Vergrijzing neemt verder toe' Een Finse gedachte over Europa DE STEM holen scoren uitzonderlijk hoog met slagingspercentages 'Kattenepidemie' in 4 Dit had ik nooit verwacht' G IA dierenasiel Terneuzen Nauwere samenwerking landbouworganisaties Kunstzinnige Vorming houdt 17 juni open dag dio mark neelemans dit jaar ntrum erberkmoes eeuws-Vlaanderen spant kroon ten opzichte van de rest van Nederland Zwaargewonde bij ongeval 'n Questie van Vakmanschap Wij zijn gespecialiseerd in de vervanging van slijtagedelen van uw auto, terwijl u wacht. Ma/vrijdag tot half 6 en zaterdags tot 1 uur. EUROPEES AG BOEI Zeeland DONDERDAG 15 JUNI 1995 DEEL1 lak kans op een 2e super honeymoon. irk neelemans teuzen. R EEN REPORTACE! zen en mogelijkheden (ook 's avonds) il. 01150-18184 fax 01150-16243 Lze verslaggever leuzen - Tevreden gezichten gis- j op de scholen voor algemeen t onderwijs in Zeeuws- anderen na de bekendmaking van ^examenresultaten. lagen zonder uitzondering, L Onbetwiste toppers waren vbo- Oostdijke in Oostburg en Blom-school De Schans in Terneuzen ïjlagingspercentages van 100. „Ook L de behaalde resultaten van hoog L waren," aldus de .adjunct-direc- fvan Oostdijke. De Schans, school voor speciaal onder wijs, leidt leerlingen op voor twee rich tingen: mavo en vbo afdeling verkoop. De dertien mavo-kandidaten slaagden allemaal, van de negen vbo'ers mogen er twee in de herkansing. „Zes gezakt op het hele stel," meldde De Rietvliet (vbo) in Hulst. Dat betekent dat 95 procent van de eindexamenkandida ten het zonder herkansing heeft gered. De afgelopen twee jaar waren de resulta ten op de school iets beter en moesten slechts drie tot vier leerlingen herexa mens doen. „Van de zes zijn er drie bij die vorig jaar wel geslaagd waren en nog een jaartje te rugkwamen om er nog een ander vak bij te doen. Waarschijnlijk hebben die het nu iets te licht opgepakt. Ondanks her haalde waarschuwingen. Maar je weet hoe dat gaat." Op het Ravelijn (mavo) in de Reynaert- stad was één van de 91 kandidaten voor lopig afgewezen, maar zij maakt volgens een docent 'zeeën van kans' om het felbe geerde diploma in dë herkansingsperio de alsnog te behalen. Het meisje was op een tiende punt gezakt. Een conrector van de Jansenius Scholen gemeenschap (havo/vwo) in Hulst rap porteerde een slagingspercentage van 86 en sprak de verwachting uit dat dit cijfer na de herkansing op negentig procent komt. Van de in totaal 153 examenkandidaten op scholengemeenschap Het Zwin (ma vo/havo/vwo) in Oóstburg haalden er vier de eindstreep niet zonder herkan sing. „Iets beter dan voorgaande jaren," luidde de reactie. Op De Steelant (vbo/mavo) in Terneuzen slaagde 98 procent van de vbo-kandida- ten en werden zes van de 48 mavo-leer lingen in eerste instantie afgewezen. Volgens P. Bertram van de school maak- en vier of vijf van hen echter een hele goede kans om het in de herkansing als nog te redden. De (voorlopige, benadrukt de rector) percentages geslaagden van het Zelden- rustcollege (mavo/havo/vwo) in Terneu zen zijn respectievelijk negentig, tachtig, en ruim tachtig procent. De leiding maakte gisteren in totaal 216 leerlingen blij met het diploma. De uitslagen op De Rede (vbo/mavo/ha- vo/vwo) in de Scheldestad tot slot: 96%, 95%, 75% en 83% na het eerste tijdvak geslaagd. ZIE OOK ZEELAND - C4: De geslaagden tonze verslaggever 'ielburg - De vergrij- jjvan de Zeeuwse bevol- u neemt ten opzichte [ide rest van het land de uende tien tot twintig i verder toe. Met name Zeeuws-Vlaanderen. [tzondering vormt Wal- ren, waar steeds meer kgeren dan ouderen ko ste wonen. I blijkt uit Demografische heiningen, een rapport over Louw van de bevolking, dat Istichting VMC Zeeland heeft jjakt. De totale bevolking van ■provincie groeit tot 2005 met pprocent tot 374.477 inwoners neemt daarna iets af tot S in 2015, Daarbij groeien I oudste leeftijdscategorieën ftig-plus) harder dan de jon- peen neemt het aantal ouderen i toe. De bevolkings lei is het grootst op Walcheren, «ij Zeeuws-Vlaanderen een ime van de bevolkingsom- g noteert. Deze regio is en i daarmee het meest ver- d en het meest ontgroend in met de andere iswse regio's. De Oosterschel- Jgio is en blijft wat grijzer, ir ook wat groener dan Wal sen. Het aantal gehuwden en (huwden neemt in de regio's |sterschelde en Walcheren toe, rat in Zeeuws-Vlaanderen. Idle drie de streken neemt het plweduwnaren toe, maar het t is dat het geval op Wal len. Ook het aantal geschei- fenneemt overal toe, maar het st in Zeeuws-Vlaanderen. peel heeft Zeeland een gro- i gehuwden en we- pffl in de bevolking en een 'iner percentage ongehuwden tfieidenen dan in de rest Nederland. Dat verschil naar verwachting geduren- e hele prognoseperiode ge laafd. Busboekjes ZWN vandaag iWerbaar leuzen - Als gevolg automatiseringspro- J®bij de drukker zijn I f ®uwe busboekjes van [Jtakvervoerder ZWN vandaag lever- ■-euwe editie had norma ls twee weken geleden in winkels moeten liggen siis 5°or ^eze Problemen ril t kber heeft de leve- J, e weken vertraging Wopen. „We vinden het gelend dat de nieuwe J2®5es Je Iaat voor de ior„ s<jbikbaar zijn. We fajL®in 'eder geval voor busboekjes vanaf van- I1 fel verltriigen zijn," al- I Ztan !J!00r(lvoerder van de 1 h»m ,gal wat mensen ei?.de afgelopen twee i'i-n i boekhandels met hott? i°f nieuwe bus- I ren beschikbaar wa- I <:r>men regelmatig iitw bij ons binnen met I n van If wachten af of l ,va,1<iaag leverbaar U' aldus een woordvoer- 1 bandek611 Temeuzense Stakende Philips-werknemers trokken in optocht door Terneuzen. aat 174 erneuzen 1199/31340 VERVOLG VAN VOORPAGINA Volgens de actievoerders ver schaffen de bonden zich met de nieuwe situatie eindelijk een vol waardige onderhandelingsposi tie. ;,We hebben nu tenminste wat in te brengen. Iemand die in Amerika ter dood verdoordeeld is gaat toch ook niet over de vormen van executie onderhandelen. Die probeert er toch ook iets beters uit te halen. Philips heeft tot nu toe gezegd dat alternatieven niet bespreekbaar zijn. Welnu, als je dan weet te bereiken dat Philips ook naar ander oplossingen gaat kijken heb je wat bereikt," aldus een actievoerder. Het vertrouwen dat het óverleg zal uitmonden in behoud van vol ledige werkgelegenheid is giste ren gestegen. „Dat had ik nooit verwacht. Dat het plan van tafel is, is heel veel waard. Ook de toe zegging dat gepoogd zal worden om zoveel mogelijk Philips-acti- viteiten te behouden wekt ver trouwen," aldus een werkneem ster die al meer dan dertig jaar bij Philips werkt. „Ik had eerlijk gezegd verwacht dat Philips voet bij stuk zou houden. Philips stond met de uitspraak van mi nister Wijers wel er sterk. Wijers gaf Philips gewoon gelijk om de produktie naar lage-lonenlanden te verplaatsen." De stakers hiel den gisteren poortacties maar trokken rond het middaguur ook de binnenstad van Terneuzen in om het winkelende publiek bij de acties te betrekken. De acties van de stakers kregen de afgelopen dagen veel steun in de regio. Het Steuncomité 'Philips Terneuzen', met gedeputeerde D. Bruinooge binnen de gelederen, oefende druk uit op de top van Philips in Eindhoven om de pijn voor Zeeuws-Vlaanderen zo veel mo gelijk te verzachten. Ook de Zeeuws-vlaamse politiek kwam in beweging. De gemeente raadsfracties van de VVD deden gisteren per fax een dringend be roep op de Tweede Kamer op de Philips-trein tegen te houden. De WD vindt dat het kabinet stel ling moet nemen tegen bedrijven die hun werkgelegenheid naar la ge loonlanden verplaatsen. „Phi lips krijgt van het Rijk 45 miljoen aan subsidie (lastenverlichting) en het zou toch van de gekke zijn, indien dit niet voor structurele arbeidsplaatsen gebruikt zou worden. Werk, werk, werk is toch ons WD-advies." Philips Terneuzen lijkt voor de VVD een testcase die 'bij succes grote gevolgen kan krijgen in Ne derland, met name voor tech nisch minder hoog werk, aldus de WD in een oproep. Van onze verslaggever Terneuzen - De medewerkers van het Dierenasiel Zeeuws- Vlaanderen kijken er al niet meer van op. Deze periode van het jaar is 'kattentijd'. Er worden veel jonge poesjes geboren. De baasjes kunnen ze niet kwijt, zetten ze aan de deur en zo komt het katten- kroost in het asiel in Terneuzen terecht. Alle inspanningen van de asiel medewerkers ten spijt, gebeurt dit sinds jaar en dag. Er zitten momenteel 22 jonge katjes in het dierenasiel in Ter neuzen. Met het aantal volwas sen katers en poezen is de kat- tenbevolking in het asiel op dit moment zestig in totaal. Nor maal gesproken, zegt Hanneke de Ruiter, beheerster van het Dierenasiel Zeeuws-Vlaande ren, zitten er rond de veertig poezen in het asiel. Zijn er wel mensen die zich liefdevol willen ontfermen over de kittens „Gelukkig wel," zegt De Ruiter, „hoewel som mige mensen komen kijken en afhaken omdat ze het te duur vinden." Wie een kat uit het asiel wil adopteren, moet daar 95 gul den voor betalen. Voor dat be drag zijn de beestjes dan weL ingeënt, getatoueerd, gesterili seerd of gecastreerd en krijgen ze een paspoort mee. „Dat is niet veel geld. Want de mensen staan er niet bij stil dat het normaal al zo'n honderdvijftig gulden kost om een kat alleen te laten steriliseren of castre- ren. De 'kattenepidemie' houdt vol gens De Ruiter nog wel even aan. „Het duurt zeker tot sep tember, oktober." Van onze verslaggever Cadzand - De drie landbouworganisaties (NCB, WLTO en ZMO) in West-Zeeuws-Vlaanderen gaan nauwer samenwerken. De drie besturen besloten onlangs tot de oprichting van een sa menwerkingsverband met als naam Agrarisch West-Zeeuws- Vlaanderen. De drie organisaties spelen hier mee in op maatschappelijke ont wikkelingen van de laatste jaren waarin de wenselijkheid van de vorming van één landbouworga nisatie steeds duidelijker werd. Doel van het samenwerkingsver band is het behartigen van de agrarische belangen met name naar de verschillende overheden in West-Zeeuws-Vlaanderen, ge sprekspartner zijn voor overige maatschappelijke organisaties en het organiseren van ledenactivi teiten. Volgens secretaris J. Flikweert is er al vanaf 1974 sprake van een samenwerking maar die is nooit formeel vastgelegd. En daar is binnenkort sprake van door de vorming van één bestuur. Het nieuwe bestuur wordt 21 juni voorgesteld op het bedrijf van P. Risseeuw aan de Bosweg in Cad zand. „Voor de leden verandert niet zo veel maar naar de leden toe zijn we nu één club. Zo wordt voor taan één winterprogramma ge houden in plaats van drie.' Zo hoeven we nog maar één jaarver gadering uit te schrijven in plaats van drie jaarvergaderingen van de drie landbouworganisaties." Van onze verslaggever Oostburg - De Kunstzinnige Vorming in West-Zeeuws-Vlaan- deren presenteert door middel van een tentoonstelling en een open dag in den Hoekzak in Oostburg het komende cursussei zoen. FOTO'S CAMILE SCHELSTRAETE Tijdens een bijeenkomst in actiecentrum Het Meulegat in Sluis kil besloten de stakers te praten met Philips. De tentoonstelling bestaat uit een selectie van het werk van cursisten en is tot zaterdag 17 ju ni te zien in de hal van den Hoek zak van 09.00 tot 21.00 uur. Op zaterdag tot 12.00 uur. Op zaterdag 17 juni wordt tevens een open dag gehouden in de lo kalen en ateliers van den Hoek zak. Belangstellenden zijn van 10.00 tot 15.00 uur welkom om zich te laten informeren over de komende cursussen en projecten. De hele dag zijn er cursisten aan het werk en ook de docenten zijn aanwezig. Om 11.00 en 14.00 uur zijn er bal let-uitvoeringen van de leerlin gen dansante vorming. De Kunstzinnige Vorming heeft ook voor het komende seizoen een breed aanbod op het gebied van tekenen/schilderen, beeldhou wen, keramisch werken, textiel én grafische technieken. Daar naast zijn er nog cursussen klas siek- en jazzballet, kinderateliers en een werkplaats voor middel bare scholieren. Speciaal voor de zomer is er onder andere een cur sus buiten tekenen en aquarellen. Tevens is er een nieuwe zomer cursus voor scholieren vanaf 14 jaar. Het gaat om een cursus straattheater, speciaal ontwik keld om de vele badgasten dit zo merseizoen te vermaken. Sint Kruis - Bij een verkeerson geval nabij Sint Kruis is dinsdag middag een 23-jarige inwoner uit Biervliet zwaar gewond geraakt. Per amulance is hij overgebracht naar het Accademisch ziekenhuis in Brugge. Het ongeval gebeurde rond vijf uur op de kruising Mo lenweg/Eiland. De Biervlietenaar reed met zijn personenauto over de Molenweg en kreeg geen voor rang van een 46-jarige automobi list uit het Belgische Sint Lau- reins. Deze werd licht gewond. De auto van het slachtoffer werd geheel vernield, het Belgische voertuig zwaar beschadigd. (ADVERTENTIE) In verband met verhuizing, tl/delllk alleen BREDATILBURGSEWEG 139. TEL. 877510 OOSTERHOUT ABDIS V. THORNSTR. 70. TEL. 57590 DRIE dagen dwaal ik nu al door de gangen en de zalen van het Europees Parlement in Straats burg. En ben ik er wat wijzer door geworden? Is het inzicht verbeterd, het oordeel gevormd Poeh. Wat ik tot nu toe te weten ben gekomen is onder meer dat de meeste Europarlementariërs op nieuwe Nederlandse journalis ten afkomen als vliegen op stroop. Ze willen allemaal in de krant. Juist omdat weinig nieuwsmensen hun bezigheden nieuwswaardig en belangrijk vinden. Soms is de hang naar publiciteit van de Euro's gênant. „Laurens Jan zoekt je hoor," deelde een voorlichter me op ge wichtige toon mee. Laurens Jan Brinkhorst bedoelde hij, de top man van de Nederlandse demo craten. Die heeft in heel zijn le ven nog nooit gehoord van ene Cees Maas, maar is er nu naar stig naar op zoek, ik ben onmis baar kennelijk. Zulke dingen moet je als journalist onmiddel lijk relativeren en je eigen koers gaan varen. Anders word je de hele week geleefd door dé Eu ro's. Die vaak weinig te melden hebben maar toch allemaal een interview wensen. Ben ik wijzer gewerden Op het moment dat ik dit stukje in mijn portable computertje tik, zit ik in de Afgevaardigdenbar. Op de plek waar commissaris Hans van den Broek gisteren koffie zat te drinken met prins Constantijn en diens vriendin. Mevrouw Ma- ij-Weggen heeft zojuist het woord gevoerd in de vergader zaal over de komende vrouwen conferentie in het voormalige Peking, en loopt peinzend voor bij. Twee Spaanse Euro's lijken een enorme ruzie te krijgen, maar slaan elkaar dan hard la chend op de schouders. Europa als aardig kijkspel. Maar stelt het wat voor Is de Unie een geldverslindend, steeds weer tussen Brussel en Straats burg verhuizende (je struikelt hier in de gangen constant over de stalen verhuiskisten) trage moloch van duurbetaalde politi ci en ambtenaren Ja, dat is het. Daar ben je hier snel achter. Maar het is veel meer en daar kom je hier ook wel achter. De Euro Nel van Dijk van de Groenen heb ik straks bewonde rend gadegeslagen toen ze het woord nam over die vrouwen conferentie, waar ook de Euro Maij mee bezig was. Nel van Dijk stond te zwaaien met haar armen om haar woorden kracht bij te zetten. Die sterke vrouw hield een bewogen toespraak waaruit haar grote betrokken heid bleek. Die absolute afwe zigheid van onverschillig poli tiek gedoe, meer van deze men sen en je hebt een krachtig par lement. En dat is het nu niet. De Unie is een economische reus met een dikke portemonnee, maar een politieke dwerg die aan de lei band loopt van alle lidstaten met hun verschillende belangen. Maar er is veel gebeurd en het gaat de goede kant op met Euro pa, die hoopvolle geluiden hoor je hier veel. Ik heb uit de papier bergen hier wat losse wapenfei ten verzameld die regelrechte gevolgen hebben voor de mensen in Nederland. Er zijn scherpere normen gekomen voor een scho nere, auto. De geluidshinder door motorfietsen is verminderd. De prijzen van geneesmiddelen zijn meer aan banden gelegd. Bij de Europese markt voor aanbeste dingen door de overheid dienen steeds de arbeidsvoorwaarden te gelden van het land waar het werk wordt uitgevoerd, zodat 'sociale dumping' wordt voorko men. Er is een verbod op de in voer van zeehondenbont geko men, Europese tv-produkties worden voortaan beschermd, schadelijke, kunstmatig toege diende hormonen in vlees zijn verboden geworden en er zijn miljarden Ecu's gepompt in on derzoek naar kanker en aids, de ontwikkeling van het Zeeuwse platteland en steunprojecten in Zuid-Afrika. Het is maar een heel kleine greep, besef ik, nu ik dit over lees. Naast me zit een Fin die een beetje een vriend is geworden de afgelopen dagen. Hij is geen Eu ro, maar medewerker van de nieuwe Finse fractie. Gister avond hadden we het er over en hij zei: „De grote verdienste van dit Europese bestuur is voor mij dat we hier als lidstaten met el kaar praten, en niet meer op el kaar schieten." Of ik dat een goede gedachte vond, vroeg hij. Ik zei: „Goed? Dit zet ik morgen in de krant." Hij grinnikte wat, en aan de an dere kant van het glas kuierde 'Laurens Jan' voorbij. Zocht LJB soms iets Ik keek mijn Finse buurman aan en zei: „Long live Europe." Hij antwoordde met: „Yeah,yeah."

de Stem | 1995 | | pagina 17