Tafelen Major neemt politieke gok Bareel" Tumult rond De Boer loopt met 'n sisser af Communicatie in Sarajevo 'Ik zal ze trots in de ogen kijken, wij zijn URANT KEGELHUIS VIEREN O nt Bowling slhuis Nieuwkuijk F DANCING VIA j DEKKER Surpi s Antwerpen verbiedt opnieuw bouw bordeel Politie Zeeuws-Ylaanderen lost reeks snelkraken op Negen doden bij drama in ondergrondse gang t-de-boulesbanen [en is onze weer geopend. lURANT Irm/koud buffet TOPORKEST: BACK UP ngstrelend uvondje uit >osterhout 10-29813 vigne Breda -600600 osendaal OOSTBURG bitieus project vandaag in deze krant Ljtuur-toerisme [olitiechef wil irddrugs vrij orter gaat bar Vitesse ■un Krabbé wint louden Strop Cow-girl brengt Texaanse biefstuk Protesten tegen Jeltsin Britse premier is intriges beu en treedt af als partijleider reenpeace vroeg eatrix om steun femies wao en ww "Hinen stuk lager Bisschop Breda: Kerken 's nachts open voor jeugd UNIEKE AKTIE by VAN DORST AUTOPOST Bredaas bedrijf vangt bot et uw familie, vrienden t u een kinderfeestje restaurant-bowling de Bareel". 'oor al uw fondues en koude iverse prijsklassen. steengrillen in onze elijke tuin. I een uur bowlen incl. ekoek. Ie buffetten bij u aan v.a. 6 personen. [31 - Rijsbergen k - Fax 01606-3504 am. Van Meer Telefoon 04108-14156 IlG V.A. 15.00 UUR: li t/m 14 jaar halve prijs) lNU a 27.00 0.00 TOT 2.00 UUR 00 TOT 24.00 UUR EN VRIJ ENTREE .0-33183 Brouwerijstraat 31 Telefoon 01170-55221 Lciaatzaak in geloogd grenen DE STEM Vf-j 8 "710311 000218' I I JAARGANG LiBen - De provincie Zee- Mhet cultuur-toerisme be ren. Daarvoor moet nu 2,3 n gulden bij elkaar gezocht Met dat geld kunnen Ltische attracties in Zeeuws- Uderen worden gerealiseerd. Lbelangrijkste thema daar- L is het cultuur-historisch- Iliem erfgoed, gevangen in [project Zeeland Maritiem. J[ ZEELAND - C1 llerdam - Hoofdcommissaris ia van de Utrechtse politie [behalve softdrugs ook hard- vrijgeven. Volgens hem j harder aanpakken van de Jéandel averechts. De hoog- Ibaas van het Openbaar Minis- t, Doctors van Leeuwen, wil [handdoek echter nog niet in de «gooien. Volgens hem is de Ijd tegen de drughandel maar lopgang gekomen. JEBINNENLAND - A3 hem - Edwin Gorter vertrekt jitwee Seizoenen naar Vitesse, sffillebrorder, die nog onder [tract staat bij FC Utrecht, 1 aanvankelijk stoppen met kallen. Ook NAC roerde zich |de transfermarkt. Met MVV tte men een akkoord over |t aantrekken van spits Twan eepers. Voorts gaat Fabian lis naar De Graafschap, Den- Gerritsen naar Helmond |ort en Ton van Bremen naar itelsior. IE SPORT B1 eda-De Bruna Gouden Strop, lbelangrijkste prijs voor Ne- misdaadromans, gaat [jaar naar Tim Krabbé. Hij prijs van 25.000 voor ja roman 'Vertraging'. De jury is nagenoeg unaniem in haar el: zij noemde het bekroon- [boek een ongemeen spannende i met een zeer knap gecon- tueerde plot. tZIEGIDS - DEEL D De Amerikaanse restau rantketen Lone Star wil vanuit Breda Europa ver overen. Vanaf volgende maand grote biefstukken in Texaanse sfeer, over goten met een country- sausje. En opgediend door dansende cow-girls. I DEEL E MIN./MAX. f 9/19 In de Russische hoofd- stad Moskou werd giste ren weer eens gedemon streerd tegen het be wind van president Jelt sin. Het staatshoofd zelf, zette gisteren het con flict tussen hemzelf en het parlement op scherp. ZIE BUITENLAND - A5 inhoud 4 KATERNEN Binnenkrant A2 Binnenland A3/A4 Buitenland A5 Economie A6 Sport deel B Zeeland deel C Grote Gids deel D RTV-programma's D5 Surplus deel E VRIJDAG 23 JUNI 1995 LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 1,95 - ZATERDAG: 2,50 Van onze Haagse redactie Den Haag - Het tumult rond milieuminister De Boer (PvdA) over het al dan niet verkeerd informeren van de Tweede Kamer - een politieke doodzonde - verdween gisteravond als sneeuw voor de zon. De Kamer concludeerde vrijwel unaniem dat de hele affaire een storm in een glas water was. Al leen het CDA weigerde ruiterlijk te erkennen dat er staatsrechte lijk niets aan de hand was. De Boer was in de problemen ge komen door uitspraken in het dagblad Trouw. Zij en minister Jorritsma (Verkeer en Water staat) zouden een compromis over uitbreiding van Schiphol, uit tactische overwegingen, ver zwegen hebben voor de Kamer. Maar van een akkoord was geen sprake. Beide bewindslieden Door Bob van Huët Londen - Premier Major heeft gisteren'onverwacht zijn ontslag ingediend als leider van de Britse Conservatieve Partij. Hij maakte dit gistermiddag bekend in een korte verklaring in de tuin van zijn ambtswoning aan Downing Street 10. Major stelde daarbij meteen zijn kandidatuur voor de Conserva tieve leiderschapsverkiezing, die op 4 juli wordt gehouden. Hij neemt daarmee een flinke politie ke gok. Want bij onvoldoende steun van partijgenoten treedt hij af als premier. Major foto epa fris weer Het weer verschilt niet veel met Hit van gisteren. Wolkenvelden widen afgewisseld met zon bij een matige wind. ■sterdam - Greenpeace heeft "riigin Beatrix in een brief ge- !a8d bij Shell haar stem te la- 1 Horen tegen het afzinken van «ent Spar. Greenpeace heeft aandeelhouders van Shell te protesteren. Vol 's de milieu-organisatie is ook 'koninklijk huis aandeelhou- Een tweede reden om juist de *gin te vragen was het feit "'ij het behoud van de natuur warm hart toedraagt. De Voorlichtingsdienst kent de "(fniet en weet niet of Beatrix "ardaad bij Shell aan de bel «"getrokken. ZIE °°K BUITENLAND - A5 jfsterdam - De premies voor de Jfcongeschiktheidsverzeke- aaw en wao kunnen in >rs omlaag. Het Tica, dat „®mister van Sociale Zaken 1, denkt dat de aaw-pre- 'ag kan van 6,3 naar 5,9 -en de wao-premie van to [ar Procent. De ww-pre- "an van 4,4 naar 4,0 procent, .unster moet deze voorstel de goedkeuren. Aangedaan maar ook strijdbaar maakte Major duidelijk de buik vol te hebben van de intriges en speculaties rond zijn premier schap. „Ik denk dat het in niemands be lang is dat dit tot november (wanneer het congres v^n de Conservatieve Partij is voorzien) aanhoudt. Het ondermijnt de re gering en schaadt de partij. Ik ben niet bereid mijn partij nog langer in onzekerheid te laten. Daarom heb ik«iijn ontslag aan geboden. Als ik win zal ik aan blijven als premier en de partij naar de volgende verkiezingen leiden. Als ik verslagen wordt - wat ik niet verwacht - zal ik mijn ontslag indienen als premier." In een openhartig radio-inter view zei hij later 'kotsmisselijk te worden van. de kakofonie van nonsens die steeds maar weer een Hilversum (anp) - Bisschop Mus- kens van Breda wil dat kerkge bouwen 's nachts open staan voor jongeren. Zij leven in een andere cultuur en een ander tempo. Het hoogtepunt van hun recreatie valt in de weekeinden en dan vooral 's nachts. Volgens de bisschop van Breda bijten nacht en godsdienst elkaar niet. Met eigen rituelen "moet het yol- gens hem mogelijk zijn dat jonge ren een godsdienstige beleving ervaren. Ogen, oren en gevoelens moeten worden gestreeld om in contact te komen met het hogere, zei hij voor de KRO-radio. schaduw werpt over serieuze po litieke vraagstukken'. Het stoel poot-zagen moet maar eens op houden, zei de premier. „Elke lei der kan alleen leider zijn met de steun van zijn partij. Daarom ben ik niet langer bereid de huidige situatie te tolereren. Samengevat: stel je kandidaat tegen mij of houd je mond," sprak hij vastbe raden. De laatste tijd prikten zo veel messen in Majors rug, dat hij zich gedwongen voelde actie te ondernemen, verklaarde hij. „Het was niet één geval dat doorslag gevend was. De laatste maanden en weken raakte ik meer en meer gefrustreerd over deze voortdu rende en absurde speculaties." Dat de recente kritiek van Mar garet Thatcher - al dan niet be doeld als promotie voor haar nieuwe boek - hem hoog zat, ont kende hij niet. De IJzeren Dame beschuldigde Major ervan haar Conservatieve idealen te ver kwanselen en een 'softie' te zijn in Europa. Niettemin zei Thatcher gisteren in een reactie dat Major kans maakt op herver kiezing. Major komt met zijn be kendmaking op een moment dat zijn populariteit is gedaald tot een absoluut dieptepunt. Met de steun van nog niet eens 30 pro cent van de kiezers is hij de minst populaire premier uit de Britse geschiedenis. De Conservatieve Partij, die sinds 1979 aan de macht is, brengt .het er in de pei lingen overigens nog slechter vanaf. Labour ligt in de opinie peilingen 39 procent voor op de Conservatieven. ZIE STEM-COMMENTAAR - A4 ZIE VERDER BUITENLAND - A5: Major blijft 'speelbal' hadden alleen een suggestie aan de paarse regeringsfracties ge daan om uit de impasse over de nachtvluchten te komen. Het vermeende akkoord was voor de oppositiepartijen in de Twee de Kamer reden De Boer en Jor ritsma gisteravond op het matje te roepen. Zij wilden weten of de ministers de Kamer verkeerd of onvolledig hadden geïnformeerd. Bovendien vroegen ze zich af of het kabinet de paarse regerings fracties zo zijn wil heeft willen opleggen. De Boer legde omstandig uit dat er weliswaar onderling gespro ken is over de problemen rond Schiphol, maar dat van een ak koord geen sprake was. Wel had ze met Jorritsma afspraken ge maakt om een alternatief achter de hand te houden mochten de paarse fracties in het debat er zelf niet uitkomen. De paarse fracties ontkenden stellig dat dat alternatief een rol heeft gespeeld bij het later die week gevoerde onderling overleg dat wel leidde tot een compromis. Het verwijt van de oppositie dat sprake zou zijn van 'achterka mertjespolitiek' wierpen zij verre van zich. „De ministers hebben ons op maandagochtend gepolst wat wij van hun alternatief vonden. Dat hebben wij van de hand gewe zen," aldus PvdA-kamerlid Van Gijzel. Hij wees er bovendien op dat de Kamer een uitgebreid de bat heeft gehouden over Schip hol, waarin de verschillen van in zicht tussen de paarse fracties haarscherp aan het licht kwa men. De Kamer nam genoegen met de uitleg van De Boer. „Er is staats rechtelijk niets gebeurd. Wel blijf ik vinden dat de uitspraken van de minister in De Boer onzorg vuldig en politiek naïef zijn," al dus GroenLinks-kamerlid Ro- senmöller. Hij voegde eraan toe dat er ken nelijk 'iets mis is met de presen tatie van de minister'. De Boer kondigde na het spoeddebatje aan ook in de toekomst openhar tig te zijn over de besluitvorming in het kabinet. (ADVERTENTIE) zie daarvoor vandaag in Van onze verslaggever Breda/Antwerpen - Het gemeentebestuur van Antwerpen voor komt opnieuw dat een Nederlandse onderneming een bordeel kan beginnen in de rosse buurt in die stad. Het weigert de in Breda gevestigde onderneming NV Vastgoed Beheer de bouwvergunning die nodig is om een bestaand gebouw aan de Schippersstraat geschikt te maken voor prostitutie op gro te schaal. Volgens het Antwerpse schepencollege wordt in de ver gunningaanvrage met geen woord gesproken over de bestemming van het pand na de verbouwing. Bestudering van de aanvrage sluit volgens het college elke twijfel uit: het moet een bordeel worden, en een flink ook. Het stadsbestuur had het betreffende pand ooit in eigendom, maar verkocht het begin 1988 aan een par ticulier, onder de uitdrukkelijke voorwaarde dat het nooit voor prostilutiè gebruikt zou mogen worden. Op grond van die voor waarde wordt nu de bouwvergunning geweigerd. Eerder kreeg de Zeeuwse zakenman G. Cok geen toestemming een pand te verbouwen tot eros-centrum. Dat pand ligt aan de Oude- manstraat, op een steenworp van de Schippersstraat. Cok had in zijn bouwaanvrage evenmin melding gemaakt van het doel van de verbouwing. Een Deense VN-soldaat in Sarajevo controleert zijn. veldtelefoon, zittend achter een versperring van prikkeldraad. In de Bosnische hoofdstad werd gisteren weer volop geschoten. Bij een raketinslag in het westelijk deel van de stad vielen twee doden en raakten vier mensen gewond. Servische bronnen meldden dat het offensief van het Bosnische regeringsleger, dat vorige week ten noorden van Sa rajevo losbarstte, tot staan is gebracht. De nieuwe Europese be middelaar Bildt noemt de situatie in Bosnië verontrustend. Hij hoopt dat de nieuwe interventiemacht een nieuw uitgangspunt kan bieden voor de beëindiging van de oorlog. ZIE OOK BUITENLAND-A5 foto EPA Van onze verslaggever Terneuzen - Met de aanhouding van vier mannen denkt de po litie een reeks snelkraken in Zeeuws-Vlaanderen te hebben op gelost. Buchy (afp/dpa) - Reddingswerkers hebben gisteren negen lij ken geborgen uit een ondergronds gangenstelsel bij de plaats Buchy in noordoost Frankrijk. De mannen werden in de nacht van dinsdag op woensdag in Axel aangehouden, heeft de politie gistermiddag pas bekendge maakt. Dat gebeurde op de Kind erdijk, waar een surveillance dienst de auto herkende als het voertuig dat volgens getuigenver klaringen bij de inbraken was be trokken. Ook het signalement van de vier kwam overeen met deze verklaringen. De vier mannen wonen in Brus sel, Verviers, het Luxemburgse Esch sur Alzetite en het Duitse Solingen. Hun leeftijden variëren van 22 tot 29 jaar. De vier zijn na hun' arrestatie voor verhoor naar het politiebu reau in Terneuzen overgebracht. De politie zegt dat zij tot nu toe elke betrokkenheid bij de snel kraken ontkennen. Maar volgens de woordvoerder toont technisch bewijs duidelijk aan dat de vier in elk geval kraken op 7 juni in Aardenburg en op 13 juni in Sluis hebben gezet. Bij de snelkraken werd in korte tijd steeds een aanzienlijke hoe veelheid kleding buitgemaakt, in de gevallen van Sluis en Aarden burg voor een gezamenlijke waarde van ruim een ton. De slachtoffers, onder wie drie kinderen, zijn omgekomen door verstikking als gevolg van een concentratie van koolmonoxide. Over de herkomst van de plotse ling opgedoken zeer sterke con centratie van het dodelijke gas tast men nog in het duister. Aan vankelijke berichten dat de kin deren vuur hadden gemaakt om warm te blijven konden niet wor den bevestigd. Er zouden geen sporen van het stoken van vuur gevonden zijn. Woensdagavond gingen drie kin deren de ondergrondse gangen in ria een plaatselijk muziekfeest ter gelegenheid van het begin van de zomer. De drie 13- en 14-jarige kinderen kenden het gangenstelsel van eerdere expedities. Toen ze niet terugkeerden ging een vader van hen op onderzoek uit, maar ook hij keerde niet terug. Vervolgens is een uitgebreide reddingsploeg bestaande uit brandweerlieden en andere vrij willigers gaan zoeken, Vijf van hen werden echter door het reuk loze koolmonoxide geveld en stierven onmiddellijk. De lijken werden uiteindelijk aangetroffen door een nieuwe reddingsploeg met speciale uitrusting. De ondergrondse gangen zijn ge durende de Tweede Wereldoorlog aangelegd door het Duitse leger om VI-raketten in op te slaan en te verbergen. De oppositie lacht nu zeker als een Boer met kiespijn Drie van de verdachten, die binnenkort in Turkije terecht staan voor moord, verkrachting en mishandeling van drie Nederlandse vrouwen. foto anp Hilversum - Ze wilden eerst helemaal niet praten. Verstikt zijn ze. Geradbraakt. Emotio neel en lichamelijk een wrak. De steekwonden in hun nek, be doeld om hen net als vriendin Marijke af te slachten als een beest, genezen langzaam. Voor de geestelijke diep opengereten wonden is veel langer nodig. „Maar misschien helpt het als we open en eerlijk praten over onze gruwelijke ervaringen. We gaan 'die beesten' ook zien in de rechtszaal over twee weken. De vier Turkse mannen die Marijke doodden en ons verkrachtten. We willen gewoon sterk zijn. Ik zal ze trots in de ogen kijken. Want wij zijn de overwinnaars!" De 28-jarige Hanneke Adrichem uit Hilversum praat zachtjes en moeizaam. De nachtmerrie komt weer boven. De zo vrolijk begon nen vakantie met haar twee vriendinnen Marijke van Dijk (35) en Suzanne Kranenburg (26) naar de zonnige Turkse stranden, eindigde een dikke maand gele den in een hel. „Een hel waaruit wij nog konden ontsnappen, maar Marijke niet. Met doorgesneden keel werd ze gevonden in een ravijn. Zij was het flinkste en het meest rustig toen ze ons om beurten ver krachtten in de rijdende bus." Hanneke wil het verhaal wel kwijt. „Ik ga het op 6 juli, als de ver dachten terecht staan, ook ver tellen in de rechtbank van Ala- nya in Turkije. Alléén al voor Marijke wil ik dat doen. Het héle verhaal." Hanneke: „We hadden- heerlijk gewinkeld die dag en wilden 's avonds terug met de bus naar ons hotel in Alanya'. Het was al donker toen de bus, een soort mini-busje, stopte bij de halte. Er zaten, naast de chauffeur, al twee Turkse man nen in de bus en twee stapten in, met ons. Die gingen er een paar haltes verder weer uit." „We volgden aanvankelijk de goede weg naar het hotel, maar ineens sloeg de bus af. We kregen onmiddellijk argwaan-en vroegen waar we heengingen. Ze zeiden, in slecht Enlgfls, iets over gevolgd worden docbr politie. We be grepen er r1 vieW r, aldus Han neke ;e* VERVOLG ^e,OR 8'^ A3 g vi MAJOR Dit woord is vandaag in het nieuws. Een van de vele. Een krant vol. Nu de daad bij het woord: een echte Parker Roller-pen voor u, met uw woord(en) naar keuze erin gegraveerd, als u een nieuwe abonnee opgeeft. U de pen, de nieuwe abonnee om te beginnen twee weken de krant gratis. n Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Adres: Postcode:Plaats: /Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: maand autom. incasso29,80 kwartaal acceptgiro89,40 bank/gironrkwartaal autom. incasso86,90 De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres:r Postcode:Plaats: In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ontvan- gen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda. f DE STEM. DAGBLAD VOOR ZUIDWEST NEDERLAN

de Stem | 1995 | | pagina 1