Naam munt is test voor Europa DE STEM 200 banen in gevaar bij Koninklijke Van Besouw Vrijblijvendheid troef in aanpak werkloosheid allochtonen >p vrouwen en en Linz Hormonenvlees VS bederft markt Europa Sportief protest ijt' van leed reldoorlog Werklozen kunnen geen asperges steken door 'Lubbers-kampement' A6 ITENLAND KORT dt 23 ton drugs ordt ingekrompen bloedbad Burundi en regenwoud bureau's Duitsland buitenlandse hulp ijnlijk motief Santer: regeringsleiders moeten psychologisch signaal over munteenheid geven Postbankklant kan vaderdag-cadeau telefonisch betalen SAS-piloten in voetspoor van KLM-collega's BBA-streekbus blijft rendabel A7 ECONOMIE KORT Akkoord cao Akzo Nobel lijkt rond Den norske Bank overtroeft Aegon Werkgevers supermarkten willen praten Werkloosheid in Friesland het grootst Air Miles heeft drie miljoen deelnemers ERDAG 10 JUNI 1995 gerhuis heeft gisteren een 0In 'n spijt wordt betuigd overhel kt in de Tweede Wereldoord ten. Om volledige instemmii van het parlement te krijoi5 moet ook het Hogerhuis de reSo lutie aanvaarden. Dit zal waar schijnlijk volgende week gebeil' ren. De tekst van de resolutjj spreekt over 'diepe spijt' van de Japanse invasie en zijn geweld dadige bezetting. Maar direct," verontschuldigingen zijn er niei in opgenomen, tot ergernis var veel Aziatische staten. Het Japanse kabinet stelde gist ren dat nu 'serieus' begonnen wordt met het oplossen vat kwesties die te maken hebben met de Japanse agressie tijden WO n, waaronder de zogeheter 'troostmeisjes'. Tokyo wil een particulier fonds oprichten voor vrijwillige bijdra. gen ter vergoeding van het leec van deze voormalige door Japan. se militairen misbruikte sekssla vinnen. Het Japanse kabinet blijft echter op het standpunt dat officiële compensatie door de overheid a! in naoorlogse verdragen is gere geld en weigert elke directe scha devergoeding uit angst voor ein deloos juridisch getouwtrek en grote betalingen. heeft de afgelopen dagen 23 ton die bestemd was voor de Neder- ee arresteerde zij twee mensen, rde van zo'n 400 miljoen gulden. Colombia en Gambia en was ver gen container met ananassen. d van de Verenigde Naties heeft "N-vredesmacht in Ruanda in te omst brengen de VN de vredes- en drie maanden terug van 5500 'er maanden blijven er nog 1800 en 320 militaire waarnemers en "andaat van Unamir tot 8 decem- andese regering had liever een nog bode van een volledige terugtrek- elt inmiddels voldoende gezag te ties eisen een onderzoek naar het er onder de bewoners van een Hu- bura heeft aangericht, d beheerste strijdkrachten van egen extremistische Hutu-milities ongeveer 40 mensen gedood De sen op leeftijd en kinderen. regenwoud in het zuiden van Suri- buitenlandse bedrijven voorlopig geving naar goud te zoeken en bo- rganisaties, die alle naar schatting egenwoordigen, presenteerden de op een in 1992 gesloten vredesak- ord moet rond elk indianendorp in en ingesteld waar buitenstaanders oien. De regering wil die zones be- ilometer rond de dorpen, maar de en in de nacht van donderdag op aanslagen gepleegd op politiebu- eillanceauto's in brand gestoken, •nield. In Neurenberg werd een jer- ireau geleegd en in brand gestoken, -cocktails, gericht op politieauto s, aatste een brandbom terug van de ïse Huis van Afgevaardigden heeft ïgenomen om de buitenlandse hulp miljard dollar te verminderen. Pre- r geld voor buitenlandse hulp ver- ;dreigd. stenrijk en Duitsland zijn gistere11 twee aanslagen met bombrief vaarschijnlijk een racistische ac an e- ste naam ook aangetroffen, zijn twee Graaf Ruediger Starhembergs geweest die 50 belangrijke rol hebben gesf in in de Oostenrijkse geschiede verdedigde Een van hen ce in 1683 tegen een Turkse en ring en een van zijn nazat® en een prominente fascist, die n ge steunde bij zijn mislukte c ie- poging in Duitsland in 192J- De Duitse politie vreest d rk nog meer bombrieven Z11 r. worden verzonden en len schuwde bekende Uuits3r rs, opkomen voor minderhe^^ °ofbbfr lie connecties hebben in J ;en geen verdachte pakketjes op ven te openen. sti In de Noordoostenrijkse st- Linz raakte gisterochte o] 10k Hongaarse vrouw zwaarg >an bij een ontploffing van een de brief die volgens de PoAl tfaS, ge- dezelfde afzender afkoms di- De envelop was ook keP13 eS. 'on kleurige bloemenstickers. r plosie vond plaats in het van een relatiebemidde Economie os- at- reau, dat vaak zou werken buitenlanders. tfan onze verslaggever Den Haag/Den Bosch - De Mpese Unie staat toe dat !oinend jaar 50.000 ton Ame- ikaans hormonenvlees zijn vindt naar de consument u Europa. Commissie verbiedt rifïët gebruik van alle soorten en groeibevorderaars, stierenmesters, die jjh inspannen om verboden iroeimiddelen terug te dringen, spreken van 'een kromme situa tie'. De boeren hebben in een open brief hun verontrusting uitge sproken over de kwaliteit van het importvlees. Zij vrezen de dood steek voor hun bedrijven die kampen met grote verliezen. De vleesprijzen hebben een histo risch dieptepunt bereikt, ook voor kwaliteitsvlees. Stierenmester J. Siebers uit het Brabantse Vianen, woordvoerder van de 'roodvleesproducenten', spreekt van gemiddelde verliezen van 350 tot 500 gulden per dier. „Het wordt elke week slechtèr." De stierenmesters zeggen niet te kunnen concurreren met buiten landse producenten die wel hor monen mogen toepassen. Boven dien zijn zij bang dat de consu ment steeds minder vlees gaat eten als geen garantie kan wor den gegeven dat het 'schoon' is. Het vleesgebruik daalt in Neder land per hoofd van de bevolking. Ook secretaris B. Odink van het Produktschap voor Vee en Vlees vreest een scherpe consumptie daling als het gebruik van hor- momen wordt toegelaten. „Voor al in Noordeuropese landen is de consument er huiverig van." Op grond van oude handelsaf spraken moeten de landen van de Europese Unie volgens Odink tussen 1 juli 1995 en 30 juni 1996 de import van 50.000 ton rund vlees toelaten. Van de Verenigde Staten is be kend dat tijdens de afmestperio- de natuurlijke hormonen mogen worden gebruikt. Van landen als Argentinië, Australië, Uruguay en Brazilië, die zich ook op de Europese markt begeven is vol gens de Nederlandse vleesprodu centen niets bekend. Hun woord voerder Siebers wijst op de nieuwbouw van grote koelhuizen bij de haven van Antwerpen. Vol gens hem wordt met import van hormonenvlees de bodem wegge slagen onder de inspanningen van de veehouderij om groeimid- delen uit te bannen. De Europese Commissie wil het debat over een totaalverbod op hormonen heropenen. Het produktschap ziet de oplos sing in een etiket op hormoonvrij vlees. O Brussel (anp) - De Europese regeringsleiders moeten eind deze maand op de topconferentie in Cannes een nieuwe naam kiezen ,oor de huidige gezamenlijke munt, de Ecu, vindt voorzitter Jacques Santer van de Europese Commissie. Volgens de Luxemburger zou dat een belangrijk politiek signaal iju dat de lidstaten daadwerke- ijk naar één munteenheid stre wn. Hij zei dat gisteren op een «conferentie in Brussel. )e Europese Unie wil uiterlijk in 999 een gezamenlijke munteen- ieid voor de lidstaten invoeren, let is nog onduidelijk of alle EU- n daaraan zullen meewer- )t huidige Europese munt de !cu bestaat eigenlijk alleen op jen Het is onwaarschijnlijk dat de naam Ecu blijft bestaan, looral Duitsland heeft daar be zwaar tegen. Santer zegt zelf geen voorkeur te m voor een bepaalde naam: .Fundamenteel is dat ook niet zo belangrijk. Uit psychologisch int echter wel. Daarom zou iet goed zijn als er in Cannes een wordt gevonden. Dat geeft een goed signaal dat men inder daad naar een Europese munt toe wil." Hoewel er formeel geen voorstellen op tafel liggen, doen allerlei mogelijke namen de ronde. Zo zou de frank een moge lijkheid runnen zijn. Ook het voorvoegsel euro-, gekoppeld aan de huidige nationale munten, geldt als optie. President Duisen- berg van De Nederlandsche Bank heeft al eens de florijn geopperd. Santer maakte gisteren duidelijk dat het kiezen van de naam voor aleen zaak is van de lidstaten die bun eigen munt opofferen. Groot-Brittannië laat vooralsnog de mogelijkheid open om het L'trecht (anp) - De ruim zes mil joen particuliere girorekening houders bij de Postbank kunnen volstaan met één telefoontje om oen cadeau voor vaderdag te la ten bezorgen én het verschuldig de bedrag automatisch te laten «schrijven van hun rekening. Het bedrijf Teledynamics heeft somen met ING, het concern van Postbank, een systeem ont wikkeld voor het verlenen van Hge betaalopdrachten bij "en via de telefoon. Tot was dit alleen mogelijk houders van creditcards. ™or vaderdag wordt nu een PW gehouden in samenwerking W de organisatie Telekado. Te- esado biedt via tv en tijdschrijf- de produkten aan. Als de ont een keuze heeft gemaakt an "ie een 06-nummer bellen. Britse pond te handhaven. „Lan den die niet meedoen met de een heidsmunt, moeten zich terug houdend opstellen," aldus San ter. Santer vertrekt volgende week naar Halifax in Canada voor de economische top van de zeven belangrijkste industrielan den (G-7). Volgens de commissie voorzitter is het belangrijk dat de groep afspraken maakt over de bevordering van de werkgelegen heid. „De landen zijn het er over eens dat dat absolute prioriteit geniet." Verder wil Santer in Ha lifax spreken over de grote koers schommelingen op de internatio nale valutamarkten. De monetai re verwikkelingen veroorzaken grote economische schade. Volgens Santer moet het interna tionaal toezicht op het econo misch beleid in de individuele landen van de G-7 worden ver sterkt. Concrete voorstellen deed hij echter niet. Kopenhagen (rtr) - Het conflict over de piloten-cao bij de Scan dinavisch luchtvaartmaatschap pij SAS, waardoor gisteren alle SAS-vluchten uitvielen, lijkt zich alleen maar te verscherpen. Het Scandinavische conflict ver toont grote gelijkenis met het ar beidsgeschil bij de KLM. De SAS-directie dreigt volgende week opnieuw alle vliegers op non-actief te stellen als de onder handelingen vandaag niets ople veren. De SAS-leiding stuurde de pilo ten naar huis, omdat de bonden net als vorige week donderdag een 24-uursstaking wilden hou den. Zo'n 800 vluchten gingen daardoor niet door. Volgens een medewerker op de luchthaven van Kopenhagen konden de meesten van de 56.000 SAS-pas- sagiers met een andere maat schappij mee. Sommigen stelden hun vertrek uit. De gezagvoer ders willen maandag en woens dag opnieuw het werk een etmaal neerleggen om hun looneis kracht bij te zetten. Volgens woordvoerder Jens Peter Skaar- up kost de staking SAS bijna 22 miljoen gulden per dag. Skaarup waarschuwde dat de maatschap pij niet verder zal gaan dan de loonsverhoging van 3,5 procent die dit voorjaar bij de cao-onder handelingen in andere sectoren is overeengekomen. De vliegers ei sen ruim 6 procent meer loon. Het personeel van de Sociale Verzekeringsbank greep gisteren de sportdag van de bank op Papendal aan om te protesteren tegen de op handen zijnde reorganisatie, die grote gevolgen voor het personeel dreigt te krijgen. Als dertien van de tweeëntwintig vestigingen dicht gaan, verdwijnen er tweehonderd banen. foto anp Van onze verslaggever Breda - Ondanks lagere uit keringen van de overheid, zijn de Brabantsche Buurt spoorwegen en Autodiensten ook vorig jaar winstgevend gebleven. Weliswaar daalde de winst van 5,6 miljoen gulden (in 1993) naar 3,7 miljoen, het aantal reizigers groeide we derom. Bij de BBA geldt nog steeds een personeelsstop. Eind '94 werkten er 1342 medewer kers. Ook wordt nog immer kritisch gekeken naar lijnen, waarop verlies wordt ge maakt. Om meer reizigers uit de auto en in de bus te krijgen heeft de BBA vorig jaar de Carpoolbank opge richt, die mensen met een zelfde reisroute met elkaar in contact brengt. Van onze verslaggever Goirle - De Koninklijke Van Besouw NV (tapijt- en kunst stoffen) in Goirle heeft giste ren uitstel van betaling ge vraagd. Bij Van Besouw wer ken ruim tweehonderd men sen. Die zijn gistermiddag door de directie op de hoogte gesteld. Gedelegeerd commissaris van Van Besouw P. Albregts bevestigt dat de surséance van betaling een rechtstreeks gevolg is van acute liquiditeitsproblemen: „De geza menlijke bankschuld van Van Besouw ligt rond de 50 miljoen gulden, de banken willen zo niet verder." Albregts heeft zijn hoop gevestigd op besprekingen die er momenteel met enkele gegadig den zijn om het bedrijf of delen daarvan over te nemen: „De naam Van Besouw is een begrip, daar moeten toch overnamekan didaten voor te vinden zijn." Curator mr J. Veldman uit Til burg bestudeert dit weekeinde de situatie en zal maandagochtend eventuele plannen aan het perso neel voorleggen. Op de Amster damse effectenbeurs is de handel in het fonds tot nader order opge schort. Handelaren boden don derdag reeds aandelen Van Be souw tevergeefs aan voor 22 gul den per stuk. De laatste werkelij ke koers bedroeg 27 gulden. Vo rig jaar leed Van Besouw een ver lies van 3,1 miljoen gulden op een omzet van 62,3 miljoen. Ten op zichte van 1993, toen het bedrijf een negatieve resultaat van 9,8 miljoen behaalde, was dat een aanzienlijke verbetering. Maar toch bleef de financiële slag kracht belabberd. De verliezen kwamen vooral voor rekening van de tapijtpoot. De kunststof- poot die beter draaide kreeg vo rig jaar echter te maken met ex plosief gestegen grondstofprij- zen. Deze tak, actief op het ge bied van vloeistofkèrende folie en platen, behaalde in 1994 een om zet van 35,1 miljoen gulden. Van Besouw Tapijt heeft zwaar te lij den onder de groeiende vraag naar harde vloerbedekking. Er was uitzicht op orders van vlieg tuigbouwer Boeing, die door de malaise in de vliegtuigindustrie echter verstek liet gaan. FNV- districtsbestuurder C. de Wildt: „De directie is bij elk verlies te optimistisch gebleven. Vooral de keuze voor de vliegtuigindustrie die met grote moeilijkheden kampt, heeft ons bevreemd," al dus De Wildt. Van onze verslaggever enlo - Het grootste onder- in Nederland ooit op dit f ed onder directies gehou- wil jullie bedrijf alloch- m dienst nemen? De ««omst verrast niet. Jawel, j I™* beheersing van ««Nederlandse taal. Goede opleiding. bei>tz, oud-voorzitter van Sin» UrgSe Werkgeversvereni- ken2 °ud~directeur sociale za- ijjd „'I, bezocht de afgelopen 'en it m5 Liml:)urgse bedrij- Doc'l' f ®en en Semeenten. limh,"1 i art brengen °f het in aan ^kken te voldoen nieuwe wet, die voor- allorlt bedrijven net zoveel kim a 0I5en 'n d'ensi hebben als Inr2 ""^k^king- Procmt Ut mt dat neer op drie ®>cht k adviseerde de be- Plan «a e jven ook over een 2orarl b3Ik ,aanPaft En passant be- baan »n i, Vler allochtonen een reau,. =„2 bii de arbeidsbu- 'ooraii„ v.* "e^aUen vacatures Echter^nen melden. 'ik is Lentz echter niet van zijn onderzoek geworden. „Ik zou nog jaren kunnen door gaan met dit werk: conferenties bezoeken, literatuur doorworste len. Er wordt in dit land ver schrikkelijk veel afgepraat over het probleem van de werkloos heid onder allochtonen, maar je komt steeds bij hetzelfde uit." Eén: werkgevers zijn beducht om vast personeel aan te nemen en pikken de 'besten' eruit, waarbij ze nogals eens af gaan op voor oordelen ('Een buitenlandse naam boven een sollicitatiebrief is synoniem met slechte oplei ding, wat soms helemaal niet zo is'). Twee: allochtonen moeten goed Nederlands spreken en minimaal mavo of voorbereidend beroeps onderwijs hebben, en daar schort het vaak aan. Drie: cultuurverschillen hinde ren hen soms om werk aan te ne men. ('In de zorgsector mogen meisjes geen mannen behande len. Arbeidsbureaus zouden voorlichtingsavonden moeten houden voor oudere allochtonen, de cultuurdragers, om hun kin deren en kleinkinderen méér ruimte op dit gebied te geven'). Vier: arbeidsbureaus doen goed werk, maar investeren nog te weinig in het onderhouden van persoonlijke relaties met bedrij ven. Vijf: al te grote vrijblijvendheid. Het allochtonen-onderzoek in Limburg was een initiatief van de Limburgse Werkgeversvereni ging, op instigatie van de Regio nale Besturen voor de Arbeids voorziening. Fons Lentz, vrijge vestigd adviseur (maar wel oud- LWV-voorzitter), kan het zich wat meer permitteren om harde uitspraken te doen dan veel werkgevers die dat als 'not done' niet voor hun rekening durven nemen. Lentz: „De vrijblijvendheid is veel te groot. Als je toch ziet wel ke inspanningen sociale diensten en arbeidsbureaus zich getroos ten om allochtonen aan het werk te krijgen: ik vind dat een jonge werkloze allochtoon die een aan geboden opleiding die weigert, flink op zijn uitkering moet wor den gekort. Net trouwens als au tochtone werklozen." Van een schuldvraag wil Lentz niet spreken, maar hij meent wel dat de oplossing van de werk loosheid onder allochtonen eer der bij henzelf ligt dan bij de werkgevers. „Ik hoor ook van wél goed opgeleide allochtone werk nemers dat jonge allochtonen weinig toekomstgericht denken, alleen met de korte termijn bezig zijn." Zeker zijn er werkgevers die dis crimineren. Ook zijn er werkge vers die zich de problematiek nauwelijks aantrekken en niet gericht naar allochtonen zoeken. „Maar in zijn algemeenheid is de bereidheid om alochtonen in dienst te nemen wei degelijk aan wezig." Zo bezocht Lentz een Noordlimburgs metaalbedrijf met 90 mensen in dienst, onder wie 20 allochtonen. Die moeten echter beter worden geschoold. „Met tien van hen is dat gelukt, met de'andere tien nog niet. Toch wil die werkgever hen nog anderhalf jaar de kans geven." Landelijk heeft tot nu toe slechts twee procent van werkgevers met meer dan 35 werknemers voldaan aan de wettelijke verplichting om bij de Kamer van Koophandel te laten weten hoeveel allochtonen men in dienst hééft. Vooral klei nere bedrijven en gemeenten we ten niet eens van de nieuwe wet af, zo bleek Lentz. De KvK in Venlo ontving regis traties van 35 bedrijven, een sco re van zo'n tien procent. Van de 17 Noordlimburgse gemeenten voldeed tot nu toe slechts Grub- benvorst aan zijn plicht. Lentz: „Die verplichte registratie zorgt voor erg veel rompslomp en werkt ook niet. Sommige werk nemers willen zich uit privacy- oogpunt ook niet laten registre ren." Zo laat een woordvoerder van de provincie Limburg (circa 800 werknemers) weten dat 'afgaan de op buitenlandse namen' de provincie zelf vermoedt dat ze meer dan drie procent allochto nen in dienst heeft, maar dat de registratie onder de drie procent blijft. Een woordvoerder van de KvK: „We horen erg veel gemop per van bedrijven, die ook weige ren bij de registratie het ver plichte accountantsrapport te overleggen. Te duur voor een wet ZATERDAG 10 JUNI '•iriJi'iW' Borger/Veenhuizen (anp) - Alle twintig bewoners van de justitiële jeugdwerkinrichting in Veenhuizen zijn al enkele weken volop aan het werk als aspergesteker bij drie telers in de Drentse veenkoloniën. De werkzaamheden van de vol tallige bevolking van'het 'Lub- bers-kampement' (het was ex- premier Lubbers die voorstelde hardleerse jonge criminelen in kampen opnieuw op te voeden, red.) zijn er mede de oorzaak van dat een experiment van de gemeente Borger, om werklo zen tijdelijk als aspergesteker aan het werk te helpen, hele maal is mislukt. Hoewel negenentwintig werk lozen de afgelopen tijd bereid bleken om voor een extra pre mie op- hun uitkering aan het werk te gaan om het witte goud te steken, is geen van hen aan de slag geweest. Volgens de telers hebben ze geen behoefte meer aan'extra hulp omdat door het koude weer de oogst tegenvalt. Daar door kunnen ze toe met ar beidskrachten uit Griekenland met wie al de afgelopen winter contracten zijn gesloten. Bo vendien blijken nu ook nog eens de bewoners van de justi- tie-inrichting aan het werk te zijn. Dertien werklozen die positief op de uitnodiging van de ge meente hebben gereageerd krijgen, hoewel er niet voor is gewerkt, alsnog de beloofde 250 gulden premie. Bovendien geldt voor hen in de toekomst een voorkeursbehandeling bij andere projecten voor tijdelijk werk die zich voordoen. Wethouder Haikens is er kort geleden bij toeval achtergeko men dat behalve een aantal Grieken ook de gestraften van een jeugdwerkinrichting op de akkers zijn ingehuurd. Hij is woedend op de telers die hem daarover nooit hebben inge licht. Bovendien vindt hij het 'op zijn minst bedenkelijk' dat regulie re arbeidsplaatsen op deze ma nier worden ingevuld. Aspergeteler J. Trip uit Nieuw- Buinen noemt de woede van de wethouder misplaatst. „De ge meente is veel te laat begonnen met het aanschrijven van de werklozen en wij hebben min der mensen nodig dan we dach ten vanwege het slechte weer. Dus de wethouder moet zijn woede maar op de weergoden richten." Trip wil geen mededelingen doen over het aantal Grieken dat bij hem en zijn collega's aan het werk is. Op vragen over de jongeren uit Veenhuizen weigert hij eveneens te reage ren. Directeur B. van der Veen van de inrichting zegt dat er al be gin dit jaar op initiatief van de aspergetelers afspraken zijn gemaakt over de werkzaamhe den van zijn bewoners. Hij zegt 'nooit iets te hebben geweten van een experiment voor werk lozen in Borger. Over de hoogte van de vergoe ding die de telers aan de inrich ting betalen voor de werk zaamheden doet hij geen mede deling. Of de telers bij justitie voordeliger uit zijn dan op de reguliere markt zegt de direc teur niet te weten. Dat de jongens - die in het ka der van een heropvoeding structuur en discipline moet worden bijgebracht - op de ge wone arbeidsmarkt opereren lijkt Van der Veen niet bijzon der. „Ze zijn ook wel aan het werk voor Staatbosbeheer en hebben ook al eens lelies gekopt bij een kweker in de buurt." Ook worden de jongens - van achttien tot 23 jaar - aan het werk gezet in eigen bedrijfjes van de inrichting, zoals voor houtbewerking en bloemen» kweken. die toch een doodgeboren kindje is, horen we vaak." Pikant detail in de marge: voor zitter Versteegh van de LWV, die gisteren de persconferentie over het allochtonen-onderzoek bij woonde, kon niet eens bij bena dering zeggen hoeveel allochto nen de LWV zelf in dienst heeft. Vrijblijvendheid dus niet alleen onder allochtonen zelf, maar ook onder werkgevers. Volgens Lentz moeten werkgevers wel een in spanningsverplichting houden om allochtonen in dienst te ne men, maar moet dat niet via een registratieplicht of een voorge schreven minimum aantal al lochtone werknemers. „Laat de ondernemingsraad jaarlijks een vergadering aan de ze problematiek wijden: hoe zit het met het allochtonenbestand bij ons, hoe zit het met de wer ving? Daarna kunnen de bedrij ven vervolgens hét arbeidsbu reau informeren over vacatures voor allochtonen. Het werkt veel beter als de direc tie vanuit het bedrijf zelf op haar verantwoordelijkheid wordt aan gesproken." Arnhem - De leden van de Industriebond FNV bij Akzo Nobel hebben gisteren ingestemd met het aanvullende cao-voorstel van Akzo Nobel. Maandag onderhandelen de bonden formeel met Ak zo Nobel. Maar volgens FNV-bestuurder B. Roodhuizen zal dat geen problemen opleveren. Het nu gefiatteerde voorstel was een laatste poging ook de Industriebond FNV achter de nieuwe cao te krijgen. De andere drie stemden met het aanvankelijke akkoord in. De aanvullende voorstellen kennen wat betreft de inkomens twee veranderingen vergeleken met het 'eindbod' van begin april. Akzo Nobel wil de jaarlijkse spaarbijdrage verlagen, in ruil voor de structurele loonsverhoging per 1 juli. Daarnaast is de werkge ver bereid de eenmalige uitkering voor werknemers die medio 1997 teruggaan naar een gemiddelde werkweek van 36 uur te ver hogen van 1 tot 1,5 procent. Den Haag/Oslo - Het bod van Den norske Bank (DnB) op de Noorse verzekeraar Vital Forsikring lijkt geslaagd. DnB kan reeds over 80 procent van de aandelen beschikken. Zoals bekend is ook Aegon voor Vital in de race. Den norske Bank gaat ervan uit dat zij uiteindelijk tussen de 80 en 90 procent van de aandelen zal bemachtigen. Aegon bracht be gin mei een bod uit van 700 miljoen gulden op alle uitstaande aandelen Vital. De Haagse verzekeraar bood 103 Noorse kronen (25,58 gulden) per aandeel. Aegon wil tenminste 90 procent van de stukken bemachtigen. Drie dagen later overtroefde DnB Ae gon met een tegenbod van 110 kronen (in totaal 740 miljoen gul den). Aegon komt mogelijk met een hoger bod, maar wil dat laten afwachten van de vraag of de Noorse regering DnB toestemming geeft met Vital te fuseren. De commissarissen van Vital geven de voorkeur aan Aegon. Zoetermeer - De werkgevers gaan de vakbonden uitnodigen om eind volgende week de onderhandelingen over een nieuwe cao voor de supermarkten te hervatten. De FNV Dienstenbond is ech ter sceptisch. De werkgeversorganisatie VGL doet geen concrete mededelingen over de inhoud van het aanbod. Er zijn verschillen de mogelijkheden en daarover spreken de leden van de VGL zich woensdag nog uit.Grootste knelpunt in de onderhandelingen is tot dusver het betalen van toeslagen voor werken in de avonduren nu verruiming van openingstijden voor de deur staat. Eerder de ze week schortten de bonden acties van winkelpersoneel oj^ln- middels heeft informeel overleg plaats gevonden tussen werkge vers en vakbonden. Volgens bestuurder Noordam van de Dien stenbond FNV lagen de handreikingen van de werkgevers in dat overleg „buiten het mandaat" dat de leden aan de onderhande laars gaven. Den Haag - De provincie Friesland telde vorig jaar relatief he^ hoogste aantal ww-uitkeringen. Van de bevolking tussen de 15 en 65 jaar had 4,7 procent een dergelijke uitkering. Landelijk steeg het aantal ww-uitkeringen vorig jaar met 66.000 tot 410.000. In h^t laatste kwartaal stabiliseerde de werkloosheid tot 400.000. Van een daling was echter nog geen sprake. Den Haag - Het Air Miles spaarprogramma telt al 3,2 miljoen deelnemers. Van alle consumenten die nog geen kaart bezitten, geeft slechts 1 procent aan waarschijnlijk alsnog mee te doen. Albert Heijn is verreweg het meest populair van alle deelnemen de bedrijven aan de Air Miles-spaaractie. Ruim 62 procent van alle gespaarde vliegkilometers wordt bij Albert Heijn gespaard. Shell en Vroom Dreesman scoren met 12 procent veel lager, ter wijl de ABN Amro op 5 procent uitkomt. Ongeveer 11,5 miljoen Nederlanders van 12 jaar en ouder hebben van de actie gehoord.

de Stem | 1995 | | pagina 7