Spionnen-archief blijkt vernietigd erdam Kamptoen Kaatsheuvel Verdeeldheid van ministers brengt mestbeleid in gevaar Staatsloterij eist miljoenen van de staat Enorme drukte bij hardrock-festival esrelFd J dat ustitie gaat ongeluk met trein onderzoeken niet horen wil Meer open-hartoperaties BINNENLAND DEN [erdwijning van stukken gebeurde in strijd met de wet, parlement werd niet ingelicht COMMENTAAR No or tl wij kse lama besmet met open tbc 'Onderwijs moet samenwerken over grens heen' <y v? BINNENLAND KORT CD-raadslid naar de cel voor drughandel Weer hoog water in de Rijn verwacht Kwart kinderen heeft schrijfproblemen Nu ook ruzie bij Ouderenunie 55+ Kom bij Keuken Kampioen Kaatsheuvel in de showroom verdwalen en kies de keuken van uw dromen. Nergens zoveel keukens, nergens zo'n service! 200keukens onder één dakl Amerikastraat 14, Kaatsheuvel, Industrieterrein de Kets, Geopend van maandag tot en met zaterdag. Vrijdag koopavond. I"ERDAG 3 JUNI 1995 jSTEM ekeod wordtin von de ,i(lZe redactie binnenland ig - De Stichting Ex- jjtie Nederlandse Staats- Jjj (SENS) eist 38 miljoen j van de staat. Dit om- fje het Rijk niet heeft wil- |,pdraaien voor het echec J je Hippo Toto, een onder- jyan SENS. Miter heeft Hippo Toto in- |(ls verboden het spel Derby Us markt te brengen. De op- {St daarvan was bestemd Stichting Nederlandse en Rensport (SND). De Staatsloterij wil het contract met SND zo snel mogelijk opzeggen, maar de verplichtingen aan de draf- en rensport lopen nog door tot 31 december 1997. Dat kost de Staatsloterij circa 14 miljoen gul den per jaar, waar over bijvoor beeld 1993 slechts een batig saldo van 7 miljoen tegenover stond. SENS eist dat de staat het verlies dekt. In zijn gisteren gepublicer- de 'boedelbeschrijving' spreekt de nieuwe raad van commissaris sen van SENS van 'onvoorziene omstandigheden'. De nieuwe commissarissen nemen geen ver- antoordelijkheid voor de toe stand waarin zij de Staatsloterij hebben aangetroffen, na het op stappen van achtereenvolgens di recteur Van Gastel en de oude raad van commissarissen. Daarin hadden topfiguren als oud-be stuursvoorzitter van de KLM Or- landini en oud-CNV-voorzitter Hofstede zitting. De bewindslieden van Financiën nemen nog geen standpunt in over de claims van de nieuwe lei ding van de Staatsloterij, waar inmiddels ex-voorzitter van de Rekenkamer Kordes de scepter zwaait. Een vernietigend rapport van zijn opvolger Koning gaf de aanzet voor het vertrek van de oude leiding van SENS. Inmiddels staat vast dat de Staatsloterij af wil van tenminste twee contracten die ex-directeur Van Gastel heeft afgesloten. Die contracten staan bol van de per soonlijke belangenverstrengeling van de oud-directeur, zo blijkt uit het rapport van de Rekenka mer. Verder gaat het ook niet erg goed met de Staatsloterij. De om zet (staatsloten, jackpot, Europe se loterij en oudejaarsloterij) is gedaald van 804 miljoen in 1993 tot 778 miljoen vorig jaar. „De achtergronden hiervan zijn duidelijk," melden de nieuwe commissarissen. De Staatsloterij-top wil nu het toekomstperspectief verbeteren door nieuwe afspraken met Fi nanciën en dus de politiek. Er moeten nieuwe produkten in de markt worden gezet, zonder het 'politieke gezeur', waarover de oude raad van commissarissen zich zo beklaagde. De staat moet over de brug komen met een ver goeding voor de verliezen op Hip- po Toto. Verder wil SENS het hebben over een aanpassing van de afdracht aan de schatkist. Dat ligt uiteraard gevoelig. icftt vun de Otympiscfie oopt te krijgen over het lot vanl FOTO DE STEM/JOHAN VAN Gl| de foto op het opsporingsberil maar die krullen kwamen di, een permanent. In werkelijkhi had ze heel stijl haar. De politie gaat er vanuit Germa slachtoffer is van (anp) - Het archief van de vorig jaar opgeheven In- jngendienst Buitenland (IDB) is voor een belangrijk deel jiietigd. Dit is in strijd met de archiefwet. jer Kok heeft op 16 mei in joord op vragen uit de Twee- famer geschréven dat 'geko- 3 om de belangen van staats lid te laten prevaleren', brief is pas gisteren boven >r gekomen. Bij de vernieti- van de IDB-archieven heeft misdrijf. Dat het meisje, ze z #ring het parlement niet te- nu een jonge vrouw van der Ifflingelicht. zijn, nog in politie uit. samenbindend zijn ook de ha' en de Nieuwe Maas. Het emotionele 'Mokum is stnMtetreeks onder de eerste mi- ons Mokum niet meer' waat te. Oud-premier Lubbers het referendum in Amsterdi sü de dienst opgeheven nadat struikelde, zoiets werkt ook Rotterdam. De tegenstand' luimeester in opspraak hadden hebben net als in de hoofdst kcht. Onderdelen van de IDB tekenaar Opland een pakke ^overgeheveld naar de BVD. logo laten maken: een uitei spattend Zadkine-beeld. leven is sluit] lSltionale Ombudsman heeft Macht in behandeling van wetenschappers die histo- si onderzoek verrichten naar j»erk van de opgedoekte ge- je dienst. Zij beschuldigen ministerie van Algemene ja van 'tegenwerking en leu- ss'. Volgens hen hield AZ vol ithet archief nog volledig in- rtwas. De algemene rijksarchi- B heeft inmiddels ook een on- ingesteld. [fnene Zaken is het departe- «I van de premier. De IDB viel in 1992 hun baas legering heeft de kamer te es een lijst voorgelegd van Manuel Kneepkens: „Ik denk i U-dossiers die zij nog wil ver- het 'nee' in Rotterdam net i feigen. Zij stelt voor om 20 pro verpletterend zal zijn dan f ilvan dit spionage-archief uit Amsterdam, of nog meer. Hoi arisch belang' te bewaren. uit 20 procent voor en cent tegen. Ik .merk het straat. De burgers arrogante regentendom kaakslag geven." om 300 meter archief met gegevens over dui- willen personen. lier Kok schrijft de kamer ithet IDB-archief uit drie delen De jurist en literator vindt 1 stond. Twee hiervan zijn ver- 'dom' dat de bestuurders 1 ietigd. Het betreft alle rappor- grootstedelijke-wille» weggooi die de dienst opstelde voor en 'terug naar het dorp' gai alen; het ministerie van Bui- I het Ianp i m Jvan Inte paar feren Ible- pde- |eeld de |t de tot leer re- fterk „In andere grote wereldsted snappen ze daar niks van, dat een grote sterke stad, de groot havenstad van de wereld, organisch gegroeid is, in stukk hakt. En dat in een tijd eenwording. „Rotterdam was, na de nawei van de oorlog, juist weer orde. Er is weer een hart, groeit weer cultuur. En op z< moment gaan ze dat bestuurl opdelen. Laat ze liever een sti ke Randstad Holland vormi met de steden daar ongedeeld i 81 justitieel onderzoek staat los met behoud van de deelgemee inliet onderzoek van de Neder- ten van nu." Het referendi «ise Spoorwegen en de ar- kost 2,4 miljoen gulden. De ki ftinspectie naar de toedracht «mond (anp) De officier van justitie in Roermond heeft ts gerechtelijk onderzoek gelast naar het treinongeluk bij look, waarbij woensdag drie baanwerkers werden doodgere- ten van de vorming van stadsprovincie stegen van 1 lof er strafbare feiten zijn ge- naar dik 500 miljoen of mei Sgden of de NS daarvoor aan- Maar volgens Kombrink zalprakelijk kunnen worden ge- nieuwe bestuur na vijf jaar ju geld opleveren. 'De bestuurders moeten met hl staat uit gewone politiemensen poten van onze stad afblijve ifflkele leden van de spoorweg roepen de tegenstanders van deling. Rotterdam opheffi 'Ech nie! van bestuur van de NS ft gisteren toestemming ver baan het personeel om dins- twaalf uur het treinver- Urden pon- aan Ne- staat tieke partijen structureel te sponso ren. Het is nuchter genoeg om te beseffen dat het verbinden de bedrijfsnaam aan een be paalde politieke partij geen."°' rantie vormt voor het van invloed op het doen laten van die partij en dus het mee-bepalen van machtsverhoudingen in politie Nederland. Bovendien ziet het bedrijfs'eve ook heel wel de andere kant va de medaille, namelijk dat naam van een bedrijf dat zi® structureel bindt aan een pan ook geschaad kan worden, a die partij door haar optreden dan niet tijdelijk bij de ki®6. in discrediet raakt. Maar overigens zou het welbegrep eigenbelang partijen er moeten brengen hun onafha kelijkheid niet op het spel zetten door grootscheeps 111 sponsors in zee te gaan- nlandse Zaken bijvoorbeeld, ik de documenten van de BVD, de Militaire Inlichtingendienst en van buitenlandse spionage diensten zijn door de papiersnip peraar gegaan. De gegevens van en over de personen van wie de Nederlandse spionnen in het bui tenland sinds de Tweede Wereld oorlog gebruikmaakten, zijn vol gens Kok 'voor zover waarneem baar' wel intact gebleven. Vuile was De Inlichtingendienst Buiten land was tot drie jaar geleden een nagenoeg onbekend spionnen- clubje dat opereerde vanuit een villacomplex in Wassenaar. In '92 echter hingen twee agenten de vuile was buiten. Zij stapten naar de rechter omdat IDB-hoofd Meulmeester hen op een spiona- gemissie naar Bagdad en Teheran wilde sturen. Volgens de twee stond dat gelijk aan zelfmoord. De opdracht zou een wraakmaat- regel zijn voor de beschuldiging van het duo dat Meulmeester geld van de geheime begroting achterover had gedrukt. Ook zou hij de privételefoons van zijn mensen laten afluisteren. Kort na die rel besloot Lubbers tot opheffing van de dienst. De officiële reden luidde dat de nieuwe politieke situatie in Oost- Europa het bestaan van een aparte buitenlandse inlichtin gendienst niet langer rechtvaar digde. Hij erkende bovendien dat de be trouwbaarheid van de IDB ern stig was aangetast. Over de operaties van het selecte groepje spionnen is weinig be kend. Vaststaat wel dat de IDB minstens twee keer zonder succes heeft geprobeerd om couppleger Bouterse uit Suriname weg te krijgen: «het ongeval. Justitie wil we- '(1 onderzoeksteam van justitie keer voor een minuut stil te leg gen uit piëteit met de omgeko men collega's. De ondernemingsraad van het bedrijfsonderdeel waar de drie slachtoffers werkten en de geza menlijke vakbonden vinden dat niet genoeg. Ze hebben het baanpersoneel op geroepen om dinsdagochtend van 10 tot 11 uur het werk neer te leg gen. Verder vragen ze van de machi nisten om om 10 uur hun hoorn een minuut te laten gaan, als pro test tegen het uitblijven van goe de veiligheidsmaatregelen. Noordwijk (anp) - Bij een la ma van een dierenweide in Noordwijk is open tbc ont dekt. Het beest overleed twee weken geleden. Twee geiten die ook zijn besmet, worden afgemaakt. De lama had een vorm van tbc die ook voor mensen zeer be smettelijk is. Dat is gecon stateerd in het Laborato rium van de Volksgezond heid in Leeuwarden. De omwonenden zijn ge waarschuwd en kunnen via een speciaal GGD-telefoon- nummer informatie krijgen. Omdat er minimaal twee maanden zit tussen de be smetting en het uitbreken van de ziekte, is het nog on duidelijk of mensen zijn be smet. Het is zeer uitzonder lijk dat een lama open tbc heeft. Enige weken voor het over lijden van de lama was in het park ook al een exemplaar dood aangetroffen. Omdat bij dit dier geen vermoeden van besmettimg bestond, verrichtte het Rijksinstituut voor de Volksgezondheid en Milieuhygiëne (RIVM) geen onderzoek. Een bezoeker van het hardrock-festival Dynamo Open Air op vliegbasis Eindhoven geniet van de zon op het tijdelijke kampeer terrein voor de hardrock-fans. Het festival dat tot zondag duurt, trekt naar verwachting van de organisatoren ruim 100.000 bezoe kers, onder wie veel Duitsers. Gisteravond waren er al 60.000 ge arriveerd en het kampeerterrein was bomvol. De organisatie stelde daarom nog een paar plaatsen open waar bezoekers mogen kampe ren. Rond Eindhoven ontstonden gisteravond grote verkeerspro blemen. Op de autosnelweqen stonden kilometers lanqe files. FOTO ANP Den Haag (anp) - De komende jaren kunnen er per jaar 650 meer open-hartoperaties worden uitgevoerd. Minister Borst (Volksgezondheid) stelt hiervoor extra geld beschikbaar. De minister hoopt zo te vermij den dat mensen langer dan drie maanden op een wachtlijst voor een open-hartoperatie moeten staan. De minister heeft dit giste ren meegedeeld aan het Lande lijk Platform Hartehirurgie Ne derland. De Nederlandse Hart stichting reageert verheugd. Jaarlijks worden er ongeveer 14.000 open-hartoperaties uitge voerd. Borst heeft voor de 650 ex tra operaties ongeveer 16 miljoen beschikbaar gesteld. De wachtlijsten lopen volgens de Nederlandse Hartstichting op. Eind april stonden 2244 mensen op de wachtlijst. Ruim 1000 van hen stonden er al langer dan twee maanden op. 658 patiënten wachtten al langer dan drie maanden. De Gezondheidsraad heeft in een advies gesteld dat zes weken een verantwoorde wacht tijd is. „We hopen dat aan het eind van het jaar het niet meer voorkomt dat mensen langer dan drie maanden moeten wachten op een open-hartoperatie. Het moet mo gelijk zijn. De 650 extra operaties leveren volgens ons geen maxi male wachttijd van zes weken op. Daarvoor moet meer gebeuren, maar is het een hele goede zaak dat de wachttijden nu naar bene den kunnen," zegt G. Jambroes, directeur van de Nederlandse Hartstichting. De minister stelt wel voorwaar den aan de uitbreiding. De zie kenhuizen moeten een landelijke coördinatie van wachtlijsten in voeren. Op het moment verschilt de wachttijd sterk per ziekenhuis. In sommige instellingen zijn pa tiënten binnen een paar weken aan de beurt, in andere moeten zij soms een half jaar of een jaar wachten. Zeer urgente patiënten worden wel meteen geholpen. Maastricht - De vijf onderwijs ministers van Nederland, Vlaan deren, Bremen, Noordrijnland- Westfalen en Nedersaksen willen dat de hogescholen en universi teiten in de grensregio's intensie ver met elkaar samenwerken. Mi nister Ritzen ondertekent van middag in Maastricht met zijn vier collega's een oproep in deze zin aan alle instellingen. Daarmee willen ze een aanzet ge ven tot een regionaal 'open hoger onderwijsstelsel' waarin studen ten en wetenschappers zonder hindernissen kunnen studeren en werken aan een van de instellin gen in de grensoverschrijdende regio. In de toekomst zou een dergelijke samenwerking ook kunnen leiden tot afspraken over verplaatsing van studies over de grens heen van de ene instelling naar de andere. Zo kan ook het beschikbare geld efficiënter wor den aangewend. ZATERDAG 3 JUNI 1995 Natuurlijk, het is onvermijdelijk dat in dit landje het Engels steeds verder oprukt. Het Nederlands wordt door de trendsetters ontoereikend geacht en onze cul tuur is in hun ogen te onbeduidend om het anachronis me van een spreektaal te rechtvaardigen. Tot voor kort dacht ik dat die lichtzinnigheid alleen maar opgang deed in kringen van hamburger-, cola- en spijkerbroekverkopers en de leeghoofden van Veronica, maar ze blijkt ook al doorgedrongen in de hoge kringen waar je Kunst en Cultuur met hoofdletters schrijft. 'See you at Chassé', staat er op de reclame-uitingen die de nieuwe Bredase schouwburg naar buiten brengt. De miljoenen verslindende molensteen om de nek van elke Bredase burger vindt het nodig om in het Engels zijn toekomstige gasten toe te spreken. Wat een armoe. Als je bij de start van zo'n prestigieuze ballentent niets beter weet te verzinnen dan wat golfpla ten-Engels dan diskwalificeer je jezelf al bij voorbaat. 'See you at Chassé', het zou te stompzinnig voor woor den zijn als er niet iemand was die voor het bedenken van deze fantastische slogan nog geld krijgt ook. In de algehele gekte om dat provinciale toneelzaaltje toch vooral maar aan het draaien te krijgen is zelfs de groot ste idioterie niet uitgesloten. 'See you at Chassé', het schijnt dat het publiek in de Bus sel in Oosterhout na elke voorstelling scandeert: 'Chassé, Chassé, who the fuck is Chassé?!" MERIJN Arnhem - Het Arnhemse raadslid H. Selhorst (Centrum-Demo craten) is gisteren door het Arnhemse gerechtshof wegens handel in heroïne en cocaïne tot zes maanden gevangenisstraf veroor deeld. De straf is conform de eis van de procureur-generaal. Sel horst, die op zijn bromfiets drugs afleverde, was eerder door de Arnhemse politierechter veroordeeld, maar hij ging in hoger be roep omdat hij zei onschuldig te zijn. Tijdens het hoger beroep trokken twee drugverslaafden hun ont lastende verklaringen in. Zij gaven toe gelogen te hebben om Sel horst te helpen. Hen staat waarschijnlijk een proces wegens meineed te wachten. Onderzocht wordt Selhorst de meineden heeft uitgelokt; in dat geval wordt hij ook daarvoor vervolgd. Den Haag - Rijkswaterstaat verwacht dat het waterniveau in de Rijn bij Lobith de komende dagen stijgt tot circa 13 meter boven NAP. Hierdoor zal een groot aantal uiterwaarden onderlopen. De hogere waterstand is een gevolg van het slechte weer in Zwitser land en Zuid-Duitsland in de afgelopen periode. Het hoogste punt wordt waarschijnlijk dinsdag bereikt. Er is geen gevaar voor dijkdoorbraken. Verkeer en Waterstaat wil wèl waarschuwen voor kamperen of andere vormen van recreatie in de uiterwaar den. Nijmegen - Bijna een kwart van de kinderen op de basisschool heeft moeite met schrijven. De schrijfproblemen hebben vaak te maken met stoornissen in de fijne motoriek. Met fysiotherapeu- tische behandeling zijn veel van deze kinderen geholpen. Na twaalf behandelingen schrijft de meesten beter. Dat blijkt uit een promotie-onderzoek van de Nijmeegse onder wijskundige drs. B. Smits. Leerkrachten zijn in staat vrij nauw keurig te signaleren welke kinderen kampen met schrijfproble men. Maar vaak wijten ze dit ten onrechte aan slordigheid. Bij de meeste kinderen verloopt echter de aansturing van de spiertjes in de vingers niet geheel gladjes. Door oefeningen kunnen ze leren hiermee om te gaan, aldus Smits. Holten - Het bestuur van de Ouderenunie 55+ bespreekt op 12 ju ni de positie van D. Schakelaar uit Holten, één van de oprichters en oud-secretaris van deze politieke partij. Op dit moment verte genwoordigt de Holtenaar de unie in Provinciale Staten van Overijssel. Schakelaar is volgens landelijk penningmeester A. van Royen van de Ouderenunie 55+ te ver gegaan door unie-statenleden in ande re provincies over te halen op Batenburg van het Algemeen Oude ren Verbond te stemmen bij de verkiezing voor de Eerste Kamer. Dat heeft de unie haar senaatszetel gekost. Van Royen neemt, het Schakelaar ook kwalijk dat hij het intiatief heeft genomen voor een nieuwe ouderenpartij, naast het AOV en de Ouderenunie 55+. Achtergrond van Schakelaars handelen zou zijn onvrede zijn over het feit dat hij geen lid van het landelijk be stuur meer mag zijn. ADVERTENTIE ASIELZOEKERSPROBLEEM is n taaie materie. Maatregelen Pen in de praktijk van alledag vaak anders uit te pakken dan bë- «makers zich ten doel stellen. Een snelle afwerking van asiel vragen en strengere controle garanderen bijvoorbeeld niet dat uitgeprocedeerde asielzoekers ook daadwerkelijk over de 'is gezet kunnen worden. geval van de Vietnamese asielzoekers is een bewijs van de «rbarstigheid van de kwestie. De vreemdelingenrechtbank in '"Haag heeft geoordeeld dat een Vietnamese asielzoeker een «Ijsvergunning moet krijgen omdat hij al langer dan drie jaar Nederland is. Een uitspraak die gevolgen kan hebben voor nog -S300 Vietnamezen die binnenkort het land uit zouden moeten, 'opmerkelijke is dat de Nederlandse overheid niet echt veel kan «den venveten. De Vietnamezen werden eerst geweigerd door wnoslowakije. Onderhandelingen met Vietnam over terugkeer «den ook maar voort. Met als resultaat dat Nederland met een :™ekkende uitspraak van de rechter wordt geconfronteerd, ^etnamezen zijn niet de enigen die door Nederland niet naar rand van herkomst kunnen worden teruggestuurd. Het pro- ra zo groot dat besloten is in Ter Apel een verwijderingscen- JJte openen. Dat zal worden bewoond door afgewezen asiel- jers die niet over identiteitspapieren beschikken of niet door ,e|gen land worden teruggenomen. 'seen maatregel in de categorie 'dweilen met de kraan open', "neer de betreffende landen blijven weigeren mee te werken jra terugkeer van hun landgenoten, dan zal het niet lang duren ij,ean tweede verwijderingscentrum moet worden geopend, «abinet ziet dit ook in en heeft aangekondigd de weigerachtige ?n or|der druk te gaan zetten. ."raid, maar juist besluit. Nederland bevindt zich nog steeds in f Van de donorlanden. De ministers van Buitenlandse Zaken "tw'kkelingssamenwerking hebben de drukmiddelen in huis manden op hun plichten te wijzen. Blijven ze hardnekking, dan maatregelen onvermijdelijk. Wie niet horen wil, moet voelen. Van onze Haagse redactie Den Haag - De ministers Van Aartsen (Landbouw) en De Boer (Milieu) zijn verdeeld over het mestbeleid tot het jaar 2000. De Boer wil minder bemesting op landbouwgron den toestaan dan Van Aart sen. Door de onenigheid komt de aangekondigde gezamen lijke mestnota niet meer voor de zomer naar de Tweede Ka mer. Volgens welingelichte bronnen in Den Haag is er sprake van een patstelling over hoeveel minera len er naar de bodem mogen uit spoelen in het jaar 2000, als er sprake moet zijn van 'evenwicht- sbemesting'. Er mogen dan niet meer meststoffen op het land worden gebracht dan de planten kunnen opnemen. Te veel mest vervuilt de bodem met onder meer fosfaten en stik stof, maar maakt tegelijkertijd dat planten beter groeien. Als' agrariërs zo'n 'overdosis' niet meer op het land mogen uitrij den, lopen de oogsten sterk terug. Daarom wil de overheid toch een zeker overschot aan mest toela ten. Er wordt al jaren gepraat over een maximum, dat het mi lieu niet al te zeer beschadigt: de verliesnormen. Minister De Boer wil die verlies normen het liefst beperken tot 20 a 25 kilo per hectare, maar zou bereid zijn om 30 kilo te accepte ren. Van minister Van Aartsen mag er meer fosfaat wegspoelen. Hij heeft een voorkeur voor een norm van 40 kilo en zou elke con cessie weigeren. Het landbouwbedrijfsleven ziet er overigens graag nog een schep mest bovenop: zij willen 50 kilo fosfaat per hectare meer kunnen bemesten dan de planten opne men. Hoe minder mest er op het land mag, hoe omvangrijker het over schot dat boeren nergens kwijt kunnen. En dat maakt inkrim ping van de veestapel onvermij delijk. Zo zou een maximaal ver lies van 30 kilo fosfaat per hecta re maken dat de veestapel in 2000 met 25 procent moet verminde ren, zo hebben ambtenaren bere kend. De Boer zou met dat feit minder moeite hebben dan Van Aartsen. In politiek Den Haag wordt er in- middels alom van uit gegaan dat evenwichtsbemesting in het jaar 2000 niet meer haalbaar is. Zo le vert het vaststellen van eenduidi ge landelijke normen voor een acceptabel mestgebruik grote problemen op, onder meer omdat het ene gewas veel meer minera len opneemt dan het andere. 2' PINKSTERDAG

de Stem | 1995 | | pagina 1