Nipt verlies Spaanse socialisten PvdA Ten Wee Angst voor de granaten Akkoord over sluiting kerncentrale Tsjernobyl Winst centrum-rechtse oppositie valt lager uit dan verwacht Israël en PLO bijeen voor geheim overleg in Marokko Koning wijst Dehaene aan als formateur in België 'Nederlandse gijzelaars worden goed behandeld' Nerveuze blauwhelmen weten het ook niet meer Philip Morris VS haalt slechte sigaretten teruj RsÊSP"! Tweede stee) Japan maant VS weer tot spoedoverleg in Genève BUITENLAND BUITENLAND KORl Woede over nieuwe perswet Egypte China stopt raketten-overleg met VS Tsjetsjenen vallen Russen aan in Grozny 'Vader' van Pink Panther overleden Warme nacht houdt mensen lang wakker MAANDAG 29 MEI 1995 Kiev (ap) - De Oekraïense re gering en een consortium van Westerse bedrijven hebben zaterdag een akkoord geslo ten dat ervoor moet zorgen dat de kerncentrale van Tsjer- nobyl binnen drie jaar wordt gesloten en vervangen door een gasgestookte energiecen trale. Negen jaar geleden had in Tsjer- nobyl het ernstigste ongeluk met een kerncentrale uit de geschie denis plaats. Ook met het ak koord zal Oekraïne nog 4 miljard dollar (6,2 miljard gulden) aan buitenlandse hulp nodig hebben om de bouw van een gasgestookte centrale met dezelfde capaciteit als die van de te sluiten kerncen trale mogelijk te maken. Percy Barnevik, topman van het Zweedse ABB Asea Brown Bove- ri, dat het consortium aanvoert, zei dat 'het moment van de waar heid voor de Westerse wereld' was aangebroken. „Is die bereid Tsjernobyl tot het verleden te la ten behoren?," vroeg hij zich af. De kerncentrale van Tsjernobyl zou in fasen gesloten moeten worden nadat de gasgestookte centrale, die de komende twee jaar gebouwd moet worden in de buurt van de plaats Slavoetitsj, is gaan draaien. De Oekraïense president Leonid Koetsjma beloofde vorige maand dat Tsjernobyl voor het jaar 2000 gesloten zou worden wanneer het Westen de bouw van andersoorti ge energiecentrales mogelijk zou maken. Het hoofd van het ministerie van Kernenergie Oemanets zei dat de sluiting en vervanging van Tsjer nobyl 10 miljard dollar zou gaan kosten en dat Oekraïne als het westen 4 miljard dollar zou le nen, de rest zou aanvullen. De ge wenste lening zal waarschijnlijk aan de orde komen op de top die de G-7, de zeven rijkste landen ter wereld, volgende maand houdt in het Canadese Halifax. De Oekraïense vice-premier Osy- ka bedankte de bedrijven zater dag na de ondertekening van het akkoord, omdat ze inzagen 'dat Tsjernobyl een universeel pro bleem is dat alleen door geza menlijke inspanning kan worden opgelost'. Van het recent gevormde consor tium maken onder andere ook deel uit Kawasaki Zware Indus trieën uit Japan, ABB Kraftwer- ke en Mannesmann uit Duitsland en ABB Combustion Engineering uit de VS. Oekraïnse en Westerse functio narissen zeiden tegenover de pers dat de gasgestookte installatie die bij Tjernobyl moet worden gebouwd, binnen twee jaar kan functioneren. De centrale in Tsjernobyl voorziet in vijf pro cent van de behoefte aan elektri citeit in Oekraïne. Van onze redactie buitenland Madrid (rtr) - De winst van de centrum-rechtse Volkspar tij (PP) bij de lokale verkiezingen in Spanje valt toch klei ner uit dan verwacht. Na het tellen van 77 procent van de stemmen kan de PP bij de verkiezingen voor gemeentera den en burgemeesters rekenen op 34,57 procent van de stemmen. De regerende socialisten van premier Gonzalez scoren 31,1 procent. In de verkiezingen van 1991 kwam de PSOE op 38,4 procent uit; de PP op 25,1. De Spaanse staatstelevisie TVE en commer ciële televisiestations hadden een vele grotere overwinning voor de PP voorspeld. Ook op grond van opiniepeilin gen van kranten was een mon steroverwinning voor Spanje's grootste oppositiepartij voor speld. Er waren nog geen uitsla- gén voorhanden voor de stembus strijd in de 13 regionale parle menten. De derde partij van het land, de ex-communisten van Izquierda Unida (IU), staat op 11,99 pro cent van de stemmen. De winst bij de lokale en regiona le verkiezingen is voor oppositie leider José Maria Aznar de eerste stap op weg naar het Spaanse premierschap, verkondigde hij de afgelopen week. Officieel staan parlementsverkie zingen voor 1997 op het program ma, maar de verwachting was dat er begin 1996 vervroegde verkie zingen als de socialisten opnieuw fors zouden verliezen. Nu dat verlies meevalt, is niet duidelijk of de vervroegde ver kiezingen er nog wel komen. Het is wél de derde verkiezings nederlaag voor de socialisten op Rabat (rtr/afp) - Israël en de Palestijnse Bevrijdingsorganisatie houden zich aan de afspraak om vóór 1 juli tot een akkoord te komen over de uitbreiding van het Palestijnse zelfbestuur. Dat hebben Israels minister van Buitenlandse Zaken Peres en PLO-leider Arafat gisteren in een gezamenlijk communiqué laten weten na een ontmoeting in de Marrokaanse hoofdstad Rabat. De Marokkaanse koning arran geerde de geheime ontmoeting volgendse, een PLO-functionaris, om garanties van de Israëliërs te krijgen over een probleemloos verloop van de tweede fase van het autonomie-akkoord. Israël en de PLO hebben afgesproken op 1 juli, een jaar later dan oorspron kelijk was gepland, te beginnen met de uitvoering ervan. De tweede fase voorziet onder meer in de hergroepering van Is raëlische troepen, afspraken over veiligheid, verkiezingen onder de Palestijnen en de overdracht van bevoegdheden aan het Palestijn se zelfbestuur. Ook besloten Ara fat, Peres en koning Hassan meer landen in het Midden-Oosten te betrekken bij de oplossing van het Palestijnse vraagstuk. Minister Peres hoopt dat zijn ontmoeting met Arafat de lucht zou klaren nu Israël zijn plan om Arabische grond in Oost-Jeruza- lem te onteigenen heeft opge schort. Dat voornemen wekte grote verontwaardiging bij de PLO en de internationale ge meenschap. Israël bevestigde evenwel zijn aanspraken op het oostelijk deel van de stad gisteren tijdens de 28e verjaardag van de verovering van Oost-Jeruzalem. Tienduizen den betogers hielden onder stren ge politiebegeleiding de jaarlijk se Mars op Jeruzalem om de 'her eniging' van de stad te vieren. Premier Rabin liet weten dat de regering eenieder zal bestrijden die de status van het verenigde Jeruzalem als hoofdstad van Is raël zal bestrijden. „Wij zijn de meester, wij zijn de heersende macht in verenigd Jeruzalem," zei hij voor de radio. De regeringspartijen in België wisten zich bij de parlementsver kiezingen van vorige week te handhaven. De door schandalen in opspraak gebrachte Vlaamse socialisten konden hun positie zelfs versterken, terwijl de Vlaamse christendemocraten van Dehaene met voorsprong de grootste partij zijn gebleven. De demissionaire premier van België zit zodoende in een com fortabele positie. Hij is de diri gent, die in theorie ook met de li beralen een regering zou kunnen vormen. Maar tijdens de verkiezingscam pagne liet de CVP van Dehaene er geen misverstand over bestaan dat met de Vlaamse liberalen van Guy Verhofstadt volgens haar niet te regeren valt. De voorzitters van de Vlaamse en Waalse socialisten toonden zich gisteren ingenomen met de be noeming van Dehaene. „Een logi sche keuze," vond Louis Tobback rij na eerdere blamages bij de parlementsverkiezingen in 1993 en de daarop volgende Europese parlementsverkiezingen. Opinieonderzoeken door vier verschillende onderzoeksinstitu ten duidden er vooraf op dat de Volkspartij in ten minste zeven van 13 regionale besturen de meerderheid in de wacht zou sle pen. Ten opzichte van 1991 zou dit een verbetering van twee zijn. De Volkspartij stevent in ieder geval af op de meerderheid in de gemeentebesturen van de tien grootste Spaanse steden, uitge zonderd Barcelona en Bilbao. Madrid was al in handen van de Volkspartij en lijkt dit te blijven. De socialisten beheersen tot dus ver 13 van de 20 grootste Spaan se steden; drie zijn in handen van de Volkspartij. De partij van Gonzalez verloor in juni 1993 haar meerderheid en regeert sindsdien dankzij de steun van een kleine partij uit de noordoostelijke provincie Cata- lunya. Die partij, de conservatieve Con vergentie en Eenheid, heeft ge zegd dat vervroegde verkiezingen een goed idee zijn zodra op 31 de cember een einde komt aan het Spaanse EU-voorzitterschap. Inwoners van Tuzla vluchten of duiken weg bij het geluid van inslaande mortiergranaten, afgevuurd door Bosnisch-Servische troepen. In Tuzla kwamen vorige week 71 burgers, vooral jongeren, om het levgri bij een mortieraanval. foto ap Van onze correspondent Brussel - De Belgische premier Jean-Luc Dehaene is gisteren door koning Albert belast met de formatie van een nieuwe re gering. Vandaag zal Dehaene daarover meer duidelijk ver schaffen. Zijn voorkeur gaat uit naar een centrumlinkse rege ring, de voortzetting van de huidige coalitie. VERVOLG VOORPAGINA De Nederlandse generaal Nicolai, in Sarajevo de naaste medewer ker van VN-bevelhebber Smith, heeft van het Bosnisch-Servische opperbevel de verzekering gekre gen dat het vastgehouden VN- personeel goed wordt behandeld. De Nederlandse regering heeft de ongewapende VN-waarnemers uit veiligheidsoverwegingen op geroepen zo dicht mogelijk bij huis te blijven. De Tweede Kamer vindt dat de in totaal 58 Nederlandse waarne mers in Bosnië en Kroatië moeten worden teruggetrokken. In een spoeddebat, dat waar schijnlijk donderdag zal plaats vinden, zal zij hierop aandringen bij het kabinet. Nederland heeft alles bij elkaar zo'n 1600 militairen naar het voormalig Joegoslavië uitgezon den. De Kamer is in meerderheid tegen een algehele terugtrekking van de blauwhelmen. Het Nederlandse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft in het weekeinde het Bosnisch-Servi sche optreden als 'volstrekt on aanvaardbaar' betiteld. Minister Van Mierlo van Buitenlandse Za ken verwijt de VN 'de laatste we ken een weifelende en weinig ge loofwaardige indruk' te hebben gemaakt. Daarmee hebben zij de Bosnische Serviërs 'de motieven verschaft te doen wat zij nu doen'. De VN-vredesmacht zal de be langrijke humanitaire taak die zij in Bosnië heeft zolang mogelijk dienen voort te zetten, aldus de Nederlandse regering. De militaire bonden in Neder land vinden echter dat het tijd stip om de VN-troepen uit Bosnië terug te trekken met rasse schre den nadert. „Als zij niet meer in staat zijn hun humanitaire taak te vervullen, moeten zij vertrek ken," zegt voorzitter W. Gooijers van de militaire bond Acom. Het informatiecentrum in Den Haag wordt overspoeld met tele foontjes van verontruste familie leden van Nederlandse VN'ers. Krijgt dit normaal zo'n twintig telefoontjes per dag te verwer ken, nu draaien rond de 700 men sen het nummer. VN-woordvoerder Ivanko viel gisteren in uitzonderlijk felle be woordingen uit naar de Bosni sche Serviërs. Hun leger, geleid door generaal Mladic, 'blijft zich gedragen als een terroristische organisatie, die ongewapende waarnemers als menselijke schil den vastketent aan potentiële mi litaire doelen'. Volgens Ivanko zijn de blauwhel men bereid een confrontatie aan te gaan met de Serviërs als de in ternationale politieke beleidsma kers accepteren dat een dergelijk optreden mensenlevens kan kos ten. De Navo blijft bereid op verzoek van de VN nieuwe luchtaanvallen uit te voeren op Servische stellin gen. Een hoge Navo-functionaris zei zaterdag dat de alliantie het meest voelt voor de optie van 'ro buuster optreden', zonder de neutraliteit op te geven. Parijs, dat een vliegdekschip naar de Adriatische Zee stuurde om zijn blauwhelmen te bescher men, dreigde opnieuw met terug trekking van de eigen VN-troe- pen. De Franse premier Juppé uitte zondagavond op de Franse televi sie forse kritiek op de Navo voor de 'slecht voorbereide en ondoor dachte' aanvallen. De premier waarschuwde de militaire leiding van de VN-vredestroepen in Bos nië dergelijke aanvallen niet te herhalen. Reagerend op de dood van twee Franse soldaten zaterdag en de detentie van de 277 blauwhel men, zei minister van Buiten landse Zaken De Charette: „De toestand is zodanig dat er wat moet veranderen. Als we dit niet doen, zullen wij, wij Fransen, ge dwongen zijn de consequenties te trekken." Frankrijk levert bijna vierduizend militairen, het groot ste contingent van de vredes macht. De bijeenkomst van de Contact groep, aan de vooravond van een Navo-top in Noordwijk, volgt op telefonisch overleg tussen de Amerikaanse president Clinton, de Britse premier Major en en de Franse president Chirac. Van Mierlo overlegt na de verga dering van de groep met zijn Rus sische en Amerikaanse collega's Kozyrev en Christopher over de recente ontwikkelingen in Bos- nië-Herzegowina. De aanzienlij ke Nederlandse bijdrage aan de VN-vredesmacht rechtvaardigt een dergelijk gesprek, aldus Den Haag. (SP). „We kennen zijn kwalitei ten," zei Philippe Busquin (PS). Tobback hamerde er op dat geen tijd verloren mag gaan, maar waarschuwde voor haastwerk. Hij verwacht van onderhande laar Dehaene eerbare compro missen. Dehaene kan binnenkort voor de tweede keer federaal premier worden. In 1991 had hij honderd dagen nodig voor de formatie. Waarschijnlijk zal hij nu sneller succesvol zijn. De toekomstige premier wil zo snel mogelijk de begroting voor komend jaar vast stellen. Een van de uitdagingen is de ver laging van het overheidstekort. Zo moet de coalitie op zoek naar 100 miljard frank -5,5 miljard gulden. Een verlaging van de loonkosten om banen te schep pen, is een andere optie van de nieuwe regering, die tevens wordt belast met de hervorming van de sociale zekerheid. Door Harald Doornbos Sarajevo - Paniek is wellicht een te groot woord, maar de spanning valt af te lezen op de gezichten van de overge bleven blauwhelmen in de Bosnische hoofdstad Sarajevo. Weg zijn de dage lijkse grapjes, weg is de vriendelijke be groeting. Het is oorlog - nu ook voor de Verenigde Naties - en dat valt aan alles te merken. De ingang van het voormalige PTT-gebouw, dat sinds de oorlog dienst doet als belang rijk VN-onderkomen, wordt nu geblokkeerd door een witte pantserwagen. Achter de mi trailleur zit een serieus kijkende VN-sol- daat. Op elke hoek van het complex staan sinds de escalatie van het conflict in Bosnië pantserwagens, waarvandaan gespannen Franse blauwhelmen de omgeving met ver rekijkers afspeuren. Iedere bezoeker wordt zeer grondig gefouilleerd, tassen worden nauwkeurig op inhoud bekeken. Zeker na dat als Franse VN'ers verklede Bosnische Serviërs op zaterdagochtend een Franse ob servatiepost aanvielen op de Vrbanja-brug in het centrum van Sarajevo, voelt niemand zich nog veilig. Tijdens die verkleedactie van de Bosnische Serviërs werden maar liefst tien Fransen ge gijzeld en afgevoerd naarBosnisch-Servisch gebied, terwijl er bij de daarop volgende ge vechten tussen blauwhelmen en Serviërs aan beide zijden doden en gewonden vielen. Zondagochtend namen de Fransen de brug weer in op de Serviërs. Maar de uiteindelij ke balans liet weinig ruimte open voor opti misme. Twee Franse VN'ers dood, tien ge wond en nog eens tien gegijzeld. Aan Bosnisch-Servische zijde vielen er vier doden, terwijl er vier door de VN gevangen werden genomen. „Deze vier Servische krijgsgevangenen genieten VN-bescher- ming," zei een cynische VN-woordvoerder, kolonel Gary Coward. „Want ze krijgen een heel wat betere behandeling dan onze blauwhelmen die door de Serviërs zijn ge gijzeld." Zelfs in het voormalige PTT-complex, dat op ongeveer een kilometer van de frontlinies ligt, voelen de blauwhelmen zich niet meer zeker. „We hebben de controle verscherpt," merkt een bewaker op, „omdat je het met die Serviërs nooit weet. Straks staan ze hier weer verkleed bij ons op de stoep." Een steeds grotere kopzorg voor de Verenig de Naties is dat de Serviërs inmiddels be schikken over VN-materieel waarmee je een klein legertje kunt uitrusten. Niemand bin nen de Verenigde Naties weet exact om hoe veel wapens en voertuigen het gaat. Een woordvoerder knikt zorgelijk en zegt dat hij het ook allemaal niet meer weet. In elk geval beschikken de Serviërs over zo'n 250 moderne geweren, minimaal 15 pantserwagens en over tientallen jeeps. Nie mand vertrouwt iemand nog. Witte VN-au- to's? „Het zouden Serviërs kunnen zijn," zegt een moslim-soldaat, die orders heeft gekregen van zijn commandant om elk wit voertuig extra grondig te controleren. Het grootste probleem waar de VN mee kampen, is natuurlijk de gijzeling van de in middels ruim 300 blauwhelmen en ongewa pende VN-waarnemers door de Bosnische Serviërs. VN-woordvoerder Alexander Ivanko verge leek de Bosnische Serviërs met een 'terroris tische organisatie'. Harde woorden, maar daar blijft het voorlopig bij. Want zolang de Serviërs de blauwhelmen gegijzeld houden, is er weinig wat de Verenigde Naties en de Navo kunnen doen. „We zitten hier muurvast," roept een Franse majoor, „we zouden het liefst die Serviërs de pan inhakken. Maar als we dat doen, lo pen 300 blauwhelmen het risico vermoord te worden. Ik weet niet wat we nog kunnen doen hier." Die sfeer is overal aanwezig. De blauwhel men zijn radeloos. Gefrustreerd. Machte loos. Woedend. Maar er is niets wat ze kun nen doen. Een stelletje terroristen in de ber gen rondom Sarajevo maakt 's werelds grootste en machtigste organisatie vleugel lam. „Dit is godvergeten schandalig," zegt een Oekraïense VN-soldaat, die zich zorgen maakt over het lot van zijn landgenoten die zijn gegijzeld. „We hebben gehoord dat alle gegijzelde Oekraïense vredestroepen door de Serviërs in bussen zijn afgevoerd met on bekende bestemming. Ik vrees voor het le ven van mijn landgenoten." Van onze redactie buitenland New York (afp/dpa) - Sigarettenfabrikant Philip heeft vrijdag aangekondigd zo'n acht a negen miljoen 3 jes sigaretten terug te nemen die in de Verenigde Staten verspreid. Het gaat om de merken Marlboro, Benson ai Hedges, Virginia Slims, Merit, Cambridge en Basic, De terughaal-actie heeft hoogstwaarschijnlijk geen ge volgen voor de Nederlandse consument, aldus Philip Morris in Bergen op Zoom. De filters van de Amerikaanse sigaretten deugen niet. Bij het roken kan tijdelijk last optre den aan ogen, neus en keel en kan de roker duizelig worden. De sigaretten hebben ook een licht metaalachtige of andere vreemde smaak. De oorzaak is een overmatige hoeveelheid van een stof die wordt gebruikt bij het verster ken van het omhulsel van de filter. Volgens Philip Morris is de fout gemaakt door een toe leverancier. Voor de export bestemde s](i retten zouden niets manke». De fabrikant zegt alle scha J vergoeden en rekent er i het uit de markt halen vat j bewuste sigaretten meer 350 miljoen gulden kost. Volgens een woordvoerster» Philip Morris in Bergen Zoom is het terughalen van j gigantische partij sig p zuiver 'een Amerikaanse ag gelegenheid'. Zij denkt ookj de grote schadepost, dit multinational daardoor loopt, geen gevolgen heeft;, de Bergse vestiging. „Zoalsi er nu uitziet, heeft dit voort] geen consequenties, maart weten we vandaag pas zekerï Cairo - De Egyptische oppositionele pers heeft gisterem woede gereageerd op een omstreden perswet die daags tevoren dooris parlement was aangenomen. Onder de nieuwe regels risk® journalisten hoge boetes en gevangenisstraffen als ze laster of os] juiste informatie verspreiden. De wet bepaalt dat het publiceren van informatie die de overktj] als onjuist of ondermijnend beschouwt, gestraft kan worden r vijf jaar cel en een boete van ten hoogste 10.000 Egyptische poi den (ruim 4500 gulden). Peking - China heeft de besprekingen met de Verenigde Stall over raket-technologie opgeschort. Ook wenst de Chinese ring geen overleg meer met de VS over samenwerking op het gr bied van nucleaire energie. De Chinese maatregelen zijn een rat] tie op Amerikaanse toestemming voor een privé-bezoek vant Taiwanese president Lee Teng-hui volgende maand aan de VS. Peking zegde al eerder drie bezoeken aan de VS van hoge Chine functionarissen, onder wie de minister van Defensie Chi Haotia af. Het waarschuwde voor verdere maatregelen, tenzij Washi ton op haar besluit terugkomt. Grozny - Tsjetsjeense strijders hebben zaterdag Russische stellij gen en controleposten in de Tsjetsjeense hoofdstad Grozny aarf vallen. Russische troepen gaan door met hun beschietingen a Tsjetsjeense bolwerken in de provincie. Het Russische persbureau Interfax meldde dat in de nacht va vrijdag op zaterdag verscheidene aanvallen waren ondernoi op Russische doelen in Grozny. Het bureau van een militaire t velhebber was tot drie maal toe onder vuur genomen. Ook wast Russische bevelhebber gewond geraakt toen hij werd beschota door Tsjetsjeense strijders die zijn post waren genaderd in i vrachtwagen. Los Angeles - De Amerikaanse tekenfilmmaker Isadore 'Ml Freleng is vrijdag in Los Angeles op 89-jarige leeftijd overleden] Hij was de schepper van de Pink Panther en winnaar van vijf Os-I cars. Ook filmhelden als de snelle Mexicaanse muis Speedy Goj zalez, en de kanarie Tweety Pie behoorden tot zijn creaties. Freleng werkte sinds 1924 als tekenfilmmaker, eerst voorttl disney, later bij de animatie-afdeling van Warner Bros. In l)fi| zette hij zijn eigen produktiemaatschappij op. Freleng heeft i dan 300 tekenfilms gemaakt. De Pink Panther was oorspronkelijk een schlemielige detective bij een film van Blake Edwards maul werd zo populair dat Freleng een eigen serie aan hem wijdde. "&A 1 Van onze verslaggever I -femeuzen - De PvdA in Ter, ffil dat de gemeente een ov komst met de woningbouw I .Hng afsluit om tot een betere |ng van goedkope huurwonit 1 komen. De PvdA signaleert een concentr; het aanbod goedkope huurwonii een aantal oudere wijken, zoals nenstad, de componistenbuurt en; menbuurt. De PvdA is bang vooi Freleng Tokyo (Dpa/rtr) - Japan neemt geen genoegen met kaanse weigering tot spoedoverleg over hun handelscotfj Tokyo wil haast maken met de besprekingen die ook in Ge" moeten plaatshebben en niet in Washington, zoals de Am0 nen voorstellen. De Japanners hadden om consul taties gevraagd, die deze week op het hoofdkwartier van de We reldhandelsorganisatie (WTO) in Genève hadden moeten beginnen. De Amerikaanse handelsgezant Kantor opperde vrijdag Was hington als plaats van samen komst en de datum van 21 en 22 juni om te voorkomen, dat de top van de zeven grootste industrie landen (G-7) in het Canadese Ha lifax (15-17 juni) zou worden overschaduwd door de hoog op gelopen ruzie over de autohandel. Het ministerie van internationale handel en industrie in Tokyo rea geerde zaterdag negatief. Het ar gument was dat de export van dure auto's vanuit Japan naar de VS, het mikpunt van de aange kondigde Amerikaanse sancties, al feitelijk stilligt. Tokyo prefereert bovendien Genève als vergaderplaats boven Washington omdat de WTO in het spel is. De Japanners hebben de nog jonge organisatie in de arm genomen omdat ge strafmaatregelen waan®'® VS dreigen, in hun ogen niets1" ken met de WTO-regels. Japan mikt kennelijk nc_ op een ontmoeting onder vj ogen tussen premier Murajjy en president Clinton in Ook al omdat er nog maar tfi tijd rest tot 28 juni, de dm waarop een Amerikaanse uit® tum afloopt. Wadshington eist voor harde afspraken over h van de buitenlandse concurr®] op de Japanse markt voor i en auto-onderdelen. Anders Ib met terugwerkende kracht 20 mei een invoerheffing vanl procent op dertien dure auto® dellen uit Japan. Ondanks dit geruzie WTO-directeur-generaal Re' Ruggiero zich zaterdag zichtig optimistisch' over eeiM geling van het conflict, mitso partijen zich neerleggen bij eventueel WTO-besluit. Van onze verslaggever Ifemeuzen - De binnenstad van Terneuzen is afgelopen weekend opnieuw toneel geweest van hevige onlus ten. Een meningsverschil onder Marokkanen liep za terdagmiddag op de hoek I van de Korte Kerkstraat uit op een grote vechtpar tij. Daarbij is een 25-jarige j Hagenaar gestoken met een mes. Het slachtoffer liep lichte verwondingen in een I bovenarm op. Op het moment van de vechtpar tij was er geen politie ter plekke, j Een kleine politiemacht, zes agenten, beschermd met kogel vrije vesten, arriveerde volgens ooggetuigen tien minuten na de steekpartij. De politie heeft de 32-jarige verdachte van de steek- I partij ingesloten. Het steekwa pen is in beslag genomen. Het is de tweede steekpartij bin nen tien dagen in de binnenstad. Halverwege deze maand werd op een donderdagavond een jonge Terneuzenaar in de rug gestoken. I De jongeman werd bloedend ach tergelaten in een café en verloor 1 liters bloed voordat de ambulan ce ter plekke was. De jongen is inmiddels terug op de been. Noodkreet De steekpartij zaterdag volgt op de noodkreet vorige week van een stel verontruste buurtbewo ners in de binnenstad, verenigd in het actiecomité Leefbaar Ter- neuzen. Zo'n dertig bewoners trokken woensdagnacht het ge bied Langs de Kreek in om de buurtbewoners daar een indruk te geven van hoe het er dagelijks in de binnenstad aan toe gaat. Ze bevuilden een aantal woningen, waaronder die van burgemeester R. Baré en van wethouder P. Ha- melinck, met tomatenketchup, lege flessen, meel en oude kran ten. Een aantal bewoners ervoer de situatie als bedreigend. Het doel van de actie is om de po litiek ervan te doordringen dat de overlast in de binnenstad buiten proporties groeit. De bewoners willen meer politie op straat en vinden en dat er harder opgetre den moet worden tegen de drug overlast. Er zijn naar schatting zo'n tachtig verkooppunten in Terneuzen. De actie van de verontruste buurtbewoners viel heel slecht bij loco-burgemeester P. Hame- linck. Ook bij zijn huis hielden de binnenstadbewoners woensdag nacht luidruchtig stil. In Terneu zen lopen de meningen over de noodzaak van het actiemiddel uiteen. Het actiecomité voelt zich door de politiek en de politie in de steek gelaten. Anderen keuren de actie af omdat die valt op een momemt dat de Terneuzense ge meenteraad een beslissing gaat nemen over het terugdringen van 4e drugoverlast. Donderdag neemt de raad een voorstel van B en W aan om in Terneuzen niet meer dan twee koffieshops te ge dogen. De rest van de tachtig ver kooppunten wordt gesloten, zo is net plan. Vandaag is er overleg tussen burgemeester R. Barbé en de politie over het optreden van de binnenstadbewoners die na afloop van de actie woensdag aankondigden dat er meerdere acties zullen volgen. Terneuzen - De warme nacht meld zaterdag in Zeeuws-Vlaan- Qeren veel mensen lang wakker. Dit alle hoeken van het district Kwamen zaterdagnacht bij de po ule klachten binnen over geluid soverlast. Het ging in totaal om len meldingen. De laatste was °m 04.30 uur.

de Stem | 1995 | | pagina 4