Beeld zware misdaad aangedikt' Ander Afrika tenburg wint: rechter verklaart AOV nog niet failliet 'We mogen blij zijn dat het zo ajloopt'' Politie ontmantelt Chinese drugbende H-overvaller Appie A. r&agt week bedenktijd Stichting komt met 'zelfmoord-handleiding' Hof Den Bosch houdt zaak Dopharma aan Onderzoek: werknemers zijn niet flexibel genoeg BINNENLAND A3 ipport veegt vloer aan met 'spookverhalen' van politie-functionarissen loog opgeleiden «yen langer zijn langer ml PPie was B. niet bij de getrokken. Hij wil echter «Sn wie dan wel de twee- i j deec* een dringend P de wegens de overval •nsiang veroordeelde Ap- ipiri .'e helpen om de vertellen," smeekte JDAG 9 JUNI 1995 VRIJDAG 9 JUNI 1995 oot-Brittannië en Ierla, indaag perioden met zon T igs de Noordzee kust no? kele bui. Morgen van h, lordwesten uit toenemende l fclking en vooral in Ierland .'Ihotland af en toe regen Mii igtemperatuur van 12 tot I -aden. elgië en Luxemburg: Half vaar bewolkt en van tijd tot til uien. 's Middags temperati >nd 15 graden, oord- en Midden-Frankrii amelijk bewolkt en vooral m iet noordelijke en oostelijke lartementen enkele buien; in 1 tosten mogelijk met onweer et westen, met name in Brei ■ie meer zon en overwegi liroog. Middagtemperatuur v; I A graden in het uiterste noord! l ot plaatselijk 19 graden in I nidden. I Zuid-Frankrijk: Perioden I zon afgewisseld door wolkenv! Tien en vooral vrijdag kans op e bui. Langs de Middellandse Zi kust meer zon en vrijwel ovei droog. Middagtemperatuur v<_ 18 graden langs de westkust 3: op het Centraal Massief tot JJ aan de Middellandse Zee-kust. Portugal: Perioden met zon, o! enkele wolkenvelden en landi waarts kans op een regen- of o: weersbui. Maximumtemper tuur van 21 graden langs westkust tot 27 in het oosten. Spanje: Perioden met zon, mai ook enkele verspreide regen-1 onweersbuien. Middagtempei! tuur tussen 24 en 29 grade langs de Golf van Biskaje max ma rond 18 graden. Canarische Eilanden: Droog flink wat zon. Middagtempei tuur tussen 22 en 27 graden. Marokko: Westkust: Veel zoi maar vooral in het noorden enkele wolkenvelden. Vrij' overal droog. Middagtempei tuur tussen 22 en 27 graden. Tunesië: Perioden met zon, mi ook nu en dan wolkenvelden kans op een regen- of onwei bui. Middagtemperatuur aan kust circa 30 graden, land waarts maxima tot 40 gradi Zaterdag iets minder warm. Italië: Zonnige perioden, mi vandaag in het noorden en moi gen ook elders kans op een gen- of onweersbui. Maximi temperatuur tussen 25 en 30 den. Malta: Flinke perioden met zi morgen meer bewolking en ka op regen of onweer. Middagtei peratuur circa 28 graden. Griekenland en Kreta: Zoi maar morgen voornamelijk het noorden ook enkele wolki velden en kans op een lokale gen- of onweersbui. Tempe tuur in de middag tussen 25 en graden. Turkije en Cyprus: Veel zoi maar in het Thrkse binnenli voornamelijk vrijdag nog enk( lokale regen- of onweersbui! Middagtemperatuur tussen 27 33 graden. Duitsland: Af en toe zon, veel wolkenvelden en van tijd ti tijd buiige regen. Middagtempi ratuur van 15 graden in hi noordwesten tot 19 in hetoostf tó verslaggevers josch - Voordat de rechter een Li neemt over het verzoek van l0fdbestuur van het Algemeen tn Verbond om het AOV we- {n schuld van drie ton failliet -Jaren, krijgt de ledenvergade- kans te oordelen over de Jpjing waaraan het verbond ten lis gevallen. ignir. W. Hoppers van de Bossche liJlt besloot gisteren de behande- het verzoek van het (interim- ituur daartoe twee weken aan Hoppers: „De ledenvergade ring is in verenigmgsland immers een heel belangrijk orgaan. Het bestuur kan daaraan het gevoerde beleid toetsen." De rechter vraagt zich af of het huidige hoofdbestuur wel bevoegd is het faillis sement aan te vragen. Dat moeten de le den eerst maar eens onderling uitvech ten. Deze opstelling betekent een over winning voor Martin Batenburg, de on langs door de rest van het hoofdbestuur uit de partij gezette oprichter, die zich zelf nog altijd als de 'ware' voorzitter be schouwt. Batenburg en de zijnen zijn doende de ledenvergadering morgen in de Utrechtse Jaarbeurs bijeen te krijgen, hoewel het hoofdbestuur die heeft afge last. De leden ontvingen gisteren nog een herhaalde uitnodiging van Batenburg. „Want de tegenpartij probeert voortdu- rend de vergadering van zaterdag onge loofwaardig te maken opdat niemand er heen gaat," aldus Batenburg. Volgens het hoofdbestuur is er helemaal geen ledenvergadering, maar slechts een door Batenburg georganiseerde 'bijeen komst'. Hechter Hoppers wilde van ad vocaat mr. R. Slotboom van het hoofdbe stuur weten of dat desondanks bereid is om ook naar Utrecht te komen. Opmer kelijk genoeg antwoordde Slotboom met 'ik denk van wel'. Aangezien niemand van het hoofdbestuur aanwezig was, schorste de rechter de zitting zodat Slot boom met zijn cliënten kon bellen. Slot boom kon vervolgens niemand bereiken. Aan het begin van de zitting had hij de rechtbank overigens verzocht om de be handeling van het faillissementsverzoek twee weken aan te houden. „Want van ochtend hebben zich leden van het AOV bij het hoofdbestuur gemeld die moge lijkheden zien om de financiële proble men op te lossen." Raadsman Van de Laar van Batenburg vond dat Slotboom om de hete brei heen draaide door niet in te gaan op de vraag of het huidige hoofdbestuur wel ontvan kelijk is in het faillissementsverzoek. Met de statuten in de hand benadrukte Van de Laar dat Batenburg als enige door de leden gerechtigd is het AOV als voorzitter te vertegenwoordigen. Het hoofdbestuur heeft A. Turkenburg tot partijvoorzitter benoemd. Batenburg heeft, zei Van der Laar nog eens, geen enkele behoefte aan een fail lissement. Batenburg houdt vol dat de schulden niet groter zijn dan 80.000. „Laat het zogenaamde hoofdbestuur maar eens bewijzen dat het meer is," zei hij gisteren. Aan die 80.000 valt wel een mouw te passen: „Er ontstaan al spontane acties van leden om daar wat aan te doen." Het verhaal over de schuld van drie ton past volgens Batenburg in de 'manipulaties' waarvan de tegenpartij zich bedient om te voorkomen dat de le denvergadering doorgaat. |te verslaggever 'De' georganiseerde misdaad als aanwijsbare groot- fbestaat niet. Wie alle uitingsvormen van zware criminali- ii Nederland op één hoop veegt, vergelijkt appels met pe- 5i maakt zich schuldig aan een dwaze vertekening van de lelijkheid. baar te stellen. „Het refrein van al die verhalen leek te zijn: 'De georganiseerde misdaad rukt op en wij doen maar niets'. Deze beeldvorming, die eenzijdig, zo niet feitelijk on juist is, bleek een geweldig stu wende werking te hebben," zo staat te lezen in het verslag. Als gevolg van alle 'spookverhalen' over oprukkende mafia en mis daadkartels, vertoonden politie ke partijen in debatten in de Tweede Kamer 'een waarneem bare vrees om voor elkaar in ijver onder te doen' toen het erop aan kwam een beleidsplan te ontvou wen voor de aanpak van de ge organiseerde misdaad. De gevoeligheid van het onder werp bleek, aldus het WODC- rapport, eveneens uit het 'lekken' van informatie. Om de haverklap belandden vertrouwelijke gege vens bij de pers. Dat vestigde de aandacht weer eens krachtig op de 'dreiging' van de georgani seerde misdaad en de strijd van de politie daartegen. Meer mankracht Het gecreëerde beeld van drei ging speelde volgens het onder zoeksrapport duidelijk in op 'het nimmer bevredigde, grote verlan gen bij de politie naar meer man kracht en meer bevoegdheden. Het tonen van twijfel of het stel len van vragen was 'not done': men werd dan gemakkelijk inge deeld in het kamp der niet-gelo- vers'. Bij gebrek aan een meetbare grootheid, bestaat er volgens de onderzoeker geen geschikte me thode om objectief vast te stellen hoe erg het met de georgani seerde misdaad is gesteld. „Alle tot nu toe uitgevoerde landelijke tellingen zijn misleidend wan neer de grondslag gevormd wordt door de zachte gegevens van de CID. Deze bedrieglijkheid wordt nog vergroot door wel de getals matige uitkomsten in de open baarheid te brengen, maar het verslag en de verantwoording van de onderzoeksaanpak geheim te houden." De bewijzen voor de stelling dat 'de' mafia zou infiltreren in de overheid, zijn ook uiterst mager, stelt Van Duyne. Wel zijn in het zuiden enige frauderende burge meesters en wethouders de laan uitgestuurd, maar 'een verder gaande bestuurlijke of politieke vergroeiing is bij mijn weten (nog) niet aangetoond'. In het verslag brengt Van Duyne zijn ergernis tot uitdrukking over het gebrek aan medewerking dat hij ondervond. Bij buitenlandse opsporingsdiensten kwam de on derzoeker soms sneller iets te we ten over een Nederlandse mis daadonderneming dan in Neder land zelf. hoge politie-func- sen de laatste jaren 'stel en met vlijt' gewerkt beeld dat de 'bovenwe- van alle kanten geïnfil- 70!) raken door de onder- 1. Dat is gebeurd aan de |»an boterzachte informatie Je Criminele Informatie i(CID). lat in een rapport van het chappelijk Onderzoeks- Documentatiecentrum )C) van het ministerie van je. Het onderzoeksverslag, 'Het spook en de dreiging georganiseerde misdaad', ert inzicht te verschaffen in ikelijke aard, ernst en om- van dit verschijnsel in Ne- De studie is uitgevoerd van Duyne, specialist in naar georganiseerde uistheden het WODC-document leidinggevende politie- m feitelijke onjuistheden j doorverteld en aangedikt, Iwhalen over 'de mafia' die Saande grond zou krijgen in nd. Met name de Amster- ipolitie heeft, op basis van iindrukken, stelselmatig ge- Izulke 'spookbeelden' in Vooral met het oog op tóliek; die moest op die ma- traleid worden om meer be en, middelen en man- aan de politie beschik- (anp) - Mensen een hogere opleiding ge- hebben leven gemiddeld jaar langer dan mensen fllagere sociale klassen. De if opgeleiden brenger ien jaar van dat langere in een betere gezond- Moor dan laag opgeleide ffien. wndien zijn hoog opgelei- og eens vijf centimeter •Sir dan degenen die al- lagere school gehad •then. Dat stelde prof. dr. jf-Kromhout gisteren aan de 'adbouwuniversiteit in fNngen, waar hij zijn if-rede als bijzonder ■gleraar volksgezondheid- Merzoek hield. Volgens KwAout is uit onderzoeken I '®ken dat hoog opgeleide B®en en vrouwen over het peen afkomstig zijn uit Es heter sociaal milieu. hebben zij in hun W evenwichtiger en ge- Wder gegeten. zes de ters hele een 9. Oplossing van gisteren Horizontaal: 1. Spaans; werda; 10. luifel. Vertikaal: 2. Pasta; 7. alias; baar; 11. twist; snaM J®0 (anp) - Over een week hoopt het gerechtshof in Arn- k de mond van kroongetuige en dader Appie A. te verne- at er precies is gebeurd tijdens de geruchtmakende roof- °P het Albert Heijn-filiaal in Oosterbeek, waarbij in 2. Pasta; 3. Afrika; 4. rneijii-miaai m wusieiueeis. kauw; 6. bierkaai; 10. bril; u ™ee doden en een zwaargewonde vielen. ais 'dsaö 'saui 'japuo s;a '6ue|StM3nl A 4e gisteren voor het -- a's getuige in de zaak meende mededader Piet vvermstg het en acjvo_ Bovens met het verzoek «bedenktijd te krijgen. voor Atfanen 'n de ogen' fet» om een week he 's te vragen. Ifhvwri ejerkeeTt hh al lan- vertgii ,1 hij wel of niet N Wle de hader is. „Het ie r JÜV0Udige beslissing. n en achtergronden De lastige buspassagier wordt afgevoerd. FOTO COR VIVEEN Door Mathieu Kothuis Breda - 'Dit is te gek. Ze moeten die types eens flink aanpakken. Dit is niet nor maal meer'. Omstanders van de BBA-bus in de wijk Haag se Beemden in Breda, die stukje bij beetje ervaren wat er aan de hand is, zien het ta fereel met stijgende verba zing aan. Over de oplossing raken ze het ook steeds meer eens. Rond elf uur staat buslijn 6 stil bij de halte aan de Heksenwiel- laan. Op het eerste oog is er niks aan de hand. In de bus zit een jongeman, als enige passagier, helemaal achterin. Blauwe polo, honkbalpetje achterstevoren op zijn hoofd. Hij kijkt wat ver baasd links en rechts om zich heen. Voorin, bij de deur van de bus, staan twee agenten en een BBA-functionaris en praten richting achterkant. De jonge man geef geen sjoege. Ondanks de politie-afzetting weten argeloze fietsers de bus toch nog te passeren. Tien minu ten lang gebeurt er niks. Buren en passanten bevragen omstan ders nieuwsgierig naar deze on wezenlijke situatie. Politieagen ten worden inmiddels nerveuzer en sturen omstanders verder weg, naar de ventweg aan Vijf tigbunder. De buspassagier gaat af en toe staan en wandelt in de bus op en neer. Van een afstandje is zijn mes niet te zien. Bij de bus arri veren een politiehondenauto, een GGD-ambulance en nog meer politieauto's. Een agent met wapenschild verdwijnt ach ter de bus, gevolgd door een col lega met hond. Bij de bus wordt het inmiddels drukker. Om precies 11.15 uur volgt een hoop rumoer. De bus passagier die is opgestaan wordt plotseling besprongen door vijf, zes agenten én, naar later blijkt, de politiehond. In een mum van tijd is het voorbij. De arrestant wordt tussen de busstoelen op de vloer geklemd. Uit een reconstructie van het ge beurde is nog steeds onduidelijk wat de man, een dertigjarige in woner van het Belgische Essen, bezielde. Volgens zijn ouders heeft hij de ouderlijke woning woensdagavond in overspannen toestand verlaten. Hoe hij giste ren in Breda is gekomen is niet duidelijk. Ook is onduidelijk of de man onder invloed verkeerde. Volgens de BBA leek op het eer ste gezicht geen sprake van al cohol- of druggebruik. Rond half elf stapte de Belg bij de bushalte aan de Bredase Claudius Prinsenlaan in lijn 2. De bus was op weg van het sta tion naar de Blauwe Kei in Bre- da-zuidoost. De chauffeur kreeg meteen door met een lastige klant van doen te hebben. De passagier wilde geen kaartje ko pen en had ook geen busabonne ment. Op de terugweg (de bus was in middels veranderd in lijn 6) stopte de chauffeur bij het sta tion, stapte daar uit en vroeg de BBA-verkeersieiding een oogje in het zeil te houden. De Bel gische passagier bleef achterin de bus zitten. Op weg naar de Haagse Beem den werd lijn 6 gevolgd door een BBA-toezichthouder in een per sonenauto. Tijdens die rit werd de Belgische passagier steeds lastiger, liep in de bus op en neer en blies andere passagiers rook in hun gezicht. Ter hoogte van de Heksenwiel- laan verzocht de chauffeur de Belg uit te stappen. Die trok daarop een stiletto en bedreigde de chauffeur. De vier passagiers konden echter ongehinderd uit stappen, aldus de BBA. „De chauffeur is van het inci dent behoorlijk van zijn stuk," aldus BBA-woordvoerder Joost van Bladel. De chauffeur werd door zijn directe chef meteen naar huis gebracht. De BBA heeft nog contact met de vier passagiers maar die hebben, al dus Van Bladel, geen ernstige schade van het incident opgelo pen. Wel zal de busmaatschap pij nagaan of nog hulp is gebo den. Van Bladel: „We mogen heel blij zijn dat het zo is afgelopen en dat chauffeur of passagiers niet gewond zijn geraakt. "De chauf feur heeft ook heel precies zijn instructies gevolgd en de ver keersleiding tijdig op de hoogte gesteld. Overigens zijn alle BBA-bussen uitgerust met mo bilofoons voor direct contact met de verkeersleiding. Efteling - De Efteling in Kaatsheuvel mag voortaan het hele jaar van 7.00 tot 23.00 uur geopend zijn. De attracties moe ten echter om 22.00 uur worden gesloten. Dat heeft de Raad van State bepaald. De Efteling zal pas vanaf 1996 permanent van deze avondopen stelling gebruik gaan maken. Om lawaai voor omwonenden 's avonds te voorkomen, gelden voor sommige attracties wel be perkingen. (ADVERTENTIE) Vanavond 21.25 uur Nederland 1 daarvan wil ik me verder niet uit laten." B.'s advocaat Bovens ver zocht daarop het hof Appie A. in gijzeling te nemen, maar het hof wees dat verzoek af. Appie bestempelde de voor B. be lastende verhalen van een andere getuige, K., als grote leugens. De ze kroongetuige, die steeds verge zeld werd door drie lijfwachten, wilde gisteren voor het hof niets zeggen. Hij beriep zich op zijn verschoningsrecht omdat hij geen vervolging wegens meineed wilde riskeren. Uiteindelijk besloot zo wel de verdediging als het Hof af stand te doen van deze getuige. Een verzoek van de raadsman om zijn cliënt, die al twee jaar vast zit, vrij te laten werd door het hof afgewezen. Op 15 juni zal Appie A. verder worden gehoord. KRO presentatoren op zoek naar de kleurrijke kant van een verloren gewaand continent Door René van der Lee Den Bosch - Mensen die weloverwogen een einde aan hun leven willen maken, moeten gerespecteerd worden en zo nodig begeleid. Met die gedachte heeft stichting De Einder, voortgekomen uit het Huma nistisch Verbond, een brochure opgesteld voor hulpverleners, opleidingsinstituten en mensen die met een 'doodswens' rond lopen. De brochure mondt uit in een handleiding waarin (mèt tekening) wordt beschreven hoe iemand op een 'humane en zekere' manier zelfmoord kan plegen. „Het is op het kantje, dit soort initiatieven," vindt psycholoog J. Manders, werkzaam bij het Riagg in Den Bosch. „Het is het goed recht van de stichting om hier aandacht voor te vragen. Zeker na de zaak-Chabot (de psy chiater die een zwaar depressieve vrouw hielp bij haar zelfdoding) is alles natuurlijk volop in discussie. Maar je moet wel oppassen voor de bijverschijnselen. Het aanbieden van de oplossing kan bij sommige mensen processen in gang zetten die anders nooit ontstaan zou den zijn." Maar in haar brochure wijst stichting De Ein der erop dat jaarlijks 1500 mensen zichzelf het leven benemen en dat er 'een veelvoud' aan mislukte pogingen is. Hulpverleners gooien te vaak en te snel de deur dicht als het thema 'zelfmoord' ter sprake komt, stelt de stichting. „Wij veronderstellen dat veel men sen verdriet, paniek en pijn voor en tijdens het sterven bespaard kan blijven. Dat zelfs zelfdodingen voorkomen kunnen worden als een doodswens besproken kan worden." De hulpverlening moet het roer drastisch om gooien, vindt De Einder. „Wij achten het et hisch onverantwoord om jaar in jaar uit dis- Het zal je maar overkomen dat je na een werkzaam le ven vol van knippen en buigen en beven als een rietje voor de baas van hogerhand te horen krijgt dat je niet flexibel genoeg bent. Flexibiliteit, dat is het nieuwe toverwoord in de economie en onderzoekers in Nijmegen hebben aangetoond dat Nederlandse werknemers in ieder geval niet flexibel ge noeg zijn. Sterker nog, binnen vijfjaar dreigt ruim de helft van die loonslaven problemen te krijgen met zijn functioneren vanwege die kennelijk geringe plooibaarheid. Ik zal daar ook wel bij behoren, maar hoe kun je op je oude dag alsnog flexibel worden? Zou dagelijkse och tendgymnastiek werken of moet ik aan de yoga om van mijzelf een economisch slangemens te maken? Volgens goed Amerikaans jargon moet je als moderne werknemer constant een star zijn, maar als je te star bent dan is het ook weer niet goed. Wie niet buigen wil, kan barsten. Dat zou binnen een paar jaar wel eens het parool van de werkgevers kunnen worden bij het inhoud geven van de normen voor flexibi liteit. Tot het moment komt dat een nieuw economisch licht het begrip vaste waarden introduceert. MERIJN Van onze verslaggever Zwolle - De politie heeft gisteren op diverse plaatsen in Neder land dertien leden van een Chinese drugbende aangehouden. In Duitsland zijn op hetzelde moment negentien verdachten opge pakt. Meer arrestaties zijn niet uitge sloten. In de loop van het onder zoek had de politie al heroïne met een straatwaarde van 16,5 mil joen gulden in beslag genomen. Tijdens huiszoeking op achttien plaatsen in Nederland, waaron der plaatsen in Oost-Brabant en Gelderland, zijn gisteren in be slag genomen: acht vuistvuurwa pens, munitie, een uzi, 15.000 heroïnepillen, twee installaties voor het bewerken van verdoven de middelen, xtc-pillen en grond stoffen om die te produceren. De arrestaties werden verricht in Heerhugowaard, Zwaag, Weert, Den Haag, Sneek, Amsterdam en Lemmer. Zowel in Nederland als Duitsland waren 150 politiemen sen betrokken bij de aanhoudin gen en de huiszoekingen. Met het oog op het vuurwapenbezit van de verdachten waren speciale ar restatieteams bij de actie betrok ken. De aanhoudingen verliepen zonder problemen. Over het re sultaat van de huiszoekingen in Duitsland is nog niets bekend. Het onderzoek naar de drugben de startte in oktober 1993, toen de politie twee pakketten met vijf kg heroïne onderschepte. Een er van was bestemd voor een inwo ner van het Overijsselse Vollen- hove en de andere voor iemand in Oude Tonge. Het bleek te gaan om de invoer van 90 procent zui vere heroïne uit China. Het trans port daarvan ging voor deel via Frankrijk. In juli 1994 kon het politieteam in Bangkok een pakket met 17,5 kg heroïne achterhalen. Daarbij werd een verdachte opgepakt. In oktober van dat jaar hield de po litie in Boxtel een man aan die 3,5 kg heroïne bij zich had. In dezelf de maand nam de douane op Ha- zeldonk twee kg heroïne in be slag. De verdachten hielden zich ook bezig met het vervalsen ook cre dit-cards en reisdocumenten, winkeldiefstallen en heling. De politie heeft nauw samengewerkt met collega's in Duitsland, Frankrijk, België en Thailand. Den Bosch (anp) - Het gerechtshof in Den Bosch heeft het ho ger beroep van diergeneesmiddelenproducent Dopharma uit Raamsdonksveer en enkele werknemers gisteren aangehouden tot 12 oktober. Op die dag hoort het hof op verzoek van de ver dediging veertien getuigen. De rechtbank in Breda veroor deelde het bedrijf eerder tot een geldboete van anderhalf miljoen gulden wegens het stelselmatig vervalsen van rekeningen om de handel in clenbuterol en andere groeibevorderende middelen aan het zicht te onttrekken. De werk nemers zijn in verband daarmee veroordeeld tot geldboetes en ge vangenisstraffen oplopend tot ze ven maanden. Clenbuterol is een anti-hoest middel. Wanneer het in grote concentraties wordt toegediend aan runderen werkt het groeibe- vorderend omdat het vet omzet in vlees. Het kan veehouders een voordeel opleveren van enkele honderden guldens per koe. Het is verboden het middel voor dit doel te gebruiken. Directeur W. de Bruijn van Do pharma heeft bekend dat hij op nadrukkelijk verzoek van veeart sen rekeningen heeft vervalst. Op de facturen staat vermeld dat een andere stof is geleverd, bijvoor beeld vitamine B-12. De rechtbank in Breda liet eerder weten de hele bedrijfsleiding van de onderneming te beschouwen als een criminele organisatie. Dat betekent dat veel forsere straffen kunnen worden opgelegd dan normaal gesproken het geval is voor valsheid in geschrifte en het illegaal verkopen van een dierge neesmiddel. Dat laatste is overi gens niet eens een misdrijf, maar slechts een overtreding. Overigens moet de rechtbank in Breda zich nog buigen over de strafzaak tegen De Bruijn zelf. Die behandeling heeft ernstige vertraging opgelopen omdat als nog een Zwitserse getuige moet worden gehoord die eerder een belastende verklaring zou heb ben afgelegd. Dat verhoor vindt binnenkort plaats. De president van het Bossche hof maakte zich donderdag behoor lijk kwaad op de verdediging van Dopharma. Een van de drie raadslieden had namelijk kort voor de zitting verzocht om niet minder dan dertien getuigen te mogen horen. Op verzoek van president mr. H. Pijls werden er drie geschrapt. De resterende tien worden samen met vier ge tuigen van de verdachte werkne mers op 12 oktober gehoord. cussiestukken te blijven produceren en men sen met een doodswens ondertussen in de kou te laten staan." Secretaris J. Hilarius van de stichting zegt de indruk te hebben dat in de samenleving toch nog heel veel schroom be staat om over zelfdoding te praten: „Mensen moeten toch een psychologische drempel over. Maar de publieke opinie verschuift toch wel een beetje. We hebben ook niet zomaar een verhaaltje opgeschreven dat je een plastic zak over je hoofd moet trekken." Riagg-psycholoog Manders erkent dat de hulpverlening niet zelden te kort schiet bij mensen die hun leven willen beëindigen. „Ik vind het ook absurd om te zeggen dat je als hulpverlener per definitie weigert om mee te werken aan zelfdoding. Je moet het altijd be spreekbaar maken, er altijd expliciet op door vragen. Uit onderzoek is ook gebleken dat bij éénderde van alle zelfmoordgevallen de hulp verleners het niet hebben zien aankomen." Den Haag (anp) - Door gebrek aan flexibiliteit dreigt over vijf jaar ruim de helft van de werknemers in Nederland problemen te krijgen met hun functioneren. Dat stellen het adviesbureau KPMG en de Katholieke Universiteit Nijmegen in een gezamen lijk onderzoek onder ruim 400 personeelfunctionarissen. De stu die is gisteren gepresenteerd. De onderzoekers wijten de gebrekkige flexibiliteit niet in eerste instantie aan de werknemers zelf. Vaak ligt de fout bij de perso- neelsmanagers, die weinig doen om hun medewerkers beter te la ten inspelen op de moderne eisen van produktie. Loopbaanbeleid, registratie van belangstelling en leeftijdbewust personeelbeleid is blijkens het onderzoek in veel ondernemingen nog 'toekomstmu ziek'. De gevolgen voor het bedrijfsleven kunnen ernstig zijn, zo waar schuwen de onderzoekers. „Vastgeroeste werknemers vormen een bedreiging voor de vitaliteit van de onderneming."

de Stem | 1995 | | pagina 3