ulst weigert varkenshouderij 00 Op de grens van zout en zoet IMMER IS PARAPLU ISLIPPERS 'EKEN Gelegenheid DE STEM 85,000 kirk [uziekspektakel 'Van Strauss tot house' moet vervolg krijgen mTNMR Waterschap pakt toch lambronsestraat aan Volladen die kruiwagen DAG KLAPPER Forse kritiek GPV/SGP op onderhoud in Axel Wat dacht u van O km op de teller? [ester krijgt geen milieuvergunning wegens te hoge uitstoot ammoniak Vpro-radioprogramma in eken Land van Saeftinghe dy Jordy ZEELAND C2 K BRAM OOMENS Dees kan al 50 jf 1 BS# |SfcCrdL9ers; Bustocht langs inpolderingen en Tachtigjarige Oorlog Jongen (10) mishandeld f13.995,- FEEL FREE, FEEL SUZUKI deStem DINSDAG 13 JUNI 1995 hri onze verslaggever ,stHet muziekspektakel KL Strauss tot house' in 1st moet een vervolg krij- Daar is bijna iedereen in jïst het over eens. JU ar moeten we ons de komen- itijd serieus over buigen," vin- In cultuur-wethouder P. Wee- r' en voorzitter Th. Mat- leuws van Hulst Reynaertstad. Ij tweetal werd zaterdagavond overstelpt met enthousiaste reac ties. Ze houden het erop dat zo'n vijfduizend belangstellenden de Grote Markt en omgeving be volkten. De politie had echter de indruk dat er wel achtduizend bezoekers in de autovrij gemaakte binnen stad vertoefden. „Als het weer wat beter was geweest hadden we gemakkelijk een verdubbeling van het aantal bezoekers kunnen hebben," schatten Weemaes en Mattheeuws. Tijdens het muziekspektakel tra den zaterdagavond Anita Meijer, Two brothers on de fourth floor, Clouseau, salonorkest Sa Capo en John White's Big Band op. Het evenement kostte zo'n 100.000 gulden. „Het is gebleken dat de Grote Markt zich hier fantastisch voor leent," stelt Weemaes. „Het moet toch mogelijk zijn om jaarlijks zo'n groot concert te or ganiseren. Het probleem is daar bij niet zozeer de organisatie, maar wel de financiën. Dankzij de medewerking van een aantal sponsors kon iedereen de optre dens zaterdag gratis bijwonen. „Als we hier een jaarlijks evene ment van willen maken moeten we structurele sponsors vinden." Th. Mattheeuws zei gisteren dat hij de zaak ongetwijfeld gaat voorleggen aan de activiteiten commissie van Hulst Reynaert stad. „Want een besluit om hier mee door te gaan moet genomen wor den door alle leden. We hebben in ieder geval hele goede reacties gehad. Van de politie, omdat alles op rolletjes verliep. Maar ook van de artiesten." Om het evenement in goede ba nen te leiden waren zaterdag dan ook vele tientallen mensen van verenigingen en bedrijven actief. De gemeente Hulst leverde 25 man, de scouting was er met 35 leden, de EHBO met twintig, de karateclub met tient. De politie zette twaalf agenten in, plus nog een aantal stads- en parkeer wachten. Het organisatiebureau René Stokvis had zelf twintig mensen mee naar Hulst genomen en Hulst Reynaertstad zelf bracht ook nog eens dertig vrijwilligers op de been. „Zaterdag is het bewijs geleverd van wat wij als Hulst Reynaert stad steeds proberen uit te dra gen," zegt Mattheeuws. „Als je met z'n allen samenwerkt kun je heel wat bereiken. Een prachtig evenement dat eigenlijk uitliep op een echt volksfeest." 95 ptisch uitschuifbaar. 95 95 fen onze verslaggever ulst - De Bakelse varkensmester J. de Vries krijgt van de meente Hulst geen milieuvergunning voor het starten hn een varkensbedrijf aan de Derde Verkorting. Daar- Lekomt het totaal aan afgewezen aanvragen in Hulst op lethouder G. van de Voorde pert de te hoge ammoniak-uit- oot als reden op de aanvraag i De Vries te weigeren. „De il toegestane waarde jórdt zwaar overschreden. Hij loldoet met zijn aanvraag niet ,n de richtlijnen met betrekking )t ammoniak-uitstoot en vee nderij," aldus Van de Voorde, sals De Vries de aanvraag in i-label stal had omgezet, a was er volgens Van de Voor- eeds een te grote uitstoot nammoniak. Vries voerde onlangs een kchtszaak bij de afdeling Be- Jutusrechtspraak van de Raad State tegen de gemeente |ulst. Daarmee wilde hij berei- t Hulst eindelijk een be slissing zou nemen over zijn aan vraag voor een milieuvergunning. De Bakelnaar, die in Hulst een varkensbedrijf wil starten, is iets te optimistisch geweest, zo be kende hij voor de rechtszitting, want zijn drieduizend varkens tellende bedrijf in Bakel is al ver kocht. De Raad van State gaf de ge meente tot 16 juni de tijd om een beslissing te nemen. Rechter De Vries heeft de gemeente Hulst te vens veroordeeld in de door de varkensmester gemaakte proces kosten. Van de vijf Brabantse varkens- mesters, die een aanvraag voor een milieuvergunning hebben in gediend, lopen momenteel nog drie zaken bij de Raad van State. Vismarkt Burchtstraat Garenmarkt W.C. Serlippens Noordstraat (au onze verslaggever «1st-Het waterschap Hulster Ambacht heeft nu toch geld ge- jonden om het resterende gedeelte van de Cambronsestraat en jen gedeelte van de Oudelandsedijk te verbeteren. (4x) Deze klussen waren aanvankelijk lit bezuinigingsoverwegingen Jar volgend jaar doorgescho- in. |u blijkt dat het waterschap er 1994 ongeveer 91.000 gulden 'er heeft gehouden op het be er van waterkeringen, water- eheer-kwantiteit en wegen. Bo- 'dien verwacht het water lap voor dit jaar ruim een ton der uit te moeten geven aan epland onderhoud van wegver- 'gen. let dat geld en zo'n dertig mille het overschot over 1994 kun- «u de Cambronsestraat en de idelandsedijk toch aangepakt >rden. bestuur stelt de al- vergadering voor daar- •teinte stemmen. r oud overleed op 11 juni, na ragen ziekte, onze medewerker eer betrokken bij zijn werk ooral zijn groot gevoel voor reen 1 zal zeer worden gemist. Anny, Ron en Angela, zijn moec amilie veel sterkte toe. Directie en medewerkers Kadaster Breda Bezorger gefeliciteerd an in Breda, José Herman-Lauret in lel Kadiouahabi in Breda, in Prinsenbeek. Ook op het beheer van de water kwaliteit verwacht het water schap een batig saldo over 1994. Dat zal rond de 184.000 gulden bedragen. Volgens het dagelijks bestuur is het wel zo dat in de begroting 1995 nog geen rekening is gehou den met de resultaten van een uitgevoerde functiewaardering. In totaal gaat het om een bedrag van 40.000 gulden. Voorgesteld wordt om dat bedrag ook maar te putten uit het rekeningoverschot van 1994. Het algemeen bestuur van het waterschap buigt zich er over tij dens de volgende algemene ver gadering. Die wordt gehouden op 26 juni in zaal Van Leuven te Kloosterzande en begint om 14.00 uur. n paar. Geert. ie 40 jarig est. /larij. Corné toetje daar. ieve j 1 jr. Kusjes a Adriaansen HiSP ^broertje'3' !e °®oep heeft vorige week aandag in Paal en omstreken ®araes gemaakt. En natuurlijk "ok de eventuele komst van Saeftinghe-bezoekerscen- Emmadorp niet onbe- i een rondleiding ge- Richard Bleijenbergh en EDITIE ZEELAND Nactie fee» Zuidlandstraat 32, P6750'18924. fax 01150- te"?: Peter °99el (editie- Pdw un Van Cooten, Rein |lon Kr, Florence Imandt, L.>omen (sport), Harold ie'eijr, Eugène No» en' El°k,raat1.te|. 01100- ÏÏ'tl 1 ""21928. sversbn' s Maas (Ptovin- lC^96V6r)' T3751 ,iee"straat 14- tel. 01140- |R«H-Ilfax 04140-19698. Cnl erkooP hn50ni7Z9U2oandStraat32' b1150S. zonder zijn W H155'62354) rS(tel'Privé Steenstraat 14, tel. 01140- Ill4°-1457m Mande'tel' privé P ('«I- Privé ó!1ana?cVerStrae" irk°pSeru40"16755)' °1650-37i4nartnf Muurmar|s, "8-20894) Pr'Vé Mevrouw Van Remortele uit Sint-Jansteen was gisteren één van de vier gelukkigen die met een kruiwagen de Hulsterse marktkramen mocht afstruinen. Twintig marktkooplieden vul den de kruiwagen met diverse produkten, in totaal voor onge veer tweehonderd gulden. De kruiwagenrace was de hoofdprijs in de kraslotenactie die de kooplieden ook de komende twee maandagen nog houden. Er zijn behalve de vier kruiwagenraces tal van andere prijzen te winnen. Ko de Clown begeleidt de races telkens op ludieke wijze. De actie vindt plaats omdat de week markt na acht maanden afwezigheid weer terug is op de Grote Markt. Wethouder G. van de Voorde heropende de markt gister middag .FOTO CAMILE SCHELSTRAETE Ja onze verslaggever W/Hilversum - Het Vpro-radioprogramma 'De Plek' staat morgen volledig in het teken van het Land van Saeftinghe. we zijn op de boot bij Piet Scheerders geweest," aldus Jessi ca van Tijn, onderzoeker van het programma De Plek. In Paal heeft Vpro-verslaggever Klaas Vos mensen uit de omge ving getroffen in het Klapcot, het praathuis. Van Tijn: „We kwa men erachter dat de verhalen daar meer loskomen dan in het café. Vooral de ongerustheid en de onenigheid over de komst van het bezoekerscentrum komen in de gesprekken tot uiting." De Vpro zendt De Plek sinds ok tober wekelijks uit. „Doel van het programma is Nederland op nieuw in kaart te brengen," ver telt Van Tijn. „Elke week nemen we één vierkante kilometer in Nederland onder de loep. Dat doen we aan de hand van de kaarten van de Topografische Dienst. Die hebben de kilometers afgerasterd. En daar kiezen we er eentje uit. Binnen die kilometer kijken we hoe er gewoond en ge werkt wordt, brengen we de strijd om de grond aan de orde en kijken we welke specifieke ele menten daar leven." De makers van De Plek waren onder de indruk van het land schap. „Prachtig, heel mooi, ab soluut," zegt Van Tijn. „Een to taal ander leven dan in de Rand stad. En die verschillen proberen we in het programma tot uitdrukking te brengen. Het moet een beeld zijn van de manier hoe er geleefd wordt. Hoe bijzonder of juist hoe gewoon dat ook is. Het is zeker niet zo dat we altijd op zoek gaan naar vervelende of negatieve din gen van zo'n plek." De Plek is van 11.00 tot 12.00 uur te beluisteren via Radio 5. Door Jeanette Vergouwen Hulst - Studiecentrum De Maelstede in Hulst heeft een nieuwe bustocht gemaakt langs forten en kreken in Oost-Zeeuws-Vlaanderen. Paul Stockman ontdekte nieuwe bezienswaardigheden en wil die kennis met anderen delen. „Ik heb de tocht 'Op de grens van zout en zoet' genoemd omdat het gebied waar we doorheen rijden bestaat uit polders die over stroomd zijn en later weer inge polderd. Het water was hier dus afwisselend zoet, zout en brak. Het leuke is dat dit herkenbaar is in het landschap. Bovendien heeft zich in dit gebied een ge deelte van de Tachtigjarige Oor log afgespeeld. We doen verschil lende forten aan en het hoogte punt van de tocht wordt het be zoek aan Fort Liefkenshoek. Er zijn dus twee thema's: de Tach tigjarige Oorlog enerzijds en de inpolderingen anderzijds, de res tanten dus van het monniken werk," aldus Stockman. „Daar naast is er ook aandacht voor folklore, volksverhalen en het re ligieuze aspect." Als specialiteit voert hij de Sint Engelbertuskerk van Prosperpol- der op. Het gebouw zou binnen kort wel eens kunnen verdwij nen. De kerk in neo-Schelde-gotiek is in 1910 gebouwd door hertog En- gelbertus van Arenberg, speciaal voor de hertogen is in het koor een aparte loge gebouwd om van daar uit de dienst te kunnen bij wonen. In het interieur is een aantal mooie kerkschatten te be wonderen. Architectonisch is het volgens Stockman een unicum. In 1980-1981 is de kerk grondig ge restaureerd. Zowel de vestingbouwkundige aspecten, als de agrarische ko men aan bod en als Reynaert er gens zijn staart tussen kan krij gen wordt ook dat element in de tocht verwerkt. De route loopt door de Hulster- nieuwlandpolder, waar de resten van fort Nassau liggen en via Absdale gaat men dan naar Hei kant waar bij een roterij wordt gestopt en de betekenis van de vlasteelt'wordt uitgelegd. Via de Clingeweg wordt de linie van communicatie aangedaan en in Nieuw-Namen komen Hulsterloo en Reynaert aan bod. De val van Antwerpen in 1585 wordt uit de doeken gedaan tijdens het bezoek aan fort Liefkenshoek. Hier wordt ook een pauze ingelast. Via de centrale Doel en met de drei ging van de havendokken in de nek, rijdt het gezelschap naar Prosperpolder en via Emmaha- ven (Land van Saeftinghe) en de Steenen Beer weer terug naar Hulst. De Maelstede wil de bus laten rij den op zaterdag 7 oktober. Ver trek bij Den Dullaert om 13.30 uur. Het einde is gepland rond 17.00 uur. Bij het betreden van de bus krijgen de deelnemers een brochure van de te volgen route met een beschrijving van de mo- SPORT KABBELAARSBANK O'Neill j/22 Worlds 1995 - WK zei len in de j/22 klasse - Marina Port Zelande (za t/m wo) DIVERSEN AARDENBURG Smokkelroute - puzzelrit voor au to's en fietsen - routebeschrijvingen bij Gasthof de Jonge Leeuw en Dro gisterij U.B.Goiff (t/m 9 juli) AXEL Avondtweedaagse -15 en 25 km - café Cambrinus - 18.00-19.30 uur BURGH Excursie meeuwenbroedkolo- nie - Adriaan v/d Weydeweg -19.00 uur - kaarten: VW Schouwse Kust 2,50-kinderen 1) BURGH-HAAMSTEDE Neeltje Jans - wandelexcursie - hoogste parkeerplaats Delta Expo (naambord org.) -10.00 uur 5) KLOOSTERZANDE Vleeskaarting - Café de Reizende Man-19.30 uur ST.-JANSTEEN Bieden en jokeren - Café Zon- dagsvermaak -14.00 uur LAMSWAARDE Schieting voor bejaarden - Café de Lamsoren -13.30 uur ZUIDDORPE Schieting voor bejaarden - Café 't Gemeentehuis -13.30 uur SAS VAN GENT Tentoonstelling Corn Boys - De Speye-van 9.30 tot 12.00 uur Koersbal - Sint-Albert -13.30 uur CLINGE Kaarting - De Gouden Kroon - 14.00 uur Volksdansen, zang en biljarten - Malpertuus-13.30 uur WESTDORPE Schieting - Sint-Sebastiaan -14.30 uur Koersbal - Concordia -13.30 uur HULST Jokeren - De Lieve -13.30 uur Dansen - De Lieve - 20.00 uur GRAAUW Jokeren - Gemeenschapshuis - 13.30 uur FILMS GOES Grand Theater 20.00 uur Drop Zone HULST De Koning van Engeland 20.00 uur Don Juan 20.00 uur Rob Roy 20.00 uur Bad Boys 20.00 uur Outbreak 20.00 uur Legends of the fall VLISSINGEN Alhambra 1-2-3-4 20.00 uur Bad Boys 20.00 uur Rob Roy 20.00 uur Don Juan 20.00 uur Outbreak BRUGGE Kennedy Complex 20.00 uur In the mouth of madness 20.00 uur Boys on the side 20.00 uur Farinelli 20.00 uur Priest GENT Decascoop 14.30,17.00,20.00 en 22.30 uur Rob Roy 17.00, 20.00 en 22.30 uur Jefferson in Paris 22.30 uur Walhalla 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur Beyond Rangoon 14.30,17.00,20.00 en 22.30 uur Kiss of death 14.30,17.00,20.00 en 22.30 uur Ma lice 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur Heavenly creatures 22.30 uur Demon Knight 14.30 uur Baby's day out 14.30,17.00 en 20.00 uur Little wo men 14.30,17.00,20.00 en 22.30 uur The hunted 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur Outbreak 14.30, 17.00, 20.00 uur Legends of the fall 14.30 en 17.00 uur 101 Dalmatiërs 14.30 en 17.00 uur Richie Rich 20.00 en 22.30 uur The Shawshank Redemption 22.30 uur Pulp Fiction 20.00 uur Forrest Gump KNOKKE Beverly Sereens 20.00 uur Rob Roy 20.00 uur Malice 20.00 uur Ludwig von Beethoven 20.00 uur Exotica Van onze verslaggever Axel - De fractie van GPV/SGP in de Axelse gemeenteraad is absoluut niet te spreken over het groenonderhoud in de ge meente. Ook heeft de fractie kritiek op het schoonhouden van het win kelcentrum in de binnenstad, het onderhoud van wegen en de uit blijvende aanpak van verkrotting op verschillende plaatsen in de gemeente. De gemeenteraadsleden J. Diele- man en F. Verduyn voelen het college van burgemeester en wet houders in schriftelijke vragen aan de tand over deze onderwer pen. 'De verlichting in het vernieuwde winkelcentrum doet het maar half, de feestverlichting werkt niet of niet goed, het beheer van de muziekinstallatie verloopt niet zoals het hoort en de recla mepanelen zijn niet ingevuld', merken de twee politici op. „Het is allemaal niet echt af. Er zijn blijkbaar problemen met het verdelen van de kosten van ver lichting, geluids/muziekdistribu- tie en verhuur van reclamebor den. Het is in elk geval mede aan de gemeente om er zorg voor te dragen dat een en ander er beter uit gaat zien en werken. Er moe ten afspraken en regels te maken zijn over het dragen van de kos ten. GPV/SGP vindt dat ook de ge meente best de buidel kan trek ken om Axel op een betere ma nier te promoten. Van onze correspondent Waterlandkerkje - Een tienjarige jongen is tijdens de in het afgelo pen weekeinde gehouden Meer- minnefeesten mishandeld. Twee onbekenden hebben de jongen met een vol glas bier op het hoofd geslagen. Later bleek dat de knaap hierbij een lichte hersen schudding had opgelopen. (ADVERTENTIE) Het geïnundeerde gebied tussen Antwerpen en Hulst. Kaart van Johannes Janssonius uit 1635. FOTO COLLECTIE DE MAELSTEDE Waarom zoeken naar die speld i.z.g.st. in de hooiberg van occasions? Terwijl u voor hetzelfde geld een juweel tje bij Suzuki koopt. We hebben 't over de Alto: zuinig, wendbaar, overal te parkeren, lage onderhoudskosten. En... echt nieuw. Zo staat-ie bij uw dealer, te wachten op zijn eerste eigenaar. numenten en bezienswaardighe den. Gezien het succes van de vorige bustochten (door het land van Hulst en Hontenisse) is het raad zaam snel te reserveren omdat het aantal zitplaatsen beperkt is. Belangstellenden kunnen infor matie inwinnen en zich inschrij ven bij Paul Stockman, Leegh- waterstraat 24 in Hulst, De kos ten bedragen 17,50 gulden per persoon. De Suzuki Alto Max is er al voor Prijs incl. BTW, excl. kosten rijklaar maken. SLUISKIL: Automobielbedrijf Moret B.V., Pierssenspolderstraat 25, 01157 - 27 10. Sub-dealer: KOEWACHT: Garage Hans Drijdijk, Emmabaan 4, 01146 - 18 41.

de Stem | 1995 | | pagina 15