Toch akkoord over groei Schiphol „Ik ben op zoek naar de juiste mix van rendement en risico. Rechts Kinderen mogen vanaf dertien jaar werken Enertel valt uiteen Ommezwaai na grimmige strijd Greenpeace terug van weggeweest fsjetsjenen laten laatste gijzelaars vertrekken Israël gesel n Geen uitzondering -DE STEM BINNENLAND DESTEM Politiek conflict tussen coalitie-partners op laastste moment afgewend Ontsnapte tijgerpython jaagt schilders stuipen op het lijf Rolstoelers in de Vierdaagse Een thuisbankier heeft dan vier mogelijkheden. Beleggen doe je gewoon bij de Postbank. COMMENTAAI DE STEM M BINNENLAND KOR Oproep voor boycot Franse produkten Kaïner eist toch uitkering voor veteranen Lokale jeugdraden in gemeenten nodig Halve school Ede besmet met tbc Gevonden bom in Dordt naar Den Helder Gevangene in Eindhoven ontsnapt Udenhouter verdacht van zedenmisdrijf11 Man vernielt opnieuw schilderijen cola WOENSDAG 21 JUNI 1995 Van onze verslaggever Den Haag - Dertien- en veer tienjarigen mogen volgend jaar vakantiewerk gaan doen. Wanneer de nieuwe arbeidstij denwet door de Eerste Kamer wordt goedgekeurd zal de mini mumleeftijd voor het verrichten van arbeid buiten schooltijd ver lagen van vijftien tot dertien jaar. Daarnaast staat er in de nieuwe wet niet langer meer een apart jongerenstatuut voor zestien- en zeventien-jarigen, zodat ook jon geren onder de achttien in de avonduren arbeid mogen verrich ten. Het draaien van nachtdien sten is voor deze groep nog ver- boden, net als overwerk en het werken op oproepbasis. Kinderen onder vijftien jaar mochten al in het bedrijf van hun ouders meehelpen, maar het was verboden om elders werk te ver richten. Volgens een woordvoerder van het ministerie van Sociale Zaken is de wet niet aangepast om werkgevers aan te zetten jonge goedkope krachten in dienst te nemen. „Het is onbillijk om wel toe te staan dat kinderen van der tien hulparbeid in het bedrijf van hun ouders verrichten en dat ze dat volgens de wet niet mogen bij bijvoorbeeld het bedrijf van de buurman." De zegsman gelooft niet dat de nieuwe wet veel discussie op zal leveren. „Het gaat immers om licht niet-industrieel werk, dat is geen zelfstandig werk maar na drukkelijk hulparbeid." 'Licht werk' is volgens Sociale Zaken het best te definiëren als werk wat een kind aankan, onge vaarlijk werk en een baan waar bij niet gesjouwd hoeft te wor den. De ouders van het kind moe ten toestemming geven of het kind het werk mag doen. J.van den Wildenberg van FNV- Jongeren maakt zich zorgen over de controle van het werk van der tien en veertienjarigen. „Ik heb begrepen dat er helemaal geen tijd en mensen zijn om te contro leren, dat kan wel eens nare si tuaties met zich meebrengen." De Inspectiedienst van Sociale Zaken zegt inderdaad geen spe ciale mensen in te zetten om te controleren of er wel goed met de kinderen wordt omgesprongen. „Dat doen we nooit. Het is een zaak van de werkgever en de werknemer," zegt een woord voerder. „Wij voeren per bedrijfstak con troles uit maar gaan niet bij be drijven kijken of het werk voor de kinderen inderdaad 'licht' is. Daar dragen de werkgever en de ouders de verantwoordelijkheid voor. En het kind zélf natuurlijk, dat is er zelf bij." Over het minimumloon van der tien- en veertienjarigen zijn geen afspraken gemaakt. „We hebben gemerkt dat er bij de beloning van vijftienjarigen ook nauwe lijks problemen ontstaan. De werkgever betaalt nu al meestal meer dan het minimum, dat zal bij de nieuwe groep ook wel het geval zijn." Op de vraag of de leeftijd van dertien jaar niet te jong is voor het verrichten van arbeid, kun nen de FNV-jongeren nog geen antwoord geven. Zij hebben hier over onlangs een enquete gehou den onder 3000 jongeren en wachten op de uitslag voordat zij hun standpunt bepalen. Ook hopen de FNV-jongeren uit de enquête een conclusie te kun nen trekken over het afschaffen van het jongerenstatuut. Aan staande zaterdag zal FNV voor zitter Stekelenburg de resultaten Van onze Haagse redactie Den Haag - De regeringspartijen PvdA, WD en D66 hebben een politiek conflict over de uitbreiding van Schiphol in de kiem gesmoord. Ze zijn het erover eens dat de geplande vijfde start- en landingsbaan de laatste uitbreiding van de luchthaven is. Het luchtverkeer van en naar Schiphol moet bovendien aan strikte voorwaarden worden gebonden. Met dit gisteren overeengekomen akkoord lijkt een openlijke con frontatie tussen de coalitiepar tijen en het kabinet - vandaag tij dens het debat over Schiphol in de Tweede Kamer - voorkomen. PvdA-woordvoerder Van Gijzel denkt dat het kabinet met de nu gemaakte afspraken kan leven. „Schiphol is zo belangrijk, de be oogde uitbreiding van 33 miljard zo kostbaar, dat het kabinet zo'n compromis serieus zal moeten nemen." De fracties hebben afgesproken dat de luchthaven maximaal 44 miljoen passagiers zal mogen verwerken. De PvdA is hiermee tegemoet gekomen aan de WD; de sociaal-democraten wilden het aantal passagiers aanvanke lijk beperken tot ongeveer 40 miljoen. De WD op haar beurt is tege moet gekomen aan de eis van de PvdA en D66 om het aantal wo ningen dat geluidoverlast zal on dervinden te beperken tot 10.000. „Ik behoud wel het recht om eventueel in te stemmen met een motie voor 10.900 woningen," zegt het WD-kamerlid Te Veld huis. Zijn PvdA-collega Van Gijzel gaat er echter vanuit dat de grens van 10.900 woningen nimmer ge haald zal worden. PvdA en D66 hebben bovendien besloten hun motie ter beperking van het nachtelijk vliegverkeer drie jaar aan te houden. Dat bete kent dat de beperking van het aantal nachtvluchten geldt van elf uur 's avonds tot zes uur 's ochtends. PvdA en D66 wilden het nachtre gime een uurtje langer laten gel den, maar zijn nu bereid eerst de uitkomst af te wachten van een groot medisch onderzoek naar de gezondheidseffecten van nachte lijke vluchten. Ook zal bekeken worden of nachtvluchten economisch nodig zijn. „Maar hiermee kan Schip hol ten minste de komende jaren uit de voeten," aldus het D66-ka- merlid Van 't Riet. Utrecht (anp) - Enertel, een samenwerkingsverband van de Ne derlandse Spoorwegen (NS) en tien energiebedrijven, opgericht om met PTT Telecom te gaan concurreren, is uiteengevallen. Tijdens een aandeelhoudersver gadering besloten NS enerzijds en de energiebedrijven ander zijds elk afzonderlijk bij de overheid aan te dringen op één vergunning om één landelijk te lecommunicatiebedrijf op te zet ten en te exploiteren. Dat staat haaks op de plannen van minister Jorritsma (Verkeer) die tot dusver aanstuurde op een bundeling van energiebedrijven en NS, die dan samen een grote, krachtige concurrent zouden moeten worden van PTT Tele- De directie van Enertel treedt echter terug. Een eerder aangekondigd sa menwerkingsverband met de Amerikaanse telecomgigant Bel lSouth gaat niet door. Zowel de NS als de energiebe drijven, die overigens gewoon verder gaan onder de naam Enertel, willen opnieuw met BellSouth gaan praten. Schouten, lid van de Raad van Bestuur van NS, zei na afloop van de aandeelhoudersvergade ring te blijven streven naar een landelijk netwerk. Leiden (anp) - Een ontsnapte tijgerpython van 2,5 meter lang heeft gisteren enkele schilders de stuipen op het lijf gejaagd. De werklui klommen op een ladder tegen een huis aan de Hoef- straat in Leiden om werkzaamheden uit te voeren. Tot hun grote schrik zagen ze een grote slangekop uit de regenpijp opdoemen. Het dier reageerde uiterst agressief op het onverwachte bezoek. De schilders wisten zich tijdig uit de voeten te maken. De eigenaar van een plaatselijke dierenspeciaalzaak heeft de slang via een ladderwagen van de brandweer weten te vangen. Volgens de eigenaar van de dierenzaak gaat het om een jong exemplaar. Volwassen tijgerpythons zijn twee keer zo groot als de ontsnapte slang. De tijgerpython bleek uit het huis van zijn baas te zijn ontsnapt. Volgens de politie heeft de eigenaar zijn slang le gaal aangeschaft. Nijmegen (anp) - Een brief van staatssecretaris Terpstra van Sport heeft ervoor ge zorgd dat het bestuur van de KNBLO, organisator van de Vierdaagse in Nijmegen, dit jaar voor het eerst een klein groepje rolstoelers toelaat op het wandelparcours. De KNBLO en gehandicap ten-organisaties hebben al zestien jaar een meningsver schil over deelname aan het grootste wandelevenement ter wereld, in de derde week van juli. De KNBLO wil na afloop van de Vierdaagse het expe riment evalueren met alle betrokkenen. „Maar zelfs als die evaluatie positief uitpakt betekent het niet dat rolstoelers in het vervolg mee mogen doen. Enkele tientallen gehandi capten kan misschien nog, maar honderden kunnen we er zeker niet hebben. Als de belangstelling zo groot zou worden, moet het bestuur opnieuw beslissen," zegt een woordvoerder. De Brent Spar tijdens de nu afgelaste tocht naar z'n laatste rustplaats. foto anf VERVOLG VOORPAGINA Wijers wilde gisteren nog niet in gaan op de vraag of Nederland be reid zou zijn de ontmanteling hier toe te staan. „De Engelse regering en Shell zijn eerst verantwoorde lijken. Het ligt voor de hand het platform dan ook in Engeland te demonteren." Greenpeace is - uiteraard - opge togen. „Ik denk dat het een van de eerste keren is dat een milieu-or ganisatie een multi-national, die een duidelijk milieu-onvriendelijk plan heeft waarvoor geen maat schappelijk draagvlak is, onder druk van onze acties en de publie ke opinie ertoe brengt af te zien van haar plan." De ommezwaai van Shell kwam na een dag waarop de strijd om het olieplatform steeds grimmiger vormen leek aan te nemen. Greenpeace slaagde er gisteroch tend in opnieuw twee activisten aan boord van de Brent Spar te zetten, waardoor het aantal bezet ters op vier kwam. De zaak zou wellicht tot een climax zijn geko men als Shell voor de ogen van de wereldpers de vier actievoerders van het platform had gehaald. Gisteren meldde Shell ook dat in Nederland de beveiligingsmaatre gelen voor de achthonderd tank stations waren uitgebreid. Waar mogelijk voerden politiekorpsen extra surveillances uit. En Greenpeace vergrootte de druk door een tot dusver geheim rap port naar buiten te brengen van wetenschappers in dienst van de Britse overheid. Die hadden al in 1993 het afzinken afgeraden we gens het gevaar van vervuiling, meldde de Britse krant The Inde pendent. In een reactie op het rap port verklaarde het Britse minis terie van Landbouw en Visserij dat de vergunning aan Shell juist was verleend op basis van het nu uitgelekte rapport. Op de effectenbeurs in Amster dam leverde het aandeel Konink lijke Olie, de Nederlandse houd stermaatschappij van Shell, door de consternatie anderhalve gulden in. „In eerste instantie werd de in vloed van de boycot hier nauwe lijks serieus genomen. Nu de maatschappelijke druk toeneemt, nemen sommige beleggers het ze kere voor het onzekere," aldus een handelaar. Olie-analisten in Londen meen den dat Shell ondanks de boycot acties op het Europese vasteland tot nog toe relatief weinig finan ciële schade heeft geleden. „We praten misschien over 50.000 gul den per dag. Voor Shell is dat een heel beschei den bedrag," aldus expert John Toalster. Zwaarder voor de multi national weegt volgens hem een verloren pr-slag met de milieube wegingen en de publieke opinie in Europa. (ADVERTENTIE) Door Rob Ruggenberg Amsterdam - De laatste jaren leek het er op alsof Green peace zijn beste tijd had ge had. Het aantal donateurs liep terug, de inkomsten verminderden met miljoenen tegelijk en intern werd geruzied over reorganisaties. De milieu-organisatie kan het succes van de Brent Spar-actie dan ook uitstekend gebruiken. Opnieuw is de strijd gewonnen met het beproefde recept: specta culaire acties in het bijzijn van de wereldpers. Of het nu waag halzen in rubberboten zijn die zich tussen walvisjagers en hun prooi wringen, of dat ze zich door een helikopter op een olie platform laten afzetten - het ef fect op de publieke opinie is enorm. De laatste jaren kreeg Green peace van vele kanten, ook van eigen medewerkers, het verwijt dat de organisatie te respectabel was geworden. Mannen in drie delig kostuum maakten er zo'n beetje de dienst uit, in plaats van de actievoerders in het rode red- dingvest. Inderdaad hebben de simpele ac tievoerders van het eerste uur (1972) plaatsgemaakt voor zee- biologen en andere wetenschap pers. De organisatie produceert aan de lopende band rapporten, waarin acties wetenschappelijk worden onderbouwd. En dat oogt beslist minder spectaculair. Mede om die reden heeft zich in het verleden al een afsplitsing voorgedaan. Paul Watson, een van de mede-oprichters van Greenpeace, is zijn eigen organi satie begonnen: de Sea Shep herds, gespecialiseerd in keihar de actie. Zijn 'herders van de zee' ontzien zich niet illegale walvisjagers tot zinken te brengen of in de haven op te blazen. Greenpeace daar entegen is altijd geweldloos ge bleven. Toch is de lijst van successen van Greenpeace indrukwekkend. Een kleine greep: de Franse stop op atoomproeven in de Stille Oceaan (1975 en 1992), het Euro pese verbod op de invoer van zeehondehuiden (1982), het we reldwijde verbod op dumping in zee van atoomafval (1983), de sluiting van de Duitse Boehrin- ger Chemiefabriek die dioxine produceerde (1984) en het stop pen van de Amerikaanse kern proeven in de Nevada-woestijn (1986). Greenpeace speelde een belang rijke rol in de strijd voor lood vrije benzine. Verder won de or ganisatie haar gevecht tegen drijfnetten (1988 en 1992), en voor 'dolfijn-vriendelijk' gevan gen tonijn. De milieu-ridders kregen Hoechst, 's werelds grootste cfk- producent, zover om als eerste met de fabricage daarvan te stoppen (1991). Op sterk aandringen van Green peace accepteerde de Lomé-con- ferentie in 1990 een wereldwijd verbod op het dumpen van Wes ters radio-actief afval in ontwik kelingslanden. Vervolgens stem de de Wereldbank toe in een ver bod op het financieren van hout hak in tropische wouden (1991). Greenpeace werkte hard voor de totstandkoming van het interna tionale Antarctica-verdrag (1991) en voor het walvisreser vaat rond de Zuidpool (1994). Dat er in de oceanen überhaupt nog walvissen rondzwemmen, is vooral aan Greenpeace te dan ken. Maar de grootste verdienste ligt dichterbij: in de bewustmaking van het grote publiek. Ozonlaag, atoomproeven, gifdumpingen, olieplatforms - zonder Green peace zouden we er vandaag de dag beslist anders over denken. Natuurlijk, beleggen heeft het risico van koersschommelingen. Maar op de langere termijn, zo leert de ervaring, is beleggen een verstandige investering. En niet alleen vanwege het fiscale voordeel. Een thuisbankier heeft vier mogelijkheden: het Postbank Obligatiefonds, het Postbank Beleggingsfonds, het Postbank Aandelenfonds en het Postbank Vermogensgroeifonds. Inleggen in onze vier beleggingsfondsen kan met een overschrijvingskaart uit uw giro- boekje trouwens al vanaf f50,-. De transactie kosten bedragen slechts 0,4%. Wilt u meer weten, bel dan gratis 06-0400 of haal de brochure 'Beleggings- fondsen' op het postkantoor. POSTBANK DE KONINKLIJKE onderscheiding is in Nederland al sinds jaar dag een even verguisd als bejubeld fenomeen. De tegensta» ders wijzen op de vorm van rechtsongelijkheid. Maatschap», lijk hooggeplaatste personen krijgen per definitie een lX onderscheiding. De maatschappelijke onderklasse moet |S over het algemeen doen met onderscheidingen van lagei veau. Het automatisme in het decoratiesysteem is eveneens oud» werp van kritiek. Nu nog krijgen mensen na een aantal jare trouwe dienst min of meer automatisch een onderscheid™ Diverse regeringen en onderzoekscommissies zijn jaren bed geweest met de vraag hoe het lintjesssysteem democratism en minder voorspelbaar kan worden gemaakt. Het paarse k: net verkeert momenteel in de eindfase van het debat metc Tweede Kamer over de plannen voor een ander decoratieste sel. Burgers moeten voortaan bijzondere prestaties voordes menleving geleverd hebben om voor het nieuwe lintje, dat va de orde Van Oranje Nassau, in aanmerking te komen. Minister Dijkstal van Binnenlandse Zaken wil echtereen uitzon dering maken voor volksvertegenwoordigers. In zijn visiemoi het automatisme voor kamerleden, statenleden en gemeent raadsleden blijven bestaan. Een meerderheid van de Tweed Kamer volgt die zienswijze niet. Dijkstal heeft vorige week al de Kamer sterk ontraden de dooi de PvdA en D66 ingediende motie hierover te volgen. Hij vim dat voorkomen moet worden dat ministers de 'maat gaan men' van hun controleurs, de kamerleden. Dat klinkt plausibel. Bovendien is het voor een publiek functio naris bijzonder pijnlijk wanneer hem een koninklijke on scheiding wordt onthouden. Maar die redenering weegt..,., op tegen de stelling dat er niet met twee maten moet words gemeten. Politici moeten, net als iedere normale Nederlander, hun wei goed doen. Wanneer dat niet het geval is, komen ze simps weg niet in aanmerking voor een onderscheiding. Uitzonde ringsposities ondergraven het met zoveel moeite tot stand ge. komen nieuwe decoratiestelsel. Putten - Het Landelijk Beraad Vredesorganisaties (LBV0) roq de Nederlanders op produkten uit Frankrijk te boycotten uit pro. test tegen de voorgenomen kernproeven in de Stille Ocei De Franse president Chirac kondigde onlangs aan dat van september tot mei volgend jaar de kernproeven wil hervatte op het atol Mururoa. Het LBVO, waarin twintig vredesorganisi ties zich hebben verenigd, vindt dat in strijd met het gen de verspreiding van kernwapens. Den Haag - De Tweede Kamer eist dat staatssecretaris Gmelid Meijling van Defensie over de brug komt voor militairen, dieinè periode 1936-1962 langer dan twee en korter dan vijf jaar hebt* gediend. Het gaat hier vooral om mensen die in Nederlands-li dië/Indonesië waren gelegerd. Militairen die langer dan vijfjaar hebben gediend, ontvingen al eens 7500 gulden. De staatssecretaris liet vorige week, na overleg met andere I* windslieden, echter weten geen idee te hebben waar vandaan moet halen. Het gaat om 50 miljoen gulden. Maar de Kamer slikt dat niet. PvdA, WD, D66 en de eemrars fractie Leerkens vragen in een motie alsnog een uitkering s deze veteranen. De PvdA denkt aan een eenmalige uitkering minstens 500 gulden. Den Haag - Gemeenten moeten lokale jeugdraden een doorsnee van de plaatselijke jeugd vormen. Ze zen kunnen worden via de scholen. De raden kunnen voor jongeren opzetten op het gebied van cultuur, veiligheid a gelijke behandeling. Ze zouden daarvoor een eigen budget moets krijgen. Dat is een van de aanbevelingen die de Raad voor het Jeugdbeleid doet aan de staatssecretarissen Netelenbos wijs) en Terpstra (Welzijn). Ede - De GGD heeft bij ruim honderd leerlingen en den van de Bospoort-mavo in Ede tbc-bacillen gevonden. Datje beurde tijdens een contactonderzoek, dat werd gehouden nadatii april bij een leerling van de school open tuberculose was stateerd. 3 De nu gevonden gevallen zijn niet besmettelijk voor ving. Maar om te voorkomen dat ze ziek worden, krijgen ze pre ventief medicijnen toegediend. Familieleden en kennissen van dl besmette personen hoeven geen onderzoek te ondergaan. De GGD zet het onderzoek nog voort. Alle scholieren en school medewerkers bij wie de Mantoux-prik onvoldoende uitsluitsel gaf, moeten in juli een röntgenfoto laten maken. Reden hiervoorii dat de ziekte soms sluimerend in het lichaam aanwezig kan zijn Dordrecht - De bom die gistermorgen bij baggerwerkzaamheda in de Oude Maas in Dordrecht werd opgedregd, is gisteravond Jj vrachtwagen naar het mijnendienstcomplex van de Konin# Marine in Den Helder vervoerd. Het projectiel weegt ongeveer duizend kilo, is ruim een meter It en heeft een doorsnede van 60 centimeter. Volgens een woo voerder van de brandweer is na onderzoek van de Explosieven- Opruimingsdienst gebleken dat de bom geen ontstekingsme*' nisme meer bevat en geen gevaar oplevert. Eindhoven - Vlak voordat hij aan zijn eerste gesprek bij eenfr stelling voor verslavingszorg in Eindhoven zou beginnen, snapte gisteren een 30-jarige gedetineerde aan zijn be8e'e:.,,. De man zat in voorarrest in de gevangenis in Den Bosch. Hij JJ van de rechtbank toestemming voor het bezoek aan de niek. De man was gearresteerd omdat hij een overval pleegd en daarbij had gedreigd met een vuurwapen. Udenhout - Een 61-jarige inwoner van Udenhout wordt vei van ontucht met minstens vijf meisjes uit Udenhout in de p® van 1979 tot 1985. De man heeft in mei één recente ontucht® bekend met een 7-jarig meisje uit Tilburg. De politie van! Tilburg Noord heeft de man gisteren gearresteerd. De bal kwam aan het rollen na de bekentenis van de man1 weken geleden. Uit het onderzoek dat daarop volgde, blijkt® man mogelijk ook in het verleden meisjes heeft misbruikt meisjes waren ten tijde van het misbruik jonger dan twaalII Een aantal van die zaken is verjaard, omdat ze meer dan vil jaar geleden zijn gebeurd. Met de arrestatie van de man is een eind gekomen aan e® periode van zwijgen in de buurt. De man zou ongeveer leden ook slachtoffers hebben gemaakt. Dordrecht - Een 67-jarige Papendrechter heeft gisteren Dordrechts Museum twee schilderijen van de Dordtse schil® hannes Christiaan Schotel (1787-1838) met een oplosmiddel schade toegebracht. Het is dezelfde man die in maart schilderijen in hetzelfde museum vernielde. elc Een eerste onderzoek in het restauratie-atelier van het wijst uit dat Het stranden van de driemaster Delphine v ter Delphine voor de kust van Zandvoort (uit 1823), g® ledtet* kust van Zandvoort (uit 1822) en De schipbreuk van de dri®^ - - - - - - - -823), ie va.. ken bedraagt 300.000 gulden. De schade door de vernieling' taureren zijn. De gezamelijke verzekeringswaarde van beide'j niet bekend. Moskou (rtr/dpa/afp) - Het jüetsjeense commando dat nog 139 Russische gijzelaars ia zijn macht had, heeft gis mond na aankomst in de plaats Zandak in Tsjetsjenië [lie gijzelaars vrijgelaten. Dit meldt het persbureau Itar- Tass. pe gijzelaars, onder wie 16 jour nalisten en negen politici, zijn in je bussen teruggereden uit Tsjetsjenië en hebben volgens Russische mededelingen de buur- republiek Dagestan bereikt. Over Ret lot en de verblijfplaats van de ongeveer 100 Tsjetsjeense strij ders is nog niets bekend. Ha de beëindiging van het gijze lingsdrama in het ziekenhuis in Boedjonnovsk speelde zich een jenuwenoorlog af tussen de re bellen en de Russische autoritei ten, die het konvooi dwongen tot een omweg van 200 km. De ko- lonne, waarin een koelwagen stoffelijke resten van gesneuvel de Tsjetsjeense strijders mee voerde, bereikte gisteravond na een 28 uur durende tocht het Tsjetsjeense dorp Zandak. Naar verluidt zouden de leden van de commando-eenheid verder reizen naar een basis van de Tsjetsjeen se rebellen in het zuiden van de republiek. Zwaargewonden De laatste gijzelaars waren voor namelijk Russische parlements- G leden en journalisten, plaatselij- R ke politici en functionarissen uit z\ Boedjonnovsk. Zij meldden zich te maandag vrijwillig aan om, na s beëindiging van het gijzelings drama in het ziekenhuis, de af tocht te dekken van de Tsjetsj eense rebellen. De Russische bevelhebber in Tsjetsjenië, generaal Koelikov, verbood maandagavond de door tocht uit vrees het konvooi 's nachts uit het oog te verliezen. Bovendien zou de reis gaan langs Russische legerbases. Daarom gingen de bussen, waarin de tem peratuur tot 50 graden opliep, naar het oosten, door de deelre publiek Dagestan. Toen het kon vooi aan de rand van de stad Chazavjoert tot stilstand kwam, konden teams van Artsen zonder Door Willy Werkman Tel Aviv - Er is spanning onststa sen Israël en Nederland rondom sche deelname aan projecten van schappelijk onderzoek van de Et Unie. Israël eist, in het kader van de onde: lingen over een nieuw economisch san kingsakkoord, deel uit te kunnen ma! ie Europese Ónderzoeks- en Ontwik programma's, maar Den Haag zou d' hoor Paul de Schipper Anfoeta (Ghana) - Kwaad ge rucht verspreidt een stank. Van de brandweerman wordt gezegd dat hij elke nacht een andere vrouw op zijn slaap matje heeft en dat hij, bij ge- wek aan branden, de dag ver der verdoet met slapen. De boef. hij maakt me een Park- erPen afhandig. Oie heeft hij net gezien bij de re geringsambtenaar die mij in zijn !I ,re kantoortje met dat ge- nenk inschreef in een leeg ennft. Mag ook wel, een nieuwe P n voor de eerste blanke bezoe- r in minstens drie jaar. Lfvrcuwen zeggen geen nee te rn «_m'. wantze hebben proble- tvl-s met dronken mannen. hij geeft ze geld." Christine, 2^geleidster, schudt het fi-Nee, ik hoef hem niet." Dnüur ^ie k' Praat over de L: ,Van de vrouw in haar tra hit §emeenschap staat op, Reeft me Stoel aan' de enige. „Je ons rf6 Stoet aan een kerel. Bij Ze l u1 we °P voor vrouwen." liet varleSen: «Hier nog blok: gloeiende houtskool stri .utf vu't ze een smeedijzeren Een t ^00r miin overhemd. denkl6St' "Ik strijken?" „Geen nietp aan' een man strijkt en en Paar dagen in Anfoeta relati/3 ook aardig thuis in de Van dit GhaneseS dorp6 deeliU?3 kt*- 3000 mensen, ver hes rt0Ve.r een aantal grote fami- er ,inr)C a;ns' He bewoners zien goed Vca a^e beperkingen, je de afnfu rvd Uit' Nergens ruik h«e hon«elJnfdie je kde Gha- Wa'emt°°idsftad Accra tegemoet Hitievl tofoeta ls een nog pri- eVe'maar wel vitale, zichzelf

de Stem | 1995 | | pagina 4