Korpschef wil ook harddrugs vrij Spraakmakender dan ooit! Alleen in Weekblad Privé Nog steeds wordt één op de tien fietsen gestolen Pijn voel je niet, je bent verdoofd' Straks naar Frankrijk? Overtollige topmanagers kwamen goed weg 'Geen cent extra voor Europa zonder harde aanpak fraude' Gereformeerden willen vaart achter kerkfusie Advocaat Hammerstein eist schadevergoeding Utrechtse commissaris Wiarda: harder aanpakken van drughandel werkt averechts Nu naar de ANWB! 'Aidsposter kan niet door de beugel pESTEM BINNENLAND A3 Rekenkamer hekelt gouden handdrukken van pensioenfonds ABP Oppositie in Tweede Kamer is het zat v België en Luxemburg: Vrijdag vrij zonnig en droog. Later dag in het oosten mogelijk enk* le stapelwolken. Zaterdag 0Va, enkele wolkenvelden en kans 0 een bui. Middagtemperatuur J geveer 19 graden. Noord- en Midden-Frankrijk Overwegend zonnig en droos Zaterdag in de loop van de da wolkenvelden en vooral ten oo ten van Parijs kans op een S Middagtemperatuur op de n te plaatsen circa 21 graden, l'a™ de Kanaalkust ongeveer 18 den. Zuid-Frankrijk: Overwe c zonnig en droog. In de Pyrenees en zaterdag ook elders, enkel stapelwolken. In het Rhóne-da en langs de Middellandse-Zee. kust waait vrijdag de Mistra Middagtemperatuur van 23 gra den langs de Atlantische kust tc 28 graden langs de Middellands Zee. Portugal: Flink wat zon, maai vooral vrijdag in het n'oorde. kans op een onweersbui. Middag temperatuur langs de kust tusse 23 en 27 graden, in het binnen land snel oplopend tot 30 graden Spanje: Zonnig, maar vooral i het noordwesten ook enkele wol kenvelden en mogelijk een on weersbui. Zaterdag vrijwel over al droog. Maxima in het binnen land 32 tot 37 graden, langs d costa's 27 tot 30 graden. Aan d kust van de Golf van Biskaj middagtemperatuur ongeveer 2 graden. Italië: Perioden met zon, maai ook enkele verspreide regen- c onweersbuien. Middagtempera tuur rond 24 graden, in het zui den met name vrijdag enkele gra den hoger. Malta: Tamelijk veel zon waarschijnlijk droog. Middag temperatuur omstreeks 30 gra den. Griekenland en Kreta: Geleide lijk wat meer bewolking en toe nemende kans op een regen- oi onweersbui, met name in he noorden. Middagtemperatuui ongeveer 28 graden, op het vaste land vrijdag plaatselijk 35 gra den. Turkije en Cyprus: Zonnig, maai langs de Turkse westkust voora zaterdag ook enkele wolkenvel den en kans op een lokale regen of onweersbui. Middagtempera tuur vlak aan zee rond 30 graden Duitsland: Tamelijk veel bewol king en nu en dan buien, moge lijk met onweer. In het zuiden er westen eerst nog droog en af et toe zon. Middagtemperatuur om streeks 19 graden. Zwitserland: Wolkenvelden afge wisseld door zon. Vrijdag op d meeste plaatsen droog, zaterda vooral aan de noordkant toene mende buiigheid. Middagtempe ratuur circa 20 graden, in Tessit ongeveer 25 graden. Oostenrijk: In het oosten vrijdai overwegend bewolkt en enkel regen- of onweersbuien. In he westen nu en dan zon. Zaterdaj overal wolkenvelden en van tiji tot tijd een bui, soms met onweer Middagtemperatuur rond 19 gra den, vrijdag plaatselijk 15 gra den. Oplossing van gisteren HORIZONTAAL 1. Banket, 7. Odeur, 8. Imker, 9. Sent» 10. Bras, 11. Humeur, 12. paljas. VERTIKAAL 2. April, 3. Kikker, 4. Terras, 5. Poos-6- Belhamel, 10. Bres, 11. Hop. •ueui UBApU® 'sjnuj do uimjd 'sguji !>|S 'uapP!1"u8 VRIJDAG 23 JUNI 1995 n Haag - Nog steeds wordt gemid- déén op de honderd auto's en één op Je tien fietsen gestolen. Dat blijkt uit de enquête over de politie, je gisteren aan de politie-ministers 1 'en Sorgdrager (Justitie) is aange- loden- j( resultaten van de telefonische enquê- j die onder 75.000 mensen van 15 jaar en nideris gehouden, wijst verder uit dat 71 •recent van de bevolking zich nooit on- jet aantal mensen dat in werkelijkheid last had van veel voorkomende criminali- tiet bleef ook gelijk. Het aantal mishan delingen en bedreigingen, auto- en fiets diefstallen veranderde nauwelijks ten op zichte van 1993. Wel blijken de buurtproblemen toe te ne men. Meer ondervraagden dan twee jaar geleden zeggen dat er in hun buurt meer inbraken en fietsdiefstallen zijn. Verkeersproblemen, te hard rijden, de verloedering van de buurt door geluids overlast en rommel op straat zijn in de ogen van de burgers gelijk gebleven Minister Dijkstal van Binnenlandse Za ken zegt in een reactie dat extra uitbrei ding van het aantal politiemensen deze kabinetsperiode onontkoombaar is. „Het kabinet heeft aan het begin van de ze regeerperiode besloten tot een uitbrei ding met 4000 agenten. Maar daar redden we het waarschijnlijk niet mee," aldus Dijkstal. Hij concludeert ook dat de politie beter haar best moet doen en efficiënter kan werken. „Maar daar zal de politie het niet mee redden, wil zij al haar taken goed uitvoe ren," stelt de minister vast. „Er komt een moment dat we moeten beslissen de poli tie verder uit te breiden." Op dit ogenblik is volgens Dijkstal een voudig geen geld voor capaciteitsuitbrei ding. Maar als er financiële ruimte komt, moet die volgens hem voor een deel voor méér agenten gebruikt worden. „En politiek verwacht ik daarvoor de vol le medewerking, want vrijwel alle par tijen zeiden in hun verkiezingsprogram ma naar 10.000 extra politiemensen te streven." Dijkstal foto de stem/johan van gurp (an onze verslaggevers [otterdam - Het verbieden drugs is niet zinvol. Een speelt criminele orga nisaties zelfs in de kaart. Hoe intensiever de drugoorlog, des Ie groter de winst voor crimi- en. En daarom moetten - én harddrugs vrij wor- den gegeven. Die opmerlijke uitspraak komt de Utrechtse politiechef ïiarda. ermee veel verder dan aj'n collega's elders in het land, Ut eerder gepleit hebben voor iet vrijgeven van alleen soft- tags. Opvallend is ook dat hij dergelij ke uitspraken doet amper een reek nadat vrijwel de hele Twee- Ie Kamer boos over zijn collega's (aren heengerold, omdat die ook ladden verkondigd, dat de strijd legen de drughandel is verloren. 'Uitzichtloos' Volgens Wiarda werkt het harder eanpakken van de drughandel averechts, vooral omdat de ge- Wiarda foto anp bruikers, waar ook ter wereld, toch wel aan hun dagelijkse por tie komen. Wiarda vindt het huidige, deels geliberaliseerde drugbeleid 'uit zichtloos'. Het werkt bovendien zeer 'demoraliserend' op de poli tie. Wiarda: „Waarom durven wij de stelling niet aan dat het gebruik IVERVOLG VOORPAGINA lij een tankstation kwam er nog ten man bij. „We probeerden toen let busje uit te klimmen, maar ze Uokkeerden de deur. Bovendien was de plek helemaal verlaten. We reden verder, in het pikkedonker, icrweg van de stad. De gordijnen inde bus waren dicht." toen gebeurde het. We wer- om beurten door de mannen verkracht. De bus bleef rijden, net steeds een andere chauffeur. Het duurde uren. Marijke was keel lief. Probeerde vooral mij te sassen, want ik was vreselijk sief en hysterisch. Maar werd daardoor wél het meest ge- n. Pijn voel je niet. Je bent verdoofd." De vrouwen keken elkaar volgens Hanneke steeds aan om emotione le steun te krijgen. „Toen ineens de bus. Drie mannen na aien Marijke mee. De ander be lde ons. Ze gingen Marijke vermoorden, zei onze bewaker. En na ons. We waren als in een shock." •De drie mannen kwamen terug, sonder Marijke. Kort tevoren hadden we haar nog horen gillen. Debus reed verder door de donke- re nacht, maar na die stop herin- aerik me niets meer. Tot het mo- dat Suzanne en ik brakend wakker werden. We lagen met ie- jervier of vijf steekwonden in de ®elin een greppel." •Suzanne vertelde dat ze ons ge probeerd hebben te wurgen. Strompelend, slepend zijn we weggelopen door het zand. Steeds paar meter. Dan zakte ik weer Tot iemand ons vond en naar het ziekenhuis bracht." Hanneke zucht diep. „Het is zo Weselijk moeilijk dit allemaal op- Heuw naar voren te halen. Maar het ziekenhuis waren ze zo lief. "ezijn behandeld om niet zwan- 8® te kunnen raken en de aids- testen waren goed." „De politie, de verpleegkundigen, de bevolking, de restauranthou ders waar we geweest waren. Ie dereen bracht bloemen of stuurde briefjes. We hebben hen deze week via een grote brief in de plaatselijke krant bedankt voor die steun. En toen konden we naar huis, met hulp van alles en ieder- een. Marijkes lichaam kwam la ter. Wij hebben het, als een won der, overleefd." De vreselijke affaire voor de drie vriendinnen die een weekje van hun werk wilden uitrusten, bracht in Turkije, vooral rond de stad Alanya, een golf van afschuw te weeg. De vier mannen werden een dag later al aangehouden, mede op grond van Suzannes beschrij ving. „Ik heb gehoord dat het volk ze wilden lynchen," zegt directeur Sonmez van het Turks Nationaal Verkeersbureau. „De politie moest hen beschermen, anders was het recht in eigen hand geno men." Advocaten verklaarden de man nen niet te willen verdedigen. De rechtbank in Alanya, waar de vier op 6 juli terechtstaan, voegde in middels een paar verdedigers toe. Naast de moord op Marijke en de verkrachtting en poging tot moord van en op Suzanne en Han neke, worden ze ook verdacht van het vermoorden en verkrachten van een Georgische vrouw, kort daarvóór. Over de uitslag van het proces wordt in Turkije druk gepraat. Formeel bestaat de doodstraf nog in het land, maar deze wordt al ja ren niet meer uitgevoerd. Hanneke: „We zien er natuurlijk vreselijk tegenop. Vooral tegen de emoties die natuurlijk weer hoog oplaaien. Maar niet om die bees ten weer te zien. Zij hebben verlo ren, wij niet." van drugs binnen de individuele vrijheid valt. Met daar wel aan gekoppeld dat we ongewenst ge drag onder invloed van drugs ex tra zwaar moeten aanpakken." Zijn opvatting staat haaks op die van Doctors van Leeuwen, de hoogste baas van het Openbaar Ministerie. Deze vindt dat de strijd tegen de drugs 'nog maar net begonnen is' en dat hij in ie der geval niet van plan is 'de handdoek in de ring te gooien.' Doctors van Leeuwen heeft goede hoop dat de parlementaire en quête de politie straks meer ruimte biedt bij de opsporing van criminele organisaties. Hij kan overigens wel enig begrip opbrengen voor de politie-com- missarissen die pleiten voor het vrijgeven van de handel in soft drugs. „Er zitten elementen in het drugbeleid die je inconsistent kunt noemen. De koffieshop is aan de voorkant een keurige mid denstander en aan de achterkant een crimineel. Dat zijn toch din gen waarvan ik zeg: tja." Geen compromissen „De politiek leeft van compro missen, maar bij het handhaven van de wet kun je niet te veel compromissen doen. In dat op zicht kan ik me voorstellen dat er bij sommige hoofdcommissarisen een zekere moedeloosheid heeft postgevat." Op een symposium in Rotterdam heeft mr. R. Dufour, spreekbuis van een groep verontruste Neder landers, ook krachtig bepleit alle verdovende middelen vrij te ge ven. Dufour en zijn geestverwanten willen een nationaal drugbureau oprichten, dat de produktie en verkoop van soft drugs in onge veer 1500 legale koffieshops re gelt en controleert. Daarnaast moeten er ongeveer 150 drugwinkels komen, waar gebruikers met een speciale pas tegen redelijke prijzen ook aan hard drugs kunnen komen. Dufour: „Drugverslaving is in omvang slechts 7 procent van verslaving aan alcohol. De crimi naliteit als gevolg van het drug verbod is echter enorm: de helft van de cellen is bezet door drug delinquenten." Goudmijn „De groeiende misdaad dreigt de samenleving te overspoelen. Vechten tegen de criminaliteit op de traditionele manier is dweilen met de kraan open. De open kraan is het drugverbod: goud mijn en motor van de misdaad." Wiarda en Dufour krijgen ook steun van hoogleraar strafrecht Rüter van de Amsterdamse uni versiteit. „Het huidig strafrechtelijk drug beleid lokt de handel aan. Maakt de mafia groot, rijk en sterk en bederft het strafrechtelijk appa raat van politieman tot Hoge Raad. Ons drugbeleid is failliet. De gevolgen zien we in onze maatschappij," aldus Rüter. (ADVERTENTIE) Nieuw! ANWB Atlas Frankrijk. Gedetailleerde kaarten, met handige -,e,v00r spiraalband. E - De ANWB Ledenspecial Toeristische Routes in Frankrijk'. Ontdek Frankrijk an volg één van de 25 autoroutes. Reiswijzer en Routekaart Frankrijk. Voor informatie Lever uw vakantieland en de weg ernaartoe. Rergen op Zoom, Westersingel 79-81 Rreda, Wilhelminapark 25. Terneuzen, Markt 11-13. De posters die in het kader van de anti-aidscampagne in bushokjes en op andere plaatsen langs de openbare weg zijn opgehangen, kunnen abosluut niet door de beugel, vinden de drie kleine christelijke partijen SGP, GPV en RPF. Op de poster staat een blote man en een vrouw in slip met een condoom in haar hand. De tekst luidt: 'Doe jij iets aan, dan trek ik iets uit...' en 'Ik vrij veilig of ik vrij niet'. Volgens de drie partijen zijn veel Nederlanders niet gediend van dit soort afbeeldingen om gods dienstige redenen of omdat ze het in strijd vinden met de meest elementaire fatsoenregels. Het geeft ook geen pas dat kinderen zo indringend met het onderwerp seksualiteit te maken krijgen. Van onze verslaggevers Heerlen - Het Algemeen Bur gerlijk Pensioenfonds (ABP) in Heerlen ontkent tussen 1991 en 1994 onnodig en bui tensporig hoge gouden hand drukken toegekend te hebben aan veertien ontslagen top managers. Die beschuldiging is gisteren naar buiten gebracht door de Al gemene Rekenkamer, die de uit gaven van de overheid contro leert. Volgens berekeningen van de Re kenkamer gaat het ontslag van die veertien hoge functionarissen het ABP maximaal 21,9 miljoen gulden kosten. Andere schoonheidsfouten die de Rekenkamer aanstipt: de leiding gevende functionarissen mochten soms, tegen de afspraken in, flink doorschnabbelen bovenop de af koopsom, en het salaris liep tot 30 maanden door terwijl de men sen al op non-actief stonden. Het ABP ontkent dat ten stellig ste, bestrijdt dat het om gouden handdrukken gaat en spreekt zelf liever over afvloeiingsrege lingen. Volgens het fonds is met het vertrek van de betrokken functionarissen in werkelijkheid 9,6 miljoen gulden gemoeid. Het verschil vloeit volgens het ABP voort uit het feit dat de Re kenkamer werkelijke en even tueel te maken kosten bij elkaar heeft opgeteld. In de praktijk is slechts iets minder dan de helft van de overeengekomen bedra gen ook uitgekeerd. Zo hebben enkele funtionarissen inmiddels een andere baan ge vonden, waardoor een deel van de overeengekomen afkoopsom men niet is uitgekeerd. Ook heb ben sommige werknemers inmid dels een andere functie bij het ABP gekregen, waardoor hun uitkering is stopgezet. Volgens het ABP hielden de ont slagen van de veertien topmana gers in de periode 1991-1994 ver band met de aanstaande verzelf standiging van het fonds. De be trokken functionarissen werden niet in staat geacht om leiding te geven aan dit ingrijpende proces. „Voor het slagen van die veran deringen was het van wezenlijk belang de personele bezetting op enkele posities te wijzigen. Niet omdat de betreffende functiona rissen ongeschikt waren voor hun toenmalige functies, maar omdat de nieuwe situatie radicaal ande re eisen stelt." Het ABP weigert de namen te noemen van de betrokken func tionarissen. Maar het gaat vrij wel zeker om voormalig presi dent-directeur mr. M. Snijders, oud-beleggingsdirecteur prof. dr. H. Goslings, oud-directeur Ble- ijenberg van de bedrijfseenheid onroerend goed van het pen sioenfonds en een handvol direc teuren van stafafdelingen. De Rekenkamer oordeelt in zijn rapport dat het ABP bij het tref fen van die ontslagregelingen soms te veel tegemoet is gekomen aan de wensen van de betrokke nen. Dit leidde volgens de kamer tot 'onnodig hoge kosten en ver plichtingen'. In één geval vond het ministerie van Binnenlandse Zaken, aan wie enkele regelingen voor ad vies werden voorgelegd, de af koopsom te hoog. Het departe ment adviseerde een berekening die in het bedrijfsleven gebruike lijk is. Uiteindelijk kwamen ABP en betrokkene een regeling over een. die het dubbele bedroeg van hetgeen geadviseerd was. De Rekenkamer vindt ook dat het ABP in een aantal gevallen func tionarissen niet had moeten ont slaan op grond van bijzondere Den Haag (anp) - De oppositie in de Tweede Kamer vindt dat Nederland in de Europese Unie moet dreigen geen geld meer naar Brussel te sluizen, als de bestrijding van fraude met deze gelden niet krachtig wordt aangepakt. Zo stelt kamerlid De Jong (CDA) voor de uitgaven van de struc tuurfondsen te bevriezen totdat de fraude is aangepakt. Zijn collega Van den Bergh (SGP) wil zelfs dat Nederland niet meer geld aan de Europese kas af draagt, zolang er te weinig contro le is op de bestedingen en de resul taten van fraudebestrijding zeer te wensen overlaten. Zo ver willen de coalitiepartners nog niet gaan. Wel moet Neder land zijn stem krachtiger laten horen, meent WD-kamerlid Hoogervorst. Nederland zal in toenemende ma te meer bijdragen aan de Europe se Unie dan het terug krijgt: „Dat geeft ons recht van spreken." Minister Zalm van Financiën be aamt dat: „Naarmate er minder wordt uitgegeven kan er ook min der gefraudeerd worden." Overigens waarschuwt hij tegen overspannen verwachtingen. „Dit is niet een kwestie van maanden, maar van jaren." Nederland bekijkt inmiddels fraude-rapportages van de Euro pese Rekenkamer over andere landen. Op de Eurotop van eind dit jaar in Madrid zal het onder werp fraude aan de orde komen, verwacht Zalm. De Kamer wil ook af van de ge woonte dat lidstaten zich niet kri tisch uitlaten over fraude met Europese gelden in andere lidsta ten. De fraude in de Europese Unie wordt geraamd op 5 tot 10 procent van de begroting, en schommelt derhalve tussen de 7,5 en 15 mil jard gulden per jaar. Minister Zalm kan zich vinden in het pleidooi van Hoogervorst de Europese Commissie toestemming te geven voor onaangekondigde bliksemcontroles op fraude in de lidstaten. Andere suggesties acht hij politiek minder kansrijk. Dat betreft met name de mogelijkheid dat lidsta ten van douanerechten meer mo gen houden dan de 10 procent van nu - de rest is voor de Europese kas. Nijkerk (anp) - De Gereformeerde Kerken willen vaart zetten achter het Samen-op-Wegproces, dat de laatste maanden door toedoen van de Hervormde Kerk ernstig is vertraagd. De syno de besloot gisteren tijdens een extra vergadering over de kerke lijke fusie dat er een tijdschema moet worden opgesteld en dat alle kerken zich daaraan moeten houden. De roep om duidelijkheid en tem po klonk sterk onder de gerefor meerde synodeleden. Zij waren bijeengekomen nadat vorige week de hervormde synode intern be raad had gehouden over de kerke lijke vereniging, die vooral voor behoudende kerkleden te snel gaat. „Moeten wij steeds het tempo en het tijdpad laten bepalen door be paalde groeperingen," zei ouder ling Y. Tel, vooral doelend op de Gereformeerde Bond, de rechter flank binnep de Hei^yormde Kerk. „Wij zijn het een beetje zat." Diaken C. Urbanus zei het sterker: •,„Hoe vaak moeten we nog onder het juk van de hervormden door? En waarom moeten we eigenlijk fuseren met een partner die zo te genstribbelt?" Ook anderen waren de 'vertra gingstactieken' van de Bonders zat. „Ik dacht dat het in de kerk om geloof ging," zei een 'verdrieti-, ge en boze' diaken G. de Boer. „Maar machtspolitiek en strategie spelen een grotere rol dan het ge loof in de ene Heer." De zoveelste vertraging in het proces, waarvoor de aanzetten al in 1962 werden gegeven, is niet meer uit te leggen aan de jeugd, maar evenmin aan de samenle ving, aldus dr. G. Goedhart. „Van uitstel zou best eens afstel kunnen komen." Amsterdam (anp) - De Amsterdamse advocaat Hammerstein zal van Justitie miljoenen guldens schadevergoeding eisen. Bo vendien stelt hij twee leden van het Amsterdamse Openbaar Ministerie persoonlijk aansprakelijk. Hammerstein werd deze week in hoger beroep vrijgesproken van valsheid in geschrifte. Het gerechtshof in Amsterdam achtte niet overtuigend bewezen dat hij opzettelijk heeft meegewerkt aan een frauduleuze constructie, waarmee 17,5 miljoen gulden in handen had moeten komen van een Surinaamse rijsthandelaar. De recht bank sprak Hammerstein, die altijd heeft ontkend, eerder ook al vrij. De advocaat wil een vergoeding voor 42 dagen voorlopige hechtenis, inkomensderving, advocaatkosten en immateriële schade. Hoe hoog de eis tot schadevergoeding precies zal uitpakken kan zijn raadsman mr. Spong nog niet zeggen, maar die zal zeker in de miljoenen gul dens lopen. Daarnaast worden mr. F. Teeven en mr. M. Witteveen van het Open baar Ministerie persoonlijk aansprakelijk gesteld wegens 'onrecht matig handelen'. Volgens Spong hadden ze geen vervolging in mogen stellen. Omdat Hammerstein aan aids lijdt zullen de verzoeken tot schadevergoeding zo spoedig mogelijk bij het Amsterdamse ge rechtshof en de rechtbank worden ingediend. (ADVERTENTIE) omstandigheden, maar wegens overtolligheid, onbekwaamheid of het vervallen van hun functie. In dat geval hadden betrokkenen alleen recht gehad op wachtgeld en niet op gunstige financiële re gelingen, zoals een afkoopsom. „In enkele gevallen wilde het be stuur kennelijk op een zo elegant mogelijke wijze, zonder procedu res en publiciteit, afscheid ne men van betrokkenen," consta teert de Rekenkamer. Het ABP- bestuur bracht zich daarmee vol gens de kamer in een positie, waarin betrokkenen hoge eisen konden stellen. Het ABP is het niet eens met deze kritiek. De weg van de minnelij ke was de beste oplossing. Volgens het bestuur van het pen sioenfonds zouden bij ontslag wegens overtolligheid of onbe kwaamheid de kosten voor het ABP nog hoger geweest zijn. „Mensen met een wachtgelduit kering mogen er iets bij verdie nen, zonder dat dit gevolgen heeft voor hun uitkering. De functionarissen waarop de Re kenkamer doelt mogen dat niet. Bij verdiensten van een bepaalde omvang vindt een korting op hun uitkering plaats," aldus een woordvoerder vn het ABP. DRMmNUUWARMH

de Stem | 1995 | | pagina 3