A&R 5.95 DE STEM ICMA: Nederlandse variant op Flying Doctors 9.95 Reizigers brengen steeds meer exotische ziekten als souvenir mee naar huis Academisch ziekenhuis onderzoekt invloed van acupunctuur op erecties Chocola (1) w.fflw* V l Fumé 1994 jilly Fumé ie de Lleurades .C. Corbières BOSjE BLOEMEN! wanneer u iets lestelijk verpakt, ienst. Maar eerst tal spectaculaire ïrste 500 klanten jis. Redenen ge- langs te komen. Informatie Winkelpromenades Survival Lepra Sekstoerisme ini 1995 X .57 n. - Jps.w i UMtv) é/jV ki V(itf D'iUt'rtLt «NOf V! A M '-V .'v; iter |3,95 (■ijs: liter >,95 irijs: Ldactie van Lijf leven is elke woens- en donderdagochtend van 10.00 tot |#uur bereikbaar voor nadere informa- reacties en tips. Tel. 076-236537, Schrij- l'maa ook: Dagblad De Stem, redactie Postbus 3229,4800 MB Breda. Lijf&leven WOENSDAG 21 JUNI 1995 DEEL I locola is van jongs af aan onweerstaanbare verlei- ^jvoor me geweest. Hoe meg het precies is begonnen eet ik niet, maar een voor- il rond m'n tiende jaar aat me nog levendig voor ageest. idietijd was ik als het wa- verslaafd aan de ver- tlrikkelijk lekkere butters- atch-repen van de groot- jutter bij ons in het dorp. ajn moeder kon me geen foter plezier doen dan bij 1 dampende kopje thee na èpoltijd een 'halve reep' te i. Maar daar bleef het iét bij. 's Nachts ging ik re- tig op zoek naar 'de jidere helft'. Ja, toen al. [wist exact welke treden ik overslaan om de trap lift al te veel te laten kraken urnijn ouders te alarmeren, nik wist ook precies hoe ik e kruk van de keukendeur noest hanteren zodat deze zou piepen. Overdag «de je dat nauwelijks, in de stille nacht... Ik direct de klos zijn ge- ,r—1 taal in de keuken en bij j« keukenkastje met de zo de 'andere helft' had i nog wel de neiging Bverrichterzake terug te ke- p. Maar mijn zucht naar zoete won het meestal ®hvande angst om ontdekt nog erger, gestraft te porden. farandeerd vroeg mijn «der zich de volgende dag waar 'de andere helft' toch pfeven kon zijn'. Ik zal haar T ffl'n moment beslist vol asde onschuld aange- i hebben. Of een van P "roers als eventuele da- naar voren geschoven )ben. heer dat ik er echt niet ,78® omheen kon dat ik, en wand anders, de myste- IÏ!IM rover van '^e andere uit het keukenkastje *S'za' ik niet licht verge- It nacbtelijke uitje l!w ii ^'rech weer in slaap :il v°igende mor- 1a Was 'k §ewoon opge- L®' had me aangekleed, lifri en was nietsvermoe- Dat naar sch°°l gegaan. L ?lln m°eder me 's mid- Heftig j eukende wormen in de huid Na de onafhankelijkheid van het voormalig Neder lands Indië was het snel gedaan met de bijbeho rende kennis van de tro pische geneeskunde. Dat breekt ons nu behoorlijk op. Avontuur en 'survi val' lokken in tropische landen, maar reizigers brengen daardoor (huid)ziektes naar ons land, waarmee nog maar weinig artsen raad we ten. De daders, insecten, zien we meestal over het hoofd. Door Hans Bos Een groep van dertig Nederland se natuurliefhebbers zet aan de oever van een idyllisch beekje in Bolivia de tent op. De mannen slaan nauwelijks acht op de rondvliegende zandvliegjes. Na terugkeer in Nederland krijgen enkele 'bird watchers' vreemde zweren, die in eerste instantie niet in verband worden gebracht met de Boliviaanse avonturen. Enkele groepsleden belanden bij dr. Ben Naafs, dermato-venereo- loog in het Rotterdamse Dijkzigt- ziekenhuis. De diagnose: leish maniasis, een moeilijk te bestrij den parasitaire aandoening, vroeger bekend onder de naam 'rubbertapperszweer'. Komt on der meer voor in landen als Vene zuela, Colombia, Guyana en Bra zilië. Genezing is alleen mogelijk na behandeling met een niet in Nederland geregistreerd genees middel. Voor het gebruik dient de behandelende arts een speciale verklaring te tekenen. Een min der ernstige vorm van leishma niasis kan worden opgelopen in Spanje, Italië en op de Balkan. Diverse tropische parasitaire ziektes kunnen we in de loop van de volgende eeuw ook in het ei gen land tegemoet zien, zo stelt dr. Naafs in het Nederlands Tijd schrift voor Dermatologie en Venereologie. Door de opwar ming van de aarde schuift de grens van het gebied waarbinnen leishmaniasis optreedt elk jaar tien kilometer meer naar het noorden. De ontwikkelingslan den worden door stelselmatige verarming eveneens geconfron teerd met een sterke groei van het aantal tropische infectieziek tes. Was framboesia tot voor kort op het Afrikaanse continent vrij wel geheel verdwenen, het ont breken van geld voor goede ge zondheidszorg doet het aantal ziektegevallen weer sterk toene men. Datzelfde geldt voor de slaapziekte en zelfs de (gevrees de) pest. En wat dacht u van die fraaie Exotische landen hebben een uitgebreid scala aan vreselijke ziektes te bieden. Een consult halen bij de 'huisarts' die praktijk houdt op straat, zoals hier in Goa, is amper aan te bevelen. De arts thuis weet echter ook niet altijd wat hij met de tropische ziekten aan moet. foto hans bos overdekte winkelpromenades in onze grote steden? Prachtige pal men en flonkerende watertjes in een temperatuur die constant bo ven de twintig graden ligt. Een fantastisch leefklimaat, niet al leen voor tropische planten, maar ook voor de bijbehorende insec ten. Daar komt nog bij, zo stelt dr. Naafs, dat onze steden - rijkelijk gestoffeerd met water- en mod derpoelen- steeds meer vervui len en verpauperen. Uitstekende levensomstandigheden dus voor bij voorbeeld de malariamug. Dan hebben we het wel over een triomfantelijke terugkeer van dit gevreesde beestje, dat in vroeger eeuwen in ons land slachtoffers maakte. Tot nu toe maken we ons in West- Europa niet zo druk over een in- sectebeet. Met muggen maken we korte metten, al worden we al wat kopschuw als het om bijen of wespen gaat. Dit vanwege een mogelijke shock na een steek. Sa men met de lyme disease overge bracht door een teek, hebben we het dan gelukkig wei gehad. Jaarlijks brengen ruim 350.000 Nederlanders een bezoek aan een ontwikkelingsland. De meesten zijn zich niet bewust van de risi co's die ze lopen in de brandende zon, de paradijselijke oerwouden of het zo kristalheldere rivier water. Het aantal mensen dat met tropische aandoeningen terug komt, stijgt zienderogen. De da ders, insecten, zien we vaak let terlijk en figuurlijk over het hoofd. De omvang van de groei van het aantal tropische ziekten is moeilijk in kaart te brengen door het ontbreken van een mel dingsplicht. Malaria, slaapziekte, gele koorts, leishmaniasis, fila- riasis komen op grote schaal in de tropen voor, om nog maar te zwijgen van de meest uiteenlo pende soorten mieren, (schurft)mijten, torren, schor pioenen, spinnen, slangen en an der ongedierte. En hebben we eenmaal een jeu kend bultje, dan doet het krab ben de rest. De bacteriën slaan toe en een 'persisterende insecte- beet' is het gevolg. Vooral in de tropen verloopt zo'n ontstekings reactie heftiger dan in onze koe lere streken, waar de patiënt ja ren kan sukkelen met wond of zweer. Alleen een sterke steroid- crème kan de ontsteking (en dus tevens de jeuk) onderdrukken, terwijl een smeersel met antibio tica de bacteriële infectie be strijdt. Dr. Naafs (vijf jaar ervaring in Ethiopië, drie jaar in Zimbabwe) ziet de laatste jaren op het spreekuur steeds meer 'adventure and survival'-patiënten. Jonge ren lopen vaak scabies op, in de volksmond schurft geheten. Be handeling met gammexaan is doorgaans afdoende, hoewel de patiënt daardoor enkele dagen 'aangeslagen' rond kan lopen, Naafs wordt daarnaast steeds va ker geconfronteerd met verschil lende soorten worminfecties, soms veroorzaakt door heftig jeu kende en kruipende wormen in de huid. Deze 'creeping eruption' is een zeer tot de verbeelding sprekende aandoening, overge bracht door wormen of vliegelar- ven. De ziekte wordt doorgaans overgebracht via uitwerpselen van honden en katten in landen als Vietnam, Thailand, Tanzania, Gambia! Kameroen of Peru. De vrouw die haar bikini op een Thais strand achterliet om even naakt te gaan zwemmen, hield geen rekening met de mogelijk heid dat haar zwemkleding in de gauwigheid bewoond zou worden door wormeieren. Ook hier is be handeling alleen mogelijk met niet in Nederland geregistreerde medicijnen, met name vanwege de geringe vraag. Jiggers (tungiasis) jeuken even eens heftig. Het zijn zwarte punt jes op en tussen de'tenen of langs de rand van de voet. Het zwarte puntje is het bevruchte onderlijf van de zandvlo, waardoor het beestje ademt en eitjes uitscheidt. De besmetting, met name in lan den als Zaïre en Tanzania, is ge makkelijk te voorkomen door schoenen of sandalen te dragen. Dr. Naafs kan over Jiggers mee praten. Hij liep het (op blote voe ten) zelf op. Myasis doet geen pijn, jeukt wel, en oogt als een soort steenpuist. Het gaat om bewegende vliegen- larven, die zich bij voorkeur op een besmette bodem, grasveld of strand in onze huid nestelen in bij voorbeeld Suriname, Bolivia en Ghana. Afsluiten met vaseline, dan krijgt het beest het benauwd en komt omhoog. Vervolgens kan het eruit gevist worden. Het eind van de tropische lijdens weg is nog niet in zicht. Prickly heat behoort ook tot de mogelijk heden, door afsluiting van de zweetklieren een zeer oncomfor tabele en fors jeukende huidaan doening. Zonnebrandolie en/of schurende kleding spelen daarbij meestal een rol. Vaak is de jeuk zo ernstigdat reizigers eerder naar huis terug moeten keren. Behandeling: luchtige kleding, koude baden, koelende schud mengsels, lotio alba met methol of calamine of een hoge dosis vi tamine C. Lepra is een van de meest (door de artsen) gemiste importaandoe ningen. Lepra wordt via de lucht verspreid (ademen, niezen, hoes ten) door een op de tuberculose- bacterie lijkend micro-organisme en leidt tot blijvende afwijkingen en zelfs invaliditeit. Iedereen die ooit, zelfs al is dat al twintig jaar geleden, in een gebied met lepra he.eft verkeerd en later last krijgt van gevoelloze plekken, doet er goed aan dit bij zijn huisarts te melden. Verder beschikken de tropen nog over 'verrassingen' als dengue, O'Nyong-Nyong, bwamba, relap sing fever (kruisvaarderskoorts) en de eveneens door lui zen/vlooien overgebrachte vlek- tyfus en Jrubonenpest. Welke huisarts weet daar nu nog van? De oplossing: leg kleren niet op zand of gras te drogen. Ga niet zo maar in het zand liggen en gooi een gebruikte handdoek in de was. Kleren vóór het aantrekken strijken; dat doodt eventuele vliegjes of larven. Uiteraard lopen we bloot meer kans op muggensteken dan ge kleed en is het aan te bevelen te gaan slapen onder een klamboe. Die we merkwaardig genoeg in eigen land niet zelf mogen im pregneren. Het spul ervoor is overigens wel in België vrij te koop. Naafs: „Autan? Als je de enige gebruiker bent, raken de insecten alleen hun richtingvermogen kwijt. Dan nemen ze dus de per soon naast je". De Rotterdamse dermato-venere- oloog heeft een aardige tip voor mensen met een droge huid. We hebben in de tropen namelijk de neiging ons te overdadig te was sen. Kokosolie is dé oplossing, ge- makkelijk verkrijgbaar bij toko, natuurwinkel of drogist. Nu we toch ons licht opsteken bij dr. Naafs; hoe staat het tegen woordig met hiv-besmetting in ontwikkelingslanden? Het pro bleem, zo blijkt, zit niet meer zo zeer aan de kant van de mannelij ke toeristen. „Er komen steeds meer vrouwelijke sekstoeristen. Het is merkwaardig, maar daar horen of lezen we nauwelijks over. Blijkbaar een geweldig ta boe. Deze vrouwen zijn door gaans onvoldoende gewaar schuwd voor de mogelijk schade lijke gevolgen van 'betaalde' seks in ontwikkelingslanden. De vrouwen vinden een partner, be talen alles en gaan met hem naar bed als een soort afscheidsca deau," zegt Naafs. ll(M®jn' Ik had toch niets |f'gedaan? is nog niet binnen of ze I 6 ?ee naar boven, met Lf'cht dat weinig goeds «pelde. Daar was de ge- Sevan de nachtelijke mis- en i?? °Ver het hoofd te oni't "ad 'de andere helft' CL°Pgegeten' ik was er Door m s^aaP gevallen, igaan 7 w?mte was de reep iojiiterni' m11 en had een C P akkaat °P het witte lhtgevormd- [des 1 broers nooit meer schuld kunnen geven. Nredactie: L!?kambregts 0tIIigeving: Leo van Bijnen Amsterdam (anp) - Van hon derden vakantiegangers per jaar eindigt een onbezorgd be gonnen buitenlandse reis in een ziekenhuisbed. Soms als gevolg van een ongeval, soms van een al langer sluimerende kwaal die plotseling de kop opsteekt. Om de'repatriëring van ernstig zieke Nederlan ders te vergemakkelijkeh, be staat sinds kort het Interna tional Center for Medical Air transport ICMA, een initiatief van het Academisch Medisch Centrum (AMC) in Amster dam. Daarmee verruilt het AMC een, zoals chirurg M. Lubbers het noemt, periode van 'geniale im provisatie voor een structurele organisatie'. Vliegende ambulances zijn geen nieuwe uitvinding. Zieke Neder landers kunnen al sinds jaar en dag naar huis teruggevlogen worden als dat nodig is. Alleen al bij het AMC zijn per week twee of drie medewerkers afwezig om dat ze een medisch transport be geleiden. Dat gebeurde echter al tijd op persoonlijke titel en niet namens het AMC. Maar een vast aanspreekpunt was er niet voor de circa acht alarmcentrales die zich in Neder land bezighouden met medische hulpverlening. Laat staan een vast team van medici en ver pleegkundigen die precies weten welke haken en ogen er zitten aan het vervoeren van patiënten per Vliegende ambulances zijn geen nieuwe uitvinding. Maar een vast team van medici en verpleegkun digen die precies weten welke haken en ogen er zitten aan het vervoeren van patiënten per vliegtuig was er nog niet. vliegtuig. En die haken en ogen zijn talrijk, benadrukte internist en coördinator van het ICMA, J. Haeck. Zo kan dé lagere lucht druk in een vliegtuig voor een zieke in kritieke toestand grote problemen opleveren, omdat ook de zuurstofconcentratie in het bloed daalt. Gas in de buikholte van een patiënt die een buikope ratie heeft ondergaan kan in vo lume toenemen zodat de buik ploft. „Er is waarschijnlijk geen ziekenhuis dat 'nee' zegt op een vraag om een patiënt op té halen uit Spanje. Maar de specifieke problemen die een luchttransport met zich meebrengt moet je wel kennen voor je met een patiënt op stap gaat," aldus Haeck. Er kunnen verschillende redenen zijn om iemand naar Nederland over te brengen. Zo kan het gene zingsproces voorspoediger verlo pen als de patiënt is omringd met mensen die zijn taal spreken, voedsel krijgt dat bekend is en er familie op bezoek kan komen. Verder kan verpleging in privé- klinieken in het buitenland stevig in de papieren lopen, of is goede zorg in bepaalde landen niet ge garandeerd. Het is volgens het AMC niet pre cies te zeggen hoeveel patiënten er per jaar worden gerepatrieerd, maar het zou in ieder geval om enkele honderden gaan. Volgens A. Kenter van de reisverzeke ringsmaatschappij Elvia gaat van de 8,5 miljoen Nederlanders die per jaar naar het buitenland gaan, 40 procent naar landen buiten Europa. Bovendien verke ren steeds meer reizigers in een zodanig matige lichamelijke con ditie, dat dat hen tien jaar gele den nog een negatief reisadvies zou hebben opgeleverd. Kenter: „Als men zich dan door de veran derde omstandigheden even niet meer aan de spelregels houdt, gaat het mis." De luchttransporten zijn het meest tot de verbeelding spre kende element van het ICMA- werk. Het centrum wil in de toe komst echter ook zorg dragen voor het vervoer van bloed- en bloedprodukten, of organen. Daarnaast geven specialisten van het ICMA ook op afstand of ter plekke adviezen over een te geven behandeling. Het ICMA komt al leen in actie op verzoek van alarmcentrales, of van Neder landse bedrijven die personeel hebben in het buitenland. Nijmegen (anp) - Het Academisch Ziekenhuis Nijmegen St. Radboud (AZN) start binnenkort een wetenschappe lijk onderzoek naar de effectiviteit van acupunctuur op erectiestoornissen. Het ziekenhuis is op zoek naar een groep mannen die deel wil nemen aan het onderzoek dat een maand gaat duren. Chinese wetenschappers stellen dat acupunctuur in negen tig procent van de gevallen van impotentie werkt. Uroloog en seksuoloog dr. E. Meuleman van het AZN gelooft deze cijfers niet zomaar. Volgens hem worden zulke hoge resulta ten nooit in een degelijk wetenschappelijk onderzoek ge haald. Bovendien blijkt een nep-geneesmiddel (een placebo) bij dertig procent van de impotente mannen ook te werken. Daarmee houden de Chinezen volgens Meuleman geen reke ning. Meer dan vijftig procent van de mannen met erectiestoor nissen heeft geen lichamelijke afwijking die impotentie ver oorzaakt. De meeste van deze mannen gaan in psychothera pie om de problemen op te lossen. Als dat niet werkt zijn er verschillende hulpmiddelen om een erectie tot stand te brengen: zelf injecties geven, een be handeling met een vacuümpomp, een erectieprothese of ta bletten. Ongeveer de helft van de impotente mannen heeft hier baat bij. Oln een vergelijking te kunnen maken tussen acupunctuur en de in Nederland gangbare behandelingen wil het AZN de groep mannen een maand lang twee keer per week met acu punctuur behandelen. Het effect van deze behandelingen wordt vergeleken met de resultaten van een groep, die an ders behandeld wordt. De onderzoekers gaan ook na of er door de acupunctuur ver schuivingen optreden in de concentratie van neuropeptiden en hormonen in het bloed. Neuropeptiden spelen een be langrijke rol bij allerlei psychische processen. Als er ver schuivingen waargenomen worden, zou dat iets kunnen zeg gen over de werking van de acupunctuur-behandelingen.

de Stem | 1995 | | pagina 21