'Reserve-rol moet je nooit accepteren' Joop Hiele neemt bij Go Ahead geruisloos afscheid als betaald voetballer Krachtmens Muster doet het zonder vrienden PSV'er Peter Hoekstra wil gewoon de bal hebben DE STEM SPORT DONDERDAG 1 JUNI 1995 B' Door Wilber Hack Rotterdam - Twee seizoenen geleden leek er abrupt een einde te komen aan de voetballoopbaan van Joop Hiele. De doelman, nu 36 jaar, raakte bij de fusieclub SW/Dor- drecht uit de gratie. Dat gebeurde op een zodanig laat tijdstip dat hij nergens meer emplooi kon vinden. „Be wust," oordeelde Hiele, die zon op wraak. Go Ahead Eagles bood hem het anders vermoeden. „Ach, de com- afgelopen seizoen gelegenheid zijn naam te zuiveren. „Wat Dor drecht naar buiten bracht, was bezijden de waarheid en deed me als mens en sportman enorm veel pijn. Ik zou er de sfeer verziekt hebben. Zeventien jaar lang had ik juist de reputatie van sfeerma ker. Een mens kan in korte tijd toch nooit zo veranderen. Maar de laatste indruk blijft hangen. En die wilde ik wegpoetsen." In Deventer slaagde Joop Hiele er na een jaar stilstand in de draad weer op te pakken. Hij kan terug blikken op een geslaagde rentree, al doet de status van meest ge passeerde keeper in de eredivisie petitie is nog niet afgelopen," reageert hij licht geïrriteerd. „Ik heb de tegengoals in de eerste helft van de competitie nog eens voor mezelf op een rijtje gezet. We kregen veel doelpunten door de as tegen. Twee-tegen-één si tuaties. Daar kun je als doelman weinig aan verhelpen." Handhaven Door blessures, schorsingen en een te smalle selectie maakt Go Ahead Eagles een moeilijk sei zoen door. „Onze trainer Henk ten Cate is er de dupe van gewor den. Hij sneuvelde onder druk van sponsors en boze supporters. Nu is weer bijna iedereen fit en gaan we ook beter presteren. Nee, dat ligt niet aan de komst van Fa- fié. Met Ten Cate voor een com plete groep was het ook snel bergopwaarts gegaan. Ik heb er nog vertrouwen in dat we ons rechtstreeks kunnen handha ven." Het voorkomen van degradatie zou het laatste kunststukje van Hiele zijn. De doelman besloot, in samenspraak met het bestuur van Go Ahead, al in december aan het eind van dit seizoen zijn loop baan te beëindigen. „Ik heb mijn wraak genomen, bewezen dat ik nog steeds een aardig balletje kan stoppen." In het verleden is daar nooit aan getwijfeld. Hiele maakte na zijn overstap van de amateurs van Feyenoord naar de betaalde sec tor al spoedig zijn opwachting bij het Nederlands elftal. Hans van Breukelen hield hem echter uit de basis. „Toch heb ik me altijd ge lijkwaardig gevoeld aan hem. Of je wel of niet speelt, hangt af van nuances. PSV was in die jaren de top, dus stond er een aantal spe lers in Oranje. Dan kiest een bondscoach voor de automatis men. Er is een periode geweest dat ik wel door had kunnen sto ten. Na het polletjes-incident stond ik tegen Hongarije (2-0 winst, WH) onder de lat. En ik had de toezegging dat ik ook te gen België zou spelen. Maar een week voor die wedstrijd scheurde ik mijn enkelbanden." Menzo „Ach, bij keepen speelt de factor geluk vaak een doorslaggevende rol. Kijk naar Stanley Menzo. Hij ging tegen Polen (2-2) in de fout bij de eerste tegengoal. Maar daarvoor hadden de grote jon gens de bal al zes keer in de tri bune geschoten. Niet eens tegen de keeper, nee, in het gunstige ge val tegen de reclame-borden. Daar las ik weinig van terug. En die fout is Menzo blijven achter volgen. Na het verlies van Ajax bij Auxerre rakelden de media het Oranje-verhaal weer op. Of de medio Menzo kapot gemaakt hebben? Nee, je moet je er zelf doorheen knokken." Hiele keerde, genezen van zijn spierscheuring, bij Oranje weer terug in de luwte van de reserve bank. In die rol beleefde hij de triomftocht van het Nederlands elftal in 1988 door Duitsland. „Toch heb ik het gevoel dat ik ook zelf Europees kampioen ge worden ben. Het WK, vier jaar later in Italië, versterkte dat idee alleen nog maar. Uitgangspunt is dat je je rol van reserve nooit mag accepteren. Dan doe je het goed. Als de reserves niet fysiek en mentaal in staat zijn de eerste elf onder druk te zetten, dan haal je geen maximale prestaties. Bij het EK was de selectie heel sterk in balans. De eerste keus won de on derlinge competitie op basis van een beter doelsaldo. In Italië stond het bij elk partijtje binnen twintig minuten al 5-0 of 6-0. Dan zit er iets scheef, ontbreekt de prikkel." Eenmans bv Bij Hiele ontbreekt nu de prikkel om nog een jaartje aan zijn loop baan vast te plakken. Hij wil zich concentreren op de verdere uit bouw van zijn eenmans-bv'tje, dat hij vijf jaar geleden oprichtte. In de ochtenden verhuurt hij zich aan sportschool Lifestyle in Rot terdam-Zuid, waar een bordje met 'OBER, ELF araBIEREN' de wand siert. „Aardig werk," zegt hij, wijzend op de iets te bruine huisvrouwen die er hun overtollige pondjes vet wegwerken. „Maar het is maar een onderdeeltje. Ik zal direct of indirect bij de sport betrokken blijven. Met trainingen, demon straties of bij de begeleiding van sporters. Ik ben twintig jaar ma nager van mezelf geweest en weet dus hoe een contract er uit moet zien." Bij Willem II zet Hiele BV boven dien de eerste schreden op het trainerspad. De club huurde hem drie middagen in de week om Jansen, Van Fessem en de keep ers van de hoogste jeugdselecties onderricht te geven. „Leuke club," is zijn eerste indruk. „De spelers moeten er zich alleen nog van bewust worden dat punten ook in uitwedstrijden gehaald kunnen worden. Willem II heeft op vreemde bodem geen uitstra ling. Maar goed, dat is een zaak van de trainers. De Jong komt misschien wat introvert over, Calderwood zal dat zeker com penseren." Over de keepers van Willem II wil Hiele nog geen oordeel geven. De blunders van Ronald Jansen bij Ajax, breed uitgemeten op tv, zijn hem natuurlijk niet ontgaan. „Ik wil voorop stellen: de stijl van de keepers zal door mijn komst niet veranderen. Daar heb ik zelf ook nooit voor open gestaan. Ie der heeft een eigen manier van keepen. Als keeperstrainer gaat om de nuances: het positiespel bijvoorbeeld, de manier van naar een bal toegaan. Als de keepers zich door mijn toedoen vijf pro cent verbeteren zal ik zeer tevre den zijn." Hiele wordt voorlopig geen lid van Willem II en zal - in tegen stelling tot zijn voorganger Frank Brügel - dus niet op de spelers lijst komen te staat. „Er is niet over gesproken, maar er kan na tuurlijk een noodsituatie ont staan. Als de nood aan de man komt, ben ik eventueel nog wel bereid om te keepen. Maar alleen in incidentele situa ties en als de coaches het nadruk kelijk aangeven. Want ik ga mijn eigen keepers natuurlijk niet af vallen. Joop Hiele, acht maal international en drieën zestig keer bankzitter bij Oranje, stopt aan het eind van het seizoen als actief voetballer. Als het aan hem ligt, blijft een verlengstuk in de vorm van een nacompetitie met Go Ahead Eagles achterwege. „Ik vertrek het liefst geruisloos. Na tionaal draaide ik in de hoogste regionen mee, maar ik ben natuurlijk nooit een internationale topvedette geweest. Zo'n dag als Van Breukelen beleefde, past ook niet bij mijn karakter," aldus de voormalig doelman van onder meer Feye noord. »Een vervelend moment voor Joop Hiele. Als doelman van Feyenoord moest hij op 1 no vember 1989 zonder publiek te gen FC Den Haag spelen en ver loor ook nog eens in de lege Kuip. foto anp foor Cas Overzier .Zijn grote voorbeeld in de sport is autocoureur Ayrton Senna. De muziek van Phil Collins draait hij grijs. Robert <ie Niro is zijn favoriete ac teur. De beer en de panter zijn lievelingsdieren. De beer van wege zijn kracht, de panter omdat die een bijzondere uit straling heeft. Thomas Muster: een roofdier op ie tennisbaan. Hij bezit de Kracht van een beer, de snelheid en sluwheid van een panter. Op Sravelbanen komen zijn capaci teiten nog het meest tot zijn recht. Dit seizoen won hij de vier toernooien op die ondergrond. Waaronder onlangs in Monte Carlo. Na de halve finale van dat presti gieuze toernooi hing Muster in "et plaatselijke hospitaal nog 'an het infuus. Een dag na de uit puttingsslag tegen de Italiaan Gaudenzi hield hij in een histori sche partij Boris Becker af van teens eerste triomf op gravel. «Onmogelijk," oordeelde Becker. «Gisteren was hij half dood. Nu ls hij plotseling weer springle vend. Dat kan niet zomaar..." Al eerder repte de Duitse tennisve- "e over dopegebruik in het nniscircuit. Na zijn verdacht makingen aan het adres van "luster hangt hem een schorsing ho f(jn ^'CSe k°ete boven het 'Wgant Want Muster was clean, zo bleek Wt de dopingtest die de Oosten- Jker na zijn triomf in Monte arlo vrijwillig onderging. Uit ers insinuaties spreekt ook rancune. Tennissende collega's oeten 'Alpen Boris', zoals Mus- r ook wel eens wordt genoemd, ct. Ze vinden hem arrogant, ei genwijs. Een vreemde vogel, een einzelganger die in de professio nele tennisjungle wild om zich heen slaat. Weinig vleiende typeringen. Maar daar ligt Muster zelf aller minst wakker van. „Tennissen is mijn beroep. Vrienden heb ik daarbij niet nodig. Die wil ik ge woonweg niet. Stel je voor dat ik tegen een vriend zou moeten ten nissen en me tijdens de partij het gevoel bekruipt dat ik hem een punt cadeau moet doen. Dat is het onaangenaamste wat ik me kan voorstellen. Het zou mijn in stelling beïnvloeden om elke par tij agressief te zijn. Beroep is be roep. Vriendschap is vriend schap." Slecht verliezer Regelmatig jaagt hij dan ook col lega's tegen zich in het harnas. Niet alleen door zijn hautaine ge drag, ook vanwege zijn - vaak ondoordachte- uitspraken. Zo als begin dit jaar in Melbourne. Daar had Muster weinig lovende woorden over voor Jacco Eltingh. „Hij is niet meer dan een clown," riep Muster na de nederlaag zon der blikken of blozen. Want, Muster is nu eenmaal een slecht verliezer. Dat ligt opgesloten in zijn karakter. Niet voor niets betitelde het Franse sportblad L'Equipe hem na zijn eerste overwinning dit jaar op het gravel van Estoril als een monster. Volgens Muster zelf zit er ook iets dierlijks in zijn spel. Zijn verbetenheid. Zijn to meloze energie. Neem een wed strijd tussen Krajicek en Muster. Twee uitersten. Bij het wisselen van helft wandelt Krajicek lang zaam naar zijn zitplaats. Muster daarentegen zet een sprintje in, blijft twee tellen zitten en staat alweer klaar. Muster: „Ik wil het publiek wat bieden. Laten zien dat ik meer kan dan een ander. Die eeuwige Thomas Muster: „Ik tennis niet om een bepaalde plaats op de ranglijst te bereiken, maar om goed te spelen.foto anp uitdaging, dat fascineert me in het tennis. Als ik daar op die baan sta, voel ik me als een gla diator in het oude Rome die zijn tegenstander afmaakt. Waarom is boksen zo populair Omdat ze elkaar met dezelfde middelen be strijden. Man tegen man. Zoals bij het tennissen." Auto-ongeluk Niet voor niets behoort Muster tot de grootste vechters in het tenniscircuit. Hij is een karakter mens. Vijf jaar geleden na zijn halve finale-winst op Yannick Noah in het toernooi van Lipton raakte Muster betrokken bij een auto-ongeluk. In Miami vermorzelde een dron ken vrachtwagenchauffeur zijn been. De geleerden vreesden voor zijn tenniscarrière. Maar Muster knokte zich na een gecompliceer de knie-operatie terug. In een rolstoel trainde hij zijn tennisslagen. Zes maanden later maakte hij zijn rentree. Het jaar daarvoor sloot Muster af met een zesde plaats op de ATP-ranking. Inmiddels staat Muster, die ooit nog eens op het gravel van Ro land Garros wil winnen, opnieuw in de top-tien. „Maar dat zegt me niet zo veel. Ik tennis niet om een bepaalde plaats op de ranglijst te bereiken, maar om goed te spe len." Door Jaap Bakker Eindhoven - De liefhebbers hebben hem gemist deze com petitie. Peter Hoekstra heeft een seizoen lang maar weinig getoverd op de linkervleugel van PSV 1. Toch staan zijn op techniek gestoelde acties me nigeen nog helder voor de geest. Kleven zijn passeerbe wegingen nog altijd haar scherp op het netvlies van de kenners. Als Max Huiberts weg gaat, dan zou Roda JC hem graag willen hebben. Ajax, zo gonzen de ge ruchten, volgt de import-Bra bander uit Drente ook al met meer dan gemiddelde interesse. En op het verlanglijstje van Fey enoord is de naam van Peter Hoekstra in blokletters geschre ven. Of zoveel belangstelling streelt, is de vraag aan Peter Martin Hoekstra, geboren te Assen op de vierde april van 1973. „Ja, best wel," beaamt hij lachend. „Het zijn niet de minste clubs." Maar is de interesse ook concreet? „Ik ben zelf niet gebeld. Maar als clubs belangstelling hebben, ne men ze natuurlijk rechtstreeks contact op met mijn zaakwaarne mer, Rob Jansen." En is dat al gebeurd? Peter Hoekstra hult zich lachend in een geheimzinnig stilzwijgen. „Weet je, ik vind het moeilijk om daarover te praten. Mijn contract met PSV loopt nog een jaar door, dus...." „Maar de belangstelling vind ik leuk. Ik ben bij PSV tweede keus, speel weinig. Dan is het aardig dat je naam toch nog in verband wordt gebracht met allerlei clubs. Ik denk daarbij, eerlijk gezegd, dat het voor mij heel moeilijk zal worden om bij PSV nog een ba sisplaats te krijgen. De trainer (Dick Advocaat) geeft de voor keur aan Boudewijn (Zenden), dat is duidelijk." Acht jaar speelt hij inmiddels voor de sportvereniging van Phi lips. „In vier seizoenen hoofdselectie is het me niet echt gelukt een ba sisplaats af te dwingen." Maar het seizoen '94-'95 zou het seizoen van Peter Hoekstra wor den. Niet dus. „Ik heb voor de winterstop de pech gehad van een spierblessu re. Onder Kees Rijvers ben ik toen te snel weer begonnen. Ik speelde slecht. Het was logisch dat Boudewijn zijn kans kreeg. Die heeft hij gegrepen." Boudewijn Zenden is ook ge schikter voor het spel met 'han gende vleugels'. Zenden verde digt en valt aan, tackelt en zet voor. „Ik kan ook lopen," zegt Hoekstra. Maar jij bent echt een ouderwetse linksbuiten. „Dat klopt." Want Hoekstra is nog zo'n vleu gelspits die graag de cornervlag in zijn nabijheid heeft. Die langs de zijlijn met de bal aan de voet zijn man tegemoet dribbelt, hem uitspeelt en de voorzet op maat geeft. Nu voelt de bank hard aan, benauwt de dug-out. „Ik ben in derdaad een type dat verschrik kelijk begint te balen van een rol als reserve. En als ik speel, heb ik het momenteel ook niet altijd naar de zin. Ons spel is ver schrikkelijk gericht op Ronaldo en Nilis. De vleugelspelers moe ten hard werken, verdedigen. Lo gisch hoor, op dit moment zijn de punten belangrijker dan het spel. Maar straks komt Jonk erbij, misschien loopt dan alles weer door het centrum. Dat is voor mij niet gunstig. Ik wil gewoon de bal Peter Hoekstra hebben, het liefst zo veel moge lijk. Dan voel ik me lekker." „Ik kan veel meer dan ik mag la ten zien," zegt hij dan. „Dat weet ik gewoon." Toch, dat hij weg wil bij PSV, die indruk wil hij niet wekken. „Vol gend jaar moet ik het gewoon be wijzen. Knokken voor een basis plaats. Misschien wat meer met foto anp de gedachte van krijg toch alle maal de ter.Misschien ook wel als speler op de rechter vleugel. „Is ook niet alles hoor. Okee, het ging vorige week tegen Feyen oord inderdaad redelijk. En er zijn wel linksbenige spelers die rechts in de aanval spelen. Maar moeilijk vind ik het wel. Ik hoor gewoon op links."

de Stem | 1995 | | pagina 13