Strijbos goed en uitgevallen Ajax houdt ongeslagen status II éVooral de manier waarop telt' Afscheid Rijkaard zonder poespas SVRAGEN Uniek voor hoogste klasse in Nederlans voetbal Neumann Kritiek op play-offs hockey SPORT B3 EUWS KORT SPORT KORT - v, SPORTNIEUWS KORT Nelissen komt met eindzege eindelijk weer met fietsen in het nieuws NDAG29MEI 1995 B?l pgSTEM MAANDAG 29 MEI 1995 Vanrooy 1-0, 86. Sion 1-1, 90, Michail» -1. Scheidsrechter: Blankenstein t 'i chouwers: 4700. oe' I IEC: Brookhuis; Verhoeven, Aalbers Int tock; Criiden, Van Wanrooy en Van g 1 len; Pothuizen 171. Michailevitsi) Hoot. I '8. Van Eijkeren} en Janssen. I GRONINGEN: Roorda; De Jong (60 a, I ia), Veenhof, Koeman en Gall; Gorré 6 I inds en Schreuder; Bombarda Hiii,i„ee) Blaauw) en Sion. ""W I PARTA-MW 2-2 (0-21. 35. Lanckoh, n i 1. Joordens 0-2, 54. Van den Berg |.j 7!' oogers 2-2. Scheidsrechter: Van de End oeschouwers: 3000. Gele kaart: Veldma i an den Berg (Sparta), Benneker Thüi VIW). njl PARTA: Kooiman; Taument, Veldman V» en Berg en Gerard de Nooijer; Sandrt alink en Groenendijk (46. Van der Roe,j an der Laan, Boogers en Krijgsman iji enfurm). 1 1W; Van Duynhoven; Straal, Bennek», oordens en Maes (76. Thai); Hofman Lan kohr, Libregts en Van As; Scheepers (k aeldermans) en Roelofsen. ORDRECHT'90 - FC V0LENDAM 5-1 (2-0) oop 1-0, 39. Wouden 2-0, 56. Smeets 2-) Van Tiggelen 3-1 (strafschop), 72. Kos- I al 4-1, 87. Hoop 5-1. Scheidsrechter- Va» iet. Toeschouwers: 1200. Gele kaart- Mn naar, Hans Bond (FC Volendam). ORDRECHT'90: Van der Kwaak; Atmodi Jro, Langerak, Van Tiggelen (77. Wilster an) en Liefden; Robbemond, Lems (66 Van I! attum) en Van de Merwe; Koswal, Hoon ft Wouden. v 1 VOLENDAM: Van Holten; Ooyer, Binken lolenaar en Hoogland; Den Ouden (75 childer), Smeets en Wilson; Ronald Bond romheer en Opdam (46. Hans Bond). TOPSCORERS Ronaldo (PSV) 30, Kluivert (Ajax) 18, Litmanen (Ajax) 17, Decheiver (Go Ahead Eagles), Graef todaJC)16, Roelofsen (MW), Boogers (Sparta) 15 Huiberts (Roda JC) 14, Bombarda (FC Groningen) 13, Boerebach (FC Twente), Nilis (PSV) /"ouden (Dordrecht), Gorter (FC Utrecht) 12. M 77: 7173098. Super 6: 705684. Superge- lelgische lotto: 10-16-28-30-33-42. Reserve etal: 12. oker: 0285801. ussia MG met de Duitse club Borussia tg bereikt over een tweejarig agmiddag voor de radio, mag voor een bedrag van 1,8 ansfer is overigens nog verre nog niet met elkaar gespro- te plaatsen voor een van de ien wil de Bundesligaclub een pen alvorens Huiberts in te ior Salou uit Togo een nieuwe :gen MW ïsdag bij de ouverture van de r. De Commissie van Beroep lijk donderdag pas over de voor de aanvoerder van De op Fortuna-spits Robert van van de KNVB in staat van nmissie achtte het vervolgens pzet en legde Oosterhuis een in beroep gegaan tegen de donderdag een vervolg. >nde Europa Cup tschool Kenamju uit Haarlem iropese beker voor landskam- uwenbondscoach Cor van der loedapest de plaatselijke club mju in de finaleronde van de flTESSE - RKC 1-1 (l-O). 5; KT 1-0, 72. Petrovic 1-1. Scheids- Bossen. Toeschouwers- ten echter: 919 ÏTESSE: Van der Gouw Ti oop); Sturing, Cocu, Bos en 2 -- Jochemsen, Van der Weerden rse (70. Ten Caat); Latuheru, Ma aay en Korsten (70. Curovic). *"1: Vonk; Hutten, Werdekker, Haaren en Ten Hag; Schreuds- rands en Petrovic; Muller, v rum (46. Van Aerde) en Van B'J ijk. Kaposvar (anp) - Twee man ches presteren is te veel ge- ,agd van Dave Strijbos. De 1125 cc-motocrosser eindigde zondag in de eerste manche van de Grote Prijs van Hon garije als tweede. Later op de middag haalde de Brabander finish niet. Het was een I vergelijkbaar verhaal als een week eerder in Norg. ;n de stand om het wereldkam pioenschap staat Strijbos op de 'derde plaats, ruim achter de Ita lian Alessandro Puzar, die in Kaposvar beide manches won. In de tweede opnieuw voor een Ne derlander, ditmaal Charrel Sweebe. Strijbos had zijn zware val in het Drentse zand goed verwerkt. In de eerste manche toonde hij zijn vechtlust. Eerst raakte hij de afzetting, even later drukte Federici hem uit de baan. Toch eindigde Strijbos als tweede. In de tweede manche mislukte de start. Hij reed tegen het grid aan en vertrok als laatste. Na de eerste doorkomst was Strijbos tiende, maar hij kwam later ten val en gaf op. Janssen en Evert- sen hadden zich zaterdag niet voor de Grand Prix gekwalifi ceerd. Stefan Everts won in Motala de Grote Prijs van Zweden 250 cc. De Belg eindigde in de eerste manche direct achter zijn land genoot Bervoets en won zelf de tweede. In de modder finishte Pedro Tragter als negende en tiende. In de WK-stand is hij tiende. Giesbers, veertiende in het tussenklassement, viel twee keer uit. Van Rees, met Everts lid van het team van manager De Groot, liep bij een val twee gebroken middenhandsbeentjes op. De Leidschendammer is voor enkele weken uitgeschakeld. Bij de 500 cc-coureurs, bijeen in Luxemburg, speelden de Neder landers een bijrol. Van Doorn eindigde in de tweede manche als vierde. In de WK-stand leidt de Belg Smets, die in Kulieberg de eerste manche won. De twee de was voor zijn landgenoot De- lepine. Kaposvar. GP Hongarije, 125 cc. Eerste manche: 1. Puzar (Ita) Hon da, 2. Strijbos (Ned) Suzuki, 3. Chi- odi (Ita) Yamaha, 4. Federici (Ita) Yamaha, 5. Camerlengo (Ita) Yama ha, 6. Tortelli (Ita) Kawasaki, 7. Button (VSt) Honda, 8. Fanton (Ita) Kawasaki, 9. Bartolini (Ita) TM, 10. Dupasquier (Zwi) Yamaha, 14. Sweebe (Ned) Honda; tweede man che: 1. Puzar, 2. Sweebe, 3. Malin, 4. Federici, 5. Tortelli, 6. Button, 7. Camerlengo, 8. Kanstinger (Dui) Honda, 9. Fanton, 10. Dupasquier. Stand WK: 1. Puzar 195, 2. Chiodi 142, 3. Strijbos 121, 4. Button 117, 5. Federici 98, 6. Maschio (Fra) Honda 93, 15. Sweebe 49, 35. Nijland/Hon-i da 3, 40. Janssen/ Suzuki, Evertsen/ Honda 1. Motala. GP Zweden, 250 cc. Eerste manche: 1. Bervoets (Bel) Suzuki, 2. Everts (Bel) Kawasaki, 3. Bartolini (Ita) Yamaha, 4. Moore (VSt) Yamaha, 5. Beirer (Dui) Hon da, 6. Karlsson (Zwe) Honda, 7. Dewit (Bel) Suzuki, 8. Vohland (VSt) Kawasaki, 9. Nicoll (GBr) Honda, 10. Tragter (Ned) Suzuki, 19. Van Wessel/Suzuki. Tweede manche: 1. Everts, 2. Ber voets, 3. Nicoll, 4. Vohland, 5. Moo re, 6. Bartolini, 7. Cooper (GBr) Honda, 8. Bolley (Fra) Yamaha, 9. Tragter, 10. Beirer. Stand WK: 1. Vohland 183, 2. Everts, Bervoets 176, 4. Moore 148, 5. Nicoll 141, 6. Dewit 136, 10. Tragter 87, 14. Giesbers/Suzuki 40, 17. Van Rees/Kawasaki 33, 25. Van Wessel 4, 29. Van Klinken/Kawasa- ki 2. Folkendange. GP Luxemburg, 500 cc. Eerste manche: 1. Smets (Bel) Husa- berg, 2. Johansson (Zwe) Husqvar- na, 3. Darryll King (NZe) Kawasaki, 4. Delepine (Bel) Honda, 5. Jacky Martens (Bel) Husqvarna, 6. Parker (VSt) KTM, 7. Rossi (Ita) Husqvar na, 8. Young (VSt) Vertemati, 9. Jacobs (Bel) Husaberg, 10. Whatley (GBr) Honda, 14. Van Doorn/Honda. Tweede manche: 1. Delepine, 2. Darryll King, 3. Johansson, 4. Van Doorn, 5. Jacobs, 6. Rossi, 7. Shayne King (NZe) KTM, 8. Van den Berk (Ned) Honda, 9. Pignotti (Ita) Hon da, 10. Boonen (Bel) Husqvarna. Stand WK: 1. Smets 148, 2. Parker 132, 3. Darryll King 127, 4. Johans son 111, 5. Shayne King 79, 6. Boonen 76, 11. Van Doorn 47, 12. Van den Berk 46. I Amsterdam (anp) - Hoe nu verder? Louis van Gaal stelde een begrijpelijke vraag aan zichzelf na de laatste, competitiewedstrijd van Ajax. Een heel seizoen ongesla gen blijven, de Champions League winnen, het kon allemaal niet op. „Beter kan niet. Beter hoeft ook niet," gaf de technisch directeur in feite zelf het antwoord. Itletiek .ERT VAN VLAANDEREN eeft afgezegd voor de Adriaan 'aulen Memorial. De marathon- iampioen zou op 5 juni in Hen- jelo starten op de 10.000 meter, len beenblessure noopte hem te iedanken. )e organisatie kan ook de hor enloper Roger Kingdom niet legroeten. De Amerikaan geeft le voorkeur aan de kwalificatie wedstrijden voor de WK in Göte- >org. Ais vervanger van King- om is zijn landgenoot Jack 'ierce aangetrokken. Hij won in tarcelona '92 brons op de 11° neter horden. ■k ('Herbie bedankt') en een I jd tegen RKC (1-1) heeft het vond de scheidend trainer enmaal voor het doel van de egenstander ontbrak meestal de cherpte. Een doeltreffende kop al van Vitessenaar Korsten na ijf minuten en een spetterende nal van Petrovic van RKC in de 2e minuut waren de hoogte- mnten van de weinig attractieve wedstrijd. Een heel jaar niet verliezen in de competitie. Dat was nog nooit gebeurd in de hoogste klasse van Nederland. Ajax eindigde, na de I gewonnen wedstrijd tegen FC Twente van zondag (3-1), op 61 punten. „Belachelijk veel," vond Van Gaal. Een stuk of 55 is meestal genoeg voor de titel. Aantal doelpunten: 106. Dat is bij voorbeeld twee meer dan in een vergelijkbaar superjaar, 1971-1972. Toen was het aantal tegentreffers 20, nu 28. De eer van de minst gepasseerde defen sie moet Ajax delen met Roda. In 49 officiële wedstrijden, com petitie, beker, Europa Cup en nationale Super Cup, verloor Ajax één keer: in de kwartfinale van de KNVB-beker tegen Feye- noord. „Verloren via sudden death, van Feyenoord en Van der Ende," liet Van Gaal blijken dat die nederlaag hem nog altijd niet lekker zit. De scheidsrechter, Van der Ende, was op 8 maart medeschuldig volgens de tech nisch directeur. In de competitie eindigden zeven duels gelijk: Roda (uit en thuis 1-1), FC Utrecht (0-0), Heeren- veen (3-3), NAC (2-2), RKC (1-1) nVolendam (2-2, alle uit). I Ajax kon van twee clubs niet winnen dit seizoen: in de Cham pions League van Austria Salz burg, in de nationale competitie van Roda JC, dat nog maar eens de complimenten kreeg van Van Gaal, vooral omdat de tweede plaats nogal opvallend is gezien begroting van 'slechts' zes miljoen gulden. Ajax kreeg ook de minste gele kaarten in de competitie (twaalf) ai slechts één rode: voor Davids, I uit tegen RKC. Bovendien was 1 stadion vrijwel telkens uit- I verkocht en trok Ajax in totaal zo'n 700.000 toeschouwers naar De Meer en het Olympisch Sta dion. Bij zijn lofuitingen op Roda wees Van Gaal op het aanvallende systeem van de Limburgers, waarbij hij ook Twente betrok. .Let wel: ik ben momenteel niet I euforisch, want vier jaar geleden tei ik precies hetzelfde. In het Nederlandse voetbal hoort een speelwijze met drie spitsen en achterin een op een. Geen land ter wereld dat zo speelt. Andere landen moeten zich allemaal aanpassen aan ons." Voor komend seizoen moet Van Gaal verder zonder Rijkaard (ge stopt) en mogelijk Seedorf en Blind. Beiden bepalen waar schijnlijk deze week hun sportie ve toekomst. Van Gaal houdt met name rekening met het ver trek van de 19-jarige Seedorf, die vooral Italiaanse belangstel ling koestert. De wedstrijd tegen FC Twente, dat uitgeschakeld was voor Eu ropees voetbal, was bedoeld om de ongeslagen status over de streep te brengen, met de Europa Cup te pronken en Frank Rijk aard uit te luiden. Bij Twente was trainer Ten Don kelaar behoorlijk aangeslagen door het overlijden van Epi Drost, met wie hij nog gevoet bald heeft. De wedstrijd was aanvallend en Twente kreeg net zoveel kansen als Ajax. Toch kwam Ajax vroeg op 1-0, na een fraaie voorzet van Van Vossen en een volley van Finidi George. Voor Van Vossen, vervanger van de geblesseerde Overmars, was het ongeveer de enige goede actie. Spoedig na rust scoorde weer Finidi George, na een lage voor zet van Seedorf. Finidi George evenaarde daarmee het seizoen totaal van landgenoot Kanu, acht doelpunten. Bruggink scoorde tegen, alvorens Kool de rode kaart kreeg na een overtre ding op de doorgebroken Finidi George. Vlak voor zijn wissel ging Rijkaard nog een paar keer mee naar voren, maar het was zijn vervanger die het laatste doelpunt van het seizoen maak te: Edgar Davids. Ajax nam afscheid van het pu bliek zoals het artiesten be taamt: met een buiging naar de toeschouwers. AJAX - FC TWENTE 3-1 (1-0). 12. Finidi 1-0, 48. Finidi 2-0, 56. Brug gink 2-1, 79. Davids 3-1. Scheids rechter: Luyten. Toeschouwers: 19.000. Rode' kaart: 60. Kool (FC Twente). Gele kaart: Blind (Ajax). AJAX: Van der Sar; Reiziger, Blind, Rijkaard (75. Davids) en Frank de Boer; Ronald de Boer, Litmanen en Seedorf; Finidi, Kluivert en Van Vossen (56. Kanu). FC TWENTE: Boschker; Zwijnen- berg, Elzinga (46. Nijhof), Hoogma en Kool; Bosvelt, Boerebach en Ter Avest; Bruggink, Mols (75. Platvoet) en Vurens. ';„Y. WC&g&S iuir.Ti w> Frank Rijkaard met een ter ere van hem aangelegd 'rookgordijn' achter zich eenzaam op het veld met een bos bloemen. Amsterdam (anp) - Gewoon was gek genoeg bij het afscheid van Frank Rijk aard (32). Geen parachutisten, dure ca deaus of ellenlange toespraken. Rijk aard kreeg het afscheid dat bij hem paste: weinig woorden, geen poespas. Eén van de grootste voetballers uit de Nederlandse geschiedenis trapte zondag voor het laatst tegen een bal als prof. Tegen FC Twente. Uiteindelijk moest hijzelf naar de microfoon, in de middencirkel. Het was doodstil op de tribunes, stiller nog dan tijdens de korte herdenking van de overleden Epi Drost. Rijkaard had een brief geschreven in het programmablad en vond het onnodig die nog een keer helemaal op te ratelen. Vandaar dat hij samenvatte: „Het laatste wat er staat, komt uit de grond van mijn hart." Dat laatste was gericht aan de fans: „Nogmaals bedankt, het ga u allen goed!" Toen zei hij nog: „Mij rest slechts dankbaar heid. Ik ben zo trots, blij, dat ik met al die jonge spelers, met die paar geroutineerden ook, heb gevoetbald. Onze coach Louis van Gaal heeft het jeugdige elan, de routine, techniek en kracht gebundeld en op zijn manier naar de top gebracht. Ik voel wel een leegte van binnen nu ik weet dat het erop zit. Maar ik ben vooral blij." Eerder hield voorzitter Van Praag een toe spraakje. Hij vertelde dat het een droom was geweest, toen Rijkaard twee jaar geleden liet weten dat hij zijn loopbaan in Amsterdam wilde afsluiten. „Je was een vedette die met beide benen op de grond bleef," zei Van Praag, waarna de twee elkaar kusten. Na Van Praags woorden volgde de ode van de supporters. Die bestond uit vijf minuten oorverdovende knallen en bengaals vuur werk, dat normaal niet meer mag bij Ajax. Rijkaard, die op de laatste trainingsdag (8 juni) een cadeau krijgt van de spelers, was even aan het zicht onttrokken en liep daarna twee ererondes. Eerst alleen, waarbij hon derden boeketten op hem neerdaalden. Die waren buiten het stadion voor vijf piek te koop aangeboden. Later met de Europa Cup I en eventjes op de schouders van Seedorf en Bogarde. Hij wilde weer snel naar beneden. Vrij onopvallend was zijn laatste wedstrijd geweest. Niet Rijkaard, maar Blind speelde tegen FC Twente voortdurend vóór de defen sie, trok ten aanval. Misschien was dat wel typerend. Vooral in Italië leerde Rijkaard te voetballen als een professional, zonder fran je, bikkelhard als het moet. Zijn oogstrelend technisch vermogen was ondergeschikt aan het resultaat. Rijkaard gaf zondag een paar prachtige passes, ontfutselde de pingelende Bruggink een keer fraai de bal met een sliding en gaf soms obligate passjes breed. Pas in de 73e minuut, een zestigtal tellen voor de wissel door Davids, toog hij mee naar voren. Maar doelman Boschker pikte de bal voor zijn voet weg na een diepe pass van Frank de Boer. Een voorzet van Finidi George zeilde even later achter het doel op het moment dat Rijkaard klaar stond om in te koppen. Scoren was hem niet gegund. Toen was het tijd om te gaan. Rijkaard was blij dat hij in de kleedkamer de al vervangen Van Vossen trof, want de Zeeuw was zijn maatje. Samen een sigaretje roken, daarvan genoten de twee. Toen, na de wedstrijd, nog een keer terug naar het veld. Louis van Gaal besloot het seizoen met een boodschap. Het afscheid zoals Rijkaard dat kreeg, was een wisselwerking tussen spelers en publiek, vond hij. Hij vergeleek met de Zweed Pettersson, een jaar geleden. „Pet- tersson was een groot mens, Rijkaard ook. Buiten het voetbal. Als dat zo is, valt je zo'n afscheid ten deel. Dat vond ik de belangrijk ste boodschap van vandaag." Zuijderwijk gaat weer wielrennen Amsterdam - Wilco Zuijderwijk pakt zijn wielercarrière toch weer op. De 25-jarigé Westlander besloot vorige week met fietsen te stoppen uit woede over een in zijn ogen onjuiste beslissing van de jury in Olympia's Ronde. Die haalde hem in de eerste etappe van de Ronde uit de strijd, omdat Zuijderwijk een een stuk zou hebben afgestoken. „Wielrennen betekent alles voor mij," aldus Zuijderwijk die zijn ploegmaten in de ronde een aantal keren kwam ondersteunen. „Na een paar dagen merkte ik al dat ik niet zonder kan. Bovendien zijn de stakingen van de renners een enorme stimulans voor mij geweest. Maar op de dag dat de jury mij uit de wedstrijd haalde, had ik er echt genoeg van. Ik wilde niets meer te maken hebben met mensen die de wielersport kapot proberen te maken." Amsterdam en Broekpolder kampioen Maarsbergen - Op een baan in matige conditie van golfclub Anderstein te Maarsbergen heeft het vrouwenteam van Amster dam voor de tweede opeenvolgende keer het Nederlands kam pioenschap gewonnen. Hilversum kreeg zwaar klop: 16-2. Broekpolder zegevierde bij de mannen met 10-8 tegen Konink lijke Haagsche. Na de foursomes stond Nederlands oudste vereniging nog met 4-2 voor. Opmerkelijk was het verlies van de jeugdige tandem Van de Graaf/Ruiz-Fonhof, de eerste in drie jaar. Met hun verlies begon de ellende voor Haagsche. Broekpolder pakte in de middag vier van de zes singles. Bij de vrouwen won Amsterdam alle singles. In de derde ronde van het PGA Championship op Wentworth heeft Bernhard Langer de leiding genomen. De Duitser kreeg door een foutje op de laatste hole nog wel de Welshman Mare Mouland naast zich. Langer speelde de derde ronde in 68 slagen, Mouland zelfs in 65. Maarsbergen. Finales Nederlandse competitie. Vrouwen: Amsterdam - Hilversum 16-2. Foursomes: Boer/Koopman verslaan Van Doorne/Bolwidt 3 en 1, Geleynse/Hollander verliezen van Crooekewidt/Barth 1 hole, Meyer/Brueren verslaan Manting/Schreuder 19e hole. Singles: Geleynse verslaat Croockewit 3 en 2, Koopman verslaat Bolwidt 2 en 1, Brueren verslaat Van Doorne 2 en 1, Hollander verslaat Manting 3 en 2, Boer verslaat Schreuder 5 en 4, Meyer verslaat Barth 4 en 3. Mannen: Kon, Haagsche - Broekpolder 8-10. Foursomes: Ruiz-Fonhof/ Van de Graaff verliezen van Rubay Bouwman/Scholte op 20e hole, Goslings/Van Steenbergen verslaan Ankersmit/Delfortrie 1 hole, Heyster/Wernbink verslaan Aperghis/Van Bergen Walraven 4 en 3. Singles: Ruiz-Fonhof verliest van Rubay Bouwman 4 en 3, Goslings verslaat Ankersmit 2 en 1, Heyster verliest van Delfortrie 6 en 5, Van Steenbergen verliest van Aperghis 1 hole, Wernink verliest van Van Bergen Walraven 1 hole. Osterakers (Zwe). Compaq Open, Challenge Tour, 75.000 gulden. Eindstand: 1. Edlund (Zwe) 288, 2. Björn (Den), Nielsen (Noo) 289, 23. Steenkamer 301. Tokyo. Mitsubishi Galant-toernooi, 1,8 miljoen gulden. Eindstand: 1. Jobe (VSt) 266, 2. Kuramoto (Jap) 272, 3. Takasaki (Jap 273, 4. Smith (Aus) 274, 5. Herrera (Col) 275, 6. Gibson (Can) 276. Fort Worth. Mannen, Colonial National Invitation, 2,3 miljoen gulden. Stand na derde ronde: 1. Parry (Aus) 201, 2. Austin (VSt) 202, 3. Lehman (VSt) 203, 4. Hulbert (VSt) 204, 5. Calcavecchia (VSt) 205, 6. Mayfair (VSt) 206. Wentworth/ PGA Championship, 2,4 miljoen gulden. Stand na derde ronde: 1. Langer (Dui), Mouland (Wal) 208, 3. Johansson (Zwe), Sherborne (Eng) 209, 5. Faldo (Eng), Olazabal (Spa) 210, 7. Montgomerie (Sch), Parnevik (Zwe), Levet (Fra) 211. Amstelveen (anp) - De vreugde-uitbarsting van de hockeyers van Amsterdam deed zondag flauwtjes aan. Het tweede kampioenschap in twee jaar had een nare bijsmaak. Voor het eerst viel de beslissing in de titelstrijd na het spelen van de door Amsterdam verfoeide play-offs. Oranje Zwart, dat zondag in de strijd om de derde plaats Bloe- mendaal met 4-2 versloeg, was vorige week het eerste slachtof fer van Amsterdam; in de finale volgde dit weekeinde HDM. In Den Haag bleven de ploegen zaterdag steken op 1-1, maar in het Wagenerstadion in Amstel veen toonde Amsterdam zich een dag later de beste: 4-3. Alleen in dat laatste duel was sprake van fraai hockey. Van coach Joep Brenninkmeijer, die na vijf titels bij de vrouwen van Amsterdam zondag zijn tweede kampioenschap bij de mannen veroverde, mag de hoc- keybond morgen de play-offs af schaffen. Volgens hem is het een uitvinding die geen enkel posi tief effect heeft gesorteerd. „Ik blijf zitten met de vraag: waar om moesten er play-offs komen? We hebben de afgelopen drie duels duidelijk met de rem op gespeeld. Jammer voor het pu bliek, maar we wilden ons spa ren voor de laatste wedstrijd. Gelukkig zat het stadion van daag vol, zodat de toeschouwers zich eindelijk hebben kunnen vermaken." Liever had Brenninkmeijer op de laatste speeldag van de competi tie de landstitel veroverd, zoals vroeger. „Dit jaar speelden we onze laatste wedstrijd uit tegen Bloemendaal in een troosteloze Amsterdam - Natuurlijk was Danny Nelissen gisteren in Amsterdam blij met de eind ige in Olympia's Tour. «Maar wat vooral telt, is de manier waarop," stelde de ^-jarige Limburger. „Dat ®1 met name in het buiten land meer aanspreken dan tee zege op zich." Nelissen wil immers weer prof worden en voor zijn gevoel heeft dj de afgelopen week al die ®ensen die hem na vorig jaar na "e 'hartritme-affaire' al hadden ''geschreven, laten zien nog al- hjd erg hard te kunnen fietsen. Na een knap gereden proloog (tweede), sloeg hij afgelopen mnsdag ongenadig hard toe in rit door zijn eigen Limburgse 'euvels. Het respect dat hij die "ag afdwong bij zijn concurren- en> is sindsdien alleen maar groter geworden. Vrijdagavond was hij een klasse apart tijdens de 21 kilometer lange tijdrit in Ossendrecht en de dag erop in de rit naar Ridderkerk viel de leider zelf aan en won zo zijn tweede opeenvolgende etappe. Gisteren tenslotte in de door de Italiaan De Beni gewonnen wandeletap pe richting Amsterdam, heerste Nelissen als een vorst. Hij hield de groep strak samen en gaf de wedstrijd pas op de plaatselijke omlopen vrij. De man uit Sweikhuizen genoot van zijn sportieve eome-back. „Ik ben voor het eerst sinds vorige winter weer eens hele maal met mijn fietsen in het nieuws geweest. De affaire met die zogenaamde hartritme-af wijking zal altijd wel boven me blijven hangen, maar na deze ronde is die toch iets meer naar de achtergrond gedrongen." De Limburger blijft echter rea list. „Bij TVM kom ik nooit meer aan de bak. Dat is na alles wat er de afgelopen anderhalf jaar gebeurd is, wel duidelijk. Voor mij is ook duidelijk dat de lei ding van die ploeg mijn over gang naar Collstrop heeft ver hinderd. Ze zijn daar niet voor niets co-sponsor geworden. Raas op zijn beurt heeft familieban den met Priem, dus ook vanuit die richting verwacht ik niets. Alleen Post lijkt me iemand, die zich niets aantrekt van wat er vorig jaar allemaal gebeurd is rond mij. Maar hij heeft nog geen ploeg. Blijft over het bui tenland. Ik richt me daarom vanaf nu op Spanje of Italië. Ten eerste ligt het terrein me daar beter en ten tweede telt die me dische kwestie in die landen niet zo zwaar." Manfred Krikke is de man die Nelissen de komende maanden moet proberen onder te brengen bij een ploeg. Het is aan de Oostbrabantse manager om de uitslagen bij de buitenlandse profploegen in het juiste per spectief te zetten. Nelissen zelf heeft er alle vertrouwen in. „Af gelopen winter nog was Heinz Imboden verrast dat ik geen ploeg had. Ik kon zo tekenen bij Refin, de Italiaanse ploeg waar voor hij rijdt. Op dat moment echter was ik al zo goed als rond met Collstrop. Toen dat zich te rugtrok, zat Refin al weer vol. Maar evengoed was de belang stelling er." Het feit dat een ploeg van de Italiaanse wielerfederatie tijdens Olympia's Tour in koers zat, zal de missie van Krikke er volgens Nelissen alleen maar simpeler op maken. „Geloof maar dat die gasten daar zullen rondvertellen hoe hard ik hier gereden heb." De Limburger blaakt weer van het zelfvertrouwen. „De laatste dagen begon ik voor mijn gevoel pas echt goed te draaien. Het is nog niet te vergelijken met de vorm van 1992, maar toch. Al leen een vervelende bloeduit storting in mijn bovenbeen dreigde in het begin van de ron de even roet in het eten te gooien. Maar gelukkig heeft de medische ploeg van de ronde me voor de Limburgse etappe weer in orde gekregen." Vorig jaar hing zijn hele carrière aan een zijden draadje. Op 18 januari 1994 constateerde een arts in het Veldhovense St. Jo- sephziekenhuis een hartrit mestoornis. Nelissen legde zich aanvankelijk neer bij diens oor deel: nooit meer fietsen. „Die man vertelde me zelfs dat ik geen tien treden meer op zou kunnen lopen. En wat nog ergers is: hij gooide mijn complete me dische dossier op straat. Een onvergeeflijke blunder, die me altijd parten zal blijven spelen." De Maastrichtse cardiologen Wellens en Smeets weerlegden keer op keer de Veldhovense re sultaten. Nelissen kreeg zijn proflicentie terug, maar Priem wilde hem niet meer. Tot de dag van vandaag is de wielrenner nog in een juridisch gevecht ver wikkeld om de laatste betalin gen. Het heeft Nelissen niet kunnen breken. „Ik weet dat ik helemaal gezond ben; anders was ik niet weer op de fiets gestapt. En ach, wanneer ik geen profploeg vind, is dat ook geen ramp. Dan blijf ik lekker bij de amateurs fietsen en ga ik in de zomer ATB-wed- strijden rijden. Geloof me, daar mee kun je tegenwoordig min stens zoveel verdienen." Uitslag negende etappe: 1. Nelissen Danny Nelissen knuffelt zijn tien maanden jonge dochtertje Robin, terwijl zijn vrouw Suzanne toekijkt. foto anp (Dex) 160 km in 3.28.40, 2. Vink (Dex) 0.09, 3. Sarkauskas (Lit), 4. Van der Helm (Forel) 0.14, 5. Ap peldoorn (Euro), 6. Van der Wolf (Forel), 7. Van den Broek (Mil), 8. Den Braber (Euro), 9. Compas (Pie), 10. Sienders (West), 11. Dams (Bel), 12. Rasch (Gol), 13. Van Dijk (Fo rel), 14. Van Pelt (Mil), 15. Heij (Mil), 17. Hoevenaars (DJR), 24. Hoondert (Low), 27. Van Elzakker (West), 29. De Crom (West) allen z.t., 39. De Vries (DJR) 7.58, 41. Remijn (Pie) 13.41, 53. Van der Velden (DJR), 61. Van Elven (Mil), 69. Dub beldam (West). Uitslag tiende etappe: 1. De Beni (Ita) 176 km in 4.37.41, 2. Duyn (Dex), 3. De Leeuw (Gol), 4. Theus (Euro), 5. Sienders (West), 6. Casa- grande (Ita), 7. Van der Wolf (Forel), 8. Van Rompaey (Bel), 9. Van de Werff (Vre), 10. Kemper (Dex), 11. Trentini (Ita), 12. Van Hest (Pie), 13. Engels (Gia), 14. De Jongh (Agu), 15. Remijn (Pie), 24. Van der Velden, 26. Hoondert, 42. Hoevenaars, 51. De Vries, 58. Van Elven, 67. Van Elzak ker, 70. De Crom allen z.t., 88. Dubbeldam 0.49. Eindklassement: 1. Nelissen 38.30.27, 2. Van Dijk (Forel) 2.58, 3. Priem (Aus) 3.27, 4. Luppes (Euro) 4.09, 5. Jansen (Forel) 4.11, 6. Van der Steen (Agu) 4.25, 7. Vierhouten (Vre) 4.51, 8. Van Elzakker (West) 5.01, 9. Van Orsouw (Pie) 5.22, 10. Wolfkamp (Vre) 5.51, 11. Kemper 7.22, 12. Peeters (Agu) 7.51, 13. Thebes (Euro) 8.02, 14. Van der Helm (Forel) 10.49, 15. Heij (Mil) 11.42, 18. Hoondert 12.12, 39. Hoe venaars 31.34, 40. De Crom 32.11, 50. De Vries 40.02, 58. Van Elven 46.57, 65. Dubbeldam 52.50, 71. Re mijn 1.04.01, 78. Van der Velden 1.05.12. ambiance. Nauwelijks honderd mensen op de tribune en de wetenschap dat we al geplaatst waren voor de play-offs. Waar deloos. Als de bond dan zo nodig play-offs wil invoeren, moet dat gebeuren met de bovenste zes in de competitie. Dan kunnen de onderste zes om klassebehoud spelen. We moeten binnenkort met een aantal hoofdklassers om de tafel gaan zitten om deze problematiek te bespreken." Ook international Jacques Brinkman hield aan zijn tweede titel met Amsterdam een verve lend gevoel over. De blijdschap was er, maar minder uitbundig dan vorig jaar. „Dat heeft te maken met het systeem van de play-offs", aldus de middenvel der. „De ploeg met het meeste geluk zou op deze wijze de titel kunnen winnen. Kijk naar de vrouwen, waar HGC de competi tie winnend afsloot, maar in de piay-offs verloor van Kampong. Een vreemde situatie. Ik vind dat de club die na 22 wedstrij den bovenaan staat, de terechte kampioen is." Een van de beweegredenen de play-offs in te voeren was dat de publieke belangstelling met de extra wedstrijden groter zou zijn. Onzin volgens Brinkman. „Alles draaide om dit slotweek- einde, zodat het publiek in de eindfase van de competitie en het begin van de play-offs weg bleef. Bloemendaal-Amsterdam is normaal gesproken een kam pioenswedstrijd, maar dit jaar kwam geen kip kijken." Volgens Brinkman is ook de combinatie van twee wedstrijden in één weekeinde een te zware belasting voor de spelers. „We hebben op zaterdag steeds inge houden gespeeld, omdat we niet in staat zijn in twee dagen twee keer zeventig minuten voluit te gaan. Dus is het niveau van de duels op zaterdag aanmerkelijk lager dan die op zondag. Tegen Oranje Zwart (0-0) en HDM (1-1) hebben we op zaterdag ook slechte wedstrijden afgeleverd. Ik vind dat de hockeybond met deze maatregel de sport ten on rechte naar beneden haalt." Na het dramatisch slechte duel op zaterdag, ontpopte zich zon dag een échte finale-partij. Een duel tussen de strafcornerspecia listen Van den Honert van Am sterdam en Van Pelt van HDM. Eerstgenoemde kreeg zes moge lijkheden van de cirkel en benut te er één; Van Pelt kreeg vier kansen en schoot er drie loepzui ver in. Daarmee hield de Hage naar in z'n eentje zijn ploeg in de race, want Amsterdam had met grotere cijfers moeten winnen. Voor de thuisploeg scoorden, be halve Van den Honert, Peters twee keer en Eikelboom.

de Stem | 1995 | | pagina 13