Duteren DE STEM GEOPEND Brugman ange wachttijden voor veren ansen bv. Gratis Een goed idee voor 2e pinksterdag, t DE [ulst laat Brabantse varkenshouder in sop gaar koken FPINKSTERDA P klaagt nood over jrobleem ambulances Brabanders zoeken hun heil in Zeeland hart (fikke 'leuk 6Houding en gedrag van politie-agent kan beter' L feerdienst kan zes weken lang maar drie van de vijf boten inzetten Schoolkinderen dansen met het Scapino Ballet Werkstraf voor ontucht met schoondochter in spe annemingsbedrijf iebrs. van der Poel b.v. D timen bedragen voor: PPARTEMENTEN TYPE A: 249.700,- APPARTEMENTEN TYPE A: 246.700,- y»PARTEMENTEN TYPE B: 219.400,- EBOXEN VANAF: 1.500,- per stuk zijn vrij °P naam cl. 17,5% BTW. )nze medewerkers heten u van harte welkom Ook een bezoek op afspraak is mogelijk .1ST IN )EUREN ROLLUIKEN 06-0012. POSTBANK iewapende overval op postkantoor )ost-Souburg Fransman gewond bij vechtpartij in Terneuzen VAN 11.00 TOT 17.00 UUR K f U K N S 3 Twee ton schade door brand in loods Hulst seizoenkrant 95/96 076 303132 Hebt u 't temperament voor Desso Tango tapijt? desso W5 10 ren 1 hypotheek* aanvraagt, krijgt u zomaar f500,- cadeau. En dat komt natuurlijk altijd van pas als u een huis gaat kopen. Dat bedrag wordt na passering van de akte gestort op een aantrekkelijke giro spaarrekening, de zogenaamde Plusrekening. Laat u het bedrag staan, dan ontvangt u een mooie rente. Maar u kunt de f 500,- uiteraard ook vrij opnemen. Wilt u meer weten, belt u 16-0400. Heeft u liever direct een jnlijk gesprek, ga dan naar uW aar, hypotheek- of verzekerings- ur of bel tbank. ank Verhuiscertificaat. EL. 01150-94263 FAX 01150-18579 Kleintjes" in Do Stem llV zoveel bijzondere en \*&ante aanbiedingen in Ijjn Elke dag weer f Zeeland Lnze correspondent L Haag/Hulst - De Bakelse varkensmester Ue Vries hield gisteren na afloop van een Vzitting bij de Raad van State wijselijk [mond maar erg lekker zit het hem allemaal lyries voerde gisteren bij de Afdeling bestuurs- Lpraak van de Raad van State een rechtszaak tegen de gemeente Hulst die nog steeds geen reactie heeft gegeven op een vergunningsaanvraag die De Vries in september 1993 heeft ingediend. De Bakelnaar wil in Hulst een varkensbedrijf star ten. Hij is iets te optimistisch geweest, zo bekende hij voor de rechtszitting, want zijn drieduizend var kens tellende bedrijf in Bakel is al verkocht. Met de rechtszaak van gisteren wil De Vries bereiken dat de gemeente Hulst eindelijk eens een beslissing neemt op zijn aanvraag voor een milieuvergunning. B en W van Hulst verschenen niet op de zitting om hun lange nadenken van argumenten te voorzien. Wel kwam onverwacht vlak voor de zitting een tele foontje vanuit Hulst. Volgende week, zo maakte het gemeentebestuur bekend, heeft de Bakelnaar een beslissing op zijn vergunningsaanvraag. Staatsraad mr. J. de Vries had niet veel tijd nodig om de zitting [onze verslaggever Weiburg - De veergebruikers in Zeeland krijgen vol- y jaar te maken met lange wachttijden voor de veren, jêdurende een periode van zes weken kan de veerdienst dan namelijk maar drie van de vijf veerboten inzet- I bij onverwachte gebeurtenis- i bijvoorbeeld als nog een |p uit de vaart moet worden men, varen er dan maar twee ooten, wat tot een chaos op Ivterpleinen bij Breskens en ooider zal leiden, jdiputeerde Hennekeij (veren) [de gisteren tijdens een zitting [een statencommissie mee dat j nieuwe dubbeldeks veerboot [eind 1996 klaar zal zijn. En in ijaar zullen dan veerboten piiet en Willen-Alexander is onderhoud in het dok lig- p zodat er slecht drie boten iblijven: de Juliana, de nieu- Beatrix en de Christina, die pnet weer uit het reparatiedok Wis. D-directeur Vos antwoordde neren op een vraag uit de com- jssie dat hij het scenario van És twee boten niet zo zag, irhij sloot het evenmin uit. nieuwste tegenvaller bij de veren Is veroorzaakt' door een bacterie die na aaraking met zee water lekken in de stalen bodems van de ponten maakt. De Chris tina is al lek en moet worden ge repareerd voor drie ton extra, bij de Margriet is aantasting gecon stateerd en bij de dubbeldekker Willem-Alexander wordt die ver wacht. De wachttijden, die zullen ont staan, zullen weer veel ergenis oproepen bij particulieren en be drijven zoals transporteurs. Eer der dit jaar gebeurde hetzelfde toen uit veiligheidsoverwegingen werd besloten dat de Christina slechts lege vrachtwagens mocht meenemen. De problmen met de verouderde Zeeuwse veren spelen al jaren en worden steeds nijpender. Het provinciaal bestuur wacht op de toltunnel WOV die in hun ogen een einde moet maken aan de strubbelingen. In onze verslaggever [iddelburg - Het statenlid Van Leuven van de Zeeuwsch laamse Volkspartij (ZVP) heeft gisteren tijdens de zitting van In statencommissie aan de bel getrokken over de problemen |nd de aanrijtijden van de ambulances in Zeeland en in eeuws-Vlaanderen in het bijzonder. i Leuven noemde het voor leid van Nieuw-Namen, 30 ki peter verwijderd van de eerst reikbare ambulancepost in neuzen. „Het is dus zonne jaar dat die ambulance niet bin- s streeftijd van een kwar- |r is Nieuw-Namen is, we moe- 1 er eens aan gaan denken in gevallen Belgische ambu- lees in te huren, uit Sint Ni- wan onze correspondent Pol-Souburg - Op een foodpostkantoor aan de pwgemeester Stemer- ipglaan in Oost-Souburg is Wateren een gwapende over- til gepleegd. De daders gin- len ervandoor met een onbe- pend geldbedrag. P°rt na het middaguur dron- Tn twee gemaskerde en met r" vuurwapen gewapende pannen het pand binnen. Een van de overvallers be- peigde een vrouwelijke Pant en eiste van de loket- Pste geld. dit was fWhandigd vluchtten de Pannen het pand uit en ver innen op een fiets via de ysstraat. klaas bijvoorbeeld," stelde het statenlid voor. Gedeputeerde De Kok (volksge zondheid) zei niets toe, hoewel hij de problemen wel begrijpt. Een ambulance bestellen in Sint Niklaas is wellicht mogelijk, maar daarna komt de vraag: wie betaalt de rekening? En de pro blemen met de ambulances in het Zeeuwse zijn juist ontstaan door geldproblemen. Van onze verslaggever Terneuzen - Bij een massale vechtpartij in de Terneuzense binnenstad in de nacht van don derdag op vrijdag is een 25-jarige Fransman, afkomstig uit de stad Rijssel, ernstig gewond geraakt. De man werd voor zijn verwon dingen behandeld in het streek ziekenhuis De Honte, maar be hoefde niet te worden opgeno men. Volgens de politie is de oorzaak van de vechtpartij tot dusver nog onduidelijk. Wel duidelijk is dat het slachtoffer ter hoogte van een bar in de Nieuwstraat met slagen en schoppen is mishandeld. De Fransman liep ook verscheidene snij wonden op, veroorzaakt door een mes. De politie heeft ondanks een on middellijk ingesteld onderzoek geen aanhoudingen verricht. Het slachtoffer heeft aangifte van mishandeling gedaan. (ADVERTENTIE) jHulst' Absdaalseweg 19 In de afgelopen vijf jaar is de aanblik van het Zeeuwse platteland fiks veranderd. Was melkvee tot dan een uit zondering, de laatste jaren zijn zeker veertig melkvee houderijen naar Zeeland ver plaatst. Van deze hebben zich er zo'n 25 in Zeeuwsch- Vlaanderen gevestigd. Het zijn voornamelijk bedrijven jdie uit het Brabantse land stammen. Eén van deze be drijven is dat van John en Mi randa Hermus. Het echtpaar verruilde met hun kinderen Moergestel (vlakbij Tilburg) voor een spiksplinternieuw bedrijf aan de Tweede Ver korting even buiten Axel. Gisteren zetten ze de deuren van hun bedrijf, voorzien van alle moderne snufjes, open voor bezoek. Tientallen men sen maakten er gebruik van. Zelfs Brabantse boeren kwa men een kijkje nemen in het Zeeuwse land. Eén ding ont brak echter nog: melkvee. De koeien arriveren pas van daag. FOTO WIM KOOIMAN Van onze verslaggever Middelhurg - De Zeeuwse po litie werkt niet slecht en is ze ker niet corrupt. Dat neemt niet weg dat in houding en ge drag van de politiemensen op onderdelen verbetering moge lijk is. Daarom is begin vorig jaar het Bureau Interne Veiligheidszorg (BIV) bij de regiopolitie Zeeland opgericht. Het bureau buigt zich onder meer over de opstelling van een gedragscode voor het personeel. „Wij kijken hoe integer onze or ganisatie is, hoe we daar verbete ring in aan kunnen brengen en dat ook zo kunnen houden," zeg gen M. Sinke en E. Bogaert, die samen deel uitmaken van het BIV. Dat onderzoek naar de integriteit van de organisatie gebeurt niet alleen intern. Zeker zo belangrijk onderdeel is er achter te komen hoe de buitenwereld aankijkt te gen het imago van de Zeeuwse politie. „De politie moet vertrou wen uitstralen en ons werk is er op gericht het beeld in die zin te verbeteren." Slechts incidenteel doen zich in Zeeland gevallen voor waarbij agenten burgers onbeschoft of harkerig behandelen, is een van de bevindingen van de twee. Klachten over het optreden van de politie hebben overwegend te maken met de manier waarop mensen zich bejegend voelen. Bogaert geeft een voorbeeld. Er zitten drie mensen te wachten op het politiebureau. Een crimineel, een vreemdeling die een stempel komt halen en een vrouw die slachtoffer is geworden van ver krachting en aangifte komt doen. „Als je dan op barse toon 'volgen de' roept wanneer die vrouw aan de beurt is, ben je verkeerd bezig. Zo ga je niet met mensen om. Je moet er steeds alert op zijn wie je voor je hebt." Een andere conclusie waarmee BIV aan de slag kan is de cultuur die eigen is aan de politie-organi- satie. Het blijkt binnen de Zeeuwse politie nog altijd moei lijk collega's aan te' spreken op hun gedrag en houding. Dat laat zich schetsen aan de hand van simpele voorvalletjes. Zo zal een jonge diender die met een ervaren collega in de surveillance-auto op pad gaat het niet snel in zijn hoofd halen om een opmerking te maken als de oude rot een sigaret opsteekt terwijl hij dat niet op prijs stelt. „Wij vinden het moeilijk op een open en eerlijké manier te uiten dat we het ergens niet mee eens zijn. Dat is iets dat heel duidelijk kan verbeteren. Wat Sat betreft moet er een cultuuromslag ko men. Maar dat moet groeien en is niet van de ene op de andere dag te bewerkstelligen." Volgens Sinke heeft dat veel te maken met de van oudsher hiërarchische structuur van de politie. „Die is niet zo dat je gemakkelijk kritiek uit op een superieur. Als je ziet hoe iets beter kan, zeg je dat niet zo snel." Het werk van Sinke en Bogaert is er verder op gericht collega's be wust te maken van de klantge- ZATERDAG 3 JUNI 1995 DEEL af te handelen en tot een uitspraak te komen. Hij heeft de gemeente tot 16 juni de tijd gegeven om een beslissing te nemen. Rechter De Vries heeft gemeen te Hulst tevens veroordeeld in de door de varkens- mester gemaakte proceskosten. Hulst is geen voorstander van de komst van Bra bantse varkenshouders naar Zeeland. De vesti gingslocatie, die varkensmester De Vries in Hulst op het oog heeft, ligt aan de Derde Vergroting. inlays steunzolen 'orthopedisch schoentechniku 'S| bekroond in duitsland en amerika Desgewenst komen wij bij u thuis voor het opmeten en het passen. teteringsedijk 60 breda 076-148168/223475 fax: 200729 Van onze verslaggever Terneuzen - Wat ze precies moeten doen, hoe ze móeten dansen of zingen, dat moet nog even een verrassing blijven. Maar een ding staat vast: op vrijdag 9 juni staan 120 kinde ren van de Terneuzense basisschool De Hjlle op het podium van het Zuidlandtheater samen met het Scapino Ballet. De voorstelling vindt 's avonds plaats en 's middags is de genera le repetitie. Pas dan zal duidelijk worden wat ieders rol is. Een klein beetje weten ze er al van, want de kinderen zijn momenteel bezig met het maken van kostuums en decors. De voorstelling heet 'Kijk een boom' en gaat over het belang van bomen voor het leefmilieu. „Tijdens een uitstapje met leraren en ouders, ongeveer een jaar geleden, kwam het twintigjarig bestaan van de school ter sprake. We wilden dat aankleden met festiviteiten, vooral door en voor de kinderen zelf. Een collega wist dat het Scapino Ballet uitvoerin gen met kinderen verzorgt en zo is het idee geboren," vertelt R. Edwards van Muyen, penningmeester van de ouderraad van De Hille. Het jubileum van de school is al met enkele festiviteiten, waaron der een reünie in maart, gevierd. De uitvoering in het Zuidland theater moet het hoogtepunt worden. De voorstelling duurt van 19.30 tot 21.15 uur. Van onze verslaggever Terneuzen - Om 'uit te testen' of zijn aanstaande schoondoch ter wel geschikt was voor zijn zoon, stapte L. de V. uit Terneu zen haar slaapkamer binnen, ging op haar zitten en begon haar onder dreiging met geweld ontuchtig te betasten. Ofschoon de vrouw zich verzette en overduidelijk liet blijken niet van De V.'s toenadering gediend te zijn, herhaalde de man in de periode september/oktober 1993 zijn test tot vier keer toe. Zelf hield hij het gisteren bij de recht bank in Terneuzen op drie keer en er zou bovendien niets zijn ge beurd. Toen hij zag dat ze begon te huilen en in een hoekje weg kroop, zou hij haar met rust heb ben gelaten. De gebeurtenissen speelden zich telkens af als de zoon naar zijn werk was. bovendien was De V.'s Van onze correspondent Hulst - Bij een brand in een loods aan de Zandstraat te Hulst is gistermorgen een tractor geheel uitgebrand en een graszaaimachine, silage- wagen en mestinjecteur ge deeltelijk verwoest. Ook het golfplaten dak van de loods smolt door de hitte groten deels weg. De totale schade wordt geschat op ruim tweehon derd duizend gulden. Omstreeks negen uur werd de Hulster brandweer gealarmeerd. Die rukte uit met twee bluseen- heden en negen brandweerlieden. Na tien minuten blussen kon commandant A. der Weduwe het sein brand meester geven. De brand werd ontdekt door werklui, die in de buurt van de loods bezig waren. De werklie den begonnen meteen met blus sen en even leek het erop dat ze het vuur onder controle hadden. Korte tijd later laaide het vuur weer op en werd de hulp van de brandweer ingeroepen. echtgenote net bij hem weg en beklaagde hij zich over de lang durige seksuele onthouding die hij had doorstaan. De vriendin van zijn zoon, inmiddels wette lijk zijn schoondochter, durfde niets tegen haar vriend te zeggen, omdat zij illegaal in Nederland verbleef en bang was dat zij zou worden uitgezet. Bij wijze van pressiemiddel had De V. haar re gelmatig aan haar illegaliteit herinnerd. Hij toonde spijt ('Ik ben te ver ge gaan, het drong niet tot me door'), maar ontkende tegelijker tijd de meeste feiten. Officier van justitie Van Nooijen vond het 'uittesten een grote smoes', een conclusie die ook de reclassering al had getrokken. Zij vond dat De V. misbruik had gemaakt van de situatie. Drie maanden gevangenisstraf, waarvan een voorwaardelijk, tluidde de eis. Daarnaast vroeg zij een vergoeding van vijftienhon derd gulden toe te wijzen aan het slachtoffer voor de geleden psy chische schade. Klarenbeek vond het bewijsma teriaal overtuigend. „Dat testen is onzin. U was gewoon opgewon den," was zijn mening. Hij nam de gevangenisstraf over, maar gaf De V. de mogelijkheid die te ver vangen door honderd uur dienst verlening. De schadevergoeding bepaalde hij op duizend gulden. (ADVERTENTIES) richte functie die de politie heeft. Het veiligheidsgevoel van de mensen is daarbij van groot be lang en moet centraal staan. Her kenbaar aanwezig zijn, de men sen laten merken dat je er bent. Bogaert geeft daar een treffend voorbeeld van. Zelf enkele jaren geleden slachtoffer van een in braak was hij blij de dagen erop een surveillance-auto door zijn straat te zien rijden. „Terwijl ik zelf heel wat meege maakt heb, want ik heb jarenlang in de bestrijding van de handel in verdovende middelen gezeten. En terwijl ik ook dondersgoed wist dat criminelen in principe vrij spel hebben zodra die surveillan ce-auto de hoek om is. Toch gaf het een goed gevoel dat die jon gens voorbij reden. Daarom moet dat in het koppie zitten." Probleemloos tapijt in 17 prachtige kleuren. Voor mensen die van kleur en dynamiek in hun huis houden. Met een uitdagende introductieprijs van per strekkende meter (400 cm breed). Informeer bij uw woninginrichter naar dit Desso kwaliteitstapijt. Op maandag 5 juni zijn IKEA Eindhoven, Heerlen en Sliedrecht geopend van 10.00 -17.00 uur. IKEA Amsterdam, Delft en Duiven zijn gesloten.

de Stem | 1995 | | pagina 19