EEl Er EEN BELEG ADVISE Burgemeester rekent op extra politie IS NU GIN ur GS- Tranen om Othene SECOND Blauwhelm Erik de Smit even thuis 'Veel spanning onder de jongens onderling' Inval in hennepkwekerij in hartje Hoedekenskerke Veel schade bij ongeval Inbraken in Ternenzen NOORDSTRAAT 15 AXEL TEL: 01155 62601 faor rust in centrum Terneuzen deelC U hebt uw vermogen verantwoord belegd. Maar af en toe slaat de twijfel toe. Haalt u er wel genoeg rendement uit? Loopt u niet te veel risico? De beleggings adviseurs van de ING Bank geven u graag een antwoord op die vragen. U kunt altijd bij ze terecht voor een gratis "second opinion". Onze beleggings adviseur neemt samen met u uw beleggingsportefeuille onder de loep. U vertelt wat u wilt bereiken, hoeveel Door Harold de Puysseleijr lemeuzen - Burgemeester R. Barbé van Terneuzen ziet in je toewijzing van politiesurveillanten een middel om de jnigproblematiek in Terneuzen beter te lijf te kunnen gaan. Woordvoerders van de regiopolitie Zeeland betwij felen of die functionarissen er dit jaar al zijn. Barbé zegt 'dat het ernaar uitziet' lat Zeeland een aantal politie surveillanten krijgt, waarvan nlgens principe-afspraken een substantieel deel naar Zeeuws- tlaanderen komt. Bij reageert daarmee op het be licht dat de politie momenteel niet meer toekomt aan de 24-uurs surveillances in de binnenstad en lat de Districts Ondersteunings Groep (DOG) de sluiting van ten minste één illegaal drugpand per week niet waar kan maken. De burgemeester geeft toe dat de 24-uurs dienst op dit moment 'marginaal functioneert' en 'niet helemaal draait zoals het moet'. ,Maar je moet een afweging ma ten en we hebben daar compen satie voor gevonden in de oprich ting van het DOG-team," aldus Barbé. Volgens hem maakt deze speciale Kilheid die zich richt op bestrij ding van de illegale drughandel rijn vooraf gestelde doel wel waar. Toen de DOG eind maart ran de slag ging, werd uitgegaan tan sluiting van tenminste een drugpand per week. Hoofdin specteur E. Kint van de Zeeuws- Waamse politie zei gisteren dat de eenheid die doelstelling niet taalde. Maar volgens Barbé ge beurt dat wel degelijk. „Vorige week hebben ze er drie gesloten. Dat compenseert twee weken dat er geen pand dicht gaat." Persvoorlichter J. van Mourick ran de regiopolitie Zeeland in Middelburg zegt dat de toewij- zing van politiesurveillanten aan de Zeeuwse politie 'nog helemaal in het ongewisse' is. Momenteel bereidt de regiopoli tie een voorstel aan de korpsbe heerder voor over inzet, aantal en verdeling van extra mensen in Zeeland. De korpsbeheerder kan dat voorstel op zijn vroegst in de eerstvolgende vergadering van het regionaal politiecollege aan de Zeeuwse burgemeesters pre senteren en die bijeenkomst is gepland op 30 juni. Na de besluitvorming in het re gionaal college volgt de stap naar het ministerie van Binnenlandse Zaken dat uiteindelijk over de toewijzing van extra politiemen sen voor Zeeland beslist. Als Zeeland politiesurveillanten krijgt, gaat er nog een hele tijd overheen voordat die door de straten van Terneuzen lopen. Met de opleiding van de surveillanten is volgens Van Mourick's collega H. Kramer tenminste een half jaar gemoeid. Daar moeten wer ving en selectie nog aan vooraf gaan. „Het lijkt me sterk dat je dit jaar nog politiesurveillanten in Zeeland op straat ziét," is zijn oordeel over de procedure rond de sterkte-uitbreiding. Terneuzen - Bij een verkeersone- gval op de markt werden maan dagavond twee personenauto's, een fiets en de gevel van een bankgebouw zwaar beschadigd. Een 24-jarige automobilist uit Hoek verleende geen voorrang aan een 21-jarige bestuurder van een personenauto uit Terneuzen. Bij de botsing ramde de Terneu- zenaar een fiets en kwam tegen de gevel tot stilstand. Van onze verslaggever Hoedekenskerke - In een vroegere timmermanswerkplaats, in het hartje van het pittoreske Hoedekenskerke, heeft de politie gisteren een professionele hennepkwekerij aangetroffen. Duizend hennepplanten gedijden goed in de warmte van speciale kweeklampen. Voor het branden hiervan had de 'kweker' - buiten de elektriciteitsmeter om- zijn bedrijf aangesloten op het net van Deltan. De aangetroffen planten waren in verschillende stadia van groei. Vijfhonderd zaten nog in de eer ste fase (plm. 15 centimeter), vijf honderd in de tweede fase (35 centimeter). Voorbereidingen voor uitbreiding van de produk- tie waren al in volle gang, gezien de verbouwingswerken die wer den uitgevoerd. Bedoeling was nog eens vijfhonderd planten ex tra te kweken. Bij de politie-inval werd een ver dachte aangehouden. Niet uitge sloten is dat nog andere betrok kenen worden opgespoord en meer aanhoudingen volgen. In opdracht van de officier van justitie is de kwekerij - met zijn tienduizenden guldens aan mate riaal- ontmanteld. De planten gaan de verbrandingsoven in. Deltan sloot ter plaatse de kwe kerij af van het net en verzegelde de boel. Ja, ik wil graag een second opinion. Naam:(m/v) I Straat: Postcode:. I Plaats: Telefoon: risico u wilt nemen plannen zijn. De fiscale kant van de zaak wordt bekeken. En dan geeft onze adviseur u een onafhankelijk advies. Dat uiteraard geheel vrijblijvend is. Dus wilt u weten of u wel optimaal van uw vermogen profiteert? Vul dan de bon in voor het maken van een afspraak. Dat is een investering die u meteen iets oplevert. ING» BANK Opsturen aan: ING Bank, j Antwoordnummer 1876, 2000 WC HAARLEM. 'WHÊÊMÊIÊÊM mmm 'Kweker' stal elektriciteit van Deltan Wat zich nu afspeelt, is volgens mij nog maar het begin. Ik vrees dat het alleen nog maar erger wordt." De oplossing „Onmiddellijk alle blauwhelmen terughalen. Dit is niet meer vol te houden", zegt mevrouw Stedehouder resoluut. Vrijdag wordt haar man vijftig jaar. Aan deze mijlpaal gaat men geruisloos voorbij. „Wij vieren hier in huis geen feest voor Lucas veilig en wel terug is." Van onze correspondent Temeuzen - Gisternacht werd ingebroken in een winkel aan de Noordstraat. Vermist wordt een onbekend aantal T-shirts. Men kwam de winkel binnen door een ruit te vernielen. Ook een horeca-zaak in die straat kreeg ongewenst bezoek. Er werd geld meegenomen en in de zaak werden enkele vernielingen aan gericht. electronics woensdag 31 mei 1995 Van onze verslaggever Terneuzen - Met pijn in het hart heeft een aantal inwo ners van het buurtschapje Othene in Terneuzen kennis genomen van het plan voor de bouw van vier semi-bunga- lows aan de westzijde van het dorpje bij de Otheense Kreek. De huizen van vier bewoners aan het begin van de Reuzenhöëk- sedijk moeten wijken voor de aanleg van de Laan van Othene, die straks toegang geeft tot de nieuwe stadswijk. De bouwvoor- bereidingen (wegen en riolering) worden daar momenteel voor ge troffen. Ter compensatie mogen de bewo ners van de dijk een eindje ver derop bouwen op de voormalige eigendommen van de familie De Putter. Maar dat ontneemt een deel van de bewoners van de Hoofdstraat van Othene het fraaie, vrije uitzicht op de Otheense Kreek. „Goed dat de gemeen te de men sen die aan de dijk moeten ver trekken gedeeltelijk schadeloos stelt en hen het uitzicht op de kreek wil laten behouden door el ders te bouwen. Daar heb ik wel begrip voor. Maar het ontneemt ons gedeeltelijk het prachtige uitzicht op de kreek en de vrij heid. En daar hadden we nooit op gerekend," zegt Marleen van Dijkhuizen. Ze woont in de Hoofdstraat op nummer 26 en is van plan bezwaar te maken tegen het bouwplan Kreekzicht, dat momenteel bij het stadhuis ter inzage ligt. De gemeente moet de in het ver leden gedane belofte dat Othene intact zou blijven nakomen, vindt Marleen. „Als ze dat beloven, moeten ze het doen. Daarom is het onbegrijpelijk. 'Noten' zou niet geschaad worden door de aanleg van de nieuwe woonwijk, maar dat is nu wel het geval. Ze is totaal niet thuis in de we reld varn planologische procedu res en bezwaren en weet zodoen de niet goed hoe ze op moet ko men voor haar belangen. Maar de bouw van de vier bungalows bij haar achtertuin zomaar accepte ren zonder haar mening kenbaar te maken, gaat haar net iets te ver. Hoewel ze er niet veel vertrou wen in heeft dat haar bezwaar, gesteund door een vijftal andere bewoners van de straat, de bouw tegenhoudt. „Het zou gek zijn als de gemeente zich door mijn be denkingen van haar eigen bouw plan af liet houden. Dat begrijp je ook wel. Het is jammer. Othene is een oud dorpje met oude huizen. Dat heeft toch ook zijn charme." hen is de spanning bijna on draaglijk. Ze zitten maar te zit ten en kunnen niet weg." Mevrouw De Smit kan zich le vendig de gemoedstoestand van mevrouw Stedehouder voorstel len. „Ik heb medelijden met haar en al die andere ouders. Ik ben zelf ook moeder en begrijp wat ze doormaken. Het is toch ver schrikkelijk als je zoon niet naar huis kan komen. Wij hadden het geluk dat Erik in april, zij het met een week vertraging, nog met verlof is geweest. Het is in Joego slavië een hele trieste toestand. (ADVERTENTIE) Door Eugene Verstraeten Hoofdplaat - Korporaal Erik ie Smit (24) uit Hoofdplaat is even thuis. Met ruim honderd andere Nederlandse militai ren werd hij gisteren terugge- uit de Kroatische hoofdstad Zagreb. Daar zaten al vier weken te wachten op toestemming om naar Srebr enica te reizen om hun maten Haar af te lossen. De Bosni sche Serviërs weigeren tot nu toe de Nederlandse blauwhel men door te laten. Erik keerde gisteren naar huis ®et gemengde gevoelens. „Aan ene kant ben je heel blij dat je hier in Nederland bent. Maar het zijn natuurlijk wel je maats die daar achterblijven en nu heel slecht hebben. Ze kunnen geen kant op. Hun voed sel is bijna op en ze leven op ge- 'echtsrantsoenen. Wij hadden een voorraad meel bij ons. Dat brachten we naar de plaatselijke bakker, die er dan brood van rakte. Maar het meel is op. De soldaten die daar nu nog zijn nebben alleen maar crackers. Als ook die op zijn Tja, ik weet het "'et. De Serviërs laten er nie mand doorheen." "°e de situatie rond Srebrenica op dit moment precies is kan Erik Smit moeilijk inschatten. „Het voor mij ook alweer zeven we- 'i geleden dat ik daar geweest oen. Toen was er niet echt sprake janeen dreigende situatie. Maar can daar allemaal snel veran- jhók de Smit en zijn maten ver rokken zeven weken geleden uit sebrenica voor een verlof van ome weken in Nederland. Toen ze '1 terugkeer de achtergebleven ederlandse blauwhelmen wil- aflossen strandden ze in Za greb. F' sher weken is er nog geen en- uitzicht dat de Serviërs toe- emming zullen geven om verder coizen. Daarom is de groep mi eren terug naar Nederland ge baarbij speelt ook dat zes- Idaten ten prooi zijn geval- Eriu j1 lichte longontsteking, k de Smit zegt tot nu toe ner- van te hebben. Erik de Smit is even thuis bij zijn moeder in Hoofdplaat. foto camile schelstraete De situatie is voor hem extra ver velend omdat hij weet dat een goede kennis van hem, Lucas Stedehouder uit Aardenburg, bij de achterblijvers zit. „Het is heel toevallig. We ontmoetten elkaar daar en toen bleek dat we allebei uit Zeeuws-Vlaanderen kwamen. We zijn goede kennissen gewor den. Maar eigenlijk zijn het alle maal hele goede maten. Als je daar met een paar honderd man zit word je één vriendengroep. Voor degenen die er nog zitten is het gewoon sneu. Ze zijn daar al sinds januari en hebben nog geen dag verlof gehad." De contacten tussen de burgers en de Nederlandse blauwhelmen in Srebrenica zijn volgens Erik de Smit uitstekend. „Het zijn daar niet alleen maar vechtende partijen. De mensen zijn blij dat we er zijn om de rust te bewaren. Zonder de aanwezigheid van VN- militairen denk ik dat ze elkaar al lang hadden afgeslacht." Het 'gedwongen' verlof kan ove rigens iedere dag afgelopen zijn. De teruggekeerde militairen moeten dagelijks tussen acht en tien uur telefonisch bereikbaar zijn. „Het zou best kunnen dat we er ineens wel in kunnen, maar dan lopen we de kans dat we mis schien wel tot december in Srebr enica vast zitten." Geen lekker vooruitzicht. „Nee, maar je moet wel bedenken dat onze maats daar ook al zeven weken geen kant op kunnen. Die hebben ook recht op verlof. Ais we de kans krijgen moeten we ze zo snel mo gelijk aflossen." Erik de Smit denkt dat de hele toestand wel flink op de zenuwen van de achtergebleven soldaten in Srebrenica zal werken. „Er ontstaan natuurlijk irritaties. Het ergste is nog dat je helemaal geen post krijgt. Je kunt trou wens wel bellen naar Nederland, maar dat doe je ook niet iedere dag. Thuis zien ze alles wat daar gebeurt ook al uitgebreid op het journaal. Wat moet je dan nog vertellen VERVOLG VAN VOORPAGINA Inwoners van buurtschap Othene in Terneuzen, zoals Marleen van Dijkhuizen (l), moeten verhuizen om plaats te maken voor nieuw bouw. FOTO camile schelstraete Regelmatig is er contact met de voorlichtingsdienst in Den Haag en met de afdeling maatschappe lijk werk van de brigade. „Maar daar weten ze ook niet alles. Lu cas vertelde tijdens ons laatste telefoongesprek dat de situatie in Potocari niet best is. Dat ze al een hele tijd op noodrantsoenen moe ten leven, dat er enorme spannin gen onder de jongens onderling zijn. Regelmatig vallen er klap pen of vliegen blikken noodrant soenen door de eetzaal. Ook voor

de Stem | 1995 | | pagina 13