ërhalen bijstand vanaf 100 De nachtmerrie van iedere school 7000 kinderen per jaar uit speeltuin naar ziekenhuis Het beste tv-tijdschrift voor de laagste prijs Criminele jongere krijgt te weinig training I Minister Borst tegen keuze voor jongen of meisje Plan: kiezer stemt straks nationaal en regionaal Batenburg vecht aanvraag faillissement AOV aan A OËSTEM BINNENLAND A3 fnnen niet betaalde alimentatie kost gemeenten vaak meer dan het opbrengt leider drugbende krijgt 12 jaar cel •i Volgens Veilig Veflipèr'Nederldiï&ik&r bij ouders en Scholen behoefte aawduidelijkere regels die ongelukken tijdens schoolreisjes moe ten voorkomen. Aparte afdeling voor uitbehandelde kankerpatiënten Duiker stikt in pijp zuiveringsinstallatie TV-MA6* AZ-IN£ Graaft net even dieper DERDAG 15 JUNI 1995 DONDERDAG 15 JUNI 1995 Groot-Brittannië en Ierland i Engeland veel bewolking i kans op regen; elders nu en 4 zon en vrijwel overal dr<J Middagtemperatuur uiteenll pend van 14 graden in noorden van Schotland en h noorden van Ierland tot 19 g den verder zuidwaarts. België en Luxemburg: Veel b wolking en van tijd tot tijd r gen of enkele buien. Midc temperatuur ongeveer 16 den. Noord- en Midden-Frankrijj Af en toe zon, maar in hg noorden en oosten nog vrij laJ zwaar bewolkt en kans op gen. Middagtemperatuur VJ 15 graden in het uiterste nood den tót 20 graden of iets ho verder zuidwaarts. Portugal: Flinke perioden mi zon en droog. Maxima langs i kust uiteenlopend van 20 gra den aan de Costa Verde tot 21 aan de Algarve; in het binnenl land maxima plaatselijk roiij 28. Spanje: Flinke zonnige perid) den, soms hier en daar ook wol kenvelden. In het noordoostel kleine kans op een bui, mij schien met onweer. In het biii. nenland maxima rond 30 gra| den; langs de Golf van Biskaji rond 20 en aan de costa's ia M oosten en zuiden tussen 24 el 29 graden. Canarische Eilanden: Flin™ zonnige perioden, vrijdag val het westen uit misschien waf meer bewolking. Droog. Mid-j dagtemperatuur ongeveer 25| graden. Zuid-Frankrijk: Perioden mei zon, soms ook wolkenvelden! Op de meeste plaatsen droo® Middagtemperatuur van graden plaatselijk langs westkust tot rond 25 in de Prol vence en aan de Middellands^ Zee. Mallorca en Ibiza: Flinke pe-, rioden met zon en een kleina kans op een regen- of onweers| bui. Middagtemperatuur onge veer 27 graden. Italië: Flink wat zon, maar iu het noorden ook kans op enke-l le regen- of onweersbuien! Middagtemperatuur op dei meeste plaatsen van 25 tot 29| graden, in het noordwesten" plaatselijk iets lager. Griekenland en Kreta: Veel zon, maar in het noordoosten van Griekenland in de middag en avond ook kans op een stevi ge regen- of onweersbui. Mid dagtemperatuur meest tussen 25 en 30 graden, op het Griekse vasteland lokaal zelfs wat ho ger. Duitsland: Half tot zwaar be wolkt en van tijd tot tijd regen, in het zuiden en oosten moge lijk met onweer. Middagtempe ratuur tijdens regen rond 15 graden; elders oplopend tot plaatselijk 19. Zwitserland: Geleidelijk meer opklaringen, vooral aan de zuidkant van het Alpenmas sief. Vrijwel overal droog. Mid dagtemperatuur uiteenlopend van 17 graden in het noorden tot plaatselijk 21 in het zuiden. RIZONTAAL: Alsnog verwerkt tot leus (61; 7. opschudding was niet nodig, het js vals! (5); 8. Vogel ter afsluiting een voertuig (5); 9. Mis'J (t (5); 10. Licht maar op, want je t erop! (4); II. Onzinnig harnas 12. Een vrouw kan er niet door in de ketel te komen? (BI. ITIKAAL: Bocht in zee voor 'n stad in Peru 3. Het wordt beter en totaal |ers 16); 4. Het is een zot an halve niet in een kwade reuk I Die gaat er snel vandoor met het es! (4); 6. Vleiend strakker kken (8); 10. Jaagt op konijnen een boor (4); 11. Nou vraag ik drink eruit! (3). (anp) - De twaalf iojecten met intensieve dag- Ljjng voor veroordeelde jiinele jongeren zijn vrij- j voortdurend onderbezet, get bestaan van de projecten s bij advocaten, officieren „justitie en rechters slecht kend. Jut blijkt uit een onderzoek van L Wetenschappelijk Onderzoek E' Documentatiecentrum MC) van het ministerie van bstitie dat in september wordt uubliceerd. Volgens coördinator P. van der Laan van het WODC heeft een onderzoek bij het Rotterdamse dagtrainingproject Cashba uitge wezen dat de bezetting van de twaalf plaatsen zeer wisselend is. Soms zit het vol, andere dagen zijn slechts vijf of zes plaatsen bezet. Bij een vergelijking met de andere elf projecten bleek dat het overal zo treurig gesteld is. In totaal zijn er 120 trainings- plaatsen.Van der Laan wijt de onderbezetting aan onbekend heid bij degenen die bij het straf proces van de jonge crimineel be trokken zijn. „Het is bijna een automatisme van rechters om jonge criminelen te straffen met een vrijheidsstraf of een geldboe te," aldus Van der Laan. „En als zij wel van het bestaan van de trainingsprogramma's weten, zijn ze vaak terughoudend of zo'n project wel de geschikte straf is voor degene die ze voor zich heb ben." Toch heeft plaatsing in een dagtrainingscentrum volgens Van der Laan meer effect dan een vrijheidsstraf of boete. „In plaats van ze na enige tijd gewoon weer op straat te zetten, geef je ze iets mee, waardoor ze een grotere kans maken het rechte pad te houden." Tijdens de dagtrainin gen krijgen de jongeren onder wijs, wordt gewerkt aan hun so ciale vaardigheden en lopen ze werkstages. Van der Laan gaat daarmee in tegen het pleidooi van advocaat-generaal mr. R. de Vries van het gerechtshof in Am sterdam. Hij betoogde vrijdag tijdens een congres over over jeugdstrafrecht in Utrecht dat de oudere jonge criminelen van 16 en 17 jaar harder aangepakt moe ten worden om hen af te schrik ken opnieuw strafbare delicten te plegen. Hij doelt dan op vrijheid sstraffen. Op 1 september gaat het nieuwe jeugdstrafrecht in. Dat maakt nog hogere vrijheids straffen voor jongeren mogelijk. De maximale vrijheidsstraf, die nu zes maanden bedraagt voor alle jonge criminelen, wordt voor 12- tot 15-jarigen één jaar en voor 16- en 17-jarigen twee jaar. Bovendien kunnen 16- en 17-ja rigen volgens het volwassenen strafrecht worden bestraft, waar door zij nog hogere straffen dan twee jaar kunnen krijgen. Lonze Haagse redactie LHaag - De verhaalsplicht in de bijstand geldt in het ver- Lig alleen maar voor bedragen van honderd gulden per maand oimeer. Gemeenten hoeven lagere bedragen die ex-echtgenoten tan onrechte niet betalen aan hun vroegere partner niet langer Jat heeft de Tweede Kamer gis- Jjien op voorstel van minister lïelkert van Sociale Zaken beslo- n. Tot nu toe lag de grens voor verhaalsplicht bij vijftig gul- P«, Gevolg daarvan was dat ge- senten vaak meer geld kwijt en aan het innen van de bij gen dan die bijdrage zelf op- Itracht. .otterdam (anp) - De Rotter- Iiamse rechtbank heeft drug- handelaar J.L. gisteren ver tot twaalf jaar cel en één miljoen gulden die bij niet-betaling nog eens een jaar extra cel op levert. Tegen de verdachte bs enkele weken geleden istien jaar en drie miljoen Iboete geëist. lechtbankpresident mr. A. van -van Aarnhem liet n heel van het verweer tan de verdediging. Ze achtte be ltzen dat L. leiding heeft gege- a aan een criminele organisatie fc zich bezighield met onder grootschalige handel in i en cocaïne. van justitie mr. R. de Groot had er in zijn requisitoir al opgewezen dat L. op 'angstwek kende wijze' vanaf zijn woonwa- «a™, in'Rottërdam-Zuid lei- aan de organisatie. Het De Groot veel moeite ge tuigenverklaringen te krijgen Mr L„ wegens diens vermeende tate optreden. Et! kroongetuige, tevens lijf- nclit van L., werd kort na zijn verklaring dood- voor zijn woning in i. Het verband met L. is fnhter nooit bewezen. Sinds augustus 1992 zijn ge meenten verplicht op te treden tegen mensen die hun onder houdsverplichting tegenover een ex-partner niet nakomen. Als een ex-partner daardoor een beroep moet doen op de bijstand, moeten gemeenten de bijstandskosten op de wanbetaler verhalen. Sinds deze wet drie jaar geleden van kracht werd zijn er tal van juridische gevechten over ge voerd. Veel rechtbanken blijken te vin den dat mensen die hun verplich ting al jaren niet zijn nagekomen nu niet plotseling kunnen wor den geconfronteerd met de ver haalsplicht. Andere rechtbanken hebben daar geen begrip voor en vinden dat er gewoon betaald moet worden. Daardoor zijn er grote verschil len ontstaan tussen gemeenten. De ene gemeente maakt serieus werk van de verhaalsplicht, een andere niet. De Tweede kamer heeft grote moeite met de rechts ongelijkheid die daardoor is ont staan. Minister Melkert zei gisteren in de Kamer dat inmiddels alle vijf Nederlandse Gerechtshoven op één lijn zitten. Ze vinden dat de verhaalsplicht ook moet gelden voor gevallen van vóór augustus 1992. Volgens Melkert komt er daar door geleidelijk een eindje aan die,fi rechtsongelijkheid. Maar eenrui- me meerderheid van de Tweede^ Kamer was daarvan niet volledig'2 overtuigd. Daarom kreeg Melkert het drin gende advies van de kamerleden bij de Hoge Raad 'cassatie in het belang van de wet' in te stellen. Daardoor ontstaat er duidelijk heid over de uitleg van de wet. Minister Melkert verzette zich niet op voorhand tegen cassatie, maar hij wil daarover eerst over leggen met de landsadvocaat. (19b WltjlJlü ii-j i: V. niooiuHvv Jduihj^ ïnjiii foto de stem/ben steffen Av lUL»! \JX Xiuv Bijswijk (anp) - Minister Borst van volksgezondheid overweegt Wettelijke maatregelen te nemen tegen het Gender Behandel centrum in Utrecht. Dat centrum, dat volgende week de deuren °Pmt, stelt echtparen in de gelegenheid voorafgaand aan de rastmatige) conceptie het geslacht van hun kind te bepalen. Ee vindt dat ethisch niet goed, en centrum de grenzen overschrijdt. „Dit kan niet, ik vind het du- <aa m kder geval rekenen op de steun van het kamerlid Van Box- fct Gender Behandelcentrum klooit ouders dat zij door een ^ma-scheidende techniek 'Mr 80 procent kunnen garande- dat het kind een jongetje is. meisjes ligt dat percentage |er. :®s onder andere de Ge- Wndheidsraad zijn die percenta ge te hoog ingeschat. Zij vinden een slagingspercentage van 60 Procent bij jongetjes realisti- maar dat wijkt niet veel af ÏJi de kans van 50 procent op je bij normale concep- wil een uitzondering ma ar sprake is van een zeer o- sekse-specifieke aan- doening. Van Boxtel vindt aanbod van het Utrechtse bieus. De garanties die ze geven zijn aanvechtbaar en de beloftes haast misleidend." Het centrum, beheerd door de stichting Gender Preselection, probeert ethische bezwaren weg te nemen, door behandeling in niet-medische gevallen alleen mogelijk te maken voor ouders die al minstens één kind hebben. De ouders moeten beloven geen abortus te laten verrichten als het kind toch niet van het geko zen geslacht blijkt te zijn. Van Boxtel vindt die voorwaarden onzinnig en oncontroleerbaar. Het Gender Behandelcentrum is het enige geslachtskeuze-insti tuut in Nederland. Londen en Birmingham kennen al wel der gelijke centra. Buiten Europa zijn er in de Verenigde Staten, Turkije, Jordanië, Israël, India en Hongkong. Door Romain van Damme Roosendaal/Axel/Etten-Leur - Spontaan klinkt het uit de mond van rector A. Rombouts van de Katholieke Scholenge meenschap Etten-Leur (KSE): „Een nachtmerrie voor iedere school!" De rec tor zegt het naar aanleiding van het on geluk bij Enkhuizen waar een 15-jarige scholiere uit het Gelderse Afferden tij dens een schoolreisje zwaar gewond raakte. Ze stak haar hoofd uit het vlucht- luik van de dubbeldeksbus en sloeg tegen een viaduct. De KSE-rector: „Dat kan ons dus ook over komen. Daar moet je toch niet aan denken. Zoiets werkt lang door, geloof dat maar. Wat een domper. Maar eigenlijk moet je daar niet aan denken. Anders kun je niets meer organi seren. Toch ben je natuurlijk altijd opgelucht als na een schoolreisje iedereen gezond de bus uitstapt." Dat gebeurt meestal, rapporteert Veilig Ver keer Nederland (WN). „Gelukkig gebeuren er weinig ernstige ongelukken," zegt VVN- woordvoerder Bert Woudenberg. Desondanks schreef Veilig Verkeer Nederland een brand brief over veiligheid schoolreisjes naar het departement van onderwijs-staatssecretaris T. Netelenbos. „We waren al langer van plan een brief te schrijven. Deze brief is géén antwoord op het ongeluk met die scholiere. We hebben deze brief geschreven omdat we vrijwel ieder jaar rond deze tijd door ouders benaderd worden. Zij willen weten of schoolreisjes en ook ande re schoolactiviteiten per autobus wel veilig zijn." Volgens Veilig Verkeer Nederland is er bij scholen en ouders dan ook behoefte aan meer regels die houvast geven. Woudenberg: „Bij voorbeeld vastleggen dat er op iedere zit plaats één kind zit. Dat er regels zijn wat de begeleiding betreft. Zoveel leerliiigen, zoveel begeleiding. En misschien is het wel nodig de controle te verscherpen." „Wij houden ons in ieder geval strikt aan de regels," verzekert bedrijfsleider P. Evers van het Willebrords touringcarbedrijf Muys- Scaldis. „We gaan regelmatig op pad met scholen en dan zorgen we ervoor dat we aan alle wettelijke voorschriften voldoen." Die voorschriften staan toe dat kinderen on der de twaalf jaar met zijn drietjes op één bank zitten. „Met zes man begeleiding kom je dan in totaal op 66 man in een bus voor vijf tig personen," rekent Evers voor. „We spre ken dat ook altijd door met de scholen die zich bij ons aanmelden." „Het gesprek begint dan meestal met, we zijn een arme school. Maar dat wil niet zeggen dat je dan een loopje moet nemen met de veilig heid. Als we vinden dat er te weinig begelei ding is, zeggen we dat gerust. Een chauffeur moet zich bezig houden met het rijden en het verkeer." Volgens de touringcarbedrijven komt het te vaak voor dat de chauffeurs ook nog eens de kinderen in de gaten moeten houden. „Die begeleiding is zo belangrijk," zegt een woord voerder van Cito Tours uit het Zeeuws- Vlaamse Axel. „Dat is toch een taak voor de school. Wij zorgen er voor dat er met de bus niets aan de hand is, dat er een goede chauf feur is en dat aan alle voorschriften voldaan wordt." Soms is het gewoon niet te voorkomen, verze keren de touringcarbedrijven. Evers: „Neem dat ongeluk met dat meisje. Heel triest. Dan kun je zeggen, zorg er voor dat het luik niet open kan. Maar de wet zegt nou net dat het luik open moet kunnen als er wat gebeurt, lo gisch. Of neem de nooddeur, die moet altijd van binnenuit te openen zijn. Ook verleidelijk (ADVERTENTIE) bl| uba |eed 'isjoq do doou>| s1u" Gerrit van der Valk zou verboden wapen hebben Den Bosch - De officier van justitie in Den Bosch ver denkt Gerrit van der Valk van verboden vuurwapenbe zit. Bij een aanhouding van Van der Valk vorig jaar in Nuland zou de politie enkele kogels van negen millimeter en/of een pistool hebben ge vonden. Hij moest voor deze overtreding gisteren bij de politierechter in Den Bosch verschijnen. De politierech ter en de officier van justitie wachtten echter vergeefs op zijn komst. Reden: het par ket was vergeten de dag vaarding naar Van der Valk in Zwitserland te sturen. Justitie kan Van der Valk nu opnieuw gaan dagvaarden. Den Haag (anp) - Bijna ze venduizend kinderen tussen de 4 en 12 jaar raken per jaar zodanig gewond tijdens het spelen op een speelveld of in een speeltuin dat een bezoek aan de EHBO-afdeling in een ziekenhuis noodzakelijk is. De meeste ongevallen doen zich voor bij kinderen tussen 4 en 7 jaar, en vaker bij jongens dan bij meisjes. Dit blijkt uit een onder zoek dat de stichting Consument en Veiligheid gisteren heeft ge presenteerd. Van alle ongevallen die zich bui ten voordoen met kinderen tus sen de 4 en 12 jaar vindt meer dan de helft plaats op de straat of op de stoep (54 procent). Op het sportveld en het schoolplein ra ken respectievelijk 13 en 8 pro cent van de kinderen zo gewond dat ze een EHBO-afdeling in het ziekenhuis moeten raadplegen. Bij de stichting zijn geen cijfers bekend over verwondingen die thuis of bij de huisarts behandeld zijn. Bij de meeste speelverwon- dingen gaat het om een verwon ding aan de arm, zo'n 41 procent. In een vijfde van de gevallen is sprake van een hoofdwond. On gevallen met dodelijke afloop ko men slechts sporadisch voor, al dus de stichting. Verreweg de meeste kinderen (65 procent) raken gewond door een val uit een klimrek, glijbaan of Van onze Haagse redactie Den Haag - Het kabinet wil serieus overwegen het kies stelsel zo te veranderen dat in de toekomst elke kiezer bij verkiezingen voor de Tweede Kamer twee stem men mag uitbrengen. Eén stem op landelijke kandida tenlijst, één stem op een re gionale kandidatenlijst. De helft van de 150 kamerleden zou zo via landelijke lijsten een zetel verwerven, de andere helft via regionale lijsten. Het land zou daartoe worden ver deeld in een aantal districten, elk goed voor ongeveer tien Kamerzetels, afhankelijk van het inwoneraantal. Het voorstel is bij het kabinet op tafel gelegd door de ministe riële commissie voor bestuur lijke en staatrechtelijke ver nieuwing. Onder leiding van minister Dijkstal (WD, Bin nenlandse Zaken) hebben de ministers Sorgdrager (D66, Justitie), Van Aartsen (WD, Landbouw) en Pronk (PvdA, Ontwikkelingssamenwerking) en de staatssecretarissen Van der Vondervoort (PvdA) en Ko- hnstamm (D66), beiden van Binnenlandse Zaken, een ak koord bereikt. Het voorgestelde nieuwe stelsel heeft trekken van het Duitse kiesstelsel. In de Bondsrepu bliek mogen kiezers ook twee stemmen uitbrengen: één op een regionale kandidaat en één op de landelijke lijst van zijn voorkeur. Met het voorgestelde gemengde stelsel blijft toch de evenredige vertegenwoordiging - een par tij krijgt zetels naar rato van het behaalde aantal stemmen - in stand. Want de bedoeling is een gematigd districtenstelsel in te voeren, waarin ook de re gionale zetels verdeeld worden overeenkomstig het aantal stemmen dat partijen hebben behaald. Dus anders dan in een volledig districtenstelsel krijgt niet de parij die in een bepaald district de meeste stemmen verzameld alle in dat district te verdelen zetels. Invoering van een gematigde districtenstelsel wordt al gedu rende vele jaren door D66 be pleit. Het nu gekozen voorstel lijkt een compromis tussen tegen standers en voorstanders van een gewijzigd kiesstelsel. Om dat in de ministeriële commis sie de drie regeringsfracties ie der met twee bewindslieden zijn vertegenwoordigd, lijkt het aannemelijk dat het voor stel het in het kabinet haalt. Wat vervolgens de Kamer er mee doet, is een stuk onzeker der omdat de WD weinig voelt voor het districtenstelsel in welke vorm dan ook. In het verkiezingsprogramma van de PvdA wordt herziening van het kiesstelsel naar bijvoorbeeld het Duitse model bepleit. Bij eerdere discussies keerden ook de kleine partijen zich te gen invoering van een distric tenstelsel, mede omdat ge vreesd werd dat zij daardoor zouden worden benadeeld. Binnenlandse Zaken heeft uit gerekend dat de in mei van het vorig jaar verkozen Tweede Kamer er nauweljks anders zou hebben uitgezien als ze geko zen zou zijn volgens het nu voorgestelde gemengde kies systeem. Eindhoven (anp) - AO V-oprichter Batenburg heeft gisteren for meel per brief aangekondigd de faillissementsaanvraag van het AOV-hoofdbestuur bij de rechtbank in Den Bosch weer in te trekken. Volgens Batenburg was het hoofdbestuur niet gerech tigd het faillissement van het AOV aan te vragen. hoor, zo een nooddeur." De actie van de WN is de Nederlandse Ka tholieke Oudervereniging uit het hart gegre pen. Die vereniging heeft al vaker aan de bel getrokken. Te weinig begeleiding, te veel kin deren in een bus, geen gordels en in de bus wordt teveel toegestaan, is de kritiek in een notedop. Evers: „Hoe je ook bekijkt, die begeleiding is en blijft het belangrijkste. Als die begeleiding goed en voldoende is, gebeurt er niets. En dan bedoel ik dat die begeleiding er zich bewust van moet zijn dat er begeleiding moet zijn. Begrijp je?" Voldoende begeleiders vinden is echter niet altijd even gemakkelijk, is een noodkreet uit het onderwijs. „Klopt," zegt Rob van Haren, directeur van de Montesorischool in Ooster hout. „Als we niet voldoende ouders hebben, gaat het niet door. Maar dat geldt niet alleen voor de busreizen. Als we met zijn allen fiet sen, moet er per acht leerlingen minimaal een begeleider zijn. „Altijd moet je goed nagaan of de regels na geleefd worden," zegt ook KSE-rector A. Rombouts. „Misschien een beetje wrang om te zeggen, maar als je van dat ongeluk hoort, ga je onmiddellijk bij je eigen school na of al les volgens de regels verloopt." Misschien zijn de ouders toch wat geruster, als de voorschriften in wat strengere en dui delijke regels gevangen worden, meent VVN- woordvoerder Rob Woudenberg die er in een adem aan toevoegt dat het aantal schoolreis jes terugloopt. „Te duur en te weinig begeleiding waardoor de scholen de verantwoordelijkheid niet ne men." „Daar merken wij in ieder geval niets van," reageren Muys Scaldis en Cito Tours. En de KSE-rector: „Er zijn dagen dat we met negen tot tien bussen op pad gaan." Het hoofdbestuur van het AOV diende vorige week de faillisse mentsaanvraag in, toen bleek dat tegenover een schuldenlast van bijna drie ton slecht 282,45 gul den in kas zat. De faillissements- rechter in Den Boschwilde daar over vorige week echter nog geen uitspraak doen, omdqt hij eerst èen door Batenburg uitgeschre ven vergadering van AOV-leden in Utrecht wilde afwachten. Op die vergadering, die afgelo pen zaterdag plaatsvond, werd onder regie van Batenburg het voltallige hoofdbestuur ge royeerd. Volgens Batenburg betekent dat dat het hoofdbestuur daardoor niet gerechtigd was het faillisse ment aan te vragen. De AOV-op- richter beweert bovendien dat er geen sprake is van een schuld van 300.000 gulden maar dat het gaat Rotterdam (anp) - Kankerpatiën ten die medisch zijn uitbehan- deld, maar nog wel ziekenhuis zorg nodig hebben, komen in de dr. Daniël den Hoed Kliniek in Rotterdam voortaan op een apar te afdeling te liggen. Daar krijgen ze zorg die de laat ste periode in hun leven van een zo goed mogelijke kwaliteit moet laten zijn. Minister Borst van Volksgezondheid heeft de afde ling gisteren geopend. Om de omgeving aangenaam te maken, is gekozen voor een niet- traditioneel ziekenhuisinterieur met kleur,houten meubilair en accessoires die het idee van een huiskamer moeten weergeven. Er kunnen acht patiënten verblijven en er is voldoende ruimte om fa milie te ontvangen. om ten hoogste 80.000 gulden. Hij zou inmiddels voldoende geldschieters hebben gevonden om die schulden op korte termijn te voldoen. Volgens een woordvoerder van de Bossche rechtbank gaat, de zit ting over het faillissement van het AOV, di^, voor volgende week donderdag op de rol staat, ge woon door. De rechter zal dan eerst bepalen of de faillissement saanvraag van het AOV-hoofd bestuur wel rechtsgeldig is. Alphen aan den Rijn (anp) - Een 45-jarige duiker uit Scheveningen is in de nacht van dinsdag op woensdag in een pijpleiding in Alphen aan den Rijn door verstikking om het leven gekomen. De 21-jarige zoon van het slacht offer verloor dinsdagavond rond half elf contact met de kikvors man en sloeg alarm. Om half één heeft een team van de brandweer het slachtoffer geborgen. De duiker was aan de Leidse Schouw bezig met het aanbren gen van een pomp in een pijp van 780 meter lengte die onder water ligt. De buis heeft een doorsnee van een meter en voert gezuiverd water van een zuiveringsinstalla tie van het Hoogheemraadschap Rijnland af naar de Oude Rijn. Deze installatie was ongeveer een maand in bedrijf. Het grootste deel van de buis was al drooggelegd. De omgekomen man moest de pomp installeren om water dat tussen de vijftig en honderd meter van het einde van de pijp was blijven hangen te verwijderen. Daarna zou de buis worden geïnspecteerd op verzak king. De toedracht van het onge val is de politie nog een raadsel. (ADVERTENTIE) schommel. Ruim 15 procent loopt letsel op door een struikelpartij op de grond. Iets minder dan 7 procent botst met een bewegend object (een schommelzitje, een wipplank). Uitgesplitst naar speeltoestel doen de meeste ongevallen zich voor bij het klimrek (32 procent). Daarna volgen de glijbaan (16) en de schommel (13). Met de wip, kabelbaan en in de zandbak ge beuren de minste ongelukken. De stichting heeft onderscheid gemaakt naar jongens en meisjes en de manier waarop zij de ver wonding hebben opgelopen. Jon gens vallen vaker op grond, meis jes verliezen eerder hun even wicht op een speeltoestel. Nü in de winkel

de Stem | 1995 | | pagina 3