6Premie ziekenfonds flink omhoog' Tsje 'Een wethouder is ook maar een mens' Moraliseren mag voortaan van de WD Fors conflict dreigt over uitbreiding Schiphol Vrachtwagen ramt monument Afsluitdijk Gijzelnemei Hervormde Kerk in gevaar volgens synodevoorzitter Tijd van discussie voorbij 'Verkeerde tijd voor nog liberaler soft-drugbeleid DE STEM BINNENLAND Ziekenfondsraad denkt aan jaarlijks bedrag van 267 tot 299 gulden DE STEM tpESTEM commentaar BINNENLAND KORT Rechtbank steunt uitzetting Iraniër 'Subsidie abortusklinieken rechtmatig' Molukse relschopper krijgt 12 maanden Basisscholen krijgen extra geld Kosten voorkomen wateroverlast vergoed D66-senator Glastra van Loon: zo ZATERDAG 17 JUNI 1995 (i Den Haag (anp) - Het kabinet kan komende woensdag reke nen op een fikse aanvaring met de coalitiegenoten D66 en PvdA over de uitbreiding van de luchthaven Schiphol. Mi nister Jorritsma (verkeer) is namelijk niet van zins beide fracties tegemoet te komen in hun wensen de groei van Schiphol te binden aan harde grenzen. De regeringsfracties PvdA en D66 willen dat het kabinet Schiphol op slot doet bij maxi maal 10.000 woningen die ernsti ge geluidhinder ondervinden van het luchtverkeer. Van Gijzel (Pv dA) vindt bovendien dat de ex pansie van Schiphol boven circa veertig miljoen passagiers per jaar 'ongewenst' is. Hij roept het kabinet in een motie op keihard vast te leggen dat het kabinetsbeleid 'niet is gericht op de verdere groei van Schiphol'. Jorritsma ontraadt beide moties, stelde ze gisteren in een brief aan de Tweede Kamer. De minister kan rekenen op de steun van haar eigen WD en het CDA. Een krappe meerderheid van de Kamer lijkt vooralsnog bereid aan de groei van Schiphol een duidelijke grens te stellen. Bij stemmingen kunnen de kleinere fracties de doorslag geven. De minister verklaarde maandag tijdens het eerste grote debat over Schiphol al dat een 'harde grens' van 10.000 woningen, zon der mogelijkheden onder strenge voorwaarden uit te breiden tot 10.900, slecht kan uitpakken voor de toekomst van de luchthaven. Schiphol wil een internationaal zeer belangrijke luchthaven wor den, een zogeheten mainport. Die ambitie is volgens Jorritsma op termijn niet of nauwelijks haalbaar binnen de geluidszone- grens van 10.000 gehinderde wo ningen. Desondanks wil ze voor alsnog vasthouden aan dit pla fond om zo Schiphol te dwingen groter te worden binnen deze grens. Vice-premier Dijkstal verklaarde gisteren na afloop van de minis terraad dat binnen het kabinet nog onenigheid bestaat over het nachtregime op Schiphol. PvdA en D66 willen het vliegverkeer tussen 23.00 uur en 07.00 beper ken door gedurende deze uren slechts één landings- en één startbaan open te stellen. Deze regeling geldt nu tot 06.00 uur. Het kabinet wil wel tot 07.00 uur gaan, maar wil daarvan af wijken als Schiphol in capaciteit sproblemen geraakt. Het kabinet wijst het idee van het CDA Schiphol gedeeltelijk te pri vatiseren niet op voorhand af. Jorritsma is bereid de voor- en nadelen daarvan te onderzoeken. Het CDA wil de opbrengst van de verkoop van staatsaandelen be nutten om de infrastructuur rond de luchthaven te verbeteren. De overheid bezit nu 76 procent van de aandelen Schiphol. D66-woordvoerster Van 't Riet voorspelt een fel debat woensdag. „Ik ben verbaasd dat Jorritsma Schiphol de ruimte geeft om flink uit te dijen. Ik vraag me ook af hoe serieus het kabinet zichzelf neemt. Voor Jorritsma was tienduizend woningen een harde grens. Door die nu los te laten, verliest het ka binet zijn geloofwaardigheid." Amstelveen (anp) - De vaste premie voor de ziekenfondswet moet in 1996 267 of 299 gulden op jaarbasis gaan bedragen. Dat is fors hoger dan de nominale premie van 171 gulden die men sen nu betalen. Het verschil ontstaat doordat medicijnen en hulpmiddelen in januari '96 uit de Algemene wet bijzondere ziektekosten (AWBZ) verdwijnen en weer in de polis sen van fonds- en particulier ver zekerden terechtkomen. De AWBZ-premie kan dalen van 8,85 procent naar 6,65 procent. De Ziekenfondsraad buigt zich volgende week donderdag over dit concept-premie-advies aan minister Borst van volksgezond heid. Bij de berekening is uitge gaan van gewijzigd beleid, voor zover dat is aangekondigd door het kabinet. Ook de bezuinigin gen op de fysiotherapie zijn mee gerekend. Door het overhevelen van medi cijnen en hulpmiddelen van AWBZ naar Ziekenfondswet en particuliere verzekeringen stij gen de uitgaven voor de Zieken fondswet met 4,6 miljard gulden. De kosten voor de AWBZ dalen met 6,5 miljard gulden. Het verschil in de twee bedragen voor de ziekenfondspremie zit in de twee mogelijkheden die er zijn om het vaste deel van de AWBZ- premie te verrekenen. Uitgaand van de situatie in 1994 komt er een bedrag bovenop het vaste deel van de ziekenfondspremie van 128 gulden. Kiest de minister ■voor de situatie van dit jaar, dan is het bedrag lager, namelijk 96 gulden extra. Bij een nominale premie van 299 gulden op jaarbasis komt het in komensafhankelijke deel uit op 1,45 procent. Gaat de premie 267 gulden bedragen, dan zouden mensen 1,55 procent moeten be talen. Werkgevers betalen in bei de gevallen een premie van 7,6 procent. Aow-gerechtigden gaan een premie betalen van 2,95 pro cent (bij 299 gulden) of 3,05 pro cent (267). Zou het kabinetsvoornemens toch niet doorgaan, dan adviseert de Raad een werknemerspremie van 1 procent en een werkgevers premie van 7,7 procent. De vaste premie blijft dan 171 gulden. In dat geval zal de AWBZ-premie echter 2 procent hoger zijn dan nu is voorzien. Doorn (anp) - „Iedereen weet dat de Nederlandse Hervormde Kerk zich in de gevarenzone bevindt," zei synodevoorzitter ds. W. Beekman gisteren in Doorn. De meerderheid is voor vereni ging met de Gereformeerde en Lutherse Kerken; de minderheid is tegen. Dat leidt tot onzekerheid over het voorbestaan van de Kerk en over het Samen-op-Wegproces. Het monument op de Afsluitdijk is gisteren door een ongeval zwaar beschadigd. Een vrachtwagen raakte van de weg en ramde het gedenkteken. Ook de vrachtwagen raakte zwaar beschadigd. De chauffeur liep lichte verwondingen op. Hij raakte met zijn trek ker met oplegger dopr nog onbekende oorzaak van de weg. De vrachtwagen schoot door de vangrail en kwam met een klap tegen het monument tot stilstand. De wagen vernielde de marmeren plaat waarmee de afsluiting van de Zuiderzee in 1932 wordt her dacht. Door het ongeval was urenlang alleen de rijbaan in de rich ting Friesland beschikbaar. foto anp De hervormde synode bezint zich sinds donderdagavond over de impasse in het verenigingsproces. Aan die onzekerheid komt vol gens Beekman pas een einde als er duidelijkheid over het draag vlak voor de kerkfusie ontstaat. Namens het synodebestuur ver dedigde hij het voorstel het defi nitieve besluit over het samen gaan met minstens tweederde meerderheid van de stemmen te nemen. Dit besluit zal overigens pas over enkele jaren worden genomen. Bij tweederde meerderheid komt er duidelijkheid, aldus Beekman. „Nu is er niemand die weet hoe het zal uitpakken. Als zo'n be sluit slechts 55 procent van de stemmen zou halen, dan heeft Samen op Weg geen draagvlak in onze kerk," concludeerde de sy nodevoorzitter. Tegenstanders van een tweeder de meerderheid noemden het voorstel in strijd met de kerkor de. Het is volstrekt onaanvaard baar dat tijdens het spel de spel regels worden veranderd, zei ds. A. Roest uit Oosterbeek. Het verzet hiertegen komt voort uit de angst dat Samen op Weg wel eens zou kunnen stranden, zei ir. J. van der Graaf, secretaris van de Gereformeerde Bond, in een reactie op de synodebespre king. Na de raadpleging van 1985 is aan de plaatselijke gemeenten nooit meer gevraagd wat zij van Samen op Weg vinden. Dat grondvlak komt nu in beroering, aldus Van der Graaf, nu het ont werp van de kerkorde van de toe komstige Verenigde Protestantse Kerk in Nederland wordt bespro ken. Door Ad Rijken Waalwijk - Het zou een tamelijk onbe duidend incident zijn geweest, als er niet een persoon bij betrokken was ge weest die een openbare functie be kleedt. De Waalwijkse wethouder Henk Heuverling is op 20 mei betrapt bij winkeldiefstal. Het valt hem moeilijk om zijn verhaal te doen. Niet in de laatste plaats omdat hij er daarbij niet omheen kan om een stukje van zijn privé-problemen aan de openbaarheid prijs te geven. Tegelijkertijd wil Heuverling niets liever dan zijn verhaal doen. Immers: „Een wethouder is ook maar een mens." Feit is dat Heuverling op 20 mei voor onge veer 50 gulden aan bestek heeft willen mee nemen uit de plaatselijke Hema. Met vol doende geld op zak om de boodschappen af te rekenen en heel goed bekend met het feit dat de Hema een beveiligde winkel is. Bij het beveiligingspoortje aangekomen gaat het alarm af. De bedrijfsrecherche komt erbij en later ook de politie. De officier van justitie stelt een schikking voor van 200 gulden. Die heeft Heuverling inmiddels betaald. Daarmee is de zaak strafrechtelijk afgedaan. Maar de openbare functionaris Heuverling blijft in een lastig parket. Heuverling reali seert zich dat terdege. Onder andere daar om wil hij zijn verhaal kwijt. Maar ook om een andere reden. De winkel diefstal kan namelijk niet los gezien worden van de omstandigheden waaronder die ge pleegd is. Het is in Waalwijk geen geheim meer dat Heuverling ongeveer een jaar gele den gescheiden is. „Mijn gezin was alles voor mij. Daar leefde en werkte ik voor. Toen ik dat ben kwijt ge raakt, ben ik in een diep dal beland, waar ik nog steeds niet helemaal uitgeklauterd ben." Op de bewuste zaterdag zouden de twee kinderen van Heuverling bij hem zijn. Daar komt echter iets tussen. In de stad loopt hij zijn ex-vrouw en kinde ren tegen het lijf. „In mijn beleving hebben ze mij wel gezien, maar liepen ze zonder iets te zeggen door. De kinderen keken nog wel om. En toen knapte er iets in mij. Het was alsof ik een donkere trechter in liep." Heuverling is onzeker over de politieke ge volgen van het voorval. „Daar kan en wil ik geen voorspelling over doen. Dat is niet aan mij. TWEE POLITICOLOGEN van WD-huize hebben deze week de stelling betrokken dat het 'wel degelijk mogelijk en zelfs wen selijk' is dat politici - ook libe rale politici - moraliseren. Groenveld en Van der List, res pectievelijk directeur en mede werker van de Telderstichting, het wetenschappelijk instituut van de WD, doen dat in het ge schrift 'Tussen vrijblijvendheid en paternalisme'. Dat is een heel ander geluid dan de befaamde uitspraak van Bolkestein aan het adres van toenmalig minis ter Hirsch Ballin: „De minister moet niet moraliseren, de minis ter moet boeven vangen." Het geschrift is een verdediging van het klassieke liberalisme met zijn sterke nadruk op vrij heid in verantwoordelijkheid. De verdediging heeft de vorm van kritiek op het zogenoemde communitarisme. Dat is een vooral in Amerika sterk opko mende beweging, die in reactie op individualisme en individua lisering het gemeenschapsden- ken propageert. Communitaris- ten houden het liberalisme ver antwoordelijk voor het uiteen vallen van de samenleving om dat het te veel uitgaat van het individu als zelfstandige waarde en daarmee egoïsme zou uitlok ken. Iets te gemakkelijk transpone ren de auteurs het sterk Ameri kaans getinte communitarisme naar het CDA als dè Nederland se exponent van dat soort ge- meenschapsdenken. Daarvoor is echter het communitarisme, zo als ze zelf betogen, te vaag en te weinig eenduidig. Te snel gaan de auteurs voorbij aan het feit dat gemeenschapsdenken in ve lerlei vorm van oudsher deel is van de Nederlandse politieke cultuur. Dat geldt voor de sociaal-demo cratie evenzeer als voor de chris ten-democratie, vroeger en ook nu nog. Wie bijvoorbeeld de meest recente verkiezingspro gramma's van CDA en PvdA leest, struikelt over begrippen als burgerzin en verantwoorde lijkheid en uiteenzettingen over de betekenis van normen en waarden voor een leefbare sa menleving. Maar de beide WD-politicolo- gen hebben wel gelijk wanneer zij in hun kritiek op communita- ristische tendensen in West-Eu ropa vooral richting CDA wij zen. Want juist in die kring heeft aan het communitarisme ver wante kritiek op het liberale denken zijn sterkste woordvoer ders gevonden. De voormalige directeur van het wetenschappelijk bureau van het CDA, de huidige Europarle mentariër Oostlander sprak al in 1988 over 'ontluisterend indivi dualisme', dat hij een 'mislei dende ideologie' noemde. Dichterbij in de tijd trok Brink man geharnast te strijde tegen het individualisme. In zijn rede tot het CDA-congres (februari 1994) associeerde hij individua lisme met het recht van de sterk ste, het ieder voor zich. Hij acht te het strijdig met 'de boodschap van Christus, het dienen van je Heerma ...stapje te ver... foto de stem/johan van gurp naaste' en noemde individualis me 'levensgevaarlijk en bedrei gend voor de democratie'. En ook Hirsch Ballin waar schuwde in 1993 tegen het libe rale individualistische vrijheid sideaal, dat in zijn visie slechts kon uitmonden in een staat zon der idealen, die het doel van een maatschappelijk, cultureel en politiek geëngageerde samenle ving uit het zicht heeft verloren. De drie genoemde CDA'ers voegden zich met deze overtrok ken kritiek en hun hang naar herstel van verloren gegane maatschappelijke banden bij Van Agt, die met zijn, overigens nimmer concreet ingevuld, plei dooi voor een ethisch reveil een vroege communitarist genoemd kan worden. Het interessante van de WD- studie is niet eens zozeer het verweer tegen de kritiek vanuit het CDA. Dat verweer snijdt in een aantal opzichten hout. Veel interessanter is dat de beide WD-ideologen uit het commu- nitaristische denken, dat zij ten principale bestrijden, een aantal punten oppikken die in hun visie bruikbaar zijn voor het libera lisme in deze tijd. Samenvattend zeggen zij daar over zelf: „Voor liberalen is het een intellectuele opdracht na te denken over de mogeljkheden om, geconfronteerd met diverse verschijnselen van maatschap pelijke desintegratie, op de een of andere manier het conserva tieve deugden-ethos te incorpo reren in de liberale vrijheidsleer. De liberale staat dient te wijzen op het belang van waar den als autonomie en verant woordelijkheid zonder te ver vallen in een paternalistische heilsleer die mensen vertelt hoe ze gelukkig moeten worden." Even verderop zeggen de au teurs het nog explicieter: „Wij menen dat een liberale stroming het neutraliteitsidee moet opge ven en zich actief behoort in te zetten voor de bevordering van bepaalde deugden, die esentieel zijn voor het voortbestaan van een liberaal stelsel." Niet ten onrechte sprak CDA- leider Heerma, aan wie het ge schrift werd aangeboden, van een 'trendbreuk' in de liberale opstelling nu erkend wordt dat de liberale staat niet moreel neutraal is. Maar hij ging een stapje te ver toen hij daaraan de uitspraak verbond dat de WD nu ook het CDA geen paternalisme meer kan verwijten. Het eens zijn over het uitgangs punt dat de staat, dat de politi cus mag moraliseren, betekent nog geen eensgezindheid over de inhoud van normen en waarden en de wijze waarop die uit te dragen of te bevorderen. Om maar een voorbeeld te noemen: zelfs als CDA en WD hetzelfde zouden denken over de waarde van het gezin voor de samen hang in de samenleving, dan nog verschillen zij van mening over de vraag of de overheid tot taak heeft, bijvoorbeeld door fiscale wetten, het gezin te bevorderen. En, in samenhang daarmee, of de overheid het klimaat moet scheppen waardoor het voor de gehuwde vrouw aantrekkelijk wordt zich een plaats op de ar beidsmarkt te verwerven. Terecht heeft Heerma opge merkt dat de WD-studie afre kent met het Nijpeliaanse surf- plank-liberalisme van gewoon- jezelf-zijn nu ook in die kring wordt erkend dat een beschaaf de maatschappij een publieke moraal nodig heeft, die geïndivi dualiseerde mensen in het gareel houdt. Het zou goed zijn als Heerma op zijn beurt afstand nam van mo raalridders in eigen kring, die in Don Quichotterie ten strijde trekken tegen de door henzelf geschapen karikaturen van indi vidualisering. Hij zou daarbij een voorbeeld kunnen nemen aan een oude rot als de voorma lige KVP-leider Frans Andries- sen. Als voorzitter van het strate gisch beraad in het CDA gaf hij er vorige week in elk geval blijk van realistisch na te denken over de ontwikkelingen die de sa menleving doormaakt en de rol van politiek en overheid daarin. „De samenleving waarin wij le ven is niet vormloos en norm loos, maar zij kiest andere vor men en andere normen dan vroeger," is Andriessens uit gangsstelling. Mede op grond daarvan kwam hij tot de conclusie dat de over heid nodig is voor de ordening van de samenleving. Zover zijn de WD-liberalen nog lang niet. In hun opvatting is de ordening van de samenleving een logisch bijprodukt van het moraliserend doen en denken van losse individuen. Maar zonder enige vorm van mede door de overheid ingege ven gemeenschapszin durven de WD'ers het toch ook niet aan. EN NOG IS de discussie over de kwestie van de orgaandonat» niet voorbij. Eind februari en in april werd het minister L van Volksgezondheid duidelijk dat haar voorstel over de tratie van orgaandonatie niet op een meerderheid in de'.,, de Kamer kon rekenen. De minister vroeg bedenktijd orriü kunnen komen tot een nog nauwkeuriger formulering. Tijdens het debat van afgelopen donderdag bleek dat aangescherpte voorstel niet ieders tevredenheid kon weo.,r gen en per traditie voor de nodige spraakverwarring zorgde De minister handhaaft haar idee om centraal te registeren toestemming verleent, wie bezwaar maakt en wie de sing aan de familie overlaat. In haar visie mag alleen een arts afwijken van de wilsbeschil king van een overledene, die heeft laten registreren dat hij ij organen beschikbaar stelt. Wanneer de familie dringend ver zoekt om dat niet te doen, is het aan de arts om een afwegim te maken en zonodig een besluit te nemen dat tegen de wilvai de overledene indruist. Een groot aantal kamerleden heeft bezwaar tegen deze clausu le die door Borst niet bij wet, maar in een memorie van toelich ting is vastgelegd. Zij oordelen terecht dat de plannen van Borst in strijd zijn met het recht op zelfbeschikking over het®, gen lichaam. Het is van groot belang dat een zo gevoelig onderwerp alswij. ziging van de wet op orgaandonatie met ruime steun van de Kamer kan plaatsvinden. Dat dient de in dit geval zo noodzake lijke zorgvuldigheid. Maar het is ook een feit dat in Nederland een groot tiënten met smart op organen zit te wachten. Zij zijn er niet mee gediend dat de Kamer voorstellen om tot een betere rege ling te komen, alsmaar traineert. Dat is een verantwoordelijk heid die voor de beslissende politici ook zwaar moet tellen. De discussie moet een keer over zijn. Het huidige voorstel heeft elementen in zich die tot verbetering van de bestaande situatie kunnen leiden. Het is weliswaar een plan met handi caps, maar liever dat dan helemaal geen plan Den Haag - De rechtbank in Den Haag legt Justitie geen stro breed in de weg bij de uitzetting van een 35-jarige Iraniër. De Vreemdelingenkamer van de arrondissementsrechtbank vindt hel niet nodig dat de man in Nederland wacht totdat is besloten over zijn bezwaar tegen het afwijzen van zijn asielverzoek. Begin juni maakte de Iraniër in een gesprek met D66-kameri Dittrich zijn homoseksualiteit bekend. Dittrieh verzocht toen- met succes - het ministerie van Justitie de uitzetting uit te stellen en de man opnieuw te horen. Den Haag - Het door de overheid subsidiëren van abortusklinie ken is niet onrechtmatig mits aan de wettelijke vereisten wordt voldaan. Dit concludeerde gisteren de Hoge Raad in een jaren lang lopend geschil tussen de Juristenvereniging Pro Vita en de Staat. Sinds 1990 probeert Pro Vita - zo nu blijkt tevergeefs-«ia de rechter de geldkraan voor abortussen dicht te krijgen. Dit omdat abortus een onrechtmatige daad zou zijn en effectieve controle niet mogelijk is. In 1994 trad echter de wet afbreking zwangerschap (WAZ) in werking, waarin abortus niet strafbaar is mits aan een aantal voorwaarden wordt voldaan. Ook het idee van Pro Vita dat abortus strijdig zou zijn met internationale ver dragen waarin de bescherming van het recht op leven is neerge legd, verwierp de Hoge Raad. Den Haag - Een 37-jarige Molukse man uit Moordrecht is giste ren door de rechtbank in Den Haag tot 12 maanden onvoorwaar delijke gevangenisstraf veroordeeld. Tijdens de Molukse rellen in Den Haag heeft hij onder andere met een riem deuken in de helm van een motoragent geslagen. Hij is de eerste veroordeelde van enkele tientallen Molukkers die, mede aan de hand van video beelden, wegens hun aandeel in de kraag zijn gegrepen. De man is ook in 1990 al eens veroordeeld tot dienstverlening we gens openlijke geweldpleging tijdens een RMS-demonstratie. Daarom zag de rechtbank af van een voorwaardelijke straf. Te gen de Molukker was 15 maanden geëist. Den Haag - Gewone basisscholen krijgen meer geld voor de op vang van kinderen met leerproblemen om de verwijzingen naar het speciaal onderwijs terug te dringen. In totaal gaat het om een bedrag van 270 miljoen gulden. Een deel van dit geld gaat af vat het budget van de speciale scholen. Dat is de strekking van het principe-akkoord dat staatssecretaris Netelenbos (Onderwijs) gisteren heeft gesloten met de onderwijsorganisaties. Vanaf 1998 wordt stapsgewijs 140 miljoen van het budget van 290 miljoen gulden dat de speciale scholen nu per jaar krijgen, overgeheveld naar het reguliere basisonderwijs. Den Haag - Kosten die mensen begin dit jaar tijdens de water overlast hebben gemaakt om schade aan huis en huisraad te voor komen worden vergoed. Het kabinet heeft gisteren besloten de gedupeerden een vast bedrag uit te keren van 250 gulden. Dege nen die in aanmerking willen komen voor een hogere vergoeding kunnen het gewenste bedrag declareren met facturen. Het kabi net verwacht dat ongeveer vijf miljoen gulden met de regeling» gemoeid. Minister Jorritsma (Verkeer en Waterstaat) is gezwicht voor de druk uit Limburg. Ze heeft haar bod verhoogd voord' aan te leggen kades langs de Maas. Limburg kan nu rekenen op maximaal 155 miljoen gulden steun. De totale schade in de land en tuinbouw als gevolg van het hoge water in februari bedraagt ongeveer 78 miljoen gulden. Dat heeft het Bureau Waterschade van de agrarische belangenorganisatie LTO-Nederland bere kend. noor Bert Schampers orussel - Louis Tobbac voorzitter van de Vlaamse rialisten, hoeft zich met 1. r te verantwoorden o Mn rol in de Agusta-affai: Wet hof van cassatie, de hoo rechtbank in België, hee t de kamer van volksvert cenWoordigers laten weten. 1 brief staat niets over Nav baas Willy Claes. Naar het oordeel van hof van et 'tie - vergelijkbaar met de Ho Raad in Nederland - kan To back in de smeergeldaffaire ni<f Moskou (dpa/afp/rtr) sinds ruim twee dagen eer stad Boedjonnovsk in ziji geen krimp. In Moskou rit mocraten en communiste: de regering en op presidei Wij zijn geen moordenaars d hun verstand hebben verloren zei de Tsjetsjeense commanda. Dzjamil Bassajev, die de actie Boedjonnovsk leidt. Hij behoort tot de naaste medewerkers v? president Doedajev, die drieë: "eenhalf jaar geleden de onafha kelijkheid van Tsjetsjenië uitrie Toen het er deze week stee' sterker naar ging uitzien dat Rul land aan zijn laatste opmars Tsjetsjenië bezig was, lieten t Tsjetsjenen weten dat ze de stri naar Rusland zouden verplaa| sen. En dat hebben ze gedaaj met een voorlopige balans v; 111 honderd doden en vele tie tallen gewonden. Het Tsjetsjeense commando b stormde woensdagmiddag Boet jonnovsk, een industriestad L kilometer ten noordwesten vê de grens met Tsjetsjenië, bezet er enkele gebouwen en nam mil stens honderden en mogelijk du zenden mensen in gijzeling. Een deel van de aanvallers zc met rond 200 gijzelaars uit stad zijn gevlucht. Russiscl troepen hebben de achtervolgir ingezet. De gijzelnemers lieten vrijd twee kinderen vrij, aldus b persbureau Itar-Tass. Donderd^ schoten de Tsjetsjenen vijf Russ: sche gijzelaars dood die als off eieren betrokken zouden zijn g weest bij de oorlog in Tsjetsjeni Bassajev wil niets weten van h Russische aanbod van een vrijgf leide en van zoveel geld als c Tsjetsjenen maar willen. Hi commando stelt keiharde politie ke eisen: vertrek van de Russ: sche militairen uit Tsjetsjenië, ir I richting van een gedemilitar seerde zone en rechtstreekse o: derhandelingen tussen preside] Jeltsin en (de mensen ron Doedajev over het beëindig' van de oorlog. Tsjetsjenen ond. leiding van 'president' Doedaj' willen zich afscheiden. Ruslai wil daar niet van horen en hee gewapenderhand 'de opstandig regio bija geheel onder control gekregen. De Russische minister van D. fensie Gravtsjov voorziet dat b gijzelingsdrama in een bloedb Van onze Haagse redactie Den Haag - Het is niet verstandig om op dit moment het Ned landse soft-drugbeleid verder te liberaliseren. De aan.y voor het Nederlandse drugbeleid en de kritiek daarop buitenland is daarvoor nu te groot. derlandse positie in het buiten land zou hebben. In dat verband verwijst n>! de bezwaren die Wijers (Economische Zake i gen een verdere liberalisering van het drugbeleid heeft- Wijers vreest volgens van datdithetinvestenngsklimw' Nederland voor buitenlandse drijven verziekt. uSti- Minister Sorgdrager (DM. Dat zegt D66-senator en oud staatssecretaris van Justitie, Glastra van Loon. Glastra van Loon, in de Eerste Kamer spreekbuis voor D66 op het gebied van het drugsbeleid, neemt hiermee afstand van de opvattingen van de D66-fractie in de Tweede Kamer. De Tweede-Kamerfractie pleit in lijn van het partijprogramma voor een legalisatie van Neder- wiet-produktie en regulering van de handel in softdrugs. Ook Glas tra van Loon is daarvan voor stander. Maar hij vindt dat het van slech te timing zou getuigen als het ka binet daar in de drugsnota na de zomer mee zou komen. De senator vreest dat dit ver strekkende gevolgen voor de Ne- tie) pleitte eerder dlt 'aarnVOei een 'regulering' van de ws. van drugs naar de koffi Volgens Van Loon ui.-~ met dat standpunt gr° #a. stand van haar eigen a ren. Van Loon: iTnten? t is ;o't titie hier niets voor, t verschrikkelijk con club." Door Harald Doornbos Sarajevo - De bewoners va flat 15 Zavno-bih-plein in he| westen van Sarajevo hebbe allemaal hun toevlucht gene men tot de vochtige kelde Hun bange en verontrustend gezichten lichten op in he] zwakke schijnsel van ee |i baarsje. Kinderen, vaders en moeders, b( jaarden: allemaal hebben ze hie I een plekje gezocht. Het is op I j schuiven geblazen, want zo groc deze ondergrondse ruimte oo, weer niet. Voor de oorlog stonde toer de fietsen en het vuilnis, zitten er tientallen mensen Wezen voor hun leven. Len vrouw vraagt of we een pa; 'batterijen hebben voor haar zal 'antaarn omdat ze bijna niets zii het donker. Een andere vrouu Aisja, gaat de trap op en terwi] baar ogen even moeten wenne Ir,aan het daglicht, zegt ze: „We zi1 en allemaal in de kelder, behal ■rijn man, Rudi. Hij bevindt zii °g op de vierde verdieping c eigert naar beneden te komen. lÉgTr'

de Stem | 1995 | | pagina 4