L zendbureau achten- loerdijk! HE JA, DAT KEN I kakelverse zuivelfabriek De revival van Lukkie Gesloten tuin Zeeuwse Babbels Doodstil AOV Strand LeStem ZEELAND zaterdag 10 juni 1995 C4 tfSCHAPPELIJK ERKER M/V MONOLIET Tel. 076-482296 2,01680-8 1321 I m/v ?tee (Adür de Scfawféab Sommugste mensen keun toch stoefen eeh! P.C. KERKDIENSTEN P.C. KERKDIENSTEN flrnst Stichti na Onderwijs Jde Hubertus Ernst Stichtina I Ier zijn bestuur staande Mytvl- Brabantlaan 3, 4817 JW Bre- r 19 uür per week aat per 1 augustus 1995. de Mytylschool zijn lichamelijk •handicapt en in de leeftijd van nauw samen met het revalida- bt verschillende disciplines, zo- an onderwijs als revalidatie is Ihet werk op de Mytylschool. hg maatschappelijk werk; schoolmaatschappelijk werk of I l met gehandicapte kinderen is fctie van wezenlijk belang. kacties kunt u vóór 19 juni 1995 Irecteur van de school, Mw. A. ook nadere informatie kan ver- 3222). /lonoliet is onafhankelijk fabri kant van prefab systeemvloe- |en voor de woning- en utili- jeitsbouw: Monoliet Breed- olaatvloeren voor verdiepingen bn Monoliet Ribcassettevloe- fen voor de begane grond, /lonoliet Breedplaat- en Rib- fiassettevloeren genieten in de Nederlandse bouwwereld een boortreffelijke reputatie en de voorkeur dank zij de zeer gun stige prijs-/ prestatieverhou ding en stipte levering. Mono liet telt ca. 165 medewerkers. Monoliet B.V. Hekven 6 4824 AE Breda Postbus 3272 4800 DG Breda aanpakker en van besteller tot teller, maar een paar voorbeelden te :men. Neem voor inschrijving wel geldig legitimatiebewijs mee, je sofi- een bank- of giro-nummer, rent van harte welkom bij onderstaan- j vestiging! ge onderneming waar serd en verkocht. in sterke verkooporganisatie lers over de gehele wereld. in belangrijkheid sterk toe. re verkoopactiviteiten in :hologisch onderzoek kan deel i van de sollicitatieprocedure. Iv internationale commerciële en volledig benutten, stuur ollicitatiebrief met CV en naar: teel potlodenfabriek bv Personeelszaken ilaan 3 110 Bergen op Zoom 40-41910 GOED nieuws voor de Neder- i-fans in Zeeland. Lukkie I Nederhoed (CDA, tamelijk links van het midden) is na een betrekkelijk stille periode als rputeerde weer helemaal I terug in de provinciale politiek. Alice and kicking, niet meer als eputeerde, maar als gewoon I statenlid, legt ze nu het vuur na aan de schenen van haar vroe gere collega-gedeputeerden. Uw verslaggever zag haar deze week in actie in een Staten- imissie en na afloop waren I de andere statenleden het er over eens: Lukkie is in haar nieuwe rol actiever dan ooit. Ze iijkt bevrijd van het keurslijf van het college van GS, dat nu eenmaal andere verantwoorde lijkheden geeft dan een gewoon Statenlidmaatschap. Zo velde ze de moeilijk pootje te haken gedeputeerde Bruin- ;e met een reeks kritische gen over hoog-radio-actief afval in de Covra en ze won het punten met dossierkennis, rainooge wist nog wel een I nietszeggend antwoord te for muleren, maar indruk maakte bet niet. Ook op andere punten stortte Lukkie Nederhoed een mervol vragen en kantteke nen op tafel, het viel ge- on op. Is er nog leven voor I een politica na het lidmaat schap van GS? Voor deze me vrouw duidelijk wel. We hoor- den haar zachtjes zingend na afloop van de vergadering door de wandelgang huiswaarts gaan; ..'I'm back in town, didn't <h tell you...' (CM) Brabantse varkensboeren willen zich graag in de regio vestigen. Geen wonder, want met de agrarische sector in Zeeuws-Vlaande- ren gaat het goed. Zo is in Kruispolderhaven een kakelverse zuivelfabriek opgericht. De werkneemsters zijn tevreden met het nieuwe fabriekspand en hun cao, hetgeen de produktie alleen maar ten goede komt. foto camile schelstraete DE internationale Open Tuinda gen brachten het afgelopend Pinksterweekeind weer heel wat mensen op de been. Behalve de officiële deelnemers haakten ook andere, meer zakelijk ingestelde, tuinbezitters in op het evene ment. Dit door de plaatsing van grote borden met opschrift in de trant van 'open tuin' en 'tuin open'. Reden voor veel bezoekers aan de open tuindagen om ook op die adresjes halt te houden. Maar er waren ook mensen met een prachtige tuin die er alle moeite voor moesten doen om de tuintoeristen buiten de deur, of liever het hek, te houden. Zoals de familie De Roover aan de Margaretsedijk te Hengstdijk. Daar deden de buren officieel mee aan de open tuindagen en dus was het er een drukte van belang. Tuinliefhebbers gaat niks te ver, want toen die ont dekten dat er ook bij de familie De Roover heel wat fraais bloei de drentelden ze ook daar naar binnen. Nu is de familie De Roover best trots op de tuin, maar om nou honderden bezoe kers over de vloer te krijgen... Nee, daarvoor hechten ze teveel aan hun privacy. Ontelbare ke ren moesten ze uitleggen dat de tuin echt niet toegankelijk was. Een niet over het hoofd te zien bord boven het toegangshek bracht uiteindelijk de nodige rust in huize De Roover. Van onze belastingcenten betalen GS dus belasting voor de weduwe van een oud-GS-lid, zo is ook die cirkel weer mooi rond. Het doek valt voor de vlag. Nee... nieuws is nu: kreeft stroopt sportduiker. Die vlag is mooi afgewimpeld. Die sportvissers zullen wel bot vangen. Veel automobilisten moeten de komende weken een veer laten. In Hulst is de kogel nog lang niet door de kerk. De Zeeuwsch Vlaamse Volkspartij vindt alles van niets, of was dat nu juist omgekeerd? Middelburgse momentopname: Statenlid Geluk zit naast Statenlid Lukkie, en ze stralen van geluk. 'Lukkie Nederhoed foto archief de stem Een ander Middelburgs geluid is de volstrekte stilte waarin het eni ge en nieuwe Statenlid Van Doorn van de ouderenpartij AOV zijn Statenwerk tot nu toe doet. Okee, zijn partij ligt in puin en dat is niet plezierig, je kunt er niet mee opscheppen in Middelburg, de fruitte ler uit Sint Maartensdijk lijkt er zich ook een beetje voor te schamen. Maar niemand heeft de man nog kunnen betrappen op welke bijdra ge in welke vergadering dan ook. Wellicht is dat een tikje overdreven en heeft de man één of twee op merkingen gemaakt, maar die zijn meteen door iedereen vergeten. Nee, de AOV doet muisstil zijn werk in de Zeeuwse Staten, van de verkiezingsbelofte keihard voor de Zeeuwse ouderen op te komen is tot nu toe niets gebleken. Fractievoorzitter Doede Holtkamp van de PvdA die de partij een verarming van de Zeeuwse politiek noemde lijkt zeer gelijk te krij gen. De zetel is binnen en doodstil is het in de AOV, de Zeeuwse ouderen heben zich een echte zwijgende minderheid gekozen. (CM) Het bord heeft rust gebracht in de familie De Roover. foto k. de roover L alder da d'ook opgevallen, agge zo 's meette mensen praot, oe°Ver/'': familie of e kind of zo da nogal wijd weg zit gaot, goed. dattie't tan alt getroffen èt? „Die d'n ééééle goeje baon in Olland!" m'i no9 wijjer weg dan is zowa d'n rijksten uit eel de streek daor bekant. stikta voor zoetekoek, 't zal ou e wost wezen niewaor. f-99 r nie wijjer op ingaot, zijn z'ook meestal t'gauwste klaor. End^°n^en'" zedde dan mee'n effen gezicht, „k'aoi't verwacht!" an weette ze nie of g't meen of dagge ze stiekum in ulder wezen uitlacht. 4|,?esLst"!9''c bij Word en die maokt'nt emaol vuil over zijne zeun, -Aar"'w fven90ed nie dagg' over ouw eige kinders zo stoefen keun: ïjjee'y 'S mannedzjer in de gorekao," zeettij zo Ollans attij kost. 1 zo serieus en gemeend, dan'k'r ost om lachen most. Gg "e ke°f Wfet?n' in die P'ek diettij noemden, enk familie, ne kezijn. oetta t V'er "P e jaor 9aan'k daor 's naor toe; ik weet dus aorfijn <kor m°rt^Ste^ 's; 'n durpsuisken vant kalieber van Usdijk of Desnis, tij voor de koffie zurgen die zeldzaome keer att'r'is iets te doen is. "kor"om sc'i00n instellings zijn, da d'oorde mij nie zeggen, nou ma Cne? saoves t'Hcht uit toet en de bierviltjes op taofel moe leggen, en ifc te noemen, da gao mij wa wijd. „Alla zeker?" zeej'k tege Ward, 9 m deenken: „De Free geloof mij van tees keer vast nie zo eel ard!" Wat worden we toch weer heerlijk betutteld door on ze gemeentelijke overhe den; één van de laatste plaatsen waar je je in Ne derland enigszins vrij kon voelen was tot op heden het strand. Lekker een middagje uitwaaien met de hond, kilometers tegen de storm opboksen en je kon er weer tegen. Een windstil en zonnig duinpannetje in het vroege voorjaar bood legio andere mogelijkheden om op adem te komen. Nu kom je de duinen niet meer in, al les is afgezet met prikkel draad en de enige manier om op strand te komen is, samen met een hele stroom dagjesmensen, over de aangelegde trap. Je hoeft nog net geen kaartje te ko pen. Met hun plaatselijke verordeningen proberen verschillende gemeentes hun grip op het strandle ven te verstevigen. Het laatste nieuws is dat we niet meer mogen vlieg eren, terwijl het lui achter over liggen en kijken naar het kakelbont gebeuren in de lucht, nu juist een van de aantrekkelijkste bezig heden was. Maar nee, op het stadhuis zijn ze be zorgd dat er ongelukken gebeuren. Vissen mag ook al niet meer en iets meene men wat je op strand ge vonden hebt, heet jutten en dat is al sins mensen heugenis verboden. Nog niet zo lang geleden waren er lieden die daar met hun hele gezin van leefden. Kom daar nu nog maar eens om, je brengt hoog stens wat zakjes gif mee naar huis. De bakens verzetten, zoals men vroeger wel deed om de schepen op de kust te laten lopen, is er nu niet meer bij. Met alle moderne apparatuur aan boord zou dat ook weinig zin hebben. Schepen lopen hoogstens nog eens vast op een zand plaat omdat ze een dron ken loods aan boord heb ben. Strandjutterij lijkt hiermee definitief verle den tijd. Toch is er een gemeente geweest die een van haar ambtenaren opdracht ge geven heeft, uit te zoeken hoe de regels over stand- vonderij in elkaar zitten. Deze man is uitgebreid gaan telefoneren met alle andere kustgemeentes en na zeven maanden onder zoek was hij er achter dat er helemaal geen regels waren. In Westerschou- wen neemt men de zaak hoop op. Men gaat totaal voorbij aan het feit dat er tegenwoordig nog hoogst zelden iets aanspoelt. Rijkswaterstaat, Provin ciale Waterstaat, alle kust gemeentes en de douane moeten nu gemobiliseerd worden teneinde gezame- lijke richtlijnen op te stel len. Kunt u zich voorstellen hoeveel vergaderingen daarvoor nodig zullen zijn? Met bijbehorende de claraties natuurlijk. Om zoveel ambtelijke appara ten op één lijn te krijgen zullen er op z'n minst ze ven jaar overheen gaan voor de dames en heren bestuurders dit probleem onder controle hebben. Waarschijnlijk zullen we in de toekomst, na alle overleggen, platforms en compromisvoorstellen, bij de uitgang van het strand door poortjes moeten, waar we gescand worden voor we het gebied mogen verlaten. Onze kinderen zullen hun emmertjes met strandspullen om moeten kieperen en verdwaalde schelpjes zullen volgens de nieuwe richtlijnen met be trekking tot strandvonde rij moeten worden ingele verd. Zeeland Rond verschijnt elke zaterdag in de Zeeuwse editie van dagblad De Stem. Bijdragen deze week van Cees Maas, Eugene Verstraeten, Peter Oggel en Wim Kooij- man. De redactie stelt reac ties op prijs. Geen anonieme inzendingen, en niet op rijm. Voor tips, wetenswaardighe den, op- en/of aanmerkingen belt u: 01150-18924. U kunt ook schrijven naar Postbus 145, 4530 AC Terneuzen. zaterdag 10 juni ZEVENDEDAGS ADVENTISTEN Terneuzen (Goede Herderskerk): 10 u. ds. W. Verdouw. Middelburg (Doopsgezinde kerk): 10 u. 10 u. ds. P. Sol. Vlissingen ('t Anker): 9.15 u. 9.15 u. ds. P. Sol. zondag 11 juni HERVORMDE KERKDIENSTEN Aardenburg (St. Baafskerk): 10.30 u. ds. H. Valk. Axel: 10 u. ds. J. Maasland (Sow- dienst in Herv. Kerk). Biervliet: 9.30 u. dhr. v.d. Bauw- hede. Breskens: 9.30 u. ds. J. Leentfaar- v.d. Brug. Cadzand: 9.30 u. ds. Don. Groede: 10 u. ds. A.v. Andel (Comb, dienst). Hoek: 10 u. ds. F. Blokland, Oost ende (gezam. dienst). Hontenisse: 9.30 u. ds. A. de Meij Mecima. Hoofdplaat: dienst te Biervliet. Hulst: 11 u. ds. A. de Meij Meci ma. Nieuwvliet: 10 u. mevr. M. Taal man- de Ruiter. Oostburg: 11 u. ds. C.v. Duinen (HA). Sas van Gent: 10 u. ds. J. Kroeze. Schoondijke: 10 u. dienst te Groe de. Sint Anna ter Muiden: 11 u. ds. Don. Terneuzen: (Grote Kerk): 10 u. ds. W. de Boer. (Goede Herderskerk): 10 u. ds. W.v. Meeuwen. 19 u. Dhr. D. de Best. (Opstandings- kerk): 9 u. dhr. W Kruidenier. (Ziekenhuis De Honte): 17.45 u. ds. A. van Ek, Zaamslag. Waterlandkerkje: 10 u. dienst te Groede. IJzendijke: dienst te Biervliet. Zaamslag: 10 u. ds. H. Reinders. Zuidzande: 9.30 u. ds. C. van Dui nen (HA). GEREFORMEERDE KERKDIENSTEN Axel: 10 u. ds. J. Maasland (ge zam. dienst in Herv. Kerk). Terneuzen: (Goede Herderkerk): 10 u. ds. W.v. Meeuwen. 19 u. ds. D. de Best. (Opstandingskerk): 10.30 u. dhr. P. Trimpe, Middel burg. Zaamslag: 10 en 15 u. ds. A. de Haan. Breskens: 9.30 u. ds. J. Leentfaar. Oostburg: 10 u. ds. M. Lorier. Schoondijke: 11 u. ds. de Ridder. GEREFORMEERDE KERKEN (VRIJGEMAAKT) Axel: 9.30 en 15 u. ds. M. Brandes, Hardenberg. Hoek: 9.30 en 15 u. ds. A. Sou man. Terneuzen: 9.30 en 15 u. ds. Ph. Storm. Zaamslag: 9.30 en 15 u. ds. L. Leeftink. CHRISTELIJK GEREFORMEERDE KERKDIENSTEN Zaamslag: 10 en 15 u. ds. A. van Ek. EVANGELISCHE GEMEENTE Hulst: ('t Kruispunt): 10 u. br. W. Koster. Terneuzen: (De'Kandelaar): 10 u. dhr. Th. Kunst. VRIJE EVANGELISCHE GEMEENTE Breskens: 9.30 u. ds. L. Mietus. Nieuwvliet: 10.30 u. ds. L. Mietus. Retranchement: 10 u. dhr. T. Mey, Ni j kerk. DOOPSGEZINDE GEMEENTE Vlissingen: 9.30 u. ds. P. v.d. Laarse, Terneuzen. NIEUW-APOSTOLISCHE KERK Terneuzen (Schuberthof 31): 10.00 uur dhr. R. Brink. Voor geestelijke bijstand in het weekeinde is onderstaande pasto rie te bereiken. OOST-ZEEUWS-VLAANDEREN Hulst, Hontenisse en Koewacht - Van zond. 12 u. tot maand. 24 u. Past. J. ter Braak, Hulst, tel. 01140- 19595. WEST-ZEEUWS-VLAANDEREN Van zond. 12 u. tot maand. 20 u. pastor A. de Nijs, tel. 01152-2062 (bgg. Ziekenhuis Oostburg: 'tel. 01170-59000). KANAALZONE Terneuzen, Philippine, Axel, West- dorpe, Sas van Gent, Zuiddorpe - Van zond. 12 u. tot dinsd. 12 u. Past. W. Vervaet, tel. 01155-61532. De heer Vervetjes uit Graauw zond ons een bundeltje liedjes van Peter Pech, de artiestennaam van Jan Haan. Tot de zending be hoorde 'Ceneli' dat hij bij zijn eerste optreden voor de VARA-ra- dio in oktober 1937 zong, 'Eusie' en ook nog enkele stukjes om te declameren. De liedjes waren destijds erg populair en er ontstond een hele cultus rond, gezegdes die je nu soms nog hoort als: 'Aan genaam, mijn naam is Peter Pech' en dergelijke. Uit het stapeltje kozen wij voor u: Peter Pech Mijn moeder was Hendrikje Kuiper. Mijn vader was Gerrit Jan Pech. j Ze liepen - dat kwam door de liefde - Op zekeren dag samen weg; Ze kuierden naar het stadhuis toe, En daar was het werk gauw verricht En zoo werd toen zeer onnadenkend; De Pech als familie gesticht! Refrein: Als Pech ben ik geboren En Peter moet er voor, Als Peter Pech de eerste Moet ik het leven door; Elk mensch heeft wel een bofje, Maar hoe ik het plooi of leg, Als ik nog eens een bofje heb, Is 't nog een bof met pech. Mijn vrouw heet Cornelia Vogel Toen Amor haar hart heeft geraakt Toen heeft hij door mij aan te wijzen Een Pechvogel van haar gemaakt; Ze zit me dat vaak te verwijten, Dan kijkt ze en schreeuwt ze maar raak Dan denk ik zoo rustig weg, zwijgend Die naam is mijn eenige wraak. Refrein: We hebben geen kind'ren gekregen En dat is wat ik zoo vaak zeg, Al vinden wij 't werkelijk jammer. Het eenige goeie van Pech! Al zou ik graag kinderen hebben, Kijk, als je mijn meening eens vroeg, Dan zeg ik met U: Op de Wereld Is werk'lijk aan Pech al genoeg. Refrein Via Ed Steijns te Kloosterzande kregen we van Gaston en Ineke Vervaet uit de Noordstraat te Walsoorden een heel pak liedjes- boeken, bladen- en -schriften. Waarvoor hartelijk dank iedereen. Mevrouw H. de Vliegher-Willems uit Zuiddorpe zond een liedje uit haar jeugd: 's Morgens vroeg komt kuuklekuu Met zijn rode kammetje Boven op ons tuinhek staan m een boterhammetje. Eerst klapt hij zijn vleugels uit Dan zingt hij een liedje En met bei z'n oogjes toe Roept hij: 'Dag Marietje!' Ze is zelf ook op zoek naar een liedje over Hollandse Nieuwe. Het werd gezongen in de eerste klas bij juffrouw Van Denderen (in de jaren 1942-1943 te Zuiddorpe). Dit komt erin voor: Dochtertje, dochtertje, 'k ga weer naar zee. Ja, want de schuit ligt al klaar. Ginder ver, ginder ver dobbert de schuit. Hoor je wel, hoor je wel, daar gaat de fluit. Daar komt de haring vandaan En weet je wat ik roepen zal, Nu hier, dan daar en overal: haring, haring, nieuwe haring. Wie weet er meer over te vertellen? Pegam.

de Stem | 1995 | | pagina 27