'Het lijkt wel of ze verdwenen zijn' r era VN-politiemacht door Serviërs in rol van vijand gedwongen lLiberaie loyai Vakantiegevoel verdringt de examen-vrees Zaak DE STEM BINNENLAND BUITENLAND -DE STEM- BEZORGKLACHTEN LEZERSSERVICE ABONNEMENTENADMINISTRATIE BEL LEZERSCONTACT Afwachten lijkt enige middel in rel rond schoonmaken duo-bakken Go IESTEM inister Ritzen Eerste Kamer l'Superbajes om DE STEM Er wordt weer gezon gen in Nederland. Vol overgave, onge geneerd, met een blijheid die je vroeger alleen op de EO- landdagen zag. In fantastische koren zingen we de longen uit ons lijf. Ik ben er schor van en u waarschijnlijk ook. Maar onder de heesheid huist een heerlijk geluksgevoel. We begonnen met Ajax. Van uit Wenen galmde het We Are the Champions Nederland binnen. We sloten de ogen en proefden de warme brok in onze keel. We lieten de emo ties komen, onze tranen wa ren bijna even groot als die van Patrick Kluivert. We na men diep geroerd afscheid van Frank Rijkaard, de man die ooit een brok uit zijn keel heeft gespuwd in het haar van de Duitser Rudi Voller. Daarna stapten we over in de rondvaartboot van Annie M.G. Schmidt. Eerst werd Dikkertje Dap ingezet en daarna klonk het met een be vrijdende volheid: Vader is een hypocriet, vader is een nul, dat we vroeger ook met zo veel plezier hebben gezongen, met een kleine variatie. Annie wilde dat we vrolijk waren op haar begrafenis. Dus dat wa ren we, als brave kinderen. Overal zag je mensen hun werk neergooien en meezin gen. De stakkers die Ja zuster, nee zuster nooit hadden ge zien, doken beschaamd weg. Ze voelden dat ze het verder wel konden vergeten in dit leven. Op de step, op de step, ik ben zo blij dat ik 'm heb, mijn favoriete nummer, bracht het korte broek-gevoel helemaal terug. We zagen onszelf al racen over de vijfde Schiphol-baan, sneller dan een Boeing 747. Nog was het niet afgelopen. Op een groot scherm op het Museumplein in Amsterdam zong opa Mick Jagger. In Pa- radiso kwam je alleen als je wapperde met een jaarsalaris en een moord pleegde. De vreugde bij de toegelatenen was zo extatisch en zo sata nisch, dat ik blij was dat ik niet in dat zaaltje hoefde te zitten. Buiten zongen we mee. uitgelaten, klappend, stam pend, heel together, net als toen in Kralingen en Wood stock. Street Fighting Man. Let's Spend the Night Together. Als je bij de Stones bent, word je nooit oud. In Breda is dagenlang Ice Cream gezongen. Overal wor den mensenkelen opgezet. De lente is weer net zo veelbelo vend als vroeger, toen Ajax ook de Europa Cup won en het Goede altijd het Kwade versloeg. Een bisschop spreekt zich uit voor het con doom en een dominee wil het vloeken toelaten. Je zou bijna een kerklied aanheffen: Wat de toekomst brengen moge.... Deze plotselinge zanglust golft als een verademing over het land. Hoeveel jaar hebben we niet geleefd onder de dic tatuur van het mechanische geluid? Er is een hele genera tie opgegroeid met het play- back-wezen. Kinderen bewe gen, maken gebaren en trek ken gezichten en denken dat het zingen is. De paar jongens en meisjes die toch iets meer willen, komen niet verder dan een stukje soundmix of een nummertje karaoke, waarbij de knoppen doorslaggevender zijn dan het spontane, heldere kindergeluid. Zing zing zing zing met ons mee De walkmans worden van de oren getrokken, er gaat een wereld open voor die jonge ren. En de auto is niet langer een geluidscabine op wielen. De samenzang van de afgelo pen dagen is nog maar het begin. In dorpen en steden gaan de ramen open en tonen zangers vol trots hun volle borst. Refreinen kennen geen einde. Ogen twinkelen, armen zwaaien, stemmen halen uit. De slagers nemen weer jon gens in dienst die al fietsend de toon aangeven. We zingen alle verschillen weg. We laten onze stem ho ren, we zijn weer mondig. We geloven weer ergens in, al weten we nog niet precies waarin. We geloven in ieder geval in harmonie. Als je zingt, ben je altijd een cham pion. De melodie hangt klaar in de lucht. Pomp de longen vol. Ik geef drie tellen vooraf. De rubriek 'Ooghoek' ver huist met ingang van de vol gende week naar de weekend bijlage op zaterdag. De vol gende aflevering is daar te lezen op zaterdag 10 juni. De ze wat langere periode kan zingend overbrugd worden. Een nieuw probleem vraagt om aandacht. De prostaat. Een groot en bekend man, voormalig judokampioen Geesink, leent zich ervoor. Zijn sonoor stemgeluid roept enige malen daags zijn leeftijdgenoten op verstandig met het lichaam om te gaan: „Neder land let op uw zaak!" Maar voelen die soortgenoten zich wel aangesproken? Zij beschik ken toch niet over een zaak, hooguit over een zaakje. (CH) Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem B.V. Directie: drs. J.H.M. Brader en D.H. Ahles (adjunct). Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. C. Hamans en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911/Telefax 076-236405. Telefax redactie 076-236309. Rayonkantoren in Hulst, Terneuzen, Goes, Bergen op Zoom, Roosendaal, Etten- Leur en Oosterhout. Zie voor meer informatie het colofon in het editie-deel van deze krant. Abonnementsprijzen via automatische incasso: (tussen haakjes de prijs via acceptgiro) per maand 29.80 per kwartaal 86,90 89.40) per halfjaar ƒ172.80 177,80) per jaar ƒ335,75 345,75) Voor posttoezending geldt een toeslag. Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882 en bij Teuben, Ginnekenweg 7, Breda. Grote advertenties uitsluitend 076-236881. Fax 076-236405. Geboorte- en overlijdensadvertenties maandag t/m vrijdag tot 16.00 uur S 076-236881, fax 076-236405 zondag van 18.30 tot 20.30 uur 076-236242/236911 Alle advertentie-opdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de Algemene Voorwaarden van Uitgeversmaatschappij De Stem B.V. alsmede de Regelen voor het Advertentiewezen. Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN/AMRO rek. 520538447. De Stem op band: Centrum voor gesproken lektuur S 08860-82345. 06-0226116 Ma. t/m vrij. 8.00-17.00 uur/zat. 8.00-12.00 uur (Opzegtermijn abonnementen: 4 weken voor het eind van de betaalperiode) VERVOLG VOORPAGINA „Op de eerste plaats, we wach ten af tot donderdag," zegt Ha genaars. „Als er geen auto is, zullen we onze kanalen gebrui ken om de mensen te waarschu wen. Dat kunnen we onder an dere via de media en ons eigen infokanaal doen. In de hier ver schijnende huis-aan-huisbladen hebben we een infohoek die we daar prima voor kunnen gebrui ken." Dat komt dan ongetwijfeld ook in de brievenbus van de woning in Spaakstede waar het bedrijf gehuisvest is. Of het gelezen wordt is maar de vraag. Want op het herhaaldelijk aanbellen, rea geert niemand. Ondanks de wijd open staande ramen op de eerste verdieping en het wasgoed in de achtertuin. Geen kik. „Ik heb vandaag (maandag red.) ook nog eens rond gereden in Goes," zegt Wim Savonije, „maar ik heb niemand gezien. Navraag heeft ook weinig opge leverd. Het lijkt wel of ze ver dwenen zijn en ze gestopt zijn met het schoonmaken van de duobakken." In West-Brabant waren ze nog niet eens begonnen. Terwijl dat toch beloofd werd in de vrolijke en professioneel ogende folder die onder andere in Roosendaal, Breda en ook Tilburg in de brie venbussen gestopt werd. Voor zestig gulden per jaar iedere week de bak gereinigd, kraaide de folder waarin zelfs gesproken werd over een welkomstcadeau tje. „En weet je wat er nu gebeurt," vraagt Wim Savonije, „de men sen die de zestig gulden gestort hebben of een machtiging heb ben gegeven en dus ook zestig gulden kwijt zijn, bellen mij! Want die folder was een ant woordkaart zonder een adres en telefoonnummer. „Wat doen die mensen dan? Ze bellen de Kamer van Koophan del en vragen waar het bedrijf zit. Dan wordt er op een gegeven moment Containercleaning uit Goes genoemd, nou, dat lijkt er wel op en ik krijg ze boos aan de lijn. Want ze hebben nog nie mand gezien. Moet ik alles weer uitleggen." Bovendien, meent Savonije, kost het hem veel klanten. „Ja, na tuurlijk. Want die mensen wach ten maar en reageren niet op mijn adverteren. Ze kijken wel uit, ik vraag 4,08 gulden per maand voor één keer schoonma ken. En zij 1,25 gulden per keer, maar dan wel iedere week. Kom Savonije zegt dat hij zeker door vijftig tot zestig mensen gebeld is. Zij hebben betaald. Als het waar is wat de dames eerder vertelden, dat er al meer dan duizend aanmeldingen binnen waren, moeten er heel wat gedu peerden zijn. „Maar bij ons heeft zich nog niemand gemeld," zegt een woordvoerder van de Goese poli tie. „We hebben wel van het bedrijf gehoord. Misschien wachten de mensen nog even af en misschien zeggen ze ook wel, jammer van die zestig gulden, we gaan wel naar een ander bedrijf en vinden ze aangifte doen te veel moeite. Bij de gemeente Roosendaal wachten ze inmiddels rustig. De dames hadden zich bij die ge- Hoe goed de ophaaldiensten de duobakken ook leegmaken, ze blijven toch stinken. Regelmatig laten schoonmaken door a reinigingsbedrijf zou soelaas moeten bieden, maar mensen die een contract hebben afgesloten met ECO-cleaning (nu E en P cleal gehetenblijven wellicht zitten met vieze bakken. foto de stem/johan vancj meente en ook de gemeente Bre da gemeld met de vraag of ze daar de duobakken mochten rei nigen. „Als de auto die ze gebruiken door ons is goed gekeurd, mag dat," vertelde Elly Hollestelle, woordvoerdster van de gemeente Roosendaal toen. Nu zegt ze pre cies hetzelfde. „Ja, want sinds dien hebben we niets meer ge hoord." Directeur J. Gilliam van het Bre daas beheerbedrijf kan dat niet bevestigen. Hij heeft de dames destijds gesproken maar was gis teren niet aanwezig. Wel tem perde hij enkele weken geleden het enthousiasme van de dames door de nodige kritische kantte keningen bij hun verhaal te plaatsen. Dat deed de concurrentie met een. Voor 1,25 gulden per keer de bakken reinigen, is onmoge lijk, was kort en bondig het commentaar. Ook van G. van de Kreek uit Bergen op Zoom. Haar zoon runt al acht jaar een duo- bakkenschoonmaakbedrijf. „Van die 1,25 gulden per keer, kun je absoluut niet leven. Het is niet eens kostendekkend." Nog één keer heeft mevrouw Van de Kreek contact gehad met een van de dames. „Ze waren al eens langs geweest voor een wa gen. Maar dat was te duur. Ze belden later op en zeiden dat ze elders acht wagens besteld ki den. En volgens hen kan idaj wagen per dag duizend conlsj ners reinigen." „Ach, dan moet je per w: snel 10.000 liter water men. Het kan echt niet. Perst: kosten die wagens minim 200.000 gulden. Dat is trouwij het laatste wat ik gehoord k van de dames. Ik ben beniei of ze hier in West-Brabant» beginnen." Door Els Braas Oosterhout - Mgr. Frencken colle ge - havo, atheneum: 1080 leerlin gen onder wie 226 eindexamenkan didaten; havo 121, atheneum 105. Oosterhout - Twee examens op één dag is geen prestatie. Nu al zeker weten dat je er voor eentje bent gezakt, is iets anders. Oosterhoutse Ta mara Smit zakte 's morgens voor haar theorie-examen autorijden. 'Stress', 's Mid dags had ze havo-Engels. Of ze daarvoor is geslaagd? Ze haalt alleen haar schouders op. De Westbrabantse scholieren zijn klaar. Finito. Superblij zijn de havisten op het Mgr. Fren cken college in Oosterhout. Nu is het echt vakantie. Alhoewel, de afgelopen vier dagen hebben ze al een voorproefje kunnen ne men op het 'vakantie-gevoel'. Joost Geerlings en Mark Berend- se (beiden uit Oosterhout) baal den wel dat ze vandaag nog een examen hadden. „We hadden een héél relaxed feest dit week end.. Veel gezopen dus," lacht een van de jongens. Goed: nu even over het examen. 'Wel makkelijk' vonden ze daar in Oosterhout. Maar 'saai' was het helemaal. Vooral die tekst over soap-opera's die de geboor teplanning moeten regelen in derde-wereldlanden. „Zie je ze daar al zitten, die mensjes. Alsof ze daar een tv hebben!" zegt Raimond Voermans (Oosterhout) smalend. De vrijheid lonkte gisteren. Blijft tijdens het maken van een tekst meestal iedereen tot het einde van de tijd zitten, gisteren stond het merendeel van havo-5 om kwart over drie al buiten. Om de feesten te bespreken. Die avond lekker zuipen, woens dag een 'drink and dance your stress away'-party en eigenlijk donderdag ook weer drinken. De school geeft die dag een eind- examenfeest. De jongens zijn het er over eens: 'Daar gaan we niet naar toe'. Al is de prijs van het bier (1,50 gulden) wel erg aanlokkelijk. „Maar hoe kom ik in godsnaam aan een smoking?" denkt Joost hardop. Jawel, de heren en da mes moeten op sjiek. Ginette Eerkes (Oosterhout) is helemaal verbaasd wanneer ze hoort dat er een feest op school wordt gegeven. Ze heeft dan ook andere dingen aan haar hoofd. Wanneer ze haar ov-kaart moet De laatste loodjes. Ook voor de leerlingen van het Mgr. Frencken-college in Oosterhout zit het eindexamen erop. foto de stem/dick de boer inleveren bijvoorbeeld. Op 1 juni al of pas drie dagen nadat de uitslag bekend is gemaakt? Haar klasgenoten moeten lachen. „Joh, dat krijg je ervan als je niet verder gaat studeren." Aron Keiler uit Oosterhout heeft nog even staan twijfelen in de examenzaal. Of hij nu wel of niet zou opstaan om voor zichzelf te applaudisseren. „Ik heb het toch maar niet gedaan. Zou een beet je lullig zijn geweest voor al die mensen die nog bezig waren." De leerlingen hebben best veel geleerd van hun examen Engels. Joost en zijn vrienden raden een klasgenootje af om zwanger te worden. „Dan kan je niet meer zuipen," blééért het over het schoolplein. „Het staat in de tekst hoor," verontschuldigen de jongens zich lachend. Jeroen van Well uit Oosterhout gaat volgend jaar het leerling stelsel in. „Richting vervoer," omschrijft hij zijn opleiding vaag. Als het goed is, gaat hij deze zomer bij een koeriers dienst werken. Anders in een boomkwekerij. )Hij zegt juist al tijd dat hij tegen de natuur is. Daar heeft hij zelfs een opstel over geschreven." Een internationaal gezelschap daar op het Mgr. Frencken colle ge. Phillipe Holthuizen woont nu nog in Oosterhout maar verhuist binnenkort met zijn ouders naar Antwerpen. „Ik ben het gewend. We zijn al zo vaak verhuisd." Over zijn vrienden maakt hij zich geen zorgen. „Ach, de mees te jongens vliegen toch allemaal uit. Het maakt eigenlijk niet uit ik nu hier blijf wonen of in Belgïe." Twee havisten gaan het Bra bantse land een jaar verruilen voor de Verenigde Staten. Eentje gaat naar een college, 'ergens in de buurt van Los Angeles', aldus oor Hans Rube [trecht - Nu judokampioen 'ton Geesink sinds vorige eek reclame maakt voor een eciaal 06-nummer voor pro- tklachten, bellen dage- jjcs ruim duizend mannen 'jet deze lijn. IBlijkbaar slaagt de campagne rj een taboe te doorbreken," .ogen de dames van de prostaat- We hebben al vele duizen- len aanvragen voor folders afge- li. !e campagne 'Tijd voor Mannen- raat waar de 06-lijn deel van itmaakt, is een initiatief van de istaat Adviesraad. Deze raad (an onze Haagse redactie Den Haag - Minister Ritzen (Oi ien moderniseren. Zij moeten r len voor 70 procent hetzelfde 'en aankomende leraren veel n lieuwe technologieën. )at staat in een discussienota die iitzen gisteren naar de Tweede tamer heeft gestuurd. De minis- er wil de lerarenopleidingen niet Iwingen tot fusie, maar hij houdt tel een financiële stok achter de leur. Wie weigert samen te wer- :en, hoeft niet te rekenen op ex- ra geld. Jaarlijks beginnen zo'n D.OOO studenten aan een lera- enopleiding. Iitzen noemde gisteren in een oelichting de vernieuwing van le opleidingen van de 'aller- een klasgenoot. Corneel den Ridder (Oosterhoj| gaat een jaartje naar school. Waar hij naar toe weet hij nog niet. Texas, Cali!j| nië, New York of Alaska: staat nog open. Eerst nog een beetje werken. WantS wil wel wat kunnen doen daaiij het verre Amerika. Kleren ko] bijvorbeeld. „Stel je voor dati pas een dag van te voren J waar ik naartoe ga. Dan he misschien allemaal t-shirts kocht, terwijl ik naar Daaag korte broek! Hieronder volgen de goede) woorden, verstrekt door het 0 Antwoorden onder voorbehoud HAVO VHBO Engels 1 B, 2 C, 3 B, 4 C, 5 A, 6 C,7C.!fl 9 A, 10 C, 11 C, 12 B, 13 A, 14 Cl B, 16 A, 17 B, 18 B, 19 A, 20 8,1 B, 22 C, 23 E, 24 D, 25 A, 26 C.llll 28 D, 29 C, 30 B, 31 C, 32 B, Sr 34 B, 35 C, 36 B, 37 B, 38 C,M 40 E, 41 D, 42 B, 43 D, 44 glit 46 A, 47 D, 48 A, 49 D, 50 C. VBO(D) MAVO(D) Arabisch 1 C, 2 D, 3 B, 4 C, 5 C, 6 B,7D,I| 9 A, 10 D, 11 C, 12 B, 13 B, lU] A, 16 A, 17 C, 18 C, 19 A, 20 Dj A, 22 A, 23 D, 24 D, 25 B, 26Al C, 28 A, 29 C, 30 B, 31 A, 32 SM 34 B, 35 A, 36 C, 37 C, 38 A, 3!!I 40 A, 41 B, 42 D, 43 A, HAM 46 B, 47 B, 48 B, 49 C, 50 B. VBO(D) MAVO(D) Turks 1B, 2C, 3C, 4C, 5A, 6B,7B.i| 9 B, 10 A, 11 B, 12 B, 13 B. 1411 A, 16 C, 17 B, 18 C, 19 A, 20C.Hl 22 C, 23 C, 24 D, 25 D, 26 C, 211 28 D, 29 A, 30 A, 31 A, 32 c,SI 34 D, 35 A, 36 E, 37 B, 38 B>| 40 C, 41 C, 42 C, 43 A, 44D,#I 46 B, 47 B, 48 C, 49 A, 50 B. HAVO/MBO Gezondheidsta 1B,2A,3A,4B,5C,6A,7D,'I 9 C, 10 A, 11 A, 12 A, 13 B, 14A1 A, 16 C, 17 C, 18 C, 19 D, 20 Al D, 22 D, 23 B, 24 B, 25 A. 1 VERVOLG VAN VOORPAGINA PvdA'er Pit is in de Eerste Kamer gekomen door afwijkend stemge- rag van Gelderse PvdA'ers. Zijn partijgenoot Stoffelen komt hier door niet in de senaat. PvdA-voorzitter Rotterberg wijst erop dat de statenleden een uit spraak van het PvdA-congres naast zich neer hebben gelegd door Pit te kiezen. „Dat past niet de mentaliteit in de PvdA de |aatste jaren," aldus Rottenberg, let was gisteren onduidelijk of de PvdA-top druk op Pit uitoe fent om zijn zetel niet in te ne- nen. Pit verwerpt het verwijt van üottenberg dat zijn verkiezing fen 'onwaardige' gebeurtenis is. ij wil gewoon in de Eerste Ka ler gaan zitten. )e vrouwen op de kandidaten lijsten hebben in verhouding neer voorkeurstemmen gekregen dan de mannen. De eerste vrouw op de PvdA-lijst Annemarie Gre- vel stak met 33 voorkeurstem en verdeeld over alle Provin ciale Staten met kop en schou- iers boven iedereen uit; zij 'was goed' voor drie zetels. Vught - De beveiliging in de Tij (TEBI) voor extreem vluchtgevaai [voldoende. Dat zei directeur P. K &uw Vosseveld gisteren bij de in blok. Op het terrein van Nieuw V veiligde Inrichting (EBI) in aanbc TEBI maken, aldus Koehorst, ma> [lingen, 'ook op een manier zoals Torst wil daarom dat de EBI een a dag- en beroepsmogelijkheden. Jet ruime geklaag tast de veiligl heeft hier al de eerste serieuze on Joehorst vindt dat de Raad voor [tineerden te vaak in het gelijk stel Het is de nachtmerrie van elke politie-agent. De mobilofoon meldt een fikse knokpartij. In vliegende vaart naar de aange geven plek en daar proberen de vechtenden uit elkaar te halen. En dan gebeurt het; als één man keren de ruziezoekers zich tegen de politie. De rol van vredesstichter is mislukt. De politiemannen zijn nu onder deel van de ruzie geworden. Zo ongeveer moeten veel VN- militairen is Bosnië zich voelen. Ze zijn naar dat gebied ge stuurd om de ruziezoekers uit elkaar te houden en te voorko men dat nog meer onschuldige mensen het slachtoffer van die ruzie worden. Wat dat laatste betreft: het valt natuurlijk nooit te becijferen hoeveel mensen er gedood zou den zijn als de blauwhelmen niet tussenbeide waren geko men. Maar aangenomen mag worden dat hun aanwezigheid veel inwoners van Bosnië voor de dood heeft behoed. De ruzie woedt echter onbe kommerd voort. En inmiddels heeft een van de ruziezoekende partijen laten weten dat wat hen betreft de VN-militairen ook partij zijn geworden in hun oorlog. Maar daar houdt de vergelijking met de politie op. Die laat desnoods de ME aan rukken, pakt de ruziezoekers stevig aan en slaat ze zo moge lijk in de boeien. Voor de VN- militairen daarentegen valt er weinig aan te pakken. Alleen als ze zelf worden aangevallen, mogen ze terugschieten. Maar eigenlijk liever helemaal niet, zo luidt het bevel van hoger hand. Steeds als de gevechten heviger worden, komt de discussie weer op of het wel zinvol is om nog verder te gaan. Of het niet beter is om de troepen maar terug te trekken. En iedereen kijkt dan weer richting politiek om te zien of vanuit die hoek niet een helder en wellicht ver lossend antwoord kan komen. Maar ministers en parlementa riërs zijn zo mogelijk nog machtelozer dan de soldaten in het veld. De vredesoperatie in Bosnië is een klus van de Vere nigde Naties en eventuele mili taire acties zoals luchtaanval len lopen via de Navo. Dat betekent voor elk deelnemend land, dus ook Nederland, een buitengewoon beperkte ruimte om op eigen houtje te opereren. Binnen de VN is het buitenge woon lastig om alle neuzen in dezelfde richting te krijgen. En bij elk nieuw voorstel van de VN is er altijd wel weer een land, dat bezwaar aantekent. Al zijn het de Russen maar, om te laten zien dat ze als wereld macht ook nog serieus genomen willen worden De Tweede Kamer zal zich deze week voor de zoveelste keer over Bosnië buigen. Waar schijnlijk gebeurt dat donder dag, na de Navo-conferentie in Noordwijk. Maar veel meer dan de zoveelste demonstratie van machteloosheid zal het wel niet opleveren. En het is de politici ook niet aan te rekenen. Los van de internationale politieke ver houdingen is er ook geen maat regel denkbaar die snel een afdoende einde aan de situatie kan maken. Gelukkig laten de Nederlandse parlementariërs zich niet al te veel beïnvloeden door de onge nuanceerde voorstellen die her en der opklinken. De ene groep vindt dat alle VN-militairen maar terug moeten. Anderen zijn er voorstander van om de zaak eens stevig aan te pakken en die vermaledijde Serviërs een lesje te leren. Die laatste optie kunnen we beter vergeten. Het zou leiden tot een nieuwe golf van geweld, tot een escalatie van het con flict, waarbij niemand gebaat is. In elk geval de burgers van Bosnië niet. En het is juist ook hun benarde positie die het zo moeilijk maakt om te pleiten voor een algehele terugtrekking van de veiligheidstroepen. Dat is zo ongeveer hetzelfde als wanneer de politie niet meer uitrukt bij een stevige knok partij of vandalisme. Als het zoals vorige week woensdaga vond in Amsterdam erg lang duurt voordat wordt ingegre pen bij rellen, dan staat de stad op z'n kop. En terecht. Een van de argumenten voor terugtrekking is dat je zo kunt voorkomen dat militairen uit Nederland of andere landen ge wond raken of nog erger. Dat is heel begrijpelijk. Maar ook al is het een vredes missie, het is wel een militaire missie. De soldaten zijn niet naar Bosnië gegaan om het ver keer te regelen. Militairen lo pen door de aard van hun werk risico's, net zoals politie-agen- ten. Al is dat voor een land dat al meer dan dertig jaar geen militairen meer ten strijde heeft gestuurd, moeilijk te ac cepteren. AGENDA De Tweede Kamer zal deze week - waarschijnlijk donder dag - de situatie in Bosnië bespreken. Verder debatteren de kamerleden deze week 0*® de arbeidstijdenwet, hulpven'' ning aan weggelopen minder)'' rigen en de kostenbeheersing de volksgezondheid. Ver® staan er discussies op de ag®' da over onder andere de el»' tronische snelweg, de frequej' tietoewijziging bij de radio, herziening van de wet op ondernemingsraden, de J*" stuurlijke vernieuwing in onderwijs en de zware nulieU' criminaliteit. P SAMENSTELLING van de Ee van het veranderde politieke lam I'1! en dat is een situatie die zei voor kort voor onmogelijk zou h jDe ommekeer is gekomen met |8 s fractieleider van de VVD in d< altijd heeft verkondigd dat er in Itwee stromingen in de Nederla combinatie van sociaal-democrE veinig mogelijkheden weggeleg jfijn visie op de ontwikkeling var bewaarheid. Of de huidige kopp ie vraag, maar voorlopig is de kamer voor het zeggen heeft. *ani het CDA lijkt hij er eveneen ndemocraten verkeren in grotf 'ussie is weer uitgebroken en rr N CDA geen weg. vooral binnen de PvdA wordt m ie van de VVD gekeken. In de Tv jen weliswaar anders, maar het 4e enorme zege bij de Statenver U monde van Frits Bolkestein 'at ze zich loyaal ten opzichte va ;~~!.net blijven opstellen, maar t ceiijk. Zelfs de belofte van de bec ï®fste Kamer dat hij niet van pi and over te nemen, kan dat Ren. ?®pvdA heeft al moeite genoei nis Bolkestein zich ten opzichte gendraadse liberale fractie in e.n Yan het paarse kabinet, rin helofte tot loyaliteit de b 'ogsverantwoordelijkheid moet •e.

de Stem | 1995 | | pagina 2