jSOO.OOO Cinqecento's korting De wereld kent veel sauna's, maar alleen de Finse is echt 'Veel kampeerspullen slecht voor milieu' Chirurgijn in Amsterdam Logeren in Overijssel Expositie van koffers Muziekzomer in Wenen Vikingen in IJsland EET wijzer Olijfolie (3) met briljant, faliteit >orradig. ;ile briljant ieraden met origineel certificaat in echtheic^V pESTEM SURPLUS E3 Vrij kamperen Hoogtepunt Kia Credos Groter belang Mercedes in SsangYong GTI-weekend in Baarlo Doosje beschermt auto tegen diefstal x 52 j| "7 V VRIJDAG 9 JUNI 1995 «„land staat al lang be- Ld als het land van de zestigduizend meren. Dat s nog voordat ze ge- teld waren; het z.ijn er namelijk drie keer zo veel. Vooral Duitsers inekken erheen, om te vissen, te kanoën, te tamperen of een tijdje in 0 blokhut aan een meer jbivakkeren. Het aantal Nederlandse vak antie- jangers bedraagt enkele eenduizenden, maar is «roeiend. Voor wie alles algezien heeft, kan Fin land de moeite w aard zijn. Ook koningiin Bea- Irix heeft zich er afgelo pen week immers; uitste kend vermaakt. lot, «Nico Koolsbergen [ade verte zijn blikse.'mflitsen te zien. Ze werpen een spookachtig licht op het gladde donkere wa lg. De bui is ver we|g, er dreigt «eengevaar voor de vier mannen lie ronddartelen in het meer. Het is nacht, maar de heme :1 wil in de- tijd van het jaar niet echt don- Iworden. iter de bosschages, op de hou- veranda van de ri ante blok- zitten de dames a;an het bier de wijn. Hun stemm en zijn wel (toren, maar wat ze' zeggen is jet te verstaan. Ze h ebben ook »n zicht op het naalkte viertal lat zich in het meer uitstekend laakt. Gelukkig, want de ...lelijkheid blijft waarschijn- ii]kachter bij de fantasiie. vier komen uit verschillende ien, ze hebben elkaar hier itmoet; slechts één hoort hier lis. Van taalbarrières; is in deze itandigheden echter geen nake. De zeven dweirgen van leeuwwitje zongen als ze aan :t iverk gingen een marslied en hetzelfde wijsje zingien de vier ien: „Hallooo, hallooo. Hal- hallo, hallo." Enzovoiort. Oké, zijn niet helemaal nuchter leer en het klinkt ook w rat schor. iareen plezier dat ze hebben! induik in een Fins meer, na een imenlijke sauna, ver;sterkt de riendschap tussen volkeren. Dat «den de Verenigde Nat ies moe- i weten. luitenaards land dus. Er zijn mensen die een paar dagen gillend vluch- omdat ze geen meer of bos kunnen zien. Er zij n er die )it meer weg willen. Want Fin- is anders. Er wonen; niet zo hoogblonde Scandi naviërs, irwel volop mensen niet don- haren. Ze spreken niet een Gronings zoals we dat uit en of Noorwegen kennen, ar een buitenaardse ta al waar lalve de Finnen zelf alleen de woners van Estland iets van ippen. Met zestien naa mvallen onwaarschijnlijk lange woor- i ik het eten is anders. V is komt hisch elke maaltijd cp tafel, idier neemt de plaats in die el- aan biefstuk is vooirbehou- "DeFinnen zijn de ggrootste iffiedrinkers ter wereld en het ■ine vocht is altijd en overal - op straat- te krijgem. Een de weinige Finse woorden nog wat bekends in door is kahvi. d alcoholgebruik is een aantal s geleden geliberaliseerd. De «huisvrouw is er nog niet uit it ze prefereert: de elke avond geschoten echtgenoot van nu de eens per week bewuisteloze van vroeger. D e Finse 'pagne (van bessen, maar je weren dat het echt is)! en het Mjn uitstekend. Alc ohol is t®, naar bereikt niet de bui- ihge prijzen van Zw eden of Finland. Er zijn mensen die na een paar dagen gillend vluchten, omdat ze geen meer of bos meer kunnen zien. Er zijn er die nooit meer weg willen. Want Finland is an ders. foto archief oe stem Finland is een paradijs Noorwegen. Verder liggen de prijzen ongeveer op Nederlands niveau. Ook de bezoekers van Finland zijn anders. Het is geen land voor massatoerisme, maar voor na tuurliefhebbers die niet bang zijn voor eenzaamheid. Een dorado voor vissers, voor kampeerders, voor kanoërs. Kamperen is overal toegestaan, mits de grondeige naar het goed vindt. In de prak tijk is die niet een twee drie te vinden; in feite is kamperen dus vrij. Een avonturier kiest voor een ka notocht: dagen rondzwerven door het Finse paradijs met in de boot een tentje, een waterdichte drum met geconserveerd voedsel, een hengel en - vooral - een kaart en een kompas. „Wat ze doen kan stil water, riet, vogels en eeuwig zingende bossen. Een mooie zo meravond begint met een barbe cue in het bos. Worst, brood, vis, fruit, alles blijkt geroosterd te kunnen worden. Uiteraard wordt het maal opgefleurd met bier, wodka of wijn. Of alle drie. Hele maal donker wordt het niet. Pas tegen elven 's avonds begint het te schemeren en om twee uur breekt de dag alweer aan. Midzo mernacht in het noorden. De sauna is het hoogtepunt van de dag. Op dus naar het houten gebouwtje waar al een paar uur rook uit de schoorsteen komt. Zweten in de schemering, terwijl de thermometer negentig graden aanwijst. Dat kennen ze elders ook. Maar een Fins meer op enke le stappen afstand heeft de rest beeld te houden. De meeste meren liggen in het oosten, in een streek die Saimaa heet, tegen de grens met Rusland. Ondanks alle water blijkt het er met de muggen mee te vallen. Die stekertjes zitten vooral in Lap land in het hoge noorden. Maar het kan geen kwaad altijd wat anti-mugspullen mee naar Fin land te nemen. De Finse historie staat bol van Zweedse en Russische overheer sing. Het land is pas begin deze eeuw zelfstandig geworden. Voor die autonomie hebben de Finnen veel over gehad. Krampachtig handhaafden zij tientallen jaren hun neutraliteit. Hun buiten landse politiek kende precies één doelstelling: de Sovjet-Unie te vriend houden. 'Finlandisering' me niet schelen," zegt een kano verhuurder lakoniek. „Maar ik wil mijn boot terug en daarom moeten ze met kaart en kompas overweg kunnen." De bekendste bijdrage van Fin land aan de beschaving is de sau na. In de rest van de wereld zijn die ook te vinden, maar alleen de Finse is echt. In bijna elke wo ning is er een, een hotel zonder bestaat niet en wie onderweg is, kan altijd nog een openbare sau na meepikken. In Finland wemelt het ervan en na een reis door dat land verwacht je er eigenlijk ook een aan boord van het Finnair- vliegtuig terug naar Amsterdam. Nee dus. De Finse sauna is op zijn mooist aan de oever van een meer. Met van de wereld niet. De watertem peratuur is onbelangrijk en de Finnen stappen net zo makkelijk in een meer van twintig graden - Finland heeft een stabiel landkli maat en is 's zomers meestal war mer dan Nederland - als in een wak. De Finse televisie kent een pro gramma met de 'sauna-dokter'. Heel gezond ziet hij er zelf niet uit, maar in de uitzending figure ren wel twee fraaigebouwde jon gelingen die het complete sauna ritueel en de bijbehorende frisse duik demonstreren. Inclusief de bosjes berketwijgen waarmee men geacht wordt op het naakte lichaam te slaan. Die takjes blijken op tv ook han dig om strategische plekken uit werd in de rest van de wereld een begrip. De Finse tv paste zelfs zelfcensuur toe, omdat de Esten - destijds deel uitmakend van het Sovjet-imperium - Fins verstaan. Er mocht geen onvertogen woord vallen, om de Russische beer niet te irriteren. Die situatie is drastisch veran derd. De Finnen hebben hun uit hoekje van de wereld verlaten en zijn intussen lid van de Europese Unie. Her en der reden vorig jaar al auto's met blauwe sticker, gou den sterren en de letters FIN. En de Russen zijn geen enge buren meer. Finse meisjes zetten hun zinnen niet op een rijke Ameri kaan maar op een rijke Rus. Die zijn er en in Finland kom je ze te gen. „Ik doe de deur wel dicht, omdat jullie spullen nog in de auto staan," zegt de chauffeuse van een taxi tegen haar buitenlandse passagier. „Ik weet dat jullie dat graag hebben. Maar geloof me, het is niet nodig." Finland is een eerlijk land. Dat blijkt ook bij het bezoek aan een bank. Het personeel zit net als in de rest van Europa achter balies met en computerterminals. Maar van kogelvrij glas of ingewikkel de buizenpostsystemen voor geld is geen sprake. Open en bloot lig gen de bankbiljetten aanlokke lijk te wezen. Finland zou ook voor bankrovers een paradijs kunnen zijn. Maar die hebben dat nog niet ontdekt. Er leiden vele wegen naar Fin land. Door de lucht (Finnair vliegt minstens twee keer per dag op Amsterdam, maar uiteraard zijn er meer luchtverbindingen), over het water (met geregelde veer diensten vanuit onder meer Zwe den, Duitsland en Estland), over de weg (via Denemarken met een veerpont naar Noorwegen of Zweden en dan maar rijden). Ho- telchèques zijn aantrekkelijk voor wie op de bonnefooi met een au to het land doorkruist. De wegen zijn meestal tweebaans, maar goed begaanbaar en niet zeer ochtig. Inlichtingen: Fins Ver keersbureau, Stadhouderskade 69, 1072 AD Amsterdam, tel 020- 6711121. Kia komt tegen het einde van dit jaar met de Credos, een midden klasser die in Nederland rond 35.000,- gaat kosten. De nieuwe auto heeft een viercilinder motor met een inhoud van twee liter, die 148 pk genereert. De motor is door de Zuid-Koreanen zelf ont wikkeld. Volgend voorjaar volgt een Credos met 1.8 liter motor en mogelijk een V6. Die twee moto ren ontwikkelt Kia samen met het Britse Rover. r-nxiup °~^a'a 'n de Pciolse fabriek waar Fiat de Cinquecento maakt, is de 500.000ste Pin er o £ePr°duceerd. De kleine auto is sinds maart 1992 op de markt. Inmiddels arktaa3 j van verkocht. In Italië heeft Fiat in het kleinste segment (A) een "Mnt L t 0PSed°wd van bijna 54 procent. In Europa is dat percentage bijna 49 «persDuhr nste F'aitis vooral geliefd bij vrouwen. Zij vormen 76 procent van het p llel(: FOTO FIAT Mercedes-Benz en de Koreaanse autofabrikant SsangYong gaan nauwer samenwerken. Ssan gYong produceert de komende drie jaar ca. 50.000 bestelwa gens, die in Zuid-Korea ver kocht worden en bovendien on der de merknaam Mercedes geëx porteerd worden. Mercedes-Benz zal haar belang in SsangYong ver groten. Door de samenwerking wil Mercedes de ver koop van bestel wagens rond de eeuwwisseling verdubbelen tot 200.000. SsangYong is een van de kleinste autofabrikanten in Korea. Het merk maakt behalve bestelwagens vierwielaangedre- ven auto's. Die worden vanaf ko mende maand ook in Nederland geleverd. In het Limburgse Baarlo houdt de GTI Club Holland in het weekeinde van 7, 8 en 9 juli een internationaal treffen. Dat ge beurt voor de vierde keer. De or ganisatie verwacht 3500 mensen met ca. 1600 auto's. Liefhebbers van GTI-auto's kunnen deelnemen aan sprint en slalomwedstrijden. De en treeprijs bedraagt 12,50. Voor de autobezitter die er ge noeg van heeft dat zijn heilige koe gestolen wordt en spoorloos verdwijnt, biedt CarAngel Hol ding in samenwerking met onder meer de Nederlandse Veilig heidsdienst uitkomst. Met een in het voertuig gemon teerde zwarte doos, vol met tech nisch vernuft en satellietcontact met een Europees netwerk van meldkamers, is elk gestolen mo biel of vaartuig direct op te spo ren. De nauwe relatie van de Ne derlandse Veiligheidsdienst met justitie en politie staat boven dien garant voor een snelle op sporingsprocedure. Het systeem is ook toe te passen op persoons bescherming: Invaliden in een rolstoel die onverhoopt in de problemen komen of bijvoor beeld dijkwerkers die in het wa ter vallen, kunnen direkt worden getraceerd. Nieuw in vergelijking met ande re satelliettraceermethoden is dat het pientere doosje vanuit de meldkamer signalen kan ont vangen die bijvoorbeeld de startonderbreker in werking stelt, zodat de dief na een keertje tanken niet verder kan rijden. Bovendien gaat bij inbraak het alarm, dat onmiddellijk in de meldkamer wordt geregistreerd, waarna tot opsporing kan wor den overgegaan. De verzekeringsbranche heeft inmiddels grote belangstelling getoond. Het bedrijf voert ge sprekken met verzekeraars over aantrekkelijke polisvoorwaar den voor de abonnee. De verzekeringsmaatschappijen zien ieder jaar opnieuw het aan tal diefstallen van voer- en vaar tuigen stijgen. Zo werden in 1993 40.000 personenauto's ge stolen en bedroeg de schade 800 miljoen gulden. Ook 3.000 vrachtauto's raakten zoek. De schade hiervan is niet gepubli ceerd, maar kan -afhankelijk van de lading- al snel in de mil jarden lopen, (anp) Utrecht (anp) - Kampeerprodukten zijn niet altijd even goed voor het milieu. Een flink aantal kunststof keuken-kampeerartikelen bevat namelijk veel zware metalen, zo blijkt uit een test van de stichting Natuur en Milieu. Zware metalen komen uiteindelijk in het milieu terecht als de spullen worden afgedankt. De organisatie onderzocht 28 artikelen als borden, mokken en jerrycans op de aanwezigheid van zware metalen. Slechts 12 items bleken de milieugevaarlijke stoffen niet of nauwelijks te be vatten. De zware metalen zijn afkomstig van pigment waarmee kunststof wordt gekleurd. Volgens Natuur en Milieu bevatten enkele onderzochte artikelen zoveel zware metalen dat zij eigenlijk in de categorie gevaarlijk afval zouden moeten vallen. De milieuorganisatie dringt er nu bij het bedrijfsleven op aan het gebruik van zware metalen flink terug te schroeven. Kampeerders wordt aangeraden milieubewuste spulletjes te kopen voor hun va kantie. Een ouderwetse chirurgijnswerkplaats komt deze maand zestig keer tot leven op de binnenplaats van het Scheepvaartmuseum in Amsterdam. Op donderdag, vrijdag, zaterdag en zondag zijn er steeds drie voorstellingen van 'Zout in de wonden'. Deze straattheatervoor stellingen zijn onderdeel van de manifestatie 'De VOC in vol be drijf'; deze toont het woeste leven van de achttiende-eeuwse zee man. Nederlands Scheepvaartmuseum, Kattenburgerplein 1, Amsterdam. 'Twintig bijzondere logeeradressen in Overijssel' is de titel van een onlangs verschenen boekje van het Overijssels Bureau voor Toerisme. Er staat een gevarieerd aanbod in van zogenaamde 'bed break- fast'-adressen. Het boekje kost 2,50 gulden en is onder meer ver krijgbaar bij de Overijsselse VW-kantoren of het genoemde Bu reau voor Toerisme (0546-818767). Met de vakantie-uittocht op komst heeft de Kunsthal in Rotter dam een actuele expositie in huis: 'Wat zit er in dat koffertje'. Deze tentoonstelling die tot en met 12 augustus loopt, gaat over koffers van vroeger en nu. Hutkoffers, stoffen koffers, de port manteau, hardschalen koffers, ze komen allemaal aan bod in deze expositie. Kunsthal Rotterdam, Westzeedijk 341, Rotterdam. Meer dan 120 concerten vinden van 19 juni tot en met 15 septem ber plaats Wenen. Dan staat daar de vierenveertigste Muziekzo mer op het programma. De concerten worden uitgevoerd in burchten, paleizen en kerken. Het programma is divers en bevat onder meer: walsen, operettes, Mozart-kwartetten, melodieën van Schubert en harmoniemuziek. De wereldberoemde Yehudi Menuhin heeft de artistieke leiding van deze Muziekzomer. Het Oostenrijks Toeristenburo, Stadhou derskade 2 in Amsterdam (telefoon 020-6129682) geeft nadere in formatie. Het 'International Viking Festival' vindt van 6 tot en met 9 juli plaats in Hafnarfjordur op IJsland. Er zijn vele optredens, de monstraties, paardenshows en er worden voordrachten gehouden. Daarnaast worden er worstel- en boogschietwedstrijden gehou den. Belangstellenden kunnen een tocht maken op Vikingsche pen. Informatie: IJslands Verkeersbureau, telefoon 020-6270136. Door Marijke Prins Voor liefhebbers van de geschiedenis van de eetkunst is enkele maanden geleden een waardevol boek verschenen: 'Rond de tafel der Romeinen' van P.C.P. Faas (ISBN 90 5432 302 7). Het is een meeslepend geschreven boek dat niet alleen de geschiedenis van de kookkunst van de Romeinen en hun tafelmanieren bevat, maar ook een grote hoeveelheid voor de moderne keuken bewerkte re cepten. Vanzelfsprekend worden in het boek olijven en olijfolie niet ver geten. Olijven vormden een vast onderdeel van het voorgerecht. Soms in aparte bakjes, soms ook fijn gemalen en op smaak ge bracht met kruiden en vissaus daarmee verwant aan tapenade. Olijven werden ook gebruikt voor vullingen en sauzen, terwijl olijfolie, evenals heden nog in de Mediterrane keuken, niet weg te denken was voor bakken en het aanmaken van sauzen. Een van de bekendste lekkerbekken uit de Romeinse tijd was Api- cius (eerste eeuw vor Christus), aan wie een bekend Romeins kookboek is toegeschreven. Faas bewerkte veel van Apicius' ge rechten op een uitnodigende manier. Hier een voorbeeld: de let terlijke vertaling van het recept van Apicius luidt simpelweg: 'Je maakt gevogelte smakelijker en voedzamer en je maakt gebruik van zijn vet als je hem in een deeg wikkelt van olie en meel en hem zo in de over plaatst'. Gevogelte in pasteikorst 1 kip 2 eetlepels kruiden naar keuze (knolook, peterselie, selderij, lavas, thijm, oregano, komijn) olijfolie (14 - 1 kopje) 250-500 gram (volkoren-)meel zout en peper naar smaak (de hoeveelheden zijn afhankelijk van de grootte van de kip) eiwit Gevogelte in pasteikorst braadt gaar in zijn eigen vet en hoeft niet bedruipt te worden. Alle soorten vogels kunnen zo behandeld worden, maar met vet gevogelte gaat het het beste. Neem een schone kip en trek de huid voorzichtig los van het borstvlees en de poten door een hand tussen het vel en het vlees te duwen. Meng wat olie met de kruiden en zout en peper (gaat goed in een vijzel) en smeer het mengsel onder de huid. Zorg daarna dat het vel weer netjes op zijn plaats zit en bestrooi de vogel aan de bui tenkant met wat zout. Het kan geen kwaad om ook wat kruiden in de buikholte te plaatsen. Voor het deeg (volkoren-)meel met olijfolie gemengd. Voeg vol doende zout, peper en desgewenst kruiden toe. Gebruik geen wa ter of vocht, want dan wordt het deeg niet krokant. Een echt pas teideeg wordt niet gekneed. Men maakt kruimeltjes van klontjes olie en meel. Die perst men tegen elkaar tot een bal die vervolgens enkele uren rust in de koelkast. Het deeg moet veel droger zijn dan voor brood, maar als het te droog en te kruimig is om uit te rollen, gaat er nog wat olie bij. Het deeg wordt uitgerold. Wikkel de vogel hierin zodat hij aan alle kanten omsloten wordt. Plak het deeg dicht met eiwit. Plaats de pastei in een ovenschotel en rooster hem in een oven van 180-200 graden. Een kip heeft ruim een uur nodig, een kwartel 30 minuten.

de Stem | 1995 | | pagina 31