TAAI! Bosnië: wie het weet, mag opstaan om AKI t STEUR rand buffet 2.50 per persoon Finse pers 'smult' van staatsbezoek Beatrix Kok zal China bekritiseren voor mensenrechten Clinton blijft bereid om grondtroepen te sturen Nederland tevreden over walvis-conferentie Dublin IdESTEM BUITENLAND A4 INTERKEUKENGILDE bui ite BURG NISGEVING JISVUIL \DERING parlement van Koerden wil geen eigen staat in Turkije Zwitsers bijna de oorlog ingestuurd BUITENLAND KORT RECTIFICATIE. Door gemeente-verordening zijn wij genoodzaakt onze deuren gesloten te houden op 2e pinksterdag. WOONBOULEVARD ROOSENDAAL OOSTPLEIN 5 i 1995 ZATERDAG 3 JUNI 1995 «onze Haagse redactie neI1 Haag - Premier Kok en minister Van Mierlo van Bui tenlandse Zaken zullen 'op jjigerlei wijze' kritiek leve- ren op de schending van de mensenrechten in China, «anneer ze daar binnenkort bezoek zijn. Kok zei gisteren dat dit onder- terp zeker ter sprake zal worden gebracht. Van Mierlo heeft dat al aangekondigd in de voorberei- I jende contacten met China. Kok begint eind volgende week laan een rondreis door Vietnam, China en Hong Kong. Van Mierlo vergezelt Kok niet in Vietnam, maar wel de rest van de reis. De missie is vooral bedoeld om de economische betrekkingen tus sen Nederland en deze landen aan te halen. Kok zal in Vietnam onder andere overleggen over het terugnemen van Vietnamese asielzoekers die Nederland heeft afgewezen. Het land weigert regelmatig om de eigen onderdanen weer toe te laten. Volgens Kok zijn er diplo matieke contacten over deze kwestie en zal het onderwerp tij dens zijn bezoek ter sprake ko men. Maar of er dan ook een definitie ve afspraak kan worden ge maakt, betwijfelt hij. Amnesty International heeft gis teren aandacht gevraagd voor een verslechterend mensenrech- tenklimaat in China, ter gelegen heid van de zesde herdenkings dag van de bloedige onderdruk king van de democratiseringsbe weging op het Plein van de He melse Vrede, 4 juni 1989. Amnesty zegt dat duizenden van de mensen die indertijd werden opgepakt, nog steeds vastzitten. De mensenrechtenorganisatie hekelt de jaarlijkse arrestatiegolf voorafgaand aan de 4e juni waar mee de Chinese autoriteiten pro beren te voorkomen dat dissiden ten het bloedbad herdenken en internationale aandacht vragen voor de mensenenrechterisituatie in China. Ook dit jaar zijn tientallen dissi denten opgepakt. Amnesty verhaalt ook over de onderdrukking in Tibet en de vervolging van christenen in Chi na. Christenen die hun geloof niet binnen de door de staat geto lereerde kerken uitoefenen wor den vaak opgepakt en gemarteld, aldus Amnesty. Zo zijn in april in de zuidoostelij ke provincie Jiangxi nog tusen de 30 en 40 katholieken opgepakt, van wie er half-mei nog steeds tien vastzaten. In Tibet hebben de Chinese auto riteiten nieuwe maatregelen ge nomen om religieuze instellingen in hun greep te krijgen. Tibet aanse kloosters zijn broeinesten van het onafhankelijkheidsstre ven in het Himalayaland, dat 45 jaar geleden door China werd ge annexeerd. Tussen december en februari werden zeker drie kloosters doorzocht, waarbij 75 monniken werden opgepakt. Een andere mensenrechtenorga nisatie, Human Rights in China, meldt dat de autoriteiten de 88- jarige vooraanstaande weten schapper Wang Ganchang had den ondervraagd over een petitie die hij had ondertekend waarin werd opgeroepen tot vrijlating van politieke gevangenen. handelsonderneming Zilverhoek 17 Steenbergen 01670-66748 adres voor verhuur van: mini kranen nkladers. is 1-jarig bestaan ide aan: Gerookte zalm Gerookte paling Garnalen Forelfilet Pepermakreel Haring Mossels f stokbrood, cocktail- nerkuipjes en servetjes. Deze aanbieding is geldig van 5 juni t/m 11 juni 1995. igbedrijf Grand Buffet Halsterseweg 26 0 4661 KN Halsteren I Tel/Fax: 01641-866891 ke, 7e herziening' brengen ingevolge het bepaalde in ening ter openbare kennis, dat met tesecretarie (afdeling VROM), Raad- age zal liggen het door de gemeeiv ningsplan „Oostdijk, 7e herziening" van het bestemmingsplan „Oost# elte voor de Komeet te Oostburg in che regels gegeven worden betref- et bijgebouwen. Het plan is vastge- ^ne, die tijdig zijn zienswijze bij - ede een belanghebbende die aan- eest overeenkomstig artikel 23 WR0 te maken, bij Gedeputeerde Staten ■irg schriftelijk bedenkingen inbren- ontainers lekend, dat op tweede pinksterdag- n opgehaald in de kernen Oostburg, wvliet-Bad, de buitengbieden rond rvan zal het huisvuil op de hierna en van de lijn Bredestraat, Brouw» geving Ledelplein, Tragelwijk, Oost- uiden van de lijn Nieuwstraat, Oost- k de Brabander, Pèse Schorre en de rden de lijn Bredestraat, Brouwerij- ving Kroonwijk, Oudestad en Veer- noorden van de lijn Nieuwstraat, nde en Cadzand wordt niet op d'nS gereden. ngt ter kennis, dat op donderdag jjj iring van de raad dezer gemeente liggen vanaf 6 juni 1995 tijdens ntehuis; Oostburg; ster Bonn (dpa) - Het parlement in ballingschap van de Turkse Koerden, dat in april te Den Haag is opgericht, streeft niet naar de vestiging van een ei- Koerdische staat in het aidoosten van Turkije. Dat parlementsvoorzitter Yasar Kaya gisteren gezegd. Kaya denkt eerder aan een fede ratie tussen het Turkse en het Koerdische deel van het land, waarbij het buitenlandse- en het defensiebeleid onder een geza menlijke regering zouden vallen. .Zonder een dergelijke oplossing al er geen democratisering in Turkije zijn en geen vrede in het Midden-Oosten," zei hij. Het Koerdische parlement be staat uit 65 vertegenwoordigers van partijen en organisaties uit Koerdistan, waaronder de Koer dische Arbeiderspartij (PKK) die al elf jaar oorlog voert in Zuid- oost-Turkije. Om deze reden te kende de Turkse regering fel pro test aan tegen de bijeenkomst in Den Haag. Hierdoor kwamen de betrekkingen tussen Turkije en Nederland onder druk te staan. De Duitse politie heeft inmiddels leider van de radicale Koer dische Arbeiderspartij (PKK) ge arresteerd, die aanslagen op Turkse banken en cultuurcentra georganiseerd zou hebben. De 33-jarige man is maandag al in Kiel aangehouden. De federale dager in Karlsruhe zei giste rendat de verdachte verantwoor delijk is voor zeker zes brand aanslagen in Berlijn in juni 1993. Voordat hij de PKK in Berlijn ging leiden was de man ruim een jaar actief in Bremen. De PKK is ,in Duitsland verboden. De groe pering strijdt in Zuidoost-Tur- voor een eigen staat. Tijdensidie strijd kwamen de af- pen week 45 PKK-strijders om het leven. Ook twee Turkse politie-agenten vonden de dood. De Koerdische rebellen werden ens onbevestigde berichten lod door een Turkse leger eenheid die jacht maakt op PKK- tuzern (dpa/anp) - De secreta resse van een Zwitserse compag- eiecommandant heeft 70 a 80 mi litairen per abuis bijna de oorlog ingestuurd. Ze gaf mobilisatie orders ter bezorging bij de post af in plaats van ze op het bureau in M kast te stoppen. Dat heeft het ministerie van Defensie gisteren bevestigd. Slechts één soldaat wilde zich in het weekeinde feitelijk melden, oe anderen vermoedden dat er sprake was van een misverstand en bleven thuis. Zwitserland kent «gemene dienstplicht voor de leeftijd van 20 tot 50 jaar, voor officieren is de maximumleeftijd oö jaar. Gedurende de gehele dienstplichtige periode zijn er geregeld herhalingsoefeningen. Door Harald Doornbos Sarajevo - In de chaos van het Bosnië-drama, is in Sa rajevo het enige vertrouwde nog de dagelijkse persconfe rentie van de VN. Iedere och tend om elf uur verzamelt de wereldpers zich in de confe rentiezaal van het voormalig PTT-gebouw dat sinds oor log dienst doet als VN-basis. Alle camera's, de microfoons en de gezichten zijn gericht op drie mannen en één vrouw die achter een tafel zitten. Het gaat om: Alexander Ivanko, politiek woordvoerder van de VN; Gary Coward, woordvoerder militai re zaken van de VN; Chris Jano- vski, zegsman van de VN-vluch- telingenorganisatie UNHCR en Nina Winquist, woordvoerster van het Rode Kruis. De vier woordvoerders krijgen het iedere dag moeilijker. Niet alleen bestaat er een acuut pa piertekort waardoor de tekst van de persconferentie niet meer wordt verspreid onder de journalisten, de onmacht van de internationale gemeenschap om een eensluidend antwoord te vinden op de gijzelingskwestie en de Bosnisch-Servische agres sie wordt steeds pijnlijker. Want hier in Sarajevo vragen we nog niet eens om een oplos sing, maar een helder antwoord op de vernederingen van de af gelopen tijd zou al heel wat zijn. Maar zelfs een antwoord of eni ge andere vorm van beleid zit er nog niét in. De VN maakte van uit New York bekend dat het nog wel twee weken kan duren voordat de Veiligheidsraad ak koord gaat met een nieuw man daat voor de blauwhelmen in Bosnië. Gaan we inkrimpen of juist uit breiden? Trekken de VN'ers zich terug uit de moslims enclaves in Oost-Bosnië of gaan de blauw helmen zich juist een weg naar Sarajevo vechten waardoor de belegerde Bosnische hoofdstad met geweld uit haar omsinge ling wordt gehaald? En dan nog: zesduizend nieuwe Britse troepen die op weg zijn naar Bosnië, komen die onder commando van de VN of krijgen ze hun bevelen direct vanuit Londen? Niemand die het weet. Ook niet de vier woordvoerders achter de tafel in de conferen tiezaal van de VN in Sarajevo. Alexander Ivanko, een wat paf ferige, maar zeer vriendelijke Rus, zegt: „Het is te hopen dat New York zeer spoedig met een helder beleid komt, want wij in Sarajevo zijn slechts de uitvoer ders van wat in New York wordt besloten." Ivanko is twee dagen geleden met de dood bedreigd door de Bosnische Serviërs. Hij heeft het namelijk gewaagd om de waarheid te spreken en de Bosnische Serviërs 'een ter roristische organisatie' ge noemd. Daarbij komt nog eens dat Ivanko een Rus is. Voor de Serviërs dus een Slavische broe der. En als een Rus de Serviërs af- Twee VN-soldaten in Sarajevo rollen prikkeldraad uit om hun positie te versterken. Veel meer kunnen ze op dit moment niet doen. Ook zij wachten op wat gaat komen. foto ap valt, dan is hij een verrader en moet dood. Ivanko kijkt tijdens de perscon ferenties veelal als boer met kiespijn. „Goede vraag," mom pelt hij soms, zonder een ant woord te geven, omdat hij het vaak ook niet meer weet. Gary Coward, een Britse kolo nel, wiens achternaam in het Nederlands vertaald 'lafaard' betekent, is ongeveer 1.60 meter lang. Hij is de vriendelijkste VN'er die er in Sarajevo rond loopt en zijn glimlach werkt zo ontwapenend wanneer hij de gijzelingskwestie bespreekt, dat bijna niemand nog verwijtende vragen durft te stellen. Met name als op vrijdag het be richt binnenkomt dat de Bosni sche Serviërs wellicht van plan zijn om alle gijzelaars vrij te la ten, grijnst Coward. „We zullen VERVOLG VOORPAGINA President Clinton van de Verenigde Staten liet weten dat het neer schieten van de F-16 geen verandering teweeg zal brengen in het Bosnië-beleid van zijn regering. Zijn woordvoerder zei dat het aanbod van de president om Ameri kaanse grondtroepen in te zetten voor een veilige hergroepering van VN-soldaten in Bosnië overeind blijft, maar dat er in geen ge val Amerikaanse troepen worden ingezet bij de VN-missie. In Centraal-Bosnië heeft het Britse VN-contingent zich gehergroe peerd tot een operationele eenheid onder de naam 'Task force alp- ha'. De afgelopen tijd kwam er versterking uit het Verenigd Ko ninkrijk. Het huidige aantal van 3500 Britse soldaten dat nu in Bosnië zit, ondergaat de komende dagen nog een uitbreiding tot 6000. Ook Frankrijk heeft versterking naar Bosnië gestuurd. Maar als er niet snel een oplossing komt voor de oorlog in Bosnië, trekt Frankrijk zijn blauwhelmen terug, aldus de Franse premier Juppé. Parijs en Londen willen dat de EU en de Navo een snelle interven tiemacht voor het voormalige Joegoslavië oprichten. Vandaag ver gaderen Navo-ministers en chefs van staven in Parijs over die bri gade. In een interview met de Britse BBC zei de Bosnisch-Servi sche leider Karadzic gisteren de voorkeur te geven aan een politie ke oplossing voor de jongste crisis in Bosnië, boven een militaire confrontatie. wel zien," zegt hij. Alexander Ivanko drukt het iets minder di plomatiek uit: „De Bosnische Serviërs hebben al zoveel be loofd zodat we nogal cynisch zijn over de uitvoering ervan." Het nieuws over de mogelijke vrijlating van alle gijzelaars is afkomstig van Nina Winquist, de woordvoerdster van het Rode Kruis. „Het is ons verboden door de Bosnische Serviërs om de gegijzelde blauwhelmen te bezoeken," vertelt ze, „maar de Bosnisch Servische autoriteiten zeiden dat we hen snel genoeg weer in levende lijve zouden zien." En dus houden de VN, het Rode Kruis en de UNHCR zich vast aan deze laatste strohalm. Die laatste hoop wordt echter flink de grond ingeboord wan neer later op de dag bekend raakt dat de Bosnische Serviërs in de buurt van Sarajevo juist nog eens zestien Franse blauw helmen hebben gegijzeld. Daarna vuren de Bosnische Ser viërs twee raketten af op F-14 Navo-straaljagers die laag over Sarajevo vliegen. Beide raket ten missen doel, maar het inci dent laat er nog eens geen twij fel over bestaan dat de Bosni sche Serviërs gewoon doorgaan met het treiteren en sarren van de internationale gemeenschap. Als klap op de vuurpijl moet de Navo toegeven dat de Bosnische Serviërs in de regio rond Banja Luka en Bihac een Amerikaanse F-16 hebben neergehaald. Alle stoppen slaan nu door in Sara jevo. Zeker als de Bosnisch Ser vische televisie de verantwoor delijkheid opeist voor het neer schieten van de F-16. „Wanneer de Amerikanen nu op eigen houtje een vergeldings- aanval gaan uitvoeren, dan ver moorden de Serviërs de gegij zelde blauwhelmen," aldus een bezorgde VN'er. Nina Winquist van het Rode Kruis is inmiddels niet meer zo zeker van haar zaak dat de gij zelaars nog wel vrijkomen, 's Avonds is ze op zoek naar een televisie om te zien wat de Bos nisch Servische leider Karadzic te vertellen heeft op de Servi sche televisie. Wat geldt voor de VN, geldt ook voor het Rode Kruis. Direct contact met de Bosnische Ser viërs is zo goed als onmogelijk. In het licht van deze volledige chaos in Bosnië vinden er van daag belangrijke besprekingen van de Navo en de WEU plaats in Parijs. De chefs van staven van de lan den die gijzelaars hebben in Bosnië komen bijeen. En de ministers van Defensie van de Navo bespreken in de Franse hoofdstad de situatie in Bosnië. „Het maakt niet uit wat voor een beslissing er wordt geno men, verzucht een hoge VN'er in Sarajevo, „maar laat ze er in ie der geval een nemen en niet op nieuw tot een week compromis besluiten." SfT* ty^ens aar bezoek gisteren aan de mode-afdeling e Unwersiteit voor Kunst en Design in Helsinki. foto anp Helsinki (anp) - „Dit is voor ons echt smullen," zegt een vrouw van de Finse televisie over het staatsbezoek van ko ningin Beatrix aan haar land. Ze is een van de vele Finse journalisten die de koninklij ke trip nauwgezet en van het begin, donderdag, tot het eind, vandaag, volgen. Alles wat de Nederlandse majesteit doet, zegt en vooral aan heeft, is belangrijk. „Weet u mis schien hoeveel hoeden ze heeft?" Elk detail van dit bezoek, waar voor Nederland maar drie media op de been heeft gebracht, wordt door tientallen Finse journalisten vastgelegd en genoteerd. De re sultaten zijn er ook naar. Eén zender had donderdag volgens eigen zeggen maar liefst vier keer een 'item' over het staatsbezoek. Gisteren hadden veel kranten grote artikelen, variërend van een halve pagina in de serieuze Kotimaa tot twee pagina's in de populaire Ilta-Sanomat. De arti kelen zijn naar verluidt allemaal even juichend. 'Groot enthousiasme voor Bea trix in Helsinki', schrijft de Koti maa en een gedetailleerd verslag volgt. 'Helsingin hollantilaisen koulun lapset lauloivat Bea- trixille kuninkaallisen perheen laulun Oranje-Boven', aldus de Kotimaa, die hiermee bedoelt dat Nederlandse kinderen uit Helsin ki een aloude hymne ten gehore hebben gebracht. De Finse journalisten zouden wel in verwarring zijn gebracht door een grapjurk van hun eigen rege ring. Die zou aan de vooravond van het bezoek hebben verteld dat de Nederlandse koningin dol is op de pers en niets liever doet dan verslaggevers te woord staan. Dit is voor 100 procent onjuist, maar dat was op vrijdag nog steeds niet tot iedereen doorge drongen. Een verslaggeefster die Beatrix in het Duits een vraag toeriep, kreeg dan ook ogenblik kelijk de koninklijke rug toege keerd. De tweede dag van het staatsbe zoek aan Finland stond, naar de wens van de Koningin, vooral in het teken van de cultuur. De kunstminnende Beatrix was dan ook in haar element. Een groot deel van de dag bracht zij door op de universiteit voor kunst en vormgeving in Helsinki. Op de mode-afdeling gaven stu denten een modeshow. Het sluit stuk, een omvangrijke trouwja pon, kreeg koninklijk applaus. Opmerkelijke onderdelen van de trouwjurk waren de afgeknipte vingers van plastic handschoe nen, die volgestopt met watten als versierselen aan de zoom hin gen. Klapstuk van het geheel was de propellor die erbij in het opgesto ken haar van de bruid dient te worden gestoken en sneller gaat draaien naarmate zij harder loopt. Na afloop van de modeshow kreeg de Koningin een sieraad van geperst papier. Het voorma lige telefoonboek, nu tot broche gepromoveerd, viel in de smaak bij Beatrix. Ze vond dan wel dat het ding raar aanvoelde, maar ze deed hem ogenblikkelijk op. Echt genieten deed de Koningin, zelf een enthousiast beeldhouw ster, ook op een tentoonstelling van de Hackman-Arabia kera miek- en aardwerkfabriek en in 'Bevolking steunt terugtrekking Golan' Jeruzalem - De Israëlische premier Rabin is er zeker van dat een besluit voor terugtrekking van de Golan-Hoogvlakte de steun van de bevolking krijgt. „Ik ben niet ongerust, want de mensen willen vrede," aldus Rabin. Hij beseft dat uit een recente opininiepeiling blijkt dat 56 procent van de Israëliërs tegen een teruggave van het bergplateau aan Syrië is. Maar volgens hem verandert de mening van de bevolking als een 'goed' en 'blijvend' vredesakkoord met Syrië in zicht komt. Van de eerder ondervraagden is 22 procent voor een Israëlische terugtocht. Russen sturen Artsen zonder Grenzen weg Moskou - De hulporganisatie Artsen zonder Grenzen (AzG) is door de Russen niet langer gewenst in de steden Chatoj en Marke- ti in Zuid-Tsjetsjenië. Russische strijdkrachten hebben AzG-me- dewerkers een ultimatum gesteld tot gistermiddag zes uur, Ne derlandse tijd. Na dat tijdstip konden zij de steden niet meer ver laten. Vanuit Brussel laat AzG weten dat de Russische autoritei ten de organisatie het werken in een deel van de afvallige Kauka- sus-republiek onmogelijk maken. In Marketi, dat woensdag door Russische troepen is veroverd, werd het chirurgisch team van AzG verdreven door het Rusische leger. Jemen levert terrorist Weinrich uit Bonn - De Jemenitische autoriteiten hebben gisteren bekendge maakt dat zij de rechterhand van top-terrorist Carlos, Johannes Weinrich, aan Duitsland zullen uitleveren. De 47-jarige Duitser wordt beschouwd als een van de gevaarlijkste terroristen in de wereld en zou zeker twaalf mensenlevens op zijn geweten hebben. De Duitse Federale Recherche BKA en het Duitse ministerie van Buitenlandse Zaken hadden donderdag bekendgemaakt dat Weinrich in Jemen was gearresteerd. 'Extremisten willen Bhutto vermoorden' Islamabad - De Pakistaanse premier Benazir Bhutto heeft extre- mististen in haar land beschuldigd van een komplot om haar te vermoorden. Bhutto zegt dat de tientallen mortieren, machinege weren en granaten die vorige week in het noorden van het land in beslag werden genomen bedoeld waren om kabinetsleden en an dere vooraanstaande politici mee te vermoorden. Bhutto beschuldigt de Mohajir Quami Movement (MQM), een be weging van uit India afkomstige moslims en hun nazaten, van de moordplannen. De MQM is voor een groot deel verantwoordelijk voor het aanhoudende geweld in de havenstad Karachi. Toestand 'Superman' Reeve verbeterd Charlottesville - De Amerikaanse acteur Christopher 'Superman' Reeve, heeft weer gevoel in zijn borstkas. Volgens artsen een te ken dat zijn ruggemerg niet is gebroken door de val van zijn paard waarbij hij vorige week verlamd raakte. De behandelend arts zegt dat Reeve geneest van de longontsteking die na het on geluk de kop op heeft gestoken. Mogelijk kan de acteur maandag geopereerd worden aan twee gebroken nekwervels. Volgens de arts is het nog te vroeg om te zeggen of Reeve zijn ledematen in de toekomst weer zal kunnen bewegen. Jeltsin betreurt schofferen Japan Moskou - President Jeltsin van Rusland heeft gisteren veront schuldigingen aangeboden voor zijn 'motionele uitspraken' over het aanbod van Japan om hulp te geven bij het zoeken naar en op vangen van slachtoffers van de aardbeving op Sachalin. Jeltsin zei woensdag te vermoeden dat Japan het aanbod later zou ge bruiken om de teruggave van vier omstreden eilanden af te dwin gen. De president wees buitenlandse hulp voor de reddingsopera tie in de verwoeste oliestad Neftegorsk van de hand. Japan had zich daarna beklaagt over het optreden van de Russische presi dent. Ministers willen veiliger bloed Brussel - De ministers van Volksgezondheid van de Europese Unie willen waar nodig de veiligheidsregels voor bloed en bloed- produkten verbeteren. De ministers waren donderdag en gisteren bijeen in de Gezondheidsraad van de EU. Belangrijkste punt is dat steeds vermeden moet worden dat er bloed wordt ingezameld van donoren met besmet bloed. De grotere mobiliteit van mensen en de toegenomen kennis van via bloed overgedragen ziekten zoals aids, maken strengere vei ligheidseisen voor de afname van bloed noodzakelijk, vinden de ministers. Zij streven naar eenduidige regels voor alle lidstaten. Voor Nederland betekent dit naast toepassing en waar nodig aan scherping van bestaande richtlijnen ook een een betere controle. Die richtlijnen zijn al in de maak. Door Rob Ruggenberg Dublin - Nederland heeft de afgelopen week op de walvisvaart- conferntie in Dublin een leidende rol gespeeld bij de aanvallen op Noorwegen en Japan. Beide landen overwegen uit de organi- satie te stappen. Dit kondigden zij gisteravond na afloop aan. enige ateliers van kunstenaars, ook op de universiteit. Ze bekeek er werkelijk alles. Aan het eind kreeg ze van de kunstenares Dor- rit von Frieandt een keramiek bord met daarop een vrouw die haar masker afdoet. De organisatoren van de tentoon stelling haalden wel opgelucht adem toen met de Koningin ook de pers vertrokken was. Vorig jaar sneuvelde er tijdens het be zoek van de Noorse koning door het toedoen van een aantal foto grafen voor een kapitaal aan keramiek. Nu ging het goed. Bij de afdeling bouwkunde viel vooral een enorme maquette van Helsinki op. Deze is gemaakt door jonge kin deren van studenten en werkne mers van de universiteit. Met plankjes en blokjes hebben ze hem samen in elkaar gezet en ze waren er trots op het resultaat aan de hoge Nederlandse gaste te laten zien. Beatrix onderhield zich enige tijd met de jeugdige 'architecten'. Koningin Beatrix bracht 's mid dags op verzoek van de Finnen nog een bezoek aan een elektro- nicafabriek. Mr. F.H. von der Assen, de Ne derlandse delegatieleider, denkt dat het zo'n vaart niet zal lopen. Von der Assen zei gisteravond 'bepaaald niet ontevreden' te zijn met het resultaat van de IWC- conferentie. Ook milieuorganisa ties waren zeer te spreken over de manier waarop de IWC probeert Japan en Noorwegen het walvis- jagen onmogelijk te maken. Greenpeace prees de wijze waar op Nederland daarbij het voor touw heeft genomen. Von der Assen zou gisteravond laat nog een gesprek hebben met zijn Noorse collega over de Noor se reactie op de door Nederland geïnitieerde resolutie waarin Noorwegen wordt opgeroepen onmiddellijk de walvisjacht te staken. „Ik denk dat zij niet zo gauw uit de IWC zullen stappen, omdat daarbij voor Noorwegen ook andere belangen dan de wal visjacht een rol spelen," aldus Von der Assen. Als nieuwste wapenfeit noemde Von der Assen de gisteren aan vaarde resolutie waarin de IWC uitspreekt dat in het walvisreser vaat bij de zuidpool geen énkele jacht mag plaatsvinden, ook niet voor 'de wetenschap', zoals Ja pan de afgelopen winter deed. Japan wordt ook opgeroepen te stoppen met het gebruik van elektrokutie-harpoenen, omdat de effecten daarvan onvoldoende bekend zijn. Ook heeft de IWC op Nederlands initiatief aan de Faeröer-eilan- den gevraagd de jaarlijkse slach ting met messen, bijlen en speren op grienden (grote dolfijnen) te staken. Geert Drieman van Greenpeace Nederland, die als officieel waar nemer de IWC- conferentie bij woonde, zei gisteravond ook 'dik tevreden' te zijn, zowel over de resultaten als over de houding van Nederland. „De druk van de internationale gemeenschap op Japan en Noorwegen is enorm toegenomen," meent Drieman. ADVERTENTIE IN HET PAND VAN U bent vanaf dinsdag 10.00 uur weer van harte welkom bij de grootste leegverkoop van Roosendaal.

de Stem | 1995 | | pagina 5