1I6 eid! N Politie heeft nog geen oplossing Reinigingsheffing Oostburg gaat volgend jaar niet omhoog Opera Aïda, Urbanus én grote orkesten Vijftien jaar cel geëist voor moord op moeder TELEFONEREN Tm miiH ipfc IAATf POLITIE RAPPORT PLAATSELIJK NIEUWS SKI kijkt of beroepskracht menselijk en haalbaar is Sas adviseert Philippine hoe te handelen bij vinden van drngspuiten ZEELAND C3 i Oostburg - Het tarief voor de L„igingsheffing in Oostburg Jijat volgend jaar niet om- ,g. Wethouder A. Rosen- jl maakte dat gisteren be ul tijdens de vergadering ■(an de raadscommissie Fi nanciën. foor 24-uurs surveillances door twee agenten in binnenstad Terneuzen rote Zomertruuk 'P festival Sas van Gent Programma nieuwe seizoen Zuidlandtheater is rond: Snelheidscontroles Aanrijding Verkeersbord aan diggelen Banden lek Ongeval Diefstal Man bedreigd met vuurwapen Echtelieden na ruzie aangehouden Terneuzen Sas van Gent met een SIEMENS S3 GSM-telefoon ZATERDAG 3 JUNI 1995 zerk. In hel zal 's nachts •en gewerkt. ida -0221166 60-731-732 i r en Waterstoof I Rijkswaterstaat O Int 3 lijponze verslaggever jjjor onder andere een lager jjnbod van vuil in 19.94 is er een overschot van 350.000 gulden en doende hoefde de gemeente under stortkosten te betalen. AN DOEN. Stichting Ideële Reclame SIRE L. Wille (PvdA) pleit voor een verlaging van het tarief omdat het dekkingspercentage is geste gen van 85 naar 119 procent. Maar Rosendaal kan die verla ging niet garanderen. „Het over schot van 3,5 ton gaat terug in de reserve." Wille komt zijn voorstel omdat hij vindt dat de burger telkens weer te maken krijgt met belas tingverhogingen terwijl de ge meente een riante reserve heeft van 33 miljoen gulden. Daar naast vertoont de jaarrekening 1994 volgens hem een overschot van drie miljoen gulden. En ook dat gebruikt de gemeente om de reservepot te spekken. „De lasten voor de burgers en het bedrijfsleven gaan steeds meer en meer omhoog terwijl de gemeente aan de andere kant aan potten is. Het begint me te vervelen dat uit iedere jaarreke ning weer blijkt dat we geld overhebben." Ook D. Doeze-Ja- ger (WD) vindt dat de gemeente zeer voorzichtig om moet gaan met verhoging van allerlei tarie ven en belastingen in verband met die grote reserves. Wethouder Rosendaal ontkent niet dat de jaarrekening een overschot laat zien. „Maar dat is geen drie miljoen. Er gaat al vijf ton vanaf voor de Wet Voorzie ningen Gehandicapten. Daar naast kregen we vijf ton binnen aan bouw- en welstandsleges voor enkele grote projecten. Dat is slechts incidenteel. Het reste rende bedrag van 1,5 miljoen gulden stoppen we in de algeme ne reserve want ik weet anders niet hoe we die reserve moeten voeden. Ik wil niet zeggen dat we arm zijn maar we zijn zeker geen rijke gemeente." H. Lippens (CDA), A. Verhage (D66) en S. de Putter (D en T) zijn zeer tevreden over de jaarre kening en het overschot. „We moeten positief reageren op de rekeningoverschotten omdat ik geen andere manier weet om onze reservepositie te voeden," aldus Lippens. Verhage vindt het belangrijk dat de gemeente financiële ruimte heeft. „De gemeente heeft nogal wat schadeclaims op het bordje gekregen met betrekking tot on der andere de Veerhoek en van Brabantse varkensboeren." Brabantse varkensboeren heb ben een schadeclaim ingediend omdat het in hun ogen lang heeft geduurd alvorens de gemeente met de milieuvergunningen af kwam. Het is Rosendaal overi gens nog niet bekend hoe hoog die schadeclaims uitpakken om dat beide zaken nog in onder handeling zijn. Wat de Veerhoek betreft zei Rosendaal dat de rechter een minnelijke schikking heeft voorgesteld. Op de vraag van Wille wat de hoogte van die schikking is kon Rosendaal geen antwoord geven. /an onze verslaggever lerneuzen - De Zeeuws-Vlaamse politie heeft nog geen jplossing voor meer toezicht in de binnenstad van temeuzen. Hoofdinspecteur E. Kint kondigde die oplos- eerder deze week wel aan. (jut erkende toen dat de medio lecember gestarte 24-uurs sur- (tillances in het centrum van [emeuzen sedert half mei op een iagpitje staan. )at betekent niet dat de politie lelemaa! stil zit en er geen agen- meer lt den zijn in de bin- stad. Burgemeester R. Barbé itld dat de gemeenteraad en de ioze binnenstadbewoners op de itóieke tribune afgelopen don- fcidagavond ook nog eens na- imkkelijk voor. maart begon de Districts Jidersteunings Groep (DOG) lilde aanpak van illegale drug- aiden. De speciale politie-een- itidis tot nu toe in acht panden snengevallen. Er zijn 54 perso- [si in verband met drugs aange- miden, grote hoeveelheden ver kende middelen gevangen en van vuurwapens in beslag qiomen. leen lukt het de politie door jbrek aan mankracht sinds en- ïle weken niet meer om twee •enten praktisch het klokje in het probleemgebied, nar drugdealers en -gebruikers or veel overlast zorgen, rond laten lopen. ördinator binnenstad van de inspecteur C. van Boste en studeert al een week op een ig om de surveillances in Ie binnenstad weer te intensive- lm onze verslaggever Sluiskil - Het Sociaal Kultureel Initiatief (SKI) in Sluiskil «kijkt in de nabije toekomst of de aanstelling van een «roepskracht binnen de stichting wenselijk en haalbaar is. lat staat in de tweede beleids- van het SKI, die onlangs Kt licht heeft gezien. )e stichting is vier jaar geleden bet leven geroepen om de «fbaarheid van Sluiskil te be rderen door het organiseren uiteenlopende activiteiten sociaal-cultureel gebied, ndie vier jaar heeft SKI ontzet- end veel bereikt, vindt het be- b®, en staat de stichting nu op fit punt dat er aandacht moet 'in voor continuïteit in de acti- iteiten. Ook is het belangrijk, "d«s het bestuur, niet vast te nesten in al opgezette activitei- en en nieuwe dingen te op touw c zetten. Want 'bij diverse ach tten is de uitdaging verdwe en komt het nu aan op «sequent blijven doorgaan'. 'f gedachten gaan dan uit naar «filmclub of hobbyclub voor ren. Voor hem staat buiten kijf dat die aanpak zijn vruchten afwerpt. Dat is, aldus Van Bostelen, wel gebleken in de pe riode (half december vorig jaar tot half mei dit jaar) dat twee agenten vrijwel 24 uur aanwezig waren in het gebied. Het probleem bij het vinden van een oplossing voor het bezet tingsprobleem in het hart van Terneuzen is dat de politie niet constant kan blijven putten uit de mensen in de uniformdienst. Het Zeeuws-Vlaamse korps telt 119 'koppen'. Een deel daarvan is niet inzetbaar door ziekte of verlof. Acht politiemensen zijn vrijgemaakt voor het wijkagent schap in de Zeeuws-Vlaamse dorpen, het DOG-team bestaat uit zes dienders. Uiteraard moe ten er nog de nodige agenten overblijven om de reguliere diensten te draaien en het overi ge politiewerk te doen. Dat maakt garanderen van con stant politietoezicht in de bin nenstad van Terneuzen er niet eenvoudiger op. Het kost veel denkwerk om een uitweg te vin den en Van Bostelen werkt daar momenteel hard aan. Hij hoopt in de loop van volgende week zijn plan te presenteren aan het operationeel overleg van het Zeeuws-Vlaamse korps. in onze verslaggeefster as wn Gent - Veronica's Grote Wertruuk is dé attractie op lej vierde Schepentrekkersfesti- »Uat op 17 en 18 juni in Sas «Gent wordt gehouden, snuit een uitklapbaar podium ®orgt Veronica zaterdagmid- R juni op het Keizer Karel- 10 een show die tweeëneen- "ur duurt. Optredende ar- !I> zijn Marianne Weber, het en danstrio Mo'Yoy en af pelend De Deurzakkers of De venzangers. De show wordt esenteerd door Albert West nart de Graaff (of Hans Ver- al De Veronica-show in Sas «Gent wordt niet op de radio gezonden, dat gebeurt alleen penter, Zierikzee, Vaals en jf datzelfde Keizer Karelplein ®e zaterdag ook een rom- jnarkt en een verenigings- h Verder is er in de haven demonstratie met model- les en maken oud-Sassena- °nder leiding van een gids stadswandeling. Die wande- J'oert onder andere langs de L eraardse gangen en de haven jongeren, een dam- of schaak club voor jongeren en volwasse nen, en de organisatie van thea teroptredens voor allerlei leef tijdsgroepen. Verder denkt SKI aan de mogelijkheid om in eigen beheer opleidingen voor vrijwil ligers te geven, aan de oprichting van een meidenclub, en het aan bieden van activiteiten voor werklozen. In het beleidsplan maakt het bestuur ook melding van moge lijke uitbreiding van de soos- ruimte in welzijnscentrum 't Meulengat. Want jongerensoos De Rakbak is een doorslaand succes en zoekt naar mogelijkhe den om naast muziek meer te brengen. 'We zullen op de Rak- bak-avonden zelf meer activitei ten moeten organiseren'. Aan welke activiteiten de Sluis- kilse bevolking oren heeft, wil SKI aan de weet komen door om de drie jaar een enquête te hou den. Want om iets met succes te organiseren moet de stichting immers weten waar interesse voor is. The Blind Boys of Alabama FOTO GUUS DUBBELDAM Door Ronald Verstraten Terneuzen - „Trots Ik ben trots op het totaal-plaatje," zegt directeur Yo- landa Mergler diplomatiek. De omslag van de nieuwe brochure voor het sei zoen 1995/1996 verraadt haar voor keur: de opera Aïda van Verdi in oktober moet een van de hoogtepunten worden. „Daar verwacht ik inderdaad heel veel van, maar dat komt ook omdat ik een Aïda-liefhebber ben. De opera wordt ech ter vaak uitgevoerd als groot spektakel. Daardoor word je vlug afgeleid maar bij deze voorstelling is dat niet het geval want die is speciaal gemaakt voor middelgrote theaters. En het voordeel van het Zuid- land, in vergelijking met bijvoorbeeld Gent, is dat je er altijd met je neus bovenop zit. Van de opera, op 13 oktober door de Bulgaarse staatsopera Rousse, blijkt het maar een klein sprongetje naar de Golden Earring. Zo'n honderd fans stonden eerder dit jaar teleurgesteld buiten de poorten van het Zuidland, terwijl hun idolen bin nen een stampvolle zaal unplugged amu seerden. Reden voor Mergler om ze terug te halen, rekenend op weer een volle zaal. Veel toneel ook (Labij Croiset, Lanting, Romer en Groenestege, Vogel Laseur, Luca en Zuiderhoek). Maar veel te weinig gesubsidieerd toneel vindt Mergler. „Op één na, het Nationaal Toneel (Chin Chin) in februari 1996, hebben we geen enkel gesubsidieerd toneel. Dat is geen bewuste keus. Het hele gesubsideerde toneel heeft de neiging zich terug te trekken in de Randstad. Jammer vind ik want ze krij gen niet voor niets zoveel subsidie. En het gaat ten koste van het publiek omdat niet-gesubsideerde voorstellingen nu een maal een stuk duurder zijn." Uit het overvloedige toneelaanbod, waar tussen ook Sylvia Kristel zit als comedien ne, wil Mergler er één naam uitlichten: De Gebroeders Flint met de voorstelling 'Jon gens waren we' in november. De voorstel ling is gebaseerd op het gehele oeuvre van Nescio, schrijver van Titaantjes en De Uitvreter. De 'Nacht van'-formule blijkt in het Zuid- land goed te werken. Er zijn er drie in het komende seizoen: de Nacht van de poëzie in oktober, de Night of the Jazz in novem ber en de Night of the gypsies in december. De jazznacht werd vorig jaar nog gecombi neerd met blues, maar die combinatie bleek wat minder gelukkig, reden voor terugkeer naar het enkelvoudig genre. Het Greetje Kauffeld Trio staat alvast op het programma (met saxofonist Jan Menu). Top of the bill zijn The Blind Boys of Alabama, die worden beschouwd als de oudste vertegenwoordigers van de Afro- American gospel. De poëten zijn nog niet bekend en de zigeunermuziek wordt ge maakt door onder anderen Tata Mirando. Bij de cabaretiers, die dit jaar naar Ter neuzen komen, staan verschillende grote namen: Van 't Hek, Kaandorp, Dorresteijn, Purper en Haenen. Urbanus komt in ja nuari twee keer met zijn nieuwe voorstel ling. Liefhebbers van klassieke muziek komen aan hun trekken met grote ensembles, waaronder II Fondamenta, maar er komen ook twee grote orkesten. Het Litouws Staats Symfonie Orkest speelt in december werken van Mozart en Tsjaikovsky en het Zeeuws orkest verzorgt een concert in de Triniteitskerk in maart. Opvallende namen zijn verder die van de Wiener Sangerknaben (oktober) en die van pianovirtuoos Wibi Soerjadi (mei). Er staan drie operettes op het programma, waaronder Wiener Blut door de Staatsope- rette van Wroclaw (april). De Open Haard concerten in Porgy Bess, die zich in een toenemende belangstelling mogen verheu gen, beginnen weer in november, met on der andere Laurens van Rooyen als gast. Pop en lichte muziek worden vertegen woordigd door onder anderen Fay Lovsky met La Bande Dessinée, Flairck en Mela- nie. Bij de familie- en kindervoorstellingen staan de van Frank Groothof, Joost Prin sen, Hakim en Opus One. De laatste ver zorgt de balletvoorstelling Peter Pan. Het is een van de acht dansvoorstellingen in het komend seizoen. Het Zuidland is afge stapt van kleine, experimentele voorstel lingen, omdat daar te weinig belangstel ling voor was. Daarom nu louter bekende namen en voorstellingen, zoals De Note- kraker door het Ballet van het Zuiden en Introdans. Alles bij elkaar staan er ruim honderd voorstellingen op het programma, evenveel als in het afgelopen seizoen. Met ruim 22.000 bezoekers zat het Zuidland op na genoeg hetzelfde aantal als in het seizoen ervoor. „Een bezetting van vijftig procent. Niet slecht, ook omdat we iets minder voorstellingen hadden dan het jaar daar voor," vindt Mergler. De verkoop van abonnementen begint op 12 juni. De losse kaartverkoop op 4 oktober. °ffl 16.30 uur de demon- 1 schepentrekken begint. Van onze correspondente Middelburg - Is de 62-jarige Middelburgse mevrouw Roe-. giers op 19 februari het slachtoffer geworden van twee huurmoordenaars of werd zij om het leven ge bracht door haar eigen zoon (de 33-jarige Eddie) en zijn 38-jarige medeplichtige Henk R. Deze vraag stond centraal tij dens de behandeling van de zaak gisteren voor de meervoudige strafkamer in Middelburg. Offi cier van justitie mr. Groen kwam er niet helemaal uit. Wel kwam hij tenslotte tot de conclusie dat, los van de vraag of er nog ande ren betrokken waren bij de koel bloedige moord, het aandeel van de beide verdachten in ieder ge val gericht was op het ombren gen van de vrouw, wier stoffelijk overschot nauwelijks een dag la ter in het kanaal bij Riliand Bath werd gevonden. Voor de moord op zijn moeder eiste de officier tegen Eddie R. een gevangenisstraf van vijftien jaar, terwijl zijn medeplichtige volgens Groen twaalf jaar achter de tralies moet. In de bomvolle rechtzaal ontrol de zich het drama waarvan de kiem werd gelegd in oktober '92, toen Roegiers sr., eigenaar van het bloeiende gelijknamige glas- bedrijf in Middelburg plotseling overleed. Vanaf dat moment voerden moeder en zoon R. de directie, waarbij de zoon vooral belast werd met de dagelijkse leiding en het beheer over de kas. Eddie R. stortte zich vol overga ve op zijn taken en vooral op de inhoud van de kas. Met royale hand strooide junior met het geld dat hij zakelijk vooral be steedde aan het binnenhalen van zwartwerkers en privé aan dure snoepreisjes naar het buitenland. Eind '94 berekende de accoun tant dat er minstens honderd duizend gulden meer was be steed dan de inkomsten konden rechtvaardigen waarop Eddie ter verantwoording werd geroepen. „Alle zwartwerkers en nietsnut ten de deur uit en geen snoep reisjes meer naar Thailand." zo beslistte de moeder. Maar op nieuw vertrok de jonge directeur naar het Verre Oosten, waar hij onder meer een viseum regelde voor een van zijn exotische vriendinnetjes. Een en ander tot groot ongenoegen van zijn moe der die hem daarop bij terugkeer in januari min of meer onder curatele stelde. Een van haar idochters kreeg tot taak de kas in de gaten te houden en met name het bestedingspatroon van haar broer. Voor Eddie R. was dit het sein om tot handelen over te gaan. Volgens de getuigen zou hij eer der al gezocht hebben naar 'ie mand' om zijn moeder 'een lesje' te leren of desnoods uit de weg te ruimen. En tenslotte benader de hij Henk R., een van de zwartwerkers binnen het bedrijf. Volgens deze verdachte kreeg hij van zijn baas de opdracht een huurmoordenaar te zoeken, en in eerste instantie lukte hem dat ook. Maar beide potentiële kan didaten trokken zich op het laat ste moment terug, waarop Eddie R. gezegd zou hebben dat hij dan zelf wel voor een paar mensen zou zorgen die de klus moesten klaren. Eddie R. besloot tenslotte dat 'het' op 19 februari moest gebeu ren, en die zondag kreeg Henk R. opdracht twee 'buitenlanders' rond te rijden en af te zetten bij de ingang van het Middelburgse bedrijf. De zoon nodigde vervol gens zijn moeder uit voor een etentje, waarop ook hij in de loop van de avond nog even 'een bezoek' bracht aan de zaak, sa men met zijn moeder. Eddie R. verscheen even later Hulst - De politie heeft bij twee in Hulst gehouden snel heidscontroles, donderdag middag en gistermorgen op respectievelijk de Absdaalse- en Tivoliweg, 56 weggebrui kers bekeurd wegens het over treden van de maximum snel heid van 50 kilometer per uur. Gecontroleerd werden 1437 voertuigen met als hoogst ge meten snelheid 98 kilometer per uur. Sluiskil - Bij een verkeerson geval op de kruising Baljuw- laan/Groenoord te Sluiskil werden gistermorgen om streeks half acht twee perso nenauto's beschadigd. Nie mand raakte gewond. Het on geval gebeurde doordat een 32-jarige automobiliste uit Sluikil geen voorrang verleen de aan een personenauto be stuurd door een 38-jarige man uit haar woonplaats. Oostburg - Een bord boven een oversteekplaats voor voet gangers aan de Nieuwstraat werd aan diggelen gereden, vermoedelijk door een vracht auto. De bestuurder daarvan is in elk geval doorgereden. De schade voor Rijkswaterstaat is 3500 gulden. Sluis - Van een auto, die in de Klokstraat stond, werden alle vier de banden lekgestoken. Terneuzen - Op het verkeer splein aan de Guid Gezel- lestraat in Terneuzen zijn gis termorgen bij een verkeerson geval twee personenauto's be schadigd. Een vanuit de Trac- taatweg naderende 26-jarige automobilist uit Axel verleen de geen voorrang aan een 39-jarige Terneuzenaar die met zijn auto over het ver keersplein reed. Walsoorden - Uit de boot van een 49-jarige man uit Wals oorden werden zeven werp hengels, een bijbehorende mo len en ander gereedschap ge stolen. Oost-Souburg - Een 28-jarige man uit Vlissingen is donder dagavond om onbekende re den door enkele mannen met een vuurwapen bedreigd. Daarbij zijn volgens de politie waarschijnlijk enkele schoten gelost, waarbij overigens nie mand letsel opliep. De Vlissin- ger ontliep een verdere con frontatie met zijn belagers door te vluchten. Oost-Souburg - De politie heeft gisteren een 25-jarige vrouw uit Oost-Souburg en een 28-jarige man uit Vlissin gen aangehouden en achter slot en grendel gezet. Beide ex-echteleiden hadden elkaar die morgen omstreeks half zes ontmoet in de Oosterscheldes- traat te Oost-Souburg en kre gen ruzie. Bij het over en weer bedreigen van elkaar werd ook gebruik gemaakt van een vuurwapen, dat door de poli tie in beslag is genomen. EXPO - Vandaag wordt om 14.00 uur in De Bomvrije een expositie geopend van kunste naar Sager Alqatil. Tot 1 juli zijn schilderijen en tekeningen te zien die in het teken staan van de titel van de tentoon stelling 'Van getto tot getto'. ZWEMBAD - Het zwembad is dinsdag 6 juni de gehele dag gesloten in verband met de komst van staatssecretaris Terpstra. Zij verricht rond 19.00 uur de officiële opening van het gerenoveerde Sasse zwemcomplex. De opening wordt opgeluisterd door De Vereenigde Vrienden, De Bruinvis en No Limits. Zwem mers kunnen er niet terecht vanwege extra sehoonmaak- werkzaamheden. Van onze verslaggeefster Sas van Gent - Inwoners van Philippine hebben gisteren een brief van de gemeente Sas van Gent gekregen met informatie over hoe te handelen als ze spuiten vinden. De gemeente stuurde die brief naar aanleiding van een handte keningenactie die drie veront ruste moeders hielden nadat er gebruikte injectienaalden van heroïneverslaafden waren ge vonden. De bewoners van de Ankerhof, Bastion-, Markiezen-, Eiland-, Castillie- en Havenpoortstraat wordt op het hart gedrukt hun kinderen goed voor te lichten over de gevaren van de spuiten. „Vooral kinderen zijn een risico groep. Zij vinden naalden en spuiten erg interessant, het ziet eruit als speelgoed waarmee je doktertje speelt. Ze moeten ze zelf nooit oppakken, maar alleen aan ouders of leerkrachten door geven waar ze liggen." Zij moeten de spuiten uitslui tend opruimen als ze stevige tuinhandschoenen aan hebben, adviseert de gemeente, die op haar beurt advies heeft ingewon nen bij het Zeeuws Centrum voor Alcohol en Drugs. Ook kun nen ze een knijper gebruiken om het ding op te pakken. Vervol gens kan de spuit, liefst opge borgen in een ijzeren blikje, in geleverd worden bij dokter Nee- teson die een speciale spuiten box heeft staan. Spuiten kunnen ook in de che- mobox gelegd worden, maar dat moet dan wel duidelijk kenbaar gemaakt worden aan de buiten kant. Bovendien moeten de spui ten deugdelijk ingepakt worden voor ze in de chemobox gestopt worden. Mensen die de spuiten niet zelf durven opruimen, kun nen altijd nog de gemeentelijke reinigingsdienst bellen. (ADVERTENTIE) tegen zijn gewoonte in bij een kennis om daar naar het voet ballen te kijken. Henk R. zou volgens eigen zeggen de 'buiten landers' in de auto van de moe der naar Antwerpen zijn ge volgd, waar hij de auto moest achterlaten en de moeder werd de volgende dag met dichtge plakte neus en mond gevonden in het kanaal, waar zij de avond ervoor moest zijn ingegooid. Eddie R. ontkende iedere be trokkenheid bij de moord, die hij zijn maat in de schoenen schoof. Henk R. bleef vanaf het begin consequent bij zijn versie van de gebeurtenissen en officier van justitie mr. Groen concludeerde dat tenslotte wel nooit duidelijk zal worden wie precies welke rol heeft gespeeld in het drame dat de 62-jarige vrouw die avond fataal werd. De rechtbank neemt veertien da gen de tijd om tot een oordeel en vonnis te komen. tlENZElOOS bereikbaar in heel Europa een begrip in service en de elektronica van morgen- Oranjestraat 5 - Telefoon 01155 - 62710

de Stem | 1995 | | pagina 23