Oostburg ziedend op Roompot RDAG Raad Oostburg niet rouwig om afblazen kuuroord Cadzand Protest visserij tegen sluiten 'Friese gronden' de stem EMEN VLAKTE TOTAAL TERUG Oostburg verbiedt stuntvliegereu op stranden POLITIE RAPPORT 'Landbouw moet een stapje terug doen' Bedrijf adverteert met bungalows in afgewezen plan Cavelot in Cadzand KORTING vkans OORDEEL Gemeente zoekt uit wie exploitant is van cafetaria annex automatenhal ZMO niet blij met reactie op nota van Van Aartsen WD vindt eigen campagne niet vlekkeloos verlopen ZEELAND C3 N, DIREKTIN mertafels en te keur. s moeten zo snel ekledingsstoffen. vitrines en buffet- inden, in diverse )E GROOTSTE I OMSTREKEN OT 17.00 UUR. Man verdacht van i diefstal motor Dronken verpleger krijgt geen gelijk van rechter Inbraak in caravans Inbraak in strandpaviljoen Vrouw onwel achter stuur Vrouw slachtoffer zakkenrollerij Hagenaar aangehouden Landelijke club is weinig concreet en wollig Commissarris W. van Gelder: DONDERDAG 1 JUNI 1995 Van onze verslaggever Oostburg - De meerderheid van de Oostburgse gemeente raad zal er niet om treuren als jjet inmiddels veelbesproken kuuroord in Cadzand wordt afgeblazen. pe PvdA is altijd een fel tegen stander geweest maar gisteren bleek tijdens een commissiever gadering dat ook Dorpsbelangen en Toerisme en het CDA er eigen lijk iets anders voor in de plaats willen zien. „Als er iemand komt die een kuuroord wil bouwen dat werke lijk een meerwaarde betekent voor Cadzand is dat prima maar er mag voor mij best iets anders voor in de plaats komen," aldus H. Lippens (CDA). S. de Putter (D en T) maakte ken baar dat de gemeente eigenlijk geen medewerking meer moet verlenen aan dit soort projecten omdat de zorgvuldigheid met voeten is getreden. Hij doelt op het besluit van Gede puteerde Staten het bestem mingsplan Cavelot af te keuren omdat de gemeente er niet in is geslaagd de economische haal baarheid van het kuuroord aan te tonen. „Ik zal er in ieder geval niet om treuren als het kuuroord niet doorgaat. Het betreffende gebied kan beter worden opgevuld door plaatselijke ondernemers. Ik denk bijvoorbeeld aan een over dekt speelterrein of een golfslag- bad." Ondanks de twijfels over de komst van het kuuroord gaat de commissie toch akkoord met het verzoek van het college beroep aan te tekenen bij de Raad van State tegen de beslissing van GS. „Oostburg is moreel verplicht de laatste strohalm beet te pakken," aldus De Putter. Ook W. Verplan- ke (PvdA) stemt in met het be roepschrift maar niet van harte. „Het is een formele verplich ting." J. Provoost (WD) vroeg zich af waarom de Provinciale Planolo gische Commissie (PPC) eerst wel akkoord ging met het bestem mingsplan en later niet. Wethou der C. Bolijn lichtte toe dat het op handen zijnde faillissement van Cadzand Bad Projecten bv een rol heeft gespeeld in de advise ring. „Planologisch is alles in orde maar door het faillissement heb ben we geen exploitant om de economische haalbaarheid aan te tonen. We hebben nu eenmaal geen projectontwikkelaar." Volgens Bolijn is er wel een enor me belangstelling van onderne mers die in het kuuroordproject willen springen. „Ze staan in de rij." 98; 98; l/an onze verslaggever Oostburg - De gemeente Oostburg is woedend op het bedrijf Roompot Recreatie BV dat adverteert met 250 luxe bungalows in het plan Cavelot (kuuroord), terwijl dat plan juist door de pro vincie is afgewezen. „Dit is gewoon te gek voor woor den," reageerde wethouder me vrouw C. Bolijn gisteravond op de advertentiecampagne die Boompot Recreatie in De Tele graaf is begonnen. De actie van het recreatiebedrijf werd gistermiddag in het Oost burgse gemeentehuis ontdekt. Daar kwam men er al snel achter dat er niets tegen te doen is. „Blijkbaar mag je dit soort din gen ongestraft doen," aldus me- irouw Bolijn. „Maar er gaat wel een brief de deur uit dat we dit absoluut niet op prijs stellen. Dit slaat werkelijk alles." Het plan voor het kuuroord met 3 bungalows bij Cadzand-Bad is bij Gedeputeerde Staten van Zeeland afgeketst omdat het da gelijks provinciebestuur een de gelijke financiële onderbouwing mistte. Dat heeft alles te maken met de in staat van faillissement verkerende initiatiefnemer Cad- zand Projecten BV. Roompot heeft al te kermen gegeven het project te willen overnemen. „De enige waarmee wij op dit moment willen onderhandelen is ide curator van Cadzand Projec- len,zegt wethouder Bolijn. „We wachten eerst de uitkomst .daarvan af voordat we verder .kijken. Er is geen enkele grond om aan te'nemen dat Roompot Recreatie dan de eerste gegadig- is. Maar ja, juridisch gezien je adverteren wat je wilt. Het bedrijf gooit hiermee wel zijn eigen glazen in denk ik. Boven dien is het nog lang niet zeker dat de gemeente wel met de plannen verier wil. Daar zal dan toch de gemeenteraad nog een oven moeten doen." bleek tijdens de com- ruimtelijke alvast dat de meeste raadsfracties het liefst definitief msireep door de nu al jaren sle- pde kuuroord-plannen zouden lokken. Bij Roompot Recreatie IV was gisteravond niemand 'oor commentaar bereikbaar. kan onze correspondent te - De politie heeft dinsdag ten 43-jarige inwoner uit de ge tarte Borssele aangehouden. He man wordt verdacht van fcfstal/verduistering van een tttor. Hij is ingesloten.De man am in juli 1992 de motor in be- 'aring en een week later deed je importeur aangifte van ver- vol onschuldig te zijn ..„eis'e voor de kantonrechter loening. u,."-- bem geen gelijk en ver fde hem tevens tot de pro pten van 750 gulden. Vooral de garnalen- en kleine kottervisserij worden de dupe van sluiting van het grote zeegebied de Friese gronden. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE Van onze verslaggever Breskens - De Nederlandse Vissers bond heeft geprotesteerd tegen een voornemen een groot kustvisserijge- bied in de Noordzee, boven de Wad deneilanden, voor de zeevisserij te sluiten. Door visserij hier te verbieden denkt men het ecologisch evenwicht in die gebieden te kunnen herstellen. Voorzitter J. Nooitgedagt van de Vissers bond heeft inmiddels al contact gehad met de visserijspecialisten van de drie rege ringspartijen. Ook zijn gesprekken aange vraagd met de ministeries van Landbouw en Visserij (Van Aartsen) en Verkeer en Waterstaat (Jorritsma). „De vissers zijn kennelijk het makkelijkst te pakken. Maar de milieuproblemen, zo als die zijn onderkend bij de laatste Noordzeeconferentie, ontstaan vooral door vervuiling. Chloor- en pcb-lozingen, dat moet worden aangepakt," zegt Nooit gedagt. Hij noemt de voorgenomen slui ting van de visserij een loos gebaar. „Het is zand in de ogen van het publiek strooien. Het lijkt naar buiten toe alsof het milieu probleem wordt aangepakt." Hij wijst er ook op dat vervuiling zich niet aan gren zen stoort. Je kunt een gebied wel voor de visserij sluiten maar de vervuiling zoekt gewoon zijn weg. Volgens de Vissersbond zijn het vooral de garnalen- en de kleine kottervisserij die de dupe worden van sluiting van dit grote zeegebied, dat als 'Friese gronden' bekend staat. De voorziene schade loopt in de hon derden miljoenen. Niet alleen de vissers zelf krijgen een enorme klap, ook de ver werking en de handel zullen de nadelige financiële gevolgen ondervinden. Nooitgedagt hekelt het Nederlandse ini tiatief tot sluiting. Hij wijst op de Fransen. „Zo'n Chirac was nog maar een week in functie of hij had de eerste gesprekken met de vissers al achter de rug en heeft hen te verstaan gegeven achter hen te staan. Voorts hebben Engeland en Denemarken al laten weten niet mee te werken aan slui tingen van visgebieden. In Nederland pak ken ze nu net de visserij. Wij worden ge zien als een makkelijk groep." De Nederlandse vissers zijn niet van plan zich als makke schapen naar de slacht bank te laten voeren. Mocht sluiting wor den doorgezet dan komen er zeker acties. „De actiebereidheid onder de vissers is zeer groot," zegt de Vissersbond-voorzit ter. tin onze verslaggever «leuzen - Een van dron- ®ischap beschuldigde ver- Pleger van de ziekenhuisgroep Jeeuws-Vlaanderen heeft van :e kantonrechter in Terneu- ïr' geen genoegdoening ge- ®gen. Ook de vordering van vduizend gulden smarte- jw is gisteren door de rech- afgewezen. inmiddels van het ziekenhuis ■Terneuzen naar dat van Oost- overgeplaatste verpleger "de zijn naam gezuiverd zien alle blaam. ■^overplaatsing was volgens de «die overigens niet het gevolg ia de vermeende dronkenschap '»i de orthopedisch verpleger, 'ar van andere klachten over wijze waarop hij zijn werk j°°r het te laat verschijnen in riielijke staat op zijn werk in gustus vorig jaar had de direc- de ziekenhuisgroep de m oger een waarschuwing ge- De betrokken werknemer Van onze verslaggever Oostburg - De gemeente Oost burg gaat onderzoeken wie de werkelijke exploitant is van de cafetaria annex speelauto- matengelegenheid met 54 au tomaten aan de Bredestraat in Oostburg. Is het mevrouw La gendijk of de besloten ven nootschap Lagendijk Oost burg bv. In de nieuwe speelautomatenver- ordening, bedoeld om het aantal kansspelen terug te dringen, wordt voor haar een uitzondering gemaakt zolang zij daadwerke lijk exploitante is. Hoewel de ca fetaria een laagdrempelige voor- ziening is, waar geen kansspelau tomaten mogen staan, mag zij jaarlijks meer dan drie van deze automaten plaatsen. Stopt zij met de zaak, dan is het meteen afgelopen. Advocaat Den Hollander voerde gistermorgen tijdens de vergade ring van de raadscommissie Al gemene Bestuurlijke Zaken aan dat de werkelijke vergunning houder Lagendijk Oostburg bv is. En dat was reden voor L. Wille (PvdA) te vragen wie nu de wer kelijke vergunninghouder is. „Een bv kan het jaren volhouden en dan is de bepaling in de veror dening een lege huls." Ook de an dere fracties vroegen om die dui delijkheid en wethouder C. Bolijn beloofde die voor de komende raadsvergadering te geven. De commissie ging akkoord met de uitgangspunten van de nieuwe speelautomatenverordening. Daarin staat dat in laagdrempeli ge inrichtingen zoals sportkanti nes en snackbars geen kansspel automaat mag staan. Dit in te genstelling tot de strandpavil joens die als hoogdrempelig wor den beschouwd, evenals cafés en restaurants. Die mogen elk één kansspelautomaat exploiteren. Woordvoerder Loontjes van het gelijknamige speelautomatenbe- drijf hield nogmaals een pleidooi voor twee kansspelautomaten in hoogdrempelige horeca. Hij wijst Van onze verslaggever Oostburg - Op enkele stranden langs de kust van West-Zeeuws-Vlaanderen mag van 1 juni tot en met 31 augustus van 10.00 tot 18.00 uur niet meer worden ge vlogen met stuntvliegers. Dit verbod geldt ook voor het vissen in zee met be hulp van werphengels en fuiken. Het gaat om de stranden die worden bewaakt. De meerderheid van de raadscommissie voor algemene bestuurlijke zaken ging gistermor gen akkoord met het voorstel van het college dit verbod in te stellen. Het college gaat hier toe over omdat vorig jaar zowel via het strandwachtpersoneel als ook rechtstreeks van recreanten klachten zijn ontvangen met betrekking tot het gebruik van deze vliegers, die hoge snelheden bereiken. Deze vliegers veroorzaken geluidsoverlast en leveren ge vaar op voor de recreanten omdat ze vaak vlak boven de hoofden scheren. „We willen ongelukken voor zijn. Reden voor het instel len van dit verbod. Want als er een ongeluk zou gebeuren krijgen wij anders het verwijt dat we er niets aan hebben gedaan," aldus wethouder C. Bolijn. P. Toussaint van een winkel in strandartike- len in Cadzand zei gisteren dat hem helemaal geen klachten bekend zijn. Voor hem is een verbod dus helemaal niet nodig. „Enige mate van overlast is slechts een uitzondering. Daarnaast willen de mensen ook iets anders doen dan de hele dag op het strand liggen. Noem het stuntvliegeren ook een stuk slecht- weervoorziening. Daarnaast betekent het verbod voor mij ook een behoorlijke daling van mijn omzet." Als er toch een verbod moet komen pleit Toussaint voor een periode van half juli tot half augustus. Hij vindt 1 juni tot en met 31 augustus veel te lang. „Daarnaast moet het verbod alleen gelden op drukke, zomerse da gen. Dat kunnen de strandwachters kenbaar maken door het hijsen van een vlag." L. Wille (PvdA) voelde ook wel wat voor deze signalering door de strandwaehten. Maar wethouder Bolijn vroeg zich af wie dan moet bepalen wanneer het slecht of goed weer is. „Het instellen van een verbod voor een be paalde periode werkt zodoende veel duidelij ker." J. Provoost (WD) ziet het verbod niet zitten. „Het is jammer dat we weer regels moeten stellen. Dat betekent weer een stukje inper king van de vrijheden voor de mensen." Vol gens Bolijn valt het met die inperking best mee. „We hebben in totaal achttien kilometer strand. Het verbod geldt alleen voor twee ki lometer. Er blijft voldoende strand over om te stuntvliegeren." De overige commissieleden zien het nut van het verbod wel in. Alleen werden wat vraag tekens gesteld bij de sanctie-mogelijkheden voor overtreders. De strandwaehten kunnen overtreders aanspreken maar hebben geen bevoegdheden. „Dat blijft op zich dus moei lijk," beaamt Bolijn. „We kunnen altijd de hulp inroepen van de politie maar het is nog maar de vraag of ze tijd hebben naar de stran den te komen." Wethouder C. Bolijn (D en T) van Oostburg....we willen onge lukken voor zijn.... FOTO ARCHIEF DE STEM Breskens - Bij een caravancen trum werd inbroken in drie ca ravans. Meegenomen werden vier gasgeisers, vier koelkasten en drie gasstellen. Groede - Bij een inbraak in een strandpaviljoen te Groede is de hele voorraad aan rookartike len en een gering geldbedrag gestolen. Men was het pand binnengekomen via de achter zijde. Graauw - Bij een eenzijdig ver keersongeval werd dinsdag avond een personenauto be stuurd door een 28-jarige vrouw uit Kloosterzande aan zienlijk beschadigd. Het onge val gebeurde omstreeks kwart over negen op de Meloweg te Graauw. Volgens de politie raakte de vrouw onwel en ver loor daardoor in een bocht de macht over het stuur waardoor ze in een sloot terechtkwam. Terneuzen - Een 57-jarige vrouw uit Sas van Gent werd slachtoffer van zakkenrollerij. Dat gebeurde dinsdag in een winkel aan de Vlietstraat in Terneuzen. Ongemerkt zag iemand kans haar portemonnee met daarin een bedrag van enkele honder den guldens uit haar tas te ste len. Terneuzen - De politie heeft dinsdag in de Terneuzense bin nenstad een 35-jarige inwoner uit Den Haag aangehouden. Dit gebeurde op verzoek van de Haagse politie, die belangstel ling heeft voor de man in ver band met een onderzoek naar handel in drugs. Van onze verslaggever Goes - Landbouworganisatie ZMO is niet blij met de reactie die het landelijk overkoepelend orgaan LTO-Nederland heeft gege ven op de Prioriteitennota van minister van Landbouw Van Aartsen. „De reactie is te wollig, te weinig concreet en mist scherpte en dui delijkheid. De vinger wordt on voldoende op de zere plek gelegd. De ZMO heeft voortdurend aan gedrongen op een korte en scher pe reactie," zo liet algemeen se cretaris J. Oggel weten. Het dagelijks bestuur van de ZMO, waarin landbouworganisa ties uit Gelderland, Zeeland en Utrecht zijn opgegaan, vindt het bovendien jammer dat zowel de LTO-Nederland als het Land bouwschap afzonderlijke reacties op de nota hebben gegeven. „Dat is aan de achterban niet uit te leggen," vindt Oggel. Het standpunt van de ZMO is dat de Nederlandse land- en tuin bouw volledig afstand moet ne men van liberalisering van het landbouwbeleid. „De geschiede nis heeft geleerd dat een dergelij ke liberalisering leidt tot een die pe crisis." Produktiebeheersing en marktordening dienen als in strumenten voor een Europees landbouwbeleid gehandhaafd te blijven. Voorts stelt ZMO vast dat de plattelandsontwikkeling, zoals voorgesteld in de Prioriteitenota, haaks staat op liberalisering, waarvoor in diezelfde nota wordt gepleit. Land- en tuinbouw wor den immers opgehangen aan na tuur- en milieuontwikkeling en kunnen zich niet vrij en op eco nomische basis ontwikkelen. Voorop moet staan dat ontwikke ling van agrarische bedrijven op economische basis moet plaats vinden. „Zoniet dan is teloorgang van de Nederlandse land- en tuinbouw als economische be drijfstak onvermijdelijk," voor spelt ZMO somber. Ook vindt men dat de Tweede Kamer klare wijn moet schenken over de positie van de land- en tuinbouw. „Mooie woorden ge noeg. Wil men een economische land- en tuinbouw of niet Men moet het nu maar eens zeggen." Onderzoek, onderwijs en voor lichting zijn de basis voor het succesverhaal van de Nederland se land- en tuinbouw. „Deze ba sis structureel aantasten is funest en mag dus niet gebeuren," wordt verder opgemerkt. Het hoofdbestuur van de ZMO stelt morgen de definitieve reac tie op de Prioriteitennota vast. Die reactie wordt daarna inge bracht in de vergadering van het bestuur van LTO-Nederland. Van onze verslaggever St. Maartensdijk - De Commissaris van de Koningin in Zee land, W. van Gelder, pleitte gisteren tijdens zijn werkbezoek aan Tholen voor een betere samenhang tussen landbouw en na tuur. Hij wees er op dat deze symbiose de laatste jaren onder druk van de mechanisering dreigt te verdwijnen. „En daarmee snijdt de landbouw zich in de vingers," aldus de commissaris. óp een nieuwe beveiliging op au tomaten waarbij het apparaat wordt stopgezet als de financiële risico's voor de speler te hoog worden. Tevens wordt de speler gewaarschuwd voor de financiële gevolgen. Ook betreurde hij het dat de gemeente niets meer heeft gedaan met de petitie van Oost burgse ondernemers die een over eenkomst willen afsluiten om verantwoord met de kansspelen om te gaan. De leden van de commissie ble ven ondanks de woorden van Loontjes van mening dat de nieu we verordening een prima middel is om het aantal kansspelen terug te dringen om hiermee de gokver slaving tegen te gaan. Het multifunctionele karakter van het landelijk gebied (natuur, landbouw, recreatie) staat vol gens Van Gelder te veel onder druk. En dat terwijl de landbou wers een steeds kleiner percenta ge van de beroepsbevolking uit maken. „Ik zeg dat niet als verwijt, maar ik vind wel dat een en ander weer snel hersteld moet worden. Wil len we het landelijk gebied kun nen behouden, dan zal een brede basis van de bevolking zich er voor moeten inspannen. Om dat te bereiken, is die symbiose tus sen natuur en recreatie enerzijds en landbouw anderzijds zo be langrijk," lichtte Van Gelder toe. Van Gelder prees het beleid dat de gemeente Tholen de laatste ja ren heeft gevoerd ten aanzien van het bedrijfsleven. Wel voegde hij daar aan toe dat de zuidelijke provincies, waaronder Zeeland, iets aan imagoverbetering zou den moeten doen. „In het kader van de werkgelegenheid is het belangrijk dat Zeeland, Brabant en Limburg iets aan de beeldvor ming doen," zei Van Gelder doe lend op het aantrekken van be drijven. „Ik maak me daar zorgen over. In de Randstad worden we niet altijd serieus genomen en daar zullen we eensgezind iets aan moeten doen. Maar die ver andering zal in eerste instantie vanuit onszelf moeten komen." Van Gelder haakte daarmee in op uitspraken van zijn Brabantse collega F. Houben. Die zei vorige week dat de zuidelijke provincies door Den Haag onderbedeeld blijven, voor wat betreft de fi nanciën. Van onze verslaggever Middelburg - De Zeeuwse WD, de grote winnaar van de laat ste verkiezingen, vindt dat de eigen verkiezingscampagne voor de Zeeuwse Staten 'niet vlekkeloos' is verlopen. De oorzaak van de meeste problemen schuilde in de interne communi catie en de coördinatie van activiteiten, meldt de Kamercentrale WD Zeeland in een evaluatierapport. Vooral aan de informatievoorziening door de zogeheten ondercentrales aan de lokale afdelingen mankeerde van alles, aldus het rapport, en dat moet in de toekomst beter. Voor het rapport is een enquête gehouden onder alle belangrijke WD'ers, en van de 42 verstuurde vragenlijsten zijn er achttien retour gekomen. De antwoorden waren niet uitsluitend negatief. Velen von den de campagne goed georganiseerd en doeltreffend. Dat er geen openbare kritiek werd geuit op lijsttrekkers van andere partijen, kun nen ook veel WD-bestuurders waarderen. Bovendien werd de team geest van de liberalen krachtig uitgestraald. Over het algemeen, zo concludeert het rapport, kan de WD tevreden zijn met de manier waarop het is gegaan.

de Stem | 1995 | | pagina 21