oete bij lichte verkeersongevallen U hoeft er niet zo zwaar aan te tillen. Even uitrusten en over tien dagen weer terug De parel van de Noordzee glanst niet meer I Advocaat Hammerstein vrij-uit in fraudezaak Nieuwe bestemming kerken is slechts zelden een succes Advocaat slachtoffer: aids-test verkrachter A2 'Poncke' Princen wordt geweerd bij staatsbezoek BINNENLAND A3 I; ongelukken waarbij zwaar li- melijk letsel wordt toege licht als gevolg van een grove pt van de verdachte, is sprake i een misdrijf. Dat geldt ook h'dood door schuld'. Dat soort fien komt voor de rechtbank, ivan de redenen om de regels I herzien is het feit dat een ver- Ichte van een licht verkeerson- p in verhouding tot de ge laakte fout en de geringe schade izoveel leergeld betaalt. Duitsers laten badplaatsen links liggen OENSDAG 21 JUNI 1995 $STEM WOENSDAG 21 JUNI 1995 ;ee. rcht De 3 of aar- din. p de De de- and. ioor iets 7 gr 3 gr 6 gr 1 gr 9 gr gr 17 gr 6 gr lOgr !9 gr !7 gr !6 gr 10 gr :3 gr 12 gr 16 gr !9 gr |5gr 0 gr 13 gr 8 gr 62 gr 30 gr 35 gr S3 gr É7 gr !9gr Si gr 15 gr onfl Groot-Brittannië en lerlam Flinke zonnige perioden droog; alleen aan de westki van Schotland en Ierland er nog een kleine kans op wat gen. Middagtemperatuur roi 20 graden maar woensdag Ierland en Schotland nog wiï frisser. België en Luxemburg: Eei tamelijk bewolkt en enkele gen- of onweersbuien. Lati meer zon en donderdag droog. Middagtemperatuur di lend tot ongeveer 17 graden donderdag. Noord- en Midden-Frankriji Woensdag tamelijk bewolkt enkele stevige regen- of j weersbuien. In Normandië ei Bretagne meer zon en bijni overal droog. Donderdag zo,' nige perioden en droog; aU& in de oostelijke departement eerst nog kans op een Woensdag, met uitzonderi van de Kanaalkust, nog wai met maxima van 25 graden meer. Donderdag maxima uit' eenlopend van 16 graden inhei uiterste noorden tot 24 plaa< selijk in het midden. Zuid-Frankrijk: Woensdaj veranderlijk bewolkt en enkel! verspreide regen- of onwee: buien. Donderdag meer zon vrijwel overal droog. In L Rhonedal en omgeving steel in de loop van donderdag stevige Mistral op. Middai temperatuur woensdag tus 26 en 31 graden, donderdagen! kele graden lager. Portugal: Zonnig, langs dl westkust ten noorden van Lis sabon kans op mist of laaghan gende bewolking. Middagtem peratuur aan de kust tussen 21 en 30 graden, bij mist of kenvelden beduidend lager, het binnenland maxima rom 34 graden. Spanje: Zonnig. Erg warm mei maxima aan de Costa's in hel oosten en zuiden rond 28 gra den, landinwaarts tussen 34 ei 38. Langs de kust in het noor den en westen woensdag aan-: merkelijk lagere temperaturei Italië: Woensdag zonnig, ma: in het noorden kans op een loj kale onweersbui. Donderdat wat meer bewolking en ook el ders kans op een regen- of on weersbui. Middagtemperatui rond 30 graden. Malta: Zonnig, donderdag enkele wolken, amar waar schijnlijk droog. Middagtem peratuur omstreeks 31 Griekenland en Kreta: Zonni; Op de eilanden in de zee met name woensdag tami lijk winderig. Middagtempera tuur ongeveer 27 graden, o] het vasteland circa 33 Duitsland: Woensdag af en t< zon en enkele regen- of weersbuien. Warm met maxi ma tussen 25 en 30 graden, i het noordwesten koeler. Don derdag vooral in het noordwes ten veel wind; verder van westen uit opklaringen droog. Veel koeler met maximi van 14 graden op de Duitsi Waddeneilanden tot 19 in hel midden en zuiden. E wol-1 term, op 5. saluut, een bos, lelprodukt. buitrund, dichter; 7. p, Europe- hemelli- ucht; 13. Oi. (rechts) met „dvocaat Spong, foto anp Amsterdam - Het gerechtshof in Amsterdam heeft gisteren de Amsterdamse advocaat O. Hammerstein vrijgesproken van valsheid in geschrifte. Het hof achtte niet overtuigend bewezen dat de raadsman opzet telijk heeft meegewerkt aan een frauduleuze constructie, waarmee 17,5 miljoen gulden in handen ge speeld had moeten worden van zijn cliënt, de Surinaamse rijst- handelaar S.G.. De raadsman heeft echter wel 'onzorgvuldig' en 'lichtvaardig' gehandeld, aldus het hof. Tegen Hammerstein (42) was in hoger beroep een jaar voorwaar delijke celstraf en 50.000 gulden boete geëist. De rechtbank sprak hem vorig jaar eveneens vrij. Hammerstein heeft altijd ontkend dat hij bewust heeft meegewerkt aan de vervalsing van twee nota riële akten, waarmee het geld los gepeuterd moest worden. Hij zegt te zijn bedrogen door andere ver dachten, die door beschuldigingen aan zijn adres hun eigen straatje wilden schoonvegen. Het veelbesproken bedrag moest eind 1991 gered worden uit han den van de curatoren van de des tijds failliet verklaarde Femis- bank in Baarle Nassau. Onder zoek naar Femis leerde dat nogal wat drughandelaren over reke ningen beschikten bij deze bank. Zo ook de bende rond het smok- kelschip Coral Sea II. De 'boek houder' van die organisatie, R.G., klopte bij diverse raadgevers aan voor een methode waarop de 17,5 miljoen - afkomstig van vier Fe- mis-rekeningen - tijdig buiten de kluis van Femis kon worden ge bracht. Uiteindelijk werd besloten rijsthandelaar G. naar voren te schuiven als rechthebbende. Een en ander werd in strijd met de waarheid vastgelegd in twee nota riële akten. Hammerstein heeft altijd beweerd dat hij er nooit aan heeft getwij feld dat G. inderdaad de eigenaar van het fortuin was en dat hij der halve niet betrokken is geweest bij het opzetten van de constructie. Het hof heeft dat aangenomen, met de aantekening dat Hammer stein als advocaat wel 'onzorgvul dig' en 'lichtvaardig' te werk is ge gaan. Hij had onderzoek naar de herkomst van het geld en de be weringen van zijn cliënt S. G. moeten doen, alvorens zijn dien sten aan te bieden, oordeelt het hof. Hammersteins advocaat mr. G. Spong overhandigde zijn cliënt na afloop van de uitspraak een fles champagne. Spong toonde zich 'intens verheugd' over de vrij spraak maar erkende dat zijn cliënt wel 'een lichte tik' heeft ge kregen. „Het lijkt een waarschuwing aan het adres van met name de civiele advocaten," aldus Spong. „Vooral zij lopen immers het risico ver wikkeld te raken in frauduleuze affaires. En soms heb je geen tijd voor nader onderzoek, dan wordt er gewoon van je verwacht dat je snel handelt. Dat was in de zaak van Hammerstein ook het geval." Hammerstein, die aan aids lijdt, heeft na zijn arrestatie vorig jaar geruime tijd vastgezeten. Spong kan nog niet zeggen of zijn cliënt een schadevergoeding bij justitie zal indienen. [lis verkeer duidelijk in gevaar wordt gebracht komt overtreder wel voor de rechter li onze verslaggever j Haag - Automobilisten it lichte verkeersongevallen joorzaken met lichte ver leidingen of geringe schade, iijgen voortaan een schikking n350 gulden aangeboden. i procureurs-generaal hebben nieuwe richtlijn ingesteld. |inu toe was er geen landelijke a en konden de arrondisse- jsteii hun eigen strafmaat be ten. De regeling is per 1 juni Vmaand) van kracht. ]s het verkeer duidelijk in ge- r is gebracht, waardoor een [ieersongeval met of zonder jsel gebeurt, komt de zaak wel L de kantonrechter, ij het duidelijk in gevaar bren- Tivaltte denken aan het doelbe- (ist en met hoge snelheid door *1 licht rijden. Blikschade e procureurs-generaal hebben de zogenoemde 'blikschade- ig' herzien. Die geeft aan bij like verkeersongelukken de po fte proces-verbaal en een zoge- 'registratie-set' voor de lerteersongevallenregiqtratie op pakt. Proces-verbaal wordt nu leen opgemaakt zodra er sprake Iran meer dan lichte schade plof letsel. Utrecht (anp) - Een oosterse bazar, een supermarkt, een disco of een bibliotheek. Of vestig er kantoren of apparte menten in. In theorie lijken de mogelijkheden om kerkge bouwen die leeg zijn komen te staan een nieuwe bestem ming te geven, onuitputtelijk. De praktijk is anders. Slechts Een sprekend voorbeeld van in een enkel geval komt de ex ploitant uit de kosten. Er is in het algemeen een grote maatschappelijke druk om een kerkgebouw in stand te hou den, aldus Tessel Pollmann. Dat is meestal niet het goede uitgangspunt om te kijken of een plan economisch haalbaar is. Omdat er aan een kerkge bouw zoveel emotionele aspec ten zitten, wordt de zaak voor af zelden goed onderzocht. Pollmann heeft voor de Rijks dienst voor de Monumenten zorg aan de hand van een aan tal voorbeelden een boek ge schreven over de herbestem ming van kerken. Veel kerken met een nieuwe bestemming leiden een margi naal bestaan, aldus Pollman. Als voorbeeld noemt zij de mo numentale Pieterskerk in Lei den die uit de vijftiende eeuw dateert. Rommelmarkt, Werel- daidsdag, promotiediner, ten tamens, studentenfeest, orgel concert, zangmarathon, je kunt het allemaal meemaken in de Pieterskerk. multifunctioneel gebruik van een kerkgebouw, waarvan vaak veel heil wordt verwacht. Toch'leidt de Pieterskerk een precair bestaan. De besturen van kerken zitten met een levensgroot probleem als zij een kerk moeten sluiten. Het liefst zouden zij het ge bouw goed verkopen, maar het lokale bestuur maakt dat vaak onmogelijk. Verandering van een kerk in een moskee is hier en daar wel een succes gebleken. Pollman stelt wel vast dat het voor veel christenen moeilijk te verkrop pen is dat hun kerk moskee wordt. Daarbij speelt ook de angst mee dat de moskeeën centra van islamitische politie ke activiteiten worden. Anderzijds is de islamitische gemeenschap vaak in staat vol doende geld bijeen te brengen om een kerkgebouw te kunnen kopen, al ging de verkoop van de Amsterdamse Vineentius- kerk niet door toen bleek dat het geld afkomstig was van het Libië van Gaddafi. Van onze verslaggever Tilburg - De Tilburger die ervan wordt verdacht vijf kinderen en vier tot tien vrouwen in hun slaap seksueel te hebben mis handeld, moet een hiv-test en een hepatitis-B onderzoek te on dergaan. Dat eist mr. Haakmat, advocaat van één van de slacht offers, een 12-jarig meisje uit Amsterdam. *Jos Gelissen, Wilco Ramakers en Mare Helgers geven een persconferentie op Schiphol. (ADVERTENTIE) V Van onze verslaggevers Den Haag/Uden - Na een drie weken durende gijzeling in Bosnië zijn de drie Nederlandse blauwhelmen Hel gers, Ramakers en Gelissen in Neder land teruggekeerd. unn- oyxoi Ze krijgen een dag of tien de tijd om weer op adem te komen. Daarna zijn ze weer be schikbaar. Ook voor de VN-macht in Bos nië. „Ik ga eerst maar eens gras maaien," was de laconieke reactie van landmacht-majoor J. Gelissen (39). Hij is vermoeid na drie we ken vol spanning en onzekerheid. Hij wil eerst uitrusten en zijn familie opzoeken. Het gras hoeft hij in elk geval niet meer te maaien. Dat heeft zoontje Falco al gedaan toen hij hoorde dat zijn vader thuiskwam. De echtgenote van Gelissen vindt het 'fan tastisch' dat haar man weer gezond en wel terug is. „Het was heel moeilijk," zegt ze te rugblikkend. „Maar we hadden veel steun en belangstelling van kennissen en fami lie." „Er gaat wel wat door je heen als je beelden van je schoonzoon voor de televisie ziet. Dat is rot," voegt de schoonfamilie er aan toe. Vrijkomen en rustig naar huis, daar had Udense luchtmachtkapitein Wilco Rama kers (32) van gedroomd gedurende die drie lange weken dat hij gegijzeld werd door de Bosnische Serviërs. Maar toen hij gister middag zijn woonwijk binnenreed, wist hij dat ongezien naar binnen glippen er niet in zat. Nooit eerder was de wijk zo rood, wit en blauw. Een actie van een legertje lucht machtcollega's van het 420-ste squadron, bleek uit de ondertekening op het wegdek. „Ik ga het liefst met mijn voeten op de bank," gaf Ramakers ruiterlijk toe toen hij uit de wagen stapte. Maar de regen van champagne, André Hazes uit de luidspre kers en het weerzien met collega's en buren, deed de Udenaar zichtbaar goed. „Ik heb zoveel alleen gezeten. Soms had ik het idee dat alleen ikzelf wist waar ik uit- citeit." Vooral toen hij de laatste week ge scheiden werd van zijn Russische lotge noot, spookte het in Ramakers hoofd. „Ik wist niet beter of ik was de laatst overge bleven gijzelaar." Over tien dagen meldt Ramakers zich voor hing. Dan is. het goed om te merken dat zo- de terugreis naar ijpt voormalig Joegosla- veel mensen thuis met me meegeleefd heb ben." Ramakers was in het begin bang voor zijn bewakers. „Je wist niet wat ze zouden doen. Pas na een paar dagen wist je wat je aan ze had. Er waren erbij die contact zochten, ik heb zelfs stratego zitten spe len." Dat het thuisfront het op dat moment moest doen met tv-beelden waarop Rama kers te zien was, vastgeketend aan een ra darpost, is voor hem heel onwerkelijk. „Ik heb maar weinig vastgezeten. Het was wel duidelijk dat het hen te doen was om publi- vië. „Ik heb een taak af te maken." Mare Helgers (28) is op als hij bij zijn ouderlijk huis in Maastricht aankomt. Zijn ouders, die hem hebben opgehaald op Schiphol, stralen daarentegen. Hij schudt links en rechts enkele toegesto ken handen en de dichtstbijzijnde buurtbe woonster met een bos bloemen wordt even 'gepuund'. Maar de boodschap in de deuropening is duidelijk: „Ik vind het prachtig dat jullie hier allemaal zijn. Maar sorry, ik kan niet iedereen binnenvragen, want ik heb nu echt even een paar dagen rust nodig." Hij wil via een kort geding berei ken dat de man deze onderzoeken ondergaat. De verdachte is een 43-jarige man, die enige tijd een universi taire studie rechten volgde maar geen werk had. De Tilburger zit sinds 16 mei in voorarrest omdat hjij ervan wordt verdacht ten minste vier vrouwen en vijf meis jes van 5 tot 13 jaar oud seksueel te hebben mishandeld. Onder de slachtoffers zijn zich een moeder en dochter uit Tilburg. In de woning van de verdachte zijn bijna 200 foto's aangetroffen van verschillende vrouwen en kinderen: een aantal normale kiekjes, maar vooral veel schok kende foto's van de slachtoffers terwijl zij door de man op diverse manieren seksueel worden mis bruikt. Op basis van deze foto's probeert de politie nog zes vrouwen te achterhalen. Of ook zij slachtof fer zijn van verkrachting en on tucht, kan de politie nog niet zeg gen. Maar omdat de foto's met deze vrouwen nauwelijks afwij ken van de andere foto's ver wacht de politie 'dat ook deze vrouwen niet weten wat de man met hen heeft gedaan'. Advocaat Haakmat wil dat de verdachte op aids en hepatitis-B wordt onderzocht. „De man had een sterke voorkeur voor vrou wen met een donkere huidskleur. Onder hen zaten waarschijnlijk ook illegalen. En dat is een risico groep." „De slachtoffers van de Tilburger zijn in groot gevaar gebracht. Op de foto's die hij zelf van zijn da den heeft gemaakt, blijkt dat de verdachte geen voorbehoedsmid delen heeft gebruikt. Daarom moet hij worden onderzocht," stelt Haakmat. De advocaat hoopt tijdens het kort geding ook te weten te ko men of de man zijn slachtoffers heeft verdoofd. „Hij is de enige die daarover uitsluitsel kan ge ven." Oplossing van gisteren Horizontaai: 1. slecht, 7. licht, 8. enorm 9. koren, 10. sten, 11- ket, 12. koppel. Vertikaal: 2. Loten, 3. cohort, 4. man, 5. blok, 6. schro 10. stal, 11. pak. Den Haag (anp) - Poncke Princen, de militair die tijdens de po litionele acties in Indonesië het Nederlandse leger verruilde voor de troepen van de revolutionairen, zal tijdens het staats bezoek van koningin Beatrix aan Indonesië op afstand worden gehouden. Wilburg KEUKENS "Pralsmgel 9, Breda, tel. 076-225349 «merstraat 49b, Tilburg, tel. 013-363080 «rparkeergarage Schouwburg, tussen Korvelseweg en Schouwburgring) Ook vestigingen in: Helmond Dat verzekert minister Voorhoe ve van Defensie in een persoon lijk schrijven aan een ongeruste oud-militair. Veel veteranen zijn onlangs zeer boos geworden omdat de door hen als een verrader beschouwde Princen koninginnedag had meegevierd op de Nederlandse ambassade in Jakarta. Princen woont sinds jaar en dag in de In donesische hoofdstad, waar hij actief is op het gebied van de mensenrechten. Koningin Beatrix, prins Claus en prins Willem-Alexander zijn van 21 tot en met 31 augustus in In donesië. „Tijdens dat bezoek is voor de heer Princen op geen en kele wijze een rol weggelegd. Met minister Van Mierlo van Buitenlandse Zaken heb ik afge sproken, dat de heer Princen op afstand zal worden gehouden. Ik hoop ook van harte dat de heer Princen het bezoek niet zal ver storen," aldus Voorhoeve. Het Tweede-Kamerlid Sipkes van GroenLinks heeft Van Mier lo opheldering gevraagd. Zij wil onder meer weten of de koningin in Indonesië zal spre ken met mensenrechtenactivis ten. „Zo nee, waarom niet? Zo ja, zal zij in dit verband ook met Poncke Princen kunnen spre ken?" Een delegatie is naar Indonesië vertrokken om het koninklijke bezoek voor te bereiden. (ADVERTENTIE) i= ui 'slq •s>|U!| Mnpeqos io uauojs 'pueq 'uaAoq auiep 'JSJOIu nS t'|aan'10r'0ge is niet alleen superlicht, duurzaam en huidvriendelijk. aar ook al voor 189,- verkrijgbaar bij uw Prisma juwelier. PRISniA Precies, Prisma. Van onze verslaggever Kijkduin - Wie laat de familiebad plaats Kijkduin inrijdt, heeft maar weinig aan de hotelwijzers langs de kant van de weg. De infopanelen moeten de gast tonen waar nog een kamer vrij is, maar de lampjes van de meeste borden zijn stuk. Een bruisende indruk maakt het bad plaatsje ook al niet. De plakkaten aan de muur kondigen alleen een concert aan van Imca Marina, maar dat had al in 1964 of daaromtrent plaatsgevonden. Een blauwe vlag, hèt bewijs in Europa dat het zwemwater veilig en schoon is, kan Kijkduin eveneens vergeten. De gemeente Den Haag heeft domweg verzuimd om het vragenformulieren met gegevens over bac teriologische metingen op tijd terug te stu ren naar de Europese Unie. De toeristische sector afficheert de Neder landse kuststrook graag als 'de parel van Europa'. Maar als ergens te zien is hoe hard het nodig is dat die parel eens flink wordt opgepoetst, dan is het wel in Kijk duin. In dit plaatsje wordt de allereerste Natio nale Badplaatsen Conferentie gehouden. Toch een mooie gelegenheid om de bad plaats een frisse voorjaarsbeurt te geven. De crème de la crème van de toeristische branche komt immers opdagen, om samen te brainstormen over de vraag hoe het af bladderende imago van de Nederlandse kust voorzien kan worden van een nieuw vernislaagje. De gezapigheid waarmee Kijkduin het ge zelschap begroet, mag illustratief zijn voor de noodzaak van de conferentie. Decennia lang gaat het de Nederlandse badplaatsen voor de wind. Hoe ranzig het fritesvet ook waarin de frikandellen liggen te sudderen, hoe lauw de cola in het strandpaviljoen, hoe plakkerig de tafel tjes, hoe overvol de vuilnisbakken, hoe chagrijnig de kelners, de gasten komen toch wel. Wie klaagt, kan ophoepelen. Dan duiken meteen tien anderen, meestal Duit sers, op de vrijgekomen strandstoel. Maar de tijden zijn veranderd. Aan de on stuimige groei die er sinds de vijftiger ja ren altijd vanzelf heeft ingezeten, is al in 1988 een einde gekomen. Van 1988 tot 1993 blijft het marktaandeel weliswaar nog met pijn en moeite gelijk, De patatcultuur is zelfs tot de sjiekste badplaats van Nederland, Scheveningen, doorgedrongen. foto persburo dijkstra maar volgens de laatste tellingen gaan de omzetcijfers van de 32 Nederlandse bad plaatsen in 1994 opeens met 6 procent om laag. Een trend die dit jaar krachtig door zet, want het aantal reserveringen voor de komende maanden valt zwaar, zeer zwaar tegen. De oorzaak: de concurrentie tussen de Europese badplaatsen wordt heviger. Spanje, waar de zon altijd schijnt en de jongerencamping spotgoedkoop is, is zelfs voor de smalste portemonnee betaalbaar geworden, ook al door de non-stop pendel diensten met toeringcars. Maar belangrijker is misschien nog wel dat de Belgische en Duitse badplaatsen sterk in opkomst zijn. België vooral voor mensen die in plaatsen als Brugge een cul tuurhistorische grandeur aantreffen die de Nederlandse kust nergens kan bieden. De Duitse Oostkust vooral voor natuurlief hebbers die op zoek zijn naar gebieden die nog ongerept zijn gebleven. De kustregio's in de voormalige DDR heb ben de laatste jaren bovendien in hoog tempo geïnvesteerd in de toeristische sec tor. Op royale afstand van natuurparken die nu hartstochtelijk worden aangepre zen als paradijsjes voor eco-toeristen, ont staan ook pretparken voor de liefhebbers van het mondaine toerisme. Beide sectoren lijken vanaf deze zomer heel wat mensen van het Nederlandse strand te houden. Het aantal reserverin gen in sommige delen van Mecklenburg- Vorpommern, aan de zeekust ten oosten van Hamburg, is dit jaar al verdrievoudigd vergeleken met vorig jaar. En die nieuwe gasten zijn allemaal 'Wes- sies', Duitsers die er schoon genoeg van hebben door arrogante Nederlanders te worden weggehoond enmu - nieuwgierig ook naar de onwikkeling aan hun eigen Oostkust - in het eigen taalgebied blijven. Misschien is de terugtocht van de Duitse gasten sowieso niet te stoppen. Misschien geldt hier wel de wet op de remmende voorsprong: aan de Oostkust ontwikkelen de Neue Bundeslander momenteel van al les, wat wij hier al lang hebben. Maar die gedachte wordt toch snel over spoeld door een andere overtuiging. Over heden en bedrijfsleven langs de Neder landse kust hebben veel te lang achterover geleund. Dankzij het feit dat het Neder landse strand het fijnste zand van Europa heeft. Er is echter niets gedaan om de Duitse klant te vriend te houden, of de overwoekerende mono-cultuur te bestrij den. Te vaak ook gebeurt het dat een hotel-ei genaar, die de historische uitstraling van zijn etablissement wil accentueren, wordt overwalmd door. de friet-met-mayo-doc- trine van buurman. Te veel zijn de Nederlandse badplaatsen op elkaar gaan lijken. En dat is dom, houdt de Belgische hoogleraar Georges Allaert zijn gehoor voor. „In België zijn Blankenberge èn Brugge altijd volgeboekt. Weet u waarom? Omdat deze plaatsen eikaars tegenpolen zijn. Brugge heeft alles voor de minnaar van culinaire genoegens, Blankenberge alles voor de nachtvlinder die disco en vertier wil. In België proberen de kustplaaten zich van elkaar te onderscheiden, maar al tijd Bourgondisch te blijven. Daardoor zijn ze samen sterker. In Nederland is het allemaal teveel één pot nat." Van onze verslaggever Den Haag - Duitse toeristen laten de Nederlandse badplaatsen steeds va ker links liggen. Dat bleek gisteren tijdens een bijeen komst van de 32 gemeenten langs de 364 kilometer lange Noordzeekust van Zeeuws-Vlaanderen tot Terschel ling. Volgens staatssecretaris Van Dok (Economische zaken) is de terugval te wijten aan de groeiende concurrentie tussen de Europese kustgemeenten. Vooral België en de Duitse bad- plaaten in de voormalige DDR zijn sterk in opkomst. Deelnemers aan de conferentie, onder wie tal van horeca-ondememers, ga ven te kermen dat de terugloop van het aantal Duitsers niet alleen toege schreven kan worden aan de toeris tische ontwikkeling in voormalig Oost-Duitsland. Ook de arrogante houding die veel Nederlanders aannemen ten opzichte van Duitse gasten, zou debet kunnen zijn aan de ommekeer.

de Stem | 1995 | | pagina 3