DE STEM Staking op komst bij Philips Terneuzen 3 'hilips spreekt verdeeldheid over reorganisatie tegen 'Nieuwe regels voor strandvonderij nodig' VVD verwachte winnaar van Zeeuwse verkiezing voor de Eerste Kamer lebrek aan agenten groot beletsel in strijd tegen drugscène in centrum ilEUWS KORT reskens NK turnen Assenede ;en toernooi Directie houdt vast aan schrappen van 340 arbeidsplaatsen Geldende jutterij wetten zijn verouderd Kabinet akkoord met herindeling WOENSDAG LOOPT DE 3.000.000STE GAST BINNEN BIJ HOLLAND CASINO BREDA. jsDAG 30 MEI 1995 B3 lind van het seizoen komt da» I Ier categorie een clubkamninJ lit. Op 17 mei werd de eerst» wedstrijd afgewerkt met een nr» bog. v a ïerder volgen nog de afvalkoer„ fel juni), puntenkoers (19 y,, ijdrit (23 augustus) en criteriim EO september). Op 25 juni is eri jen toertocht rondom Sluiskil] het een lengte van 35 kilometer In verder zijn er uitstapjes voor lien naar Limburg, Vlaamse Ar" Ëennen, Gentse wielerbaan, veld i loertocht, winterbijeenko'mstenl |n zaaltrainingen. Voor informa- lie kan men terecht bii ïv»-, pouchaut. ALENDER DIKKE BANDENWFn 1 ITRIJDEN WfcD-1 Dinsdag 6 juni: IJzendijke en Axel featerdag 10 juni: Oudelande. Zaterdag 18 juni: 's Heerenhoek. katerdag 1 juli: Kruiningen en Koud*.! kerke. Kondag 2 juli: Kloosterzande. Dinsdag 4 juli: Westdorpe. Kondag 9 juli: Heikant. Maandag 17 juli: Philippine. Öonderdag 27 juli: Bruinisse. Vrijdag 11 augustus: Lewedorp. Vrijdag 18 augustus: Zierikzee. Kondag 3 september.* Koewacht. Kondag 10 september: Lamswaarde Woensdag 13 september: Goes, riaterdag 16 september: Middelburg Katerdag 23 september: Hulst. Zaterdag 7 oktober: IJzendijke. r oloegleider van de Erotic Dis- FOTO WJM KOOYMAN naar Breskens 4 werd senioren- ging Breskens. Dit gelouterde feger met het standaarteam fu- gelijk spel toestaan. Tegen het Bt kampioenschap door de laat- eam met 1-0 te winnen door een Ike. Daardoor kwam het vierde ens 2, maar passeerde die ploeg topscorer van het toernooi werd ten, voor Willem van de Broeke Is. De 'poedelprijs' was voor de Jin eigen doel schoot. -Breskens 3 1-0, Breskens 1-Bres- D, Breskens 2-Breskens 1 2-0, Bres- freskens 2 0-0, Breskens 3-Breskens Iskens 4-Breskens 1 1-0. pelsaldo (5-0), 2. Breskens 2 7 (4-0), 1(1-5), 5. Breskens 3 1 (1-8). fle gymnastiekvereniging THOB tijdens het Nederlandse kam- fe. Hij was de enige Zeeuw die f de binnen een punt van de eer- datthijs van Beek uit Anna Pau- enbeek. De THOR-tumer dankt gewijzigde samenstelling van fainer Ben Vermandei heeft hij ndacht besteed en dat wierp nu KVC Assenede houdt zaterdag igezet mini-voetbaltoernooi. Nederlandse ploegen deelne- !en op de sportterreinen in Stoe- jiiseerd door MVA'78 uit Stoepe. ite dit evenement te houden en t toernooi niet zomaar mag ver- ganisatie op zich genomen. Aan en 10 vrouwenploegen deel en inen van de KVC Assenede aan et eigen dertiende Dow Benelux ale van dit groots opgezette en 3elgische AGV eindigde in 1-1 n het verzilveren van de beslis- voor dat AGV na twee zeges op eer ging lopen. 'ie finale bereikte Temeuzen Al het gelijke spelen toestaan aan eindigde daardoor met evenveel basis van een beter doelsaldo, ïance, bereikte Temeuzen de fi- e C-junioren van Temeuzen be- B1 moest met een vierde plaats vallend was de derde plaats voor het missen van de finale moest erde plaats bekopen. Temeuzen it 5-0. it, 3. Kapelle, 4. Alliance (Roosend- ïse Boys, 7. Dongen, 8. AZW, ;en (Bergen op Zoom). Sportiviteit- Temeuzense Boys, 4. Temeuzen, 5- n B2, 8. Com Boys, 9. Aardenburg, se Boys. Sportiviteitsprijs: Terneu- 1), 2. Alliance, 3. Temeuzen, 4. Aar* rV'24, 8. Mifano (Mierlo), 9. Zeelana el, 12. Temeuzen combinatie. Spor- IJssel), 2. Alliance, 3. Mifano, 4- SC od, 7. Dongen, 8. Aardenburg,»' wacht, 12. Temeuzen combinatie- Aardenburg, 4. Dongen, 5. HVV'24, 9. SC Gastel, 10. Com Boys, 11-A1" ijs: Dongen. Zeeland L onze verslaggever kneuzen - De top van Phi- in Eindhoven spreekt te la dat het management ILjj (MT) in Temeuzen niet L(er het reorganisatieplan Lr de Temeuzense vesti ng staat. De bonden hebben uit meerdere gesprekken met de lokale leiding de indruk overgehouden dat er binnen de multinational ver deeldheid is over de noodzaak bij Philips Lighting in Temeuzen 340 banen te schrappen. Het draagvlak is volgens de bonden niet 'Philipsbreed' omdat het voorgenomen besluit zonder in breng van Temeuzen in Eindho ven is voorgekookt. De bonden wilden gistereri hun indrukken niet nader toelichten. Zij trekken hun conclusie uit 'signalen' die ze hebben opgevan gen. Districtbestuurder J. Jonggjan van de Industrie - en Voedings bond van het CNV had het giste ren over een 'prestigeslag over de rug van de werknemers' die bin nen de multinational zou worden uitgevochten. Persvoorlichter J. Reemers ver wees de insinuaties van de bon den gisteren naar het rijk der fa belen. Reemers noemde de in schatting een 'redelijk onzinnige constatering'. Reemers zegt dat het management team in Temeu zen nauw betrokken is geweest bij de plannen en hij het zich niet kan voorstellen dat het team er zelf niet achter staat. „Er zal best iemand te vinden zijn die op punten iets anders had willen zien. Mensen mogen hun eigen mening hebben. Maar het is beslist niet zo dat het team in Temeuzen niet achter het plan staat. Ik weet niet waar de in druk van de bonden op gebaseerd is maar het is niet iets dat wij herkennen." DINSDAG 30 MEI 1995 DEEL Van onze verslaggever Middelburg - Als een perfecte afspiegeling van de statenverkie zingen in maart, werd gisteren bij de verkiezingen voor de Eer ste Kamer de VVD weer winnaar. olitie faalt in Terneuzen De Zeeuwsch Vlaamse Partij (ZVP) steunde Lijst 10, een nieuw netwerk van allerlei lokale par tijen, en statenlid Van Doom van het AOV steunde voorzitter en oprichter Batenburg. De 47 leden van de Zeeuwse Sta ten bleven allen hun landelijke partijen trouw en zo verwierf de WD 12 stemmen, CDA 10, PvdA 8, D66 3, SGP 6, RPF 2, GPV 1 en GroenLinks 1, precies hetzelfde als de huidige verdeling van de statenzetels. Batenburg van de ouderenpartij AOV is met voorkeurstemmen in de Eerste Kamer gekozen, mede dankzij Van Doom, die eerder liet weten tegen het Tweede-Ka merlid Nijpels te zijn die in con flict ligt met Batenburg. De ZVP gaf haar twee stemmen aan Lijst 10. Daarop stemde gisteren ook de eenmansfractie Delta Anders. ior Harold de Puysseleijr [emeuzen - De Zeeuws-Vlaamse politie is niet in staat a twee agenten de klok rond te laten surveilleren in de linnenstad van Temeuzen. Ook slaagt de DOG-eenheid Districts Ondersteunings Groep) er niet in om wekelijks nimaal één illegaal drugpand in de stad te sluiten. wfdinspecteur E. Kint, hoofd erkgebied Temeuzen van de |listrictspolitie Zeeuws-Vlaande- i,kan niet anders dan toegeven lat beide doelstellingen voor de politie in de gegeven omstandig- i onhaalbaar zijn. Hij vindt |dat de bewoners van de binnen- zich terecht druk maken ■over de leefbaarheid van hun fcuurt. Boor gebrek aan mankracht is de lolitie niet in staat een serieuze tiist te maken tegen de drug- lealers en junkies die de mensen s binnenstad het leven zuur aken. Het is een belangrijke mzaak voor de toenemende er- nis onder dat deel van de Ter- mme bevolking. J.Ik kan me de gevoelens van on- |ncde heel goed voorstellen," al- i Kint. „We zien dingen niet Idie we anders wel zagen. Maar Iwe zitten met het gegeven dat we Imet een bepaald aantal mensen Ihet werk moeten doen. Dat bete- |kent dat we elke keer keuzes noeten maken." |Zo wijst hij erop dat ook in de |rest van Zeeuws-Vlaanderen de iolitie paraat moet zijn. Daar- Inaast ligt er nog een gigantische lberg aangiftes te wachten op af handeling en vreet de nasleep van Ide steekpartij afgelopen week- leinde bijvoorbeeld veel man- Ikracht. Mondjesmaat Van half december tot half mei is Se politie erin geslaagd om prak tisch 24 uur per dag twee agenten rond te laten lopen in de binnen stad. „Dat werkt goed als je dat door kunt zetten," aldus Kint. ,Maar door omstandigheden in de personele sfeer is het steeds moeilijker gebleken deze doel stelling waar te maken. De sur veillance ligt niet echt stil, maar de frequentie is wel zichtbaar la ger dan het was. We komen door vakanties en al het andere werk niet mèer toe aan de intensiteit die we voor ogen hadden. Dat be tekent dat we een aantal uren simpelweg niet meer aanwezig kunnen zijn in de binnenstad." he wetten zijn sterk verouderd en versnipperd, er is heden ten doge geen goede coördinatie, dus er moet een nieuwe richtlijn over strandvonderij komen. En de Provincie dient zich op te werpen Jts strandvoogd nieuwe stijl, bot provinciebestuur gaat zich er de komende tijd over buigen, laar aanleiding van een brief van ambtenaar Martin Jonker uit de reeuwse kustgemeente Wester- schouwen. Jonker heeft in op dracht van zijn gemeentebestuur onderzoek gedaan naar het ver- cnynsel jutterij en strandvonde- nj, nadat vorig jaar de zakjes met 5. aanspoelden op de stranden. r~e ambtenaar stelt nu voor zijn ovmdingen in een notitie samen e vatten. Gedeputeerde Staten uiten vandaag zijn eerste net over de kwestie aan alle eeuifse kustgemeenten te stu- n' voor de duidelijkheid: ieder- cn die iets bijzonders vindt op strand is verplicht daarvan u»n j 6 te ^oen bij dë strand voogd. Jonker: „Ik heb bijna alle kustge- enïen van Nederland gebeld n 's ^at er beel zelden S grote partijen of zo aanspoe- Volgens Kint kan de politie met name overdag nog maar mond jesmaat in het centrum van Ter neuzen surveilleren. In de avond en nacht ligt de controle 'waar mogelijk hoger'. Feitelijk slaagt de politie er alleen nog in de weekeinden in voldoende na drukkelijk aanwezig te zijn. Niet haalbaar Ook op de haalbaarheid om elke week tenminste één illegaal drugpand te Sluiten, heeft de po litie zich verkeken, zo erkent het hoofd werkgebied Temeuzen. Dat was wel het vertrekpunt van de DOG, de speciaal opgeleide eenheid van zes agenten die eind maart aan de slag ging. Kint zegt zich absoluut niet te willen verschuilen achter goed kope excuses. Hij geeft ruiterlijk toe dat het uitgangpunt te opti mistisch is gebleken, maar bena drukt dat het principe van 'op pakken en wegwezen' eenvoudig weg niet opgaat. „We halen het op dit moment niet. We moeten voor het verza melen van juridisch bruikbaar bewijsmateriaal dieper graven dan we in eerste instantie dach ten. Voor je tot actie overgaat moet je zeker weten dat je sterk staat. Anders is het bij voorbaat een verloren zaak." Een oplossing op korte termijn voor het probleem van het toe zicht in de binnenstad is volgens Kint uitsluitend intern te vinden. Als de minister morgen besluit de politie in Zeeuws-Vlaanderen te versterken, duurt het nog twee jaar voordat de eerste extra agenten op straat lopen. „Want op mensen van elders hoe ven we voorlopig niet te rekenen. Nieuwe agenten opleiden kost een paar jaar. We zijn bezig om zodanig te schuiven met de be schikbare mensen dat we ruimte maken om het toezicht in de bin nenstad te verhogen. We moeten er iets aan doen. De mensen in de binnenstad willen nu een oplos sing." Die is er volgens Kint eind deze week. Van onze verslaggever Temeuzen - Een staking bij Philips Lighting in Terneuzen lijkt onafwendbaar. De Philips-directie besloot gisteren vast te hou den aan de voorgenomen reorganisatie van de fabriek in Ter neuzen. Dit betekent een verlies van 340 arbeidsplaatsen. Met de bonden valt hierover echter niet te pra ten. Volgens hen zijn er alterna tieven die minder banen kosten, maar wil de directie daar niet naar luisteren. Groen licht De raadpleging van de achter ban, tijdens twee bijeenkomsten in Sluiskil, leverde gisteravond het verwachte groene licht op voor vergaande acties. Volgens de bonden is staking een reële optie. Een gister avond in het leven De raadpleging gaande acties. van de achterban, tijdens twee bijeenkomsten in Sluiskil, leverde gisteravond het verwachte groene licht op voor ver- FOTO'S CAMILE SCHEISTRAETE Door Cees Maas Middelburg - Al spoelt er niet veel meer van waarde op de stranden aan, jutten is bijna zo oud als de wereld, zeker in Zee land. Zo ook de controle die de autoriteiten erop moeten uitoe fenen, alleen mankeert daar van alles aan. len. Alleen op de Waddeneilan den gebeurt nog weieens iets. Maar ook bleek dat er geen goede richtlijnen meer bestaan over wat de overheid moet doen bij bepaalde vondsten. Soms worden goederen door overheidsdiensten geveild zonder dat de douane daarvan weet en dat kan belas tingtechnisch niet." Ambtenaar Jonker schrijft dat de douane in Vlissingen al eens een poging heeft ondernomen om met Provinciale Waterstaat een geza menlijke richtlijn op te stellen. Want het probleem is dat de oude regels in de praktijk allang niet meer voldoen. Ook zijn de regels in verschillende wetten opgeno men en er bestaat geen moderne richtlijn voor hoe te handelen in dien er zaken op het strand aan spoelen. En juist ook omdat er zelden wat aanspoelt, ontbreekt het bij de moderne overheden aan ervaring, schrijft Jonker. Hij pleit ervoor dat Rijkswaterstaat, Provinciale Waterstaat, alle kustgemeenten en de douane samen niewe regels maken, waarna vervolgens het provinciebestuur de coördinatie op zich neemt. geroepen comité bereidt de acties voor. CNV-districtbestuurder J. Jon- gejan denkt dat de eerste acties in de loop van volgende week te verwachten zijn. De directie wordt deze week formeel een ul timatum gesteld dat na de pink sterdagen afloopt. In het ultima tum vragen de bonden om door Philips als volwaardige onder handelingspartner te worden be handeld. In de ogen van de bon den is dat alleen maar het geval als Philips het voorgenomen plan van tafel haalt. Merkwaardig Philips kijkt vreemd tegen deze eis aan. „De bonden vragen ons een plan weg te gooien dat door ons zeer zorgvuldig is bestu deerd. Dat is de wereld op zijn kop zetten. Als je het plan van ta fel haalt, is er geen plan meer. Waar zou je dan nog over moeten overleggen Merkwaardig, hoor," aldus J. Reemers van de Philips-persdienst. „Inhoudelijk is er met de bonden nog niet over het plan gesproken. Wat ons betreft, is er ruimte voor constructief overleg. Wij menen de wijsheid niet in pacht te heb ben. Als de bonden met goede ar gumenten komen om het anders te doen, zijn wij bereid om daar naar te kijken." Philips-woordvoerder Reemers benadrukte gisteren dat Philips zijn huiswerk zeer goed heeft ge daan. Het concern ziet geen an dere mogelijkheden om de con currentiepositie van zijn lichtdi- Visie wereldwijd op peil te hou den. De bonden hebben echter het idee dat er nauwelijks onderhan delingsruimte is. „Er is letterlijk gezegd dat Philips geen behoefte heeft aan een andere uitkomst van dit plan. Wij kunnen alleen nog over de punten en de kom ma's praten. We passen ervoor om op basis van een afbraaksce nario met Philips te praten," al dus CNV-districtbestuurder J. Jongejan namens de Industrie bond FNV en de Unie BLHP. De bonden bestrijden de nood zaak en de omvang van de reorgani satie. „Phi lips grijpt in om de win sten te maximalise ren. Er is geen sprake van een noodsituatie zoals bij Centu rion." De bonden vinden staken gelegi timeerd. „Als het slecht gaat bi een bedrijf, moet je uitkijken me acties. Maar dit is geen normal; organisatie. Deze is gebaseerd on meer winst te maken ten kost. van mensen. Zo'n organisatii komt dan in een ander daglicht t( staan." Volgens de bonden be loofde Philips bij de laatste reor ganisatie twee jaar geleden, toen een aantal produktielijnen voor handmatige assemblage voor lampen naar Polen ging, de werk gelegenheid in Temeuzen niet verder aan te tasten. „Dat zou al leen maar gebeuren als er een economische noodzaak was. Bij de saneringsactie Centurion stond Philips met de rug tegen de muur. Nu niet. Philips breekt met dit plan die belofte. Den Haag (anp) - De minister raad is gisteren akkoord gegaan met het voorstel van staatssecre taris Van de Vondervoort van Binnenlandse Zaken om zes ge meenten op Schouwen-Duive- land tot één gemeente Schou- wen-Duiveland samen te voegen en op Walcheren van vijf platte landsgemeenten de nieuwe ge meente Veere te maken. Verder stemde het kabinet in met het voorstel om de gemeenten Mid delburg en Amemuiden samen te voegen tot de nieuwe gemeente Middelburg. (ADVERTENTIES) Het Philips-personeel stemt voor staken tijdens de bijeenkomsten in Sluiskil, Morgen is hpt feest in Holland Casino Breda. Dan verwelkomen we namelijk onze 3.000.000ste gast, waar we een leuke verrassing voor in petto hebben. Wellicht bent u de gelukkige. Mocht dit niet het geval zijn, geen paniek. We hebben namelijk voor al onze gasten een hapje en een drankje klaar staan. En om het feest helemaal compleet te maken is er 's avonds live entertain ment. Maar u bent natuurlijk al van harte welkom vanaf 13.30 uur. OLLAND ASINO I H 0 A BIJSTER 30, TEL.: 076-227600 Een mooie gelegenheid om uit te gaan. Entreevoorwaarden: minimumleeftijd 18 jaar, 'n geldig legitimatiebewijs en correct gekleed.

de Stem | 1995 | | pagina 11