Meer rijkssteun aan Zeeland DE STEM Bond stelt Philips ultimatum over reorganisatieplan •R Broomchemie wil ontslag 'linkse rakker' Gratis Kamers van Koophandel willen meer geld voor Zeeuwse economie Een zwaar hijskarwei BELLEN I8S-556666 ;*a4msa Van 't Hek probeert oudejaarsconference uit in Zuidlandtheater IE GE STARCO SIERRA 2.0i SEDAN 5 f 22.850.- iENAULT .E AANBIEDING <ING CAB 17.500.- ESCORT 1.6 ZLX 16V i f 30.750.- RENAULT Vrouw verkracht in park Goes Bruinvis in Westerschelde is zeldzaam verschijnsel B.V. Waterpolitie treedt veel strenger op tegen overtreding seizoenkrant 95/96 076 303132 Zeelan DONDERDAG 1 JUNI 1995 DEEL I m «B -- gg 58, Terneuzen, tel. 01150-17751 huifdak, trekhaak, bouwjr. 1991, 51.000 km (jdonze verslaggever jmeuzen - De directie van Philips loting in Terneuzen moet voor 7 ju- °het gewraakte reorganisatieplan tafel halen. Als niet aan die eis is vöidaan volgen er acties. Daarbij is niet uitgesloten. ji Industrie- en Voedingsbond CNV jdjijft dat in een ultimatum dat giste ren aan de Philipsdirectie is gesteld. Ook de Stuurgroep Conciliair Proces Oost Zeeuws-Vlaanderen stuurde gisteren een 'open brief' waarin wordt gepleit voor behoud van werkgelegenheid bij Philips. Het ultimatum van de bond volgt op het mislukken van de onderhandelingen over een ingrijpende reorganisatie in Terneuzen. Philips wil '340 van de 670 banen schrappen door verplaatsing van pro- duktie van Terneuzen naar Polen en door overplaatsing van activiteiten in Terneu zen naar Roosendaal. De overblijvende werknemers moeten bewijzen dat zij binnen twee jaar concurrerend kunnen werken. Zo niet, dan dreigt ook hiervoor ontslag en verdwijnt Philips uit Terneu zen. In het ultimatum doet de bond nogmaals een dringend beroep op de directie om het reorganisatieplan van tafel te halen. Daarnaast wil de bond als gelijkwaardi ge partner met Philips Lighting overleg gen over de toekomst van het bedrijf. Daarbij zal volgens de bond sprake moe ten zijn van een volwaardige fabriek en behoud van werkgelegennheid van alle werknemers, met een perspectief voor de toekomst. De Stuurgroep Conciliair Proces vraagt zich af of 'het rechtvaardig is dat een be drijf dat goed draait en waar mensen zich met hart en ziel voor inzetten nu in eens, om toch wat onduidelijke economi sche motieven, zo bedreigd worden'. De stuurgroep roept de Philips-directie op de werkgelegenheid te behouden en vraagt de werknemers te blijven geloven in hun strijd om behoud van hun werk. Een oproep vooral ook om de 'onderlinge eenheid, verbondenheid en solidariteit te handhaven en zich niet te laten verdelen of zich tegen elkaar te laten uitspelen'. De leden van de stuurgroep spreken de hoop uit dat hun signaal ook wordt op gepakt en versterkt door hun achterban, de parochies en kerkgemeenten. ck-up) met brede banden 1990, rmanweg - Polenweg 150-30220 STARCO lm onze verslaggever jliddelburg - De samenwerkende Kamers van Koophan- in Zeeland vinden dat het Rijk veel meer geld moet pompen in de economische ontwikkeling van Zeeland. Io dient de zogeheten Stimule- economische ontwikkelingen ingsregeling REA (75 miljoen geen schaars goed is, zoals in de jilden jaarlijks vanaf volgend iar) met een fors aantal miljoe- un te worden verhoogd, schrijft Itonderneftierslobby in een brief de Vaste Kamercommissie mor economie. De Kamers sommen een aantal ujumenten op om hun pleidooi (onderbouwen. Zo is de struc- tiirvan de Zeeuwse economie de ipen decennia aanmerkelijk veranderd. In plaats van de land- iiiiw en visserij zijn het nu de zeehavengebieden en de toeritsi- sche sector die de economie be- En aangezien ruimte voor nieuwe (ADVERTENTIE) weg 58, Terneuzen, tel. 01150-17751 metal., stuurbekrachtiging, ouwjr. jan. 1994, 21.000 km LANDELIJK NUMMER: PHILIPS Servicecentra UnetoCooiumcnlcn Elcctroma Service Randstad, doet Den Haag er goed aan meer te investeren in onder meer die haveninfrastructuur, maar ook in toeristische projec ten, aldus de brief. Verderhnag er in Zeeland geen ontwikkeling worden geremd omdat landelijke criteria over de beschikbare ruimte dat zouden tgengaan. Zeeland is anders dan de dichtbevokte Randstad er zijn hier veel minder ruimtelijke ken- lepunten, dus Den Haag moet daarmee terdege rekening hou den, aldus de brief. Meer steun ook, moet er komen voor de aanleg van de Zoomweg- Noord en de WOV. beide projec ten zijn van 'vitaal belang', vin den de Kamers. Daarnaast moet meer aandacht en geld worden vrijgemaakt voor de handelsver houdingen met België. Dat loopt in Zeeland traditiegetrouw al aardig, maar zou nog veel beter kunnen, schrijft de ondernemers organisatie. Van onze correspondent Goes - In een park te Goes werd dinsdagavond een 18-ja- rige vrouw uit die plaats ver kracht. Van de dader ont breekt ieder spoor. De vrouw liep omstreeks acht uur die avond in een park in Goes-zuid. Op een gegeven mo ment werd ze vastgegrepen door een man die haar vervolgens de bosjes introk, haar verkrachtte en daarna te voet in het park ver dween. De politie heeft een team van vijf agenten op de zaak gezet. Van onze verslaggever Kloosterzande - „Ik zeg nog tegen m'n maat dat ik een bruinvis zag. Maar die geloofde me niet. Vijf tellen later kwam hij weer boven. En zo een keer of drie, vier." Een bruinvis in de Wester schelde. Visser Fons van Kruijssen uit Kloosterzande signaleerde dit zeldzame ver schijnsel dinsdagmorgen vanaf zijn boot. Van Kruijssen viste die och tend in de buurt van boei 46, ter hoogte van Walsoorden toen hij plotseling door de bruinvis verrast werd. „Ik zag hem rond een uur of tien voor mijn boot opduiken. Op zo'n dertig meter afstand van het schip. Bruinvissen moeten bo ven komen om adem te halen. Vandaar dat ik hem heel duide lijk zag." Van Kruijssen vist vaak in de Westerschelde. Zeehonden komt hij regelmatig tegen, „maar van die grote bruinvis sen nu voor de eerste keer. Hij was een meter of drie, vier groot." Van Kruijssen heeft he laas geen foto van de bruinvis gemaakt. „Ik loop niet met een fototoestel op zak." Bioloog George Sponselee be vestigt de zeldzaamheid van een bruinvis in de Westerschel de. De bruinvis is een zoogdier van het dolfijnsoort. De laatste jaren worden bruinvissen spo radisch aan de monding van de Westerschelde gesignaleerd. „Maar verder op de Wester schelde niet," stelt Sponselee. „Vroeger wel, toen voeren van uit Antwerpen de zogenaamde Harwich-boten en andere zee schepen de Schelde op. Daar speelden de dolfijnen en bruin vissen omheen en doken ze op. Maar dan hebben we het over vóór 1940 en ook nog wel tij dens de Tweede Wereldoorlog. Sindsdien zie je ze niet meer." Bruinvissen komen voor in de grote wateren, zoals de Noord zee. „Maar dat is een fractie van wat het geweest is," aldus Sponselee. „Dat er nu een zo ver in de Westerschelde is ge signaleerd, zou kunnen komen door de verbetering van de wa terkwaliteit. De visrijkdom is sowieso op heel veel plekken flink toegenomen." Drie enorme kranen moesten er gisteravond aan te pas komen om een half omgevallen torenkraan bij het containerverhuurbe drijf Moens bij Sluiskil weer overeind te takelen. Deze forse klus werd geklaard door het Terneuzense kraanver huurbedrijf Eyke-Hogendoom in combinatie met het bedrijf Mam moet Stoof uit Breda. De giek van de torenkraan brak gisteravond van zijn draaikrans af. Volgens een woordvoerder van Eyke-Hogendoom waarschijn lijk als gevolg van overbelasting. De giek kwam daarbij bovenop een hangar terecht. Bij het bedrijf Moens wilde men gisteravond geen commentaar ge ven op het voorval. Volgens omstanders is het ongeval gebeurd toen de torenkraan een auto van een schip wilde hijsen. foto camile schelstraete Van opze verslaggever Terneuzen - Lang voordat de rest van Nederland op oudejaarsavond aan de tv ge kluisterd zit, kan Terneuzen al kennisnemen van de oude jaarsconference van Youp van 't Hek. De cabaretier komt op 14 november naar het Zuid landtheater voor twee try- outs van zijn oudejaarspro- gramma. Directeur Yolanda Mergler van het Zuidlandtheater maakte dit gisteren bekend bij de presenta tie van de programmabrochure voor het theaterseizoen 1995/1996. Volgens Mergler mag Terneuzen zich gelukkig prijzen dat Van 't Hek opnieuw naar Ter neuzen komt. „Voor mensen als Youp van 't Hek of Brigitte Kaandorp is de keuze groot. Het is niet vanzelfsprekend dat ze naar Terneuzen willen komen. Maar Youp speelt hier graag en hetzelfde geldt voor Brigitte, die in december komt," aldus Mer gler. Van 't Hek speelt de voorstelling twee keer achter elkaar. Ze duren pt Terneuzens bedrijf Broomchemie wil van teke- par/constructeur Hans Gericke af. De Onderne- ngsraad vindt 'm lastig omdat-ie te veel over het ledrijf kletst en adviseerde de directie om werkne mer Gericke te lozen. Een advies dat de directie ter prte nam. Op 26 jpni mag de kantonrechter uitma ten wie er aan het langste eind trekt. 01150-18500 foor Florence Imandt ptzal heel moeilijk worden om te voorkomen. Dat weet »s Gericke ook wel. „Meestal kantonrechter de kant nde werkgever," zegt hij gela- tn' „Ik ben 53 jaar. Waar moeten f mij nog hebben ms geeft grif toe dat hij een '•■ge klant is. En noemt zich- 'een linkse rakker'. „Maar Pit vakbekwaamheid als teke- pr/constructeur vereist nou dat ik nadenk. Ik wil Nelijkheid in mijn werk. We lt wat precies mijn opdracht is. par schort het aan bij Broom- Faiie. En een gedegen overleg- ^tctuur, die ontbreekt ook." ®s Gericke werd na de sluiting 11 de Suikerunie in Sas van pt door het arbeidsbureau plaatst bij Broomchemie in ("leuzen. Hetzelfde werk (teke- Wconstructeur), maar bij een Per bedrijf met een andere cul- P®. Al vrij snel na zijn aanstel- ontstonden er meningsver- Men met de chef. En die esca- pden. In december jongstleden f de Hans Gericke zich ziek. prspannen. Priniddeling J^jddelingspogingen van het I4K faalden. Broomchemie wil pan 'm af en schakelt de kan- Vechter in om de arbeidsover- tkomst te ontbinden. Ook de Z1et Hans Gericke liever gis- Tren dan vandaag vertrekken. Opmerkelijk voor een club die de belangen van werknemers behar tigt. De Ondernemingsraad schreef op 27 oktober 1994 een memo aan het management-team van Broomchemie. Werknemer Hans Gericke uit Westdorpe zou de continuïteit en integriteit van Broomchemie in gevaar brengen, zo meende de OR. 'Hij brengt re gelmatig gegevens naar buiten via de Contactgroep Onderne mingsraden Zeeuws-Vlaanderen en via de arbeidsinspectie Dat gegeven is de directe aanleiding om u in overweging te geven een ontslagprocedure in gang te zet ten voor Gericke Dit om zowel de organisatie als de betrokkene zelf te beschermen'. De secretaris van de landelijke Vereniging Voor Arbeidsrecht (WA) reageert verbaasd maar ook terughoudend op dit OR-ad- vies. „In principe gaat die OR hiermee ver buiten zijn boekje. Zo'n ont slag-advies zal ook niet vaak voorkomen denk ik Maar ik ken dit specifieke geval niet. Het kan best zijn dat een werknemer inderdaad ten onrechte informa tie naar buiten brengt, en dan is zo'n brjef misschien een begrijpe lijk signaal." Hans Gericke wist van de OR- memo in ieder geval niks af, tot op 23 mei van dit jaar de stukken van het kantongerecht bij 'm op de mat vielen. „Kijk, ik had na- De tegen het zonlicht beschermde werkplek van Hans Gericke bij Brommchemie. repro camile schelstraete tuurlijk al wel langer een idee waar die spanningen met de lei ding op uit zouden draaien. Maar dat de OR mijn lidmaatschap van de Contactgroep aangrijpt om mij eruit te werken, dat is te gek voor woorden." Gericke stond een jaar of vier ge leden samen met anderen aan de wieg van de Contactgroep Onder nemingsraden Zeeuws-Vlaande- ren. Door hemzelf omschreven als een 'vrijblijvende praatgroep' waarin mensen zowel op per soonlijke titel of namens een be drijf zitting kunnen nemen. Ar- beidspastor Wim Nabbe zit de zeswekelijkse vergaderingen voor en noemt de aantijgingen van de OR richting Hans Gericke 'volstrekt onjuist'. Informeel „In de Contactgroep zitten OR- leden en niet-OR-leden van be drijven en instellingen. Die wis selen op informele manier erva ringen en gegevens uit. Ieder mag zijn mening zeggen. Zaken van vertrouwelijke aard worden bui ten de notulen gehouden. Bedrijf - scijfers komen bijvoorbeeld al helemaal niet aan de orde." Hans Gericke is lid van de Con tactgroep, maar zit niet in de OR van Broomchemie. Wel is hij ja renlang voorzitter van de OR van de Suikerunie in Sas van Gent geweest en in die functie is hij via de werkgroep Kerk en Samenle ving destijds in de Contactgroep gerold. De OR van Broomchemie schreef de Contactgroep een brief met de mededeling dat Gericke daarin niet zou thuishoren. Op verzoeken van de Contact groep om eens te komen praten, heeft de OR van Broomchemie volgens Nabbe nooit gereageerd. „Het is mij volkomen onduidelijk hoe ze erbij komen dat Hans Ge ricke vertrouwelijke informatie zou doorsluizen. Dat berust op nooit uitgesproken misverstan den en vermoedens." Keet De arbeidsinspectie dan, het an dere kanaal waarlangs Gericke volgens de OR Broomchemie in een kwaad daglicht zou stellen. „Die zijn in september 1994 ko men kijken omdat ik ze ingescha keld heb," vertelt Gericke. „Dat mag toch Ik werk in een keet, zo'n unit waar het in de zomer bloedheet is, meer dan 35 graden. Plat dak, geen ventilatie. Ver schillende malen had ik het in tern aangekaart zonder resultaat. Ja, weet je wat Ze deden Ze hin gen van dat oranje plastic voor de ramen. Werd het nog erger." De arbeidsinspectie bevestigt het bezoek van september vorig jaar. Volgens hoofdinspecteur B. Ka merling waren Gericke's klach ten 'breed' en de mogelijkheden voor de inspectie 'smal'. „Wij hebben Broomchemie op 9 no vember, na ons bezoek in septem ber, een brief geschreven met het advies een zonwering aan de bui tenkant van de keet aan te bren gen. Gecontroleerd hebben we dat nog niet. Volgens de letter van de wet is dat plastic mis schien wel acceptabelMaar ja, het zegt toch wel iets over zo'n bedrijf." Redenen De OR wilde gisteren niet reage ren op het advies om Gericke te ontslaan. Een van de leden ver wees naar personeelschef H. Tor- nij die namens het bedrijf het woord voert. Deze liet weten dat de brief van de OR aan de directie niet de aanleiding voor het ont- Hans Gericke is tekenaar/constructeur bij Broomchemie maar het bedrijf wil van hem af. foto camile schelstraete elk vijfenzeventig minuten en be vatten geen pauze. De helft van het aantal beschikbare plaatsen is bestemd voor abonnementsver koop. Tot 10 juni krijgen 'vaste' abonnementhouders voorrang. Daarna krijgen nieuwe bestellers van abonnementen hun kans. De verkoop van losse kaarten 20,00) voor de resterende zit plaatsen en uiteraard ook voor alle andere voorstellingen, start op woensdag 4 oktober om 11.00 'uur. Het seizoensprogramma van het Zuidland telt ruim honderd voor stellingen. Als hoogtepunten, naast de reeds genoemde, tipt Mergler alvast de uitvoering van Verdi's opera Aïda door de staatsopera Rousse uit Bulgarije in oktober, twee voorstellingen door Urbanus in januari 1996 en het unplugged-concert van de Golden Earring in oktober. Aan het eind van die maand is er nog een opvallend concert. De we reldberoemde Wiener Sanger- knaber zingen dan in de Grote Kerk in Terneuzen. Van onze verslaggever Terneuzen - Watersporters zonder vaarbewijs gaan deze zomer zonder pardon op de bon. De waterpolitie zet lan delijk ongeveer zeventig bo ten in bij controles en laat het bij overtredingen niet meer bij waarschuwingen. De waterpolitie van het Korps Landelijke Politiediensten kon digt aan dat er naast de reguliere surveillances de komende maan den op onverwachte momenten ook speciale acties volgen. De opsporing van valse of verval ste vaarbewijzen krijgt daarbij speciale aandacht. De waterpoli tie houdt bij die controles ónder meer de grote doorgaande vaar routes en de wateren in de Zeeuwse recreatiegebieden scherp in de gaten. Vorig jaar volstond de waterpoli tie nog wel eens met een waar schuwing aan watersporters die zonder het verplichte vaarbewijs voeren. Nu moeten ze onmiddel lijk zestig gulden boete betalen als ze dat bewijs niet kunnen to nen 'en krijgen een boete van tweehonderdvijftig gulden aan de broek als ze geen vaarbewijs bezitten. Het verscherpt toezicht gaat dit weekeinde in. (ADVERTENTIE) slag van Gericke is. Wat de rede nen dan wel zijn, daarop wilde hij niet ingaan. „De ontslagaan vraag moet nog voor de rechter komen. Op voorhand wil ik de zaak niet laten escaleren. Dat zou ook niet netjes zijn in de richting van meneer Gericke." Volgens Hans Gericke zelf gaat het om een reeks redenen. „Ik zou negatief praten over Broomche mie, geen gezag accepteren, het 'conflict' met mijn chef niet op willen lossen en mijn kandidaat stelling voor de OR alleen maar willen gebruiken om mijn ontslag uit te stellen. Maar dat laatste, wie bewijst dat Ik wil al heel lang in de OR, maar er zijn nu pas verkiezingen. Er is bij Broomche mie genoeg werk voor een onder nemingsraad zou ik zeggen." Sejpj/ou ■ua '"i; p I

de Stem | 1995 | | pagina 17