STEM Zakdoeken uit de linnen-la n Theater-affiches weerslag van 50 jaar toneelbedrijf Hoge finan cierings lasten? Derde Groots Festival van het Levenslied in Tilburgse binnenstad Mry-artiesten uit Europa Canada op zevende festival Hu^KennSi Wij verzoeken iQ3 ilDINGEN rs-ers )8380- 32514 vboyfeesten' in cafés in Zevenbergen instelling 50 jaar Suske en Wiske Kleine expositie in Den Bosch gen. eda. ■ur. ■76, |82. Zet nu uw lening om I Kroonkrediet I Ook met BKR problem! Tel. 01608-8g| lijk maatje voor een ihi lijke vriendschap Brm o.nr. 3121. 'm' DE UiT GIDS DONDERDAG 15 JUNI1995 DEEL streken zakdoeken kunnen weer duit de linnen-la want zaterdag udeTilburgse binnenstad voor maal het Groots Festival van evenslied gehouden. terug wenst te ont vangen van de act verteerder, is t« verstandig een aa Uzelf gerichte gefrankeerde enve loppe bij uw reacti bij te voegen. onze adverteerder; die met brieven o.n adverteren en beli ven foto's en brievi te retourneren c.r altijd te antwoord; dit ook werkelijk t( doen. Als u wilt reagere op advertenties me brieven onder nurri mer, gelieve u links boven op de enve loppe duidelijk briefnummer uit d advertentie te vei melden en uw bri; te adresseren De Stem, postbu 3229 4800MB Bred u i m Indien U Foto's ed staat dan ln het teken van Ne~ *jstalige muzikale gezelligheid, ij de meezingers van Bonnie St. 'en Vader Abraham, dit jaar de !Cis. Het Holland Duo sluit het deel af terwijl Arie Passchiers aiiesgaat vervangen," aldus be filbert van Dam namens Black en ten dispuut van TSC St. Olof dat je tweede keer de organisatie ter beeft genomen. aiddaguren zijn vanaf 14.00 uur te bet Piusplein de Delftse bistro houdster Ankie, Colinda, de 19-jarige Tilburger Patrick Huijbregts, The Moonlights, Wilma van Tilburg en Het Holland Duo. Het avondprogramma, dat rond 20.30 uur begint, telt naast Arie, Berry van Wijck en Frans Bauer grotere namen als ex-Tilburgse Bonnie St. Clai re en grote smurf Vader Abraham. Op de Paleisring zijn gelijktijdig optre dens van Ome Cor's Show Duo, Trio Hasjee en Fisherman Friends terwijl 's avonds De Pinheads, De Salmonella's, Harte Heren en Moeders in Nood hun hartverscheurende muzikale capriolen over het veelkoppige publiek uitstorten. Eerder dit jaar zijn er drie voorronden gehouden in hartje Tilburg en op de tweede auditie-avond voor het Festival van het Levenslied kwamen er zelfs twee winnaars uit de bus: Patrick Huij- brechts met De Glimlach van een Kind en Fisherman Friends met Levensecht. De eerste 'voorronde werd gewonnen door Ankie en een derde door Ome Cor's Show Duo. De presentatie is de gehele dag - net als vorig jaar - in uitstekende handen van de zingende cd-verkoper uit Waalwijk, landelijk beter bekend als Deurzakker Clemens van Bracht. „Naast het podium op het Piusplein is er ook dit jaar weer een podium op de Pa leisring. Hier is plaats voor het alterna tieve genre levenslied: het Nederlands talige lied met een ondeugende knipoog, maar wel recht uit het hart. De presen tatie is hier in handen van twee traves tieten. Behalve gevestigde namen treden hier ook winnaars uit de voorronden op," aldus Van Dam over de locatie Pa leisring. Een enkele artiest verdient nadere uit leg. Frans Bauer bestormde ooit de Me ga Tip 30 met zijn eerste single Als Ster ren Aan De Hemel Staan. Theaterbu reau Jan Vis uit Rosmalen weet te mel den dat de single direct binnenkwam op nummer 29. Frans' nieuwste plaatje is getiteld Waarom Heb Jij Mij Verlaten? Het Holland Duo bestond uit Brabander Jan en de Utrechtse diva Marianne We ber. Beide cd's van dit duo werden met goud bekroond. Maar Marianne wilde op eigen benen staan en Jan ging verder met het Roosendaalse nachtegaaltje Anske Mentsey. Michael Katon is zaterdag de topact van het vierde Crossroads Bluesfestival in Hoogerheide. Onder het motto 'unplugged' verzorgt Tröckener Kecks zater dag een speciaal akoestisch con cert in café De Ruif in Chaam. The Brandos brengen zondag een combinatie van folk en gi taarrock in De Speye in Sas van Gent. De Poolse tenor Andrzej Szadkowski zingt woensdag avond in Willemstad. Vader Abraham is een van de hoofdacts foto archief de stem en in Nederland weer de lissen (met practicums) Jk verzorgd en worden in idelijk examen. ek Elektronica tuigbouw istechniek lebieden Jler postzegel zenden aan: -rdnummer 85, 6710 VB EDfc i WM foto cojan van toor P treedt op in Zevenbergen. verslaggever bergen - Op de Markt in Zevenbergen wordt komend inde het zevende International Country Festival Zeven- kgehouden. Een batterij country-artiesten uit Europa en ■-Amerika staat klaar om het podium te betreden. rel «ijkt het Country Fes- itveel af van voorgaande JOp de hoek Markt/Doel- t een podium te staan ir de bomen van het par tem aan de Molenstraat country-braderie |0m entree te kunnen hef- dt het festivalterrein af- ®gen een tientje per dag. tog steeds nodig om het K financieel rond te krij- lilta John Melissen na- P organisatie. Hij is blij srveel Zevenbergse gezin nen beschikbaar stellen. Ipstgezinnen zijn onze p sponsors." g staat ook een pop de rolschaatsbaan in «ste haventracé. Tussen '611.00 uur zijn daar enke- «ildeelnemers gratis te be- loi, te weten Renegade en Mühleis, Ne twee festivaldagen zal gjtïziek op de Markt klin- «19.00 en 20.00 uur. Dit fd met kerkdiensten, issen speelt met het idee M jaar enkele gospel- ®°P te laten treden in de 1-acts worden steeds Wer in de countrymu- P® Melissen, fftjaar zijn de jam-avon- Tjwl het festival worden 1®- Om muzikanten en andere belangstellen- fi,;fgenheid te geven vrij- I, ®t elkaar te musiceren, "wg in café 't Stap- 1 zaterdag in café De Pauk 's avonds- 'cowboyfeesten' gehouden. Vrijdag werkt de band Renegade mee en zaterdag The Four M. De deelnemende bands komen dit jaar uit Canada, Zwitserland, Engeland en Nederland. Uit Ca nada komen de zangeres Diane Raeside en de zanger Grant Tin- gey. Laatstgenoemde won de jaarlijkse Canadian Open Coun try Singing Contest. Diane Raesi de komt naar Zevenbergen om haar nieuwste cd te promoten. Ook uit Canada komt de vier koppen tellende Mark LaForme Band. Daniela Mühleis Band komt uit Zwitserland. Volgens John Melis sen kun je dit orkest de Zwitserse Pussycat noemen. Melissen ont dekte de band tijdens het Visagi- no Country Festival in Litouwen in 1993. Wie van The Eagles en The Ever- ly Brothers houdt, mag The Fat Cat Band uit Engeland niet mis sen. Deze harmony-band bestaat vier jaar. Uit Nederland komen Windfall, Phoenix, Renegade (af splitsing van Keep it Country), Tenderfoot en Piece of Cake. Het country festival begint zater dag om 15.00 uur. Melissen heeft er bewust voor gekozen om het festival iets later te laten begin nen 'omdat het publiek het eerste uur steeds verstek liet gaan'. Bur gemeester dr. A. Seelen spreekt het publiek om 20.00 uur toe. Zondag begint het feest om 14.00 uur. Op beide dagen is het tegen middernacht weer stil op de Markt. >W-i ^"erslaggever De striphelden Suske en Wiske staan dezer dagen langstelling dan ooit. 'e theater in Breda voert een uitgebreide campagne voor j^ritoop voor Suske en Wiske De Musical die eind deze Ui Première gaat. In Rotterdam begint vrijdag een ten- E over het Vlaamse tweetal dat dit jaar vijftig jaar 'be- -telling wordt gehouden in de Gemeentelijke Biblio- CLvo rit i?°gStraat 'n Rotterdam. Bij de opening morgen- !-!i5ck koek jaar Suske en Wiske' van Peter van lot j6 gepresenteerd. De tentoonstelling is vervolgens te Gelokt door een tamelijk juichend verhaal in ons aller Kampioen van de ANWB, waagden we het over de Zoom te gaan. In Bergen op Zoom moesten we wezen, lazen we. Voor het zogeheten A-A- A-menu. Dat staat voor ansjovis, aardbeien en asperges. Drie re gionale specialiteiten die de genieter het vocht uit de mond doen lopen. Count your blessings van Anthon Beeke won in 1993 de Nederlandse Theateraffiche Prijs. Door Marjan Mes De artistieke stand van zaken in het toneel valt aardig af te lezen aan het uiterlijk van de theateraffiches, die erbij ho ren. Maar ook de moraal en de economische toestand van een samenleving worden er in weerspiegeld. Tussen een to- neelafiiche uit 1949 en een uit 1990 bestaat een even groot verschil als tussen Albert van Dalsum en Pierre Bokma. Beide topacteurs komen voor op de toneelaffiches die tot en met 16 ju li worden geëxposeerd in het Noordbrabants Museum in Den Bosch. De eerste nóg slechts als naam op een simpel plakkaat uit 1945, de tweede gefotografeerd als een doorstoken, bloedende Hamlet op een prachtig theatraal affiche, be doeld als trekpleister voor het sei zoen 1986/1987 van het Publieks- theater. De bescheiden expositie in de Ga lerij (een doorgang in het museum) werd met materiaal uit het Neder lands Theater Instituut ingericht; 24 verschillende affiches uit vijftig jaar Nederlands toneelbedrijf, die ter gelegenheid van vijftig jaar be vrijding werden samengebracht. Het Theater aan de Parade in Den Bosch was mede-organisator. In 1945 begon het vrije Nederland se toneelleven met de voorstelling Vrij Volk door Toneelgroep 5 mei '45. Een terugblik in vijf bedrijven op de oorlog, geschreven door vijf auteurs onder wie Antoon Coolen, geregisseerd door o.a. Van Dalsum en gespeeld door 'alle tooneelspe- lers die de cultuurkamer hebben afgewezen'. Met het betreffende affiche, een armzalig druksel op goedkoop papier, opent deze kleine expositie. Ernaast hangt het even simpele drukwerk voor De Meeuw van de Haagsche Comedie uit 1949. Ook het affiche voor de oerversie uit 1957 van Het dagboek van An ne Frank door Toneelgroep Thea ter mag nog nauwelijks design ge noemd worden. Hoewel dat al wei het geval is met dat voor Ondine door de Haagsche Comedie uit 1952, maar dat affiche werd dan ook ontworpen door de fameuze Nicolaas Wijnberg; de de cor-, programmaboek- en affiche ontwerper wiens werk nog een ar geloos, vrolijk en speels karakter had. Van zijn hand zijn meerdere affiches aanwezig, zoals een speel se tekening met dansende lettertjes voor de voorstelling Irma la Douce. Een andere prominent aanwezige ontwerper, wiens affiches nog steeds actueel en verrassend zijn, is Anthon Beeke, de vaste fotograaf van regisseur Gerardjan Rijnders. Zijn beroemde ontwerp voor diens controversiële voorstelling Troïlus en Cressida bij Globe (1981) hangt ook op deze tentoonstelling. De billen van een vrouw met daartus sen een harig geslacht, met daarbo ven een paardenstaart. Vrouw en paard ineen dus; een foto die in 1981 feministes shockeerde, maar suggestief Rijnders' ontluis terende visie op het stuk samenvat te. Van Anthon Beeke is ook het prachtige affiche voor Medea van dezelfde regisseur bij Toneelgroep Amsterdam; een grofkorrelig por- tet in zwart-wit van de bovenste helft van het gezicht van hoofdrol speelster Kitty Courbois, met daar boven in goudkleurige belettering de naam van het stuk. Wie voor 16 juli de grote Disney- tentoonstelling in het museum be zoekt, kan deze theateraffiches even 'meepakken' want ze hangen in de gang die naar het fraaie Dis- ney-spektakel leidt. '50 Jaar Theateraffiches' in het Noordbrabants Museum in Den Bosch, 1 juni-16 juli. Zo is de Bergse asperge geen gewone witte asperge, maar 'de zilte mist van de Oosterschelde' geeft er een apart zweem aan. Lazen we. Maar de ansjovis, dat was het wat ons echt over de Zoom trok. Want vers kun je die zowat nergens anders in Nederland eten. Wel die superzoute slingertjes uit blik, ook lekker, maar dan op een pizza of in een pastasaus. Nee, de Bergse ansjovis is groter en wordt gevangen in de kom van de Oosterschelde door een uitster vend type van visserij, de weervisserij. Dat gaat met grote fuiken van wilgentenen en vissers die nog weten hoe je zilver uit de zee vist. We reserveerden in het café-restaurant De Teerkamer op de Gro te Markt, want reserveren moet je wel doen in deze beperkte pe riode dat de ansjovis er is. Het is er grand café-achtig, bruin en modern. Niet schieten op de pianist. Het A-A-A-menu aldaar vermeldde ansjovis met bruin brood als voorgerecht, asperges met zalm als hoofdschotel en aardbeien met ijs en slagroom bij wijze van nagerecht. Kosten: 52.50 per per soon. Niet echt goedkoop voor drie gangen dus. Maar wel apart. Hoopten we. Het duurde te lang voor de schotels op tafel kwamen. Drie gangen opdienen in ruim drie uur tijd betekent gewoon te lang tussentijds wachten en dat is niet prettig. De bediening zelf was professioneel en zeer vriendelijk. De licht gepaneerde en eerlijk gebakken ansjovis smaakte veruk- kelijk. Een beetje mediterraan zoals de sardine, stevig vissevlees dat makkelijk van de graat gaat. De combinatie met bruin brood en kruidenboter was prima. Geen poespas. De asperges. Voor mij altijd een wat moeilijk onderwerp want ik vind het één van de meest overschatte groentes van Nederland. Wel lekker, maar meer niet. Een echt zoet, vers doperwtje is naar mijn smaak veel verfijnder. Ik heb hard geprobeerd de zilte Oos- terscheldemist in mijn asperges te proeven, maar slaagde er niet in. Niemand aan tafel trouwens. Voor ons hadden ze gewoon op z'n Pools gestoken uit Limburg kunnen komen. Mijn gebakken zalm was te droog, maar dat was misschien pech, want de zalm néast mij was beter bereid. Snel naar de aardbeien. Alle complimenten daarover kloppen, want ze waren echt lekker. Zoet en vol en omringd met roomijs van zeer góede kwaliteit, het was een knaller van een nagerecht. Zouden wij in regionale stijl een oordeel moeten vellen over dit typische Bergse menu, dan zou dat aldus luiden: Achteraange- recht en Aanvangsspijs: A-sociaal Aantrekkelijk, Asperges: AUa, Aanvaardbaar, Afrekening: Aandehogekant, Aanbrengtijden: Af gekeurd, Ambiance: Aanmoedigend C.M. De Teerkamer is elke dag geopend van 11.00 tot 22.00 uur.

de Stem | 1995 | | pagina 25