ifellEinde conflict M-Oosten in zicht' landenvoordee! Shell vecht met Greenpeace op Noordzee Drugbaron Orejuela ontkent bestaan Cali-kartel idrijf Florence BV Huur/koop Omstreden Benetton opent winkel in Sarajevo Loop- sloop] 'Britse scouts moeten ontrouwe Charles niet RAI censureert IKON euthanasie-documentaire j STEM BUITENLAND A4 nerikaanse minister Christopher zeer positief over resultaten vredesproces ±60 occassions in voorraad j It betrouwbare adres: jamsingel 52, Breda 176-229510 autobanden - uitlijnen service - schokdempers drijf kders paraties :.gevr. schadeauto's Auto-ABC '90 |DI OËN FIAT. se minister dreigt met blaten van Europese Unie LADA. Lada's DESTEM ttéZM. COMMENTAAR Softdrugs BUITENLAND KORT Gouden Leeuwen van Venetië uitgereikt Russen dicht bij Tsjetsjeens hoofdkwartier Wolfgang Gerhardt nieuwe leider FDP Lotus akkoord met overnamebod IBM 'Akkoord N-Korea en VS kerncentrales' SAS-piloten staken vandaag opnieuw Rellen in Frankrijk gaan door 995 MAANDAG 12 JUNI 1995 L (rtr/dpa/afp) - De 56- Colombiaanse drugba- Ifiilberto Rodriguez Ore- u heeft zaterdag bij zijn verhoor tegengespro- nat het drugkartel van bestaat en dat hij daar- L leider is. I n explosie in de Colombi- ostad Medellin is zaterdag Moot aantal doden en gewon- Ijtvallen. De aanslag wordt Kaband gebracht met de ar- Tjtie van Orejuela. L kartel van Cali is een uit- t van de Amerikaanse re- zei de vrijdag gearres- teerde drughandelaar, volgens Washington de belangrijkste en grootste ter wereld. Volgens de VS en de autoriteiten in Bogota leidde Gilberto samen met zijn broer Miguel het kartel, dat 70 procent van de wereldwij de handel in cocaïne controleert. Minister van Justitie Nestor Mar tinez zei zaterdag dat Orejuela tot een gevangenisstraf van 24 jaar kan worden veroordeeld. Hem zal de handel in drugs, ille gale verrijking, afpersing ten las te worden gelegd. Hij wordt er ook van verdacht met drugsgeld campagnes van politieke partijen te hebben wil len financieren. Justitie meent dat er tegen Orejuela sluitende bewijzen zijn. De drugsbaron is zich echter van geen kwaad be wust en zegt onschuldig te zijn. In afwachting van het formele verhoor dat vandaag begint, zit Gilberto in een zwaarbeveiligde gevangenis in het zuiden van Bo gota opgesloten, waar nog zo'n 940 andere criminelen vastzitten. Politiehelikopters vliegen boven het gebouw, drie tanks staan bui ten opgesteld en 300 militairen en politie-agenten bewaken het complex. Ondertussen heeft de Colombiaanse regering aange kondigd zonder treuzeling de jacht op de overige drugbazen voort te zetten. Broer Miguel is nu de eerste gegadigde om inge sloten te worden. Deskundigen menen dat de strijd tegen de drugkartels door moet gaan. „Het Cali-kartel wordt als een modene onderneming geleid en is niet afhankelijk van het lot van een man," zegt een woord voerder van de DAS, de Colombi aanse geheime politie. „Het kar tel heeft verscheidene mensen die de leiding zo over kunnen ne men. Het Amerikaanse blad Forbes heeft berekend dat de broers Ore juela een vermogen hebben van bijna acht miljard gulden, waar mee ze tot de rijksten van de we reld zouden behoren. Volgens een politiewoordvoerder kwamen bij de aanslag zaterdag in Medellin zeker 23 mensen om het leven en raakten er 200 ge wond, van wie verscheidene er slecht aan toe zijn. De politie heeft een verdachte aangehouden die explosieven bij zich had. Medellin was lange tijd het cen trum van de cocaïnehandel in Co lombia. De burgemeester van de stad, Sergio Naranjo, verklaarde dat de aanslag mogelijk het werk is geweest van de Colombiaanse Revolutionaire Strijdkrachten, een marxistische guerrillabewe ging. Anderen meenden dat de aanslag verband zou kunnen houden met de arrestatie van Orejuela. Concrete aanwijzingen daarvoor zijn er echter niet. i (rtr/afp/dpa) - De Amerikaanse minister van Buiten- e Zaken Christopher heeft goede hoop dat een eind kan jjen gemaakt aan het Arabisch-Israëlische conflict. Hij zei lijn rondreis door het Midden-Oosten die hij gisteren beëin- \.;i 1 uwse Autobanden Centrale Ie kwaliteit met fabrieksgarantie. Inasingel 46, Breda, 076-214146. om te zien I83 3950 87/ 6950 81 2950 85 13500 90/ 13500 85/ 3750 85/ 4250 84 3950 84 14750 85/ 5950 1 9750 85 3750 91 11500 89/ 9950 naf 500 In 46, 1876239 t.o. 110 t. 19u. I Financ. «geld. Geen krediet info. Goedkope auto's, 1.501 aanbetaling. Inruil mogelijl Tevens auto's t.k.gevr. I Tel.: 01650-65501/67865 J Fax:01650-60630. 1 is een korte stop in Amman j met koning Hussein, it Christopher vooruitgang ^betrekkingen van Israël met L Syrië en de Palestijnen. t en Israël hebben tijdens j'mtmoeting van president rak en premier Rabin hun ingen 'vernieuwd'. Die a de laatste maanden zeer men wegens het Israëlische are beleid en de onteige- Lvan gronden in Oost-Jeruza- E Tijdens Christophers tour- stevens afgesproken dat de bevelhebbers van Syrië en él elkaar op 27 juni in Was- jghn ontmoeten om een ver telproces op gang te bren- Dit moet leiden tot een vre- >eling, de volledige norma- bing van de diplomatieke be togen en de Israëlische te ring van de Golan-hoog- "eg met PLO-leider fat zei Christopher zondag [l de Palestijnen zowel als Is- 8 vastbesloten zijn de datum 11 juli te halen om het Pales- sezelfbestuur uit te breiden, fctaëlische leger is gisteren in pkader begonnen met de voor ingen voor de militaire van Palestijnse ste lde bezette Westelijke Jor- oever. In de komende vier aiden zullen de Israëlische i worden teruggetrokken lidesteden Jenin, Nabloes, Tui nen Kalkilya. Irmoeten nog serieuze proble- Eworden opgelost en er Is nog 1 wk te doen," aldus de (nkaanse minister. „Maarde- Jaisversterkt mijn idee dat er i prachtige gelegenheid is «alomvattende vrede te berei- p. misschien een betere gele- 1 dan ooit eerder in de «neenhalf jaar dat ik in ctieben," zei hij. perst optimisme over de uit ing van de Palestijnse auto- de tweede fase van de Kpeverklaring uit 1993. „Is- Elea de Palestijnen zijn vastbe te een akkoord te bereiken. Houden contact om onze hulp aan te bieden," zei Christopher in de door de Palestijnen bestuurde stad Jericho op de Westelijke Jor- daanoever. PLO-leider Arafat was tijdens de gezamenlijke persconferentie ook optimistisch. „We hebben zeer vruchtbare, belangrijke en posi tieve besprekingen gehad. Wij hopen met de hulp van de VS te bereiken wat wij nastreven." Zijn adviseur Nabil Abu Rdainah zei dat Christopher de Palestijnse leider had verzekerd dat de on derhandelingen tussen Israël en Syrië het vredesproces met de Palestijnen niet zullen vertragen. In mei 1994 kregen de Palestijnen zelfbestuur in de Gazastrook en Jericho. Stappen tot uitbreiding van het zelfbestuur als een Israë lische terugtrekking van andere dichtbevolkte Palestijnse centra op de Westoever, overdracht van bestuurlijke bevoegdheden en het organiseren van Palestijnse ver kiezingen zouden vorig jaar juli zijn begonnen. Maar problemen bij de onder handelingen en Israëls bezorgd heid om zijn veiligheid, vertraag den de uitbreiding van de Pales tijnse autonomie. Bij de Pales tijnen ontstond ongerustheid, na dat premier Rabin in Cairo had gesuggereerd dat de datum van 1 juli aanstaande niet heilig was. In Amman drong Christopher aan op een 'nu dringend gewens te' topontmoeting tussen de Syri sche president Assad en Rabin. Tijdens Christophers overleg in Damascus met Assad, een sleu telfiguur in het vredesproces, stond de teruggave van de in 1967 door Israël bezette Golan-hoog- vlakte volgens waarnemers cen traal. Het Syrische regeringsblad Tishrin publiceerde zaterdag een artikel waarin Israël werd opge roepen een 'openlijke verklaring' over de volledige terugtocht van de strategisch belangrijke hoog vlakte uit te geven. „Het is de hoogste tijd voor Israël eenduidig stelling te nemen", aldus het als spreekbuis van de regering gel dende blad. Den Haag (anp) - Medewerkers van de milieu-organisatie Greenpeace zijn dit weekeinde in levensbedreigende omstan digheden geraakt bij pogingen het dum pen van het Shell-olieplatform Brent Spar te voorkomen, dan wel te vertragen. Volgens een woordvoerster van Greenpeace was de opstelling van Shell uiterst agressief. Toen drie mensen probeerden zich vast te ke tenen aan een van de ankerkettingen van het platform sloegen Shell-medewerkers hun rubberboot lek. Ook schoot een van de Shell-boten met een waterkanon op milieu-activisten. Twee Greenpeace-leden kwamen tussen de grote slepersterecht die het platform, naar de dumpplaats moeten.jaan vervoeren. „Het scheelde weinig of déze mensen zouden zijn verdronken,"aldüsde woordvoerster. Greenpeace probeert het dumpen van het platform zo lang mogelijk te vertragen. In middels heeft Shell vijf van de zes ankerket tingen van het overslagstation verwijderd. De operatie is gisteren door het slechte weer uit gesteld. Een tweede schip van de milieu-organisatie Greenpeace is gisteravond aangekomen bij de Shetland-eilanden om het verzet te verster- t.k.gevr. (geld.vrijw.bevi 076-719144/06-532779! TiH4M PRIve Geeraertstraat2l irle-Hertog-NassauJ ^-11.00-21®) M[ fc. 9-'92, zw., pr. 14.500. [o, bj. '85, I 5950,-. ■98 38, kl. wit, )00,-. Tel. ia 18 uur tel. FIAT Panda Young\J'~ 13.000,-, 5.000 km. lopen, 01620-29289^ FIAT Panda, bj. 4-'96, trekh., Lz-g-S'-JS pr. 2.500.-. 076-8737/^, eer mooie en iet c.v., stbkr oruise-contr., ;c. spiegels, 'G, telefoon, leer cassette ikers en extra 80 Watt, Pull- g, kl blauw- APK gek. mrt 01650-45468. .1 TGE, nov. <m., incl. c.d. Vr.pr. 6-710696. Visa 11.86 sterhoutseweg CITROEN AX 1.1 i.pr.st. 7500. Oostern sewea 127 Teteringejv - De Britse padvinderij, de grootste jeugdor- itie in het land, gaat zijn traditionele eed op God en Is monarchie afschaffen. Dit omdat kroonprins Charles I'verspel heeft bekend, wat volgens Scouts-leiders zijn ge ls? ondermijnt. ^Morrison, leider van de Britse padvinderij, zei in de Sun- 1% Times dat sommige mensen moeite hebben te beloven hun I Wt te doen jegens een overspelige. „De monarchie belichaamt l«ën van patriottisme en trouw en het zal moeilijk zijn jonge I oensen hiervan te overtuigen in het licht van prins Charles' ge- I 91 de aandacht die dit krijgt.Onderzoek had al eerder aan- I ifc? *?at de traditionele eed, die stamt uit de tijd van padvin- 'er Lord Baden-Powell, moderne jongelui niet meer Voor de nieuwe bewoording wordt gedacht aan de o van Scouts te zorgen voor de samenleving, het milieu te raermen en God te beschouwen als 'hun vriend'. CITROEN. CITROEN BX 14 3 4750,- Oosterhoutseweji 127 Teteringen. 5n 'anP) - Een vooraanstaand lid van de Britse regering het weekeinde verder afstand genomen van Europa en behuwd dat Groot-Brittannië de Europese Unie zou "te verlaten. te koop gev hoogste pjl)S> bj. '83 tot 93. Tel. 04958-96607 h.S-S- 06-52964552- in mitsüüBL MITSUBISHI Umxsr. kl. rood, 1300 Tel| LPG, pr. 15.500. 01615-2623. jQ___QPEL Toq 5 wil OPEL Kadett 13.= Bj. '82. Apk Tel. 076-220982; Bj., rïijd richt premier Ma- L™ steeds meer op de Euro- ünirt- zijn Conservatie- 4eMt hij definitief af- en nemen van de ge- Zt Europese munt, I®Min', teday Times giste- K51StJ0rPortil!°van Werk- teitpn.i aanvoerder van de eugel van de Tory's, zei S oproepen tot een Britse unpn wit de EU te zullen 'talwi6^ ^et 'toenemende epen een halt wordt toe- I?!! uitlatingen schaarde 'o-srt.M 'n rangen van de wilL Lv'.e s'echts aan de Pteer rn 'jven deelnemen «tient teden op elk gewenst "vden hi^n uitstaPPen als de binnen een federaal Eu- i worden. „Wij laten ons niet meeslepen op een dwaas pad. We laten ons niet dwingen naar een federaal Euro pa. Als we ooit een keus moeten maken, zal die uitvallen voor de Britse soevereine belangen," zei Portillo tijdens een bijeenkomst van Tory's in Wales. Als duidelijk teken dat de gema tigde Conservatieven hun steun aan Major intrekken, hekelde oud-premier Sir Edward Heath gisteren het regeringsbeleid inza ke de economie, decentralisatie voor Schotland en Wales, de ge zondheidszorg, onderwijs en het rechtstelsel. De tegenstellingen onderstre pend, hervatte Heath in de Sun day Times zijn aanval op de rege ring omdat die weigert zich bij de Europese munt aan te sluiten op het 'vroegst mogelijke tijdstip'. Door Aart Heering Rome - Benetton heeft on langs een winkel geopend in Sarajevo. Dit bericht, dat on langs in de Financial Times verscheen, wordt bevestigd in het hoofdkantoor van Benet ton in het Noorditalianse Ponzano Veneto. Het Benetton-verkooppunt ligt aan de Maarschalk Tito Avenue in het centrum van de door bur geroorlog geteisterde stad. De opening is een gezamenlijk ini tiatief van Benetton en het paci fistische dagblad Oslobodenje In ternational, dat ruim een jaar ge leden ook het omstreden recla meaffiche van Benetton met de met bloed doordrenkte kleren van een gesneuvelde Bosnische soldaat in de stad verspreidde. Deze zoveelste geruchtmakende actie heeft Benetton andermaal het verwijt opgeleverd van cynis me en lijkenpikkerij. Maar het concern beweert ook ditmaal dat het niet om een dubieuze recla mestunt gaat maar om een bood schap van solidariteit en toleran tie. Ook de uitbaatster van de winkel, Vesna Kapidijic, verze kert dat de eerste bedoeling is om 'de bevolking van Sarajevo wat hoop op een betere toekomst te schenken'. De vraag is wel, wat er in Saraje vo verkocht kan worden. Nog af gezien van de prijzen, die voor de meeste inwoners veel te hoog zijn, is het vrijwel onmogelijk om het nieuwe verkooppunt te be voorraden. Volgens Benetton zijn er in de stad nog restvoorraden aanwezig, maar nieuwe kleding stukken zouden de stad binnen gereden moeten worden onder es corte van de blauwhelmen van de VN, die wel andere prioriteiten hebben. Ook de geplande demonstratieve opening met persconferentie is 'voor onbepaalde tijd uitgesteld', aldus Benetton. Door de activi teiten van Servische sluipschut ters zou de veiligheid van de be zoekers niet gegarandeerd kun nen worden. Luciano Benetton naast een van de omstreden reclameposters van zijn bedrijf. foto anp De 60-jarige peetvader Luciano Benetton, die eind vorig jaar op zien baarde door de overname van twee grote supermarktke tens, kan ook ditmaal weer een positieve balans laten 'zien. In 1994 haalde de sector kleding van de Benetton Group een omzet van 2778 miljard lire (2,7 miljoen gul den) en een winst van 210 miljard (200 miljoen), iets meer dan in 1993. Vooral in het Verre Oosten is Be- netton nog volop aan het uitbrei den en nu is de beurt aan de Ara bische wereld. In de Egyptische havenstad Alexandrië heeft het Italiaanse bedrijf samen met een palaatselijke partner in mei een fabriek geopend die in 1996 al anderhalf miljoen shirts en jeans moet produceren voor de lokale markt. Enkele maanden geleden zijn bovendien de eerste Benet- ton-shops geopend in Syrië, waarvoor een ongedacht grote belangstelling bleek te bestaan. In eigen land wordt Lucjano, die door de Universiteit van Venetië onlangs tot doctor honoris causa werd benoemd vanwege zijn ver diensten voor het Italiaanse be drijfsleven, algemeen de hemel ingeprezen als schoolvoorbeeld van Italiaans zakeninstinct en vernuft. Buiten Italië ontmoet het bedrijf echter steeds meer kritiek. In de Duitse en Amerikaanse pers zijn scherpe artikelen verschenen over de wijze waarop Benetton ongevraagd goederen en peper dure interieurs opdringt aan zijn concessie-houders. De Wall Street Journal meldde onlangs het voorbeeld van een winkelierster in Aalabama die zich gedwongen zag om een grote voorraad dikke wollen truien aan te schaffen die in deze snikhete staat vrijwel onverkoopbaar zijn. De rechter stelde haar in het ge- DUIDELIJKHEID is niet het meest opvallende kenmerk van het drugbeleid in Nederland. Het Openbaar Ministerie gaat uit van een gedoogbeleid, hetgeen inhoudt dat de verkoop van hasj en mari huana oogluikend wordt toegestaan, zolang het binnen de perken blijft. Het is een vorm van goedbedoeld pragmatisme, maar het leidt tot verwarring. Sommige gezagsdragers trachten de gekozen lijn in de praktijk te brengen, terwijl anderen voor een verbeten jacht op de drughandel kiezen. De burgemeesters van bijvoorbeeld Hulst en Kampen zien het als een levenstaak om de drughandel uit "te bannen. Burgemeester Brokx van Tilburg daarentegen heeft een goed functionerend ak koord met houders van koffieshops afgesloten. Zij mogen hun beroep uitoefenen, wanneer de openbare orde niet wordt verstoord. Minister Sorgdrager van Justitie wil de drughandel het liefst lega liseren. Sorgdrager wil de schijnheiligheid rond de handel in drugs doorbreken en de hasjhandel uit de sfeer van criminaliteit halen. Er heeft zich immers een complete softdrug-maffia ontwikkeld. Het afgelopen weekeinde kreeg minister Sorgdrager stevige steun voor haar ideeën. De raad van hoofdcommissarissen is van oor deel dat de strijd tegen de drughandel is mislukt en dat Nederland zich internationaal sterk moet maken om de handel in softdrugs uit de criminaliteit te halen. Het is opmerkelijk dat de bestrijders van de criminaliteit tot de con clusie komen dat het gevecht tegen de drughandelaren is mislukt. De onderbouwing van hun standpunt is echter correct. Ze zijn van mening dat de huidige bestrijding ertoe leidt dat de crimininelen steeds rijker worden. Beter dat erkennen, dan doorgaan met een strijd die tot een averechts effect leidt. Het gegeven advies opvolgen is echter niet zo gemakkelijk. Wan neer Nederland zelfstandig besluit over te gaan tot liberalisering van de drughandel, zijn in internationaal opzicht de rapen gaar. Nu al ligt Nederland zwaar onder vuur vanwege de vermeende tole rantie. De Franse president Chirac verwoordde dat onlangs in ste vige taal. De Nederlandse hoofdcommissarissen hebben getoond over ge voel voor realiteit te beschikken. Minister Sorgdrager wordt daar echter niet veel wijzer van. Zij heeft nog een lange weg te gaan. Een boot met Greenpeace-activisten (achtergrond) wordt geramd door een boot van Shell. De milieu-organisatie verzet zich fel tegen het dumpen in zee van het door Shell afgedankte olieplatform Brent Spar. foto ap ken. De oliemaatschappij heeft toestemming van de Britse overheid haar afgeschreven platform bij de Shetland-eilanden in diepe zee te dumpen. Maar volgens Greenpeace be vat de installatie nog tonnen milieugevaarlij ke stoffen. Bovendien vreest de organisatie dat de opera tie een voorbode is van nog tientallen dum pingen van andere olieplatforms. Shell noemt de maatregel 'verantwoord'. Op de Noordzee-ministersconferentie van vo rige week in het Deense Esbjerg wezen alle deelnemende landen, op Engeland en Noor wegen na, het dumpen van afgeschreven booreilanden in zee af. lijk en schiep daarmee een pre cedent voor een groot aantal rechtszaken. In Duitsland heeft Benetton twee processen gewon nen tegen conces sie-houders die weigerden te be talen, omdat hun omzetdaling te wijten zou zijn aan de omstreden reclamecampag nes van fotograaf Oliviero Toscani. Er zijn echter nog meer rechtszaken op komst die de naam van het be drijf zeker geen goed zullen doen. In Frankrijk waar de textielsector al bij de regering heeft aangedron gen tegen de Itali aanse 'dumping' die het gevolg is van de devaluatie van de lire, heb ben de eigenaars van zes verkooppunten Benetton en zijn Franse dochteronderne ming aangeklaagd wegens frau de, om dezelfde redenen als hun Duitse en Amerikaanse collega's. In Spanje hebben protesten van winkeliers veel negatieve publi citeit opgeroepen, die nog wordt versterkt doordat de Benetton- vertegenwoordiger in dit land, Giovanni Orefici, (weliswaar op, persoonlijke titel) in een politieke smeergeldaffaire verwikkeld is gebleken. En zelfs in Italië heb ben drie winkeliers gerechtelijke acties ondernomen tegen het be drijf uit Ponzano veneto. Luciano is echter onvermurw baar. Volgens hem zijn de protesten het werk van een kleine minderheid van de 7000 Benetton-concessio- nairs in de wereld, die de verant woordelijkheid van hun eigen verliezen willen afschuiven op de leverancier. Venetië - De Amerikaanse kunstenaars R.B. Kitaj en Gary Hill zijn bij de opening van de Biennale van Venetië zaterdag ieder on derscheiden met een Gouden Leeuw. Kitaj (1932) ontving de on derscheiding voor zijn schilderijen, Gary Hill (1951) voor zijn sculpturen. De internationale jury kende de landenprijs voor het beste pavil joen toe aan Egypte. Daarin worden werken getoond van archi tect Akram El Magdoub, van schilder/beeldhouwer Shafik en van beeldhouwer/schilder Hamdi. Moskou - De Russische troepen zijn gisteren tot op vier kilometer genaderd van Sjatoi, de plaats in de bergen in het zuiden van Tsjetsjenië waar sinds vorige week het opperbevel van de opstan delingen is gevestigd. De Russische legerleiding zegt dat het ein de van de strijd in Tsjetsjenië in zicht is. De leider van de opstan delingen/generaal Doedajev, verzekerde in een telefonisch inter view echter dat 'zijn positie uitstekend is'. Mainz - Wolfgang Gerhardt is zaterdag in Duitsland gekozen tot nieuwe leider van dè liberale FDP. De voorzitter-van Re regionale FDP in Hessen kreeg zaterdag op het congres van de liberalen in Mainz een absolute meerderheid achter zich. \£an de 655 leden stemden 371 congresgangers, dat is 57 procent, voor de als gema tigd bekend staande Gerhardt. New York - Het Amerikaanse Lotus Development Corp. heeft gis teren het aanbod waarmee IBM het softwarebedrijf wil overne men aanvaard. De twee bedrijven kwamen een prijs overeen van 64 dollar per aandeel, iets hoger dan de 60 dollar die IBM aanvan kelijk had geboden. Met het akkoord is een bedrag gemoeid van 3,52 miljard dollar (5,52 miljard gulden). Het is de grootste fusie in de software-branche die ooit tot stand is gekomen. Kuala Lumpur - Noordkoreaanse onderhandelaars hebben zater dag verklaard een principe-akkoord te hebben bereikt met de Verenigde Staten over de vernieuwing van de nucleaire installa ties van Pyongyang. De partijen hebben hierover in Kuala Lum pur, Maleisië, ruim drie weken onderhandeld. Volgens een Noord- koreaans delegatielid wordt de overeenkomst nu voorgelegd aan beide regeringen. Stockholm - Vrijwel alle vliegtuigen van de Scandinavische luchtvaartmaatschappij SAS blijven vandaag aan de grond staan. Onderhandelingen tussen de SAS en de pilotenvakbonden over een verhoging van de salarissen leverden gisteren niets op. De sta king zal naar verwachting ongeveer 55.000 passagiers treffen en kost de luchtvaartmaatschappij ongeveer 14 miljoen dollar 22 miljoen) per dag. Parijs - In Frankrijk is het zaterdag opnieuw tot gewelddadighe den gekomen in stedelijke buitenwijken, dit keer toen jongeren in een voorstad van Grenoble elf auto's in brand staken. De daders waren verdwenen voordat de politie ter plaatse was. De actie heeft wellicht te maken met een proces tegen drie jongeren die vrijdag in Grenoble gevangenisstraffen kregen wegens diefstal en mishandeling. Het jongste geweld in Arlequin volgt op een serie van geweldple gingen in arme buitenwijken van grote steden in Frankrijk. Vrij dag trok een groep gemaskerde jongeren brandstichtend rond in de Parijse buitenwijk Noisy-Le-Grand. Van onze correspondent Rome - Het tweede net van de Italiaanse staatstelevisie RAI zendt vanavond de geruchtmakende IKON-documentaire Dood op verzoek uit. De documentaire over de euthanasie van de 62- jarige Cees van Wendel de Joode zal echter niet integraal op de Italiaanse tv-schermen te zien zijn. Giovanni Minoli, de presentator van het actualiteitenprogramma Mixer, dat al enkele maanden ge leden de Italiaanse uitzendrech ten van de film heeft gekocht, heeft besloten om de meest dra matische scènes weg te knippen. In tegenstelling tot Nederlanders, Duitsers, Fransen en Britten zul len de Italianen dus niet kunnen zien hoe de patiënt curare krijgt ingespoten en binnen een minuut ontslaapt. In plaats daarvan wordt het beeld zwartgemaakt en wordt het gebeuren aan de fantasie van de kijker overgelaten. Volgens Mi noli heeft de door hem toegepaste zelfcensuur niets te maken ma ken met pressie van de katholieke kerk, maar wilde hij 'uit respect voor de dood' de uitzending niet 'nodeloos dramatisch' maken. De ontbrekende scène is wei ge zien door drie studiogasten - een jurist, een journalist en een kar dinaal - die na afloop over het thema euthanasie zullen discus siëren. De Nederlandse ambassade in Rome heeft al folders en ander voorlichtingsmateriaal over de Nederlandse euthanasieregeling gereed gemaakt om het hoofd te kunnen bieden aan de stroom van vragen en kritiek die ongetwij feld op de uitzending zal volgen.

de Stem | 1995 | | pagina 5