)E STEM m mm 5- - ^pizzeria [AANBEVOLEN ]tmtn NTIE HALE IIEDING LM Record aantal inzendingen op Cartoonfestival Knokke astelen en landgoederen open op tweede pinksterdag erdag a.s. lag een Proef «fa imenu 55.- De nieuwe Ne derlandse komedie De Gidsen van Ed ward Montie is op 6 juni te zien in De Kring in Roosendaal. I Het Dagboek van Anne Frank komt op 8 juni naar De Nobelaer in Etten-Leur. Uhe Mystic Re- vealers zijn van avond te zien in Pa ra in Breda. I De wereldver maarde musicus Gustav Leonhardt geeft morgenavond een concert in de Engelse kerk in Middelburg. Dussen Ruïne Uit en thuis Humorhal vanaf 18 juni open voor publiek 1 - OOSTBURG: Jury Persprijs erug in de tijd op de Brabantse Kas JSSTRAAT1 |l/RG B68 7O - 2-0. &2-> I te v\e.me.v\ of- in- ons |wF*cmf op te eten, [aal geopend tot 22.30 uur. •fj'Of C/C Ooitfarft *In Breda kan het onlangs gerestaureerde Huis van Brecht op het KMA-terrein worden bezocht. FOTO'S DE STEM/JOHAN VAN GURP Door Els Braas en René van der Velden Breda - Voor de vijfde keer wordt maandag, tweede pink sterdag, de Brabantse Kaste lendag gehouden. De organi satie berust bij de Vereniging Vrienden van Brabantse Kas telen en de Brabantse Kaste lenstichting, in samenwerking met Omroep Brabant. Van 12.00 tot 17.00 uur kan het publiek terecht in 24 kastelen, ruïnes, burchten, landhuizen en tuinen. De entree varieert van gratis tot vijf gulden. De Brabantse Kastelendag viert dit jaar haar eerste lustrum. Vo rig jaar trok het evenement 23.000 bezoekers. Het doel van de dag is 'het culturele bezit aan kastelen dichter bij de Braban ders brengen'. De Brabantse Kastelenstichting - een van de organisatoren - is in 1980 opgericht om kastelen en buitenplaatsen te behoeden voor verval. Op dit moment maakt de stichting een inventarisatie van het aantal bestaande en verdwe nen landgoederen in Brabant. Secretaris A. Vollebergh noemt zijn leden 'mensen die belang stelling hebben voor kastelen en die graag bewaard willen zien'. „Alles wat daar voor nodig is, pakken we aan. Zoals nu deze kastelendag." Het grootste pro bleem van de stichting noemt Vollebergh het ontbreken van fondsen. „We bestaan bij de gra tie van sponsors." Het overgrote deel van de landgoederen is in handen van de overheid en stichtingen. „Particu lieren doen bijna niet mee. We hebben in het verleden een aantal min der leuke ervaringen ge had - diefstal bijvoor beeld - en het is voor die mensen niet altijd prettig om hun huis open te stellen voor het publiek." Ieder kasteel of landhuis presenteert zich maandag op ei gen wijze. De Bredase kunsthis toricus Eric Dolné verzorgt sa men met tien vrijwilligers rond leidingen op het KMA-terrein in Breda. In een van de torens van het Spanjaardsgat draait een film over kastelen, het pas geres taureerde Huis van Brecht wordt bezocht - en de daar gevestigde KMA-bibliotheek - en op de binnenplaats is een terrasje ge maakt. Dolné: „Door de militai re academie te betrekken bij de kastelendag, wordt het voor Bre- danaars antrekkelijker gemaakt om een bezoek te brengen." Dolné: „Dit is een perfecte ma nier om aan een groot publiek te laten zien wat wij hier in Bra bant - en in Breda - te bieden hebben op het gebied van kaste len. Het komt niet vaak voor dat mensen de mogelijkheid hebben om een kasteel van binnen en buiten te bekijken. Nu krijgen ze die kans wel." Dolné hoopt dat door de kaste lendag mensen gemotiveerd worden om meer aandacht te be steden aan kas telen en buitenplaatsen. „Het blijkt dat veel mensen toch lid worden van een stichting of ver eniging na het bezoeken van een dergelijke dag. Dat is alleen maar positief." Dolné: „Breda en Brabant verdienen het om in de 'picture' te staan. We hebben ontzettend veel cultuur hier in onze stad en ook daar buiten. Het houden van een kastelendag is daarom alleen maar goed. Je maakt de mensen veel bewuster van him omgeving." Ook de tuinen van kasteel Bou- vigne staan maandag open voor het publiek. Leden van het Bre dase Hoogheemraadschap zullen geïnteresseerden voorzien van de nodige tekst en uitleg. Er zijn drie bijzondere tuinen te bezich tigen: de Franse tuin, naar een idee van Le Notre, ontwerper van de tuinen van Versailles, de Engelse tuin met grasveld en borders en de Duitse tuin met zijn vele heesters. Ook in Dussen wordt de Kaste lendag aangegrepen om flink uit te pakken. Elke twintig minuten begint er een rondleiding in het kasteel. Een gids vertelt over de diverse ver trekken en oud-bewoners vertel len over hun activiteiten of over zichzelf. Onder hen de laatste particuliere bewoonster van het kasteel, mevrouw Rolina Su- ringar, Tante Lien voor intimi. In alle vertrekken van Kasteel Dussen wordt een bepaalde tijd speriode uitgebeeld. Tijdens de rondleiding ontmoe ten bezoekers een portretschil der, dames die bezig zijn met ou de handwerken, een geestelijke die oude handschriften leesbaar maakt, een van de heren Van de Dussen die zijn voorgeslacht be studeert, een hofnar en een ont spoorde vrouw die berecht wordt. De herberg in de kelder van het kasteel is geopend en op de binnenplaats zorgt een boer met zijn beesten voor een be scheiden kinderboerderij. Behalve in Breda en Dussen kunnen belangstellenden maan- Het Tongerlo Huys in Roosend aal dateert van 1762. Tot 1972 werd het bewoond door de pas toors van Roosendaal. Nu zete len er het gemeente-archief en het museum De Ghulden Roos. Landgoed Wouwse Plantage is in de eerste helft van de zestien de eeuw aangelegd door de Mar kies van Bergen op Zoom. Maan dag verzorgt heemkundekring De Vierschaer ieder uur een rondleiding, worden er demon straties gegeven in de houtzage rij en is het Brandweermuseum geopend. In Landgoed Mattemburgh in Woensdrecht zijn de Oranjerie, de tuinen en het park te bezoe ken. Last but not least: het Markie zenhof in Bergen op Zoom. Ge bouwd rond 1500 door de be faamde bouwmeester Anthonie Keldermans is het thans een van de mooiste stadspaleizen van West-Europa. Maandag beginnen er gratis rondleidingen om 13.00, 14.00, 15.00 en 16.00 uur. Waar het minste van is overgebleven: de Ruïne van Strijen in Oosterhout ofwel de Slotbosse Toren. Je weet dat-ie komt en ook ongeveer hoe laat, maar waarschijnlijk juist daardoor is het toch even schrikken als de bel gaat. Daar staat de scholier, in felle regenkleding. De miezer heeft hem doornat gemaakt, maar zo te zien heeft zijn humeur er nauwelijks onder te lijden gehad. "i-M 01170-52305 !ze tekening van Ali Siikrü Fidan sleepte Oprijs in de wacht. Door Rein van der Helm Knokke-Heist - Het Internationale Cartoonfestival van Knokke-Heist is een niet meer weg te denken fe nomeen tijdens het zomerseizoen aan de Belgische kust. Begonnen als een 'aardigheidje' is het festival - dat dit jaar voor de 34e keer wordt gehouden - een begrip in het wereldje van de cartoonliefhebbers geworden. De uitstraling van dit Knokse initia tief bereikt momenteel de verste uit hoeken van de wereld. Met het gevolg dat vanuit diezelfde uithoeken de te keningen binnenstromen. En elk jaar zijn het er meer. Wat te denken van vierduizend car toons, ingestuurd door achthonderd tekenaars uit 63 landen, die dit jaar hun weg naar de Belgische badplaats vonden. Daarmee is de grootste inzending tot nu toe tot stand gekomen voor dit eve nement, dat al sinds jaar en dag het thema 'De mens wil lachen' draagt. Niet alle inzendingen zijn tijdens de gebruikelijke tentoonstelling in de Humorhal van Duinbergen - gelegen tussen Knokke en Heist - te bezichti gen. Een internationale jury, waaron der enkele prijswinnaars van afgelo pen jaren, heeft zich over de inzendin gen gebogen. Er zijn er uiteindelijk vijfhonderd ge selecteerd voor de tentoonstelling. „Vooral uit China, Rusland en Argen tinië werd nassaal ingestuurd voor deze wedstrijd", zeggen organisatoren Eric Parez en Wilfried Deschepper. „Het grote aantal verschillende natio naliteiten zorgt opnieuw voor een breed scala van visies op mensen en (politieke) gebeurtenissen. Niet altijd eenvoudig. Leef je maar eens in in de gedachtenwereld van de tekenaar uit Burundi, Guatamala, China, Iran of Indonesië". Uit de vijfhonderd geselecteerde car toons zijn door de jury drie nomina ties gedaan voor de Cartoon Awards 95. Deze drie dingen mee naar de Gouden, de Zilveren en Bronzen Hoed. De uitverkoren tekenaars zijn Con- stantin Ciosu uit Roemenië, Dmitry Drozdov uit Rusland en Luc Ver- meersch uit België. „De drie genomi neerde tekeningen zijn geen politieke spotprenten noch bevatten zij kritiek op wereldproblemen. Het zijn geestige, humoristische car toons waarvan iedereen kan genieten en de bizarre vorm van humor waar deren", licht de jury een tipje van de sluier op. Ciosu is geen onbekende in Knokke. In 1991 won hij reeds een derde prijs. Het zijn uiteindelijk de aanwezigen op het traditionele Cartoon Banket in het Casino Knokke die bepalen welke prijs aan welke tekening wordt ge hangen. Wie wel al zeker is van een prijs is de Turkse tekenaar Ali Sükrü Fidan uit Ankara. Zijn 'zwangere teef die onder politiebegeleiding tijdens een con frontatie haar verleider zoekt', was voor achttien journalisten de tekening die de prijs 'Press Club Casino Knok ke' verdiende. Zoals gewoonlijk zijn tijdens de ten toonstelling ook cartoons rond be paalde thema's te zien. Naast de vijf honderd geselecteerde tekeningen voor de wedstrijd is er een thema 'Toerisme in Europa', naar aanleiding van het honderdjarig bestaan van de Belgische Touring Club. Extra plaats is ook ingeruimd voor het gastland, dat ruim in het zonnetje wordt gezet. Dit jaar is dat de Repu bliek China (Taiwan). Al bij al zijn vanaf 18 juni tot en met 10 september 1995 achthonderd car toons te bewonderen. De Humorhal in Duinbergen is dagelijks - ook tijdens de weekends - open van 10.00 tot 19.00 uur. De toegangsprijs is Bf 100 5,50). Groepen krijgen 25 procent korting. Voor wie het allemaal thuis nog eens rustig wil bekijken is het Cartoonboek 1995 te koop. En was dat wel het geval geweest, dan had het nog niks gegeven, Want een van de grote voordelen van eten aan huis laten bezorgen, is dat je met humeur/vakmanschap en karakter van bedienend personeel niks te maken hebt. Ze duwen je domweg een doos in de hand, je betaalt en je ziet ze nooit meer. Meestal hoor je nog iets van alstublieft-dankuwel-eetsmake- lijk, en dat is precies genoeg. Wij doen het vanavond met een pizza, een van de vele die de Bredase Piz- zalijn op het repertoire heeft. We hadden hier al vaker besteld, dus we be schikten over de folder waarin ze allemaal staan. Er zijn zo'n dertig platte pizza's, die je in twee maten kunt krijgen, en een stuk of wat van die dub belgevouwen dikgevulde. Daarnaast zijn er wat pasta-gerechten, soms ge bracht met 'eigen-gemaakt Italiaans stokbrood' en enkele vleesschotels met gebakken aardappelen. Je kunt er al een klein model pizza bestellen voor iets meer dan een tien tje, de duurste is een groot model van 21,25. Zo één hebben we van avond besteld, want we willen er met z'n tweeën van kunnen eten. Alles wat de folder beloofde, ligt er herkenbaar op: tomaat, kaas, champignons, ham, salami, mosselen, garnalen en oregano. Dat alles gestort op het es sentiële pizza-onderdeel dat, indien goed van kwaliteit, de hele pizza lek ker maakt, de bodem dus. Die is, zeggen we er meteen maar bij, de reden dat wij al eerder kozen voor de Pizzalijn. Het was ons elders al eens overkomen dat we zo'n dik, witbrood-achtig ding kregen voorgeschoteld, en dat is hier nog nooit ge beurd. We treffen een behoorlijk Italiaans aandoende, dunne, naar om standigheden redelijk krokante bodem, waarop de overige ingrediënten zich goed thuis zullen voelen. Die pizza is prima te eten, zeker met de fles Rlionewijn die we hebben opengetrokken. Zo houden we met z'n tweeën een klein en uitermate ongecompliceerd tot stand gekomen feestje aan de eigen keukentafel, en dat voor nog geen drie tientjes, de rode wijn meege teld. Gratis thuisbezorgd, gegarandeerd warm, zeggen eet-bezorgers makke lijk. Maar over de ideale temperatuur van eten blijk je toch van mening te kunnen verschillen. Wij zetten in ieder geval altijd ruim van tevoren de oven aan, als we iets hebben besteld. Dan weten we tenminste zeker dat we thuis en toch uit, warm eten. P.O. Pizzalijn Breda, geen sluitdag, bezorgtijden van 16.00 tot 24.00 uur.

de Stem | 1995 | | pagina 25