Weg met de Wereld-niet-rokendag' Opwaaiende zomerjurken Humor? HÉ JA, DAT KEN I pESTEM van de ZEEUWSE BABBELS Hechtnaald ZEELAND PC-KERKDIENSTEN RK-KERKDIENSTEN PASTORIEDIENSTE» 0E LOMP ZIJJ DAN MAOR NIE DOCHT'K! ZATERDAG 3 JUNI 1995 C4 zaterdag 3 juni ZEVENDEDAGS ADVENTISTEN Terneuzen (Goede Herderskerk): 10 u. ds. G. Frenk. Middelburg (Doopsgezinde kerk): 10 u. ds. C. Overdiep. Vlissingen ('t Anker): 9.15 u. 9,15 u. ds. C. Overdiep. zondag 4 juni HERVORMDE KERKDIENSTEN Aardenburg (St. Baafskerk): 10.30 u. ds. H. Valk. Axel: 10 u. ds. J. Maasland. Biervliet: 9.30 u. dienst te IJzendijke. Breskens: 9.30 u. ds. Blokland. Cadzand: 9.30 u. ds. Senf. Groede: 9.30 u. ds. v.d. Sar. Hoek: 10 u. ds. A.v.d. Maas. Hontenisse: 9.30 u. ds. A. de Meij Mecima. Hoofdplaat: 10 u. ds. C. Hoogen- doorn, Terneuzen. Hulst: 11 u.. ds.. A. de Meij Mecima. Nieuwvliet: 10.30 u. dienst in Vrije Evang. Kerk. Oostburg: 10.30 u. Oecum dienst in RK Kerk: past. R. Schouteten, ds. M. Lorien em ds. C.v. Duinen. Philippine: 10 u. ds. J. Kroeze. Retranchement: 11 u. ds. Don. Schoondijke: 11 u. ds. R. Blokland. Sint Kruis: 9 u. ds. H. Valk. Sluis: 9.30 u. ds. Don. Terneuzen: (Grote Kerk): 10 u. ds. W. de Boer. (Goede Herderskerk): 10 u. ds. A. Bosch. 19 u. ds. Ruygrok. (Op- standingskerk): 10 u. ds. M. Heijting. (Ziekenhuis De Honte): 17.45 u. ds. C. Hoogendoorn. Waterlandkerkje: 11 u. ds. F.v.d. Sar. IJzendijke: 9.30 u. ds. J. v.d. Schee. Zaamslag: 10 u. ds. H. Reinders. Zuidzande: 10.30 u. Oecum. dienst in RK Kerk Oostburg. GEREFORMEERDE KERKDIEN STEN Axel: 10 en 17 u. ds. R.v. Elderen. Terneuzen: (Goede Herderkerk): 10 u. ds. D. de Best en ds. A. Bosch. Zaamslag: 10 en 15 u. ds. A. de Haan. Breskens: 9.30 u. ds. R. Blokland. Oostburg: 10.30 u. oecum dienst in RK Kerk. Schoondijke: 11 u. ds. R. Blokland. GEREFORMEERDE KERKEN (VRIJGEMAAKT) Axel: 10 en 15 u. ds. M. Brandes, Hardenberg. Hoek: 9.30 en 15 u. ds. A. Souman. Terneuzen: 9.30 en 15 u. ds. Ph. Storm. Zaamslag: 9.30 en 15 u. ds. L. Leef- tink. CHRISTELIJK GEREFORMEERDE KERKDIENSTEN Zaamslag: 10 en 15 u. ds. A.v. Ek. EVANGELISCHE GEMEENTE Hulst: ('t Kruispunt): 10 u. Br. A.v.d. Meer. Terneuzen: (De Kandelaar): 10 u. dhr. Goudswaard. VRIJE EVANGELISCHE GE MEENTE Breskens: 9.30 u. ds. R. Blokland. Nieuwvliet: 10.30 u. ds. L. Mietus. Retranchement: 10 u. dhr. H. Jager, Purmerend. DOOPSGEZINDE GEMEENTE Aardenburg: 10.30 u. dhr. T. Postma. Goes: 10 u. mevr. C. Rezelman. Middelburg: Zie Goes. Vlissingen: Zie Goes. NEEUW-APOSTOLISCHE KERK Terneuzen (Schuberthof 31): 10.00 uur dhr. R. Brink. WEST-ZEEUWS- VLAANDEREN Aardenburg - Maria Hemelvaart, zond. 9.15 u. Biervliet - H. Maagd Maria Onbe vlekt Ontvangen, zat. 19 u. Breskens - H. Barbara, zat. 19 u. zond. 10 u. Eede - H. Maria ten Hemelopne ming zat. 19 u. Groede - H. Bavo. zat 19 u. Hoofdplaat - H. Eligius. zat. 17 u. Oostburg - H. Eligius. zond. 10.30 u. Schoondijke - H. Petrus Apostel, zond. 09.15 u. Slijkplaat - Maria Sterre der Zee. zat. 17 u. IJzendijke - H. Maria Hemelvaart, zond. 10.30. Sluis - H. Johannes de Doper, zond. 10.30 u. OOST-ZEEUWS-VLAANDEREN Clinge - H. Henricus. zat. 19 u. Hulst - H. Willibrordus. zat. 19 u. zond. 10.30 u. Graauw - Maria ten Hemelopne ming. zond. 9.30 u. St. Jansteen - H. Johannes de Do per. zat. 19 u. Boschkapelle - H. Petrus en Pau- lus. zat. 19.00 u. Westdorpe - O. L. Vr. Visitatie, zat. 19 u. Hengstdijk - H. Catharina. zond. 9.00 u. Heikant - H. Teresia. zond. 9 u. Kloosterzande - H. Martinus. zat. 18.30 u. zond. 9.00 u. Koewacht - H. H. Philippus en Ja cobus. zond. 10.30 u. Lamswaarde - H. Cornelis. zat. 19.00 u. Nieuw-Namen - H. Joseph, zond. 11.00 u. Ossenisse - H. Willibrordus. zond. 10.30 u. Stoppeldijk - H. Geriilphes. zond. 10.30 u. Sluiskil - St. Antonius. zat. 19.00 u. Terhole - H. Gerardus Majella. zond. 9.00 u. Axel - H. Gregorius de Grote. zat. 19 u. zond. 11 u. Philippine - O. L. Vr. Hemelvaart, zond. 9.30 u. Sas van Gent - Maria Hemelvaart, zat. 19 u. zond. 11 u. Zandstraat - H. Pastoor van Ars. zond. 10 u. Terneuzen - H. Willibrordus (Tri- niteitskerk). zond. 9*30 u. Verre zen Christus: Maand. t.m. zat. 19 u. zond. 11.00 u. Hoek - H. Kruiskerk, zond. 11 u. Zuiddorpe - H. Maria Hemel vaart. zat. 17 u. zond. 9.45 u. Voor geestelijke bijstand in het weekeinde is onderstaande pastorie te berei ken. OOST-ZEEUWS-VLAANDEREN Hulst, Hontenisse en Koewacht - Van zond. 12 u. tot maand. 24 u. Past. P. Theeuwes, Clinge, tel. 01140-13513. WEST-ZEEUWS-VLAANDEREN Van zond. 12 u. tot maand. 20 u. pastor A. Willekens, tel. 01170-55237. (bgg. Ziekenhuis Oostburg: tel. 01170-59000). KANAALZONE Terneuzen, Philippine, Axel, Westdorpe, Sas van Gent, Zuiddorpe - Van zond. 12 u. tot dinsd. 12 u. Past. j. Eggermont, tel. 01158-51882 of 01150- 88000. Aflevering 410 DE reacties op 'Het Snoepwinkeltje' van M.A. de Wijs-Mouton waren overweldigend: P. heeft er nagenoeg een snipperdag voor moeten pak ken. Het is niet nieuw. In 1938 kreeg (de) Panorama, die toen een soortgelijke rubriek had als de onze, ruim duizend reacties. Zo gek was het bij ons gelukkig niet. Schriftelijk reageerden: Ed Ste- ijns, Kloosterzande, nog voor tien uur dezelfde morgen; M. Pharasijn- Lockefeer, Clinge, S. van Leuven, Sluiskil, A. Heezius, Terneuzen, me vrouw Giele-de Bakker, idem, M. Wijnacker-de Bruyne, Clinge, M. de Waal, Kloosterzande en twee anonieme lezers (m/v). Op een daarvan komen we zo terug. Voorts telefonisch onder meer de dames Gijsels Terneuzen, Borst, Clinge, Kegels, Sas van Gent, Hiel, Terneuzen, Al- brechts, Hulst, Baart, De Klinge en nog een aantal. De vraag voor ons was: is dit nu een liedje of een versje? Kennelijk bei de: veel dames leerden het (verplicht?), maar niet met tegenzin als ge dichtje in het voortgezet onderwijs. Anderen deelden mee het op band of plaat te hebben, onder meer op LP - PS 208029. De ene anonieme schrijfster merkt op: dit liedje is al vele malen door Marie-Cécile Moerdijk gezongen op radio en tv. Ofschoon het dus wijdverbreid is, kunnen we nu niet meer nalaten het in zijn geheel op te nemen. HET SNOEPWINKELTJE In de donkere straat Als het belletje gaat, Kletst het deurtje al rinkelend open, Komen in 't kamertje klein Bij 't lampengeschijn De kleutertjes binnengeslopen. En een dappere vent, In zijn knuistje een cent, Stapt naar vóór en blijft grinnekend zwijgen, Tot de koopvrouw geleerd Zijn fortuin inspecteert. En vertelt wat hij daarvoor kan krijgen. 't Is een reep zwarte drop, Koek met suiker erop, Een kleurbal, een zuurbal, een wafel, Een zoethouten stok Of 'n kleurige brok, 't Ligt alles bijeen op de tafel. Als de kapitalist Zich wat dikwijls vergist, De koek en de suiker beduimelt, Scheldt de juffrouw verwoed, Dat hij 't kostelijke goed Met z'n smerige vingers verkruimelt! De kleuter verbaasd, Dat de juffrouw zo raast, Smoest stiekum wat met zijn kornuiten; De keus worut bepaald, En de kleurbal betaald, Dan schooien zij slent'rend naar buiten. In de donkere straat Waar het troepje nu gaat, Wordt hevig gewikt en gewogen; Dan zuigen z'om beurt Tot de bal is verkleurd, En hun rijkdomillusie vervlogen. PEGAM BAH, afgelopen week was er weer een internationale dag. Die komen nogal in de mode. Het was dit keer niet de 'Eet-ba- naandag', ook niet de 'Zorg- wat-extra-voor-de-zwakkeren- dag', en gelukkig ook niet de in ternationale 'Wees-vrolijkdag'. Nee, het was de 'Wereld-niet-ro- kendag'. En toen ik de aankon diging ervan las, stierf ik direct van de zin in een sigaret. Hoewel: sterven is wel wat te zwaar aangezet, die tijd, dat ge voel, ligt allang achter me. Een lichte zin, zo is het beter om schreven. Voor nu. De eerste dag niet roken, toen stièrf ik van de zin, en de tweede, en de derde en de vijftigste... Maar nu een dagje niet roken, wat de actie ook propageert, gaat me makkelijk af. Want ik rook al zeventien maanden niet meer. Ik was een echte junk. To taal verslaafd aan nicotine, rookte ik twee pakjes Marlboro per dag, plus voor de echt harde kick er tussendoor, zware shag van De Weduwe. Twee hoofdlet ters, want zo lekker is die shag. Was die shag, want ik ben dus gestopt en verbaasd dat me dit zolang is gelukt. Slim, na wat mislukte pogingen, begon ik de eerste december van het jaar 1993 met drie maanden nicoti- nepleisers te plakken. Die tem peren de behoefte een beetje, on dervond ik. Een beetje maar, want die eerste dag, een kwel ling die ik nooit zal vergeten, heb ik drie keer radeloos voor de sigarettenwinkel gestaan. Zal ik kopen, zal ik niet kopen. Ik over won zowaar mezelf en kocht niet. De dagen daarna was ik een be vend wrak. Kon me niet concen treren, had een kop vol watten en dacht alleen maar aan roken. Ik was een maatje verloren, ik droomde van roken. Begerig keek ik iedere roker na. Nooit zou iets me meer kunnen plezie ren, dacht ik zwartgallig. Maar wonderwel zette ik door. Ik bood mezelf wat houvast door me een jaar te geven. Een jaar van af zien moet kunnen dacht ik, en heb ik na een jaar nog zoveel be hoefte, dan begin ik gewoon weer. Ongezond of niet. Want dat roken ongezond is, hoef je geen enkele roker te ver tellen. Die weten dat zeer wel. Maar roken is onbeschrijflijk lekker, als je roker bent tenmin ste, en roken doet zoveel meer. Het ontspant, geeft een houding, drukt de honger, roken is puur genieten. Telkens wanneer ik een genietmoment had (mooi stukkie geschreven, gazon fraai vlak gemaaid) stak ik een sigaret op. Nu nog mis ik dat, die bekro ning van een goed gelukt kar weitje. Maar roken heeft je vast, in de klem. Het is zwaar versla vend en daarom roken er zoveel natuurlijk nog. Hoe verslavend, dat ontdekte ik heel snel na mijn eigen drooglegging, 's Avonds begon ik voor de televisie bij wijze van orale bevredigingsbe hoefte schalen pistachenootjes leeg te eten. De hele avond door. Dwangmatig gewoon, die eerste periode. Overdag kocht ik drop en ander eetsel (kwam dus ruim tien kilo aan) en dacht nog stom: de eerste weken zijn het zwaarst. Nou, de eerste twee maanden waren het zwaarst, maar daarna ging het snel beter met me. Er passeerden dagen dat ik niet eens aan roken dacht, nu gaan er weken voorbij zonder zo'n ge dachte. Eigenlijk ben ik heel blij dat het me is gelukt, dat ik pret tig kan leven zonder sigaret. Een actie tegen het verderfelijke roken is altijd prima. Maar waarom maken ze er dan weer een'dag' van? Ik las in het bijbehorende pers bericht van de 'Wereld-niet-ro- ken-dag' hoeveel geld en ellende het roken de maatschappij kost. En wat de gevolgen voor de volksgezondheid zijn. Best, dat kan niet genoeg onder aandacht worden gebracht. Maar maak er geen 'niet-roken-dag' van, want dat helpt geen zier. Een roker die een dag niet rookt en zich dat voorneemt, slaagt er wellicht wel in als hij heel hard zijn best doet en zijn huwelijk bij de eer ste sjagrijnaanval die avond overeind blijft. Maar de dag daarna zal hij ro ken, smoken en smoren met een plezier dat hij jaren lang niet heeft gekend. Hij zal zijn saffie prijzen om de smaak en de geur en de rook heerlijk langzaam door zijn neus weg laten krinke len. Hij zal genieten, dat baasje. En dat kan toch nooit de bedoe ling zijn van een anti-roken- dag? (CM) Van wethouder Hamelinck mogen de binnenstadbewoners bij ie dereen actie voeren behalve bij wethouder Hamelinck. Directie ziekenhuisgroep na uitspraak rechter: Daar drinken we er een op. Hij is wel de school meester. Niet de drugsproblematiek in Ter neuzen. Dat bedrijf maakt er een (Room)potje van. En pas ook op voor de georganiseerde overheid! En volgend jaar heerst er op de Oostburgse stranden een adem haalverbod. Volgens WOV-gedeputeerde Hennekeij is het 99,9 procent zeker dat het tijdschema van de tunnel niet wordt gehaald. Naar verluidt wordt Hontenisse volgend jaar bij Hulst ingedeeld, de jonge Steenkamp wordt dan burgemeester en Kessen wint Pa rijs-Dakar. Naar verluidt luidt een naar geluid naar nare luimen. Staaklampen. Heb je eindelijk een stukje innovatie in Hoedekenskerke, leggen ze zo'n nieuw bedrijfje weer stil. Met onze fotografen onderhouden wij een innige relatie. Waardering is er bij voorbeeld voor de wijze waarop zij steeds opnieuw op merkelijke (en minder opmerkelijke) gebeurtenissen in de regio in beeld brengen. Maar soms ook twijfelen wij aan hun gevoel voor humor. Misschien ligt het aan ons, maar soms kost het ons hoofdbrekens om hun gevoel voor humor te begrijpen. Soms dringt het be grip na uitvoerige uitleg hunnerzijds nog wel eens door. Meestal niet. Neem nou deze foto. Tja, de letter 'D' heeft het na vele jaren dienst begeven. Humor? Voelt u 'm aan? foto camile schelstraete 'Opwaaiende zomerjurken', zou schrijver Oek de Jong bij het zien van deze foto van het Oostburgse danseresje ongetwijfeld spontaan zeggen. Bij ons roept het eerder de volgende associa tie op: 'Er de wind niet onder hebben.' Hoewel? foto camile schelstraete »Euh nee oor Free, ieder zijn eiguste bed, wa teenkte gij? '•jslaop op t'opperste en ik ier neffest in de kaomer, flakbij. 'w ook nie voorgoed dattij ier ingetrokken is bij mij. Tegen zijn km aon! o® s mao voor 'n tijdsjen, attij genezen is, kantij weer naor zijn eigen uisken gaon. Weette, ij zijn been op zeven plekken gebroken, da's nie zo makkeluk allicht, ligt 'S aoren mVne vriend, dus ge voel wel da't voor d'and zolank bij mij kom weunen. Da's toch tminste wa ne mens R°e>i kan? En ik zien 'm ook echt eel qjèrn, want t'is n'n elen lieven, brao- ven man. Ze begost wa waozug te kijken. Z'èt goed te pakken, docht'k bij mijn eigen, maor oe kan ne mens 't toch in hodsenaomen in zijne kop krij gen, agge makaor dan gjèrn ziet en ge zij tan allebei tegen de tsestug jaor, om apart te goan slapen? D'n ooievaar is toch zo bots niemer t'grootste gevaor! Enen de zolder opstjèrten, die dan ook nog zijne poot gebroken èt, en benejen lidde dan eel allenug te draoien in da veeste grote bed! „Oe lomp zijj dan maor nie, docht'k in de passant bij mijn eigen, agge nondidju op diene leeftijd nog ne vent in ouw bed keu krij gen!" Ze zag aon mijn wezen dank nie zo eelveel meedroog van eur vergaol. „Echt oor Free, ne mens uitte prutsen elpen, da's toch nie meer as normaol?" „Da's zeker nichte, da's zeker da, ge doe gij daor 'n eelveel goed werk mee, alleen dagg'm mee tiene stijve poot zo oog de trappen op sleur, da verstaon'k nie eeh!" Daor aoi ze niet opgereked: Zo'n vraaog aoise totaol nie ver wacht. Ze begost wa te bleuzen, mee eure mond te trekken, toen zeese zacht: „Maor attij eel veel last èt, magtij wel 's benejen blijven n'n een kelen keer. De leste maonden ist vreed gewist; 't toe d'ost ele daogen eelveel zeer!" Zeeland Rond verschijnt elke zaterdag in de Zeeuwse editie van dagblad De Stem. Bijdragen deze week van Wil Verherbrugge, Rein van der Helm, Cees Maas en Camile Schelstraete. De redactie stelt reacties op prijs. Geen anonieme inzendingen, en niet op rijm. Voor tips, wetenswaardigheden, op- en/of aanmerkingen belt u: 01150 - 18924. U kunt ook schrijven naar Postbus 145, 4530 AC Terneuzen. de dokter. Die begreep het niet goed. Hij moest het nog even aanzien. Maar na een week stond hij weer bij de geneesheer op de stoep. De pijn werd bij het bui gen van de hand maar erger. Terug naar het ziekenhuis. Daar werden foto's genomen van het pijnijke lichaamsdeel. En wat bleek op de afbeelding Na de operatie had de chirurg in de pols gehecht en had daar zijn hechtnaald laten zitten. 'Slordigheidje' dus. Weet u ie mand die binnenkort naar het ziekenhuis moet voor een kleine ingreep (WV) DIE MAN uit Biervliet moest even naar het ziekenhuis om een bobbeltje bij zijn pols te la ten weghalen. Geen grote in greep dus. Hij liet zich dan ook niet op de kast jagen met allerlei fraaie doktersverhalen. Vergeten scharen in een buik of zo. De operatie was een makkie en de patiënt mocht naar huis. Het genezingsproces verliep vrij vlot. Op controle bij de dokter werd hem verzekerd dat alles goed was verlopen. Na ruim een week tijd begon de pols steeds meer zeer te doen. Terug naar

de Stem | 1995 | | pagina 25