niet zo tillen. Air Miles handelt tegen de wet' Shell dreigt fabriek Pernis te sluiten vanwege milieuheffing 4 Nog geen ontslagen Fokker Woensdrecht Interesse 'gewone man' voor aandelen Vendex zeer groot Japan is tot geen enkele concessie bereid Uitverkoop begint bij BolsWessanen ziet af van roscentrum Actievoerders leggen bloemenveiling stil Curator legt beslag bij bestuurders Van Gils deStem Registratiekamer: organisatie geeft ten onrechte gegevens spaarders door pITENLAND KORT ing mensenrechten ;n van volkerenmoord enprijs voor Kovaljov ij Europese Commissie publiceren petitie Israël en PLO vast ro-munt voor eind '96' dtentoonstelling af ECONOMIE A5 Conflict KLM lit nog vast Broers Maxwell ontkennen schuld aan pensioenfraude ECONOMIE KORT Weer slecht seizoen tomatentelers 'Fed' koopt massaal dollars in Bureau Kredietregistratie had topjaar Minder nieuwe woninghypotheken Beleggers winnen strijd om Oreo Bank Rusland wil voedselinvoer verminderen DERDAG 1 JUNI 1995 Nederlander op deze manier 'door te dringen in de boven wereld'. Op zulke figuren zit ten wij in Antwerpen niet te wachten," aldus Sörensen. Zij had het eerder als met Cok aan de stok over de bouw van het eroscentrum. De schepen die het opneemt voor de belan genvereniging van prostituees slaagde erin die activiteiten stop te zetten. Cok ging in de tegenaanval en probeerde via een kort geding Sörensen het zwijgen op te leggen. De Sluise ondernemer stoort zich mateloos aan de 'grieven de' kwalificaties die Sörensen over hem in de mond neemt. Dat spreekverbod kreeg Mj van de rechter niet gedaan en Sörensen gaat blijkens haar uitlatingen onverminderd voort. „Cok bedient zich van cleane praatjes, maar omringt zich met louche types," aldus Sörensen. a zijn persbureau IRNA verklaard ïaar jongste rapport opnieuw geen chtenschendingen. De organisatie sinds de islamistische revolutie in gesteld dat Iran dissidenten in het vermoorden. Volgens Iran zijn de eld'. iër Dusko Cvetkovic, die beschul- moord en de deporatatie van bur- nsdag door de rechtbank in Salz- juryleden achtten Cvetkovic una- n vinden dat hem een deel van de arden aangerekend voor de moord et dorp Kucice, 140 kilometer ten oces tegen Cvetkovic was herhaal- getuigen tegenstrijdige verklarin- lal in Den Haag heeft geen verzoek de Serviër. le mensenrechtenprijs van Neuren- rst wordt uitgereikt, gaat naar de gej Kovaljov. Dat heeft de Beierse ovaljov, adviseur voor de mensen- was naar de afvallige Kaukasus-re- :n daar hevig gevochten werd. In de oud-president Von Weizsacker. n loopt sinds maandag stage bij het ssaris Hans van den Broek (Buiten- sel. De 25-jarige prins zei in Brussel ang de stage gaat duren. Maar een lorlichtingsdienst in Den Haag ver dat dit enigè maanden zal zijn. De ëntatie op het werk van de Europe et het oog op een functie in Brussel, issidenten die gevangen zitten sinds ■atie in 1989, hebben gisteren in een ijlating en betere omstandigheden jeschreven oproep werd uitgegeven tot levenslange gevangenisstraf werd had gegooid naar het enorme por- ■tung dat hangt op het Tiananmen n oproep wordt gesteund door 54 ge- d voor hun aandeel in de pro-demo- en juni 1989. Onder hun zijn twee veroordeeld voor het gooien van eie- tr jaren kregen. in in Cairo tussen Israël en de PLO iegdheden aan de Palestijnse Autori- ■n in meningsverschillen. Die gingen lestijnse televisie en politieradio en n de Israëlische PTT naar de Pales handelaar Erakat heeft gisteren ge- de ondertekening van een akkoord toever Palestijnse verkiezingen wor- 3LO hebben 1 juli als uiterste datum moet zijn bereikt. riissie wil de voorbereidingen voor de eenheidsmunt nog voor eind 1996 af- Je Commissie wordt deels ingegeven voortvloeien uit het Verdrag van digheid van de Economische en Mo- k op het spel," zei commissievoorzit- ■esentatie van het groenboek over de n de ecu. ma van Tokyo heeft een omstreden ;n een ambitieuze wereldtentoonstel- ,r in de Japanse hoofdstad zou worden t kostbare project tijdens zijn succes- leen 'verspilling van geld' genoemd. DONDERDAG 1 JUNI 1995 u jen Haag (anp) - President-direc- |(11r J. Slechte van Shell Nederland leeft minister Jorritsma (Verkeer en Waterstaat) in een persoonlijke brief jlen weten dat de onderneming Herweegt een fabriek in Pernis te jiiiten. pie kans bestaat als Rijkswaterstaat een ijzingsheffing oplegt op organische ha- logeenverbindingen die bij het produk- tieproces in Pernis vrijkomen. In de ECH-fabriek wordt epichloorhy- drine gemaakt, grondstof voor bepaalde soorten harsen. Sluiting betekent een verlies van 110 di recte banen en nog eens 140 elders bin nen het conern, aldus een woorvoerder van Shell, die het bestaan van de brief bevestigt. Slechte schrijft dat het door de voortdu rende onzekerheid omtrent de heffing moeilijk wordt om de Koninklijke Shell/Groep te overtuigen van noodza kelijke vervanginigsinvesteringen in de fabriek. Shell Nederland wijst er verder op dat de heffing in Frankrijk en Duits land niet bestaat, zodat er een concur rentienadeel voor Pernis ontstaat. De heffing kost Shell zes miljoen gulden per jaar, terwijl volgens Slechte het met de heffing beoogde doel niet wordt ge haald. Het overleg tussen ambtenaren van het ministerie en Shell over de hoogte van de heffing is nog volop gaande, aldus Ver keer en Waterstaat. De omstreden halogeenheffing vloeit voort uit het regeringsbesluit over 'fi nanciering waterbeheer' van augustus 1992, dat voortborduurde op de aanbe velingen van de Commissie Financie ringsstelsel Waterbeheer. De commissie stelde dat door een heffing op grond van de Wet verontreiniging op pervlaktewateren een beter evenwicht kan ontstaan tussen de kosten voor de vervuilende bedrijven en de kosten die voor rekening komen van de gebruikers van (leiding-)water. jijSwijK (anp) - Loyalty Management Netherlands jLMN), de organisatie achter het spaarprogramma Air jliles, handelt in strijd met de Wet Persoonsregistraties, ildus de Registratiekamer. LMN weerspreekt dat. 'jj® stelt gegevens van de spaarders beschikbaar aan de jeelnemende organisaties (Al- lat Heijn, Vroom Dreesmann •jizovoorts). De bedrijven die meedoen aan het Air-Milespro- iramma kunnen die gegevens ge- Iniiken voor marktonderzoek en spaarders eventueel benaderen iet aanbiedingen (direct mail). IMN heeft de spaarders hiervan liet op de hoogte gesteld en han- Jelt daarom in strijd met de Wet fersoonsregistraties, stelt de Re gistratiekamer vast. Be Registratiekamer begon in lovember een onderzoek naar let spaarsysteem met inmiddels miljoen kaarthouders. LMN leeft artikel 14 van de Wet per- wnsregistratie overtreden door je kaarthouders niet expliciet te iformeren over het gebruik van ta gegevens en hen geen gele genheid te bieden daartegen be- iwaar te maken, aldus de Regis tratiekamer. Die stelt nog een on derzoek in naar de manier waar op de deelnemende organisaties met de gegevens omgaan. De Registratiekamer heeft LMN ook verzocht de aanmelding van de gegevens over deze organisatie bij de kamer op een aantal onder delen aan te passen. LMN zou onvoldoende inzicht geven in de feitelijke gang van zaken rond de Air Miles en ook dat is volgens de Registratiekamer in strijd met de wet. Een woordvoerder van LMN stelt dat de spaarders wèl tijdig geïn formeerd worden, doordat ze kunnen aangeven of ze speciale aanbiedingen van de deelnemen de bedrijven wensen te ontvan gen. Als ze te kennen geven dat ze dat niet willen, geeft LMN de ge gevens van de betreffende spaar ders niet door, als een deelne mend bedrijf daarom vraagt. Volgens de woordvoerder han delt LMN niet in strijd met de wet. aanpak een deel van het kosten- nadeel ten opzichte van concur renten in lage-lonenlanden te kunnen afdekken. Een woordvoerder van Fokker zegt te verwachten dat het plan in juli rond zal zijn. Pas dan zal duidelijk worden of de perso neelsomvang zal worden aange past. Voor het verzelfstandigde doch terbedrijf Fokker Elmo, dat on der meer kabelbomen voor vlieg tuigen produceert, ligt het hele maal niet in de bedoeling om ar beidsplaatsen te schrappen. Zo als de directie van Elmo onlangs mededeelde, voorziet het bedrijf zelfs een uitbreiding van het per soneelsbestand vanwege de bin nengehaalde orders bij derde be drijven. Het (conservatoir) beslag is ge- 'egd op de woningen van Faas en Smolders in respectievelijk Prin- Amstelveen (anp) - De KLM en Se Vereniging van Nederlandse Verkeersvliegers hebben gisteren n°g geen overeenstemming be reikt over het conflict met de 'Hegers. Het overleg is gister- wond opgeschort en gaat van daag verder. Zo heeft VNV-presi- dent Benno Baksteen laten we ten. De KLM en de VNV wensen geen Mededelingen te doen over het verloop van het overleg. „Wij zijn "iet boos weggelopen," is het eni ge dat Baksteen kwijt wil. De voorbereidingen voor nieuwe ac- des gaan gewoon door. De vereniging van verkeersvlie gers liet dinsdag na de werkon derbreking al weten dat het aan de luchtvaartmaatschappij is om de zaak weer op gang te brengen. Df de KLM nieuwe stappen heeft gezet blijft vooralsnog onduide lijk. De vliegers stelden afgelopen jveekeinde nog voor over twee belangrijke strijdpunten onder leiding van een onafhankelijke derde partij gesprekken te hou den. Dat betrof zowel het gebrek aan vertrouwen van de vliegers 'O de bedrijfsleiding als de me- amgsverschillen over de kosten van de vliegers. Verder zou een deel van de geëiste loonsverho- g®g voorlopig 'geparkeerd' kun- den worden tot uit onderzoek dkjkt of de piloten inderdaad te duur zijn, zoals de KLM-leiding stelt. De KLM ging met die voor stellen niet akkoord. Kan onze verslaggever fensdrecht - Bij Fokker Woensdrecht vallen voorlopig geen ontslagen. Fokker heeft op Woensdrecht twee doch- lerbedrijven, die samen onge veer 1400 mensen in dienst lebben. Zij kregen gisteren bij de poort de stand van za ken op papier uitgereikt. De situatie bij' het onderhoudsbe drijf Fokker Aircraft Services is nog niet duidelijk. De directie voert een studie uit naar de idea le organisatie, die gericht is op een verhoging van de efficiency en flexibiliteit. Uitgangspunt is dat klanten zo snel mogelijk worden geholpen om de kosten van het uitvallen van een vliegtuig te beperken, denkt met een dergelijke »Ruim twintig actievoerders van de vere niging Milieudefensie hebben gisteren de klok van de bloemenveiling in Aalsmeer voor korte tijd stilgezet. Door in een van de veilingzalen de bloemenkarren aan de ket ting te leggen, werd de aanvoer van bloe men stopgezet. Twee spandoeken werden in de zaal uitgerold. Volgens Milieudefen sie moet er worden gestopt met het veilen van de lelie en de hyancint, omdat deze bloemen slecht zijn voor het milieu. De bloemenhandelaren leken de actie aan vankelijk sportief op te vatten, maar later vielen er enkele rake klappen. Vooral een radioverslaggever werd daar het slachtof fer van. Volgens Milieudefensie is de gangbare teelt van lelies en hyacinten onverantwoord om dat er te veel bestrijdingsmiddelen en kunstmest worden gebruikt. Milieudefeb- sie roept de veilingen op het gebruik van chemische middelen door tuinders krach tig te ontmoedigen en hen aan te raden, op andere teelttechnieken over te stappen. Secretaris A. Vollebregt van het Milieu platform Bloembollensector erkent dat het middelengebruik bij de teelt van lelies en hyacinten te hoog is. „Dat moet terug, maar daar wordt ook hard aan gewerkt. foto anp Van onze verslaggever Breda - Curator mr. L. Luchtman heeft beslag laten leggen op de bezittingen van de bestuurders P. Faas en W. Smolders van het failliete kledingconcern Van Gils. Dit blijkt uit gegevens van het kadaster. senbeek en Roosendaal. Faas was destijds president-di recteur van de Van Gils Holding Roosendaal. Smolders bekleedde de functie van procuratiehouder. Het tweetal wordt samen met de drie broers Van Gils - die diverse bestuursfuncties hadden bij het concern - door de curator aan sprakelijk gesteld voor de schade die door het faillissement is gele den. Luchtman wil niets zeggen over de beslaglegging op de woningen van Faas en Smolders. „Dat is een zaak van privacy." Op de vraag of op de bezittingen van de drie broers Van Gils eveneens be slag is gelegd, antwoordt hij ont kennend. Dat dat niet gebeurd is, heeft waarschijnlijk te maken met het feit dat de Van Gils- broers in België woonachtig zijn, wat beslaglegging erg moeilijk maakt. Bedrag De vordering op het Van Gils- concem heeft Luchtman voorlo pig begroot op 93,5 miljoen gul den. Dat bedrag kan nog oplopen, want een aantal vorderingen wordt door Luchtman betwist. De rechter moet daar binnenkort uitspraak over doen. Over enkele weken zal Luchtman de dagvaardingen de deur uit doen tegen de vijf Van Gils-be- stuurders. Zij moeten zich dan voor de civiele rechter verant woorden voor hun zakelijk be leid. Of er ook een strafrechtelijke vervolging van de vijf bestuur ders komt, is onduidelijk. „Dat is een zaak van de officier van justitie. Daar ga ik niet over," aldus de curator, die zelf in elk geval geen aangifte van strafbare feiten heeft gedaan. Kevin Maxwell bij zijn aankomst bij de Londense recht bank. Hij kan 20 jaar krijgen. foto ap Londen (rtr) - De broers Kevin en Ian Maxwell, zonen van de onder mysterieuze omstandigheden gestorven media magnaat Robert Maxwell, hebben gisteren voor de recht bank in Londen verklaard niet schuldig te zijn het mis bruik van pensioengelden. Ook hun twee financiële adviseurs Bunn en Trachtenberg hebben elke schuld ontkend. Het viertal zou met pensioengeld van Max wells ondernemingen geprobeerd hebben de aandelenkoers van een aantal dochterbedrijven op te krikken. De 38-jarige Ian Maxwell zou een gevangenisstraf van tien jaar kunnen krijgen. De 36-jarige broer Kevin die door aanklager Alan Suckling als 'een van de meest verantwoordelijken voor het misbruik van pensioengelden' werd bestempeld, kan zelfs 20 jaar krijgen. De Maxwell-affaire is één van de grootste fraudezaken in de Britse geschiedenis. De eerste dag van de zitting komt drieën eenhalf jaar na het overlijden van Robert Maxwell. Hij verdween onder nog immer duistere omstandigheden plotseling van zijn jacht bij de Canarische eilanden. Na zijn dood stortte zijn impe rium ineen. Amsterdam (anp) - De interesse van particulieren voor aande len Vendex is enorm. Vlak voor sluiting van de inschrijving, gisteren rond het middaguur, werd de belangstelling in finan ciële kringen 'verbazingwekkend hoog' genoemd. „Het ziet er naar uit dat particu- koers van iets boven 40. lieren vijf tot zes keer hebben overtekend," viel in de wandel gangen van de beurs te beluiste ren. Syndicaatsleider ABN Amro is meteen na het middaguur koorts achtig begonnen met de telling. De inschrijvers worden vandaag per post ingelicht hoeveel aande len zij krijgen toegewezen. Dan verschijnt ook een officieel be richt van de bank. Koersen ABN Amro laat zich niet uit over de mate van belangstelling van de gewone man. Zondag werd be kend dat institutionele beleggers (pensioenfondsen en verzeke raars) vier maal meer hebben be steld dan er aandelen beschik baar zijn: 120 miljoen tegen der tig miljoen stuks. Over de koers- vorming is niets met zekerheid te zeggen, maar er wordt wel druk gespeculeerd op koersen die al vandaag of morgen tussen 40 en 41 zullen komen te liggen. De uitgiftekoers is 39. Grijze han del in het fonds is verboden. Ook advieskoersen durft niemand neer te zetten. Op basis van offi cieuze prijzen op de optiebeurs berekenen beurshandelaren een Gunstig De toekomstige koersontwikke ling wordt gunstig beoordeeld. „ABN Amro kan zich niet per mitteren de koers te laten flop pen. Ze moeten deze introductie netjes afhandelen en echt hun best voor doen dat de koers vol gende week niet in elkaar zakt. Anders zouden ze hun kans om straks syndicaatsleider te wor den van de tweede pluk KPN- aandelen wel eens op de tocht kunnen zetten," zo zei een beurs handelaar. Ook elders in beurs- kringen denkt men dat de bank de koers voorlopig zal blijven re guleren. „Al blijft natuurlijk de kans dat aandelen beneden 39 worden aangeboden uiterst klein met zoveel belangstelling." Notering Vandaag om 12 uur zullen Ven- dex-topman Hessels en beurs- voorzitter Van Ittersum in de be stuurskamer van de beurs de no teringsovereenkomst tekenen. Om half een zal op de beursvloer de eerste notering tot stand wor den gebracht in aanwezigheid van een kudde beursofficials, Vendex en ABN Amro. Genève (rtr) - Tokyo laat zich weinig gelegen liggen aan de door Washington aangekon digde sancties op dure Japan se auto's. De Japanse regering is tot geen enkele concessie bereid. „We hebben al te veel toegege ven," zei gisteren topambtenaar Hisoshi Hosokawa. „De Ameri kanen vragen te veel." Tegenover de New York Times stelde minis ter van Handel Ryutaro Hashi moto eveneens dat Japan 'het maximum aan concessies' heeft gedaan. Hashimoto heeft veel te winnen met zijn verzet tegen de VS. Hij wordt getipt als mogelijke nieu we premier. Een regeringscrisis in Japan is niet uitgesloten, nu de socialistische premier Murayama heeft geëist dat het parlement een resolutie aanneemt waarin Japan spijt betuigt over zijn ag- gressie in de Tweede Wereldoor log. De Liberaal-Democratische Partij (LDP), waarvan Hashimo to deel uitmaakt, ligt dwars. Het Amerikaans-Japanse con flict staat op de agenda van het geschillencomité en de ambassa deurs van de Wereldhandelsor ganisatie (WTO). Hosokowa is daarvoor in Genève. Japan heeft de WTO in de arm genomen, na dat de VS twee weken geleden een strafheffing van 100 procent op dertien luxe automodellen, waaronder de Lexus van Toyota, in het vooruitzicht stelden. Die gaat met terugwerkende kracht vanaf 20 mei in als Japan vóór 28 juni niet harde toezeggingen doet over de import van auto's en au to-onderdelen. De Europese Unie wil actief deel nemen aan de gesprekken tussen de Verenigde Staten en Japan over het handelsconflict. De EU heeft haar wens gisteren op een zitting van de WTO naar voren gebracht. Tegelijkertijd heeft de Unie een officieel verzoek inge diend bij de Amerikaanse verte- genwoording bij de WTO in Genève. De stap van de EU komt op het moment dat de Verenigde Staten alsnog bereid lijken vóór half ju ni met Japan gesprekken aan te knopen. Tot nu toe hielden de VS Zoetermeer - De Nederlandse tomatentelers gaan dit jaar op nieuw gebukt onder uiterst lage prijzen. De toegenomen concur rentie binnen Europa en de harde gulden belemmeren de afzet van de tomaat. De tomatenteelt herstelde zich vorig jaar enigszins van twee slechte seizoenen in 1992 en 1993. Met verkleining van het areaal tomaten met tien procent en intensivering van de afzetpromotie leek de bedrijftak uit het dal te klimmen. Dit jaar is er echter opnieuw sprake van een terugval, zo meldt het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen in Zoetermeer. De Nederlandse tomaten hebben in mei, na een aanvankelijk re delijke start van het seizoen, de laagste prijzen opgebracht van de afgelopen tien jaar. De kostprijs wordt momenteel niet gehaald. Volgens een woordvoerster van het CBT is met name het toegeno men aanbod uit Spanje en de Canarische Eilanden de oorzaak van de lage prijzen. New York - De Amerikaanse centrale banken hebben gisteren in een gecombineerde actie met andere landen op grote schaal dol lars uit de markt genomen. De 'Fed' kocht herhaaldelijk de eigen valuta in, nadat duidelijk werd dat de economische groei in de Verenigde Staten aan het teruglopen is. De interventies sorteerden effect. In Amsterdam opende de dollar woensdag nog stabiel op 1,5550, maar de Amerikaanse munt schoot later omhoog tot 1,5805. Volgens herziene cijfers van het ministerie van Handel in Was hington groeide de Amerikaanse economie in het eerste kwartaal van dit jaar reëel met 2,7 procent. Dat was eerst 2,8 procent. In de eerste drie maanden van 1994 groeide de economie nog met 5,1 procent en de laatste drie maanden van 1994 was dat 5,2 procent. Tiel - Het Bureau Krediet Registratie (BKR) in Tiel had in 1994, toen de rentestanden laag waren, een topjaar. Het aantal aanvra gen om kredietinformatie steeg met 7,5 procent tot meer dan 8,5 miljoen, aldus het jaarverslag. Het financiële bedrijfsleven verstrekt de gegevens over allerlei vormen van krediet, ook credit cards en winkelpassen, aan het BKR. Deze bedrijven zijn verplicht om voorafgaande aan het ver lenen van een krediet, dit te 'toetsen' bij het BKR. Het BKR heeft samen met de Centrale Recherche Informatie dienst en het financiële bedrijfsleven het Verificatie Informatie systeem opgezet, onder meer om valse rijbewijzen en paspoorten op te sporen. Dat blijkt een schot in de roos. Werd eind 1993 het bestand zo'n 2000 keer per dag geraadpleegd, vorig jaar was dat tien keer zo veel. Niet alleen banken, maar ook sociale diensten, bedrijfsvere nigingen en autoverhuurders maken gebruik van het systeem. Voorburg - In het eerste kwartaal van dit jaar is voor een bedrag van 11,6 miljard gulden aan nieuwe woninghypotheken opgeno men, 20 procent minder dan een jaar eerder. De verschaffers van consumptief krediet moesten pas op de plaats maken. Voor de aanschaf van auto's, video's en dergelijke werd 3,3 miljard gulden geleend, evenveel als in het eerste kwar taal van 1994. Het Centraal Bureau voor de Statistiek tekent bij deze cijfers aan dat de markt voor nieuwe hypotheken vorig jaar explosief steeg onder invloed van de lage rentestanden. De hypotheekrente be reikte toen het laagste punt in zes jaar, 6,9 procent. In het eerste kwartaal van dit jaar was dat 7,8 procent. Amsterdam - De ABN Amro heeft haar bod op de Curagaose Or eo Bank verhoogd tot 84,47 per certificaat, zo is bekendge maakt. Eerder wilde de bank slechts 74 per stuk betalen. De VEB (effectenbezitters), die samen met de effectenbank Labou- chiere een tegenbod had lopen, is tevreden over de verhoging. Haar tegenbod is van de baan nu de ABN Amro gezwicht is voor de druk, zo verklaarde VEB-woordvoerder L. Burlage desge vraagd. „Ik denk dat we hier tevreden mee zijn. Nu hebben we 50 mil joen meer verdiend," aldus Burlage. ABN Amro betaalt ongeveer 461 miljoen voor Orco. De bank zal het bod gestand doen als 90 procent van de certifica ten wordt aangeboden. Na de overname verkoopt de bank de obligaties en het onroerend goed. Moskou - Rusland, de laatste jaren steeds belangrijker als ex portmarkt voor de Nederlandse voedingsmiddelenindustrie, gaat maatregelen nemen om de import van voedsel terug te dringen. Dat kan door de invoerrechten te verhogen, zo heeft de Russische president Jeltsin aangekondigd. „Van het voedsel dat in Moskou wordt verkocht, is 80 procent in gevoerd. Hierdoor hebben de producenten in de regio's rond de hoofdstad geen kans om hun voedsel aan de man te brengen," stelde de president tijdens een bezoek aan een staatsboerderij. De president opperde de importheffingen op voedselprodukten te verhogen en de omvang van de invoer drastisch aan banden te leggen. Volgens Jeltsin is de kwaliteit van Russische produkten vaak be ter dan die van de geïmporteerde artikelen. Half mei kondigde de regering van Rusland al een verhoging aan van de invoerrechten op de meeste voedselprodukten. De heffin gen op vlees gaan van 8 naar 15 procent, terwijl de heffingen op worst van 8 naar 20 procent stijgen. Amstelveen (anp) - De uitverkoop van BolsWessanen is begon nen. Het niet zo goed draaiende voedingsmiddelen- en dran kenconcern staat op het punt om het ijs- en diepvriesbedrijf Den Hertog te verkopen aan Unilever. Den Hertog zet jaarlijks zo'n 40 miljoen om met negentig werknemers. vast aan hervatting van de ge sprekken in de tweede helft van juni. Volgens de regels van de WTO dienen beide partijen vóór half juni nog eens met elkaar om de tafel te gaan zitten, alvorens de Wereldhandelsorganisatie zich over de zaak buigt. Aan deze verplichte gespreksronde wil de Europese Unie nu meedoen. De EU heeft begrip getoond voor de klacht van de VS en ziet ook graag dat de Japan zijn markt minder afschermt voor buiten landse produkten. De Unie is echter bang dat als de twee lan den onderling tot een overeen komst komen, alleen de Ameri kanen meer toegang tot de Ja panse markt krijgen ten koste van de Europeanen. Den Hertog is de eerste in een rij van ongewenste kinderen. Bols Wessanen heeft naar aanleiding van de zeer tegenvallende presta ties in 1994 en de te verwachten winstdaling in het lopende jaar (met 10 a 15 procent) de activitei ten nog eens onder de loep geno men. De nieuwe topman M. Zonder van, die in de consternatie van het voorjaar de beschadigde R. Schipper opvolgde, liet de aan deelhouders in april weten een flink aantal activiteiten te willen verkopen. Naast Hertog-ijs be stempelde Zondervan de produk- tie van droge soepen, mayonaise en mineraalwater alsmede de ex ploitatie van bioscoopreclame als 'niet-kemaetiviteiten'. De be trokken bedrijven stonden vanaf dat moment op de nominatie om te worden verkocht. Daarmee werd steeds meer be vestigd dat de fusie tussen Bols (dranken) en Wessanen (voeding) was mislukt. Zondervan wilde niet van mislukking spreken, maar gaf toe dat het effect van de fusie ook hem tegenviel. „De za ken zijn slechter gelopen dan we allen hadden gehoopt en ver wacht." Ook de bestaande Bols-activitei- ten op het gebied van wijn en ge destilleerd kregen een inferieure status binnen het concern. Ze worden niet verder uitgebreid, aldus Zondervan in april. Groei sectoren voor BolsWessanen zijn kaas, ontbijtprodukten en snacks in Europa en zuivel en vruchten dranken in de Verenigde Staten. Samen zijn de af te stoten activi teiten goed voor een omzet van zo'n 150 miljoen (circa 550 man personeel). BolsWessanen wil niet zeggen of er ook al gepraat wordt - mogelijk ook met Unile ver - over de verkoop van de ove rige zwarte schapen in de familie. Den Hertog is gevestigd in Melis sant op Goeree-Overflakkee. Unilever laat weten dat het be drijf sinds 1977 met zijn ijs- en bavaroisprodukten onder de naam Hertog een goede positie heeft verworven op Nederlandse markt voor dessertijs. Unilever zelf behaalt op de Nederlandse markt een omzet van 750 mil joen aan diepvries- en ijsproduk- ten. Den Hertog wordt na de aan- delenoverdracht onderdeel van Iglo-Ola. De negentig werkne mers van Den Hertog gaan mee naar Unilever.

de Stem | 1995 | | pagina 5