Nostradamus blijft duister Adelheid Roosen praat met Afrikaanse vrouwen Radio 1 blijft op middengolf; Sky en 538 via de ether Sf Op zoek naar de sleutel tot verhulde voorspellingen van Franse ziener Veronica blijft ook als commerciële omroep jong en wild -- 'Gun ons toch ons eigen ritme' deelD Meer sport en ander reclamebeleid Nederlandse prijzen 4 Kleermaakster Jean Muir overleden DE STEM nederland 2 suske en vu1ske: devo hambone fU D£NkT DAT U NAP Oh JbBNT? boes - (r~%li ontdek de verschillen „Ik huil om alles. Niet alleen van ver driet, maar ook als ik iets heel mooi of ontroerend vind" Karin de Groot, tv-presentatrice ImÊiÊmit Profeten, waarzeggers en toe komstvoorspellers hebben door de eeuwen heen één groot manco gekend: ze plachten niet geloofd te worden. Het Nederlands kent er zelfs een uitdrukking voor: een profeet wordt in eigen land niet geëerd. Zo werd de zestiende-eeuwse Franse ziener Michel de Nostre Dame (beter bekend onder zijn Latijnse naam Nostradamus) in zijn eigen tijd nogal gewan trouwd, met name door de kerke lijke en wereldlijke autoriteiten. Door Martijn Hover In zijn voorspellingen wemelt het van rampspoed, revoluties en aardbevingen, allemaal zaken waar machthebbers het doorgaans niet zo op hebben begrepen. Dat Nostradamus bij zijn maatschappe lijke superieuren niet erg goed lag, had echter waarschijnlijk net zoveel te maken met zijn moderne opvattingen over met name de medsische wetenschap. Nostradamus was namelijk in de eerste plaats arts, en een goede bovendien. In een tijd waarin de medische wetenschap voornamelijk bestond uit het aderlaten van patiënten, besefte Nostradamus het belang van hygiëne en van de noodzaak infecties te voorkomen. Op den duur zou den dergelijke opvattingen ertoe leiden dat de Westeuropese mens de religie af zwoor en zijn lot in eigen hand nam. In dat proces hebben lieden als Nostrada mus een niet te onderschatten rol ge speeld. Merkwaardig genoeg is juist dat aspect van zijn leven vandaag de dag zo goed als vergeten. Nostradamus kennen wij nu juist vooral als een kind van zijn tijd, on danks al zijn 'moderne' verdiensten. Hij geloofde namelijk niet alleen in een empi rische vorm van wetenschap, maar was ook een fanatiek astroloog. Daarmee hoef je bij zijn hedendaagse opvolgers niet meer aan te komen. In New Ape-kringen wordt Nostradamus echter net daarom als een heilige vereerd. Aan het eind van zijn leven heeft hij na melijk de uitkomsten van zijn astrologi sche experimenten op schrift gesteld in de zogenaamde 'Profetieën'. Gelovigen be weren dat daarin het lot van de mensheid en de aarde tot in de zesendertigste eeuw wordt beschreven. Nostradamus heeft de Franse revolutie voorzien, zo beweren zij, alsmede de opkomst en ondergang van Napoleon; de Nazi's en de Tweede We reldoorlog; de Kennedy-dynastie in de Verenigde Staten; de Golfoorlog. Gelovigen Een van die 'gelovigen' is de Britse auteur Peter Lorie. Hij was onlangs in ons land ter gelegenheid van de première van de film die aan het leven van Nostradamus is gewijd. Van die film was Lorie niet onder de indruk, vertelt hij in de lounge van het Amsterdamse Hotel Ambassade. „Ik vond het nogal een warboel", meldt de gebaar de schrijver. „De makers hadden ook nogal wat uit hun duim gezogen. Toch ben ik blij dat de film er is, want mis schien kan hij eraan bijdragen dat Nos tradamus bij een wat breder publiek be kend raakt." Lorie is een echte fan van de al lang over leden profeet. „Nostradamus was een on voorstelbaar getalenteerd en veelzijdig man. Niet alleen was hij een briljante en vernieuwende medicus, maar daarnaast was hij een zeer succesvol producent van confitures, parfum en cosmetica. Dat was ook de voornaamste reden van zijn succes in zijn eigen tijd. Vaak wist hij zich met zijn cosmetische produkten toegang te verschaffen tot de welgestelde adel in Frankrijk. Zijn atrologische voorspellin gen warem meer een bijkomstigheid. Hij heeft zijn 'Profetieën ook pas aan het ein de van zijn leven te boek gesteld." Nostradamus-adepten gaan ervan uit dat die voorspellingen met opzet kryptisch zijn verwoord om problemen met de ker kelijke autoriteiten te voorkomen. De voorspellingen, vervat in vierregelige ver zen die 'kwatrijnen' worden genoemd, zijn geschreven in een op zichzelf al moei lijk te begrijpen mengelmoes van Latijn en het dialect van Zuid-Frankrijk. Daar naast heeft Nostradamus de teksten ook nog eens gecodeerd en in een willekeurige volgorde pepresenteerd. Althans volgens zijn volgelingen. Die me nen dat Nostradamus' code met behulp van de juiste 'sleutel' kan worden ontcij ferd. Ook Lorie is die overtuiging toege daan. „Nostradamus voorspelt zelf ergens dat de sleutel tot zijn code in onze tijd ge vonden zal worden", meldt hij vol ver trouwen. „Als dat eenmaal is gebeurd, zullen zijn voorspellingen in al hun nauwkeurigheid duidelijk worden." Het probleem is, dat talloze Nostrada- mus-studenten in de afgelopen vierhon derd jaar hebben beweerd de sleutel tot de 'Profetieën' te hebben ontdekt. Lorie zelf is nog maar een paar jaar geleden in die val getrapt, erkent hij. In 1991 ver scheen een boek dat hij schreef in samen werking met de astrologe Liz Greene. Me vrouw Greene had een ingewikkeld sys teem bedacht om de teksten van Nostra damus te herschikken waardoor zeer pre cieze voorspellingen mogelijk zouden worden. Dat levert kostelijke lectuur op, vooral als het gaat om de voorspellingen voor de jaren 1991-1995. Zo had, als het aan Nostradamus en mevrouw Greene had gelegen, Californië in mei 1993 geheel en al door een reusachtige aardbeving moeten zijn verzwolgen. Dat is ons dan geheel ontgaan, evenals de kroning van prins Charles tot koning van Groot-Brit- tannië in 1992. Nostradamus, de zestiende-eeuwse Franse ziener, werd in zijn eigen tijd nogal gewantrouwd. foto archief de stem Volgens de schrijver Peter Lorie, overtuigd volgeling van Nostradamus, zal in juli 1999 Manhattan getroffen worden door een reusachtige explosie, foto anp Lorie kan er zelf gelukkig nog om lachen. „Het was een experiment", erkent hij, „en het is faliekant de mist ingegaan. Ik heb mijn lesje wel geleerd. Voortaan zal ik wel uitkijken voordat ik me aan zulke nauw keurige voorspellingen waag." Flater Toch heeft de flater die hij met dat boek heeft geslagen, zijn geestdrift niet be koeld. „Ik houd me al meer dan vijfen twintig jaar bezig met Nostradamus", vertelt hij. „In die tijd heb ik toch zoveel frappante zaken in zijn werk aangetrof fen dat er meer voor nodig is dan één mis lukking om mij ervan te overtuigen dat het allemaal niets is. Als je je in zijn werk verdiept, kun je niet ontkennen dat veel dingen die hij beschrijft op specifieke ge beurtenissen slaan." En inderdaad treffen we soms frappante zaken aan. Zoals de naam 'Hister', die door veel Nostradamologen in verband wordt gebracht met Hitier en de Tweede Wereldoorlog. „De Hister blijkt namelijk een zijrivier te zijn van de Donau in Oos tenrijk", betoogt Lorie geestdriftig. „En Hitier kwam zelf immers ook uit Oosten rijk." Zo lusten we er nog wel een paar. Als Nostradamus werkelijk zo'n onfeilbare ziener was, vraag ik mij af, waarom heeft hij dan de welvaartstaat niet voorzien, of de computer, of zelfs maar de auto? Ook daar heeft Lorie een antwoord op: „Nos tradamus was een overtuigd christen die er bepaald apocalyptische opvattingen op nahield. Met name de tijd waarin wij le ven, het einde van het millennium, zag hij als het tijdvak van het Laatste Oordeel, met oorlogen, aardbevingen en andere rampen. Omdat hij ook astroloog was, voorspelde hij een gelijktijdige overgang van het Vissen-tijdperk naar de era van de Waterman. Als wij zijn verzen willen interpreteren, hebben we het nadeel dat we niet weten op welke tijd een vers pre cies slaat (het kan zelfs op meer dan één gebeurtenis tegelijk slaan). Bovendien zijn er ook nogal wat verzen die helemaal niets betekenen, voor zover wij kunnen zien." Lorie bijt peinzend in een sandwich en vervolgt dan: „Je kunt ook niet zeggen dat hij alleen maar dingen voorspelt die hij al uit zijn eigen tijd kende. Zo gaat hij nogal tekeer tegen de milieuvervuiling die hij voorziet. Daarnaast moet je niet vergeten dat veel dingen die wij tegenwoordig als een positieve historische gebeurtenis er varen, zoals de Franse Revolutie, in Nos tradamus' ogen een gruwel moeten zijn geweest. Voor een Middeleeuwer was een volk dat zijn koning vermoordtDat Van onze rtv-redactie „Als de zwarten het zelf doen, wordt het een corrupt zooitje." Dat was de strek king van kritiek die Adel heid Roosen optekende uit Westerse monden. Zij con fronteerde een aantal Afri kaanse vrouwen ermee en laat hen hun zienswijze uit leggen. Het resultaat is een openhartig gesprek, waarvoor de cabaretiè re Roosen afreisde naar het Zui den van Afrika. De titel luidt Kikubwa, het Swahili voor een bosje bloemen dat vrouwen on der hun sluier in de nek dragen. Het verspreidt een lekkere geur en staat voor verborgen schoon heid, vrouwelijkheid en erotiek. Youma uit Mali, Fatma uit Tan zania, Sithembiso uit Zimbab we en Dene uit Zuid-Afrika werden gevonden via de Novib. De vrouwen werken allemaal op het platteland. Roosen gaat met hen een dialoog aan, meestal in de keuken. Het Afrikaanse spreekwoord luidt immers: 'waar veel te doen is, kun je het beste met eten beginnen'. De vrouwen praten over armoe de, vrouwelijk en mannelijk lei derschap en individualisatie. De Afrikaansen vinden dat Westerse vrouwen hun vrouwe lijke waarden hebben opgege ven voor de normen van de mannenmaatschappij en zien dat niet als winstpunt. Daarom zitten ze ook niet te wachten op een ontwikkelingsbeleid dat op dezelfde leest is geschoeid. „Gun ons ons eigen ritme. Men sen die aan ons geven, moeten bereid zijn van ons te ontvan gen. Dat is de grondslag voor gelijkwaardigheid. Nederland 3, 20.30 uur Dene van Rooy uit Zuid-Afri ka (links) en Fatma Alloo uit Tanzania. foto rvu 1 4. gij- nnniii mi hm i I DINSDAG 30 MEI 1995 was gewoon onvoorstelbaar." Hetzelfde geldt voor de ondergang van de katholieke Kerk die Nostrdamus volgens Lorie voorspelt. „Na deze Paus komen er nog twee en dan is het afgelopen. Dat was wel zo'n beetje het ergste wat hij zich kon voorstellen. Je kunt je indenken dat hij zo'n ingrijpende gebeurtenis vanuit zijn perspectief als het einde van de wereld zou beschouwen." Hoop Toch zullen Lorie en zijn collega-Nostra- damologen de rest van de mensheid pas kunnen overtuigen als van tevoren geda ne voorspellingen daadwerkelijk uitko men. Zo is de hele 'Hister-interpretatie' pas na de oorlog op gang gekomen, met andere woorden toen de voorspelling al was uitgekomen. Lorie heeft echter goede hoop. „Nostradmus noemt wel degelijk hier en daar specifieke plaatsen en tijdstippen. Zo voorspelt hij in niet mis te verstane be woordingen dat Manhattan in juli 1999 zal worden getroffen door een reusachtige explosie als er iets uit de lucht komt val len. Of dat een raket is of een komeet of asteroïde is niet duidelijk. Maar dat er dan iets rampzaligs zal gebeuren, staat vast." We zullen zien. Van onze rtv-redactie Het imago van Veronica blijft ook als commerciële omroep jong en wild, maar toch verandert er nogal wat per 1 sep tember. De 'snelle' omroep krijgt de wedstrijden van het Nederlands elftal toebedeeld plus de zaterdagse sportru- briek van RTL5. Op woensdag 6 september bij voorbeeld is de voetbalwed- strijd Nederland-Wit Rusland op Veronica. Opvallend is ook het wezenlijk ander reclamebe leid. Minder lange reclameblok ken, dat wel. Maar daar staat tegenover dat alle reclame bij Veronica voornamelijk in de programma's wordt geplaatst. Tussen de uitzendingen door zijn er slechts korte breaks. In de vooravond brengt Veroni ca liefst een uur lang nieuws, met headlines, achtergrond en studiogasten. Maar nog voor Veronica com mercieel gaat, is RTL4-ster Rolf Wouters er al te zien met de Channel-4 formule Vergeet Je Tandenborstel Niet, dat onlangs in Montreux de Persprijs kreeg. Ook de Supermodelverkiezing komt eraan, een speurtocht naar fotomodellen. En Hans Kraaij jr. maakt zijn showmas- terdebuut in Man O Man, waar in heren door dames worden 'gekeurd'. Vara-coryfee Pieter Jan Hagens gaat bij Veronica een dagelijkse talkshow vullen. Gisteren werden de nieuwe pro fielen bekendgemaakt van de omroepen die verenigd zijn in de Holland Media Groep: Vero nica, RTL4 en RTL5. Vechtzender De laatste wordt een 'vechtzen der' die op elk gewenst tijdstip flexibel kan inspelen op actuele gebeurtenissen. 'De meest flexibele zender van Nederland', aldus de HMG. Ook de grote sportevenementen als Grand Prix Formule 1, Wimble don en US Open zijn op RTL5 te zien. De vooravond is vooral be stemd voor comedy's en actiese ries. In de maak zijn een sati risch weekoverzicht voor de vrijdag en het programma Waar vallen vrouwen voor(werkti tel). Ricki Lake blijft vaste prik op '5' en David Letterman wordt opnieuw van stal ge haald. RTL4 gaat door als vanouds. Toch een paar wijzigingen. Des Uur Show wordt met een hall uur verlengd, voorafgegaan door de nieuwe dagelijkse talk show van Catherine Keijl, steeds om 16.00 uur. Lachuurtje Zaterdagavond tussen 20.00 en 21.00 uur wordt het vaste lach uurtje met André van Duin, de nieuwe comedy rond Peter Lus- se en Ron Brandsteder. De Baantjerverhalen met Piet Ro mer als rechercheur De Cock worden verfilmd en Het Zonne tje in Huis verlaat de Vara en verhuist naar RTL4. Caroline Tensen, Tineke de Nooij, Willi- brord Frequin en Peter Jan Rens krijgen nieuwe program ma's op RTL4. Den Haag (anp) - Radio 1 blijft op de middengolf uitzenden de commerciële stations Sky Radio en Radio 538 krijgen elke FM-etherfrequentie. Het kabinet heeft met dit voorstel van mi nister Jorritsma (Verkeer en Waterstaat) en staatssecretaris Nuis (Cultuur) ingestemd. Sky Radio krijgt de huidige fre quentie van Radio Utrecht (100.7). Deze naar verhouding sterke zender, die ook nog enigs zins wordt opgekrikt, bestrijkt een aanzienlijk deel van het land. Radio 538 gaat vanaf van af de frequentie Lelystad (103.0) zenden. De zendmachtigingen gelden tot 1 april 1997. De ver anderingen zullen zo snel moge lijk ingaan, maar het is nog niet bekend wanneer dat technisch haalbaar is. Verdeling Tegen april 1997 wordt opnieuw bezien of de verdeling van om roepfrequenties over publieke en commerciële omroep moet worden aangepast en welke commerciële stations een fre quentie krijgen toegewezen. Voor de uitgifte van etherfre quenties na 1 april 1997 komt een wettelijke regeling. Aan het FM-H-net van Radio 1 worden twee frequenties ont trokken. Op een daarvan, de Lo- pik-frequentie gaat Radio Utrecht uitzenden. De andere gaat naar Radio 538. Radio 1 kan die frequenties missen zon der dat dit al te zeer ten koste gaat van de uitzendkwaliteit, al dus de bewindslieden. Met het besluit voert het kabinet een uitspraak van het College van het Beroep voor het Be drijfsleven uit. De twee commerciële stations Hilversum (anp) - NCRV en IKON hebben op de Internatio nale Christelijke Televisieweak in Groot-Brittannië twee van de vijf prijzen gewonnen. Het drie jaarlijkse festival van de wereld organisaties van christelijke me dia WACC en UNA had dit keer plaats in Buxton. Het NCRV-programma Levens lied won de eerste prijs in de ca tegorie praatshows. In dat pro gramma praat Paul de Leeuw met mgr. Philip Bar, ex-bisschop van Rotterdam. Een Dorp dat Geen Geluk heet, dat Rob Hof voor de Ikon maakte, kreeg de eerste prijs in de catego rie documentaire. Dit program ma kreeg ook de Publieksprijs. waren bij dat college in be gegaan tegen een eerder besluit om hen geen etherfrequentie te te wijzen en zij werden in he lijk gesteld. Evenwichtig De beslissing om Radio 1 op A middengolf te laten, is ingegevei door een in de Tweede Kaïns aanvaarde motie van de PVDA- er J. van Nieuwenhoven wi daarom werd gevraagd. De vori ge minister van WVC, D'Ancona, besloot dat Radio 1 alleen nog via FM te horen zou zijn, ma® dat leidde tot een golf van test. De bewindslieden vinden de ver deling van etherfrequenties tus sen commerciële omroep (viel FM- en drie AM-netten) en di publieke omroep (vier FM- et twee AM-netten) nu evenwich tig. Londen (rtr) - De Britse mo deontwerpster Jean Muir is zondag op 66-jarige leeftijd aan kanker overleden. Muir werd wel beschouwd als de beste kleermaakster ter we reld vanwege de weten schappelijke benadering van haar vak. 'La reine de la ro be', noemden de Fransen haar. Haar familie deelde mee dat ze vrijdag was overgebracht naar een ziekenhuis in Lon den, waar ze twee dagen la ter stierf. Muir was vooral bekend door haar creaties van mathematisch opgezette jersey-jurken. Ze omschreel haar vak eens als het 'con strueren van stof'. Muir ging vaak in tegen de heersende modetrends van korte en lange roklengtes. De ontwerpster werd in 192» geboren in Londen. Al op 11" jarige leeftijd maakte ze haar eigen kleding. Lange tijd werkte ze voor het Londense modehuis Jaeger. In 1966 be gon ze voor zichzelf- Ze kreeg verscheidene belang rijke onderscheidingen. NEDERLAND 1 07.00 09.30 10.00 ken! 10.20 10.40 11.00 11.20 13.59 Tekst tv (TT) Anders tv kijken III (TT) Zo maak je dat in de ke Sybe Satellyt Niet bij brood alleen Sketches in English Tekst tv Het vragenuurtje in de Twe de Kamer 15,00 Tekst tv ,2 Nieuws voor doven en slech horenden .{19 Teevee Studio 1649 (TT) Sporen: Aan hartstoc aeen gebrek, documentaire (herh) 17 28 De Ren Stimpy Show, a matieserie 17 59 Boggle, spelletje ,530 Thunderbirds, poppenserie 19 oo Dave's World, comedy 1928 Ik hou van jou, verhalen v Nederlanders over de liefde (slot) 2000 (TT) Journaal 20.24 (TT) Weeroverzicht 2031 Wereld wensen 2126 Televizier, actualiteitenrubrie 22 02 De tijd staat even stil: De Su naamse decembermoorden in 1982 22 48 Werken van barmhartighei reportage-serie waarin heel gewo mensen laten zien wat barmhartighe is in het leven van alledag 23.22 The Detectives, comedy 23.56 Journaal 00.01 Nieuws voor doven en slech horenden 07.00 Journaal 07.06 Ungo 07.29 Ontbijt TV 08.33 Boggle 09.00 Journaal 09.05 PP: Uitzending D66 09.08 Kook TV 09.29 Viering 150 jaar baptisme i Nederland vanuit Zuidlaren 10.20 11.24 12.34 deo's 13.00 13.07 13.32 14.08 14.33 14.58 15.23 Gezondheid en geest Schikken of slikken America's Funniest Home V Journaal (TT) ZaterdagavondLINGO Anno Joosten Epilepsie Zee van tijd Lola da musica (TT) De wereld van Boud wijn Büch 16.00 (TT) Journaal 16.10 Samson, kindermagazine 16.45 C.V.T.V, jongerenmagazine m om 16.45 Xenomania en om 17.15 Clu Veronica 17.25 Eindexamenjournaal 17.58 (TT) 2 Vandaag, actualiteiten (TT) Tennis: Roland Garros The Avengers, misdaadserie Married with Children, com 18.40 19.14 20.10 dy -sv Tl O

de Stem | 1995 | | pagina 16