feitsin zet conflict op scherp Uw betaalrekening gratis. Britten halen fel uit over Brent Spar Britse premier Major blijft 'speelbal' Dutchbat definitief weg uit Srebrenica Christo gaat stukjes uitdelen laad Russische president dreigt Staatsdoema naar huis te sturen Sussen en Tsjetsjenen luiten wankel akkoord iESTEM BUITENLAND A5 NNENLAND KORT BUITENLAND KORT (En u krijgt nog rente ook.) |/RIJDAG 23 JUNI 1995 VRIJDAG 23 JUNI 1995 x heeft in de vijf jaar dat hij aan kele wijze de machtspositie kun gangster Margaret Thatcher had n de dominante Thatcher heeft laf zijn aantreden is hij met haai door de IJzeren Dame zelf. Zij |aaJ itiseren. et de enige binnen de Britse Con- t met het beleid van John Major is groot ten opzichte van de man tair opereert dan Thatcher, vatieve Partij wordt dat als zwak- 1 heftige kritiek lang genegeerd zelfs de flegmatieke leider van dé nkel en het gezaag aan de poten en heeft een daad gesteld door eider van de Conservatieve Partij oor de verkiezing van een nieuw! den gehouden. Hij blijft intussei. veld ruimen wanneer hij in eigen Jonh Major is een wanhoopsdaad ij grote risico's loopt, dat hij er re^ t het na 4 juli over is met zijn po. :t hem niet veel anders over. I ondergraven, waardoor zijn con- s meer aan regeren toekwam. Se- de achtergrond gedrongen door es over de positie van Major, nd heeft Major aan gezag inge- lurft niemand in te schatten hoe cwesties zal opstellen. Hij moei n met het thuisfront dat hem bi ch in Brussel als een slappeling ge ;emburg (anp) - De Britse iter voor Milieu, John ^er, heeft gisteren fel jjehaald naar Nederland de andere EU-lidstaten .('lippendiensten hebben be- !(zen aan de kritiek van wnpeace op de voorgeno men dumping van het olie- jjtform Brent Spar. s noemde Denemarken 'de vie- "jnan van Europa'. Nederland u Duitsland verweet hij dat de rivieren die door beide lan- jen stromen in tien minuten 'l(Cr schade aan het milieu van de Noordzee toebrengen dan de hele Brent Spar. Gummer maak te zijn opmerkingen vlak voor hij zich bij zijn Europese collega's voegde voor het tweedags milieu- overleg in Luxemburg. De be windsman wees erop dat zijn land zich keurig aan de regels heeft gehouden. Groot-Brittan- nië heeft al in februari alle lid staten op de hoogte heeft gesteld van het voornemen de Brent Spar in de Atlantische Oceaan te dum pen. „Geen enkele lidstaat heeft op die mededeling gereageerd. Pas toen Greenpeace het plat form bezette, kwam er kritiek los van sommige landen." De woede van Gummer richtte zich vooral op Denemarken. Vol gens de Britse bewindsman zou dat land er beter aan doen eerst eens naar zichzelf te kijken. „Sommige rivieren en meren in Denemarken zijn zo vervuild dat een hond die daaruit drinkt bin nen tien minuten dood is." Volgens Gummer is het resultaat van de hele hysterie rond. de Brent Spar dat het platform 'nu op een minder milieuvriendelijke manier zal moeten worden opge ruimd'. „En het is nog maar de vraag of we de middelen kunnen vinden om dat te doen. Hysterie is een heel grote vervuiler." Gummer wil tijdens het overleg met zijn collega's erkenning van de lidstaten dat zijn land zich keurig aan de regels heeft gehou den. De Britse staatssecretaris van Energie Eggar wil intussen dat Shell afziet van belastingaf trek, omdat het concern heeft toegegeven aan druk om de Brent Spar niet in zee te dumpen. Dat zou gaan om een bedrag van 90 miljoen. Eggar meent dat van de Britse belastingbetalers niet kan worden verwacht dat zij op draaien voor de extra kosten voor het slopen aan land. Volgens de Britse wet kunnen oliemaat schappijen tot 55 procent van de sloopkosten van olie-installaties aftrekken van de belasting. Slo pen van de Brent Spar is onge veer vier keer zo duur als het dumpen in zee. Nederland heeft de lidstaten van de Eropese Unie gisteren gevraagd mee te werken aan een voorlopige stopzetting van het afzinken van afgedankte boor- en olie-overslagplatforms. Het moratorium moet van kracht zijn zo lang het probleem van het opruimen van dergelijke installa ties niet afdoende in internatio nale verdragen geregeld is. lopig ter beschikking te stellen; inen zijn partij opklaart, waardooi' chter hem gaan staan. De kans dal lijk. tisch onderwijs r steunt het voorstel van staatssecre- ijs om middelbare scholen de moge- sche havo- en vwo-leerlingen vakkei 1 op een latere vervolgopleiding tol akken aanbieden in de zogenoemd! :lf mogen invullen. Dat moeten 'breec principe ook gevolgd kunnen worden gen. Bijvoorbeeld klassiek Arabisch iten de reguliere lesuren activiteiten er gericht zijn op de positie van en. De verantwoordelijkheid voor de eerste plaats bij de moslim-gemeen- aties draaien ook op voor de kosten. aya-expeditie gewond an het Pakistaanse leger zal vandaaj skamp van de Nederlandse K2-expe- gewonde bergbeklimmer Wilco van en raakte eerder deze week zwaar ge- ok. m 6 kilometer hoogte. De 27-jarige ele medebeklimmers op weg naar he' 1 door een vallend stuk steen. Hij liep een gebroken oogkas op. De Neder- /al in een shocktoestand en heeft vee dimmers bleven ongedeerd. [gen zelfde rechten rijgen dezelfde rechten als hun colle- eek. Daartoe wordt in het Burgerlijk Twet ongelijke behandeling op ur verboden, dat de ministers Melkert van Sociale ;ie en Dijkstal van Binnenlandse Za- van State hebben gestuurd, nemers gelijke voorwaarden voor idigen van een arbeidsovereenkomst, er week waarvoor de overeenkomsl ngen zijn alleen mogelijk als daarvoor g bestaat. De Commissie Gelijke Be rn ontvoerd meisje n Rotterdam maakt zich ernstig zor- raya Salimi. Haar vader heeft haar af- erdagverblijf ontvoerd. De man kampt 1 lijkt sinds de ontvoering van jet kabinet van premier Tsjer- lomyrdin kreeg woensdag in de oema een motie van wantrou- t(i te verduren, die in feite ge- ,cht was tegen Jeltsin en de ma- jr waarop hij de gijzeling door ijetsjeense terroristen in Boed- jnovsk en de Tsjetsjeense oor- ig in het algemeen heeft aange- gkt. [bin en Tsjernomyrdin beslo- 11 gisteren de directe confronta- emet het parlement aan te gaan jor de Doema demonstratief te agen, nogmaals een motie van mtrouwen over de regering uit spreken. Hierdoor wordt het element gedwongen in te bin- of anders wordt het naar gestuurd, s eerste motie van wantrouwen ug Jeltsin negeren; gebeurt het innen drie maanden nog een ter, dan kan de president kie- a: de regering ontslaan of het srlement ontbinden. Hij kiest in jt geval dus voor het laatste. Als gevolg van de tweede dis- iissie, kan de Doema haar eigen «odvonnis tekenen," dreigde ltsin gisteren. Jeltsin lijkt erop gokken dat de parlementsle- n er niet klaar voor zijn om nu [nieuwe verkiezingen te riske- soort zaken, zegt politiewoordvoerder we een vader die zijn kind ontvoert re is of contacten met kennissen. Maar nu ,j verblijft." van twee Nos-journaals gisteravond ird die de man of zijn kind hebben ge- der leeft gescheiden van zijn vrouw en sens in de twee weken te mogen bezoe- moordenaars 13.000 harde criminele jongeren tussen ordt een steeds groter aantal verdacn :e jongeren plegen minstens twee lleen dan in een groep, een ernstig de- ninder zware mishandeling - het mee irsing, diefstal met geweld en inbraa ten van moord en doodslag is in d? 1 cent toegenomen. In abosolute cijt® leine aantallen. In 1993 bijvoorb >rd voor een moord en 208 Award 1995 saris der Koningin in Gelderland, hej^ ïen voor zijn rol tijdens het hoge wa ari van dit jaar. Hij heeft de on ontvangst genomen. .-j. >or het eerst ingesteld door het vak 1 Lezers van dit tijdschrift kozen vege zijn 'omzichtige wijze van op imen het optreden van Terlouw ve zakelijk. tuchtige schoolconciët'e6 v C uit n Den Bosch heeft de 45-jange r 0 uur werkstraf en een half jaarv E wegens ontucht. De man was co® 100I Gandalf, waar hij tussen 1» is kinderen. De straf is gelijk aan male proeftijd van drie jaar ond?J°tir jven en de behandeling afmaken it licht kwam. De man misbruis Is zij kwamen spelen of logeren 0 J zijn vaste aanstelling gekregen to eden en hij werd ontslagen. jnonze redactie buitenland loskou - De Russische president Jeltsin neemt in zijn afliet met de Staatsdoema het risico van ontbinding het parlement en nieuwe verkiezingen. Jeltsin zei gis- ften dat hij 'liever het parlement naar huis stuurt dan etkabinet op te offeren'. Wel, maakte hij duidelijk, krij- enkele ministers hun congé na het gijzelingsdrama in luid-Rusland. Het is de ernstigste confrontatie tussen Jeltsin en het parlement sinds het aantrad in januari 1994, drie maanden nadat de president het vorige parlement naar huis had gestuurd met behulp van tanks en troepen. Sergej Glazy- lev, een voormalig lid van het ka binet van premier Tsjernomyrdin en indiener van de motie van wantrouwen, noemde de actie van president en premier 'een provocatie'. Parlementsleden begonnen giste ren handtekeningen te verzame len die nodig zijn om een afzet tingsprocedure tegen Jeltsin te starten. Dat zal, gezien de grondwet die de president grote bevoegdheden toekent, niet eenvoudig zijn. Maar de president kan het parle ment niet naar huis sturen wan neer er een afzettingsprocedure tegen hem loopt. Het gijzelingsdrama lijkt in elk geval enige ministers de kop gaan kosten. Jeltsin oefende gisteren scherpe scherpe kritiek uit op de ministers van Defensie (de mach tige Gratsjov), Staatsveiligheid en Binnenlandse Zaken omdat ze niet hadden verhinderd dat de Tsjetsjeense terroristen de grens overkwamen. loskou - Tsjetsjeense en Russische onderhandelaars hebben ffl akkoord bereikt over terugtrekking en ontwapening, dat en einde zou moeten maken aan de oorlog die een half jaar ge- eden begon. iel akkoord houdt in dat de sjetsjeense strijders de wapens eerleggen in ruil voor een ge- eeltelijke en geleidelijke terug- rekking van de Russische troe- ffl uit de opstandige deelrepu- litk. Volgens een gezamenlijke etklaring dat het conflict na de ;ederzijdse concessies 'binnen feienbare tijd' achter de rug zal In. Overeenkomsten over een fvangenenruil en de instelling in een gedemilitariseerde zone, «den van kracht als een uitge- leider akkoord is getekend over tonomische en politieke zaken, 'bar of hiermee een oplossing in Icht is, staat volgens waarne- Ws te bezien: juist het vinden an een politieke oplossing is ui- ®t moeilijk, daar Moskou ajetsjenië beschouwt als een in- egraal deel van de Russische Fe- e maar de Tsjetsjenen aan hi onafhankelijkheid vasthou den. Ook is het de vraag wat er terecht komt van de afspraak dat de Tsjetsjeense leiders Sjamil Basajev aan Moskou zullen uitle veren. Hij is de leider van het Tsjetsj eense commando dat de afgelo pen week meer dan duizend men sen heeft gegegijzeld in het Zuid- russische Boedjonnovsk. Basajev geldt in Tsjetsjenië als absoluut volksidool. Het optreden gisteren in Grozny van Asian Maschadov, de militaire leider van de rebel len sprak wat dat betreft ook boekdelen. Hij klom na de be sprekingen temidden van een groep Tsjetsjenen, voornamelijk vrouwen, op een jeep en riep Basajev uit tot oorlogsheld. „Het hele Tsjetsjeense volk en de leiders van Tsjetsjenië zijn bereid te sterven om te voorkomen dat hem ook maar een haar wordt ge krenkt." Het inpakken van de Rijksdag in Berlijn is bijna voltooid. Door Frans Wijnands Berlijn - Souvernirjagers die van plan waren om stiekem een stukje 'kunststof' van de verhulde Rijksdag in Berlijn te snijden, te knippen of te zagen, hoeven geen moeite te doen. Christo laat name lijk de komende twee weken meer dan een miljoen lapjes van de stof die hij ge bruikte, gratis uitdelen aan de bezoe kers. Misschien nog vandaag wordt de Rijksdag in Berlijn compleet verhuld en met zestien kilometer hardblauw dik kabeltouw wind- bestendig ingesnoerd. Gisteren zorgden re gen- en donderbuien met aanhoudende har de wind opnieuw voor oponthoud. Het was te gevaarlijk de nog resterende banen stof neer te laten. Niettemin hopen Christo en vrouw Jeanne-Claude vanavond nog hun kunstwerk klaar te hebben. Dan zullen de honderden 'monitoren', zoals de gidsen tevens bewakers rond het gebouw genoemd worden, beginnen met het uitdelen van stukjes stof van drie bij drie centimeter. Als het gebouw compleet verhuld is worden namelijk de hekken weggehaald zodat de bezoekers de verhulde Rijksdag niet alleen kunnen zien, maar ook aanraken. En dat brengt - zo heeft de ervaring geleerd - velen in de verleiding om een stukje 'kunststof' af te knippen, te zagen of te snijden. Christo wil de stukjes stof ook uitdelen om de commercie af te troeven. Zijn zakelijk leider, Ronald Specker, heeft al eens ver zucht dat Christo veel geld van zijn 12 mil joen Mark dure Rijksdagproject zou kunnen terugverdienen door al zijn verhullingsma teriaal te verkopen. Maar de 100.000 vier kante meter stof wordt over twee weken mi lieu-vriendelijk vernietigd, of recycled. Christo wijst niet alleen de meest kapitaal krachtige sponsoren de deur. Ook kleinhan delaren rond de Rijksdag krijgen geen kans. Onder het motto 'Hier wordt kunst gemaakt en geen ijs verkocht' wordt zelfs de ijscoman vriendelijk verwijderd. Het heeft overigens niets te maken met de gierigheid waarvoor de bewoners van het Bulgaarse Grabovo bekend staan. Christo komt daar vandaan, en heeft letterljk van huis uit geleerd om bescheiden te leven. Be woners van Grabovo zijn zo gierig, dat ze tijdens het eten hun bril afzetten om die niet onnodig te gebruiken. Ze trouwen bij voor keur slanke vrouwen omdat die in huis min der plaats innemen. Dat een impressario de drie beroemdste te noren van de wereld - Pavarotti, Carreras en Domingo - vrijdag 7 juli voor de verhul de Rijksdag een concert had willen laten ge ven, schijnt voornamelijk een gerucht te zijn. Niettemin was Jeanne-Claude onver- biddellijk tegen. 'Mij goed, maar alleen als ze hier iedere vrij dag zingen', zou haar afwijzende commen taar zijn geweest. Intussen is gebleken dat de verhulde Rijks dag bij alle weersomstandigheden verras send mooi is. De meeste bergbeklimmers die de zilver kleurige stof mee helpen draperen, dragen - als de zon schijnt - een zonnebril. Veel toe schouwers zien in de bewegende stof een reusachtige waterval, 'maar als de zon er op schijnt is het voor ons een gletscher', vertelt een van de 'alpinisten'. Maar de enige echte regisseur is en blijft Christo. Hij slaapt dan weliswaar niet op het dak van de Rijksdag, maar bemoeit zich wel met iedere plooi in het omhulsel. Door Bob van Huët Londen - De stategie die de Britse premier John Major gisteren koos door zijn func- 'ri van partijleider van de Conservatieven ter beschik- ™g te 'stellen, is voor hem Het zonder risico's. Wanneer zich geen tegenkandi daat aanmeldt heeft hij zijn cri- voorlopig wel de mond ge- snoerd. Verschijnt er echter wel ®en "Mager op het toneel (bij- oorbeeld de nog steeds bittere ^-minister van Financiën Nor ia Lamont) dan wordt alles JP6®s mogelijk. Formeel heeft ai°r genoeg aan vijftig procent a de stemmen van Conserva- eve Lagerhuisleden plus vijf hen procent. 'agrijker dan de mathema tische uitslag is, te zien hoeveel Coaservatieven zich van stem- aag onthouden. Is dat een aan dak Veelte van de fractie, „1 moet Major welhaast con- omaïln..dat doorgaan zinloos is at hij dan binnen de kortste kritn, en dezelfde muur van oplopen die hem nu IrtI j hoofdbrekens bezorgt, ««gelijks overkwam Mar garet Thatcher in 1990. De mee dogenloze mechaniek van de partij kon zelfs de meest autori taire na-oorlogse premier niet redden. Binnen een paar weken was ze voltooid verleden tijd. De eventuele opvolger van John Major zou gekozen kunnen wor den in een tweede (of derde) kiesronde. Want pas als de pre mier zich formeel heeft neerge legd bij (gezichts)verlies zullen de werkelijke kopstukken van de partij hun kandidatuur stel len. Als Majors gok verkeerd uitpakt is de kans zeker reëel dat Mi chael Heseltine (minister van Handel en Industrie), Kenneth Clarke (Financiën) of mogelijk de 'Thacherite' Michael Portillo (Werkgelegenheid) de nieuwe leider van de Conservatieven en vervolgens ook premier van Groot-Brittannië zal zijn. Een aanwijzing van het drama dat zou volgen bleek gisteroch tend in de Times te staan in de vorm van een ingezonden brief van Sir Patrick May hew, de mi nister voor Noordierse Zaken. Op hoogst ongebruikelijke wijze 'smeekte' hij zijn complotteren de partijgenoten letterlijk om de rijen te sluiten. Alle onzekerheid in Westminster kon ernstige ge varen opleveren voor het fragie le vredesproces in Ulster, aldus Mayhew. Volgens hem was al de nodige schade aangericht, maar was het nog niet te laat. De spraakmakende brief werd aangegrepen door Labourleider Tony Blair voor een frontale aanval op Major tijden het twee wekelijks vragenkwartier. „Als het binnen de regeringspartij zo'n puinhoop is, hoe kunnen de Britten dan vertrouwen hebben in dit kabinet," zo glunderde Blair. Niets in de repliek van Major wees op de dramatische verklaring die anderhalf uur daarna zou volgen. „Het is een dappere stap van een dapper man," vond minister van Buitenlandse Zaken Douglas Hurd, om wiens kop eerder op de dag nog was geroepen door enige Eurosceptici die hem hopeloze zwakheid naar Brussel verwij ten. Het gros van de Conservatieve Lagerhuisleden leek aanvanke lijk met stomheid geslagen over Majors vechthouding. Bijgeko men van de schrik gingen velen echter achter de premier staan de en prezen ze het besluit dat lucht zal doen opklaren'. Politieke waarnemers conclude ren dat Major met de rug tegen de muur stond. Na het vernede rende provoeeren van Conserva tieve Euro-dissidenten, de pijn lijke meppen van Margaret Thatcher, het internationale echec van Brent Spar en de on ophoudelijke stroom hatelijkhe den uit eigen gelederen, is het voor de premier een kwestie van erop of eronder geworden. De voorbereiding van de belang rijke Europese Intergouverne mentele Conferentie en volgende stappen naar vrede in Noord- Ierland waren onmogelijk ge worden door de herrie van het voortdurende gezaag aan zijn ei gen stoel door partijgenoten. Veel Tories deden dat overigens uit vrees voor hun eigen toe komst. Opiniepeilingen geven hen nog steeds een recordachter stand van liefst veertig percen- tagepunten op het nieuwe La bour van Tony Blair. Een populistische, nationalisti sche, politiek is het enige wat de Tories kan behoeden voor een historische afstraffing bij de volgende parlementsverkiezin- Michael Heseltine, ke rivaal van Major. mogelij- FOTO EPA de gen, zo denken vooral Thatcher-aanhangers. In het verleden kon Major wei nig steun vinden voor zijn 'ka mikaze-strategie'. Nooit verste vigde een Conservatieve leider zijn of haar positie door het aan gaan van een leiderschapsver kiezing. Een extra en blijvend probleem is dat Major of een op volger hoe dan ook zal moeten regeren met een uiterst krappe (10 zetels) meerderheid. De pre mier blijft daardoor een speelbal van extremen. Boeren krijgen 100 miljoen van EU Brussel - De Nederlandse boeren krijgen het komend jaar ruim honderd miljoen gulden van de Europese Unie. Het geld moet de agrariërs gedeeltelijk schadeloos stellen voor de gevolgen van de harde gulden. Dat hebben de Europese ministers van Landbouw gisteren afgesproken, tot groot genoegen van de Nederlandse be windsman Van Aartsen. Doordat de gulden een te sterke positie inneemt ten opzichte van de Europese munteenheid ecu, wordt de zogeheten groene koers van de gulden binnenkort verlaagd. Daardoor krijgt de Neder landse boer per saldo minder geld voor zijn graan, zuivel en rund vlees. Dat wordt nu gecompenseerd. De steunmaatregel blijft vooralsnog drie jaar van kracht. Leider Islamitische Jihad vermoord Gaza - Gemaskerde mannen hebben gisteren een leider van de fundamentalistische Palestijnse beweging Islamitische Jihad ver moord. De Islamitische Jihad stelt Palestijnse collaborateurs met Israël verantwoordelijk voor de moord en dreigt met vergelding sacties. De fundamentalist, de 34-jarige Mahmoud Khawaja, werd vanuit een passerende auto onder vuur genomen in de buurt van zijn woning in het vluchtelingenkamp Shati in de Ga- zastrook. Wie verantwoordelijk is voor de aanslag is niet bekend. Khawaja zou betrokken zijn bij plannen om aanslagen op Israë liërs te plegen. Hij heeft in totaal meer dan tien jaar in Israëlische gevangenissen gezeten. Prijs naar Kovaljov en Wallenberg Straatsburg - De Raad van Europa reikt de Europse Prijs voor de Mensenrechten 1995 uit aan de Rus Sergej Kovaljov en de Zweeedse diplomaat Raoul Wallenberg. Kovaljov bracht onder het communistische stelsel jaren in de gevangenkampen door. In 1994 publiceerde Kovaljov zijn eerste verslag over schendingen van de mensrensenrechten in Rusland. De Doema koos hem dat jaar tot commissaris voor de mensenrechten. Nadat hij ongezou ten kritiek had geleverd op de oorlog in Tsjetsjenië, nam de Doe ma hem in maart de titel weer af. Het is uitermate onzeker of Raoul Wallenberg nog leeft. Deze Zweedse diplomaat in Boedapest slaagde er op het eind van de Tweede Wereldoorlog in naar schatting 100.000 joodse mannen, vrouwen en kinderen van een wisse dood in de vernietigingskam pen van de nazi's te redden. Op het eind van de oorlog verdween Wallenberg in Russische gevangenschap. Er zijn getuigenissen geweest van mensen die hem in de Goelag hadden gezien, maar hij is na de oorlog nooit meer gesignaleerd. Vijf meisjes vermoord in Algerije Algiers - Vijf meisjes in de leeftijd van 15 tot 21 jaar zijn met doorgesneden keel gevonden bij het dorp Oued Fodda, in het wes ten van Algerije. Dit hebben Algerijnse kranten gisteren gemeld. De jonge vrouwen waren in de nacht van zondag op maandag uit hun huizen ontvoerd. Aangenomen wordt dat fundamentalisten verantwoordelijk zijn voor hun dood. In de afgelopen jaren zijn naar schatting 3000 Algerijnsen bij dergelijke aanslagen ver moord. Veiligheidstroepen hebben gisteren in het noordoosten, bij Tizi Ouzou, vijf islamitische extremisten gedood. Syrië verwerpt eis demilitarisering Damascus - Syrië zal niet toegeven aan de Israëlische eis dat het de Golan Hoogvlakte na die te hebben teruggekregen gedemilita riseerd houdt. Dat heeft de Syrische vice-president Abdul-Halim Khaddam gezegd. Ook is Syrië niet bereid zijn troepen in een strook land tussen de strategisch gelegen hoogvlakte en de hoofd stad Damascus te verminderen, aldus Khaddam. Hij noemde de eisen, waarvan de Israëlische media gisteren kond deden, volsla gen onzinnig. De legerleiders van Syrië en Israël ontmoeten el kaar komende dinsdag in Washington om verder over vrede te praten; daarin speelt een oplossing voor de Golan de hoofdrol. Franse premier biedt 'noodplan' aan Parijs - De Franse premier Alain Juppé wil een einde maken aan 'tien tot vijftien jaar gemakzucht'. Hij presenteerde gisteren zijn 'Noodplan voor de werkgelegenheid'. Voor eind 1996 moet dat volgens hem 700.000 nieuwe banen opleveren. In drie jaar tijd wil hij met stimulerende maatregelen een miljoen nieuwe banen scheppen. Juppé wil zijn ambitieuze plannen, die tot eind 1996 rond 20 miljard gulden kosten, betalen door onder meer een ver hoging van de btw van 18,6 tot 20,6 procent. Ook de vermogens- en vennootschapsbelasting stijgen. Frankrijk heeft 3,4 miljoen werklozen. De banen moeten er komen door bedrijven die een werkloze in dienst nemen, gedurende twee jaar een maandelijkse premie van 700 gulden te geven. Ze hoeven in die periode ook geen lasten af te dragen. Scheepsramp - De Zuidkore- aanse politie vreest dat alle 27 opvarenden van een Liberiaanse ertstanker om het leven zijn ge komen toen het schip gisteroch tend in de Oostchinese Zee in dichte mist in aanvaring kwam met een Zuidkoreaans schip en zonk. Het Liberiaanse vracht schip Mineral Dempier werd midscheeps geraakt door de Zuidkoreaanse Hanjin Madras Den Haag (anp) - Voor de Neder landse blauwhelmen van Dutch bat zit het werk in de moslim-en clave Srebrenica in Bosnië er binnenkort op. Den Haag en Kiev zijn het definitief eens geworden over de aflossing van de luchtmo biele brigade in Srebrenica door Oekraïense militairen. Daarmee komt na anderhalf jaar een eind aan de Nederlandse mis sie in het gebied, dat de VN had den uitgeroepen tot 'safe area'. Het afgelopen anderhalf jaar hebben achtereenvolgens drie bataljons van de luchtmobiele brigade elk een half jaar in Sre brenica gediend. Nu zijn er twee compagnies met zo'n 450 solda ten in de enclave. Voor de volgen de aflossing, die op 1 juli zou plaatsvinden, stond het 42e ba taljon Limburgse Jagers al ge reed, maar waarschijnlijk zullen zij nu een andere bestemming in Bosnië krijgen. Srebrenica was voor de Neder landers geen gemakkelijke post: naast de risico's voor de man schappen leverde ook de bevoor rading van de militairen grote problemen op. Van meet af aan hadden de Nederlanders daarbij te maken met de willekeur van de Servische belegeraars. De la- satste tijd heeft Dutchbat weken lang op een houtje moeten bijten. Het conflict in de VN met de Amerikanen over de financiering van de nieuwe internationale in terventiemacht lijkt intussen uit de wereld. De VS hebben toegegeven en zul len nu toch meebetalen. Het be drag moet nog worden vastge steld. Maar Washington ver wacht wel dat de nieuwe VN- macht haar rol als beschermster van de vredesmacht en humani taire hulpverlening 'krachtdadig' vervult. Door een explosie van een zware granaat gistermiddag in Sarajevo vielen twee doden en vier zwaar gewonden. Het projectiel, afge schoten door Serviërs, sloeg in bij een menigte die stond te wachten voor een van de weinige openba re water-tappunten in de bele gerde stad. (ADVERTENTIE) Vanaf 1 juli a.s. hoeft u als particulier geen kosten meer te betalen voor uw betaalre kening bij de Rabobank. En tegelijk krijgt u rente over het tegoed op uw betaal rekening. Alleen bij de Rabobank: gratis bankieren mèt rente. Rsbobdnk

de Stem | 1995 | | pagina 5