'Er komen nog zo'n 120 wedstrijden' Het harde, maar bevoorrechte Amerikaanse honkballeven van Fanyete en Eenhoorn SpT' was vadsig, had een bleke huid schold op het personeel. Hijver- veel, heel veel geld, maar .tie met één spel zijn totale aan de black jack-tafel weer 'ge Rus was waarschijnlijk gewaardeerd lid van de plaat- te onderwereld, want wie in t kan het zich permitteren erden dollars te vergokken? „de criminelen in die armzali- stad kunnen dat. was blij met zijn teruggewon- geld en wilde daarom een J live' maken met zijn maat ;them, Maar op het moment mijn hand met een harde klap :i de hand van zijn maat had en slaan, trok die maat zijn schielijk terug. Had- et moeten doen. De bruut sloeg in één --ing een volle bier- in tweeën. Alleen voetje bleef staan; iven en bier spat- ta het casino. Zou eveneens in het pand -zige, behoorlijk la- e directeur van een Neerlands grootste "--mors het tafe een beetje meege- ;:n hebben? ten 'split-second' slo- tot leven gekomen 'asten de dolle gok- in. Het waren dezelf- Ueerkasten, die een genoot van de lave- direrteur even eer- liet luid zingen had- belet. Met ruim drie- rd gewonnen doi- in mijn broekzak be- ik het pluchen gok- toch maar te verlaten ton. Het was «dien al vier uur in onshotel, waar de lob- el overdag als 's 'ts duister was, werd dronken prostituee r pooier naar geschopt. Ons ho rns vies, leverde over- n water om te handdoeken «tan tissue hadden grootte van een forse enzakdoek en op ie- etage lagen - 24 uur Muur af-twee in I» stoel onderuitge- chagrijntge vrouwen ons in jaten te houden. Het was ty- een ouderwets Oostblok-ho- ®(er hoeren dan telefoonlij- Itllendige Minsk, de hele stad, Afzijn bevolking, is tot op de versleten. Zelfs kinderen 111 !r uit als kleine bejaarden, is tonder hoop, maar vol en naar het oude commu- In het stadion droegen de hen van Wit Rusland Ajax- 'n, zo leek het. Leuk voor j" *sn Gaal, maar die ergerde 'Ierplaatse een ongeluk aan "te feit, dat twee internatio- ™n opwarming deden in een IN shirt. Zo kende ieder 'ijn problemen in het thuis- '»an Dynamo Minsk. •■rood-wit was er twee we- .Weden afgeschaft door de re- '9- Lr is inmiddels een nieuwe (en roodgroene. Maar de 'n houden vast aan hun ou- «taale banier. „Het ene wit 'seert zuiver water en het onafhankelijkheid, het fttaat voor karakter," had Iri- «egd. Ze was onze tolk in vertelde van gevechten tartaren, van de trots van ptte volken. Ze juichte zacht ®n haar landgenoten hele- ^9ingen na de 1-0 van Ge- J'fertaren waren nu de Hol- sverslagen. Die driehonderd we' tijdens het roulet- of meer ontfutseld aan Plaatselijke onderwereld, 8,1 ineens een stuk minder yef'oreri wedstrijd, ten kwijt, dat was honderd tl MrP"nt. Daarmee viel te Ie-' lÏ!u,Str,aatarmWit Rus|and. J -avond feest ten koste van :Q=vn»7aS Ze daar 9e9und. Zou u nu ook bij die interna ls»» 'J Hiddink onderhuids lteH ,Jhebben? Waarom '"fat dan niet? Chris van Nijnatten Robert Eenhoorn en Rikkert Faneyte verdie nen hun goedbelegde brood als profhonkbal ler in de Verenigde Sta ten. De Rotterdamse korte stop Eenhoorn (27) doet dat bij de New York Yankees, de Am sterdamse verrevelder Faneyte (26) bij de San Francisco Giants. Htm verrichtingen in de Ma jor League, de hoogste divisie waar het grote geld te verdienen valt, blijven vooralsnog be perkt tot gelegenheids optredens. Slechts bij blessures in de hoofd macht, zoals afgelopen week het geval was, wordt het tweetal opge roepen vanuit het oplei dingsinstituut in de Mi nor League. Een kijkje in de volgens Eenhoorn 'hardste we reld die er in de sport bestaat'. Rikkert Faneyte: Het is vre selijk om terug te moeten naar de Minors. FOTO'S AMERICAN SPORTS, PETER VAN DER VELDE Door Tim Overdiek Las Vegas/New York - Hoe vertrouwd de zon ook is in de woestijn van Neva da, de in de vroege avond nog altijd ve nijnige stralen werken onverhoeds ver lammend op het honkbalveld van de Las Vegas Stars. Gastclub. Phoenix Fi rebirds, met de Nederlander Rikkert Faneyte in de gelederen, laat zich lijd zaam oprollen. Circa duizend toeschou wers begroeten de overwinning van de plaatselijke favorieten met een plicht matig applaus, keren desondanks ont spannen huiswaarts of zetten koers richting de boulevard met opwindender casino's. Het is begin mei, het seizoen is amper een week oud, en Faneyte is de laatste die zich druk maakt over het verlies. Met een grijns, „er ko men nog zo'n honderdtwintig wedstrijden," neemt hij 'een dippie', laat zich de pruimtabak goed smaken en vertelt hij hoe groot de teleur stelling was toen hij na een veelbelovende voor bereiding op het allerlaatste moment afviel voor de selectie van de San Francisco Giants. „Een uur voordat de bus vertrok naar het vliegveld." „Schandalig. Het zal weer even duren voordat ik de motivatie terugvind, want het is vreselijk om op zo'n manier weer terug te moeten naar de Minors." Al te lang wenst Faneyte er niet bij stil te staan. Dergelijke tegenslagen horen er nu eenmaal bij. Maar het optimisme was juist zo groot, nadat de voormalig speler van de Pirates uit Amsterdam de afgelopen twee seizoenen re gelmatig zijn opwachting mocht maken. Precies hetzelfde overkwam Robert Eenhoorn aan de andere kant van het land. Ook hij moest terug naar de Triple A, de hoogste Minor-Lea- gue-divisie dat als voorportaal van het honkbal paradijs fungeert. Bij de Columbus Clippers in Ohio moest Eenhoorn weer van voren af aan be ginnen. „Zoeken naar een manier om er niet aan onder door te gaan. Dat kan alleen door van wedstrijd naar wedstrijd te leven." Geduld en hard blijven werken vormen het devies, al gaat dat niet altijd van harte. De uitstraling van de Minor League is per slot van rekening aanmerkelijk minder, de concurrentie is moordend, en hoe langer het verblijf er duurt, hoe kleiner de kans op de fel begeerde promotie. Incasseren Kleinere stadions, minder toeschouwers, maar waar op de tribunes een familiaire gezelligheid heerst. Eenhoorn; „De Yankees reizen met een eigen vliegtuig, compleet met bar en de meest luxueuze stoelen. In de Minors zit je negen uur in de bus. Daar leer je incasseren en veerkracht opbouwen. Wie het daar kan redden, heeft een grote kans in de Ma jor League te slagen. Een wereld van verschil dus, al blijft het spelle tje precies hetzelfde. Faneyte: „Daarom was ik ook helemaal niet zo geweldig opgewonden met mijn debuut twee jaar geleden. Een honkslag, in Miami. Tja, leuk. Een hoop aandacht van Ne Robert Eenhoorn: „In de Minors leer je incasseren en veerkracht opbouwen. derlandse media. Maar in feite niet meer dan een momentopname. Het spel gaat gewoon ver der. Je kunt wel gaan lopen dromen, dat het je eindelijk is gelukt, maar de pitcher gooit al weer de volgende bal." Eenhoorn maakte vorig seizoen zijn opwachting bij de Yankees, verbleef ruim een maand bij de roemrijke club uit de Bronx en speelde drie wedstrijden. Hij ervoer de doorbraak als .'een last die van mijn schouders viel', maar net als Faneyte was het zeker geen aanleiding om op de lauweren te gaan rusten omdat het doel waar voor het tweetal eind jaren tachtig Nederland verliet eindelijk was bereikt. Eind mei werd zo wel Eenhoorn als Faneyte door hun werkgever uit de Minor League opgeroepen. Blessures maakten hun onmiddellijke overkomst noodza kelijk. Faneyte baarde afgelopen dinsdagavond voor eigen publiek opzien door als pinch-hitter in de laatste inning met een honkslag tegen de New York Mets voor het winnende punt te zor gen. Ih tegenstelling tot de Giants maken de New York Yankees een erbarmelijk seizoen door, hetgeen het er voor invaller Eenhoorn aller minst makkelijk op maakt. Bovendien heeft hij noodgedwongen afscheid moeten nemen van zijn geliefde positie als korte stop, aangezien het pas twintigjarige talent Derek Jeter de voorkeur krijgt. Eenhoorn moet zich nu bewijzen op het tweede honk. „Ik vind mezelf de beste korte stop binnen de organisatie," zegt hij, zonder hooghartig te willen klinken, ofschoon het be roepsmatig suicidaal zou zijn om die plek bij de manager op te eisen. „Dat hoort niet. Respect voor de technische staf is heilig." Mentale aanpassing Het voornaamste dat Eenhoorn de afgelopen ja ren heeft geleerd, is dan ook het omgaan met de willekeur en de machteloosheid waaraan prof honkballers worden blootgesteld. „Ik ga ruim op tijd naar het stadion, werk mijn vaste routi ne af en kijk naar de lijst met namen. Het gaat er mij om of ik sta opgesteld. Pas dan is belangrijk op welke positie." Omdat de grote belofte Jeter bij de Columbus Clippers eveneens korte stop speelde, heeft Eenhoorn inmiddels zo'n veertig wedstrijden op het tweede honk gespeeld. „Het vereist vooral een mentale aanpassing. Alles gaat opeens een andere kant op, je moet je vol komen anders opstellen." Treft Eenhoorn zijn naam enkele uren voor de wedstrijd niet aan in de kleedkamer, dan bete kent dat geenszins dat hij gaat zitten mokken op de reservebank. In een hoekje, links van de dug out, tuurt de nummer vijftig gespannen het veld in, iedere situatie nauwkeurig in zich opne mend. „Tot in detail het spel beheersen, zal nooit gebeuren. Maar ik ben inmiddels wel zo ver dat ik het volkomen begrijp." Qua ontwik keling sta je nooit stil, weet ook Faneyte. „Alles kan beter. Slaan, vangen, veldwerk, honken be spelen. En je loopbaan staat of valt met con stantheid. In de Triple A moet je elke wedstrijd voor een honkslag zorgen, het liefst twee. Dan kunnen ze uiteindelijk in de Major League op een gegeven moment niet langer om je heen." Maar dan nog. Het tweetal beseft niet begiftigd te zijn met het talent van de grote jongens, die miljoenen dollars per jaar verdienen. „Vedettes als Bonds, Griffith jr., Bonilla, die kunnen doen wat ze willen. Zolang ze maar presteren, en dat doen ze dan ook", aldus Eenhoorn. Plichtsbetrachting is voor spelers van zijn kali ber het hoogste goed in de de sport waar de kil le statistieken een niet altijd terechte graadme ter vormen voor de populariteit bij publiek en pers. Geen krant Eenhoorn houdt zich wat dat betreft strikt aan het advies van zijn werkgever, om in New York vooral geen krant in te kijken. „De pers hier is net zo negatief-kritisch als in Nederland." En dan heeft Eenhoorn ook nog eens te maken met de omstreden en zwaar eigenzinnige Yankees eigenaar George Steinbrenner, die vorige week in een opwelling verordonneerde dat zijn spe lers niet langer een sik mochten dragen, om maar een uiterst onschuldig voorbeeld te noe men. Met de multimiljonair heeft Eenhoorn nog geen problemen gehad. „Hij noemt me conse quent 'Dutch', en vroeg laatst of ik het een beet je naar de zin had." In een oogwenk kan Stein brenner, kampend met een kwaaie bui, echter spelers en trainers van de hand doen. Maar niet alleen in New York gebeurt dat. „Af gelopen seizoen werden zes spelers van de Pa dres geruild tegen zes spelers van de Astros," herinnert Faneyte zich. „Zomaar, boem, twaalf spelers naar een andere club." Het heeft Faney te ervan doordrongen van dag tot dag te leven. Nummer Morgen kan alles immers anders zijn. „Je bent een nummer," zegt Eenhoorn, die zich nergens meer over zegt te verbazen. „In het eerste jaar maakte ik me nog overal druk om. Maar je leert erin mee om te gaan. Je kunt in dat proces niet jezelf blijven, je wordt harder omdat je het an ders verliest. Niemand kan mij vertellen dat er een hardere wereld bestaat dan het Amerikaan se honkbal, waar iemand zonder verdere opgave van redenen tegen jou kan zeggen dat het voor bij is, zonder dat je er iets tegenin kunt bren gen." Voor Nederlandse begrippen voelen ze zich reeds lang geslaagd, maar eenmaal de Major League binnengetreden, gaat het erom opnieuw de grenzen te verleggen. Financiële onafhanke lijkheid in de competitie, waar het minimum salaris 109 duizend dollar per seizoen bedraagt, is niet eens het streven. Geld komt vanzelf naar mate de prestaties zich aandienen. Zowel Eenhoorn als Faneyte heeft een aflopend contract, en genieten indien hun werkgever geen nieuw aanbod doet straks de status, van free agent. Dan kunnen ze gaan en staan waar ze willen; tenzij geen club het in hen ziet zitten. Maar dat is pas een zorg voor later. Bevoorrecht leven „Want honkbal is misschien wel mijn grote lief de, maar als ik morgen mijn been breek, is het over. Dat is het betrekkelijke ervan," aldus Fa neyte. Hij woonde in 1993 eens enkele maanden samen met Eenhoorn, toen ze deel uitmaakten van eenzelfde competitie. „We waren het er toen over eens dat we een bevoorrecht leven had den," zegt Eenhoorn, die dat facet in lezingen regelmatig benadrukt. „En de ervaring die we nu opdoen, komt later vast van pas in de maat schappij. Als geen ander kunnen we ons hoofd koel houden als het er werkelijk op aankomt." Af en toe realiseert Eenhoorn zich dat zijn be staan uitermate monomaam is, dat het 'zich vastklampen aan de vaste routines' een verre gaande fixatie tot gevolg heeft die zich ook in zijn prive-leven laat gelden. „Maar ik wil aan het eind van mijn loopbaan niet tegen mezelf hoeven zeggen dat ik er meer uit had kunnen halen. Dat zou ik. mezelf nooit vergeven." Ach, vult Faneyte er iets meer relativerend aan toe, „er zijn er zoveel in dit land die zouden willen wat wij nu doen maar de kans eenvoudigweg niet krijgen. En ik heb wel dat beetje mazzel, dat ik een beetje beter die bal kan gooien, slaan en vangen. Dat ik Rikkert ben, en niet Jan Smit van drie hoog-achter aan de Bloemgracht."

de Stem | 1995 | | pagina 11