erarenopleiding moet moderner Onze Top 10 van deze week. e o 0 oh Duizenden mannen bellen prostaatlijn Lwongen etrelFd Zaak tegen drugbaron 'op hol geslagen' O o o O O SP'ers demonstreren tegen herkeuring wao destem IKSJIcommentaar 'Nietsontziend geweld' in studio RTL4 2.49 4.99 9.98 2.79 9.90 L19 3.59 4.49 1.39 5.99 Liberale loyaliteit Extraatje van deze week: luo-bakken Go BINNENLAND A3 es linister Ritzen: Geen fusiedwang, wel financiële stok achter de deur ïerste Kamer Superbajes onvoldoende veilig' V5 BINNENLAND KORT Ctt Appelmoes extra kwaliteiten pot 720 gram 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. INSDAG 30 MEI 1995 AFSTEM DINSDAG 30 MEI 1995 rHansRube Lc|jt - Nu judokampioen on Geesink sinds vorige Ik reclame maakt voor een i-nummer voor pro- l'atklachten, bellen dage- (S ruim duizend mannen |»t deze lijn. ttbaar slaagt de campagne san taboe te doorbreken," n de dames van de prostaat- ^Ve hebben al vele duizen- I ïaanvragen voor folders afge- rkt." campagne 'Tijd voor Mannen- jjt', waar de 06-lijn deel van maakt, is een initiatief van de Adviesraad. Deze raad is een Nederlandse onderafdeling van de Internationale Prostaator ganisatie. In de Nederlandse raad hebben urologen, een apotheker en huisartsen hun kennis gebun deld. Samen verstrekken zij ad vies aan patiënten. Het farmaceutisch concern MSD financiert de telefoonlijn en de voorlichtingsbrochure die de bel lers krijgen toegezonden. „Het aantal reacties geeft aan hoezeer dit onderwerp leeft. Prostaat klachten zijn vaak een sociaal probleem. Niet alleen lastig voor de patiënt, maar ook voor het ge zin," aldus MSD-concernvoor- lichterR. Berkelbach. Hoewel MSD therapeutisch ac tief is op het gebied van prostaat klachten, heeft het concern geen direct belang bij de actie, zegt hij. „We zijn benaderd mee te wer ken, en doen dat omdat we de kwaal bespreekbaar willen ma ken. De voorlichting moet objec tief zijn." Bellers die na de ietwat dubbel zinnige oproep van Geesink ('Mannen let op uw zaak') het gratis nummer 06-0122 draaien, krijgen een voorlichtende bro chure toegezonden. Daarin wordt geadviseerd met eventuele klach ten naar de huisarts te gaan. Per jaar melden zich nu al veer tigduizend patiënten bij de huis arts met klachten over de pro staat. Het is een kwaal die vooral oude re mannen treft; met de vergrij zing neemt het aantal patiënten evenredig in aantal toe. Door veranderingen in de man nelijke hormoonhuishouding neemt de prostaat na het 50e le vensjaar in grootte toe. Vele goedaardige problemen, zoals met plassen, maar ook kwaad aardige aandoeningen kunnen het gevolg zijn. Hoewel het aan tal therapiën fors is uitgebreid, sterven jaarlijks toch ongeveer 1700 mannen aan prostaatkan ker. Uroloog dr. J. Hoekstra van het Bosch Medicentrum, secretaris van de Nederlandse Urologen- vereniging heeft een beetje een dubbel gevoel bij de 06-actie. „Een goed initiatief, ik verbaas me niet over de aantallen bellers. Dat kun je verwachten met deze reclame-achtige aanpak. Maar ik vraag me af of we er zo blij mee moeten zijn. Veel van de mensen die reageren zullen ook de huis arts bezoeken, en dat gaan de ziektekostenverzekeraars mer ken. Deze actie kost dus geld." Volgens Hoekstra staat of valt de actie met de kwaliteit van de voorlichting. „Die moet uitgebalanceerd en evenwichtig zijn. Je moet goed oppassen dat je de mensen niet ongerust maakt." Een voordeel kan zijn, meent de uroloog, dat soms problemen worden voorkomen. „Patiënten lopen wel eens te lang door. Als ze nu eerder de huisarts bezoe ken, kunnen we ze effectief be handelen." iig laten schoonmaken door 'CO-cleaning (nu E en P clearïi at staat in een discussienota die gisteren naar de Tweede amer heeft gestuurd. De minis- rwilde lerarenopleidingen niet tingen tot fusie, maar hij houdt el een financiële stok achter de air. Wie weigert samen te wer- hoeft niet te rekenen op ex- ;eld. Jaarlijks beginnen zo'n )0 studenten aan een lera- onze Haagse redactie ttiHaag - Minister Ritzen (Onderwijs) wil de lerarenopleidin- moderniseren. Zij moeten nauw gaan samenwerken en krij- voor 70 procent hetzelfde vakkenpakket. Bovendien moe- aankomende leraren veel nadrukkelijker leren omgaan met uwe technologieën. E STEM/JOHAN VANGUR «>Plei(iin& itzen noemde gisteren in een elders acht wagens besteld had «lichting de vernieuwing van den. En volgens hen kan ieder 1 opleidingen van de 'aller- wagen per dag duizend contai ners reinigen." „Ach, dan moet je per wagen snel 10.000 liter water meene men. Het kan echt niet. Per stul kosten die wagens minimaa 200.000 gulden. Dat is trouwen: het laatste wat ik gehoord hel van de dames. Ik ben benieuwt of ze hier in West-Brabant ooi beginnen." VERVOLG VAN VOORPAGINA VdA'er Pit is in de Eerste Kamer ikomen door afwijkend stemge- •agvan Gelderse PvdA'ers. Zijn artijgenoot Stof felen komt hier- oor niet in de senaat. -dA-voorzitter Rotterberg wijst rop dat de statenleden een uit- praak van het PvdA-congres een klasgenoot. 0ast zjcij neer hebben gelegd Corneel den Ridder (Oosterhout) oor Pit te kiezen. „Dat past niet gaat een jaartje naar school. Waar hij naar toe weet hij nog niet. Texas, Callfor- nië, New York of^ Alaska: alles 5 PvdA-top druk op Pit uitoe- :nt om zijn zetel niet in te ne- len. Pit verwerpt het verwijt van ottenberg dat zijn verkiezing staat nog open. Eerst gaat nog een beetje werken. Want hi wil wel wat kunnen doen daarin de kamerleden deze week over de arbeidstijdenwet, hulpverle ning aan weggelopen minderja rigen en de kostenbeheersing 'n de volksgezondheid. Verder staan er discussies op de agen da over onder andere de elek tronische snelweg, de frequen- tietoewijziging bij de radio, de herziening van de wet op de ondernemingsraden, de be stuurlijke vernieuwing in bet onderwijs en de zware milieu criminaliteit. s de mentaliteit in de PvdA de latste jaren," aldus Rottenberg, let was gisteren onduidelijk of jsten hebben in verhouding leer voorkeurstemmen gekregen an de mannen. De eerste vrouw p de PvdA-lijst Annemarie Gre- stak met 33 voorkeurstem ten verdeeld over alle Provin- iale Staten met kop en schou- ers boven iedereen uit; zij 'was oed' voor drie zetels. het verre Amerika. Kleren kopen 'onwaardige' gebeurtenis is. bijvorbeeld. „Stel je voor dat ii [jj wij gewoon in de Eerste Ka- pas een dag van te voren hooi gaan zitten, waar ik naartoe ga. Dan heb ik |e vrouwen op de kandidaten- misschien allemaal t-shirts - - kocht, terwijl ik naar Alaska ga. Daaag korte broek!" Hieronder volgen de goede ant woorden, verstrekt door het Cito. Antwoorden onder voorbehoud. HAVO VHBO Engels IB,2C,3B,4C,5A,6C,7 C, 8 C, 9 4, 10 C, 11 C, 12 B, 13 A, 14C.1S B, 16 A, 17 B, 18 B, 19 A, 20 B, B, 22 C, 23 E, 24 D, 25 A, 26 C, 21 28 D, 29 C, 30 B, 31 C, 32 B, 33 B, 34 B, 35 C, 36 B, 37 B, 38 C, 39 4, 40 E, 41 D. 42 B, 43 D, 44 C, 45 4, 46 A, 47 D, 48 A, 49 D, 50 C. VBO(D) MAVO(D) Arabisch IC,2D,3B,4C,5C,6B,7 B>, 8 4, 9 A, 10 D, 11 C, 12 B, 13 B, 14 4,15 A, 16 A, 17 C, 18 C, 19 A, 20 D, 21 A, 22 A, 23 D, 24 D, 25 B, 26 4,1! C, 28 A, 29 C, 30 B, 31 A, 32 B, 33 B. 34 B, 35 A, 36 C, 37 C, 38 A, 39 A 40 A, 41 B, 42 D, 43 A, 44 A, 45 46 B, 47 B, 48 B, 49 C, 50 B. VBO(D) MAVO(D) Turks 1 B, 2 C, 3 C, 4 C, 5 4, 6 B, 7 13,84 ■9 B, 10 A, 11 B, 12 B, 13 B, 14 B, 15 A, 16 C, 17 B, 18 C, 19 A. 20 C, 21A 22 C, 23 C, 24 D, 25 D, 26 C, 21D, 28 D, 29 A, 30 A, 31 A, 32 C, 33 A 34 D. 35 A, 36 E, 37 B, 38 B, 39 B, 40 C, 41 C, 42 C, 43 A, 44 D, 45 B, 46 B, 47 B, 48 C, 49 A, 50 B. HAVO/MBO Gezondheidskunde 1 B, 2 4, 3 4, 4 B, 5 C, 6 4, 1 D,8ft 9 C, 10 A, 11 A, 12 A, 13 B, 14 4,1 A, 16 C, 17 C, 18 C, 19 D20 4,!' D, 22 D, 23 B, 24 B, 25 A. grootste urgentie'. Hij vindt dat opleidingen 'onvoldoende voorop lopen bij veranderingen in het onderwijs'. „Zij zijn nog teveel bezig met de problemen van van daag." Leraren moeten in hun opleiding beter voorbereid wor den op de veranderingen in de basis- en het voortgezet onder wijs. De docent geeft steeds min der klassikaal les, maar wordt meer en meer een begeleider van zelfstandig werkende leerlingen. De 40 lerarenopleidingen basis onderwijs (pabo's) moeten op gaan in zeven regionale samen werkingsverbanden, met elk minstens 1500 studenten. Ritzen sluit landelijke samenwerking op basis van levensbeschouwing niet uit, maar dat ontslaat opleidin gen niet van regionale samenwer king, aldus de minister. Wie wei gert, ziet een extra bijdrage van 1200 gulden per student aan z'n neus voorbijgaan. Per jaar gaat het om 24 miljoen gulden. De negen tweedegraads opleidin gen (voor het voortgezet onder wijs) moeten eveneens hervor men: studenten krijgen eerst een brede basisopleiding van één jaar, waarna ze een hoofvak kie zen. Het onderwijsprogramma van de pabo's en de tweedegraads opleidingen wordt voor 70 pro cent gemeenschappelijk. De res terende 30 procent moet scholen de mogelijkheid geven zich van elkaar te onderscheiden. Ritzen verwacht dat de ingrijpende ver anderingen medio 1997 kunnen ingaan. Een jaar eerder kunnen opleidingen al beginnen met ex perimenteren. De HBO-Raad, de vereniging van hogescholen, vindt Ritzens aan pak te centralistisch en hekelt de financiële dwang achter zijn voorstellen. ught - De beveiliging in de Tijdelijke Extra Beveiligde Inrichting TEBI) voor extreem vluchtgevaarlijke gedetineerden in Vught is on- oldoende. Dat zei directeur P. Koehorst van de Vughtse superbajes lieuw Vosseveld gisteren bij de in gebruikname van een nieuw cellen blok. Op het terrein van Nieuw Vosseveld is de definitieve Extra Be zigde Inrichting (EBI) in aanbouw. De bewoners van de voorloper TBI maken, aldus Koehorst, maximaal gebruik van de klachtenrege- ingen, 'ook op een manier zoals die wettelijk niet is bedoeld'. Koe- lorst wil daarom dat de EBI een aparte status krijgt zonder ruime be- hg- en beroepsmogelijkheden. Iet ruime geklaag tast de veiligheid aan, aldus Koehorst. „Onlangs leeft hier al de eerste serieuze ontsnappingspoging plaatsgevonden." lochorst vindt dat de Raad voor Strafrechttoepassing klagende gede- taeerden te vaak in het gelijk stelt. Rotterdam (anp) - De om vangrijke strafzaak tegen de Rotterdamse drugsbaron J.L. is een op hol geslagen paard. Het Openbaar Ministerie (OM) en de politie zijn buiten hun boekje gegaan bij het ver zamelen van bewijsmateriaal. Zij hebben ook een suggestief beeld gecreëerd van L. Uiteinde lijk bestaat er geen spatje bewijs tegen hem. De rechtbank zou daarom het op hol geslagen paard tot stilstand moeten brengen. Zo eindigden gisteren de raads lieden T. van der Spoel en G. Sze- gedi hun urenlange pleidooi na mens L. Hij wordt verdacht van drughandel, witwaspraktijken, ontvoering, mishandeling en het leiding geven aan een criminele organisatie. Het proces tegen de man en zijn organisatie is de grootste strafzaak ooit in Rotter dam gevoerd met 88.000 tele foontaps, 94 getuigen en 64 ver dachten. Het OM concentreert zich voorlopig op elf verdachten. Tegen de hoofdverdachte is zes tien jaar geëist. Tien andere ver dachten uit L.'s organisatie hoor den op 16 mei straffen van acht tien maanden tot veertien jaar te gen zich vorderen. De beide raadslieden vroegen in vrijwel alle zaken waar hun cliënt bij betrokken is om vrij spraak wegens gebrek aan be wijs. Alleen tegen het bezit van een vuurwapen hadden de advo caten weinig in te brengen. Het Openbaar Ministerie staat in de ogen van de raadslieden nogal zwak omdat zij twee belangrijke getuigen tegen L. niet kunnen ho ren. De één, een lijfwacht van L., is kort na zijn verklaringen dood geschoten, de ander - een zaken relatie van de hoofdverdachte - zit in voorlopige hechtenis in Ma rokko op verdenking van vals heid in geschrifte. In hun pleidooi kritiseerden Van der Spoel en Szegedi het beeld dat het OM van van de hoofdver dachte heeft geschetst. Hij zou als een gewelddadige peetvader zijn enorme drugimperium heb ben geregeerd vanaf een woon wagenkamp in Rotterdam-Zuid. Familieleden, aangetrouwde fa- de Pe SAMENSTELLING van de Eerste Kamer geeft een reëel beeld van het veranderde politieke landschap. De VVD is de grootste par en dat is een situatie die zelfs de meest verstokte liberaal tot 'oor kort voor onmogelijk zou hebben gehouden. ommekeer is gekomen met het aantreden van Frits Bolkestein 'fractieleider van de VVD in de Tweede Kamer. Hij is de man die ™id heeft verkondigd dat er in de toekomst slechts plaats is voor jvee stromingen in de Nederlandse politiek. De liberale en een ombinatie van sociaal-democraten. Voor het CDA ziet Bolkestein veinig mogelijkheden weggelegd. •'in visie op de ontwikkeling van de liberale stroming is inmiddels jewaarheid. Of de huidige koppositie gehandhaafd kan blijven is !e Vfaag, maar voorlopig is de VVD de partij die het in de Eerste 'anner voor het zeggen heeft. Met zijn kijk op de afnemende rol 'an het CDA lijkt hij er eveneens niet ver naast te zitten. De chris- wdemocraten verkeren in grote verwarring, de bloedgroependis- jussie is Weer uitgebroken en met de rol van oppositiepartij weet et CDA geen weg. ,°°ral binnen de PvdA wordt met grote zorg naar de machtsposi- 'e van de VVD gekeken. In de Tweede Kamer liggen de verhoudin- jen weliswaar anders, maar het zelfvertrouwen van de VVD is na enorme zege bij de Statenverkiezingen sterk gegroeid. 'I monde van Frits Bolkestein hebben de liberalen uitgesproken ze zich loyaal ten opzichte van de coalitiepartners in het paarse ^inet blijven opstellen, maar toch voelt de PvdA zich ongemak- Zelfs de belofte van de beoogd liberaal fractievoorzitter in de :°rsteKamer dat hij niet van plan is de rol van CDA-dwarsligger ^aiand over te nemen, kan dat wantrouwen niet geheel wegne- rit n a' moeite genoeg met de kritische manier waarop ',s Bolkestein zich ten opzichte van de regering-Kok opstelt. Een )lo«n liberale fractie in de Eerste Kamer leidt tot het ont- ibei Ian het paarse kabinet. Het doet de socialisten pijn dat de eraie belofte tot loyaliteit de basis is waarop ze de vier jaar rege- ysverantwoordelijkheid moeten zien vol te maken. Door Joep Dohmen Hilversum - Het was PvdA- fractievoorzitter Jacques Wal lage die als een van de eersten bij de achterdeur van de RTL- studio vvas. Binnen vloog het meubilair door de lucht en sloegen voetbalsupporters er op los. Precies drie seconden voordat het praatprogramma Lief Leed live de lucht in zou gaan was het al afgelopen. Wallage was zondagavond samen met burgemeester Opstelten van Utrecht, KNVB-scheidsrechter Blankenstein en honderd han denwrijvende fans van FC Utrecht en Feyenoord in Hilver sum om te discussiëren over voet balgeweld. Het had een discussie moeten worden, waardoor de kijker 'een zo duidelijk mogelijk beeld' zou krijgen. De taferelen in de studio waren inderdaad duidelijk: sup porters die met elkaar op de vuist gingen en een puinhoop aanricht ten. Alleen de kijker kreeg er niets van te zien. De uitzending ging niet door. Een van de gasten die ook zijn zegje had moeten doen tegen pre sentatrice Maya Eksteen was de Maastrichtse scheidsrechter Huub Hendriks (44). Daags na het spektakel toont hij zich nog beduusd. Hendriks was door de Huub Hendriks: 'De opwinding was enorm'. foto frans welters programmamakers van John de Mol Produkties uitgenodigd om de kijkers te vertellen hoe hij als scheidsrechter zes weken geleden bewusteloos was geslagen tijdens een partijtje zaalvoetbal in Maastricht. Om tien voor tien zat Hendriks klaar om als eerste gast de vragen van Maya te beantwoorden. Toen ging het mis. „Uit een hoek van de studio klonk gebrul. We hoor den een storm op ons afkomen. Glasgerinkel, geschreeuw. Ie mand van de beveiliging riep te gen Maya: 'Stoppen'. Waarna een supporter van FC Utrecht of van Feyenoord - dat weet ik niet - op de tribune schreeuwde: Daar heb je ze, de joden. Ja, en toen barstte het geweld los." Vier beveiligingsbeambten kon den de aanstormende Ajax-sup- porters - vermomd met bivak mutsen en sjaals - niet tegenhou den. Ze sloegen met ijzeren sta ven en gooiden met stenen. Later zei iemand ook schoten gehoord te hebben. De studio was een slagveld. De FC Utrecht- en Fey- enoord-tribunes maakten jacht op de Ajax-fans. Die probeerden te ontsnappen. „Het was nietsontziend geweld," A A Goed idee van die KLM-piloten om het vliegverkeer een dag stil te leggen. Dat scheelt in lawaai en de men- sen die er door gedupeerd worden komen dan mis schien eens tot het besef dat vliegen niet zo'n vanzelf sprekendheid is. De noodzaak van vliegen is mensen aangepraat. Als je zo'n Schiphol-baas hoort over de vijfde baan dan doet hij het voorkomen dat Nederland op zijn minst ineen zal storten als die baan er niet komt. De extra milieuvervuiling die zo'n stuk vliegveld met zich meebrengt, komt amper nog aan de orde. Het eco nomisch belang staat voorop. Zelfs milieuclubs pleiten niet tegen een vijfde baan, nee, ze willen een gedraaide baan. Want wat je amper hoort, is misschien ook niet zo vervuilend. Schiphol brengt geld op en de Nederlander moet toch nog meer kunnen verdienen, Air Miles kunnen sparen en eens per jaar per vliegtuig de smerige lucht van zijn land kunnen ontvluchten? Zoiets heet een onopgemerkte vicieuze cirkel en het tempo waarin de vervuiling in dit land toeneemt, is van dien aard dat er spoedig een zesde baan nodig zal zijn. De thuisblijvers krijgen hoe dan ook ongelijk, want wie jaarlijks niet even naar de frisse lucht vliegt, trekt, of-ie het nou wilt of niet, uiteindelijk aan het kortste eind. MERIJN In vijftien steden is in kantoren van het GAK gisteren actie gevoerd tegen de herkeuring van wao'ers. De Socialistische Partij (SP) heeft de acties georganiseerd. In Leiden (zie'foto) werd het GAK-kantoor korte tijd bezet. In Rotterdam demonstreerde een groep van ongeveer vijftien leden van de SP voor het districtskantoor van het GAK. Directeur Janse van het Rotterdamse GAK verklaarde dat hij het ongenoegen van de demonstranten op de meeste punten deelt. De strenge herkeuring van wao'ers heeft tot gevolg dat meer dan de helft van de oudere arbeidsongeschikten erop achteruit gaat. „Voor wao'ers veroorzaakt de regelgeving onzekerheid over wat hen te wachten staat. Maar dat geldt ook voor het GAK-personeel. Die situa tie moet veranderen,zei Janse. foto anp milie en aan lager wal geraakte kennissen waren zijn waterdra gers. Vrijwel geen enkel bendelid wilde tegen L. getuigen. Volgens het OM uit angst, volgens de raadslieden omdat er domweg weinig te getuigen valt. Raadsman Van der Spoel wees ook op onrechtmatig verkregen bewijs in de beginfase van het onderzoek, zoals 465 onderschep te faxberichten, terwijl de wetge ving voor deze opsporingsmetho de pas in maart 1993 was gere geld. Ook duidde hij op een mo gelijke informant van de CID die onrechtmatig aan het onderzoek zou hebben meegewerkt. Het OM wil hierop niet ingaan. De recht bank doet 15 juni uitspraak in de zaken van alle elf verdachten. Huisartsen gaan patiënten oproepen Den Haag - Huisartsen gaan meer doen aan het voorkomen van ziekten. Zij zullen systematisch risicogroepen oproepen voor een griepprik of een uitstrijkje (controle op baarmoederhalskanker). Minister Borst (Volksgezondheid) heeft 10 miljoen gulden be schikbaar gesteld voor preventie in de huisartsenpraktijk. Doel van het project is huisartspraktijken zo te organiseren dat pre ventie op betrekkelijk eenvoudige wijze kan worden uitgevoerd. De huisartsen beginnen met de griepprik en de controle op baar moederhalskanker. Mogelijk volgen ook andere behandelingen. LSVb wil geding tegen prestatiebeurs Den Haag - De studentenvakbond LSVb heeft minister Ritzen van onderwijs maandag gesommeerd zijn wetsvoorstel prestatie beurs aan te passen. De bond mikt op een jaar uitstel van de maatregel en stapt afhankelijk van het antwoord van Ritzen naar de rechter om dit via een geding af te dwingen. Ritzen wil de pres tatiebeurs, waarbij studenten eerst een lening krijgen die pas bij voldoende studieresultaten wordt omgezet in een gift, al in sep tember invoeren. De LSVb stelt dat al aan veel scholieren die dan met hun studie beginnen een beurs is toegekend onder de huidige wetgeving. Grote xtc-bende opgerold Den Bosch - De afgelopen maanden heeft de regiopolitie Bra bant-noord 'de grootste xtc-bende in ons land opgerold'. Vanaf medio februari heeft de politie al tenminste twaalf personen, ver spreid over het land, van het bed gelicht en in voorlopige hechte nis genomen. Onder de codenaam Vangnet heeft de politie vanaf juni vorig jaar in het uiterste geheim de criminele organisatie ge heel weten te ontmantelen. Ze was actief in onder meer Den Bosch, Amsterdam en Apeldoorn. De bende, die op grote schaal in amfetamine handelde en deze drugs op synthetische wijze ver vaardigde, was professioneel opgezet en bezat een compleet drug laboratorium. Dijkstal wil sponsoring partijen toestaan Den Haag - Minister Dijkstal van Binnenlandse Zaken wil een wettelijke basis leggen voor de sponsoring van politieke partijen. Hij voelt er weinig voor de subsidies te verhogen nu het aantal le den van een aantal partijen en dus de inkomsten daarvan terug lopen. Dat zei gisteren op de radio. Volgens Dijkstal is er niets op tegen om bedrijven geld te laten geven aan politieke partijen, 'als het maar ordentelijk is geregeld'. (ADVERTENTIE) zegt Hendriks. „Mijn familie en de andere gasten, onder wie Wal lage, zijn vlug naar achteren ge bracht. Wallage en de burge meester van Utrecht ontsnapten aan het geweld via de achterdeur en vertrokken in een taxi. De an dere gasten moesten voor hun ei gen veiligheid drie kwartier in een bloedheet kamertje blijven." Hendriks had de pech dat hij al aan een microfoondraad vastzat en niet meteen de benen kon ne men. Verder was het wachten op de ME en machteloos toezien hoe de studio en wat geparkeerde au to's in elkaar getimmerd werden. „Maya was kapot," verzucht Hendriks. „Nóóit meer, nóóit meer zou ze een uitzending over voetbalsupporters maken, zei ze." Waren vier bewakers niet wat weinig bij een live-uitzending over voetbalgeweld waaraan honderd supporters zouden mee doen? RTL-voorlichter Michiel van Rijswijk: „Het was een kleine groep die van buiten kwam om een rel te schoppen. Dat konden we niet voorzien." De Hilversumse politie heeft gis teren negen aangiftes gekregen. Het totale schadebedrag loopt in de tienduizenden guldens. Eén aangifte is van RTL over schade aan meubilair en ramen. De acht andere aangiftes betreft vernie lingen aan auto's. Sperziebonen, 500 gram Nieuwe oogst Malta aardappelen, zak 2.5 kilo Rundergehakt, 500 gram -£25"5.25 kilo Joeg en Slagroom, pak 0.5 liter -3ri5~ CM Goudse licht belegen kaas 48+, vers van 't mes of vacuüm verpakt kilo _13r59r Uit de diepvries; CM Spinazie la crème, pak 450 gram Lu Bastogne, duopak, 2 x 250 gram Liga Evergreen, diverse soorten, duopak Royco Cup-è-Soup, diverse smaken, doosje 3 zakjes Lux alwas, 3 flacons 500 ml Xfè5- ArhS albert heijn Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 3 juni a.s..

de Stem | 1995 | | pagina 3