Weekend 'We schrokken ons te pletter' Fransen kiezen 'lokale presidenten Kleine Joris tussen de grote snorren DE STEM ESTEM ra Wel tevreden, maar hij moet het eerst allemaal nog maar eens zien. De Nijmeegse jeugdhulpver lener Dick Zeeman begon in 1993 een kruistocht te gen de 'faces of death'. Dit zijn extreem geweldadige videofilms met als doel groep kinderen tussen de acht en achttien jaar. Ruim twee jaar later boekt Zeeman resultaat. Staats secretaris Terpstra onder zoekt de juridische moge lijkheden voor een verbod op het aanbieden van dit soort films aan kinderen onder de zestien. Jeugdhulpverlf Dick Zeeman boekt succes kruistocht teg geweldsvidei Al meer dan honderd ja er telkens weer melding een vreemd schepsel da ophouden in het Himah te. Mysterieuze voetafd: vele malen gefotografee gips gegoten. Sommigei het harige wezen te heb Er zijn zelfs vage foto's te bewijzen hlijven tot i De Chin; Travel Servic heeft nu voor een stunt door een beloning uit te een levende 'verschrikk sneeuwman' kan vange 100.000 gulden rijker. Le Tartre-Gaudran is het kleinste dorp van de Pa- rij se regio en heeft 27 in woners. Dat staat uiter aard in schril contrast tot de ruim 2 miljoen bewo ners van de Lichtstad. „Maar we hebben geen last van een minderwaar digheidscomplex. We voelen ons hier best," al dus de burgemeester. Gemeenteraad verkiezingen van morgen zij meer dan allee' folklore Erg moeilijk in Sarajevo t water is. Je v mannen, vrox met lege jerrj pompen lope: jerrycans in 1 hebben een s gemonteerd, lijker is om n Anderen draj sen, terwijl s bruiken om ZATERDAG 10 JUN11995 Door Dirk Vellenga Man met snor en hond. Je kent het ty pe wel. Hij staat op zaterdagmorgen om negen uur zijn caravan schoon te sproeien. Hij draagt daarbij een T-shirt met hele korte mouwtjes. Hij heeft brede schouders, zijn spierballen glim men. Hij springt, strekt, buigt, rent en fluit mee met de autoradio. De hond kijkt bewonderend toe. De buurt gromt, maar niemand druft iets te zeg gen. Minister Jo Ritzen had eens een snor. Een beetje een vreemde borstel, vooral in combinatie met die lok over zijn voorhoofd, dat wel. Maar sinds hij die snor heeft afgeschoren, lijkt hij zijn greep op het onderwijs kwijt te zijn. Als een bovenmeester zonder Spaans riet. Zijn prestatiebeurs is weggevaagd en Jo komt niet verder dan dat hij het blijft proberen. Een snor-loze reactie. Alle senatoren moeten zich morgen om acht uur melden op het sportveld! Dat had hij moeten roepen. Benno Baksteen, dat is een echte. Mar kante schedel, goed zichtbaar door de borstelhaartjes heen. Als heel Neder land na een vliegtuigongeluk beefde van schrik, vertelde Benno heel koel en beheerst wat er volgens hem precies aan de knikker was. Je geloofde elk woord dat hij zei. Over zijn achter naam worden al lang geen grappen meer gemaakt. Je zou 'm zo door je voorruit krijgen! Benno is vierkant, hij wijkt geen centimeter van zijn koers. Benno is een sporter, altijd in puike conditie. Z'n zweet ruikt eerlijk, man nelijk. Een vent als hij trimt z'n snor en daarna z'n hond en gaat dan even tien kilometer hardlopen in het bos. Bak steen beheerst het Journaal. Razend knap hoe hij droefheid én verbijstering in zijn blik weet te leggen, als hij dra matisch aandringt op vertrouwen in hem en zijn verkeersvliegers. Guus Hiddink (met snor) zou beter moeten zijn dan Dick Advocaat (zon der). Dat komt er nog niet helemaal uit. Heeft hij misschien geen hond? Ko men we bij Joris Voorhoeve, die beland is in de wereld van generaals. Bevel hebbers hebben stoere snorren en thuis liggen altijd een paar grote hon den te wachten. Ze praten in lange zin nen met onduidelijke uitlopers en open eindes, een beetje als voetbal trainers. In die kringen wordt keihard afgerekend met alles wat kinderach tig, zielig, slap, aanstellerig, soft en links is. Alle watjes moeten naar een werkkamp! Joris zou zo graag een kerel willen zijn. Iemand die watjes afzeikt en op car toons wordt afgebeeld met een fantas tische, martiale snor. Maar Joris is een beetje schriel, bezit weinig schouder- power en heeft bovendien zijn verle den tegen. Waar Wiegel, Nijpels en Bolkestein van de VVD in no time een razend-populaire club maakten, stuur de Voorhoeve de partij koppig naar de versukkeling. Hij heeft daarna een tijd in Clingendael gelegen om bij te ko men. Nu is hij naar voren geschoven als mi nister van Defensie. Je moet terug vechten op het schoolplein, zei z'n moeder vroeger als hij weer eens met een kapotte pantalon thuiskwam. Dat advies werkt door in zijn houding. Joris doet ontzettend zijn best. Let op, hij recht zijn rug, bolt de borst (wat is het toch een flink kereltje, zegt zijn moe der in zijn oor) en leest uit zijn hoofd iets voor over krachtige standpunten en een zeker element van druk. Hij gaat er vanuit dat zijn zorgvuldig ge formuleerde redelijkheid de strijdende partijen in Bosnië tot wanhoop zal brengen. Ai, een vuile windvlaag gooit zijn se cuur geknipte jongenskapsel in de war en zijn snor verbleekt tot een lullig kwastje. Joris kan nauwelijks uitkomen boven het gebulder der kanonnen. Toe, Joris, geef maar toe dat het niet lukt. We nemen het je niet eens kwa lijk. Even krachtig als de houding van be snorde bevelhebbers is de mening van het volk. De referenda in Rotterdam en Amsterdam hebben iedereen de kans gegeven een hartstochtelijk NEE te la ten horen. En men heeft de kans ge grepen. Tussen deze volkswoede en de man met snor en hond, daar ergens be vindt zich de Nederlandse democratie. In principe is het een goede zaak dat er geen censuur meer bestaat, maar er liggen nu nergens gren zen meer. De samenleving die het zelf moet reguleren, wordt overvleu geld door de commercie die belang heeft bij het volproppen van de markt met dit soort blubber, oordeelt de Nijmeegse jeugdhuplverlener Dick Zeeman. Hij wil geen 'zeden- prediker' zijn, maar kan er niet om heen: extreme geweldsvideo's kun nen volgens hem wel degelijk een verkeerd effect hebben op het gedrag van kinderen. Vooral als ze daar door omstandigheden toch al gevoelig voor zijn. Door Moniek Hüsken Zeeman is werkzaam bij de Jeugd zorg Nijmegen. Daar sijpelden enke le jaren geleden de eerste berichten binnen over een nieuw fenomeen: ex treem geweldadige videofilms, veelal bekeken door kinderen. Zeeman: „Er kwamen wat telefoontjes binnen van bezorgde ouders: 'Weten jullie wel met wat voor films mijn zoontje van twaalf thuiskomt..."' „In eerste instantie vonden we die meldingen niet zo verontrustend. Maar vervolgens bleek dat wel meer jongeren naar dit soort films keken. Toen zijn we er zelf eentje gaan hu ren en schrokken ons te pletter." De geweldadige horrorfilms staan bekend om hun wreedheid en bloede righeid. De bekendste in het genre zijn de vijf films uit de serie 'faces of death'. De films bestaan uit losse fragmenten die eigenlijk niets met el kaar te maken hebben. Een zoge naamde 'neuroloog' leidt 'het ver haal' in: hij zegt dat er dingen in het leven gebeuren die we normaal niet zien. Dat het daarom tijd is om daar op deze manier wel kennis van te ne men. Dan volgen er lugubere beelden van moorden, opengesneden baby's, cre maties, vliegtuigongelukken en clo se-ups van wonden. In de films is fic tie vermengd met non-fictie. Tachtig procent van de inhoud bestaat, vol gens Zeeman, uit 'echt' materiaal. „Vraag me niet hoe ze er aan komen, maar het gaat om amateur- en poli- tieopnames." Twintig procent van de beelden is in scène gezet. Zeeman: „Door het feit dat het over grote deel non-fictie is, is de gruwe lijkheid heel realistisch. Een kind kan dan geen onderscheid meer ma ken tussen echt en niet echt, zoals een volwassene. Niet iedereen is er even gevoelig voor." „Wat de hulpverlening zorgen baart, is dat er een groeiende groep is van kinderen tussen de tien en vijftien jaar die overal lak aan heeft. Een paar jaar geleden was deze groep kleiner en lag de leeftijd rond de achttien jaar. Het gaat hier om kin deren die geen grenzen kennen: ze spijbelen, stelen en dealen soms en hebben geen normen en waarden. Juist voor deze jongeren is het een kleine stap naar dit soort films. Ze zitten psychisch in de knoop en vor men een 'risicocategorie'. Het gevaar is dat zij zich gaan identificeren met de inhoud van de films." „Bij de hoofddader van de 'Bende van Venlo' zijn ook van dit soort films gevonden; helemaal grijs ge draaid. Hij had zich geïdentificeerd met de filmfiguur 'Scarface'. En deze jongeman had al een meervoudigper- soonlijkheidssyndroom. De film was de druppel die de emmer deed over lopen. Dit is één van de extreemste vormen van hoe het mis kan gaan." Jeugdzorg Nijmegen kwam er achter dat dit soort films op grote schaal be kend is onder jongeren. Zeeman: „Vijfenzeventig procent van de jon geren kende ze; eenderde van hen had ook weieens zo'n film bekeken. We merkten dat sommigen er last van kregen. Ze sliepen bijvoorbeeld slecht. We ontdekten bovendien dat verreweg het grootste deel van de volwassenen geen weet had van het bestaan van deze films. Toen vonden we het de hoogste tijd om een signaal af te geven." Dat signaal kwam er. Op een bijeen komst van het CDA in het dorp Mal den in 1993 spraken medewerkers van de jeugdhulpverlening de voor malige minister van Justitie Hirsch Jeugdhulpverlener Dick Zeeman (links) en waarnemend directeur Jeugdzorg Henk Geene: „Bij de hoofddader van de 'Bende van Venlo' zijn ook van dit soort films gevonden; helemaal grijs gedraaid.foto ger loeffen Ballin aan over de geweldsvideo's. Zeeman zocht ook contact met een kinderrechter, een officier van justi tie en een adviescommissie van de Kinderbescherming om er achter te komen wat de wettelijke mogelijkhe den waren om het probleem aan te pakken. De Jeugdzorg nodigde de Nijmeegse videotheekhouders uit om met hen van gedachten te wisselen over de vi deo's. Zeeman: „Acht van de dertien videotheekhouders kwamen opda gen. Ze wilden het wel hebben over de 'faces of death', maar niet over an dere geweldsvideo's. Na afloop zeg den ze toe dat ze onze bezwaren be spreekbaar zouden maken binnen hun overkoepelende organisaties." „Uiteindelijk hebben deze him leden geadviseerd om een 'terughoudend beleid' te voeren bij het verstrekken van dit soort films aan kinderen, door de video's bijvoorbeeld achter de toonbank te houden. Maar in de praktijk kwam het er helaas op neer dat ze de films toch aan kinderen mee bleven geven." In maart van dit jaar bij een bezoek van een Tweede Kamercommissie aan de pas gefuseerde instelling (Jeugdzorg is een fusie van het Nij meegse Jeugd en Gezin en het Op vangcentrum Michiel in Wijchen) rook de Nijmeegse Jeugdzorg haar kans. Zeeman: „We besloten de com missie niet verbaal, maar visueel te benaderen." De vier bezoekende Ka merleden (van WD, PvdA, D66 en CDA) kregen een geweldadj, mee naar huis met het vrie verzoek zich de affaire ken. Twee weken later werd de vil Tweede Kamerleden Prompt nodigde de comrlusl( megenaar uit om het het nader toe te lichten. Zeema vertoning ontstond een so mele uitwisseling. 'Dit kan nJ de overheersende opvatting Nadat het CDA kamervragen steld, beloofde staatsecretaris tra te bestuderen of het g» om de wet aan te passen. Di ontwikkeling is nu dat J® derzoekt of ze artikel 240a, 1 delt over het verbod op de pit distributie en vertoning van lijke beelden aan minderjarig uitbreiden met de categorie i gewelddadige' films. Terpstra is ook met de Nede Video Detaillisten Organisat DO) gaan praten. Die zeg: 'huurders uitdrukkelijk op de te stellen van het feit dat eenti gewelddadige aard is en i is voor kennisneming door je personen'. De NVDO ovens een identificatieplicht v< in te voeren. De Haagse politiek werktnud barrières op de toeganke de videofilms. Zeeman: „Ikk blij dat de politiek dit zo heeft pakt. Het maximaleiswatmijl bereikt. Maar we blijven hetk volgen om te voorkomen daU cussie weer wegzakt." Naast een drempel op de ta| lij kheid pleit hij voor alerthei ouders en leraren op school. Ze „In de nabije toekomst ki steeds meer informatie op ons vraag is: hoe gaan we daa heb weieens het idee dat oude kinderen steeds minder Dat ze uitgaan van een maar gaan'-gedachte, dat ze li kinderen zelf laten uitzoekei kinderen moeten hun identilti wikkelen en leren waar; gen. Je moet ze niet laten aart ren. Daarom doen ouders en er goed aan om aanbod in te perken en lecteren." De eerste de Yeti, v taans 'm betekent, 1832 het artikel v; ge Britse resident in Hij schreef dat enke gers in paniek op d geslagen toen ze pl stonden met een gro Ze noemden het bees mon' in het Sanskrif hem dat dergelijke s< wen lang de bergbew op het lijf joegen. Oo heldendicht Rama de Rakshas al genoe: In de daaropvolgent verhalen over 'wil 'bergmonsters' rege op, maar pas in 192 zen voor het eerst dc aan gezien. Dat was ste Mount Everest peditie onder leiding kolonel C. Howard- en zijn companen r meter hoogte klomn hun verbazing in de kere figuur door de ren. Wetenschappers in I den al die verhalen lijk, maar namen ze tje zout. Tot in 192E graaf Tombazi een 1 Als lid van de Roy; Society wist hij waa Hij vergat alleen eei Door Eugene Verstraeten "j^Tet als in alle andere 36.771 Franse gemeenten worden W morgen in Le Tartre-Gaudran J. gemeenteraadsverkiezingen gehouden, eventueel gevolgd door een tweede ronde, op 18 juni. Le Tartre-Gaudran kent geen verkie zingskoorts. Nu al staat vast dat er geen tweede ronde komt. Alle 27 in woners zullen hun stem uitbrengen op de enige lijst. Daarop staat één lid van de negen families in het dorp. „Je zou kunnen zeggen dat we een fami lieraad vormen," vertelt de burge meester. Door Wilko Voordouw Links en rechts zijn op het dorpsni veau onbestaande begrippen, hl Le Tartre-Gaudran staat slechts een be lang voorop, het voortbestaan van de gemeente. „We willen onze bijzon derheid behouden," is de algemene opvatting. Zo ingetogen als de stemming is in de Le Tartre, zo fel is de strijd elders in het land. Dat komt nauwelijks uit de verf, want de gemeenteraadsverkie zingen zijn dit jaar ondergesneeuwd Folkore hij de Franse verkiezingen: het voetbalelftal komt stemmen. door de stembusstrijd rond het presi dentschap. Dat is op zich erg jammer. Want de gemeenteraadsverkiezingen leven bij de Fransen. Ze monden na melijk uit in de benoeming van een burgemeester en het is Monsieur of Madame le Maire die voor alle Fran sen de meest toegankelijke autoriteit is. Even wat cijfers. Morgen zijn om streeks 2 van de 56 miljoen Fransen kandidaat voor een raadszetel. Uit eindelijk zullen op 18 juni 500.000 le den worden gekozen in de 36.772 zelfstandige gemeenten die Frankrijk kent. Die 500.000 vormen iets minder dan een procent van de totale bevol king. 23 gemeenten hebben negen in woners en voldoen daarmee net aan de eis van het minimale aantal raads leden per gemeenteraad, want dat is 9. Verder zijn er 5 gemeenten die nog wel bestaan, maar die geen inwoners meer hebben. Veertig procent van de burgemeesters is ouder dan 60 jaar, 30 procent onder hen is boer. Laatste cijfer: toen de Europese Unie nog uit 12 landen bestond had Frankrijk evenveel gemeenten als de andere elf landen bij elkaar. Gemeenteraadsverkiezingen in Frankrijk hebben een hoog folklore- gehalte. Maar als we het bij die vast stelling zouden laten, dan gaan we aan de essentie voorbij. Want de bur gemeester in Frankrijk is meer dan de voorzitter van de gemeenteraad. Het is iemand die optreedt als sociaal werker, is een vertrouwenspersoon die bemiddelt bij burenruzies of de gene die een baan zoekt voor de loka le werklozen. Kortom, zeker in kleine gemeenten is de Maire het stam hoofd, zoals wij dat op ludieke wijze kennen uit de albums van Asterix. Het kiesstelsel maakt dat zo'n burge meester, gesteund door zijn raad, de centrale figuur wordt in het leven van alledag. De raden worden vol gens een ingenieus, maar vooral ook ingewikkeld systeem gekozen. Bij de eerste ronde kan iedereen mee doen. Meestal hebben de landelijke partijen bij die gelegenheid een loka- foto afp le naam gekozen. In de eerste ronde geldt het evenredige stelsel. Daarna kunnen twee of drie lijsten zich handhaven voor de tweede ronde. De eis is dat zo'n kieslijst 12,5 procent van het ingeschreven aantal kiezers moet hebben gehaald. Bij de tweede ronde geldt een knock-out systeem. De lijst die als hoogste eindigt krijgt 50 procent van de zetels. De rest wordt evenredig verdeeld volgens de resultaten van de eerste ronde. Zo te zien dus een goed stelsel. Want er ontstaat in Frankrijk altijd een re- geerbare situatie. Na de strijd volgen geen ellenlange college-onderhande lingen. Een partij wint altijd en heeft minimaal 51 procent van de zetels. Maar er is veel kritiek mogelijk. Zo is de gekozen burgemeester voor zes jaar onaantastbaar. Hij is een keizer in zijn eigen rijk, een president op lo kaal niveau. Omdat er nauwelijks professionele burgemeesters zijn leidt dat soms - letterlijk - tot ram pen: bouwvergunningen die worden afgegeven in de winterbedding van een rivier die al jaren niet meer is overstroomd. Het leidt ook tot favo- ritisme. Want niets is gemakkelijker dan de goedkope landbouwgrond van een bevriende boer te herklasse- ren tot dure bouwpercelen. Vooral het financiële beheer in de ge meenten is vaak om te huilen. In de honderd grootste gemeenten van Frankrijk ligt de schuld per inwoner op 3000 gulden. Koploper is Avignon, met 8000 gulden schuld per bewoner, zuigelingen en hoogbejaarden mee gerekend. Het is dan ook niet ver wonderlijk dat de volgende grap de ronde doet. Wat is het verschil tussen een privé golfterrein en een gemeen telijke golfbaan? Het antwoord luidt dat een privé-baan achttien holes telt, terwijl een van gemeentewege aangelegde baan achttien holes telt en een enorm gat op de gemeentebe groting. Een ander probleem is het gebrek aan samenwerking. Het 'esprit de clocher', het dorpsgevoel leidt tot menige politieke stammenoorlog. Zo komt het vaak voor dat ieder dorp zijn eigen industrieterrein laat op spuiten -waar vervolgens een of twee bedrijven komen - of ieder dorp zijn eigen sporthal laat bouwen die dan de helft van de week leegstaat. Naast veel lokale overwegingen heb ben de gemeenteraadsverkiezingen van komende zondag ook wel dege lijk een landelijke betekenis. Zo wordt duidelijk of de steun aan pre sident Chirac en de regering van Alain Juppé nog altijd intact is. Dat moet haast wel, want het kabinet- Juppé heeft zijn eerste hervormingen uitgesteld tot na de raadsverkiezin gen. Maar er zijn in ieder geval interes sante test-cases. Zo wil Juppé zelf tot burgemeester van Bordeaux worden gekozen, doet minister van volksge zondheid Elisabeth Hubert een gooi naar de driekleurige sjerp in Nantes en werpen diverse andere bewinds lieden zich in de strijd. Uit het gemak of de moeite waarmee ze hun electo rale taak volbrengen valt al enige le ring te trekken. Een ander belangrijk element van politieke analyse is de worteling van het extreem-rechtse Front national. De partij van Jean-MarieleP® overde in 1989 slechts een gen met meer dan 10.000 inwonen liggen steden als Nice, Toulon, pignan, het NormandischeD" het Elzasser Mulhouse voor - rapen. Als dat lukt kan wortel gesteld - tot wanhoop van Wj grote deel van de Fransen -®J cistische partij definitiefis® broken op het politieke I™ Frankrijk. Maar goed, nog even terug folkloristische kant van de vff gen. Daarvoor hoeven we 1" niet naar het haast °ntv°W van het land. Op dertig ki Parijs wonen de 66 inw Epinay-Champlatreux.üeo 1 rechtigden maken zien P mende zondag massa. ,ollpri te brengen op Franpois. 0 Noailles. De bijna 9"-)a sieur le Due' is al 63 ja meester van het dorp. J j 1932 zijn vader op en J loopt zich in langs de lij zijn oudste zoon Helie, j Ayen. Ooit, in 1801 werd een k creet uitgevaardigd waa® J de adellijke familie altip 1 meester moest leveren. jj van Epinay-Champla re nooit gemeend die gew ten wijzigen. dat#| „Nee hoor, we vinden® le Due' ons dorp go** waarom zouden we vera® vinden de inwoners. Van het Pamirgebied werden Door Harald Do

de Stem | 1995 | | pagina 38