Forse kritiek op Axels college 'Over twee jaar ben ik er klaar voor' DE STEM kessen maakt zich sterk voor behoud CTS-Chemicals PLAATSELIJK NIEUWS UITSLAGEN DAG KLAPPER Fracties CDA en WD: 4Gemeentelijke herindeling is een serieuze zaak' editie zeeland Speurende lezers in bibliotheek Clinge Uzendijke K0ERSBAL KAARTINGEN Steun van Hulsterse fietsers voor actie 'Redt de basiliek' Judovereniging Clinge wint rollendriedaagse Orgelconcerten in kerk Sas van Gent DE STEM ZEELAND Trainings huis voor verstandelijk gehandicapten uniek voor Zeeland Door Gerlach Hochstenbach GEHAKTBALLEN met rode kool en aardappels geeft het menu aan. Stevige Hollandse kost. Werner (26) heeft ge kookt, Ewald (40) en Dennis Redactie Terneuzen: Zuidlandstraat 32, tel. 01150-18924, fax 01150- 21767. Redacteuren: Peter Oggel (editie- ooef), Frank van Cooten, Rein van der Helm, Florence Imandt, ion Koomen (sport), Harold Poysseleijr, Eugène "erstraeten. Goes: Klokstraat 1tel. 01100- 28030, fax 01100-21928. Redacteur: Cees Maas (provin- pjeverslaggever). Hulst: Steenstraat 14, tel. 01140- p 751, fax 01140-19698. h euren: Rrank Deij (plv. ed. ooef), Gerlach Hochstenbach. ^overtentieverkoop fQ?r??uzen: Zuidlandstraat 32, teh 01150-17920. Rax 01150-96554, srtegenwoordigers: SBoeije(tel. privé01155- =76), Hans Dimmers (tel. privé 01155-62354). 13751 Steenstraat 14.tel- 01140- Vertegenwoordigers: niiInVan den Grande (tel. privé 01140-14570), Marjan Verstrae- (tei. privé 01140-16755). toin°1?.p'eider: Harrie Muurmans, O R™650"37150 (tel- Privé 01608-20894). Ifleföonnummers en openings- PaginaVA?°Veri9eafdelingen op y 23-05-95 (20) wassen straks af. Zo lig gen de afspraken voor van avond. „Ik maak vaak spa ghetti of macaroni," zegt Dennis, de jongste en ook degene met de grootste mond, althans dat zegt ie zelf. Hij heeft het hoogste woord, ter wijl ook Werner vlot vertelt. Ewald, de huisoudste, houdt zich meer op de achtergrond. Een gewone eensgezinswoning in een gewone buurt in Hulst. Woonkamer, keuken, drie slaap kamers boven, een zolder en een tuin. Het trainingshuis voor mensen met een licht verstande lijke handicap is een samenwer kingsverband tussen de drie ge zinsvervangende tehuizen (gvt) in Zeeuws-Vlaanderen en de SPD, het Sociaal Pedagogisch Dienstverleningscentrum Zee land. Het gvt Ter Steene in Sint- Jansteen heeft de coördinatie. Extra geld „De drie gvt's kregen vorig jaar de beschikking over wat extra geld uit de AWBZ-pot," vertelt Ad Vermuë, coördinator begeleid zelfstandig wonen bij de SPD. Hij is als zodanig nauw bij het trainingshuis betrokken. „Maar omdat het niet mogelijk was voor iedere gvt apart iets vernieuwends en zinvols op te zetten, hebben ze het geld bij elkaar gelegd om dit trainings huis te creëren. Bovendien kre gen we van de nationale collecte voor mensen met een verstande lijk handicap een bijdrage van vijfduizend gulden in de inrich tingskosten." Het trainingshuis is bestemd voor mensen die nog niet toe zijn aan begeleid zelfstandig wonen maar daarvoor wel duidelijk op de nominatie staan. Vermuë: HET Hulster trainingshuis voor mensen met een licht verstandelijke handicap is uniek voor Zeeland. Sinds begin december wonen drie mensen, die nog niet toe zijn aan het zogeheten begeleid zelfstandig wonen, in een 'gewoon' rijtjeshuis. Ze krijgen dagelijks begeleiding van deskundigen, en leren er praktische zaken als koken, wassen en met geld omgaan. Ook worden ze getraind op het sociale vlak, waarbij onder meer het omgaan met buren en vrijetijdsbesteding aan de orde komen. „Uit zes kandidaten is gekozen. Ewald en Werner komen recht streeks van thuis, Dennis heeft anderhalf jaar in een pension gewoond. Het trainingshuis is een soort overgangsfase. Zonder die fase is de kans dat het zelf standig wonen mislukt, groot." Vreemden De drie praten tijdens het eten over de beginperiode. Toen ze als onbekenden plotseling bij el kaar kwamen wonen. „We wa ren vreemden voor elkaar," zegt Werner. „Dat was veel wennen in het begin. Heel veel wennen zelfs." En Ewald vult aan: „We hadden elkaar nog nooit gezien." Ook de buurt moest even wen nen aan de nieuwe buren. De stereo-installatie stond weieens te hard, maar die problemen zijn nu opgelost, vertelt Dennis. Bo vendien is zijn eigen installatie nu stuk. „Vind ik wel erg, want muziek is mijn grote hobby," zegt hij, terwijl Werner zich uit leeft in hardlopen en fietsen en Ewald op maandagavond een cursus rekenen en taal volgt. Het waren vooral de praktische zaken waar ze ineens mee te maken kregen, die de start niet eenvoudig maakten. Dennis: „Koken, strijken, wassen en boodschappen doen. Dat was heel moeilijk. Overdag werken en 's avonds ook nog allerlei dingen doen." Ewald: „Ik heb altijd thuis gewoond. En hier moest je meteen overal aan den ken." Ze werken alledrie bij de sociale werkvoorziening Dethon; Ewald op de metaal- en Werner op de elektronica-afdeling in Hulst, terwijl Dennis werkzaam is op de houtafdeling van de Dethon in Oostburg. Vlotter In praktisch opzicht loopt het nu steeds vlotter, stelt Vermuë. Hij: „Als je voor de dertigste maal boodschappen hebt gedaan, wordt dat routine. Nu dat soort zaken steeds gemakkelijker gaan, is er meer ruimte voor begeleiding en aandacht voor andere dingen. Zoals het om gaan met geld. Ze waren gewend iedere week keurig hun zakgeld te krijgen. Maar nu moeten ze van een bepaald bedrag per week rondkomen. Dat betekent bijhouden van de administratie, de uitgaven plannen." Drie mensen die vreemd zijn voor elkaar. Dat vraagt sociaal aanpassingsvermogen, assertivi teit. „Samenwonen vraagt veel meer dan van iemand die zelf standig gaat wonen," stelt Ver muë. „Want je krijgt te maken met de hebbelijkheden en on hebbelijkheden van anderen. Daarom is er ook iedere veertien dagen een huisvergadering." Het toetje staat op tafel, de twee begeleidsters Sonja Meindertsma en Angelina Arnoutse komen binnen. Samen zorgen ze twintig uur per week voor de begelei ding van het drietal. Zo meteen is er de tweewekelijks huisver gadering waarin alles besproken kan worden. Van praktische za ken als de huishoudpot tot wre vels onderling. Sonja en Angelina bevestigen de vooruitgang van de bewoners: „Ze zijn van nul af begonnen. We helpen ze te ontplooien, we sturen ze. Er komt veel op ze af. Maar het gaat steeds beter. In het begin konden ze absoluut niet koken. Nou je hebt het ge zien vanavond. Dat zag er toch goed uit? Nu zijn we bezig met wat er allemaal op administra tief gebied komt kijken. Hoe maak je een giro over, een brief schrijven. Het zijn hele simpele dingen, maar belangrijk genoeg om te weten. Verder houden ze in een soort enquête dagelijks bij welke moeilijkheden ze tegenko men." Ruime periode Ewald, Werner en Dennis kun nen maximaal drie jaar in het trainingshuis blijven wonen. „Die periode is ruim genomen omdat niet van tevoren voor speld kan worden hoeveel tijd ze nodig hebben om al die vaardig heden aan te leren," aldus Ver muë. „Als ze op deze manier een aantal jaren bij elkaar wonen, dan staan ze stuk voor stuk sterker in hun schoenen." Zelf willen ze er niet langer dan twee jaar blijven. Dan verwach-, ten ze klaar te zijn om zelfstan dig te gaan wonen. Werner kijkt naar dat moment uit: „Over twee jaar ben ik er klaar voor. Eén jaar is te kort, maar drie jaar zou te langdradig worden." Maar niet alleen de WD heeft moeite met de herindelings-peri- kelen. Want ook het CDA riep burgemeester De Graaf op 'niet te laconiek' te doen over de herindeling. Op 15 juni komt gedeputeerde De Kok naar Axel voor een oriënterend gesprek over de herindeling. Burgemees ter De Graaf vindt het echter te vroeg om eisen op tafel te leg gen. Hij wil zich liever niet 'vastpinnen'. Dat is nou juist volgens raadslid Murre niet erg handig. „Mijn ■ervaring met de herindeling in 1970 heeft me geleerd dat je beter meteen een duidelijke stel ling in kunt nemen." Als het aan de christen-demo craten ligt, blijft het zoals het nu is: zeven gemeenten. „Maar dan moeten die zeven gemeenten wel beter samenwerken. Vooral de grote gemeenten moeten daar aan meedoen." Axel - Van 3 tot 28 juni wordt het spannend in de bibliotheek. Juni is de maand van het Span nende Boek en de Openbare Bi bliotheek Axel houdt een wed strijd voor speurende lezers. In de bibliotheek is een brochure verkrijgbaar met twintig vragen over spannende boeken. Het be treft detectives, horror, spionage en thrillers. De vragen geven een korte beschijving van de plot van een verhaal en dan volgt een meerkeuzevraag met titels en schrijvers, maar het kunnen ook moordwapens of speurders zijn. De antwoorden moeten voor 1 juli worden ingeleverd en voor de winnaars zijn er prijzen zoals een Cluedospel, een jaar gratis lezen, een boek en een vergroot glas. De bibliotheek in Axel is geo pend van maandag tot zondag, behalve donderdag. HENGELEN - Aan de door de Clingse Hengelaarsvereniging gehouden viswedstrijd op de Witte Bergen namen 26 perso nen deel. In totaal werd 89,4 kg vis gevangen. Gemiddeld is dit 3.44 kg per visser en dat is een record voor de Clingse Hengelaarsvereniging. Uitslag: 1. Ronny de Koek, St.Gillis, 10,4 kg 2. Patrick Everix, Beveren, 9,9 kg 3. Wim de Lee. Koewacht, 8,5 kg. 4. Eriv van Geyt, Hamme, 6,4 kg 5. Gun- ther d'Hooghe. De Klinge, 5,6 kg. MARKT - In verband met wielerwedstrijden is de bus halte aan de IJzendijkse markt tijdelijk verplaatst naar het 17 oktoberplein. Dit op zaterdag 3 juni van 18.00 tot en met 21.00 uur en dinsdag 6 juni van 14.00 tot en met 21.00 uur. Clinge - Malpertuus, ANBO, 31 deelnemers. Mat 1: 1. mevrouw Bouvre/De Bot, Stekene/Hulst; 2. echtpaar Kempe, Axel. Mat 2: 1. mevrouw Heye/E. Blom- maert, Clinge 2. mevrouw De Vos/J. Boonman, Clinge. Mat 3: 1. mevrouw Gering/J. van Mol, Clinge/Nieuw-Namen; 2. J. de Poorter/C. Bertram, Clinge/ Hulst. St.-Jansteen - KB O, De Waran de: 1. A. van Remoortere, 2. Th. Kints, 3. P. Rombout. IJzendijke - Bridgeclub IJzen- dijke, zesde wedstrijd: 1. Mijns- bergh-Buize, 2. echtpaar Koek, 3. Van Looy-Van Damme. Van onze verslaggever Hulst - Een achttal Hulsterse fietsenthousiastelingen fietst in augustus vanuit Straats burg naar Hulst en wil via deze gesponsorde tocht geld, bijeen halen voor de restau ratie van de St. Willibrordus- basiliek. Al eerder stond de groep in de bres voor de basiliek; in 1992 gingen ze per tandem van Parijs naar Hulst. De opbrengst toen, 11.000 gulden, was bestemd voor het opknappen van het carillon in de kerk. De tocht begint op dinsdag 8 augustus. Naar verwachting Van onze correspondent Clinge - Met 112 punten be haalde de ploeg van de judo- vereniging Clinge de eerste plaats van de rollendriedaag se. Het duo Michel de Koning en Pascal Masschelein van de judo club was dit jaar overtuigend. In een spannende koppelkoers op de laatste avond traden zij in het strijdperk tegen hun naaste con currenten Jeffrey van Kruisen en Richard de Schepper. Zij lieten zien, dat zij dit jaar de sterksten waren. Met twee fietslengten verschil verwezen zij hun naaste concurrenten naar de tweede plaats. Pascale Masschelein kwam met een tijd van 19.94 seconden op de 500 meter sprint dit jaar in het bezit van de Alouis van Dorsselaer-trofee. Speaker Francois Ferket zorgde er voor, dat de wedstrijden een vlot verloop hadden. De verdere uitslag was als volgt: 2. Biljartclub de Trosvrienden met 105 punten 3. De Clingse Hengelaars vereniging met 99 punten 4. de fan fare Weldoen door Vermaak met 94 punten 5. Feestcomité Clinge met 84 punten. 6.Chiro-Inter De Klinge met 76 punten. komt de groep aan in Hulst op zaterdag 12 augustus. „We fietsen met zijn achten en er zijn twee begeleiders," aldus T. Hillaert, een van de deelnemers. „Het zijn echt allemaal vrienden en kennissen van elkaar. Echt getraind zijn we niet, al werken we sinds enkele weken aan onze f ietsconditie." In 1992 noemde de groep haar actie Quasimodo, derhalve heet de nieuwe uitdaging Quasimodo II. Van onze correspondente Sas van Gent - Deze zo mer wordt voor de derde maal een reeks van vier concerten verzorgd in de r.-k kerk in Sas van Gent. Het orgel van deze kerk is onlangs uitgebreid en leent zich bij uitstek voor de uit voering van romantische or gelliteratuur. De cyclus heeft een interna tionaal tintje omdat orga nisten uit België, Duitsland en Nederland in de ruim honderd jaren oude kerk met een goede akoestiek musiceren. De orgelconcerten zijn steeds op vrijdagen, aan vang 20.00 uur. De data zijn: 9 juni, 7 juli, 18 augus tus en 1 september. Mede werking verlenen Jan van Mol uit Antwerpen met werken uit de barok, Henk van Putten uit Kapelle die een Guilmant-programma speelt, Heinz Georg Saalmüller uit Mannheim en Jos Verpoorten uit Ter- neuzen, de vaste organist van deze kerk die een pro gramma met populaire or gelmuziek brengt. De concerten kosten kosten 7,50 gulden, CJP/Pas 65 vijf gulden en kinderen onder geleide gratis. MARKTEN 20UTELANDE Toeristenmarkt - Langstraat e.o. - 13.00-21.00 uur (gratis) SPORT COLIJNSPLAAT Avondvierdaagse - 5 en 10 km - 2 juni onthaal door muziekvereniging en marionettes - Eethuis 't Stolpje - vanaf ma 4,50) DIVERSEN AARDENBURG Smokkelroute - puzzelrit voor au to's en fietsen - routebeschrijvingen bij Gasthof de Jonge Leeuw en Dro gisterij U.B.GoIff (t/m 9 juli) BURGH Meeuwenbroedkolonie - excursie - Adriaan v/d Weydeweg -19.00 uur - kaarten uitsluitend te koop bij WV Schouwse Kust (ƒ2,50 - kinderen ƒ1) BURGH-HAAMSTEDE Neeltje Jans - wandelexcursie in het nieuwe duingebied van het voormalig werkeiland Neeljte Jans - hoogste parkeerplaats Delta Expo (naambord org.) -10.00 uur 5) GOES Goes En Passant - kunstwerken van verschillende kunstenaars - diverse winkels binnenstad - 9.00-17.00 uur - do t/m wo - niet op zo (gratis) HULST Kermis - Grote Markt za t/m di MELSELE Aardbeifeesten - kijktuintjes, op tredens, tentoonstelling - tent op Kerkplein - dagelijks vanaf 14.00 uur (tot 30 mei) KLOOSTERZANDE Vleeskaarting - Café de Reizende Man -19.30 uur ST. JANSTEEN Bieden en jokeren - Café Zondags- vermaak -14.00 uur SAS VAN GENT Tentoonstelling SPZC De Bruinvis - openbare bibliotheek - 09.30-12.00 uur Koersbal - St.-Albert -13.30 uur WESTDORPE Koersbal - Concordia -13.30 uur CLINGE Kaarting - café De Gouden Kroon - 14.00 uur HULST Dansen - KBO - De Lieve - 20.00 uur Kaarting - café De Kroon - 14.00 uur FILMS GOES Grand Theater 20.00 uur Legends of the Fall HULST De Koning van Engeland 20.00 uur Don Juan 20.00 uur Rob Roy 20.00 uur Streetfighter 20.00 uur Outbreak 20.00 uur Legends of the fall MIDDELBURG Cinema 20.00 uur J'ai pas sommeil VLISSINGEN Alhambra 1-2-3-4 20.00 uur Rob Roy 20.00 uur Outbreak 20.00 uur Boys on the side 20.00 uur Don Juan KNOKKE Beverly Sereens 20.00 uur Malice 20.00 uur Exit to Eden 20.00 uur Outbreak 20.00 uur Shawshank Redemption DINSDAG 30 MEI 1995 Lnonze verslaggever lllulst - Voor het einde van de juni denkt directeur Ic Bijsterveld van het Hui lde bedrijf CTS-Chemicals ■duidelijkheid te hebben over Ln eventuele nieuwe vesti- binnen Hulst. Burge rmester A. Kessen maakt zich ■momenteel persoonlijk sterk l,oor behoud van het bedrijf li zijn gemeente. IcTS-Chemicals heeft een revolu- lionair milieuvriendelijk schoon- Ijiaakmiddel op de markt ge bracht waar wereldwijd belang stelling voor is. Het bedrijf wil uitbreiden, maar kan dat niet zonder (financiële) steun van provincie en gemeente. Het milieuvriendelijke schoon maakmiddel, CL-40 genaamd, is in eerste instantie bedoeld voor de grafische industrie. Maar steeds meer bedrijven passen het middel toe. Zo gebruikt de Haagse Tram Maatschappij sinds begin van dit jaar CL-40 voor het verwijderen van graf- fity op de trams. En ook de Nederlandse Spoorwegen, de Amerikaanse vliegtuigfabrikant Boeing en Akzo-Aerospace zijn in het middel geïnteresseerd. Verder zijn toepassingen voor de consument in de maak. Momen teel heeft Bijsterveld twee perso neelsleden in dienst, maar hij sluit niet uit dat hij binnen een jaar aan tien mensen werk ver schaft. De hele zaak is zo in een stroom versnelling geraakt, dat CTS- Chemicals haast heeft met het vinden van een grotere produk- tiecapaciteit. De huidige huis vesting is te klein, vandaar dat Bijsterveld op zoek is naar iets anders. Daarbij was de gemeente Hulst in eerste instantie weinig wel willend, zo vond Bijsterveld en hij zocht zijn heil in Vlissingen en Den Haag. Maar na een pu- blikatie in deze krant en vragen van het VVD-raadslid W. Kayser tijdens de raadsvergadering in april, is het college van B en W nu toch voor CTS-Chemicals in de bres gesprongen. Burgemeester A. Kessen: „Wij willen met Bijsterveld in zee gaan om het bedrijf voor Hulst te behouden. Als zijn onderne mingsplan er goed uit ziet, zul len we het bedrijf met open armen ontvangen en heb ik hem beloofd hem bij de provincie te steunen. Want wil Bijsterveld steun van de provincie krijgen of aanspraak maken op 5B-gelden (Europese subsidie, red.) dan is een doortimmerd ondernemings plan nodig." Bijsterveld: „We hebben twee rapporten opgesteld waarin een marktstudie is verricht die de zaak financieel onderbouwt. Daarmee stap ik naar de provin cie ter verkrijging van steun. Er is door de provincie een aantal toezeggingen gedaan die nog kortgesloten moeten worden." Bijsterveld denkt op korte ter mijn meer duidelijkheid te heb ben over de definitieve vestiging van zijn bedrijf. Mogelijk voor eind juni. Als CTS in Hulst blijft, wordt gedacht aan nieuw bouw, „omdat er geen bestaande panden voor handen zijn," aldus Bijsterveld. „Er zijn binnen de gemeente ook bepaalde sugges ties gedaan over verstrekking van grond." Van onze verslaggeefster Axel - De WD-fractie van de Axelse gemeenteraad overweegt schriftelijke vragen te stellen over de gang van zaken rond het gemeentelijke herinde- lings-overleg. Ete fractie is behoorlijk gepi keerd over het gebrek aan infor matie over het herindelings standpunt van het college. Met name de terughoudende opstel ling van burgemeester De Graaf tijdens de laatste raadsvergade ring schoot bij fractievoorzitter P. Apers in het verkeerde keel gat. „Het bevalt mij helemaal niet hoe De Graaf de boot afhoudt. Er ligt een duidelijke raadsbrede uitspraak van 1993 waarin we kiezen voor een zelfstandige ge meente Axel. Lukt dat niet, dan willen we een grote gemeente Zeeuws-Vlaanderen. Aan dat standpunt willen wij vasthou den, maar die toezegging deed De Graaf in de laatste raadsver gadering niet." Te klein Dennis, de benjamin van het drietal dat in het trainingshuis voor verstandelijk gehandicapten woont. FOTO WIM KOOIJMAN Sinds enige tijd is gemeentelijke herindeling in Zeeuws-Vlaande ren weer actueel. De zeven Zeeuws-Vlaamse gemeenten zouden te klein zijn om zelfstan dig allerlei moeilijke problemen op te lossen. Problemen die het gevolg zijn van een steeds toene mende decentralisatie van over heidstaken. Er gaan stemmen op om van Zeeuws-Vlaanderen dan maar een grote gemeente te ma ken, maar ook om er drie (Hulst, Terneuzen, Oostburg) of vier (aangevuld met Axel en Sas van Gent als zelfstandige gemeente) te formeren. Die laatste optie heeft de nadrukkeljke voorkeur van een der collegeleden, wet houder Van Schaik. En ook dat zit de WD goed dwars. „De fractievoorzitters zijn buiten de parendans van Axel en Sas van Gent van een week of vier vijf gehouden. Wij vinden dat de fractievoorzitters moeten meepraten. Herindeling is geen zaak van coalitie of op positie, maar van algemeen be lang." Niet te laconiek

de Stem | 1995 | | pagina 13