een dame-eindspel met een pion meer. Sokolov promoveerde één zet eerder en ontsnapte vervolgens met eeuwig schaak. De toeschouwers in casseerden de teleurstelling met stille bewondering voor de kracht in Sokolovs kromde rug. Een positieve uitschieter was mer van Koophandel, Stich- psychologiestudent Dimitri Reinderman. Een maand leden nog vertrouwde hij me toe dat hij niet veel tijd meer aan schaken besteedde. Het blijkt een uitstekende vorm van voorbereiding. Weliswaar met enig geluk behaalde hij 7 punten en kon hij beslag leg gen op de ongedeelde derde plaats. Belangrijker nog voor hem was dat hij daarmee zijn eerste grootmeesternorm bin nenhaalde. ioi Hulster Ambacht .iet Oostburgse Ludo et Emerg Ischema van het Rabo-Reynaer pingspartij in twee sets Bern 6-3, 6-4; De Bot/Huis-Kint/D® W C2: tweede ronde: 7PT Fraanje/' Aper/De Jong walk over S<?r GEMENGD DUBBELSF®. Cl: tweede ronde: De SchepP tus-Willaert/Wouters 1-6, 6-«> C2: tweede ronde: Adriaans® elink-Kool/Misseghers 6-3, c ser/Van PuymbroucK-v ueren/Versprille 6-3, 7-5- .„«u/Va D2/E: eerste ronde: Vlaerni g Hoye-Heynen/Aarssen Voo tweede ronde: Van Jole/Vaj? g. de-Roelands/Hollestelle 31 Vlaeminck/Van Hoye-Geuw ft./ V <311 iiV/jrv - 6-1, 6-1; Delforge/Boddaen- Van de Broeke 6-1, 6-1 Basketbal LENNY WILKENS die onla' cm-UN 1 wiijivui"" u van werd benoemd als coacn olympische basketbal^3 de Spelen van 1996 in heeft drie assistentenJ> Bobby Cremins, Clem Tia Jerry Sloan staan aanloop en tijdens de onze verslaggeefster rer is het natuurlijk nog niet. jstmoet er 2,3 miljoen gulden j elkaar gescharreld zien te irden. Zo veel geld is er name- k nodig om alle audio-visuele, teractieve toeristische attrac- Zeeuws-Vlaanderen wer- te doen worden. enktank iirtoerisme bevorderen. Het be- thema is het cultuur- storisch-maritiem erfgoed, ge- ingen in het project Zeeland aritiem. de verschillende Zeeuwse re- gevraagd dat idee con- tet uit te werken. In Zeeuws- landeren bedacht een denk- ik (met mensen van gemeen- i, het Toeristisch Bureau, de Rijn Schelde Delta en ad- tsbureau DHV) het project itnzeloos Maritiem. 1 project wordt gekenmerkt lor het gebruik van veel 'elek- inische hulpmiddelen', zoals de «lenstellers van de notitie renzeloos Maritiem het zelf De bedoeling is om 'op «itrekkelijke wijze informatie over fysieke elementen'. «vensecht oncreet betekent dat bijvoor- i'd voor het Visserijmuseum in tskens dat de Zeeslag op Scho- 'tld van juni 1673 zo levens- »t mogelijk wordt nagebootst. P het strijdveld is de bezoeker huge van de verhitte strijd. Die »jd wordt uitgelegd door Mi- hol de Ruyter zelf', zo staat in notitie. De vaktaal is - met uw welnemen - doorspekt van Bommeliaanse termen. Dauwroten, repelen, zwingelen - om er enkele te noemen. Het is het jargon van de vlasser. Vlas, de basis van het koele, nonchalante en modieuze linnen en van oudsher trotse teelt van Zeeuws-Vlaanderen, met de streek tussen Koewacht en Sint Jan steen als onvervalst centrum. Ooit tel de dit gebied meer dan 150 vlassersbe- drijven. De geschiedenis van het vlas is vanaf zaterdag in woord en beeld te bezichti gen in een nieuw museum te Koewacht: 't Vlasschuurken. Maar inmiddels staat vlas op de Zeeuws-Vlaamse akkers in al haar schoonheid te pronk. Kniehoog, in blauw en in wit ras, luisterend naar schone namen als Ariane en Belinda. Lonkend en wuivend naar elke voorbij ganger, op de golven van land- en zee wind. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE "strijdveld wordt getoond met ™|P van een groot decor, «dschermen en bijbehorende 'luiden. Voor de aanpassing van Bressiaanse visserijmuseum archeologisch museum 250.000 gul Damme/Van Hoye-De Bruyn/P" 11 ïlodlg denkt de projectgroep, voost 6-1, 6-3. tr.,nii Dl: tweede ronde: Baart/Van KUPP veld-Van Mossevelde/Thoen 6-«5, Blokland/Mol-De Bock/Thijssen VROUWEN iWatenhut '"vijftig mille hebben ze in ge iten voor de bouw van een fvkfi spel 'enhut op het onlangs nage- Cl: tweede ronde: Nancy veh bp! LÏW('e fort Sint Jacob in Axel ten-Daniëlla Strijdonk-De Sc W Soortgelijke informatiepunten 6-0, 0-6, 6-3; Janine Moerland-W is,- f ceska Adriaansens 6-2, 6-0' de Schepper-Sophie van Dieren" ck 6-4, 7-5. Dl: tweede ronde: Juul Els Dieleman 6-4, 6-2. DUBBELSPEL ,:aaJ»r„y~;wn net v»a Cl: Strijdonk-De Schepper/A"" seftap t Vrije van Sluis beta- sens-Hoek/Van Doorn 6-2, Van onze correspondente Middelburg - De zaken tegen twee van drughandel en lid maatschap van een criminele organisatie verdachte Terneu zenaren is door de Middel burgse rechtbank uitgesteld tot 19 september. Hoofdverdachte J.F. (54) blijft tot die datum in voorlopige hech tenis, zijn 52-jarige medever dachte P. van der L.V. werd gis teren hieruit ontslagen. Als reden voor het verzoek tot uitstel van behandeling van de zaken gaf of ficier van justitie mr. Mos de gi gantische omvangrijkheid van het vooronderzoek dat de speur ders nu al sinds '92 langs Spanje, België en Groot-Britannië voerde en intussen tientallen verdachten bij de rechter-commissaris op het matje bracht. Maar nog steeds is dit onderzoek niet afgerond, vooral ook omdat enkele andere verdachten/kroon getuigen met behulp van valse reisdocumenten zijn ondergedo ken. De officier van justitie kon dan ook niet anders dan in eerste in stantie komen met uiterst sum miere 'voorlopige' dagvaardin gen, waarin melding wordt ge maakt van het lidmaatschap van een internationale criminele or ganisatie (voor wat betreft Van der L.V.) en het leiding geven hieraan, plus de organisatie en fi nanciering van het transport van bijna twaalfduizend kilo hasj door verdachte F. De lading - bestemd voor de Ne derlandse markt - werd in april door de Belgische politie onder schept, waarna de jacht op F. en zijn companen werd geopend. van Gent en Walsoorden, «nn en van reconstructie „«niamio»" fef k°uten verlaadbrug bij 'ëeule wordt geschat op acht (de helft daarvan wil het Wa-/ '""artepunt J? Reeuws-Vlaamse financiële - m Punt komt wat Grenze- «antiem betreft in Terneu- e, nggen. Het Portaal van moet fors worden tert om het aantrekkelij- ©J maken voor toeristen. De elf ai straks 'als het ware Itut stuurman een schip door jWesterschelde loodsen'. Met 'Wiegende Hollander' Wem Van der Deken. En de- te«feherïUtUnavigaÜetonnen' Mcam aarten> radarcontro- i ,ade' vervoerde pro- Is „i en ^heelden. Plannen zijn nog in een ont- vnS? en momenteel voorlopige goedkeuring op Cn van Gedeputeerde Et Van onze verslaggeefster Sluiskil - Als er voor het einde van het jaar geen koper of huurder gevonden is voor het voormalige Kapucijnenkloos ter in Sluiskil, is de kans groot dat het klooster en ook de aangrenzende kerk tegen de vlakte gaan. Het klooster is tegenwoordig ei gendom van de Stichting Bene- dictacos, de Antonius van Pa- dua-kerk van het parochiebe stuur. Volgens Benedietacos zijn de twee gebouwen echter zo in elkaar verstrengeld dat splitsen onbetaalbaar is. Stichting Benedietacos nam in 1981 het klooster over van de Kapucijnen-orde. Vanaf dat tijdstip zwaaiden niet langer pa ters, maar nonnen er de scepter. De Zusters Benedictinessen gin gen er in 1992 echter ook weg en de stichting is sindsdien bezig geweest met het zoeken naar eeri nieuwe bestemming voor het klooster. Tot voor enkele maan den leek het erop dat er een steunpunt voor educatie en spi ritualiteit, een 'kritisch huis ter bezinning', De Ark genaamd, van de grond zou komen. „Maar," zegt woordvoerder W. Nabbe van de projectgroep, „sponsors en subsidiegevers haakten een voor een af omdat het te lang duurde voor er iets gebeurde. We hadden toezeggin gen tot zo'n 3,5 ton. In maart hebben we de zaak definitief moeten afblazen. Heel jammer." Stichting Benedietacos heeft volgens penningmeester P. Veu- gelers onlangs aan het parochie bestuur gevraagd na te denken over de toekomst van de kerk. „De kans dat er iemand gevon den wordt voor het klooster is heel klein. Het gebouw is voor veel dingen ongeschikt, de inde ling is hopeloos. Sldop ligt dus voor de hand. Maar je kunt dat nauwelijks los zien van de kerk. Het kerkbestuur moet misschien nog een beetje wennen aan het idee dat het gebouw financieel niet te handhaven is. Het parochiebestuur wil voor alsnog niks weten van een kop peling van de belangen van Be nedietacos en de kerk. Vice- voorzitter J. Vanhijfte: „Wij hebben nog geen standpunt in genomen. We wachten op de uit komsten van het zogeheten Kas- ki-rapport over de toekomst van de kerken in de Kanaalzone. Het onderhoud is inderdaad moeilijk omdat het kerkbezoek niet ge weldig is, al mogen we niet kla gen." Het streven van het parochiebe stuur is in ieder geval om de kerk zo lang mogelijk open te houden, maar volgens Vanhijfte 'niet ten koste van alles'. Ook de gemeente Terneuzen is bij een eerste oriënterend gesprek be trokken geweest, weet de voor lichter. „Er wordt gestreefd naar instandhouding van beide ge bouwen." Het klooster wordt nu nog ge bruikt door een arbeidspastor, een diaconaal werker en een be heerdersechtpaar. Zij weten vol gens Veugelers dat de termijn dat ze erin kunnen blijven be perkt is. De huidige 'huurders' verwachten tot het einde van dit jaar te kunnen blijven. Volgens Benedietacos gaat het klooster en bijbehorende grond niet zonder meer naar de hoog ste bieder. „We kijken zeker naar de aard van het toekomstig gebruik. Iets cultureels zou kun nen, een nachtclub bijvoorbeeld niet." ZIE OOK ZEELAND - C4: Hier en daar straalt nog roomse trots Van onze verslaggever Terneuzen - De doorstroming van werknemers bij het so ciaal werkvoorzieningsschap Dethon naar het reguliere be drijfsleven blijft een pro bleem. In 1994 is er niet een medewerker in geslaagd bui ten Dethon aan een vaste baan te komen. De directie wijt de slechte doorstroming aan de teruglo pende conjunctuur, zo blijkt uit een toelichting in het jaar verslag over 1994. De directie probeert dit jaar werk te ma ken van een vlottere door stroming en heeft 56 mensen aangewezen die in aanmer king kunnen komen voor deelname aan het zogenaam de Horizon-experiment. Deelname aan het project, dat de kansen van werknemers om elders aan de bak te ko men moet verhogen, is vrij willig. Is buiten komen moei lijk, bij Dethon binnen gera ken is al evenmin gemakke lijk. De wachtlijst voor Det hon is de afgelopen jaren fors gegroeid. Er staan inmiddels 102 mensen op de wachtlijst. Zij blijven daar gemiddeld meer dan drie jaar op staan. ZIE OOK ZEELAND - C3: Omzet van Dethon fors ge stegen VRIJDAG 23 JUNI 1995 DEEL 1 komende criminaliteit stijgt deze niet uit bovenhet landelijk ge middelde. Het meldings- en aangiftepercen tage is in Zeeland sterker dan landelijk gedaald. Daardoor is het percentage benedenhet lan delijk gemiddelde gekomen. De redenen zijn dat veel burgers de indruk hebben dat aangifte doen niets helpt, dat de politie er toch niets aan doet en men denkt de spullen toch niet terug te krijgen. Van onze verslaggever Den Haag - Het Nationaal Bureau voor Toerisme (NBT) start volgend jaar in Duitsland en België een speciale cam pagne om inwoners van deze landen naar de Nederlandse kust te lokken. De campagne is de eerste concrete maatre gel naar aanleiding van de Badplaatsenconferentie die dinsdag in Den Haag werd gehouden. Op de conferentie kwam naar voren dat onze kust moeilijke jaren tegemoet gaat ais er geen maatregelen worden genomen. Met name de Belgische kust en de Duitse Oostzeekust worden in de toekomst serieuze con currenten. Vorig jaar bezoch ten 2,2 miljoen Duitsers en 400.000 Belgen ons land. Het merendeel van hen zocht de kust op. De campagne zal zich vooral richten op het dichtbevolkte Noord-Rijnland Westfalen, waar van oudsher de meeste Duitsers vandaan komen die de 32 Nederlandse badplaatsen bezoeken. Directeur Ter Heide van de Provinciale VW Zee land vindt het plan 'in eerste instantie positief', maar weet er inhoudelijk verder nog wei nig van af en zal later met het NBT in overleg gaan om te zien of Zeeland mee kan doen in de ze campagne. De totale kosten voor de extra werving bedragen 7,5 ton. Daarvan neemt het NBT 2,5 ton voor zijn rekening. De an dere half miljoen moet worden opgebracht door onder meer de VVV's en het toeristisch be drijfsleven. Recentelijk is be kend geworden dat de Zeeuwse VW met geldproblemen kampt, maar dat zal er, volgens directeur Ter Heide niet toe lei den dat Zeeland zal afzien van deelname. „Nee, we zullen dit gewoon moeten doorverkopen aan het bedrijfsleven," aldus Ter Heide. Dé campagne zal met name be staan uit tv-spotjes en speciale acties. Volgens een woordvoer der van het NBT is er in Duits land nog een grote groep po tentiële vakantiegangers voor ons land te werven. De promo tie wordt vooral gericht op het financieel draagkrachtige deel van de Duitsers. In Duitsland moet namelijk niet het idee ontstaan dat de Nederlandse kust vooral aantrekkelijk zou zijn voor mensen die op zoek zijn naar een goedkope vakan tie. Jaarverslag regio Zeeland over 1994: Van onze verslaggever Middelburg - De financiële toekomst ziet er voor de politie Zeeland bijzonder zorgelijk uit. Hoofd financieel economische bedrijfsvoering politie Zeeland J. de Boo van Uijen zegt dat in het financieel jaarverslag over 1994. Hoewel de rekening 1994 positief kan worden afgesloten is er vol gens De Boo van Uijen 'geen en kele reden om op basis van dit (korte termijn-) succes de toe komst met vertrouwen tegemoet te zien'. Zo kon de begroting voor dit jaar alleen maar sluitend worden ge maakt door bijna alle nieuwe be leidsvoornemens weg te strepen. Voor in totaal meer dan een mil joen gulden is binnen een sluiten de begroting geen dekking ge vonden. „Er is nu gesneden in het vlees omdat de franje al in 1994 was weggesneden," aldus het jaarverslag. Zowel voor perso neel als materieel zijn er dit jaar maar zeer beperkte budgetten. Ook grote tegenvallers kunnen niet worden opgevangen. De financiële problemen zijn deels te wijten aan hoge persone le lasten. Een erfenis uit het ver leden. „Vijf relatief kleine poli- tiekoprsen elk met hun eigen overhead zijn immers samenge voegd. Bovendien sluit het perso neelsbestand (nog) niet aan op het formatieplan." Er is sprake van boventalligen, maar volgens het jaarverslag hebben die bin nen de formatie tijdelijk wel een zinvolle plaats gekregen. Wat ook mee speelt in Zeeland is het betrekkelijk oude personeels bestand met weinig verloop. Daardoor zijn ook de personele 1 kosten relatief hoog. „Bij een ge lijkblijvend personeelsvolume stijgen de kosten daarvan tot zo danige proporties, dat slechts door het blijvend hanteren van een vacaturestop in de dekking kan worden voorzien," aldus het jaarverslag. Ook de lasten van de vervanging sinvesteringen plegen in toene mende mate een aanslag op het politiebudget. Verder is Zeeland geconfronteerd met een tekort op het reorganisatiebudget. Dat er over 1994 een overschot was van 2,4 miljoen gulden is te danken aan het uitstellen van een aantal uitgaven. Het voordeeltje, dat in middels al grotendeels is ge bruikt om andere gaten te vullen, is overigens maar eenmalig. Van onze verslaggever Middelburg - Binnen het Zeeuwse politiekorps bestaat verschil van mening over de invulling van de 25 extra politiebanen die Zeeland er per 1 januari 1996 bij krijgt. Het regio-management team wil het liefst politiesurveillanten, de regionale,dienstcommissie denkt dat beter kan worden gekozen voor agenten. De uitbreiding met 25 koppen moet in ieder geval ten goede ko men aan de basispolitiefunctie. De minister van Binnenlandse Zaken laat de invulling van de uitbreiding aan de regio over. Het nadeel van politiesurveillan ten is dat ze beperkt inzetbaar zijn. Het voordeel is dat ze aan merkelijk minder kosten dan agenten. Bovendien kunnen sur veillanten daadwerkelijk per 1 januari 1996 inzetbaar zijn in Zeeland. Dat geldt niet als wordt gekozen voor agenten, omdat die opleiding twee jaar in beslag neemt. Het regio-management team denkt, nog los van het fi nanciële voordeel, dat de keuze voor surveillanten beter past in het te ontwikkelen loopbaanbe leid.' De regionale dienstcommis sie vindt dat, gelet op de hoge werkdruk binnen de basispolitie functie, de keuze voor agenten de voorkeur verdient. In een memo aan de leden van het regionaal college wijst de korps chef op de wens van de korpsbe heerder om de uitbreiding te koppelen aan de politie-inzet die te maken heeft met de drugpro blematiek. Als dat ook de mening van het regionaal college is, zo laat hij weten, zal daaraan gevolg worden gegeven. De korpschef plakt daar het voorstel aan vast om de concrete invulling over te laten aan het dagelijks bestuur. Het regionaal college bespreekt de sterkte-uitbreiding tijdens de vergadering van 30 juni. (ADVERTENTIE) ACATURES^

de Stem | 1995 | | pagina 9