|e stem Deoud-Bredanaars Carin en Dolf feteegh hebben het helemaal ge it, zo lijkt het. Op Bali wonen Bin een van de meest fascine- itnde streken op dit betoverende tiland. Twee tuinjongens houden («paradijselijke tuin op orde. De huishoudelijke taken worden ver- richt door een vaste staf huisper- litneel. Zo kunnen ze hun aan- t voor honderd procent rich ten op hun bedrijf 'Mondirama', [gespecialiseerd in stalen meubelen huisdecoraties in glas-in-lood. Het bedrijf met 120 man personeel keft inmiddels wereldwijd faam mvorven. Het leven van Carin en Dolf lijkt net een sprookje, maar ■ÜWi v Sf TUSSEN INDIE EN INDONESIË Bredaas echtpaar runt eigen 'kunstbedrijf' op Indonesisch droomeiland 'Door het leven hier zie je de betrekkelijkheid van het bestaan meer in' Succes in strijd tegen geweldvideo's Speurtocht naar de Yeti Gemma Mertens wil geen priester zijn Weekend ZATERDAG 10 JUNI 1995 DEEL I Een Hollands sprookje op Bali De ontvangst is allerhar telijkst en héél Hol lands met een lunch van erwtensoep en pan- nekoek. „We eten hier bijna altijd Neder lands," zegt Carin Versteegh. Zo wil Dolf minstens één keer per week zijn favoriete gerecht van g draadjesvlees met rode kool. Al- t leen bij bezoek van familie en vrienden uit' Nederland wordt een uitgebreide rijsttafel bereid. Hun huiselijk leven op Bali speelt zich voornamelijk af in de 'bale- jg bale', de Indonesische benaming voor het grote en overdekte terras, hun eigenlijke huiskamer op Bali. In deze open ruimte staan de eetta fel, de rustbanken, de zitjes, radio, televisie en boekenkast. Het huis wordt alleen gebruikt om te sla pen. ItarMathieu Kothuis - - - - Carin en Dolf Versteegh in hun tuin met het theehuisje en op de achtergrond de grote expositieruimte van hun bedrijf. De bale-bale ligt centraal achter het huis in de' grote en paradijselijke tuin. De toegang tot het terras voert over een stalen trapconstructie en over een met kippegaas bedekte kooi met apen en inlandse vogels. Carins favoriet is Jantje, een neus hoornvogel die duidelijk niets moet hebben van bezoekers. In en rond de waterpartijen in de tuin zwerven wat mini-varanen (een klein soort krokodil) rond. De tuin wordt verder bevolkt door kippen, ganzen en een tam hertje dat door Carin (hoe kan het ook anders in deze omgeving) Bambi wordt genoemd. De overweldigende bloemen pracht, de' door Dolf zelf ontwor pen vijvers, het theehuisje, de aparte tuinzitjes, een luxueus gas tenverblijf en een uitgebreide ex positieruimte voor de door het be drijf geproduceerde meubelen en glas-in-lood-voorwerpen, maken dit Balinees sprookje compleet. Vijf jaar draait 'Mondirama' nu en Carin en Dolf Versteegh hebben hun droom waargemaakt. Hun be drijf, een van de weinige grotere buitenlandse bedrijven op Bali, wordt door het Balinese provincie bestuur zelfs ten voorbeeld gesteld om zijn goede sociale personeels beleid. Carin (50) en Dolf (54) hadden al lebei al een lang huwelijk en een heel leven achter de rug voordat ze elkaar in het midden van de jaren tachtig in Kaatsheuvel ontmoet ten. Na een werkkring bij de WV en het Novotel in Breda trad Carin in dienst bij het Curiosahuys van Dolf Versteegh. Na die kennisma king met Dolf liep haar huwelijk in Breda op de klippen. Ook Dolfs huwelijk had zijn beste bjd gehad. Zakelijk ging het Ver steegh echter voor de wind en zijn PartyCompany, een horeca-onder- neming met vestigingen in Kaats heuvel (Curiosahuys), Baarle-Her- tog (De Verboden Vrucht) en Am sterdam ('t Breughelhuys, de Com pagnie van Verre), groeide als kool. Het ondernemen zit hem duidelijk in het bloed. Het klikte meteen tussen de twee en samen begonnen Carin en Dolf aan een nieuw leven en een serie reizen naar India, Maleisië en In donesië. Op Bali kwamen ze voor het eerst in contact met de wereld beroemde houtsnijkunst en die kennismaking insprireerde hen bij de inrichting van een tropische tuin in de nieuwe Amsterdamse zaak van Versteegh, de 'Compag nie van Verre'. Het succes dat ze met dat initiatief boekten leidde uiteindelijk tot de verwezenlijking van een nieuw za kelijk idee, de opzet van een groot handel voor Balinees houtsnij werk, meubelen, gebruiksvoorwer pen en snuisterijen. Langzaam maar zeker trok Dolf zich terug uit zijn horecazaken die werden voortgezet door zijn beide kinde ren en ex-echtgenote. Het zoeken naar nieuwe uitdagin gen zit Dolf in het bloed, vindt Carin. Zelf is hij nogal zwijgzaam over zijn verleden maar stukje bij beetje wordt wel duidelijk dat hij als Bredaas jongetje al op zoek was naar het grote avontuur. Hij droomde toen al van verre reizen en exotische bestemmingen. Als beginnend en kleine zelfstandige maakte hij furore én een klein for tuin met het opkopen en weer ver kopen van antieke wagenwielen. Met de verkoop van polyester bootjes ging hij overigens weer even snel failliet. In augustus is het vijftig jaar geleden dat Indonesië eenzijdig de onafhan kelijkheid uitriep. Die onafhankelijk heidsverklaring was het begin van het einde van de kolonie Nederlands Indië. De komende maanden beste den we wekelijks aandacht aan het toenmalige Indië en het huidige In donesië. In de oude molen van Kaatsheuvel startte Dolf een antiekwinkeltje en vervolgens, op verzoek van vrien den en kennissen, een centrum voor feesten en partijen. Dat werd uiteindelijk de basis voor de Party Company. Vijf jaar geleden zetten Dolf en Carin de grote stap in hun nieuwe leven en vestigden zich definitief op Bali. In de buurt van Ubud, het kunstenaarscentrum op het eiland, begonnen ze hun eigen zaak. Voor de bevoorrading van dé groothan del in Nederland werden Balinese vaklieden aangetrokken en aan het werk gezet om op grote schaal én pp bestelling houtsnijwerk te leve ren. Zo introduceerden ze bij hun Bali nese zakenpartners ook een voor beeld van de Nederlandse tulp die vervolgens op grote schaal in hout werd uitgesneden om in alle maten en kleuren op grote schaal in Ne derland te worden afgezet. Het produkt werd een enorm zakelijk succes. De zaak van Carin en Dolf bloeide en groeide, maar gemakkelijk ging het allemaal niet. Een visum voor hun verblijf in Indonesië was steeds slechts vier maanden geldig. Bovendien moest daarvoor, even als voor andere papieren en ver gunningen, grof geld worden be taald. Carin: „De corruptie hier is om wild van te worden," Indonesië staat ook niet direct ber kend als een land dat nieuwkomers meteen met open armen staat op te wachten. Investeerders zijn van harte welkom maar worden tege lijk met de grootste argwaan beje gend. Inmiddels hebben Carin en Dolf wel een zakenvisum dat een langer verblijf op Bali mogelijk maakt; zónder dat ze tussentijds het land moeten verlaten. De grond voor hun huis en onderneming hebben ze voor een periode van 25 jaar van een Indonesische partner kunnen pachten. Buitenlanders mogen in Indonesië geen grond kopen. De Indonesische partner moet voor zijn diensten uiteraard flink scha deloos gesteld worden, in dit geval jaarlijks vijf procent van de omzet van de onderneming. Langzaam maar zeker breidde het succes en de bekendheid van 'Mondirama' zich uit. Een Nederlandse ontwerp ster, op reis door Bali, bleef bij Dolf en Carin hangen, evenals een Zwitserse-avonturier. Beiden wer ken nu samen met Dolf aan nieuwe ontwerpen die door de 120 Baline se werknemers worden geprodu ceerd. Jeroen de Lange uit Waal wijk, student bedrijfskunde aan de Heao in Breda, loopt momenteel vier maanden stage bij 'Mondira ma' en ontwerpt voor de Neder landse onderneming een aantal nieuwe bedrijfsbrochures. Aan de hand van wat schilderijtjes van Carin en op advies van de al jaren op Bali verblijvende Neder landse kunstenaar Hans Snel maakte Dolf zich een aantal jaren geleden de techniek van het glas- in-lood eigen. Hij kocht in Nederland de benodi- ge apparatuur, zette de Balinese vaklieden aan het werk en schakel de langzamerhand over op de pro- duktie van huisdecoraties in glas- in-lood (lampen, kamerschermen e.d.) en ijzeren meubelen, al dan niet ingelegd met gebrandschil derd glas. Het succes van deze architectural designs werd overweldigend. In korte tijd veroverde het bedrijf een nieuwe consumentenmarkt. Opko pers van grote en toonaangevende woninginrichtingsbedrijven uit Amerika, Azië en Europa hebben de weg naar 'Mondirama' inmid dels gevonden. In een grote show room, achter in de tuin, staan de door Dolf en zijn medewerkers uit gedachte en uitgevoerde ontwer pen. De kaartjes vermelden slechts prijzen in US dollars. Verder staan er voorbeelden van specifieke handwerkprodukten (aardewerk, poppen e.d.) uit ande re delen van Indonesië die de grote internationale opkopers direct bij 'Mondirama' kunnen bestellen. Zo is de Nederlandse onderneming op Bali langzaam maar zeker uit gegroeid tot een bekend 'kunstbe drijf' dat duidelijk aan respect heeft gewonnen bij de provinciale overheid. Bij een officieel bezoek van de gouverneur van Bali, medio vorig jaar, werd Mondirama gepre zen voor zijn goede sociale perso neelsbeleid. Zo betaalt het bedrijf bijvoorbeeld de ziekenhuiskosten Op bestelling levert het echtpaar 'architectural designs'. FOTO'S MATHIEU KOTHUIS voor het personeel, voor Indonesi sche begrippen een wel héél uit zonderlijke sociale verworvenheid. Toch is het vrije ondernemerschap op Bali geen gemakkelijke opgave. Carin: „Je bent er nooit zeker van of je mensen 's morgens wel komen opdagen. Op Bali is alles onderge schikt aan de religie en de religieu ze ceremoniën. En die zijn er hier nogal wat. Als een buurman over lijdt dan gaat de hele straat bij die betreffende familie op bezoek. Werken is er die dag dan niet meer bij. Werken interesseert de mensen eigenlijk ook geen moer. Er bestaat in het Indonesisch niet eens een woord voor werkloosheid." Zo zijn er op Bali verschillende ce remoniën waarbij de werkgever maar moet afwachten of zijn werk nemer komt opdagen. „We hebben hier dan ook een absentielijst. Elke morgen wordt afgestreept wie er niet is. Het personeel wordt per dag betaald." Met ruim vier gulden per dag ligt het gemiddeld loon op Bali ruim boven het Indonesisch gemiddelde. Die volstrekt andere arbeidsmo raal en -mentaliteit in Indonesië leggen een forse druk op het zelf standig ondernemerschap. Carin: „Onze klanten worden er wild van. De levertijden staan immers nooit vast." Het plezier van het ondernemen op Bali wordt bovendien flink vergald door de corruptie en willekeur van overheidsinstanties. „Omdat we als een officieel werkend bedrijf te boek staan, werden we in het begin flink in de gaten gehouden omdat we geacht werden 'pajak' (belas ting) te betalen. Dat betekende re gelmatig een complete overval van politie en belastingdienst. In de zaak, in huis en in de tuin stonden ze dan met tientallen overal gepos teerd. Heel bedreigend allemaal." Om toch maar goede maatjes met de autoriteiten te blij ven, kopen Carin en Dolf nu regelmatig Tootjes' van de politie, een Indonesisch eufemisme voor het betalen van steekpennin gen. „De politie komt ook regelma tig ons truckje lenen dat ze dan er gens voor nodig schijnen te heb ben. Het is zakelijk niet verstandig om 'nee' te zeggen op zo'n ver zoek." 's Lands wijs, 's lands eer, het Balinees sprookje van Carin en Dolf Versteegh heeft ook z'n keer zijde. Ondanks alle zakelijke beslomme ringen en de moeilijkheden met de zaak hebben de oud-Bredanaars' het naar hun gevoel op Bali wel ge troffen. Carin: „Door het leven met de mensen hier ga je de betrekke lijkheid van het bestaan meer in zien. Daar hebben de Indonesiërs meer kaas van gegeten dan wij. In Nederland zijn we van de wieg tot het graf verzekerd. Als er dan iets onverwachts gebeurt, zoals een overstroming bijvoorbeeld, dan breekt.er grote paniek uit," Elke morgen luisteren ze via de Wereldomroep naar het nieuws uit Nederland. Steeds vaker kijken Dolf en Carin elkaar dan hoogst- verbaasd aan. „We zitten ons vaak te bescheuren over de ophef en de drukte die in Nederland over de meest futiele dingen ontstaat." Ondanks die verbazing over de toestand in het vaderland blijven ze op hun beurt op Bali echte Ne derlanders. „We moeten ons elke dag opnieuw weer vreselijk aan passen aan de mentaliteit van de Balinezen. Dat valt niet mee. Echt contact met de mensen krijg je bij na niet. Je dringt nooit echt tot de Balinees door," vindt Carin. Daarom leven ze op Bali ook heel Hollands, inclusief de Nederlandse maaltijden. Ze leiden een heel ge regeld leven, werken hard en gaan tweemaal per jaar, één keer samen en één keer apart, naar Nederland bij familie'en vrienden op bezoek. Carin: „We krijgen hier veel be zoek uit Nederland. Dat contact is wat ik hier het meeste mis. Verder is het Nederland zo schoon. Dat valt me nu telkens weer op als ik terug ben." ZIE WEEKEND 2 -ZIE WEEKEND 3 -ZIE WEEKEND 4 V

de Stem | 1995 | | pagina 37