Weekend Wel voorspelt Beitsn» internationale inzet ij] legerkorps in de1 zou kunnen vei „We worden een multi-Mjl korps dat ingezet moet kui*J den in crisisgebied. Je kunt je tuatie voorstellen dat er snels geerd moet worden bij een I ding. Nederland en Duitsland"! al jaren met hetzelfde mat®! velerlei terrein. Waarom z°n JJ geen Nederlandse militairen mj nen zenden, met Duitse ehau' f De politiek zal er waarschijn1 ij wel even anders over den hij zelf al op. DE STEM De Koninklijke Landmacht staat voor ingrijpende veranderingen. De dienstplicht verdwijnt. Nederland krijgt een beroepsleger. Duizenden militaire functies verdwijnen. Tegelijk moet Defensie op zoek naar per soneel. In augustus fuseert ons legerkorps met de Duitse Bundeswehr in het Eerste Nederlands/Duitse Legerkorps. Vier generaals kijken vooruit. De koninklijke landmacht is een bedrijf met buitenlandse 'vestigingen' in crisisgebieden pESTEM 'In een handomdraai worden we heel snel, heel veel kleiner; afhankelijk van de arbeidsmarkt' pit is een verhaal over eei sen man van 50 die zijn voor de rechter sleept. Eei ook over de taboes waar 1 aan loopt als hij vraagt recht op heeft: de naam vd der. Eigenlijk moet hij ni< want hij bestaat helema George Rab pikt dat niet. boek leest, begrijp je w In dit land houdt m krampachtig het sprookje van het ideale gezin in stan George Rab poogt via de rechter zijn moeder de naam van zijn vader te laten prijsgeven De multinational 1 Door Hans Rube Het leger is het leger niet meer. De landmacht was voor velen de ultieme nut teloosheid, met doelloos rondhangende verplicht opgekomen jongens die hun tijd doodden met goedkoop bier en gevulde koeken. In het leger werd je een man, maar de meeste jongens kwamen eruit met een pens. Toch nemen de beroepsmilitairen met pijn in het hart afscheid van de door hen toch gewaardeerde dienstplichti gen. Terwijl de laatste oprispingen van dienstplichtigen langsdrijven. Nog even bestormen zij het Binnen hof, met eisen voor onmiddellijke af schaffing van de dienstplicht. De laatste der Mohikanen, roependen in de woestijn. Het Nederlandse volk loopt niet langer warm voor dit soort protesten, immers de kogel is reeds door de kerk. „Zin en onzin van de dienstplicht," zegt luitenant-generaal R. Reitsma. „Het debat is afgegleden. In feite is het een van de meest dramatische be slissingen ooit genomen. In een hand omdraai worden we heel snel, heel veel kleiner; is de landmacht ineens afhankelijk van de arbeidsmarkt." Ze zijn bedrijfslei ders van een van de grootste multi-na- tionale onderne mingen in Neder land, de luitenant- generaal R. Reits ma, generaal-ma- joor A. van Baal, brigade-generaal G. de Gilde en ge- neraal-majoor E. Warlicht. De ko ninklijke land macht is een bedrijf met buitenlandse 'vestigingen' in cri sisgebieden. Een in ternationale onder neming ook, door zijn vele samenwer kingsverbanden, en binnenkort fusie partner van de Duitse Bundeswehr. Een onderneming met nu nog vijftig duizend man personeel, dienstplichti gen en beroeps, waar 7300 functies zullen verdwijnen. Een bedrijf dat rond het jaar 2000 moet draaien met 37.500 louter beroepskrachten. Sinds 1990 is dan een reductie van 52 pro cent volbracht, een reorganisatie waar een topmanager bij Philips zijn baan voor op het spel zet. Directeur personeel, generaal War licht: „Een beetje Wisse Dekker voel ik me inderdaad wel eens. Alleen denk ik dat mijn taak gecompliceer der is. Ik moet de organisatie draaien de houden terwijl er snel personeel dient te verdwijnen. Dat moet gebeu ren met zo min mogelijk sociale pijn en tegen zo laag mogelijk kosten. Die drie eisen kunnen elkaar tegenwer ken. Sociale oplossingen zijn vaak duur en dat je geen hele afdelingen kunt sluiten zoals bij Philips, maar parate eenheden in stand dient te houden, betekent dat je langer over de reorganisatie doet." Niet alleen de omschakeling naar een volledig uit vrijwilligers bestaand le ger in 1998 speelt de landmacht par ten. De politiek heeft de organisatie de afgelopen jaren na allerlei veilig heidsanalyses 'opgezadeld' met een prioriteitennota, Defensienota, een bezuinigings- en doelmatigheidsope ratie en een nieuwe taakstelling. De landmacht moet kleiner, flexibel en effectief werken. Van een log groot le ger, naar een vredesmacht die zich overal ter wereld kan inzetten voor vrede en veiligheid en daarnaast de landsgrenzen kan verdedigen bij een grootschalig conflict. De strikt hiërar chisch geleide geweldsorgani- satie zal snel moeten wennen aan bedrijfster- men als gedele geerd manage ment, decentra lisatie en bud getbeheersing. Het is een cul tuurverandering van de eerste or de. In het verle den maakte geen enkele comman dant te velde zich druk om de kosten van een oefening in het buitenland. In de nieuwe landmacht krijgt de brigade generaal de te hoge rekening op zijn eigen bord. Regionale commandanten hebben een eigen verantwoordelijk heid. De nieuwe landmacht heeft ook vrou wen in leidinggevende functies, wat heet: er zitten vrouwen op een tank. Een moderne militair is goed opge leid, mentaal en fysiek sterk en overal inzetbaar. Vrouwen en mannen heb- Het leger wil soldaten lokken, maar middenkader bij de landmacht is niet zeker van een baan in de toekomst. ben in die filosofie gelijke kansen, al blijven lichamelijk zware beroepen vooralsnog een uitgesproken man nenwereld. Voor de Koninklijke Landmacht had de crisis in ex-Joegoslavië op geen be ter moment kunnen komen. De lam lendige dienstplichtige militair heeft in de beeldvorming van de gemiddel de Nederlander plaatsgemaakt voor een serieuze vredestichtende blauw helm. Ons leger, vredebrenger in Li banon, de Sinaï, Cambodja, Angola en nu Bosnië. De landmacht, bewaker van dijken en hoofdrolspeler in het World Liberty Concert. Jong en oud komen af op banen bij de landmacht. Generaal-majoor Van Baal, zelf oud gediende in Bosnië als chef-staf VN- troepen en rechterhand van voorma lig bevelhebber generaal Rose: „Ons imago is de afgelopen jaren een stuk verbeterd. De militair die naar crisis gebieden wordt uitgezonden, weet zich gewaardeerd, door eigen volk en ter plekke." Die groeiende populariteit vertaalt zich in een grote aantrekkingskracht van de banen die de landmacht te vergeven heeft. De landmacht heeft naar Amerikaans voorbeeld inmid dels elf banencentra in den lande ge opend. Winkels waar vrijwilligers zich kunnen melden voor een loop baan in het leger. Het loopt hard. Want ondanks het inkrimpen van het leger, moet de landmacht werven. Warlicht: „Paradoxaal, maar waar. We moeten mensen kwijt uit het mid denkader en we zoeken soldaten." Het personeelsoverschot is nog aan zienlijk, en zit vooral in de ervaren beroepskrachten die voor onbepaalde tijd dienen, de zogenaamde BOT'ers. Voor het jaar 2000 moeten nog 3000 tot 4000 van hen afvloeien. „We proberen ze zoveel mogelijk over te plaatsen of om te scholen voor een baan buiten de landmacht. Iedereen heeft inmiddels een gesprek gehad, waarin is duidelijk gemaakt wat het perspectief op langere termijn is. We hopen dat de mensen nu zelf in bewe ging komen, maar van harte gaat dat niet. Niemand wil graag weg. Het le ger was als een moeder, die voor je zorgde tot je met pensioen ging." Instromers zijn met name de be roeps bepaalde tijd: de BBT'ers. Jongens en meisjes met een kort lopend contract voor 2,5 jaar, of zoveel langer als beide partijen dat willen. Ze krijgen een training, oplei ding en worden klaargestoomd voor uitzending. Naar verwachting heeft de landmacht in de toekomst jaarlijks 6000 nieuwe vrijwilligers nodig. Generaal Van Baal, directeur opera- tiën en plaatsvervangend bevelheb ber van de landstrijdkrachten, voor ziet dat die aantallen gehaald wor den. Momenteel zit de landmacht al op 94 procent. De generaal als mana ger: „Ik doe geen concessies aan de kwaliteit van het personeel. Dan lie ver minder mensen, maar wel goed geschoold." En de BBT'er die gediend heeft, wil tot nu toe meestal blijven. „Ongeveer 80 procent vraagt en krijgt verlenging van het contract." Voor de nieuwe landmacht dient zich aldus een nieuw slagveld aan, dat van de arbeidsmarkt. Zich presenterend met wervende billboards, Ster-spot jes, voorlichtingsdagen, kleurige fol ders en glossy vormgegeven brochu res, probeert personeelszaken het hart van de Nederlandse jongeren te veroveren. Vanaf zestien jaar, tot een jaar of 27 kun je er terecht voor een opwindende carrière. Met het bedrijfsleven worden al af spraken gemaakt, zodat niet teveel in dezelfde vijver wordt gevist. Eenmaal opgeleid in het leger, kunnen de jon geren uitzien naar een baan bij de NS, DAF of een andere grote onderne ming, is de bedoeling van Warlicht. „Na overleg met het bedrijfsleven willen we de jongeren relevante op leidingen aanbieden, zodat ze na hun tijd in het leger op een fatsoenlijke manier wegkunnen met een maat schappelijke meerwaarde. We bieden mensen met kwaliteit aan, het be drijfsleven verplicht zich tot afne men." Zoekt het leger een ander soort mili tair? Van Baal: „We blijven natuurlijk een geweldsorganisatie. Je kunt ons personeel niet ineens omvormen tot heilsolaat of milieusoldaat. Vakman schap in die geweldsorganisatie blijft vooropstaan. De soldaat krijgt er ex tra taken bij." Leidraad bij die nieuwe taakstelling is het Mission Statement van de Ko ninklijke Landmacht, zoals dat op el ke kazerne prominent aan de wanden is geprikt: vijf doelstellingen die de militair van morgen in zijn hoofd dient te hebben en die uitmonden in de conclusie dat de landmacht een ge waardeerd deel van de Nederlandse samenleving wil zijn. De crisis in ex-Joegoslavië heeft de kijk van de samenleving op het Ne derlandse leger veranderd, maar ook het leger zelf. Reitsma: „We bouwen daar een heleboel kennis op. Onder de militairen is nieuwe ernst en vakbe kwaamheid aanwezig. Oefeningen hebben nu een tastbaarder resultaat. Je bereidt je voor op een duidelijke taak en niet op een mogelijke vijand die toch nooit komt. In Bosnië is een einde gekomen aan een hoop bureau cratie. Daar komt om vijf voor vijf geen einde aan de dagtaak. Soms moet je 'kort door de bocht' om iets gedaan te krijgen." Van Baal: „We hebben geleerd dat het 'sturen' van een commandant op af stand een utopie is. Die man daar ter plaatse is verantwoordelijk. Daar ge nieten de mensen van. Ons leger in Bosnië werkt resultaatgericht, die lijn zetten we in de nieuwe organisatie door. Militairen die in Bosnië gediend hebben, willen hier niet terug in de oude situatie. De verantwoordelijk heid die ze daar droegen, willen ze hier ook." Reitsma vertrekt binnenkort naar Duitsland, om in Münster de eerste commandant van het 1-ste Neder lands/Duitse Legerkorps te worden. Op 28 augustus is de fusie een feit. Een Nederlander als baas van Duitse militairen, Duitsers en Nederlanders die de voertaal Engels hebben inge voerd. „De eerste echte fusie van delen van krijgsmachten ter wereld. Ik geloof niet dat dat besef al tot veel landge noten is doorgedrongen." Indirect is ook deze fusie een gevolg van de herstructurering bij de land macht. Een legerkorps heeft per defi nitie een minimale omvang van 45.000 man, na de afslanking van de landmacht kan ons land hooguit nog een divisie van 15.000 manschappen - vijf brigades - op de been brengen. „Zonder fusie zou Nederland geen le gerkorps hebben, dan hadden we op operationeel niveau internationaal alleen als een 'capaciteit' meegeteld. Dit is een hele goede oplossing voor ons land, en een goedkope," meent Reitsma. Het operationele deel van het Neder landse leger gaat samen met een deel van de Bundeswehr. De multi-natio nal heeft een fusie-partner en maakt als zodanig deel uit van de 'main-de- fence-forces' van de Navo. Voor bri gade-generaal De Gilde, comman dant 13-de brigade in Oirschot, bete kent het indirect dat hij op afstand Duitse bazen krijgt die meekijken als FOTO's jan val hij zijn 'Rino-bat' klaarstoom! uitzending naar Bosnië op 1 jf 1996. Veel zal De Gilde er vooralsri van merken, want voorlopig vel alleen de 200 personen teller,«I derlandse staf van luitenant-gfl| Reitsma (drie sterren) naar De troepen blijven in Reitsma krijgt twee assiste onder hem, twee Duitse (een ster en twee sterren), wal functies in Münster zijn eerli]i| de rangen verdeeld. Als I trekt, komt een Duitse drie-sll zijn plaats, en krijgt Nederlaril generaals met een en tw de huidige Duitse stoelei De Gilde ziet voorlopig i voordelen van de i dienstplicht had iets onrechtv alleen jongens waren verpWJ komen. Nu alle functies opt! constateer ik een grote toeloop meisjes, zelfs van zestien jaar. Ir biëren alle mogelijke functies! geneeskundige troepen is 15 Kj vrouw, maar ook bij de eenki onlangs naar Zaïre moest oimJ lingen uit Ruanda te helpen,»! op drie een vrouw." „Daarnaast merk ik dat het enj siasme onder het personeel ter is, mensen komen omdat zei werken. We krijgen echte P®! nele soldaten. De mensen die l'f houd je langer binnen, zodatjfl ter kunt scholen en de kennis langer in huis," „Ik heb twee bazen: de Du® j Nederlandse minister van 9 Ik houd van korte directe u daarom vrees ik dat ik op s?j plaatsen snel als een absoluu voor de bureaucratie zal zien." Geheel in lijn met n¥ het mission statement, dat»' bel en slagvaardig. Door Marja Klein Obbii En dan is er n verhaal m duidelijk wat spraak van de doorbraak wa oplossing. Op 1 süste dit rechtscollege recht heeft op kennis ov< ming en inzage in zijn i Maar als er geen dossier al de waarheid staat - h een moeder dwingen een men die ze haar hele lev heeft? Wat moet je doer Bovendien: je eigen mc gen, dat doe je toch niet? George Rab deed dat wel ge mishandelingen, treil ter. Hij schreef al zijn ervarii boek. Het wachten is nu ge uitgever. Volgens ar raar prof. dr. R. Hoksb voorwoord schreef, zal van dit boek 'een groot lijk belang gediend wore Tot nu toe ervaart Rab zich voor hem en zijn lc antwoordelijk voelt. Oc die jarenlang heeft mei het verdonkeremanen ve den kinderen, maakt ziel hun lot. Sterker nog: op praten we al over verru adoptiewet, terwijl de r kind nog niet zijn gereg steeds gefraudeerd kan geboorte-aangiften. George Rab is een bevriji werd geboren in die bli 1945. Maar een feest is 1 hem nooit geworden. mee te leven. Anders woi ze verboden vrucht de van zijn eigen bestaan. G namelijk niet om gevraa worden. Als hij wordt w een zolder en als die pas op de hoogte zijn van zijl als zijn grootmoeder, her 'de bastaard' noemen, i lang wordt getreiterd, m zijn moeder hem blijft met haar vernederinger prekerij. Als kortom je wordt vergald alleen on feit dat je bestaat. Terug naar die blije zon Arnhem. Een verpleegst Kindervreugd doet aang geboorte. Achter de naar der vult de ambtenaar in boren'. Overigens: Rab is een psl is samengesteld uit de be de achternaam van zijn pleegouders en zijn eiger Een paar maanden na sjouwt een pastoor met onder zijn arm door dt heeft het kind zwaar ond der de schurft aangetrol langs de deuren. Of ien wil hebben. En hij vindt zin in een naburig dorp. Zes lange en gelukkige ji orge daar daar onder vleugels van een kruiden de dag waarop hij acht van zijn pleegvader mot gen. Eerst door zijn stiefvade militair die als een scho echtgenote gehoorzaan moeder, die George co (biologische moeder) wapperende handen. Ge bed te plassen. Krijgt da met de wasknuppel in ht moet met z'n handen bo slapen, krijgt koude dou

de Stem | 1995 | | pagina 38