den meer ld. In België. Vrouwen slechten Haags mannenbolwerk De VN en 'uitbanning van den oorlog' rpsfeest van juni jl. een >ot succes worden. BINNENLAND 0e bescherming van het kleine draag je als vrouw altijd met je mee' 3 door de inzet van vrijwilligers, is ons e hartelijke hiervoor. Dorpsfeestcomité ole. sche keuken Aalterbaan 183 Geruisloze opmars van 'zwakke sekse' in de Tweede Kamer 1995 den spaart u vrij elk ge wenst bedrag. Sparen kan op de korte termijn (al vanaf 14 da gen). Maar het kan vooral ook op de lange termijn, |lfs. Het is immers zaak dat u elgische" opbrengsten in gul- deert voor langere tijd. arbij dat u bij de ASLK hele- spaart. Neem de proef oo de l':orJeroen den B'''ker r r u[ .far a oosten UB STEM VRIJDAG 23 JUNI 1995 eteen voor een afspraak. •ORTIS-ONDERNEMING nburg geassocieerd met Basque UCL i .000 m2. 3en fabriek (sinds 1964). /akkundige plaatsing. n tal, slaap- en badkamers en kanto rersbusch, Pelgrim, Scholtes. rp en offerte. ax 00.32.50.71.81.41 <onn,lUr )t 19.00 uur. Op zaterdag tot 18.0UU ormiddag en zondag B-9990 MALDEGEM .Plaats: Ie minister betrapt zich er zelfs is op: soms is ze ook een ma in Pas nog zei ze over haar col- ja Hans Wijers van Economi- ie Zaken: 'mjammi mjammi'. iftewel: hij is een lekker stuk. chteraf schaamt Annemarie Hitsma (Verkeer en Water aat) zich een beetje voor haar „Eigenlijk kan dat jet Als minister moet je op je oorden passen. Maar ik flapte set er uit. Tien jaar geleden had Wat over Hans Wijers niet dur- in zeggen. Maar ik ben harder worden en de tijden zijn veran- hrd." oen Jorritsma (45) in 1982 als Toentje in de Kamer kwam, was een van de 22 vrouwelijke ka- I rieden. Haar eigen fractie, 36 Talen, telde slechts vier vrouwen, ilitiek was toen nog bij uitstek it domein van mannen. Anno 192 telt de WD-fractie echter 9 louwen, op 31 kamerleden. Het aten de dagen dat vrouwen yan_ ferse politieke pluimage zich) tijwel noodgedwongen, verenig- Ien in het kamerbreed Vrouwen- tetleg, herinnert Jorritsma zich. lat was de enige mogelijkheid VTouwenbelangen echt op de «litieke agenda te krijgen: man- in hadden daar te weinig oog nor. tao 1995 telt minister Ad Mel- ri(39) zijn zegeningen. „Op de 'Msmarkt is het aantal vrou- an flink toegenomen, al werken meesten in deeltijd. In de Ka- en het kabinet is het aantal ®uwen weliswaar nog niet de Mft, maar de opwaartse trend Per wel goed in. En in de kin- propvang heeft zich voor Neder- •ndse begrippen een ware revo- pie voltrokken." llelkert, als minister van Sociale en Werkgelegenheid ook [Wt Emancipatie verantwoorde- f, vindt dat de inbreng en visie vrouwen niet gemist kan 'orden op cruciale plekken in de samenleving. Bijvoorbeeld in het openbaar bestuur. „Maar het be- mtjfsleven blijft hopeloos achter: ®t is dan ook echt een men's Nd." ®ok kamervoorzitter Wim Deet- "sn (50) glundert. „Maar we zijn ''oog niet. De samenstelling van 1 Tweede Kamer is pas even- "chtig als de helft van de leden "miw is. Het proces moet dus Jaan. Maar dat is een zaak at de politieke partijen. Die oeten vrouwen op verkiesbare P aatsen op de lijsten zetten," al- «sdeCDA'er. «heeft Deetmans ideaal al be ta! ^'e ^ract'e bestaat voor de i uit vrouwen. Maar nog is ["■niet goed. Want, zegt oud-ge- ^ou'se Groenman, wat §t nou kwantiteit? „Dat er J» gouwen in de Kamer zit- 1 w" niet zeggen dat ze ook al- 2 aa' 'eften op emancipatie-as- ten. Sommige mannen of Jwei» denken daar helemaal aan', redeneert de 54-jarige i,Jnman' die het zelf in sep- üJf na veertien jaar voor ge- t boudt omdat ze meer tijd 2 n ar Privéleven wil. D66-kamerlid maakt zich Si!,] de nieuwe generatie tsn oende let op de gevolgen Legden voor bijvoor- Ij. ,oudere vrouwen met een Bw8 men en een piepklein Sï«- „Veel van mijn vrou- WleidCOllef'S,Zijn Z6lf g0ed %t a n..^e^en daar vaak zaaL'an- Zij zijn gewend hun DiaJ s zel* te bevechten met lijk nil' maar dat natuur- J»ilering°'r de reSt Van de sa" vroii«,an die 'onSe §oed opleide es (32), afkomstig uit de ty- mannenwereld van belas- Marijke Vos (GroenLinks) en Guikje Roethof (D66) aan het woord in de Tweede Kamer. en vrouwen. „Uiteindelijk gaat het niet om je vrouwzijn, maar net als bij mannen om je kwali teiten. Je hebt van die vrouwen die voortdurend lopen te tutten en enorm de nadruk leggen op hun vrouwzijn. Die klagen dat vrouwen zich zo moeten bewij zen. Maar dat is, vind ik, toch niet zo relevant. De strijd naar de top is tegenwoordig voor allebei minstens even hard." Zo is het niet altijd geweest. Par tijgenote Jorritsma heeft zelf meegemaakt dat vrouwen veel kritischer werden bekeken. „Toen ik jaren geleden begon in de gemeenteraad van Bolsward was dat zeker zo. Je moest het per saldo net iets beter doen dan mannen om als vrouw te slagen. Van een man werd al gauw ge zegd: ach, hij redt zich wel. Over vrouwen hoorde je dat niet. Dat had voor- en nadelen. Deed je het als vrouw goed, dan was je ook meteen extreem goed. Nu zie ik dat verschil in waardering niet meer." In de zaak van vrouwen hebben zich nu ook mannen gemengd. PvdA-fractievoorzitter Jacques Wallage (48) riep vorig jaar dat er tien vrouwen in het nieuwe kabi net moesten. Uiteindelijk kwa men er vier vrouwelijke ministers en vijf staatssecretarissen. Wal lage, achteraf: „Ik ben voor die uitspraak nog gekapitteld. Maar als ik de meetlat niet zo hoog had gelegd, waren we lager geëin digd." Voor de Tweede Kamer geldt een andere procedure. Veel vrouwen komen pas in het parlement als een man het kamergebouw heeft verlaten. Immers: mannen domi neren nog steeds het bovenste deel van de kandidatenlijsten. Zo volgde Anneke Assen (45) voor malig CDA-fractieleider Elco Brinkman op. Zij werd daarmee de vijftigste vrouw in het parle ment. „Het is voor mezelf niet be langrijk, maar wel voor de hele politiek." De voortschrijdende emancipatie heeft veel vrouwen naar de Ka mer gebracht, maar op lokaal ni veau is dat anders. Assen was tot vorig jaar gemeenteraadslid in Nijmegen. De enige vrouw in de twaalfkoppige CDA-fractie. Het landelijke gemiddelde voor het aantal vrouwen in gemeentera den bedraagt niet meer dan 22 procent. Assen begrijpt dit lage cijfer wel: „De combinatie van gezin en baan is al moeilijk. Om dan op drie fronten actief te worden, is helemaal zwaar." Raadsleden doen dat werk naast hun gewone baan, terwijl kamerleden be roepspolitici zijn. Het WD-Ka- merlid Monique de Vries (47) schaart zich zonder meer achter Assens verklaring. „Ik dacht toen ik gepolst werd voor de gemeen teraad: drie dingen tegelijk red ik niet. Ik had een jong gezin, was lerares Italiaans aan het conser vatorium en wist dat het raads lidmaatschap veel tijd kostte. En mijn baan opgeven, wilde ik toen niet." Sommige politieke partijen als PvdA en GroenLinks hebben als uitgangspunt dat een bepaald percentage van de kandidaten vrouw moet zijn. „Dat dwingt om vrouwen met kwaliteit boven wa ter te fietsen," zegt PvdA-Ka- merlid Ella Kalsbeek (40). Zo Een historisch record: de Tweede Kamer telt sinds begin juni 51 vrouwen. Met ruim eenderde vrouwelijke leden is een nieuwe drempel geslecht. Een zege voor de emancipatie? En hoe moet het verder? denkt ook GroenLinks-Kamerlid Marijke Vos erover. „Van ouds her is een politieke partij meer een mannenwereld. Je moet er iets voor doen om daarin veran dering te brengen," zegt de 38-ja- rige Vos. Mede daarom, denkt Kalsbeek, voelen vrouwen zich vaak niet zo aangetrokken tot de politieke cultuur. „Dat kun je ook de poli tiek verwijten. Vergaderingen zijn niet altijd leuk. Ze gaan over te weinig. Er wordt veel geouwe hoerd. Mannen zien een bestuur sfunctie eerder in carrièreper spectief. Het staat goed op hun curriculum vitae," vertelt Kals beek. Of, zoals Anneke Assen het verwoordt: „Mannen ontlenen eerder status aan bijvoorbeeld een raadslidmaatschap". De Tweede Kamer is in ieder ge val geen echte mannenwereld meer. Ad Melkert herinnert zich de oude vergaderzaal. „De groene bankjes, de rook achter de gordij nen. Dat was toch anderhalve eeuw een mannenbolwerk. Man nen onder elkaar, dat is toch wel echt veranderd." Of door de aanwezigheid van vrouwen de politieke cultuur an ders is geworden, is moeilijk vast te stellen. Vanuit zijn voorzitters- stoel ziet Deetman in ieder geval weinig verschil in het optreden van mannen en vrouwen. „Vrou wen zijn even actief aan de inter ruptiemicrofoon." Kalsbeek: „Vrouwen zijn net zo gewiekst in het politieke spel. Ze grijpen even snel naar de truken- doos." Maar Vos ziet dat anders. „Mijn beeld is dat vrouwen vaker pro beren op een andere manier poli tiek te bedrijven. Dat verbale, dat scoren, dat effectbejag; macho- spel is het, dat hanige. Daarop heb ik kritiek. Ik denk dat vrou wen meer gericht zijn op de in houd. Al zijn er altijd vrouwen die meedoen aan dat mannelijke spel." Ella Kalsbeek hierover: „Een po liticus moet wel scoren. Dat hoort bij het vak. Je bent hier niet om alles in het geheim te doen. Maar over het algemeen zijn vrouwen wel directer. Ze vergaderen zake lijker. Minder gelul, minder puntjes maken, meer taakgericht. Wat dat betreft heb ik veel gehad aan het moederschap. Je leert zo drie dingen tegelijk doen". Jacques Wallage is er wel dege lijk van overtuigd dat vrouwen de politieke cultuur veranderen. „De omgangsvormen wijzigen. De kleedkamersfeer verdwijnt. Vrouwen spelen minder tactische spelletjes, zijn minder met zich zelf bezig. Mannen redeneren heel erg vanuit hun eigen situa tie. Dat zijn ze gewend van thuis, waar vaak ook alles om hen draait," meent Wallage, wiens staf inmiddels bijna geheel uit vrouwen bestaat. De fractievoorzitter signaleert, met enige spijt, wel dat vrouwen veranderen zodra ze in de Kamer komen. Dan komt de status van het kamerlidmaatschap in het ge ding. „De Kamer is, ondanks alle kritiek erop, een indrukwekkend instituut. En iedereen past zich daaraan aan. Men speelt kamer lid, gaat anders praten, zich an ders gedragen. Zo krijg je een rol gedrag dat mij te confectie-ach- tig overkomt. Maar weinig men sen ontsnappen aan dat keurslijf. Die jongens van de Socialistische Partij doen het goed. Die zijn op een normale manier blijven com municeren. Spelen geen kamer lid", zegt Wallage over de SP- Kamerleden Remy Poppe en Jan Marijnissen. Ook Wallage's rechterhand, vice- fractievoorzitter Karin Adel- mund, is volgens hem zichzelf ge bleven. „Ze is op dezelfde manier blijven praten en toont ook haar emotie," verwijst Wallage naar de 'snik' die Adelmund liet horen tijdens een debat over de herkeu ring van wao'ers. „Als je boos of verdrietig bent, mogen mensen dat best zien. En dan moet je geen komedie spelen, want televisie is een genadeloos medium dat zo iets meteen blootlegt. Nee, waar we behoefte aan hebben is een cultuurdoorbraak. En dan heb ben we nog een hele weg te gaan. Wat mannen aan cultuur verpest hebben, hebben vrouwen nog lang niet weggepoetst." Wallage's somberte doet niets af aan het record dat de vrouwen FOTO WIEBE KIESTRA deze kabinetsperiode in de Ka mer vestigen. Maar, zegt Kals beek, we zijn er nog lang niet. „Destijds ging de discussie vooral over kinderopvang en recht op arbeid. Nu gaat de discussie over de herverdeling van betaald werk en zorg. Ook over dingen als de onbegrijpelijke schooltijden in Nederland. Het is de waanzin ten top dat kinderen in de pauze niet kunnen overblijven. Hier heerst een collectief geloof dat het slecht is. Maar in Engeland en België heb je even stabiele men sen, hoor." Anneke Assen meent dat vrou wen nog steeds een specifieke in breng hebben. „Hoe richt je een wijk in? Hoe zorg je dat voorzie ningen goed bereikbaar blijven? Dat zijn vaak dingen waar vrou wen eerder aan denken. Vrouwen realiseren zich ook beter wat er aan de hand is op het gebied van de zorg. Ze zien dat veel vrouwen van 55, 60 jaar opnieuw voor zorgvraagstukken worden ge plaatst. Nu niet meer voor hun kinderen, maar voor hun ou ders," meent Assen. Haar oudere collega Liesbeth Ai- king (67) van de uiteengevallen AOV-fractie heeft daar een ge heel eigen visie op. „Vrouwen hebben andere genen. Dat beïn vloedt je visie, daarom hebben vrouwen meer aandacht voor zorg. Je denken en voelen heeft te maken met wat in je lichaam is gebeurd, bijvoorbeeld door een geboorte. De bescherming van het kleine, de verantwoordelijk heid daarvoor, de zorg voor vei ligheid; dat draag je als vrouw al tijd met je mee." Toch zijn het niet meer alleen Et.™ l6Urs'In haar beleving is 8 en verschil tussen mannen Maandag wordt in Mid delburg de fototentoon stelling '50 jaar VN, een droom van 1 wereld' ge opend. Het is die dag precies een halve eeuw geleden dat in San Fran cisco het VN-Handvest werd ondertekend. Door Twan van den Brand Donderdag 3 mei 1945. „Voorts veel poeha over de Fris co Conferentie, die den oorlog zal uitbannen en onmogelijk ma ken voor de toekomst. Is het no dig het volk die onzin te doen ge- looven? Wie moet het publiek straks de waarheid vertellen?" De passage komt uit het dagboek van de topdiplomaat en latere minister J. H. van Roijen, lid van de Nederlandse delegatie tijdens de oprichtingsconferentie van de Verenigde Naties in San Fran cisco. Hoewel het citaat anders suggereert, was de schrijver een groot voorstander van een VN, als opvolger van de machteloze Volkenbond. Zijn relativerende opmerkingen lijken slechts ingegeven door de vooruitziende blik, dat ook de VN van de wereld geen paradijs zouden kunnen maken. Ze pas sen bij de uitspraak van Dag Hammarskjöld, de tweede secre taris-generaal van de organisa tie (I953-'61), dat de VN niet zijn opgericht om de mensheid de he mel binnen te voeren, maar om haar te redden uit de hel. Inmiddels wordt in verschillen de regio's ook het laatste deel van Hammarskjölds bewering betwijfeld. In Sarajevo weet het volk niet zo net of de VN hun wereld uit handen van de duivel hebben gered. In Mogadishu wordt daar evenzeer aan getwij feld. De kritiek op de Verenigde Naties is wijdverbreid, meestal als het gaat over vredesopera ties, de inzet van militairen. En dan dreigt het goede werk van onder meer de voedsel- (FAO), de vluchtelingen- (UNHCR), on derwijs- (Unesco) en kinderor ganisatie (Unicef) wel eens te worden vergeten. In het Roosevelt Study Center in Middelburg - de voorouders van de legendarische Amerikaanse president stammen uit het Zeeuwse - wordt maandag een foto-tentoonstelling geopend over de beginperiode van de Ver enigde Naties, met accenten op de oprichtingsvergadering, van 25 april tot en met 26 juni 1945, en de Nederlandse betrokken heid. De foto's komen onder meer uit de VN-archieven in New York. Nee, in het dagboek dat Van Roijen bijhield tijdens de bijeen komst in San Francisco, kun je in Middelburg niet bladeren. Dat wordt gekoesterd door zijn weduwe te Wassenaar. Wel staat in een vitrine 'het koffertje van Van Roijen'. Met dit koffertje vol geheime stukken, vluchtte de topdiplomaat in oktober '44 uit bezet Nederland naar de rege ring in ballingschap in Londen. En die stuurde hem - hetzelfde koffertje met een andere inhoud in de hand - later door naar San Francisco, waar Van Roijen als adviseur van de Nederlandse de legatie fungeerde. Het is maandag, de dag dat de expositie in besloten kring wordt geopend, precies een hal ve eeuw geleden dat delegaties uit 50 landen het VN-Handvest signeerden. De Chinees Welling ton Koo tekende het charter op 26 juni 1945 om 12.03.04 uur (lo kale tijd) als eerste en de Ameri kaan Edward Stettinius kort voor 15.16.00 uur als laatste. „Doel van de nieuwe organisatie is de uitbanning van den oorlog, wat bereikt moet worden door de bevordering van de welvaart en de achting van de menschelij- ke rechten," meldden de media. Aanzetten voor de vrede op aar de waren reeds gegeven; onder meer in het najaar van 1944 tij dens een bijeenkomst in Dum barton Oaks (nabij Washington) en in februari '45 op de confe rentie van Jalta, waar Churchill, Stalin en Roosevelt de wereld verdeelden. Vooral die laatste maakte zich sterk voor een Vere nigde Naties. Zo sterk, beweren sommige historici, dat de Ameri kaanse president in andere za ken te zeer het oor liet hangen naar zijn Sovjet-collega en Sta lin onder meer Oost-Europa en delen van Oost-Azië cadeau deed. Roosevelt zelf maakte de oprichtingsvergadering niet meer mee. Hij overleed op 12 april 1945 en werd op de tweede dag van de conferentie in San Francisco herdacht als inspira tor van de nieuwe volkerenorga nisatie, in zijn ogen 'een funda ment voor de wereldvrede'. Op 24 oktober, na de ratificatie door de diverse regeringen, trad het Handvest in werking. De expositie '50 jaar VN, een droom van 1 wereld': van 27 juni tot en met 13 oktober. Openingstij den: maandag t/m vrijdag 10.00- 12.30 en 13.30-16.30 uur in het Roosevelt Study Center, Abdij 9, Middelburg, tel. 01180-31590. vrouwen die onderwerpen als de combinatie van zorg en arbeid aanroeren. In de dagelijkse prak tijk van het paarse kabinet eisen mannelijke ministers openlijk tijd op voor hun kinderen. Zo zorgde minister Gerrit Zalm (Fi nanciën) er onlangs voor dat hij het diplomazwemmen van zijn kinderen niet hoefde te missen. Zalm heeft trouwens op zijn mi nisterie verordonneerd, dat het uit moet zijn met het structurele overwerk. Ook minister Melkert verschijnt niet voor tien uur 's ochtends op zijn werk. Eerst brengt hij zijn twee kinderen naar school. De minister: „Daarmee ben je er na tuurlijk niet, maar het is wel een vast punt in mijn aandeel in de opvoeding." Voormalig PvdA-fractieleider Wöltgens verzuchtte onlangs nog voor de radio dat hij zijn beide dochters jaren door zijn drukke politieke bestaan niet had zien opgroeien. Melkert: „Sommige dingen in het leven overkomen je, maar de generatie vóór mij is ook meer grootgebracht in het klas sieke man-vrouw-patroon. In mijn generatie zie je andere pa tronen, al blijft het zoeken naar oplossingen." Een van zijn eerste daden als minister was ervoor te zorgen dat in de nieuwe arbeids tijdenwet ruimte is voor zorgt aken van werknemers. Gaat het met vrouwen in de poli tiek goed, in de samenleving is dat nog vaak onvoldoende het ge val. Door de wol geverfde politi- cae als Jorritsma, Groenman en CDA-Kamerlid Yvonne van Rooy (44) waarschuwen dat vrouwen nog te vaak economisch afhanke lijk zijn. Vele vrouwen werken weliswaar, maar nog veel te vaak in deeltijd. Bij echtscheiding dreigt dan nog steeds de bijstand. Voor de jonge politieke garde, vol ambities en enthousiasme, leeft dat probleem onvoldoende, meent Groenman. „De emancipa tie bij de bovenlaag is voltooid. Bij mensen die het gemaakt heb ben. En met geld is veel te rege len. Ik maak me zorgen over de samenleving in het algemeen. Vrouwen met minder geld heb ben het niet zo gemakkelijk." De toestroom van vrouwen heeft een einde gemaakt aan het oude beeld dat vrouwelijke kamerle den zich vooral bekommeren om de zachte sector. De Kamer kent vandaag de dag woordvoersters op alle mogelijke terreinen. Bibi de Vries doet fiscale zaken, Yvon ne van Rooy de uitbreiding van Schiphol en Ella Kalsbeek justi tie. „Laatst zaten we met drie vrouwelijke woordvoerders in een vergadering over zo'n tech nisch onderwerp als telecommu nicatie. Dat valt niet eens meer op," zegt Van Rooy. En dan is er nog het 51e Kamer lid, Anke van Blerck-Woerdam (51) uit Tilburg. Ze is Dick Dees opgevolgd, die op zijn beurt naar de senaat is verhuisd. Van Blerck is nog tot eind juni wethouder in haar woonplaats. Jorritsma was dertien jaar gele den al zo slim om zich niet te storten op de zogenaamd zachte onderwerpen als volksgezond heid, onderwijs en maatschappe lijk werk. „Het waren altijd vrouwen die zich daarmee bezig hielden. Daar had ik zo'n hekel aan," vertelt de bewindsvrouw die nu een megaproject als de Betuwelijn tot een goed einde moet brengen. Zij is onmiskenbaar een voor beeld voor veel vrouwen, getuige de vele verzoeken van vrouwen organisaties om een voordracht te houden. De minister blijft er nuchter onder. „Ach, ik denk ook niet de hele dag aan vrouwen. Soms zit ik kritiekloos de benoe mingen bij waterschappen te te kenen, blijken dat allemaal man nen te zijn. Maar als ik een zaal vol mannen moet toespreken, kan ik het niet nalaten te roepen: 'Goh, hier heeft de emancipatie ook nog niet toegeslagen'." I

de Stem | 1995 | | pagina 27