sraël bereidt vertrek leger voor Lieverdik heb de paus gezien Discreet, veilig en voordelig beleggen? Laat uw licht eens schijnen over de grens Tandeloze leeuwen ilitairen wachten op bevel regering om Palestijnse steden op Westoever te verlaten Plein van de Hemelse Vrede Gespannen rust format'ui UITSLUITEND VOOi PARTICULIEREN 3 x plaatsen 2 x betalen BUITENLAND DESTEM COMMENTAAR BUITENLAND KORT Alleen nog vondst lijken op Saehalin Doodstraf voor moordenaar Boudiaf Dode door metro-ongeluk in New York Schuldenregeling Rusland met Westen Geweld Kwazulu-Natal kost 35 levens Generale Bank Voor zakelijke Rubrieksadvertenties bel 076-236882 Fax 076-236405 t.a.v. afd. Rubrieksadvertentie- Als u uw tekst 3 x binnen 7 dagen ongewijzigd laat plaatsen hoeft u slechts 2 advertenties te betalen. Als er in deze serie een zaterdag voorkomt, wordt in ieder geval berekend. DINSDAG 6 JUNI 1995 I dpa/afp/rtr) - Duizen- Usen zijn in het week- jn Noorwegen en de "jgde Staten voor na geld op de vlucht ge- de situatie. Meer dan 7000 solda ten en burgers zijn dag en nacht in actie om dammen te versterken en in nood geraakte mensen te eva cueren. Een drie dagen oude staking van meer dan 3000 politiemensen werd wegens de overstromingen, die als de zwaarste in Noorwegen sinds ruim een eeuw gelden, voor tijdig beëindigd. Tot dusver hebben de overstro mingen één leven geëist. Een man van 70 jaar verdronk vrijdag in de zondag eenzelfde aantal mensen hun huis verlaten. In de regio rond Lillehammer in Centraal-Noorwegen haalden reddingsploegen ettelijke mensen uit hun huizen, nadat de water massa's de dorpen van de buiten wereld hadden afgesneden. Op verscheidene trajecten is het treinverkeer stilgelegd. Volgens informatie van de politie staat al 10.000 hectare land onder water. De weerkundigen verwachten pas over enkele dagen verbetering in heeft in verscheidene kustregio's de noodtoestand uitgeroepen. Meer dan 4000 mensen zijn zater dag en zondag uit plaatsen in het zuiden en midden van Noorwegen wegens aanhoudende waterover last geëvacueerd. Door het hoge water, dat door een ongewoon snel smelten van sneeuw in com binatie met extra veel neerslag wordt veroorzaakt, zijn gebieden ten noord- en zuidoosten van Oslo getroffen. Nadat zaterdag al 2000 mensen waren geëvacueerd, moest .1 VS moesten in de kustregio Florida zo'n 5000 mensen JL, geëvacueerd in afwach- j van Allison, de eerste orkaan j,et seizoen. De orkaan, verge- Jvan stortregens en windsnel le van ruim 120 kilometer per Jisbij de Golf van Mexico aan- L en bereikt binnenkort Flo- r pe gouverneur van Florida HET MOEIZAAM tot stand gekomen akkoord over de vorming van een snelle multinationale interventiemacht heeft weinig indruk ge maakt op de Bosnische Serviërs. Na de vrijlating van 120 gegijzelde VN-militairen is het blijkbaar gedaan met het maken van goede ge baren. De Servische president Milosevic heeft gezegd op dat punt weinig meer te kunnen uitrichten. Hij vreest dat de Bosnische Serviërs de 'menselijke schilden' nog geruime tijd tijd zullen blijven inzetten in het pokerspel dat ze met de internationale gemeenschap spelen. Om nog maar weer eens te demonstreren dat ze zich van niets of ie mand iets aantrekken hebben de Bosnische Serviërs hun wapentuig gericht op de moslim-enclave Srebrenica. Honderden moslims zijn op de vlucht geslagen en het Nederlandse luchtmobiele bataljon (Dutchbat) begint aardig in de problemen te komen. Om te voorkomen dat de blauwhelmen in Bosnië in de toekomst in dit soort benarde situaties terechtkomen, hebben in Parijs vijftien ministers van Defensie besloten tot de vorming van een interventie macht, bestaande uit 10.000 goed getrainde manschappen. Frankrijk en Groot-Brittannië zijn de grootleveranciers van de troepenmacht, waarin ook Nederland vertegenwoordigd zal zijn. Het is duidelijk dat de Europese Navo-partners in het gat gespron gen zijn dat de Verenigde Staten hebbën laten vallen. President Clin ton heeft de Amerikaanse politiek om zich in de Joegoslavische kwestie op de vlakte te houden gecontinueerd. Wel materiële steun voor de interventiemacht, maar geen manschappen. Hoewel de commandanten van de nieuwe strijdmacht meer be voegdheden zullen claimen dan de bevelhebbers van de VN-vredes- macht momenteel hebben, is het duidelijk dat het geen zelfstandige opererende eenheid wordt. In de komende onderhandelingen met de Verenigde Naties - waarbij Veiligheidsraadlid Rusland wel eens lelijk dwars kan gaan liggen-zal blijken hoe ver het mandaat van de VN-interventiemacht reikt. Die bevoegdheid moet hoe dan ook aanzienlijk verder gaan dan nu het geval is. Er lopen al genoeg tandeloze leeuwen in Bosnië rond. op zaterdag Tariefgroep 1 Tariefgroep 2 ƒ32.08 ƒ42.89 f49* Brieven onder nummer 14.793 Tel.nr Stem B.V. éénmalig van rr mknr.:af te schrijven. Moskou - Reddingswerkers op het Russische eiland Saehalin, dat op 28 mei door een zware aardbeving werd getroffen, hebben sinds zaterdag geen overlevenden meer onder de puinhopen gevonden. Het dodental is inmiddels gestegen tot 1197, onder wie 182 kinde ren. Tot nu toe werden 406 mensen gered. Gevreesd wordt dat hét dodental uiteindelijk oploopt tot 2000. Een grote oliepijpleiding, die door de beving was beschadigd, is maandag hersteld. Volgens milieu-deskundigen is 3400 ton olie gelekt als gevolg van de be ving. Meren en rivieren zijn erdoor vervuild. Algiers - De Algerijnse tweede-luitenant Lembarek Boumaarafi is zaterdag door de rechtbank van Algiers ter dood veroordeeld we gens de moord op de Algerijnse president Mohamed Boudiaf. Bou diaf werd op 29 juni 1992 in Annaba (in het oosten van Algerije) met een mitrailleurschot in de rug gedood. Boumaarafi heeft ver klaard dat hij alleen handelde en dat hij religieuze en politieke mo tieven had voor zijn daad. Hij maakte deel uit van de lijfwacht van de president. Weduwe Fatiha Boudiaf, noemde het proces een 'schijnvertoning'. Zij verwerpt de stelling dat er sprake was van een geïsoleerde daad van een religieuze fanatiekeling. New York - Door een botsing tussen twee metrotreinen in New York is maandag de treinbestuurder omgekomen en hebben ten minste tachtig mensen verwondingen opgelopen. Een trein op weg van Brooklyn naar Manhattan reed van achteren in op een ander treinstel. Een woordvoerder van de Metropolitan Transit Authori ty zei dat de oorzaak van het ongeval onbekend is. Parijs - Rusland heeft van Westerse landen die in de Club van Pa rijs zitten uitstel gekregen voor schuldbetalingen van bijna zeven miljard dollar die het land dit jaar had moeten voldoen. Tevens is afgesproken in het najaar onderhandelingen te beginnen over een regeling voor de totale Russische schuld. Dat is zaterdag bekendge maakt na driedaags overleg in Parijs. De club is tevreden over het economische programma van Rusland. Rusland moest de zeventien Westerse landen dit jaar in totaal ongeveer 9,5 miljard dollar beta len. Het resterende bedrag van ruim 2,5 miljard dollar zal het vol gens de termijnen moeten voldoen. De Club van Parijs gaf vorig jaar al uitstel voor zeven miljard dollar aan betalingen over 1994 en een jaar eerder voor vijftien miljard dollar over 1993 en 1992. Voor de bijna zeven miljard van dit jaar zijn nieuwe aflossingster- mijnen vastgeteld tot maximaal vijftien jaar. Durban - Bij politiek geweld in de Zuidafrikaanse provincie Kwa- Zulu-Natal zijn in het weekeinde ten minste 35 mensen gedood. Ten minste drie mensen kwamen om het leven toen ongeveer 2000 aanhangers van het ANC in het zwarte woonoord Umlazi buiten de havenstad Durban een betoging hielden tegen het geweld in de Zu- lu-provincie. De politie vuurde traangas af en voerde versterkin gen aan om de ANC-demonstranten en aanhangers van de rivalise rende Zulu-beweging Inkatha uit elkaar te houden. Het geweld hield maandag de hele dag aan. De politie kon weinig bijzonderhe den geven over de andere moorden in de roerige provincie. ÉHt «Een Chinees speelt met een frisbee op het Plein van de Hemelse Vrede. Ogenschijnlijk was het een zondag als alle andere op het plein waar zes jaar geleden een protest tegen de regering eindigde in, een bloedbad. Maar bosjes politie-agenten in burger zagen erop toe dat er niets gebeurde dat de Chinese machthebbers onwelgevallig Was. foto epa Van onze correspondent Peking - In Peking zorgden duizenden politieagenten afgelopen weekend voor een gespannen rust tijdens de zesde ver jaardag van het bloedbad op het plein van de Hemelse Vrede. „Kom na vier juni maar terug. Nu ben ik te bang." De restauranthoudster van het Haidan Restaurant stuurt een paar lawaaierige stu denten weg die net uit de zuidpoort van de Universiteit van Peking er pal tegenover, wa ren komen aanslenteren. „We komen hier niet om rotzooi te trappen," pleitten ze nog. Maar eten kan niet vanavond, had de politie gezegd. Die is prominent aanwezig. Elke paar minu ten raast er een blauw-witte motor met zij span over de weg die rond de muur van de Beida ligt, de Universiteit van Peking, in 1989 de broedplaats voor het protest dat uiteinde lijk door het Chinese leger werd neergeslagen. Er zitten een paar agenten in burger (com pleet met zonnebril) op het terras van het res taurant en auto's met geblindeerde ruiten staan om de paar honderd meter rond de cam pus van de universiteit. leeg. Een enkele politiebus stond naast het Monument van de Martelaren waar destijds de studenten hun hoofdkwartier hadden. Sol daten ontzeggen iedereen verder de toegang van het centrale plein, met een agressieve blaf. Het plein was zondag wel open voor pu bliek, maar een agent vertelde dat zijn werk eenheid 'de opdracht had gekregen om in bur ger, en met de hele familie naar het plein te gaan om te vliegeren en badminton te spelen' en daarmee de schijn op te houden dat er niets aan de hand is. Toch vond er zondag een incident plaats: een man gooide een handvol gele papiertjes (sym bolisch 'geld' voor de doden) in de lucht, maar werd prompt gearresteerd. Veteraan dissi dent Chen Ziming hield een hongerstaking van 24 uur en was daarmee waarschijnlijk de enige van de dissidentengemeenschap die op vier juni actie ondernam. Op dit moment lijkt het Chinese politieapparaat zich ais enige druk te maken over de mogelijke onrust. „Maar niemand is het vergeten." vertelt een 45-jarige ingenieur bij een fabriek voor auto bussen. „Eens zal er een dag komen dat 4 juni een dag van nationale rouw is. Maar daarvoor moet er nog heel wat veranderen." Weer een jaar, weer een herdenking. En weer minder tekenen van onrust. „Er bestaat geen animo meer om te demonstreren," vertelt een 19-jarige student. „Studenten zijn alleen nog maar geïnteresseerd in computers, manage ment en Engelse les." Bovendien hebben veel van de studenten die nu studeren, een jaar militaire training en politieke indoctrinatie achter de rug. Volgens een Westerse onder zoeker aan de Beida was het 'rustig' op de nacht van drie op vier juni, de zesde verjaar dag van het bloedbad. „Alleen zat er voor de bibliotheek een groepje studenten met een cassetterecorder die keihard 'happy birthday' speelde." Toeval? Kruispunten rond het district Haidan waar Pekings belangrijkste universiteiten liggen, werden bewaakt door politieagenten die au to's van buitenlanders (herkenbaar aan de zwarte platen) tegenhielden, maar taxi's en openbaar vervoer konden gewoon doorrijden. Het Tiananmenplein was om 12 uur 's nachts (de nacht van 3 op 4 juni), het moment dat zes jaar geleden de tanks zich over de belendende Boulevard van de Eeuwige Vrede schietend een weg baanden door een nauwelijks gewa pende menigte demonstranten, sinister en maar liefst 185.000,- netto op je Ie doen wat je wilt. Een (tweede) huis pppen met werken. Noem maar op, ig, dat is ook voor jou weggelegd, het Multi-Facet-Plan. Elke dag 2,50 dat jij na 35 jaar over anderhalf a twee ENGST MOGELIJK iPAARREKENING. |erd op een minimum maandinleg van lit voortreffelijke beleggingsplan bepaal [waarop je aan je eindkapitaal bouwt. Idsen die veel winstgevender kunnen [dementen kunnen oplopen tot 10% of èrd eindkapitaal, dan is het rendement ij. Met bovendien een gegarandeerde et-Plan is dus in alle opzichten aantrek- m meer informatie aan te vragen, ip voor je financiële toekomst betekent. De komende dagen zal over de definitieve status van de inter ventiemacht onderhandeld wor den met de VN. Volgens de Fran se minister van Defensie Millon is voor de oprichting van de snelle interventiemacht de toe stemming nodig van de Veilig heidsraad, waarin Rusland een veto-recht heeft. Een Russische waarnemer bij de vergadering in Parijs maakte volgens Millon geen bezwaar tegen de interven tiemacht, maar in een telefoon gesprek tussen de Franse presi dent Chirac en zijn Russische collega Jeltsin sprak de laatste zich daarover nog niet uit. (ADVERTENTIE) den Nederlanders. De groep uit Naaldwijk had aanvankelijk 40 kaarten toegewezen gekregen, maar uiteindelijk werden het er drie keer zoveel. De Belgen ston den immers niet te springen om een toegangsbiljet. Enkele katholieke jongeren uit Den Bosch en Vught verdringen zich met camera's achter de tralies en dranghekken als de pausmo biel een rondje rijdt tussen de mensen. Het blijft de enige en unieke gelegenheid om de 75-jari- ge paus van dichtbij te zien. „Ik hoop nu maar dat de kinderen, zoals beloofd, de video hebben aangezet. Dan kan ik het thuis nog eens rustig allemaal zien", zegt een bejaarde dame uit Voorburg. Ze is gescheiden en heeft in haar eentje zes kinderen grootgebracht. „Het is dankzij hem dat ik op de been blijf," zegt ze. „Deze paus geeft mij kracht." Dat Johannes Paulus zaterdag moeizaam de vliegtrap was afge daald, had ze natuurlijk ook wel op televisie gezien. „Dat is wel zo, maar pas op, die man is nog heel scherp van geest," waarschuwt ze. Ze behoort tot de fanatieke bede vaartgangers. Een paar keer per jaar naar Gorinchem, maar vooral naar Banneux en Beauraing. Daar is ze vroeger bekeerd. Nu bidt ze thuis elke dag een uur en gaat ze elk jaar in retraite. Een week lang zwijgen en bidden. Bevrijdend vindt ze dat. „Als ik thuis kom, dank ik God dat ik dit heb kunnen doen. Het is dan alsof ik op vleu geltjes door het leven ga." Reizen naar Rome, om de Heilige Vader op het Sint-Pietersplein te zien, kan ze zich met haar AOW niet veroorloven. Vandaar dat ze zo gretig was om naar Brussel te gaan. „Dat gebrek aan slaap halen we wel weer in. Dit maak je maar een keer mee", zegt een reisgeno te. Mijn vraag of Johannes Paulus zo wel geestelijk als lichamelijk niet een beetje versleten is en zijn ideeën door de tijd achterhaald, wordt heftig ontkend. „Deze man zorgt voor eenheid, hij houdt de mensen bij elkaar. En eenheid is nodig," beweert een dame in re genpak. „Kijk maar naar Joego slavië, daar maken de mensen el kaar af. Waarom? Omdat de een moslim is en de ander niet. Het zou beter zijn als er maar één godsdienst was." De oudjes zitten op kartonnen krukjes. Als het begint te stortre genen, schuilen ze bij elkaar onder een paraplu, de ogen gesloten, dan weer stijf gericht op de teksten in het programmaboekje. Ruim drie uur duurt de mis. Door weekt van de regen, zoeken velen de cafés op. De Haagse dames houden vol tot het bittere eind. „Ik ben hartstikke nat. Maar het was grandioos. Ik had het niet willen missen." Bij het weggaan roept ze: „Gefeli citeerd met jullie heilige." Dami- aan bedoelt ze ongetwijfeld. Want voor hem was ze toch ook een beetje gekomen. Door Bert Schampers Brussel - Als de pausmobiel op nauwelijks vijftien meter voorbijrijdt, is zij pas echt in de hemel. „Het is al voldoende als ik een stukje van zijn neus heb gezien," had de vrouw van tevoren gezegd. Nu ze Johannes Paulus II recht in de ogen heeft kunnen kijken, kent haar blijdschap geen grenzen meer. „Lieverd, ik heb hem ge zien. Nu ga ik bidden voor mijn kinderen," roept ze. De vrouw is met een groepje oude ren uit Den Haag en omstreken 's morgens om vijf uur van huis ge reden om tijdig in Brussel te zijn. Ook de bussen uit Noord-Holland, Brabant en Limburg zijn voor dag en dauw naar de Belgische hoofd stad afgezakt. „We waren al om half zeven in de stad," vertelt een man uit Naald wijk. Toen eindelijk om acht uur de poorten van het plein voor de basiliek van Koekelberg opengin gen, hadden ze moeten rennen om de beste plekken. Nu zitten ze op tweehonderd me ter van het podium, de Neder landse driekleur om het verho- ginkje van de cameraman gespan nen, wit-gele sjaaltjes om het hoofd en de nek. Sommigen zwaaien met Nederlandse vlagge tjes. Hoeveel er precies de grens zijn overgestoken om de paus te zien, is niet bekend. Onder de 30.000 gelovigen bevinden zich honder- (AD VERTE NTIE) Wilt u de betere beleggingen eens tegen het licht houden? Wip dan eens over bij de zuiderburen en kies meteen voor de grootste bank van België: de Generale Bank. Daar vindt u de professionele aanpak voor een optimaal spaarrendement. U krijgt er uitstekend advies over een erg rijke beleggingskeuze: op korte, middellange of lange termijn; in gulden, Belgische frank of andere deviezen. Ook andere interessante opties staan voor u open: van Euro-obligaties tot de ruimste selectie van beleggingsfondsen. Kom eens vrijblijvend pools hoogte nemen. Bel ons, of stap binnen bij het dichtstbijzijnde Generale Bank-agentschap. Nieuw! Nu voorAWN^ ANWB Atlas Frankrijk. Gedetailleerde ^den, met handige spiraalband Exclusief. Toeristische routes in Frankrijk ;r het Multi-Facet-Plan, DE KLINGE: Klingedorp 50 (32/3/770.61.38) STEKENE: Dorpsstraat 19 (32/3/779.71.04) KEMZEKE: Stationsstraat 11 (32/3/789.00.36) KIELDRECHT: Dorpsstraat 140 (32/3/773.42.30) MOERBEKE-WAAS: De Kerckhovestraat 24 (32/9/346.80.01) SINT GILLIS WAAS: Kerkstraat 95 (32/3/770.50.19) SINT-NIKLAAS: Houtbriel 7 (32/3/780.04.11) SCHILDE: Turnhoutsebaan 111 (32/3/383.22.91) ARENDONK: Vrijheid 59 (32/14/67.71.43) HOOGSTRATEN: Vrijheid 207 (32/3/314.50.73) TURNHOUT: De Merodelei 31 (32/14/41.38.58) Huisnummer. oonplaats. 'Toeristische Routes in Frankrijk'. Ontdekfrankrijk env°lg één van de 25 autoroutes Reiswijzer en Routekaart Frankrijk. Voor informatie over uw vakantieland en de weg er naartoe. Geslacht OMan OVrouv overdag 's avonds etnodig. VERZEKERING ouder is het Multi-Facet-Plan minder gesc kelijke alternatieven. Reaal. De grootste Belgische bank. Ien op zoom, Westersingel 79-81. la, Wilhelminapark 25. Terneuzen, Markt 11-13.

de Stem | 1995 | | pagina 5