DE STEM 'Ik heb status, geen allures' iERDER M/V Edwin van der Sar, debutant in Wit-Rusland, moest het Ajax-gevoel even kwijt IKERMANN B.V. 601 L603 TL604 jbe schotel antennes Ernst -ï Ing AO/IC is >ki et SAP-systeem voor l.V. organisatie ankrijk) bAP-modules; lur en afstemmen iten, zoals: iterne opleidingen; idsonderzoeken en ren van SAP "release- •risation"; ;lenn en beschrijven i interne controle; syteem op de HEAO-BI; 'oorkeur bekend met prepakketten; en; atief en flexibel; Duitse en Engelse taal. Jeel uit van de :tie heeft verzoeken wij n de sollicitatietermijn is vergezeld van uw Lrsoneelszaken, flvAv/Xv/.vIvAV/Xv.v.v/.v |richt op de verdere er op korte termijn laar dienstverlening op korte termijn op net de gebruikelijke fgeronde Schoevers is een pré. Leeftijd ibel en organisatie- taal. L602 zaamheden omtrent n aan het hoofdkan- bij voorkeur bij een jaar. nlandse betalingsop- aneel houden van het MBO-niveau. Stress- dietdocumenten, het kerheden. Minimaal t Nederlands Recht. reactie vóór 19 juni ing selectie, onder G Utrecht. Ons secre- nu vanaf ƒ399,- Lhnsstraat 14 Breda/Princenhage Tel. 076 21 28 81 Sport L. ZATERDAG 3 JUNI 1995 DEEL B det komt maar moeilijk uit mijn Jtekstverwerker, maar het moet |Htoch een keer van komen. Ne derland heeft veel te danken j3an de tennisser Richard Kraji- |tek Deze jongeman verdient op iijn minst de sportmedaille van Idestad Den Haag en de Konink lijke Nederlandse Lawn Tennis- (jjond moet deze globetrotter, Lra hij op Schiphol landt, be noemen tot bondsridder. Want jKtajicek past geen magerder be jegening dan eerder deze week [Frank Rijkaard is toebedeeld. |'s lands beste tennisser laat het [keer op keer in Grand-Slam- [toernooien op een ronduit fasci nerende manier afwe- ten. En meer nog de manier waarop hij een madelijk verloren par ilij verwerkt, verdient t om wereldwijd te korden uitgezonden. Woensdag beet hij in [het gruis tegen de net [aan de armoedzaaiers- status ontstegen Au- istralische Roemeen kndrei llie. Zoals Kraji- Icek 's avonds in een ra- Idio-interview die ne- [derlaag becommenta- irieerde, zo vrolijk, zo losjes, zo fris van de le- ter en zo giechelig, jammer, volgende keer eter, eigen schuld, dat I, maar ach, Wimble- Eton komt er aan, weer [een kans. Goran Ivanisevic doet |dat anders. De Kroaat vernielt het liefst voor [honderdduizend gui lder aan rackets, scheldt [vervolgens iedere aan wezige stijf em drinkt [zich een stuk in zijn kraag. John McEnroe was ook jzo'n onuitstaanbare verliezer, [Jimmy Connors zette heel Flus- jhing Meadow tegen zijn rivalen als hij dreigde te verliezen. Pok het verliezen kent zijn stijl niveaus. 'Krajicek verliest als een watje, ponder stijl, zonder bloed, weet en tranen. Misschien is hij prei zo, toont hij zich op zulke momenten de ware Krajicek. [Twee meter lang lamlendigheid. En toch is Nederland aan.Kraji- Kek"veel dank verschuldigd, juist fin de uren voor Wit Rusland-Ne- Iderland, de voetbal-interland in [Minsk die Oranje niet mag ver liezen; Van wie Oranje dat niet [mag, is me even ontgaan. Maar [ik hoorde het iedereen in Zeist [zeggen. Oranje mag niet meer verliezen. Van niemand. Nooit meer. Wij verliezen niet. Helaas, de sfeer in het lage land was al helemaal verziekt. Be- cheidenheid als zelfstandig inaamwoord bleek geschrapt in de Dikke Van Dale. Alles wat t maar rook naar klompen, (tulpen, molens, heroïne, cocaï ne, ongebreidelde seks, Delfts blauw of kaas, zwol van trots. De allesverzengende zelfinge nomenheid om wat er in Wenen lereikt was, smoorde dus ook iedere poging tot relativeren in Ide kiem. Holland dreigde en masse per bus naar de Middel landse Zee te vertrekken om |daar collectief, zonder zich iaarvan bewust te zijn, uit te «elden hoe wij denken dat Puiteers eigenlijk zijn. Brallen, clubkleuren, drinken, schoffe len. Precies zoals onze voorou- rers dat in de zomer van 1988 gedaan hadden. p toen kwam juist op tijd Ri- •hard Krajicek en hield ons land ten spiegel voor. Zo verliezen pij dus, iedere keer weer. Want p is het ook wij. Hij verloor piet voor de zoveelste keer als Ten watje, wij verloren als een Watje. Net op tijd een retourtje prootheidswaan. Chris van Nijnatten Van der Sar: Het onbekend-zijn is definitief voorbij. Ik weet nog niet of dat erg is FOTO AD VAN HASSELT it Consultants De keeperstrainer van zowel Feyenoord als het Nederlands elftal heet Pim Doesburg. Die zei: „Ed kan zo prachtig ge concentreerd het spel volgen. Van alle keepers die ik ooit heb gezien, had Yashin dat ook. Ed is een wereld keeper. Echt. Sommigen zeg gen dat hij uitstraling mist. Onzin: zijn uitstraling is de rust in zijn spel." Ed is natuurlijk De Goey, de nu van een handblessure her stellende De Goey. Maar dit verhaal gaat over Edwin van der Sar, zijn vervanger. Die wordt dezer dagen scherp ge zet door de enigszins voorin genomen Doesburg. „Doet-ie goed," vindt Van der Sar des ondanks, „hij jaagt Ajax even uit mijn hoofd." In Minsk zal Van der Sar woensdag debuteren in het Nederlands elftal. Tegen Wit- Rusland. Alweer een finale, want Oranje mag niet meer verliezen. Door Chris van Nijnatten Zeist - Louis van Gaal had hem begin deze week eerst gefeliciteerd, ook nog geluk gewenst en daarna gezegd: „Grijp je kans." Die kans grijpt Van der Sar. En dat de goeie Doesburg een fan is van zijn con current, het deert hem niet. Zoals niets hem deert, eigenlijk. „Pim leert me niet veel, maar hij is altijd wel inspirerend bezig. Hij zet me nu scherp voor Oranje, dwingt Ajax voor even naar de achter grond." Sommigen vermoeden dat Wit Rusland- Nederland zal smaken als mosterd na de maaltijd. Competitie afgelopen, Rijkaard weg, Cup gewonnen, titel op zak en nu nog even een EK-kwalifica- tiewedstrijd in Minsk. Minsk? Dat is wel een erg desolaat eind- \WS station na München, Wenen en Amster dam. Streep „Nou, ik vind het wel goed zo," zegt Sar. „De feestjes van de laatste tijd kwamen me onderhand goed de strot uit. Als je nog moe van het ene feest al weer op weg moet naar het andere, dan ben je op het punt aanbeland om maar eens een streep onder het gedoe te zet ten. Daarom komt die interland me goed uit En dat ik zal debuteren, is voor mij alleen maar een extra motiva tie om nog één keer dit seizoen alles te geven." Van der Sar moest zowaar op zijn tellen gaan passen, toen de popidolen-status der Ajacieden ook op hem zo zijn effect had. „Je verandert en wordt afstandelijker. Soms heb ik het idee in een gekkenhuis te leven. Ik heb er mezelf toe gedwon gen iedereen met respect te blijven be handelen. Voor je het weet, vinden ze je arrogant. Dat zou ik erg vinden, want arrogant ben ik niet. De status van een topsporter heb ik wel, maar ik heb ver der geen allures." „Niemand kan me ooit een showbink noemen. Ik loop nooit zomaar door als iemand iets aan me vraagt. Bij Ajax stoppen er haast elke dag wel bussen met kinderen op schoolreis. Die laat je toch niet staan. Dan zit je maar tien mi nuten later aan je broodje. Anoniem kan ik nooit meer zijn. Het onbekend zijn is definitief voorbij. Ik weet nog niet of dat erg is." Luxe probleem Op de uitwedstrijd tegen Feyenoord na heeft de 24-jarige Voorhouter dit sei zoen alle duels van Ajax gekeept. Hij is in Amsterdam al ruim twee seizoenen een vaste waarde, zoals dat wel heet. Bij Oranje is hij dat nog niet. Bondscoach Guus Hiddink verlekkert zich aan het luxe probleem dat hij heeft, als Van der Sar woensdag een berepar- tij keept en hij voor de volgende inter land serieus moet nadenken over een keus tussen de Feyenoorder en de Aja- cied. „Het is straks aan de bondscoach om te bepalen wie er eerste keeper is." Maar dat is een wat laffe opstelling. Hij is een vakman, die weet toch zelf ook wel wie er beter is. „Natuurlijk vind ik mezelf de beste, maar dat moet je niet in koe- I ieletters boven je verhaal zetten." Waarin hij dan beter is dan De Goey, daarop wil hij niet ingaan. „Ik ben een echte allrounder. Dus eigenlijk ben ik overal wel goed in. Wat bij mij het best ontwikkeld is, is het meevoetballen. Een verdediger van Ajax durft mij ge rust in zijn spel te betrekken. Ik kan een bal aardig aannemen en blijf redelijk kalm met de bal aan de voet. Het is al tijd leuk om te zien hoe snel een buiten landse tegenstander dat door heeft. Op een bepaald moment jagen ze niet meer door op me als de bal op mij is terugge speeld." Nog niet zo lang geleden vond hij zich zelf niet goed genoeg om hoog van de toren te blazen. En hoog van de toren blazen, dat doet hij nog steeds niet, maar hij kan niet voorbij aan het onom stotelijke feit dat hij tot de beste twee keepers van Nederland is gaan behoren. Sterker, een meerderheid van alle prof voetballers uit ere- en eerste divisie koos hem tot de beste doelverdediger van allemaal. Rangorde „Tijdens het WK in Amerika voelde ik me al stijgen in de rangorde. Ik merkte dat ik van derde onopgemerkt tweede man was gewordeh. Ik kwam steeds dichter tegen de eerste plaats aan te zit ten." Op het eind van het WK had hij het niet eens zo gek gevonden als hij zo maar eerste kandidaat was geworden. „Het is voor veel mensen een interes sant tijdverdrijf om over keepers te kletsen. Dat praat gemakkelijk. Het is een overzichtelijke situatie. Een doel man kan maar op één plaats staan, on der de lat. Ik doe daar niet aan mee. Het wordt zo gauw kwetsend." Dat anderen hem kwetsen, mag van Van der Sar. Hij blijkt een liberaal van het zuiverste water. In Sport International noemde publicist Jan Mulder hem on langs 'een dweil in de goal'. Niet erg vleiend, maar: „In een vrij land mag je heel ver gaan in het zeggen wat je denkt. Ik vind dat een mooi principe. Dat ik af en toe slachtof fer ben, calculeer ik dan maar in." Hij schept er genoegen in om steeds maar weer, door hard te werken, zijn aanvankelijke imago steen voor steen af te breken. Van der Sar, lang, droog, soms wat on- zeker, stil in een hoekje. Die Van der Sar bestaat eenvoudigweg niet. „Hele- 'maal in het begin was ik nog weieens zenuwachtig en maakte ik een enkel foutje." Zijn foutjes worden steeds zeldzamer. Vorig jaar stelde hij zich in Parma verkeerd op bij een vrije trap van Minotti en dit voorjaar gunde hij FC Groningen een treffer na een rare uitgooi. Meer is er niet op het netvlies blijven hangen. Reflex De reflex op de knal van Marco Simone in het Ernst Happel-stadion staat te genwoordig veel meer model voor Van der Sar. Goede keepers hebben immers altijd geluk? „Dat wordt wel gezegd, maar in dat soort clichés geloof ik nu weer net niet. Schiet die Simone in de verre hoek, dan ben ik kansloos. Kijk, wat er met mij aan de hand is, is dat ik mijn onzeker heid ben kwijt geraakt door het ver trouwen dat iedereen om me heen in me heeft. Toen ik weieens voor Stanley Menzo inviel, voelde ik heel veel druk op me. Iedereen was zo afwachtend. Ik werd er nerveus van." In het seizoen '90/'91 stond Van der Sar maar negen keer in het doel, het jaar daarop kwam hij helemaal niet aan de bak, in de competitie '92/'93 keepte hij negentien keer in het eerste en daarna miste hij hooguit een handvol partijen. „Vanaf dat moment hebben de mensen me pas leren kennen. Je drukt geen ei gen stempel op je spel als je maar zo weinig de tijd krijgt om je te laten zien." Dat Van Gaal hem belangrijk maakte, deed Van der Sar goed. Maar hij vindt niet dat de warme aandacht van een coach een voorwaarde is waaraan vol daan moet worden, eer een doelman met een gerust hart zijn domein opzoekt. „Flauwekul is dat. Iedere speler vindt het lekker als hij belangrijk gemaakt wordt. Keepers worden zo vaak in een rare hoek gezet." Mafkezen Romario de Souza Faria zei eens dat keepers óf gek óf homoseksueel zijn. Nu uit de Braziliaan zich wel vaker in ex treme termen, maar een feit is wel dat de modale voetballer doelverdedigers doorgaans van afwijkend gedrag be ticht. „Begrijp ik weinig van," zegt Van der Sar, „alsof wij allemaal excentriekelin gen zouden zijn. Dat slaat helemaal nergens op. Onder voetballers heb je ook mafkezen. Ik ben als ventje van een jaar of acht ooit een keer gaan keepen. Ik was ook toen al erg lang. 'Ga jij maar op doel,' zeiden ze. Ik vond dat prima en ben het steeds leuker gaan vinden. Maar je gelooft toch niet dat ik me geïsoleerd ben gaan voelen of zo? Of dat ik anders met mijn vak bezig ben dan welke ande re Ajacied dan ook?" Mystiek De mystiek rond het keepersvak is aan Van der Sar niet besteed. „Alleen omdat je op essentiële onderdelen een andere training nodig hebt, werk ik af en toe apart. Meer niet. Dat je onderling een band zou hebben, het kan, voor mij telt dat niet zo. Ik had met Menzo een heel ander contact dan met Fred Grim.'Men- zo was niet zo open en aan de andere kant neemt Grim een andere positie in. Hij is duidelijk de tweede man. Menzo en ik waren concurrenten." Er zijn keepers, die niet uitgepraat ra ken over hun vak. Ook daarin onder scheidt Van dër Sar zich. „Ik praat er bijna nooit over, sowieso bijna nooit over voetbal. Ik heb er zelfs een hekel aan om over voetbal te praten als ik thuis ben. Het komt misschien niet altijd goed over, maar ik wissel nu liever eens van gedachten over het be leid van de Verenigde Naties in Bosnië dan over de keeper van Wit Rusland. Dat zeg ik niet om interessant te doen. Ik bén zo, ik relativeer mijn werk en mijn inbreng daarin. Dat zouden meer mensen moeten doen. Om eerlijk te zijn: ik weet niet eens hoe die keeper heet. Ik weet hé-le-maal niets van het voetbal in Wit Rusland." Automatismen Binnen een paar dagen spijkert Hiddink zijn selectie helemaal bij voor het cru ciale duel in Minsk. Want Van der Sar is geen uitzondering in zijn kennis van het Witrussische voetbal. „Maar normaal gesproken, moeten we geen problemen kennen met zo'n tegen stander. Maar wat is normaal? Met Ajax hebben we dit seizoen fantastisch ge presteerd, maar evengoed gaat het in Praag met een hoop Ajacieden in de ploeg helemaal mis. De automatismen zijn er niet zo lekker ingeslepen. Daar om, ik speel het liefst met zoveel moge lijk bekende gezichten voor me. Dan voel ik me het best."

de Stem | 1995 | | pagina 11