r 11 It'll Weekend Het nieuwe goud van Sarajevo Jeugdhulpverle Dick Zeeman boekt succes ij kruistocht tege' geweldsvideo'J 5 Gemeenteraads verkiezingen van morgen zijn meer dan alleen folklore STEM E3 Water en stroom worden steeds schaarser, de strijd er om steeds verbetener Erg moeilijk is het niet om de plaats in Sarajevo te vinden, waar er nog water is. Je volgt gewoon de stroom mannen, vrouwen en kinderen die met lege jerrycans richting de water pompen lopen. Vaak hebben ze de jerrycans in karretjes gezet of ze hebben een skatebord onder een kist gemonteerd, waardoor het gemakke lijker is om meer water te vervoeren. Anderen dragen tien tot vijftien fles sen, terwijl sommigen hun hond ge bruiken om water te halen. tATERDAG 10 JUNI 1995 CDA) kregen een geweldadj mee naar huis met het vrien verzoek zich de affaire aan t ken. Twee weken later werd de vM» Tweede Kamerleden Prompt nodigde de commissie megenaar uit om het het ptc nader toe te lichten. Zeeman vertoning ontstond een soort mele uitwisseling. 'Dit kan nj de overheersende opvatting Nadat het CDA kamervragen h, steld, beloofde staatsecretaris tra te bestuderen of het mogb om de wet aan te passen. De 1 ontwikkeling is nu dat Justit [er EN I te ta len derzoekt of ze artikel 240a, delt over het verbod op de prod distributie en vertoning van sc lijke beelden aan minderjarige] uitbreiden met de categorie 'ex gewelddadige' films. Terpstra is ook met de NederL Video Detaillisten Organisatie DO) gaan praten. Die zegd 'huurders uitdrukkelijk op de hi te stellen van het feit dat een fill gewelddadige aard is en niet gei is voor kennisneming door jeu personen'. De NVDO overweej een identificatieplicht voor jon in te voeren. De Haagse politiek werkt nu dl barrières op de toegankelijkhei de videofilms. Zeeman: „Ik ben blij dat de politiek dit zo heeft pakt. Het maximale is wat mij b bereikt. Maar we blijven het la volgen om te voorkomen dat d cussie weer wegzakt." Naast een drempel op de t lijkheid pleit hij voor alertheii ouders en leraren op school. Zee „In de nabije toekomst kom steeds meer informatie op ons vraag is: hoe gaan we daarmee' heb weieens het idee dat ouder kinderen steeds minder opvo Dat ze uitgaan van een soort maar gaan'-gedachte, dat ze he kinderen zelf laten uitzoeken, kinderen moeten hun identiteit wikkelen en leren waar grenzer gen. Je moet ze niet laten aanmo ren. Daarom doen ouders en Ie er goed aan om het grote inform aanbod in te perken en kritisch' lecteren." De partij van Jean-Marie le Pen overde in 1989 slechts een gem met meer dan 10.000 inwoners liggen steden als Nice, Toulon, pignan, het Normandisehe Drei het Elzasser Mulhouse voor he rapen. Als dat lukt kan worden gesteld - tot wanhoop van het grote deel van de Fransen - dat' cistische partij definitief is do broken op het politieke ton» Frankrijk. Maar goed, nog even terug folkloristische kant van de vera gen. Daarvoor hoeven we hele niet naar het haast van het land. Op dertig küo» Parijs wonen de 66 Epinay-Champlatreux. De rechtigden maken zich op mende zondag massaa.I hun te brengen op Franf ois, de Noailles. De bi]na 90-jang bijna y bu sieur le Due' is al 63 jaar meester van het dorp. Hij 1932 zijn vader op en af k, loopt zich in langs de zijhj zijn oudste zoon Hehe, Ooit" in 1801 werd een ka«^ j-r*p inWC meester moest leveren. ^1 van Epinay-Champlatreux nooit gemeend die gewoonte ten wijzigen. ,t .jjons „Nee hoor, we vinden da le Due' ons dorp goea waarom zouden we verande vinden de inwoners. ZATERDAG 10 JUNI 1995 De eerste berichten over de Yeti, wat in het Tibe- taans 'magisch wezen' betekent, bereikten in 1832 het Westen via een artikel van de toenmali ge Britse resident in Nepal. Hij schreef dat enkele van zijn dra gers in paniek op de vlucht waren geslagen toen ze plots oog in oog stonden met een groot harig wezen. Ze noemden het beest Rakshas ('de mon' in het Sanskriet) en vertelden hem dat dergelijke schepsels al eeu wen lang de bergbewoners de schrik op het lijf joegen. Ook in het Indiase heldendicht Rama en Sita, worden de Rakshas al genoemd. In de daaropvolgende jaren staken verhalen over 'wildemannen' en 'bergmonsters' regelmatig de kop op, maar pas in 1921 werd het we zen voor het eerst door een Europe aan gezien. Dat was tijdens de eer ste Mount Everest verkenningsex peditie onder leiding van luitenant kolonel C. Howard-Bury. Toen hij en zijn companen naar zesduizend meter hoogte klommen zagen ze tot hun verbazing in de verte een don kere figuur door de sneeuw ploete ren. Wetenschappers in het westen von den al die verhalen best vermake lijk, maar namen ze met een korrel tje zout. Tot in 1925 de Britse foto graaf Tombazi een Yeti zag. Als lid van de Royal Geographical Society wist hij waar hij over sprak. Hij vergat alleen een foto te nemen, illmeer dan honderd jaar duiken dtelkens weer meldingen op van ten vreemd schepsel dat zich zou ophouden in het Himalayageberg- Mysterieuze voetafdrukken zijn vele malen gefotografeerd en in gips gegoten. Sommigen beweren kt harige wezen te hebben gezien. Er zijn zelfs vage foto's, maar ech te bewijzen blijven tot nu toe uit. De Chin; Travel Service (CTS) beeft nu voor een stuntje gezorgd door een beloning uit te loven. Wie een levende 'verschrikkelijke sneeuwman' kan vangen, is bijna 100.000 gulden rijker. foor Eugene Verstraeten "W V I -■ <-.2 B- I®**»**."'- I ■dTen van de Yeti die in 1988 in de bergen n>letPamirgebied werden aangetroffen. Een ton voor een Yeti waarmee hij zich eeuwige roem had kunnen verwerven. Het hek was van de dam toen Ed mund Hillary en zijn gids Tenzing Norgay tijdens hun beroemde be klimming van de Mount Everest in 1953 enorme voetafdrukken ont dekten. Reden voor de Londense krant Daily Mail om er het jaar daarop zelf een expeditie op uit te sturen. De bizarre verhalen drongen ook door tot de Verenigde Staten. Daar hadden ze met hun 'bigfoot', een wezen dat zich in de Noord- Amerikaanse bergen zou ophouden, al jaren hun eigen verschrikelijke sneeuwman. Drie opeenvolgende expedities reisden af naar de Hima laya, gewapend met injeetiegewe- ren en verdovende kogels. Maar de Yeti hield zich wijselijk verborgen. Hillary was inmiddels zo in de ban van het beest dat hij in 1961 zelf een expeditie op touw zette. De Yeti, het verhaal wordt eentonig, liet zich wederom niet zien. Wel toonde Hil lary de wereld een schedel van het wezen, die hij op de kop had getikt in een klooster. Deskundigen deter mineerden het gebeente echter als afkomstig van een geit-antilope. Dat brengt ons op de vraag wat er nou eigenlijk aan de hand is op het dak van de wereld. Wie of wat jaagt de plaatselijke bevolking met grote re gelmaat de schrik op het lijf en laat bergbeklimmers in opperste verba zing achter? De beschrijvingen van de Yeti va riëren van een twee tot vijf meter lang schepsel met enorme voeten. Het wezen loopt meestal rechtop, maar is ook al gesignaleerd terwijl het zich voortbewoog op handen en voeten. Alle getuigenissen spreken over mensachtige harige gestalten. Er zijn verhalen over kleuter-Yeti's en vrouwtjes-exemplaren. De meeste dierkundigen houden het erop dat iedereen gewoon een beer of een aap heeft gezien. Ze gaan daarbij echter voorbij aan het feit dat er nog nooit een wezen met een staart is gemeld. Het meest concrete bewijs tot nu toe dateert uit 1986, toen de Britse rei ziger Anthony Wooldridge een foto wist te maken van het wezen. Tij dens de beklimming van een berg ontdekte hij onder de bomen voet sporen in de sneeuw. Een half uur tje later hoorde hij een enorme knal, gevolgd door een aanhoudend ge rommel. Even verder zag hij achter een paar struiken een grote rijzige gestalte die er echter ijlings van door ging. Wooldridge slaagde erin toch snel een paar foto's te maken. Hij gaf de, overigens niet echt dui delijke, opnamen aan de Internatio nal Society for Cryptozoology. Een groepje dat zich bezig houdt met meldingen van vreemde of onbe kende dieren. Een van de foto's werd gepubliceerd in het blad BBC Wildlife. De geraadpleegde fysisch antropoloog R. Martin van de Lon dense universiteit hield het op een aap. De zogenaamde Hanuman- Langoer. Wat bijna niemand wist, was dat men ook in Rusland flink jacht maakte op de Yeti. Die informatie kwam pas naar het Westen toen het ijzeren gordijn werd weggeschoven. Feitenmateriaal werd in 1991 gepu bliceerd door de Russische kolonel Marina Popovitsj in haar boek UFO-Glasnost. Het boek verscheen een jaar later in het Nederlands bij uitgeverij Tirion in Baarn onder de titel 'Het Sovjet dossier UFO'. Dat de Yeti opduikt in een boek over UFO's lijkt misschien wel net zo raadselachtig als de verschrikke lijke sneeuwman zelf. Toch is dat niet helemaal toevallig. Volgens Po povitsj, voorzitster van SAKKU- FON (Middenaziatisch-Kirgizische Commissie van Onderzoek naar en van UFO's), is door expedities her haaldelijk geconstateerd dat waar de Yeti opdook ook relatief veel UFO's werden waargenomen. Waarom? Daar is men nog niet ach ter. Expedities zijn er zat geweest. De afgelopen jaren zond bijvoorbeeld alleen al de Academie van Weten schappen van de voormalig Sovjet unie een dozijn teams op pad om klaarheid in de zaak te brengen. Zelf trok Popovitsj er in 1982 voor het eerst op uit met een expeditie van de universiteit van Kiev. Doel was het Pamir-hoogland, waar de verschrikkelijke sneeuwman zich graag op houdt. De expeditie werd geconfronteerd met een echte slim merik. Infraroodcamera's die 's nachts de wacht hielden, bleken op een ochtend gesaboteerd en er werd een melkblikje gevonden dat onmis kenbaar bijtsporen vertoonde. Maar dat was nog niet alles. Een paar achteloos neergelegde spijkers bleken gerangschikt in een figuur die precies het sterrenbeeld Zwaan voorstelde. Nou ja. Toen er ook nog een vuurbol met zwaailicht aan het nachtelijke zwerk opdook en een schimmige gestalte door het tenten kamp sloop werd het Popovitsj alle maal te veel. Ze liet zich terugbren gen naar de bewoonde wereld. In 1984 werd een andere groep we tenschappers uit Kiev in datzelfde gebied eveneens geconfronteerd met vuur- en lichtbollen in allerlei soorten en maten. Ook nu weer sloop er een raadselachtige gedaan te rond. Die voldeed overigens niet aan de doorsnee Yeti-afmetingen. De figuur was maar pakweg 1,75 meter lang. Mogelijk was het de zelfde liefhebber van sterrenbeel den als in 1982. Dit keer had hij echter met wat stenen het sterren beeld Cephus uitgebeeld. Mooie verhalen, maar ze konden toch de aandacht van de meeste we tenschappers niet trekken. Dat ver anderde op slag in 1989, toen zich in midden-Rusland, in het steppege bied van Saratov, wel heel vreemde gebeurtenissen voordeden. Drie maanden lang hield daar een hele familie harige wezens de gemoede ren bezig. Ze lieten zich zien aan tientallen mensen. Een dierenarts zette zelfs de achtervolging in, maar moest in het wezen veruit zijn meer dere bekennen. Volgens de dieren arts ging het om een wezen dat mens noch mensaap was. Meer dan twee meter lang. Aan de hand van voetafdrukken schatte men het lichaamsgewicht op zeker 250 kilo. De interesse van de Russische we tenschap was weer gewekt en leidde in 1990 tot nieuwe expedities naar het Pamir-gebergte, de Oeral en Karelië. Zonder al te veel resultaat overigens. Het is opmerkelijk dat er van uit China nooit erg veel is vernomen over de verschrik kelijke sneeuwman, maar daar komt nu blijkbaar verandering in. Vorige maand werd bekend dat een Chinese wetenschappelijke ex peditie de bergen is ingetrokken, op zoek naar de Yeti. Een paar dagen na het vertrek van de expeditie kwam de China Travel Service op de proppen met al genoemde belo ning van bijna een ton voor een le vende sneeuwman. De reisorganisa tie verstrekt keukenmateriaal en proviand aan Chinezen en buiten landers die op zoek gaan naar het legendarische wezen. Speurders hoeven overigens niet noodzakelijk een Yeti te vangen. Ook een dood exemplaar, foto's of videobeelden, haren en uitwerpselen leveren een beloning op. Naar beschrijvingen van ooggetuigen geschilderd portret van een Yeti, zoals deze in de bergen en steppen van het gebied van Saratov werd ge zien. FOTO'S UIT: HET SOVJET DOSSIER UFO, UITGEVERIJ TIRION, BAARN, 1992. Door Harald Doornbos In Sarajevo kan een kind maximaal 20 liter dra gen, een volwassene haalt wel 35 liter en als je twee jerrycans van elk vijf liter middels een riem aan elkaar knoopt en over de rug van een hond bindt, dan is de hond goed voor zo'n 10 liter water. Al ruim twee weken zitten we hier in de stad Sara jevo zonder water en elektriciteit. Bosnische Ser viërs hebben nabij Pazaric, net buiten de Bosnische hoofdstad, de elektriciteitscentrale onder vuur ge nomen die stroom leverde aan Sarajevo. En geen stroom betekent geen water, aangezien de water pompen zonder elektriciteit niet werken. Het afgelopen jaar was er bijna 24 uur per dag stroom in Sarajevo; water kwam om de dag. Maar nu de gevechten zijn opgelaaid en de situatie van wege de gijzelaarscrisis is geëscaleerd, lijkt Saraje vo weer terug bij af. En vanwege de relatieve rust van de afgelopen twaalf maanden, moeten haar be woners weer opnieuw leren wat het betekent te le ven zonder stroom, zonder water, maar met sluip schutters en granaten. „Water is schaars geworden," zegt de 24-jarige Sanja, terwijl ze richting een parkeergarage loopt in Sarajevo's wijk, Ali Pasino Polje. Op straat is het zonnig en is het aangenaam warm. Dat veran dert als Sanja plotseling een deuropening betreedt. „Hier begint de ellende," zegt ze, als ze een beton nen trap afloopt. Want in de parkeergarage is het donker en vochtig. Overal klinkt er geschreeuw. In de duisternis valt een mierenhoop van mensen te ontwaren, die in lange rijen staan te wachten ach ter een dertigtal kranen. Alleen hier, onder de grond, in een grote kooi van beton, is er nog water. „De wachttijd bedraagt ge middeld tussen de twee en vijf uur," zegt Sanja. Ze gaat op een van haar meegenomen jerrycans zitten en er valt niets anders te doen dan te wachten. Kin deren rijden op fietsjes door de garage, terwijl mannen met kruiwagens gevuld met volle jerry cans een poging te doen om hun vracht via de stei le trap naar boven te brengen. Soms wordt er door de duizenden mensen geruzied over wie er aan de beurt is. „Na drie uur wachten daalt je tolerantie grens," meent Sanja. Een man roept: „Dit gezeul met water is verschrikkelijk, ik vecht nog liever aan de frontlinie." Als Sanja na anderhalf uur aan de beurt is, stort ze zich op een kraan en vult haar jerrycans met water. „Voor de oorlog dacht ik geeneens na over water," zegt ze, „en nu ben ik zo blij als ik een paar litertjes heb bemachtigd. Dan kunnen we ons weer eens wassen, hebben we weer wat te drinken, en kunnen we de wc weer eens doortrekken. Ik had nooit ge dacht dat ik blij zou zijn met water. Het is zo ver nederend om dit dag in dag uit mee te moeten ma ken." De meer afgelegen wijken in Sarajevo worden met water bevoorraad door brandweerwagens. Als er een rood voertuig over de straten van Sarajevo aan komt puffen, gaat er een alarm door de wijk. De kinderen op straat rennen naar huis, terwijl ze luid schreeuwen: „Het water komt, het water komt." Het geschreeuw van de kinderen brengt de hele wijk in actie. Binnen één minuut lopen vaders, moeders, bejaarden en peuters met jerrycans in hun handen richting de plek waar de brandweer wagen halt houdt. Opnieuw begint dan het wach ten. En soms is er geen water genoeg om iedereen te bevoorraden. In tegenstelling tot de parkeergarage biedt de wa terdistributie midden op de straat geen enkele be scherming tegen inslaande granaten. Als er een granaat ongeveer vijfhonderd meter van de brand weerwagen ontploft, zoeken de meeste wachtenden dekking. Slechts een enkeling blijft de jerrycans trouw. „Als ik nu eventjes ga schuilen voor grana ten, kan ik straks weer achteraan sluiten," klaagt een oude vrouw. Het waterprobleem is niet eenmalig, maar komt steeds terug. Een doorsnee-gezin in Sarajevo ge bruikt tussen de 70 en 80 liter water. Dat zijn 14 kleine jerrycans, die iedere dag weer moeten wor den gevuld met water. Niemand in Sarajevo heeft nog water. Elektriciteit is er zelden; alleen het ziekenhuis en belangrijke onderdelen van het leger hebben nog beschikking over stroom. Er is inmiddels een levendige handel ontstaan in generatoren. Want wie een generator heeft en zes gulden per liter voor brandstof kan betalen, is de koning te rijk in Sarajevo. Een generator betekent verlichting tijdens de lange nachten, het maakt het mogelijk om televisie te kijken of om een café draaiende te houden. De eigenaar van de firma Bosna Borda had een vooruitziende blik, toen hij twee weken geleden 100 generatoren vanuit Italië importeerde. Via de tunnel onder de luchthaven van Sarajevo bracht de man alle generatoren naar Sarajevo. Normaliter kost deze generator 800 gulden. Maar de eigenaar van Bosna Borda vraagt nu 5000 Duitse marken per stuk. „Het is wat aan de prijs," zegt hij, „maar dit nou eenmaal Sarajevo, dit is hartje oorlog."

de Stem | 1995 | | pagina 39