Heer banen creeren voor 'onderkant' Ai ebakkeleid 'Brand? Ook daar leren archeologen van Beatrix woont opening van Holland Festival bij Europese topfunctie voor De Korte (VVD) e?eFd Grote groep jongeren verdrinkt in problemen DE STEM flkZJ COMMENTAAR Navo gegijzeld tst BINNENLAND partners beloven kabinet: UNIEKE PINKSTER AANBIEDINGEN 2.640,- 085 - 21 66 90 Coalitie eens over ontzien oudere wao'ers BINNENLAND KORT Bonden blazen estafettestakingen af Eigen risico splijt coalitie Milieubeheer wil 200 banen schrappen Politie verwacht grote verkeersdrukte Internationale drugbendes ontmanteld Junks slaan tenten op naast tippelzone Mensenmokkelaar krijgt 9 jaar DONDERDAG 1 JUNI 1995 k 3 r4. Tever- e dan? nevrouw dens bu- t gegrist; Wij wil- ïwater- mden de meer in eliswaar- ?ntie ge- de frac- roiplgat over ons immers ich al zo aal moet op voor >ersoneel JV-afde- Dat afde- )rief aan ie partij t namen rtij moe- collega ngekon- trouwen >p de le- 0 juni. imde on dertekenaars van de brief, de se cretaris van de afdeling, heeft he lemaal zijn handtekening niet willen zetten! Hij heeft ten stel ligste ontkend dat hij het eens i; met de brief. Die lijst is ook niet ter sprake geweest op die be stuursvergadering. Wat bleek nou? De avond vóór de bestuursvergadering is de lijs1 samengesteld door Batenburg jr (afdelingsvoorzitter, zoon vari de partijoprichter, red.) en de broer van Martin Batenburg. Zij heb ben die secretaris gedreigd'dat hij toch moet tekenen; anders'zBu zijn naam ook op de lijst kom^ Ik laat me echter niet meeslepi Maar ik ben natuurlijk wel bui tengewoon beschadigd geraakt door dat gedoe. Het vertrouwen van de kiezer in ons is natuurlijk al van het b u af aam geschaad.'Ah zou j elfen niet zeggen als je de uitslag van de laatste statenverkiezingen ziet: onz;e aanhang blijft redelijk stabiel. Maar direct vanaf het begin was er gedonder in de fractie. Ver kerk, Hendriks enzo. Laat ik daar maar niet te veel over zeggen, dat is bekend. Mijn probleem is dus nu: hoe kunnen we de zaak zo snel mogelijk oppikken. Nou, dal kan maar op een manier. Hard werken. Maar ik word zo in beslag geno men door al dat gedoe, dat ik niet eens toekom aan mijn gewone Kamerwerk. Vanavond bijvoor beeld is er een hartstikke belang rijk debat voor onze achterban over de kostenbeheersing in de volksgezondheid. Dat heb ik dus niet kunnen voorbereiden. Bui tengewoon jammer. Maar het kan niet anders." aandacht verslapt na enkele maanden totdat een njeuw inci dent plaatsvindt." Volgens de WM-er zijn de niej- we spelregels bij werkzaamheden aan het spoor inmiddels voor ie dereen duidelijk. „Als het kleifte onderhoudswerkzaamheden zijl), moeten de baanwerkers zelf op hun veiligheid letten. Bij grote klussen, zoals het vervangen van wissels, moet ook de machinist daarvan op de hoogte zijn en de snelheid aanpassen." Bovendien, zegt Borghouts, wordt langs het traject ook nog maar weinig aan het toeval over gelaten. „De NS kan, als het om het nemen van concrete maatre gelen gaat, niets meer worden verweten. De seinen zijn verbe terd, er wordt gewerkt met knip perlichten. Alles werkt optimaal, tenminste als de afspraken wor den nagekomen en iedereen weet wat hij moet doen. Maar als een wissel ergens verkeerd staat, ben je natuurlijk uitgepraat." Als machinist heeft Borghouts het vaak genoeg meegemaakt „Je nadert een traject waar afei de baan gewerkt wordt. Je toe tert, de baanwerkers zwaaien dat ze het hebben gehoord en pas op het laatste moment stappen ze uit de rails. Dat is de menselijke kant van het veiligheidsprobleem. Ze denken bij zichzelf 'dat kan nog wjs even'. En dan is het te laat. Dl® routine sluipt er overal in. Bij baanwerkers, bij de wisselwach ters, bij de machinisten." Over zes maanden, op 1 januari 1996, zullen de nieuwe NS-ve'* ligheidsvoorschriften - al dan niet door de Inspectiedienst ver der aangescherpt naar aanleiding van het ongeval in Molenhoek - van kracht worden. fgedekt OTO VNU en wor- een or- jn." ïalance. d-voor- de Vak- linisten grijkste ke fou- egelma- "d is ie- nde tijd laar die DONDERDAG 1 JUNI 1995 Van onze Haagse redactie pin Haag - Werkgevers en vakbonden komen begin oktober Bet nieuwe voorstellen om meer banen te scheppen voor men sa met een lage opleiding. daarmee tegemoet aan Jjwens van minister Melkert nu Sociale Zaken en Werkgele- «tiheid om veel meer te doen aan bestrijding van de hardnekki- werkloosheid onder laagopge leiden. Melkert vindt dat er in de tu's tot nu toe onvoldoende is geregeld op dit punt. pt werkgeversorganisaties en de vakcentrales hebben gisteren tij dens het voorjaarsoverleg het ka binet beloofd de komende maan den in verschillende sectoren na te gaan welke vorderingen zijn gemaakt en waar zich nog knel punten voordoen bij het bestrij den van de werkloosheid aan de onderkant van de arbeidsmarkt. Daarbij zal worden gekeken naar betere in- en doorstroming in de drijven door scholing, ver stalende arbeidsduurpatronen enaan beloning tussen het mini- uuloon en de laagste cao-scha- lffl. Melkert toonde zich na het over lig tevreden: „Het belangrijkste resultaat is dat de sociale part- ntrs hun verantwoordelijkheid nemen voor de onderkant van de arbeidsmarkt. Want het stagne- nvan de werkloosheidsdaling uoet worden doorbroken." Voorzitter Stekelenburg van de FNV legde een relatie tussen de inspanningen van de sociale partners om de onderkant van de arbeidsmarkt in beweging te krijgen en de problemen die zijn ontstaan rond het arbeidsvoor- nardenoverleg bij de overheid. Stekelenburg heeft minister Dijkstal (Binnenlandse Zaken) aangeraden nog eens goed te kij ken naar de voorstellen die de bonden hebben gedaan over de vut. De bonden van overheids- peroneel zien geen kans tot be hoorlijke cao's te komen zolang het kabinet vasthoudt aan zijn voornemen de komende vier jaar anderhalf miljard te bezuinigen op salariskosten. VNO/NCW-voorzitter Rinnooy Kan zei waardering te hebben voor de omvang van de lastenver lichting: 3,5 miljard gulden. Hij heeft begrip voor de invulling van dat bedrag. Daarbij is een compromis gevonden tussen al gemene lastenverlichting en ver lichting van de loonkosten aan de onderkant. De FNV heeft gisteren in een no titie haar ideeën over het pro bleem van de onderkant van de arbeidsmarkt uiteengezet. De vakcentrale vindt dat in de eerste plaats gewone banen moeten worden geschapen door het ver schil tussen bruto- en nettoloon te verkleinen, zodat werkgevers minder aan loonkosten kwijt zijn. Verder moet er een doel groepenbeleid worden gevoerd; extra hulp voor bijvoorbeeld al lochtonen en vrouwen. De FNV gaat onder voorwaarden akkoord met een systeem van diensten cheques, waardoor particulieren eenvoudige werkzaamheden in de dienstensfeer relatief goed koop kunnen laten verrichten. Den Haag (anp) - Bijna vijftien procent van de Nederlandse jongeren heeft te maken met een opeenstapeling van problemen laarvoor zij zelf geen oplossing meer kunnen vinden. Ze zijn vaak allochtoon, hebben een taalachterstand, doen het slecht os school, hebben geen diploma, geen kans op werk en finan- ciële problemen. Professor Schuyt van de Amster damse school voor sociaal weten- schappelijk onderzoek conclu deert dit in zijn rapport Kwets te jongeren en hun toekomst. Het onderzoek is gisteren aan de regering aangeboden. Jk ben tot de ontnuchterende conclusie gekomen dat de huidi- (e samenleving en de politiek oaar heel weinig toekomst aan '(jeugd bieden. longeren worden nog slechts van Wang geacht als toekomstige Mastingbetalers voor de ouder domsvoorzieningen van de huidi- (t machtige generaties," zei Schuyt tijdens de presentatie, ten de tien en vijftien procent 'ob alle jongeren verdrinkt in ptoblemen en bezorgt de maat- schappij last, meldt het rapport. .Deze jongeren zijn niet in staat «I worden niet in staat gesteld hun moeilijkheden op te lossen. In onze samenleving kan men steeds minder van de hulpverle nende instellingen profiteren," meent Schuyt. „De probleemjongeren komen daarentegen steeds vaker in con tact met de controlerende en straffende instellingen. De ach terstelling van deze groep wordt hierdoor versterkt." De onderzoeker ziet een mogelij ke oplossing in een integraal jeugdbeleid op lokaal niveau. Dat heeft alleen een kans als te gelijkertijd een effectief alge meen jeugdbeleid wordt ontwik keld, dat is gericht op het verbe teren van de positie en toekomst kansen van alle jongeren, conclu deert Schuyt. Dit zou vooral moeten gebeuren op de terreinen werkgelegenheid, scholing en justitiële preventie. DE SERVISCHE leider Karadzic begint steeds meer in de positie van de eenzame wolf te geraken. De zichzelf president van Bos- teh Servië noemende Karadzic heeft na de brutale gijzelname "a"een groot aantal VN-militairen nog weinig vrienden over. De Servische president Milosevic is hem openlijk afgevallen en zelfs jl"Slavische broeders uit Rusland hebben de misdadige actie van wadzic veroordeeld. maakt de situatie in Bosnië er bepaald niet eenvoudiger op. «isen of bevolkingsgroepen die in een geïsoleerde positie ver wen, gaan over het algemeen niet volgens de wetten der logica te *er£ In de wetenschap dat nagenoeg iedereen zich tegen hen Jeeft gekeerd, worden ze alsmaar gevaarlijker en handelen daar- ®or volslagen onberekenbaar. wadzic en zijn militaire commandant Mladic hebben een verbijs- wde wereld getoond waar die onvoorspelbaarheid toe kan leiden, internationale verontwaardiging heeft ze niet afgeschrikt. Het «t ze slechts gesterkt in hun mening dat ze - uit lijfsbehoud - moeten doorgaan met hun shockerende acties. Ze hebben tenslot- I mets te verliezen. "lussen zijn ze wel in staat gebleken de internationale gemeen- «nap volledig te verlammen. Want nu alle vergader- en verbaal enigszins is geluwd, moet worden geconstateerd dat het jjupleem Bosnië nog ver van een oplossing is verwijderd, li® internationale Contactgroep en de Navo hebben in gezamen- Meid uitgesproken dat hun troepen meer bevoegdheden moe- n krijgen en dat ze beter bewapend moeten worden. Sommige men hebben hun woorden kracht bijgezet door extra troepen rr Bosnië te sturen. Over FOTO WIEBE KIESTRA Een 'archeotolk' aan het werk tussen de resten van de afgebrande 'prehistorische' boerderijen. Door Rinze Brandsma Alphen a/d Rijn - Vorig jaar, aan het eind van het eerste seizoen, joeg over het archeologisch themapark Archeon in Alphen a/d Rijn een steppebrand van lastige publiciteit. Er waren veel min der bezoekers gekomen dan verwacht. Was het 60 hectare grote, ambitieuze, wetenschappelijk verantwoorde attrac tiepark commercieel wel haalbaar? Dinsdagmiddag hingen boven Archeon ech te donkere wolken. Een korte, felle brand legde binnen 20 minuten de twee nage bouwde oudste boerderijen van Nederland - reconstructies uit het Limburg van 4500 v.Chr. - in de as. Van de uit hout, stro, tak ken en leem opgetrokken bouwsels bleef op wat verkoolde resten na niets over. Wat nu? Doet de brand niet het ergste vre zen voor al die andere uiterst brandgevoeli- ge, houten reconstructies van vroeg-Neder- landse hutjes, boerderijen en woningen? De 'archeotolken', gehuld in hun prehistori sche kleding, lopen verslagen rond tussen de verkoolde resten. Archeon is gisteren ge woon weer open gegaan; de schoolkinderen stonden 's morgens vroeg immers al weer aan de poort. De meeste tolken - levensecht acterende 'bewoners' die het prehistorische leven zo goed mogelijk voor de bezoekers nabootsen - hebben zelf maandenlang meegebouwd aan de boerderijen. Ze waren dinsdag in tranen: hun ziel en za ligheid en veel vrije tijd zit er in. Waar schijnlijk zijn twee klierende jochies uit een bezoekende schoolklas verantwoordelijk voor het aansteken van een fikkie op een onbewaakte plek. Het vuur laaide binnen minuten hoog op. Overspringende vonken deden het strodak van de boerderij ernaast, en bijna van een derde, ontvlammen. De archeotolken/be- woners spoten vijf brandblussers leeg, maar dat hielp niet meer. De schade wordt geschat op enkele tonnen tot een miljoen. Van het geld van de verze kering kunnen de reconstructies op zich binnen enkele maanden herrijzen. Pro bleem vormen de benodigde materialen: speciale lange stammen, twijgen voor de dakconstructie uit Frankrijk, langstelig stro uit Polen. Toch vormt de brand een beetje geluk bij het ongeluk. Het is voer voor archeologen. „Die leren ook hier weer van." Directeur prof. Gerard IJzereef laat mogelijk een af gebrand deel staan - ter waarschuwing, en omdat in de historie brand heel vaak voor kwam. In samenwerking met de Universi teit van Amsterdam zullen opgravingen verricht worden. Zo kunnen archeologische theorieën over verbrande resten getoetst worden. Wat het bezoek betreft hanterde IJzereef aanvankelijk schattingen van 700.000 ('dan draaien we quitte') tot 1 miljoen per jaar. Het streefcijfer voor het eerste jaar was 600.000. Maar er kwamen maar een half miljoen mensen. IJzereef wijt dat aan het slechte weer en klaagt over slechte publici teit. Maar de kritiek dat de met spektakel elders verwende bezoeker voor zijn dure kaartje (dit jaar ƒ24,50, kinderen 17,50) wat weinig kreeg, was niet eens zo oneer lijk. Voor dit seizoen heeft Archeon niet gekozen voor uitbreiding - daar wordt de komende jaren wel rustig aan doorgewerkt - maar in veel meer dagelijkse vermaaksactiviteiten. In de Romeinse tempel, naar een opgraving in Cuijk, begint een 'offerceremonie'. Nog vuriger dan anders smeken de medewerkers van Archeon om zegen bij Nehalennia, de moedergodin van de Lage Landen, die moet zorgen voor voorspoed en geluk. ADVERTENTIE 2 VLOEREN HALEN 1 BETALEN 30 m2 Massief 7 mm in visgraat-panelen of stroken keihard gelakt dus direct beloopbaar a 88,- per m!. U ontvangt hierbij 30 m2 GRATIS (ook keihard gelakt) Nu samen met uw buurman 60 m2 kopen, betekent een voordeel van (legkosten 20,- per m2) prijzen fncf. BTW Eiken massieve lamellen, 3-strooks, A-kwaliteit geschuurd, lengte 2 mtr, 14mm dik, elders 189,- bij ons 125,- per m2 Eigen import Eiken brede planken, 22 mm dik van 165,- nu v.a. 96,- LAMINAAT vanaf 39,- tot 89,- o.a. Artikett ƒ49.95 per m2 BESTE KOOP, TEST CONSUMENTENBOND Deze aanbiedingen gelden voor al onze vestigingen die zijn aangesloten bij het Interieur Waarborgfonds. In verband met de te verwachten druk te adviseren wij u vooraf een afspraak te maken voor 2e Pinksterdag. De Parketspecialist, (Vestigingen in geheel Nederland) Nu kopen en in juli betalen Koningin Beatrix en Prins Claus hebben gisteravond in Theater Carré in Amsterdam de première bijgewoond van de opera Esmée van componist Theo Loevendie en librettist Jan Blokker. Na afloop spraken ze even met de componist (zie foto). Het muziekstuk over de verzetstrijdster Esmée van Eeghen vormde de opening van het Holland Festival 1995. De 48e editie duurt de gehele maand juni. Thema is kunst en verzet. Esmée is het derde muziekstuk van Loevendie. Eerder maakte hij Naima (Holland Festival 1985) en Grassir, the Hero (Holland Fes tival 1990). Voor journalist en publicist Blokker is Esmée zijn eer ste libretto. Het Holland Festival biedt 72 produkties met 185 voorstellingen, inclusief dertig films met 84 vertoningen. Er zijn zes wereldpre mières en negentien Nederlandse premières. Den Haag (anp) - De coali tiepartijen zijn het gisteren met staatssecretaris Lin- schoten (Sociale Zaken) eens geworden over een inko mensvoorziening voor oude re wao'ers die bij herkeuring hun uitkering verliezen. Zij krijgen tot hun 65e recht op een vervolguitkering ww. Dat is een uitkering op bij standsniveau, waarbij geen rekening wordt gehouden met het eigen vermogen van de betrokkene of het inko men van zijn partner. De uitkering komt niet al leen beschikbaar voor dege nen die in 1993 al in de wao zaten en die toen 45 jaar of ouder waren, zoals al eerder was overeengekomen. Ook mensen die in 1987 een wao- uitkering hadden en toen 35 jaar of ouder waren zullen recht krijgen op een vervolg uitkering ww. Dat laatste gebeurt op voor stel van D66. Beide jaartallen zijn geko zen omdat toen stelselher zieningen in de wao plaats vonden. Bij de herziening in 1993 werden de keuring snormen aangescherpt en oudere wao'ers verplicht zich aan een herkeuring te onderwerpen. Uit onderzoek blijkt dat die herkeuringen in bijna de helft van de gevallen leiden tot het geheel of gedeeltelijk schrappen van de uitkering. Li" ^at die manschappen daar moeten doen is echter nog niets *®nd. Honderden strijdmakkers worden gegijzeld. De dreige- fc u van de Bosnische Serviërs dat de gijzelaars de eersten zijn «zullen sneuvelen, moeten heel serieus genomen worden, j'^fis-generaal Claes van de Navo heeft heel dapper verklaard et militaire bondgenootschap zich niet laat intimideren en dat Kar H-e 0Pl'es n'et moeten worden uitgesloten. Een ding is zeker; j ?.d2]c en Mladic raken niet onder de indruk van die ferme taal. !ich 'and.?e minister van Buitenlandse Zaken Van Mierlo heeft 'een aan2ien!i'k terughoudender opgesteld. Zijn opmerking dat leits ava,cuat.'e niet helemaal weg te denken is', getuigt van reali gn. In feite is de hele Navo gegijzeld en dus machteloos. Van onze Haagse redactie Den Haag - Het WD-kamer- lid dr. Rudolf de Korte, voor malig minister en vice-pre- mier, verlaat na achttien jaar de Nederlandse politiek. Hij wordt vice-president van de Europese Investeringsbank in Luxemburg. Formeel moet de benoeming op 19 juni nog bekrachtigd worden door de ministers van Financiën van de Europese Unie. Maar bij voorbaat staat vast dat De Korte op voldoende steun kan rekenen. De voordracht van minister Zalm (Financiën) wordt mede gedaan namens zijn collega's van België en Luxemburg. Het is de tweede keer dat Neder land een van de zeven vice-presi- denten van de EIB levert. In de jaren tachtig was oud-minister Pais, eveneens van de WD, vijf jaar vice-president. De EIB houdt zich bezig met de financie ring van ontwikkelingsprojecten, vooral op het terrein van de in frastructuur, binnen de vijftien Unielanden en in de landen die een samenwerkingsovereen komst met de Unie hebben geslo ten. Al in oktober van het vorig jaar kreeg De Korte van zijn partijge noot Zalm de vraag voorgelegd of hij belangstelling zou hebben voor de functie. Daarna is vol gens De Korte zijn kandidatuur in het diepste geheim behandeld. „Dat is de enig juiste manier om zo'n functie te krijgen," zei De Korte gisteren met een nauwe lijks verholen verwijzing naar de mislukte pogingen om zijn oud collega's Ruding en Braks in prestigieuze internationale func ties benoemd te krijgen. De Kor te aarzelde niet zijn nieuwe func tie op hoog niveau te plaatsen: „Ik ben zeer vereerd met mijn nieuwe baan, die te vergelijken valt met die van een Europees commissaris." De Korte begon vanuit een mar- keting-carrière in het bedrijfsle- A A V? Nog even en er wordt een of ander headhunters-bureau ingeschakeld om een profielschets van de paus-nieuwe- stijl te maken. JPII heeft namelijk gepleit voor een dis cussie over zijn rol en positie. Mij klinkt dat gevaarlijk modern in de oren. Ontkerkelijking, 8-Meibeweging en verloedering zijn tot daar aan toe, maar een plooibare paus betekent het ein de van onze beschaving. Je moet in dit leven een ijkpunt hebben, waaraan je je gedachten kunt toetsen, waarmee je van mening kunt verschillen en waaraan je je des noods kunt ergeren. Een moderne moet-kunnen-paus die je links inhaalt in een poging om de paar overgebleven christenen onder één oecumenische noemer te brengen, zal ons in grote onzekerheid storten. Als er geen onwrikbaarheid meer is, dan is er immers ook geen geestelijke groei meer mogelijk. Nu al hebben veel mensen vooral onbewust iets tegen moslims, omdat die mensen tenminste nog normen be zitten waarnaar ze zich hebben te richten. Als de paus dan ook nog begripvolle vormingswerker wordt, dan is het hek helemaal van de dam. Van mij moet de paus gewoon de paus blijven en van zijn opvattingen moet ik op aan kunnen. Ik wil een steenrots, geen steenwollen watje. MERIJN Breda - De Dienstenbonden stappen af van de estafettestaking in de supermarkten, en concentreren hun acties in plaats daarvan in Amsterdam en Rotterdam. Dat is gisteravond besloten in acht re gionale ledenvergaderingen. De bonden laten de duur van de ac ties over aan de werknemers. Daarnaast zullen elders korte acties worden gevoerd, zoals vandaag in Goes. De estafettestaking in de supermarkten was weinig succesvol. De actiebereidheid was op veel plaatsen gering en slechts op enkele plaatsen slaagden de bonden erin winkels op slot te krijgen. Gis teren nog mislukte een actie bij een AH-filiaal in Breda. De bon den verzetten zich tegen de werkgeversvoorstellen om het mes te zetten in overwerktoeslagen. Den Haag - De spanning in de coalitie over invoering van een ei gen risico van 200 gulden in de gezondheidszorg loopt op. Door de onenigheid dreigen de aanpassingen in het ziektekostenstelsel te mislukken, constateerde oppositiewoordvoerder Lansink (CDA) gisteravond in de Tweede Kamer. Regeringspartijen PvdA en D66 willen van het in het regeerakkoord overeengekomen eigen risico af omdat dat te sterke inkomenseffecten zou hebben, coalitie partner WD houdt eraan vast. Lansink buitte de verdeeldheid in de coalitie uit en deed een reeks voorstellen, zoals invoering van een stelsel met inkomensafhankelijke eigen bijdragen. Minister Borst (Volksgezondheid) antwoordt de kamer vandaag. Den Haag - De komende drie jaar verdwijnen bij het directoraat- generaal Milieubeheer van het ministerie van VROM ruim 200 van de circa 1100 arbeidsplaatsen. Het grootste gedeelte van het banenverlies, ongeveer 150, vloeit voort uit een interne reorgani satie. De rest verdwijnt door algemene bezuinigingen. Directeur-generaal Milieubeheer Pont zegt in een intern stuk dat er sprake is van 'overlap' in de activiteiten en een 'tendens om te bureaucratiseren'. Het aantal milieu-ambtenaren is de afgelopen jaren sterk gegroeid door toename van het aantal milieuregels en het grotere politieke belang van het milieu. Driebergen - De verkeerspolitie in Driebergen en de ANWB voor spellen een grote verkeersdrukte tijdens het pinksterweekeinde. Bijna een miljoen Nederlanders gaan met vakantie. Driekwart blijft in eigen land, de rest trekt over de grens. Naar verwachting brengen veel buitenlanders de pinksterdagen in ons land door. Verder zal een aantal grote evenementen nogal wat toeschouwers trekken. Het verkeer moet vanaf vrijdagmiddag al rekening hou den met flinke vertragingen. Tweede Pinsterdag) raken de wegen weer vol door terugkerende vakantiegangers en dagjesmensen. Zwolle - Het Interregionale Recherche Team Noord-Oost Neder land heeft met de aanhouding van 27 verdachten een bende opge spoord die op grote schaal handelde in drugs, vooral heroine. De omzet liep in de vele miljoenen. De politie van Kerkrade denkt met de aanhouding gisteren van een 33-jarige caféhouder uit Kerkrade en zijn vriendin, de leiders van een bende cocaïnesmok kelaars te pakken te hebben. Het gaat om een smokkellijn van Curasao en Aruba naar Nederland. Rotterdam - Vijftig drugverslaafden hebben gisteren twee tenten opgeslagen langs de tippelzone aan de Rotterdamse Keilehaven. Zij protesteren hiermee tegen het gebrek aan opvangplaatsen in de Maasstad voor drugverslaafden sinds de ontmanteling van Perron Nul naast het Centraal Station. De groep probeert al ge ruime tijd een vast onderkomen te krijgen in de wijk Delfshaven. De actie wordt ondersteund door drug-welzijnswerker dominee Visser die de tenten beschikbaar heeft gesteld. Rotterdam - De Rotterdamse rechtbank heeft gisteren negen jaar gevangenistraf opgelegd aan de 35-jarige B.M. uit Hellevoetsluis wegens mensensmokkel en heroïnehandel. De rechtbank be schouwt M. als het brein achter een criminele organisatie die honderden, mogelijk duizenden Tamils via Rusland naar Neder land heeft gesmokkeld. Officier van justitie Koekman eiste twee weken geleden tien jaar cel tegen M. De rechtbank heeft alle ten laste gelegde punten overgenomen. Vier andere leden van de ben de zijn drie weken geleden al veroordeeld tot gevangenisstraffen van 2,5 tot 4,5 jaar. ADVERTENTIE ven (Shell en Unilever) in 1977 «ijn politieke carrière als lid van de Tweede Kamer. In 1986 volgde hij in het kabinet-Lubbers I zijn overleden partijgenoot Rietkerk op als minister van Binnenlandse Zaken. Na de val van Nijpels weigerde De Korte het fractieleiderschap van de WD. Hij gaf er de voor keur aan vice-premier en minis ter van Economische Zaken in het kabinet-Lubbers II te wor den. In die functie kwam hij enkele malen opzichtig in botsing met premier Lubbers. Na de val van het kabinet-Lubbers II keerde De Korte terug in de Kamer.

de Stem | 1995 | | pagina 3