Volkstuinders zitten in de knel Amerikaanse bommenwerper komt neer bij Oostburg [Voorzitter van vereniging wil grond kopen waarop volkstuintjes staan QiPESTEM ZEELAND C4 ORT KORT HW'24 Breda wint kjesprijs Van Iwaarden en Van Vooren schutterskoning Aardenburg Gevaarlijk Nabestaanden Geen bommen NSDAG 30 MEI 1995 DINSDAG 30 MEI 1995 Honte in Terneuzen. De jon».» I knalde zondagmiddag met zijn fiets tegen een aan de rechter zijde van de weg geparkeerd staande personenauto. Daarbij werd zijn rijwiel geheel ver nield. Aanrijding Eede - Bij een aanrijding 0D rijksweg A58 bij Eede werd zondagavond de personenauto bestuurd door een 32-jarige jn. woner uit het Belgische Malde! gem zwaar beschadigd. De man, die naar later bleek onder invloed verkeerde, besloot op een gegeven moment zijn auto te keren. Daarbij lette hij niet op het overige wegverkeer en werd aangereden door een vrachtauto bestuurd door een 31-jarige man uit Beers (B). Te gen de Maldegemmer is proces verbaal opgemaakt wegens rij den onder invloed. Duur telefoontje Westdorpe - Bij een eenzijdig verkeersongeval op de Trac- taatweg te Westdorpe werd de personenauto bestuurd door een 23-jarige inwoner uit Sint Niklaas (B) aanzienlijk bescha digd. Het ongeval gebeurde doordat de man tijdens het te lefoneren in de berm van de weg terecht kwam. Hij verloor daardoor de macht over het stuur. In een poging zijn auto weer op het juiste spoor te krij gen schoot hij door naar de an dere kant van de weg en kwam in de'berm tot stilstand. oetbalvereniging HW'24 koos el er van het jaar. De keus viel Hij won ook die titel in zijn ei- octus speler van het jaar, bij de 1-junioren Michel Segers en bij nacker. Etampes Kring Midden-Zeeuws-Vlaande ren, 947 duiven, (113 deelnemers), 1606,95mpm: 1 en 4. J. Cappen- dijk, Boschkapelle, 2 en 9. P. de Poorter, Axel, 3. J. Verschuren, Axel, 4. B. van de Berghe, Sas van Gent, 6. J. de Mul en zoon, Philip pine, 7. Th. van Zeele, Sas van Gent, 8. Combinatie Ramme- loo/Wiskerke, Philippine, 10. P. Koers, Sas van Gent. Kring Oost-Zeeuws-Vlaanderen, 254 duiven, 1635,55mpm: 1. A. van Daalen en zoon, St.-Jansteen, 2 en 5. A. van Helsland, Hulst, 3. E. Verschueren, St.-Jansteen, 4. J. Verheyden, St.-Jansteen, 6. Comb. Danckaert/Van Riel, St.-Jansteen, 7. P. Rokven, Graauw, 8 en 9. B. Danckaert, St.-Jansteen, 10. Comb. De Smet/Van Kerkhoven, Clinge. Herleving Kloosterzande, 153 dui ven, 1602,92mpm: 1. P. der Wedu we, 2, 7, 8 en 9. Th. Voet, 3. P. van Goethem, 4. R. de Nijs, 5. R. Mahu, 6 en 10. W. Voet en zoon. De Snelle Duif Clinge, 107 duiven, 1565mpm: 1 en 9. Comb. De Smet/Van Kerkhoven, 2, 3 en 4. J. van Goethem, 5 en 8. L. Willaert, 6. R. van Gaever, 7. W. Ivens, 10. P. Bolsens. Sluiskilse Reisduif, 65 duiven, 1573,40mpm: 1. R. Dhaene, 2, 3 en 4. J. du Puy, 5 en 8. A. Bouchaut en zoon, 6 en 8. B. de Koeijer, 7. Comb. Nachtegaal, 10. O. Dehul- sters. Eerste de Beste Schoondijke, 114 duiven, 1582,46mpm: 1 en 3. W. van de Velde en zoon, 2. J. Ris- seeuw, 4. E. de Wever, 5. Th. de Wever, 6. J. de Poorter, 7. P. Cor- nelis, 8. A. Steurrijs en zoon, 9. C. Boogaard, 10. A. Luteijn, Strijd in Vrede Groede, 100 dui ven, 1609,44mpm: 1. A. Schaap, 2 en 5. Mevrouw Ras, 3. Mevrouw Buijze, 4 en 6. H. Simpelaar, 7 en 10. M. Elfrink, 8. G. Dusarduijn, 9. A. Beun. Concours Combinatie Biervliet, 163 duiven, 1608,21mpm: 1 en 4. F. Dellaert, 2. A. Boeije, 3. B. vn de Slikke, 5 en 9. J. Boerman, 6. Chr. de Graaf, 7. J. Lecluijze, 8. JVon- hout, 10. C. de Regt en zoon. Nog Sneller Breskens, 67 duiven, 162l,26mpm: 1. S. van de Velde, 2 en 4. gebrs. Pijcke, 3. Comb. Mul- ken/Mookhoek, 5, 9 en 10. L. van de Wege, 6. H. Mookhoek en zoon, 7. A. Vinjé, 8.1. Notebaart. Recht voor Allen Sluis, 81 duiven, 1635,77mpm: 1. F. Baas en zoon, 2 en 8. Comb. Coppens/Baert, 3,4 en 7. P. Pielaet, 5 en 10. P. Denne- man, 6. A. van de Bussche, 9. H- van Damme. De Getrouwe Duif Cadzand, 129 duiven, 1651,36mpm: 1. A. Dui- ninck, 2. J. van de Plasse, 3. Aart Vasseur, 4. J. Kools, 5. J. La Gasse, 6. C. Riemens, 7 en 8. D. van Kerk hoven, 9 en 10. G. Schrier. ;st uit Breda is winnaar geworden 995. De prijs is voor het eerst uit" tbedacht sprookje te maken. "e ing Natuurpark De Efteling, con' nde kennis van de sprookjes. Do® t de stichting de kennis weer op 'c i het prijzengeld zelf besteden. De 'hooi zelfgekozen goed doel op ne De school uit Breda koos voor ne ihuys, Martine Bijl en Ivo de Wijs- g. In totaal werden er 772 Vlaaffl' urd. j de titel Indewind het Afvalkin reda bedacht in het kader van ee zameling. van onze verslaggever I jardenburg - F. de Vleeshouwer Lt Aardenburg, lid van volks- I turnvereniging Het Verloren kostje, is kwaad op voorzitter G. I j.laenhout die een stuk grond aan Le Noordstraat wil kopen van de I gemeente waar een aantal men- ten momenteel een volkstuintje I heeft. 1 pat perceel van enkele duizenden vier- I tante meters wordt momenteel gehuurd I door vijf volkstuinders van de volkstuin- I vereniging en vijf van de eigenaar van de I daarbij gelegen woning. De Vleeshouwer I meent dat Maenhout misbruik maakt I van zijn positie als voorzitter omdat hij I weet dat die woning wordt verkocht en vindt het niet te verteren dat tien men sen zomaar hun volkstuintje dreigen te verliezen. „Dat zijn toch slechte streken," aldus De Vleeshouwer. „Maenhout maakt mis bruik van zijn positie als voorzitter om dat hij blijkbaar weet dat de huur af loopt en dat die woning wordt ver kocht." De gemeente verhuurt de helft van de betreffende grond aan volkstuinvereni ging Het Verloren Kostje. Deze vereni ging verhuurt de grond weer aan de le den die daar een volkstuintje hebben. De andere helft van de grond is in het bezit van de eigenaar van de daarbij gelegen woning. Maenhout wil die woning voor zijn zoon kopen en wil het stuk grond waar vijf mensen een volkstuintje heb ben erbij kopen. Volgens De Vleeshou wer kan en mag het niet zo zijn dat die huur zomaar wordt opgezegd omdat de voorzitter die grond van de gemeente wil kopen. „Wij gaan daar zeker tegen in. Ik weet nog niet of we zo ver komen dat we de voorzitter gaan afzetten. Het is voor mij wel duidelijk dat de handelwijze van Maenhout voor mij niet door de beugel kan." Voorzitter Maenhout zegt in een reactie dat De Vleeshouwer zich nog helemaal niet druk moet maken. „Het pand is nog niet in mijn bezit omdat ik met de eige naar heb afgesproken dat hij eerst op zoek gaat naar een andere woning. Dat kan nog zeker een jaar duren. Daarna moeten we het pand grondig verbouwen en dat neemt zeker nog eens een jaar in beslag. Het zal dus nog zeker twee jaar duren voordat ik de grond er eventueel bij zal kopen en dat de huur voor die volkstuinders wordt opgezegd. En dat is ook nog maar de vraag omdat ik nog niet weet of ik die grond kan kopen. Ik ben daar mee bezig. Ik heb alleen een brief van de gemeente gekregen dat ze de mo gelijkheid tot verkoop onderzoeken." Maenhout zegt verder dat hij helemaal geen misbruik maakt van zijn positie als voorzitter. „Kijk, de eigenaar van de wo ning is naar mij gekomen met de vraag of ik zijn woning wilde kopen. Ik heb ver volgens een bod uitgebracht dat door hem werd geaccepteerd. Als ik het niet had gedaan had iemand anders de wo ning wel gekocht. Trouwens, als ik de grond koop wil dat nog helemaal niet zeggen dat de tuinders weg moeten. Het kan best zijn dat ik ze de eerste jaren niet weg krijg. Ik heb ook nog helemaal geen termijnen genoemd." Volgens E. Corveleijn van de afdeling Algemene Zaken van de gemeente raken de mensen niet ineens hun volkstuintje kwijt. „De huur kan niet zomaar worden opgezegd. Ook niet door een vereniging. Ook zeggen wij als gemeente niet de huur op van grond die iemand wil kopen. Ik zal in ieder geval diep in deze zaak duiken. Ik wil de contracten weieens zien die de vereniging met de individuele huurders heeft afgesloten. Er moeten in ieder ge val goede redenen zijn om een huurcon tract op te zeggen. Want er is altijd nog rechtsbescherming, Van onze verslaggever Aardenburg - Jaap van Iwaarden (bij de senioren) en de 11-ja- rige Martin van Vooren (categorie 11-18 jaar) mogen zich de nieuwe schutterskoningen van Aardenburg noemen. Zondag traden op het terrein van handbooggilde Sint Sebastiaan 28 schutters aan om de fakkel van Theo Lampaert - koning 1994 - over te nemen. Het was Lampaert die, als aftredend koning, traditioneel het eerste schot mocht lossen. De strijd was echter snel beslist. Nog in de eerste ronde wist Jaap van Iwaarden de koningsvogels af te schie ten. Voor de zevende maal in de historie van het gilde mag Van Iwaar den zich koning noemen. Er was een troostprijs voor Lampaert. Bij de prijsschieting wist hij de hoogvogel naar beneden te laten tuimelen. In 1995 gaat hij bij Sint Sebastiaan daarom als prins door het leven. Bij de jeugd ging de strijd tussen zes jonge schutters. Die hadden nog al wat tijd nodig om uit te maken wie zich koning mocht noemen. Niet minder dan 17 ronden werden geschoten. Toen wist de 11-jarige Mar tin van Vooren zijn clubgenoot Angelo Laureijns - de vorige koning - te onttronen. Ook bij de jeugd bleek voor de 'oude' koning een troost prijs weggelegd. Bij de prijsschieting haalde Angelo een zijvogel neer. En ook hij mag zich daardoor een jaar lang prins noemen. Op de dubbele koningschieting volgde nog een prijsschieting voor de leden. De uitslag was als volgt: le hoogvogel: Theo Lampaert, 2e hoofdvogel: Willy Veldkamp, le ziivogel: Edwin de Ko ning, 2e zijvogel: Bart Jansen, 3e zijvogel: Willy Veldkamp, 4e zijvogel: Angelo Laureijns. VIJFTIG JAAR geleden was de oorlog in Europa voorbij. Duits land had gecapituleerd en overal waren bevrijdingsfeesten met uitbundigheid gevierd. Het ge vaar was geweken. En dan, als een donderslag bij heldere he mel, stortte op 31 mei 1945 nabij Oostburg in de Grote Henricus- polder een Amerikaanse bom menwerper neer, op slechts vijf tig meter afstand van de zwaar door oorlogsgeweld getroffen boerderij van Edial Dekker. Hij was op dat moment alleen thuis. Zijn vrouw was met de kinderen naar Oostburg. Hij kreeg de schrik van zijn leven. Hier volgt zijn verhaal. „Ik was juist in de gang op weg naar buiten. Ik hoorde een ge weldig geronk en ineens een har de dreun. Ik deed even de voor deur open en zag de vlammen tot vlakbij de woning. Toen deed ik de deur dicht en ben nog even binnen gebleven. Toen ik naar buiten ging, was er nog veel la waai. Een paar vliegtuigen uit de formatie cirkelden laag over het erf. Ik dacht dat ze een plaats zochten voor een nood landing, maar ze vlogen daarna weg." „Ingewijden vertelden dat het een militair eresaluut was dat ze aan hun kameraden brachten. De brandende stukken vlogen tot bij de woning. De bladeren van de fruitbomen voor het huis waren verschroeid door de ge weldige hitte en de steekvlam men. Het bijenhok, dat er onge veer honderd meter van verwij derd was, vloog door de geweldi ge steekvlammen in brand. Ik was net van plan om met een an dere bijenhouder er naartoe te gaan." „Door het snel ingrijpen werd de brand geblust en bleven de bijen gespaard. Het houthok stond ook in brand. Met emmers water is ook dat geblust. Kippen en kuikens liepen verschroeid over Het wrak van de Amerikaanse bommenwerper. het erf. De inzittenden van het vliegtuig hadden zich niet meer kunnen redden. Ze waren op slag dood. In het begin kon je niet bij het vlietuig komen door de grote vlammen, veroorzaakt door de brandende benzine en de vele mitrailleurkogels die door de hitte ontploften. Ooggetuigen hebben het vliegtuig zien neer storten. Het vloog in een forma tie met twee andere vliegtui gen." „Mensen redden, daar was geen sprake van. Een lijk lag op het erf, niet ver van de woning. Het onderlijf was er af. Met de eer sten die kwamen aangesneld hebben we het in een laken ge rold. Het laken was ineens vol bloed. Het was gevaarlijk om zo kort bij het vliegtuig met zijn ontploffende mitrailleurkogels te komen en eigenlijk volkomen zinloos. Anders zou het geweest zijn wanneer er nog gewonden waren geweest, maar ja, in zulke momenten doe je rare dingen." „Na een poos kwam iedereen op de boerderij: de brandweer, de waarnemend burgemeester no taris Mijs (aan wie ringen en sie raden werden afgegeven), gees telijken, Canadese legervoertui gen en natuurlijk publiek. Na wat blussen door de brandweer werd aan het bergen van de lij ken begonnen. Vreselijk! Die arm en dat been zullen wel bij dat hoofd horen enzovoorts. Ik kon er goed bij helpen. We had den in de oorlog al zoveel gezien. Toen getrainde mensen kwamen was dat niet meer nodig." „Het was of er geen tijd gelaten werd om het tot je te laten door dringen. Vreemd is dat vele ja ren nadien de reactie kwam. 's Nachts werd ik in mijn slaap soms plotseling opgeschrikt en dan zag ik het hele oorlogsge beuren weer voor me. Eduard de Reu, die veel bij ons werkte, was op het land van zijn vader met een paard aan het schoffelen. Hij zag drie vliegtuigen overvliegen. Een ervan verliet de formatie, viel recht naar beneden en kwam met een harde klap neer. Er ontstond een huizenhoge vuurzee met rook er omheen. Zijn zoon Theophiel was met de oude Jan Scheele vlakbij in de bieten aan het kappen. Hij kon niets meer zien van de rook." „Het was of ons huis in brand stond. Hij liet paard en kapma- chine in de steek. Liep naar de plaats van het onheil en zag dat het vliegtuig juist naast het erf gevallen was. Hij heeft nog mee geholpen de brand van het hout- hok te blussen en de lijken te bergen. In het houthok lag nog munitie die gebruikt werd om de kachel en het fornuis aan te ma ken. De verspreid liggende li chaamsdelen werden in pakken gebonden en door een legerauto afgevoerd." „Enige tijd daarna, op een mooie zaterdagmiddag, kwam een ge zelschap met de auto het erf op gereden. Ze beduidden mij mee te gaan naar het vliegtuigwrak. Er waren dames bij die stonden te schreien. Het waren nabe staanden van de omgekomen vliegers. Ze vroegen veel, maar ik kon ze niet verstaan. Ze spra ken Engels. Jammer! Zo goed als ik kon heb ik ze duidelijk ge maakt hoe het gegaan was." „Een ruïne van glas, staal, ge smolten en verwrongen alumini um bleef achter. Dat lag alle maal in het weiland en was een gevaar voor de beesten. Ik heb verscheidene malen op het ge meentehuis gevraagd om de boel weg te halen. Dat is daarna ge beurd door een handelaar in lompen en metalen met toestem ming van de gemeente. Die heeft daar nog problemen mee gehad, want dat had een speciale oprui- mingsploeg moeten doen. Over het restant werd wat grond ge stort." „We hadden er verder weinig last van todat onze zoon Daan het bedrijf voortzette en het wei land ging scheuren. Toen kwa men de problemen opnieuw. Ie dere keer als het land bewerkt werd, kwam er een flinke hoe veelheid oorlogstuig boven. Veel resten van het vliegtuig waren nog in de grond blijven zitten en ook veel niet ontplofte mitrail leurkogels. We raapten die op en hadden er al gauw een emmer vol. Die werden dan opgehaald door de opruimingsdienst. Op den duur werd besloten het vliegtuig op te graven." „Op 17 september 1975, dus ruim dertig jaar na het neerstor ten, begonnen ze met de berging. Het werd een spannend gebeu ren, dat met veel deskundigheid werd uitgevoerd. Een legeron derdeel kwam op de boerderij met vrachtwagens voor het ver voeren van het vliegtuigmateri aal en wagens voor onderdak en eten voor de manschappen. Er waren drie experts bij, ieder op zijn gebied." „Het geheel stond onder leiding van majoor G.A. Zwanenberg van de bergingsdienst van de Koninklijke Landmacht, een vliegtuigdeskundige. Adjudant C. de Vriend van de Expiosieven Opruimingsdienst en adjudant De Graaf van de Gravendienst waren de andere deskundigen. Ieder van hen had zijn eigen on dergeschikten. De hele groep was zo'n tien man sterk. Voor het graafwerk werd een loon werker met atlaskraan inge huurd." „Er was van tevoren wel een vermoeden om welk vlieg tuig het ging, maar zekerheid was er niet. Vermiste vliegtuigen waren al meer met elkaar ver wisseld. Dat was de reden waar om men de resten niet door bur gers mocht laten opruimen. Eerst werd de ligging van het wrak opgezocht en met paaltjes uitgezet. Dat ging met een me taaldetector. Daarmee was men vlug klaar. Hier zaten de moto ren, daar was de kap, daar het staartgedeelte van het vliegtuig en daar zat de bemanning." „Onder nauwkeurig toezicht van de deskundigen werd met gra ven begonnen. Explosieven die gevaarlijk waren werden in doe ken gerold. De vliegtuigonder delen werden bekeken, het mo tornummer werd gevonden en genoteerd. Het vliegtuig bleek een tweemotorige B 26 bommen werper te zijn. De motoren had den 18 cylinders met een vermo gen van 2000 pk. Deze toestellen hadden in de regel 10 a 12 ma chinegeweren aan boord, van daar de grote hoeveelheid mi trailleurkogels. Bommen werden niet gevonden." „Het onderzoek van adjudant De Graaf van de Gravendienst trok bijzondere aaadacht. Het werd nauwgezet uitgevoerd. In het staartgedeelte zaten nog de resten van een van de beman ningsleden. Adjudant De Graaf en zijn manschappen gingen er op de knieën bij zitten en voor zichtig met ewn schepje en krau- wertje aan het zoeken, alsof ze goud aan het zoeken waren. Ze vonden enkele beentjes, een stuk kaakbeen en enkele tanden. De Graaf paste een en ander in el kaar." „Het was een jongeman van 21 jaar en het was een pijproker, zo zei hij. Dat kon hij zien aan de tanden. Volgens hem werd aan genomen dat het hier om zeven Amerikanen ging. Wanneer hij een foto zou zien met de zeven personen erop, zou hij kunnen aanwijzen van wie dat deel van het gebit was. Het week name lijk af van het normale. Hij had voor dit vak een speciale oplei ding gehad, had 30 jaar ervaring en al 30.000 lijken onder handen gehad." „Het was voor de adju dant een belangrijk en zinvol le venswerk geweest. Hij stond net voor zijn pensioen. Veel nabe staanden zitten met de branden de vraag waar hun dierbare is gesneuveld en waar hij begraven ligt. Veel mensen konden hierbij worden geholpen. De beenderen werden ingepakt en later schoongemaakt. Met de nodige piëteit werden ze daarna ter aar de besteld. De opgraving heeft twee dagen geduurd. Daarna is de militaire karavaan vertrok ken." Tot zover Edial Dekker. De zwaar verminkte stoffelijke resten van de bemanningsleden werden in eerste instantie be graven op de gemeentelijke be graafplaats te Rnokke. Vier van hen werden later overgebracht naar Amerika, de andere drie werden begraven op de Ameri kaanse oorlogsbegraafplaats te Margraten in Limburg. De com mandant kreeg een laatste rust plaats op de Amerikaanse Na tionale Begraafplaats te Arling ton, gelegen bij de hoofdstad Washington, waar ook president J.F. Kennedy begraven ligt. De bemanning bestond uit de eerste luitenant Harrell Fox, eerste luitenant Richard Robin son, tweede luitenant John Di- mitre, tweede luitenant Dom Malchiodi, staf-sergeant James Dumm, staf-sergeant Robert Stout en technisch sergeant John Doyle. Buurtbewoners bekijken de ravage. Nieuwsgierigen zoeken tussen de resten FOTO'S CAMILE SCHELSTRAETE i

de Stem | 1995 | | pagina 15